Van Gotiek tot Empirein Rijksmuseum Het genie van het Franse vakmanschap Raffinement wordt beheerst door het gevoel voor maat Aalmoezenier G. Groothuis een kwart eeuw priester Schip in nood TO - Hegemonie van twee eeuwen Vernieuwer van het jeugdwerk na de bevrijding Goede souvenirs in Tilburg LEER- ZATERDAG 27 JULI 1957 PAGINA T v0$ :htscW?ï Nieuwe commandant Leger des Heils Verspreiding rapport Hongaarse opstand Examens !P-ï; Tentoonstelling in Nuenen Te Grijpskerk Twee wethouders af getreden Conflict in het gemeente- bestuur Subsidie bij aankoop van kunst De Franse bankstaking en de benzinecheques CWE/Dft 2ilWQAVE Vertaald door JOHAN M. PALM STEMBUS SS* hi«f (1 ndeeLji den V :en, van ief lad V Kapitein Ragnar Aahlberg, comman dant van het leger des heils in Finland, is vrijdag benoemd tot commandant van het leger in Nederland. Kapitein Aahlber gzal zich 27 septem ber naar Nederland begeven. TT et is noa niet zo lang geleden, dat elke binnenhuis- hl architect bij een gesprek over de inrichting van een 11 nieuwe woning lijn opdrachtgever een keuze kon laten mnken uit een rijke variëteit van stijlen. Zijn „sta- ïenboek" bevatte afbeeldingen van salons in stijl Lodewyk XV, boudoirs Lodewijk XVI, werkkamers m forse Renais sance of Empire. Bij het. aanprijzen der mogelijkheden sprak, de stiü-exvert dan liefst van „Louis Qmnze" of ..Louis Seize want deze authentieke benamingen misten hun uitwemng nooit. Lodewijkmeubelen waren er nog te kust en tl keur Men hoefde er met voor naar een anti quair te gaan De meubelfabrikanten maakten ze bij honder den tegelijk: bergères, commodes bonheurs du jour, secre taires, fauteuils, de prijslijsten stonden er vol van en voor elke hpurs was ev wel iets. Onrinvks virftig jaren Berlagiaanse strijd tegen deze na- maak is de voorliefde, vooral van de beter gesitueerde bur gerij voor de fraaie Franse stijlmeubelen nog lang niet be koeld. In de grote steden drijven vooral de oude zaken nog een lucratieve handel m alle Lodewijken en in de hotel- business met haar sentimentele Amerikaanse clientele is het zelfs een „heilig moeten". De Amerikaan, die Good Old Europe doet, wenst zijn whisky te drinken in ruimten, die Versailles concurrentie aandoen. De onuitroeibare voorliefde van de degelijke burgerij voor de Franse krullen heeft als reactie een even fanatieke weer zin gewekt bij de voorstanders van „het nieuwe". Met het waswater van de imitatie werpen zij onvervaard ook de originelen overboord en daarom alleen al is het goed, dat de directie van het Rijksmuseum deze zomer, als hors d'oeuvre op haar toch reeds rijke verzameling, de bezoekers verrast met een expositie van Franse kunstnijverheid uit vier eeuwen, van Gotiek tot Empire, van de praalzieke Bour gondiërs tot de imperator Napoleon, heeft men de beste pro- dukten der kunstnijverheid geselecteerd uit het befaamde Musée des Arts Décoratifs in Parijs en deze geëxposeerd met een smaak, die in de overvolle zalen van het Pavilion de Marsan aan de Rue de Rivoli soms wel eens zoek is. De bezoeker van het Rijksmuseum kan nu zijn moderne smaak toetsen aan het geniale vakmanschap der Franse sierkunstenaars uit voorbije eeuwen, waarbij de gedachte wel allereerst uit gaat naar de late zeventiende en de achttiende eeuw, toen voor de ontwikke ling dezer nijverheid bijna ideale om standigheden waren geschapen. De ko ningen van het Franse dat ln dle dagen onbedreigd het Europese vaste nd beheerste,® hebtente^erhogmg van hun eigen roem, ^^ewust de ver hoging van het vakmansch P t kunstniiverheid bevorderd. Dit streven Kunsmuverneiu toename ging- hand in hand. met ue van de welvaart en de verfijning de smaak bij de opdrachtgevers. In deze wisselwerking was een bloei mo gelijk, die reeds halverwege de zeven tiende eeuw alle omringende landen achter zich liet. De rijke Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden, die in de vroege zeventiende eeuw haar kun stenaars nog uitzond om paleizen te bouwen in de Scandinavische landen durfde al in 1685 de bouw van het nieuwe paleis Het Loo niet aan, zonder eerst advies te hebben ingewonnen van de Académie d'Architecture in Parijs. In diezelfde tijd zorgde de herroeping van het Edict van Nantes voor een onbedoelde uitstraling van de Parijse smaak over geheel West Europa. Want de Hugenoten, die de Franse bodem vaarwel zegden, overtroffen in hun nieu we vaderland de gevestigde vaklieden verre in smaak en talent. Nederland verwelkomde o.m. Daniël Marot, aan wie de belangrijkste opdrachten toevie len. Een merkwaar dige parallel kan men in deze dagen zien met de Duitse architecten van het Bauhaus, die, door Hitier naar Ameri ka verdreven, nu in de Verenigde Sta ten de toon aange ven. De ontwikke ling van de Fran se kunstnijverheid is op de expositie die gelukkig niet al te om vangrijk is dui delijk gedemon streerd. De late middeleeuwen worden beheerst door de bloei van de Bourgondisch- Vlaamse cultuur. De milde, vrou welijke madon na's uit Bourgon- dië schijnen in de geest ver ver wijderd van het tumult der strijd lustige hertogen. Op de wandtapij ten, die weer de herinnering ver levendigen aan de onvergeetbare ex positie van 1946, toont de adel zich in zijn hoogge stemde bedoening, zijn jachtpartijen, zijn serene idea len en zijn gene genheid voor Ve nus, de „felle star". Een wereld van roekeloze hoogdra vendheid, die een finale ondergang te waclitrn stond. De wieg van de Hertog van Bordeaux uit 18: toont de overgang van het Empire naar de Restauratie. Het rijkelijk met verguld brons versierde werk van Felix Rémond is meer een curiositeit 'dan een kunstwerk. De kunstwerken der Franse renais sance lopen in karakter vrijwel paral lel met die van de Hollands-Vlaamse. De erfenis der Italiaanse centra werd door de vaklieden van boven de Alpen met wisselend succes geïnterpreteerd. (Van onze Haagse redactie) Het rapport van de speciale commis sie der Verenigde Naties over de Hon gaarse opstand zal in een Nederlandse vertaling zo ruim mogelijk worden ver spreid. Minister Luns heeft dit toege zegd naar aanleiding van vragen van hét Tweede Kamerlid Goedhart (P.v. d.A.). Aangezien de kosten van een der gelijke uitgave vrij aanzienlijk zijn heeft de regering voor de financiering con tact opgenomen met particuliere orga nisaties die voor de verspreiding van hebben. AMSTERDAM, 26 juli. Examen tolk- vertaler Engels: mr. J. van Ommen, 's-Gravenhage; Th. Commijs, Bussum; M. Russcher, Wassenaar; F. C. Dupuij, 's-Gravenhage; C. de Wit, Rotterdam; F. J. A. Mostert, Rotterdam; F. Mun- niksma, Amsterdam en G. Duran, Rot terdam. AMSTERDAM, 26 juli. Engels M O. A; K. K. Beenen, Hengelo (O.); H.' m! van Cleef, Amsterdam; J. C Weehui zen, Ommen; M. Gobée, Amsterdam; M P. A. Kuppens, Delft; J. H. G. J. Gies- bers, Nijmegen; Ph. van Noort, Voor schoten; J. M. C. S. Sprokel, Kerk- rade. AMSTERDAM, 26 juli. Boekhouden M. O.: D. de Jong, Rotterdam; J. ten Hove, Rijssen; H. de Jong, Krimpen a. d. Lek; C. J. v. d. Helm, Hoofd dorp; W. M. Herrebrugh, Amsterdam; J- den Heyer, 's-Gravenhage; C. Jr Hoeffnagel, 's-Gravenhage; J. Hoekstra, ®Pe; w. E. den Hollander, Rotterdam J. W Hogervorst, Haarlem. B 'S-GRAVENHAGE. Staatsexamen jpbjnasium. Groep 3. Diploma A: M. S'i-f^mmens, Deurne; J. H. W. Vaes, ze„r~Oedenrode; O. D. van den Muy- datmrS, Assen; E. Warries, Amster- hiej. A. E. Sabelis, Velsen; C. van de ii/'i. Leiden; mej. M. M. Dudok steM'4' Amsterdam; J. de Vries, Am- sWd mei- H- c- Snelting, Am- J P v?1 E- W. Koers, Amsterdam; P. j.' Rln—- fo6d' bloemkolk, Amsterdam; K. B. Koe- der*! Amsterdam; A. J. Siemons, Zun- 3Vf 'T A. J. van Gastel, Zundert; A. Van Goossens, Heeswijk; J. K. F. m'! Herkei, Hoorn; G. Bokhove, Al- ttia nen J' Bosman, Enschede. Diplo- Van ri J' A- M-- Peek, Utrecht; P. J. Hall, Ermelo; W. A. ter Schegget, H IJ_ J* van Loon, Oisterwijk; der. Meer, Amsterdam. UTRECHT, 26 ju lx. M. O. (A) Frans: mi,- Ro1' Ko°g a- d. Zaan en J. G nissen te IJmuiden; mej. G. Pos Am sterdam, en mevr. D. G. P. Regens- burg-Durck, Breukelen. Bij K.B. is benoemd tot raadsheer plaatsvervanger in het gerechtshof te Leeuwarden prof. mr. K. Wiersma, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Geoningen. Knalrode kabinetten met weelderig houtsnijwerk en somptueuze ebbenhou ten dressoirs, bonte „kiekkasten be schilderd met amoureuze taferelen, ge tuigen meer van ondernemingslust en durf, dan van goede smaak. De tijden waren er niet naar. Geheel Europa snel de van slagveld naar slagveld. De rijk dom was snel gewonnen en geronnen. Eerst toen de rust was weergekeerd kreeg de muze weer haar deel. Een schilderijtje naar Abraham Bosse toont, onder het mom van dwaze maagden, de „haute volée" van 1650 bijeen. De précieuses zitten nog burgerlijk samen in de „ruelle", maar de conversatie gaat beslist over verheven zaken. Het tafereel doet in zijn argeloosheid aan de Hollandse gezelschappen van Vincke- boon denken, al ontbrak daar nooit een ferm glas wijn. Eerst tijdens het langdurige regiem van de „roi soleil", Lodewijk XIV, neemt de adelaar zijn vlucht. Aanvan kelijk zijn de vormen nog overdadig zwaar, de kleuren gedempt en de orna menten stroef: de alleenheerser op het immense Versailles pronkt met zijn macht. Zolang zijn zon straalt blijft de adel in onderdanigheid rond zijn troon, als figurante voor de pralende taferelen van Lebrun. Na zijn dood begint het regiem van Louis Quinze, wiens morele reputatie omgekeerd even redig is aan zijn duurzame faam in de wereld der kunsten. In een verrassend snel tempo voltrekt zich de overgang van pronk naar raffinement. Het vak manschap der Parijse kunstenaars heeft vleugels gekregen. De barokke overdaad die zich ontlaadt in de Duitse en Oos tenrijkse buurlanden, wordt herleid tot een precieus spel van lijnen en vormen, dat met een adembenemende verfijning wordt bedreven. Steeds ijler en soepe ler worden dt volumina. Wat de fanta sie nauwelijks als mogelijkheid durft te opperen, weet de hand reeds te verwe zenlijken. Alle tinten der tropische hout soorten, die de oostvaarders aanvoeren, worden als een fijne huid van fineer in tientallen schakeringen en geraffineer de rondingen op de meubels aangebracht. Waar zelfs de glans van het fineer te kort schiet, neemt men verf in fijne pas teltinten te baat. Ornamenten, die zich niet in hout laten verwezenlijken, wor den in verguld brons gegoten. Doch zelfs in de meest uitbundige sierlust wordt toch het geheel beheerst door ge voel voor maat en stijl. De déraillemen ten ziet men bij de buurlanden, niet in Frankrijk. Zo ontstaat een volmaaktheid in vorm geving, die geen verdere ontwikkeling meer toelaat. Een Franse fauteuil uit het midden der achttiende eeuw is een eindpunt in een eeuwenlange rivaliteit tussen de eisen van een elite en het ge- inspireerde vakmanschap van kunste naars. De provincie, en dat was toen heel Europa buiten Parijs, imiteerde de Fransen met wisselend succes; aan een eigen vormgeving is ze niet toegeko men. Eerst tegen het eind van de acht tiende eeuw schijnt de spanning te ver slappen. De elite van Watteau vermaakt zich met charmante „singeries" en „chi noiseries" of zoekt een klassieker, ratio neler wereldbeeld. Marie Antoinette speelt herderinnetje in haar „hameau", maar Iaat tevens het weergaloos ver fijnde Kleine Trianon bouwen. Een on behaaglijke dualiteit van hyper-vrouwe lijke rococo en een forser klassicisme duidt op verwarring in de geesten. Het eind van de eeuw bracht de revolutie en Napoleon. Wie nu door de zalen van het Rijks museum wandelt kan zich met enige fan tasie in het decor van deze eeuw terug- wanen, al mist men de muziek, de con versatie, de aanwezigheid van het leven zelf. De zwijgende achtergrond is nu hoofdzaak geworden. Doch zelfs zonder de Pompadour, de Montespan, Arnauld en Pascal, is het niet moeilijk om iets te proeven van de siècle, waarvan Talleyrand in zijn nadagen zei, dat wie haar niet gekend had nooit geleefd had. De eerlijkheid gebiedt daarnaast het ge tuigenis te plaatsen van Viollet le Due, die met een stokoude hofdame door het verlaten Versailles dwalend, plotseling een ontstellende stank rook. Op hetzelf de moment merkte de oude hofdame op „Ach, dat herinnert mij weer helemaal aan de oude tijd." Met hygiëne stond men toen op een zeer kwade voet. Na de stijlen der Lodewijken besluit de imperator Napo leon zelf de exposi tie. Zo groot was het talent van de kunstenaar, dat zelfs de sprong naar het Empire hem moei teloos gelukte. De oude Klassieken en evenzeer de Egyp- tenaren hebben hun bijdrage geleverd aan deze laatste op bloei van het oude vakmanschap. Men ziet talrijke nieu we vormen, maar de voorliefde voor het bruine maho niehout wordt ver moeiend en de pronkzucht, die al spoedig baanbreekt, wijst op de gruwe len, die komen gaan. Zolang de impera tor zelf het toneel beheerst, blijft de presentatie nog ge serreerd. Na de restauratie van de Bourbons, die niets hebben vergeten en niets hebben ge leerd, is het hek van de dam. De wieg van de Her tog van Bordeaux uit 1819 is meer een curiositeit dan een kunstwerk. Opmerkelijk zijn de eerste produk- ten uit die dagen van op papier ge drukt en geschilderd behang. Het zijn nog bonte, kleurrijke imitaties van de oor spronkelijke schil derwerken op linnen, die op hun beurt weer goedkope imitaties waren van de geweven gobelins. De liefhebbers van Delfts aardewerk zullen op de expositie ervaren, dat ook Frankrijk zich in die dagen heeft bezig gehouden met de imitatie van Chinees blauw. Rouaan en Moustiers hebben het nooit tot de wereldreputatie van Delft gebracht. Maar Marseille, dat een eigen weg koos, heeft een stijl gecreëerd, die nu nog steeds wordt geïmiteerd. Renoir heeft zich in zijn jonge jaren trouwens vlijtig beziggehouden met het oeschilde- ren van Marseillaans aardewerk. B. Kr. „Venus en May", fragment van een vijf- tiende-eeuws wandtapijt uit Doornik. Venus heeft aan haar voeten twee pages en twee edelvrouwen, waarvan er een wordt aangeduid als May (Mei). Op de achtergrond Bourgondische edellieden. Maandag zal aalmoezenier G. A. H. Groothuis te Arnhem zijn zilve ren priesterfeest vieren temidden van zijn naaste medewerkers in het ka tholiek jeugdwerk in de opbouw waarvan hij vooral na de bevrijding een groot aandeel heeft gehad. Als nationaal aalmoezenier van het ka tholiek vrouwelijk jeugdwerk en van de Mater Amabilisscholen, als dio cesaan aalmoezenier van het gehele jeugdwerk in het aartsbisdom en het bisdom Groningen en in tal van an dere functies is hij een van de stu wende krachten, die de vooral in de ze tijd zo grote verantwoordelijkheid dragen voor de katholieke jeugd van Nederland. De te Groningen (1907) geboren aal moezenier was na zijn priesterwijding (1932) slechts enkele jaren in de pa rochiële zielzorg werkzaam, o.m. als kapelaan te Zwolle. Nadien werd hij moderator van het St. Bonifaciuslyce- um te Utrecht, in welke functie hij de eerste contacten legde met het jeugd werk, waarvan hij stedelijk aalmoeze nier werd. Reeds tijdens de oorlog zei* te moderator Groothuis te Utrecht een cursus voor jeugdleidsters op, o.a. met medewerking van mgr. Ramselaar, om na de bevrijding te kunnen starten met een nieuwe generatie en geheel an dere frisse ideeën. Direct na de be vrijding begon hij op Den Oldenhof te Gorssel met een intemaatscursus voor vrijgestelde jeugdleidsters, zonder ma teriaal en zonder subsidie, maar met een grote dosis enthousiasme en idea lisme, waarvan de vonken oversloegen op zijn twaalf leerlingen, die nu nog in het jeugdwerk bekend zijn als de „twaalf apostelen". Deze eerste na oorlogse cursus kan gezien worden als een voorloper van de verleden jaar te Nijmegen begonnen opleiding van jeugdleiders thans wel gesubsidieerd en van een vastgelegd studieprogram ma voorzien in de totstandkoming waarvan aalmoezenier Groothuis een belangrijk aandeel heeft gehad. Reeds in 1945 werd het iedereen duidelijk, dat de thans jubilerende aalmoezenier een man van vernieu wing was. Hij voerde het scouting voor katholieke meisjes in (tot 1950 nier van de Gidsen)en toonde zich een warm voorstander van nationale samenwerking op alle terreinen van het jeugdwerk, reden waarom hg een van de oprichters werd van de Ka tholieke Jeugdraad, waarin hjj jaren lang een bestuursfunctie vervulde. Na de oorlog was hij ook aalmoeze nier van de meisjesjeugdzorg, mede door hem in nationaal verband ge bracht en het is mede aan zijn stu wende kracht te danken, dat enige maanden geleden de fusie met de jon gensjeugdzorg, gekoppeld aan het ge- zinswerk, tot stand kwam. Op het terrein van het Jeugdwerk moeten ook de Mater Amabilisscho len genoemd worden, die na de bevrijding in het zuiden begonnen over het hele land verbreid werden, nadat hij aalmoezenier geworden was van de door het Episcopaat op gerichte landelijke stichting. De enor me vlucht, die de Mater Amabilis scholen sedertdien genomen hebben, is mede het resultaat van zijn werk. Zeer velen ook niet-katholieken hebben hem in de loop der jaren leren kennen en waarderen als een priester met oen persoonlijk gerichte belang stelling voor de mensen, met name voor zijn medewerkers. De na-oorlogse vernieuwing van het katholiek jeugd werk is mede aan hem te danken. 5? Een secretaire van Leleu uit de tweede helft van de acht tiende eeuw, i.e bloeitijd van de Franse kunstnijverheid. De panelen zijn versierd met taferelen in Chinees lak en be- lijmd met rozen- en amaranthout. Van 14 tot en met 21 augustus 1957 zal in de gerestaureerde pastorie te Nuenen een tentoonstelling worden ge houden van de Nuenense schilders; Hugo Brouwer, Peter Bast, Albert Janssen, prof. en mevrouw Troost. Deze tentoon stelling zal worden aangevuld met eni ge werken van Vincent van Gogh, die te Nuenen geschilderd zijn, o. a. de pastorie. Een indertijd te Grjjpskerk gehouden onderhandse aanbesteding voor dc bauw van een betonbrugje over de Pieterzijl is er nn de oorzaak van ge worden dat de beide wethouders van Grijpskerk, de heren R. H. Smedema (A.R.) en E. Hooghiem (V.V.D.) zijn afgetreden. Voor deze aanbesteding waren ver scheidene aannemers uitgenodigd, maar niet het plaatselijk aannemersbe drijf Oosterhof, dat toen een protest in diende. De voorzitter van de gemeenteraad betoogde vrijdag dat hier van passeren geen sprake was, maar dat op zakelijke gronden die firma's waren uitgenodigd, die gespecialiseerd zijn in betonwer ken. De raad was voorgesteld het schrijven ter kennisgeving aan te ne men, maar na ampele discussie ver wierp de raad dit voorstel met zes tegen vijf stemmen. De beide wethou ders traden hierna af. Op woensdag 31 juli zal een raads vergadering worden gehouden ter ver kiezing van nieuwe wethouders. Evenals vorige jaren willen B. en W. van Alkmaar particulieren subsidie ver lenen bij aankoop van kunstwerken op de rond 8 oktober in het stedelijk mu seum te houden tentoonstelling van kunstwerken. Zij vragen de raad hier voor een crediet van j 1000 alsmede een van 500 voor een prijsvraag voor parti culieren, voor welk bedrag dan op de tentoonstelling kunstwerken zullen wor den aangekocht. Het subsidie bij aan koop varieert van 20 tot 30 pet. van de taxatiewaarde der kunstwerken. „De strijd tegen de kitsch op het gebied van het souvenir is niet zin loos, maar het zal nodig zijn dat het georganiseerd scheppend ambacht gaat beschikken over een eigen afzetappa- raat". Dit was de conclusie van de Roermondse kunstcriticus Jules Kockel- koren, die vrijdag in het Brabants Edel Ambachtshuis aan de Spoorlaan in Tilburg de tentoonstelling „Goede reissouvenirs" heeft ingeleid. De expositie geeft een overzicht van wat in Nederland tot dusver op het ge bied van het verantwoorde souvenir bereikt is. Men vindt er een hoeveel heid keramiek, stofdrukken en hout snijwerk, welke de toets van de kri tiek ruimschoots kan doorstaan. In één opzicht mankeert er hier en daar iets: men heeft bg het streven naar verantwoorde voorwerpen soms het souvenir vergeten. Er zijn fraaie pullen met typisch Nederlandse haring slik-i kende mannetjes en een kraampje Hollandse nieuwe; maar men ziet er ook asbakjes die weliswaar fraaie staal tjes van keramiek zgn maar niets zeg gen over het land van herkomst. De in leider wees daarop toen hij stelde, dat het goede souvenir typerend, symbo lisch moet zijn voor de streek: volk en land moeten typeren in één krachtig detail. Burgemeester Meuwese van Hilvaren- beek, die als voorzitter van Brabants Edel Ambacht de opening verrichte, schreef de kentering op het gebied van de reissouvenirs mede'toe aan het ijve ren van de V.V.V.'s. De K.N.A.C. raadt Nederlanders, die naar Frankrijk gaan en benzinecheques nodig hebben aan, deze cheques voor zover mogelijk in Nederland aan te kopen. Dit wegens de staking van de Franse bankbedienden. Doordat deze staking zich nog steeds uitbreidt, kan het hier en daar in Frankrijk uitermate moeilijk worden benzinecheques te be machtigen. Er wordt thans overwogen ook de banque de France benzine cheques uit te laten geven, maar vol gens de laatste berichten dreigt het personeel van de nationale Franse bank eveneens in staking te gaan. Bi) nog ver dere uitbreiding van de staking denkt men de Franse bureaus voor vreem delingenverkeer met de cheques te be voorraden. 79 „Een beetje opgewonden, je zult het zelf wel zien. Is er iets bijzonders met een van je patiënten?" „Ik heb die vrouw, die gisteravond zo leng bewus teloos bleef, een spuitje gegeven. Ze maakt het nu beter. Wilt u niet even mee naar mijn hut gaan, ka pitein?" „Waarom? Ik kom maar even langs. Kom straks bij me boven in de kaartenkamer." „U ziet er vermoeid uit. Laat me „Neen, geen prik voor mij, hoor. Dank je wel." „Kom toch maar even binnen, kapitein," zei Older, achteruit tredend nadat hij de deur van zgn hut ge opend had. „Neem de divan of de stoel, de enige stoel," vervolgde hij glimlachend, „naar verkiezing. Geen kwestie van spuitjes. Laat Ik u eens een cock tail mixen waarvan ik het geheim bezit, en die u zal opwekken zonder de geest te benevelen, zonder u te versuffen en zonder u de slaap te ontnemen. Overi gens heb ik er zelf ook behoefte aan." „Het is hier gezellig," zei Vox die zich zwaar op de sofa liet zakken als iemand die aan het einde van zijn krachten is, terwijl de dokter druk bezig was met glazen, flessen en flesjes. „Aldoor meer oude boe ken, Older?"' „Ja, ik koop altijd wat, in Marseille, Napels of New York en ik kom er nooit toe ze weg te doen. De tim merman hier aan boord heeft weer een nieuwe plank voor me gemaakt en die is weer vol. Kijk eens, drink dit nu in één teug op, kapitein." „Kleur van agaat," ze Vox, het glas tegen het pla fondlicht ronddraaiend, „en niet slecht," voegde hij er bij, na het geledigd te hebben, „pittig en met een heerlijke sinaasappelsmaak." „En blijf nu een kwartiertje rustig zitten, maar u mag wel praten." „Maar Godde heeft je nodig." „Heeft het zo'n haast? Kan hij geen vijftien mi nuten wachten?" „Dat wel. Overigens denk ik dat Godde wel op alles zal letten „Op wat?" „Op alles. Het geringste woord dat men over hem zal zeggen... blikken... groeten...' krantenartike len... orders van de maatschappij. En dan is daar bo ven nog Dufor, die jongeman die een aanval van ma laria doormaakt en een kalmeringsmiddel heeft ge weigerd. Het is wel nodig hem het een of ander te laten slikken, zoiets als dit met..." „Met een beetje broom." „Zoals je wilt. Het is een goede jongen, een beetje te gevoelig, een beetje sentimenteel, zowat in jouw genre, Older. Hij heeft me verteld wat er zoal aan boord van Canopus is voorgevallen, ten minste wat hij in zijn koortstoestand gezien heeft. Hij had op de Afrikaanse kust gevaren toen hij in Napels aan boord kwam. Je weet wat er met Derieu in Napels gebeurd is. Maar vóór Napels, in Londen En hoewel Vox een ogenblik tevoren niet van plan was geweest iets te zeggen, zelfs niet aan Older, over wat hij die nacht gehoord had, begon hij nu alles te vertellen, het vertrek van de Canopus uit Londen, de averijen, het duivelse slingeren, die half tragische, half komische sketch om het zo te noemen, in Mar seille gespeeld door Derieu en Maurin, de beroerte van Derieu, de stap door Charrel, daartoe door de machinisten gemachtigd, bij Godde ondernomen, de komst van Dufor aan boord, de ongerustheid, da storm. „Die jongeman, weer ziek, was aan boord alleen, aan zijn lot overgelaten. Hij luisterde, hü ving hier drie woorden op en elders weer een paar. Hij las het journaal door, niemand had hem gewaarschuwd dat de Canopus uit zijn koers zou gaan om naar de Marco Polo te stomen. Hij hield de ogen gevestigd op Godde. Hij heeft Godde zien Onbeweeglijk, met gesloten ogen, ging Vox door, herhaalde getrouw gehele zinnen die hg uit de mond van Dufor gehoord had, sloeg geen enkele scène, geen enkele bijzonderheid over, zelfs geen tegenstrijdighe den van de jongeman, ging met hem de tussendekken door, bezocht de stookplaats, de messroom en nam het geblankette meisje in zijn armen. Opeens bleef hij zwijgen en hield de hand voor zijn ogen hij had zichzeif horen spreken. Was hg dat, Vox, die daar in de hut van de dokter zat en alles losliet wat hg verborgen had willen houden? „Wat is dat, Older? Is dat jouw mengsel, dat „Wees maar niet bang, Vox. De kwestie is dat je een man bent en dat je twee nachten geleden de Marco Polo te hulp bent gevaren en gisternacht naar de Canopus bent gestoomd, dat je de hele dag daar tussen drenkelingen hebt opgevist, het hele gewicht daarvan op je schouders heeft gedrukt neen dat is niet het woord, want ik wil niet spreken van licha- meigke vermoeienis maar op je geest. Alles heeft van jou, van je beslissingen afgehangen, ons lot en dat van de Canopus. En vannacht heb je geluisterd naar Dufor en Godde. Geloof je niet, dat dat genoeg is om iemand te laten praten, zelfs een man als jg? Een schok, een geweldige schok, Vox, die je geheel het binnenste buiten keert. Ga voort, je weet een dokter is zoiets als een priester." „Je hebt gelijk, Older, een schok. Dat doet me goed. Zou ik zonder gevaar nog zo'ncocktail van je kunnen nemen?" „Ik wilde het je juist voorstellen." (Wordt vervolgd) (MADitVK VERBODEN)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7