President Armas van Guatemala vermoord Inbreker ontvluchtte uit gevangeniskeuken op klaarlichte dag Riskante klauterpartij naar de vrijheid Madame Manguin inspireert zich op obelisk en Directie legt het conflict voor aan rijksbemiddelaars Lijdelijk verzet kan niet worden geduld Suiker acht cent duurder Soldaat van de presidentiële garde schiet hem tweemaal m de rug Egypt Verhoging reeds van kracht om voorraadvorming te voorkomen Strijder tegen de communisten A3.nkla.cht tegen enige enaren Zeven renners gewond Op Amsterdams drukste plein De actie van de K.L.M.-vliegers ^MORRIS 'fjeforei/ouiïut// Onweer boven de Noordpool Het weer MAANDAG 29 JULI 1957 81ste JAARGANG No. 29668 De 42-jarige president van Guatemala, Carlos Castillo Armas, is vrijdag avond in de hoofdstad van het land, eveneens Guatemala geheten, ver inoord. Een soldaat van de garde van het presidentiële paleis, Ramero Vas- ques Sanchez, schoot de president tweemaal in de rug, toen deze met zijn echtgenote de eetzaal van het paleis binnenging. De moordenaar pleegde onmiddellijk daarop zelfmoord. De eerste kogel raakte een slagader van de president. De beide kogels zijn van zeer korte afstand afgevuurd en door het lichaam heengeslagen. Armas was onmiddellijk dood. raPubj^' nSt0pgevo^g7SArS iïïl na Wa" hilsSï'Sn?j?«™ ■"■nnf,d! „Verlies voor de vrije wereld" Wielerronde te Heerlen Zij zouden Nasser hebben willen vermoorden In botsing met auto Ajax en kwestie -Sal Brief met gefingeerde plaats van afzending In West-Duitsland Amerikaanse leger- plannen gestolen Overstromingen in Japan Aantal slachtoffers blijft stijgen ■wmm. f 25.000 op nr. 11801 Vliegers: Vertrouwens kwestie Gezamenlijke inspanning: gezamenlijk profijt Hattem staakt koffie- en textielstrijd PLASTIC REGENJASSEN 9.75 Westelijke wind Aan zee Het weer in Europa BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds tel. 21544. Er brandt momenteel een kaars op de plaats in de eetzaal waar de moord ls gepleegd. Het stoffelijk overschot van Armas ligt in de ontvangstzaal van het Paleis opgebaard. Ongeveer hon derd personen zijn gearresteerd, voor bet merendeel tegenstanders van de vermoorde president. ke hij als Trers1demXgêrf bSt beroep op de bevolki^rgdedbaea„ de orde te bewaren. Hij verkialrde eveneens dat hij de anti-commimisH ®he politiek van zijn voorganger ™o^fzal zetten. Guatemalaaheeft meigfdefj^da^do^u1- menten uitgewezen hebben dat de moor- te rnatio nalenstond met bet in- xernauonaie comrnunismp Wii heeft een geloven, dat het Lechter verklaard te dacht af te leiden n Jist is om „d-e aan' keliik unrZ ?iaen van degenen die wer- ïiin" moord verantwoordelijk .Zijn Het Mexicaanse leger heeft desal niettemin zijn bewaking aan de grens met Guatemala verscherpt, omdat men vreest dat pro-communistische vluchtelingen naar Mexico zullen ko- tnen. Er lopen geruchten dat de aan hangers van de voormalige, pro-com- tounistische, president Jacobo Ar- henz Guzman van plan zijn van het buitenland uit Guatemala binnen te vallen. President Eisenhower van de Ver- er"igde Staten heeft in een rouwtelegram Jan de familie van de vermoorde presi dent en het volk van Guatemala ver klaard dat de dood van Armas, die een Persoonlijk vriend van Eisenhower was, een „groot verlies voor het land en de gehele vrije wereld is." Eisenhower zal zjjn zoon, majoor John Eisenhower als Zljn vertegenwoordiger naar de begra- fenis zenden. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster pulles, heeft van de vermoorde presi dent gezegd: „Zijn leiding in de strijd togen een gehate tirannie heeft allen die «aarde hechten aan vrijheid en volks welvaart geïnspireerd." i„urlos Castillo Armas, die destijds iptodant-kolonel was, leidde in juli c™ een anti-communistische inval in ^.datemala, van het naburige Honduras Ta 1 wierP het regime van president «acobo Arbenz Guzman waarop de communisten invloed hadden gekregen, (tover, 13 juli waren de opstandelingen Cuatemaliaanse grensstad Esqui- -as aangekomen. Zij ondervonden verzet en tien dagen later werd vfuohtm na gastoten. Arbenz Guzman deEuropa. De opstand had steun van Ho v doch krachtige morele steun van de Verenigde Staten. beeft Septische openbare aanklager tegon fêteren in Cairo een aanklacht besch,1?rtien Personen gepubliceerd, die ree-a»- 'gd worden van een poging de iv,f® 'ag omver te werpen en president Sph® er te vermoorden. Onder de be- \V,,lJ!digdcn bevindt zich de vroegere aidistische minister Salah El Dm. ieiri aanklacht eist vervolging van de aers van de samenzwering op grond straf e,fr hIIT®6' det ais zwaarste straf de doodstraf noemt. bekendo-PnufaktgeJeden werd officieel Wa» oL' j t de samenzwering Waren terecht zestien arrestaties waren verricht. Leider van de samen- Zwering was volgens deze verklaring de vroegere brigade-generaal Ahmad Va Massar. Salah El Din, die minister yan buitenlandse zaken is geweest had Ja de staatsgreep premier moeten 'wor- den. De groep samenzweerders omvat- to vroegere officieren en functionaris- van ontbonden politieke partijen JU hadden een jaar geleden „Het ge nootschap van verdedigers van het f®cht" opgericht en zij zouden eind april »ah plannen hebben willen uitvoeren. J1 de laatste week van april zijn zij jtearresteerd, aldus de officiële bekend making. CARLOS CASTILLO ARMAS Castillo Armas was in 1950 bij de pre sidentsverkiezingen door Arbenz Guz- man verslagen. Hij vluchtte daarop naar het buitenland. Tijdens zijn balling schap besloten hij en zijn volgelingen, dat de toenemende communistische in vloed in de regering van Arbenz een po ging om het regime omver te werpen rechtvaardigde. Als president was Ar- ma's voornaamste probleem het analfa betisme van de boeren, die Arbenz Guz man vereerden omdat hij hun land had gegeven, en de tegenstand van de voor malige landeigenaars die hun voorma lige bezittingen onmiddellijk terugwens ten. Er is meermalen melding ge maakt van een komplot tegen president Castillo Armas. Hij had een sterke lijf wacht. Zelf noemde hij de berichten over komplotten „van geen belang". (Reuter, U.P.) Bij een wielerwedstrijd in de Heerlen- se wijk Heerlerheide is zondag een onge luk gebeurd, waarbij zeven renners werden gewond. Een automobilist uit Heerlen, die bij het zoeken naar een geschikte parkeerplaats per vergissing op het parcours terecht kwam, kon op het kruispunt Eikstraat-Oranjeboom straat een botsing met een groepje ren ners van de categorie nieuwelingen met vermijden. Zeven renners werden hier bij gewond. Zes van hen moesten naar het St.-Jozefziekenhuis te Heerlen wor den overgebracht. Hun verwondingen waren van zodanig lichte aard dat vijl gewonden na medisch behandeld te zijn het ziekenhuis konden verlaten. Slechts één renner, L. uit Nieuwenhagen, werd ernstiger gewond. Zjjn toestand is even wel niet levensgevaarlijk. „Tijdens zijn verhoren bij de politie te 's-Gravenhage zou het bestuurslid van de B.V.C. „Amsterdam" h.ebbfJ verklaard kortgeleden een briel van Wladimir Sal uit Joegoslavië te hebben ontvangen", aldus wordt van de zqae van Ajax medegedeeld. De Haagse justitie zal ongetwijfeld kunnen nagaan of die brief inderdaad uit dat land af komstig is dan wel, of de plaats van afzending is gefingeerd. Mocht Bobo Sal, hoewel naar zijn zeggen uitgewekene, inderdaad in Joe goslavië zijn teruggekeerd, dan rijst daarmede de vraag of zon activiteiten buiten dat land zich uitsluitend tot de voetbalsport hebben beperkt. Aan de justitie te 's-Gravenhage werd op eerder tudstip overgelegd een uitvoerig schrijven, dat de raadsman van Ajax op grond van ingewonnen informaties heeft ontvangen van mr. G. E. baron van Ittersum, de Nederlandse gezant te Belgrado. Uit een kazerne van het Amerikaanse leger bij Landau in de Palts zijn ge heime plannen voor de aanleg van lanceerinrichtingen voor Nike-raketton in dit deel van West-Duitsland gesto len. De dieven hebben een grote som geld, die met de plannen in een brand kast lag, ongemoeid gelaten. (A.F.P.) De Japanse politie heeft gisteren de volgende cijfers verstrekt over de slacht offers van de overstromingen: 568 do den, 420 vermisten en 3.679 gewonden. Er zijn 33.000 daklozen. Het aantal geheel of gedeeltelijk verwoeste huizen bedraagt 2.806. Bovendien staan 84.342 huizen geheel of gedeeltelijk onder wa ter. Door nieuwe regenval dreigt de watersnood in de stad Kagosjima ramp zalige afmetingen aan te nemen. (A.F.P.) Zondag werd te Utrecht een internationale hondenshow gehouden. De honden van de heer Schok uit Arnhem werden winnaar in de strijd om het beste koppel honden. De begeleider van de honden, hij ontving een zilveren beker, had. de grootste moeite om op de been te blijven, teneinde de prijs in ontvangst te kunnen nemen. (Van een verslaggever) Brutaalweg heeft zondagmorgen een in Amsterdam opgesloten inbreker, de 28-jarige Hilversummer M. E., de benen genomen uit het Huis van Bewaring aan de Weteringschans. Op klaarlichte dag, 's morgens om half elf, en over het drukke Leidseplein, is de gewiekste in breker verdwenen. Alle politieposten in het land hebben zijn signalement ont vangen en rechercheurs hebben de speurtocht ingezet. Veel sporen heeft E. overigens niet achtergelaten: slechts zijn gevangeniskleren die op een hoopje op het dak van de gevangenis werden gevonden. De man heeft zich kennelijk in gewone kleren kunnen steken, die hem van buitenaf moeten zijn verschaft. De gedetineerde inbreker was werk zaam in de keuken. Ongezien heeft hij deze even voor half elf kunnen verla ten. Hij is, na een luik geopend te heb ben, op het dak geklommen, vandaar naar het dak van een nevengebouw, waar hij zich verkleed heeft. Hij heeft balancerend over een hoge muur, een gedeelte in de omheining bereikt dat wordt afgesloten door een houten hek. Het hek bleek niet de minste moeilijk heden voor de tocht naar de vrijheid te veroorzaken. Eigenlijk had de muur hier doorgetrokken moeten zijn, maar aangezien er plannen zijn om het Huis van Bewaring af te breken, heeft men de muur niet afgebouwd. Aan de andere zijde van het houten hek belandde M. E. in een steegje dat Gisteravond heeft Madame Manguin aan de internationale modepers, die we derom naar Parjjs is toegestroomd om van de internationale mode kennis te nemen, haar „obelisk"-lijn geopen baard. Haar collectie vertoont sterke Egyptische invloeden, de hoeden zijn aan de sfynx ontleend met gordijntjes langs het gezicht of het zijn opzij wijd uitstaande mutsen, die het gezichtovaal geheel omsluiten. Zij passen bij de mantels, die gecom pliceerd zijn samengesteld, met inge bouwde kraageffecten en gemaakt van grove tweed, die aan handweefstof doet denken. De mantelpakken en tailleur ensembles hebben een iets minder vage taille, platte kragen en smalle mouw tjes. De obelisk hebben wij er niet aan afgezien, maa£ zo'n bepaalde lijn leeft meestal meer in de fantasie van de ont werper dan dat die in feite in de mo- hu! tot uiting komt. De witte jersey ,,;?y?es die in de tailleurs gedragen werkfo uh?bben v°°r een hoog opge- nen ïu Js' De donkere jersey japon- 7iin'hole^- 1 f'Suur normaal bekleden, +irrf/-, meest reële in deze oosters ge- peerde°avnn!qi }yaar'n de strak gedra- op de beeldln^? zijn geïnspireerd tische oud^^0"^ bornttogin der Egyp- quin droeg over 1 mannf" Nefertitigewaad noe epn ,nzen^e tuniek van AHatil X en glinsterende tuniex van Aziatisch goudbroraat Do witte tulen sluier van de Erotische bruid, die van de ring om haar hnnfri je naar beneden golfde, omsloot haai gestalte inderdaad als een sprookje tot aan de grond. v De oosterse lijn is consequent vol gehouden ook bij de cocktailjaponnen die zodanig zijn gedrapeerd dat de rok bol staat en zich vernauwt naar de zoom. Madame Manguin, die zich niet houdt aan de voorschriften van het mo desyndicaat, dat iedere publicatie van modeUen verbiedt, heeft gisteravond ne afloop van de show te middernacht schetsen verstrekt aan de pers, waar van afdruk nog zal volgen. De show van Manguin is nog maar een voorspel van de nieuwe mode, die don derdag zal culmineren in de show van Dior. Maar ongetwijfeld zullen zich meer oosterse effecten openbaren, want de grote couturiers hebben deze zomer Ijverig een aantal voordrachten over klederdrachten uit de klassieke oudheid gevolgd. Het meest spectaculaire stuk van de show was een regenmantel van een Madame Manguiv heeft zonaagavona, als eerste van de Rarijse couturiers, haar col cue getoond. Zij heeft voor de namende wintermode haar inspiratie gezocht bij de oude Egyptenaren. soort lakstof met fotogravure bedrukt in^ marmer effect, gevoerd met kostbaar minkbont. Het regenkapje fungeert als de bui over is als elegante tas om de opgerolde jas in mee te dragen. Er is naast grijs veel groen, o.a. olijf- en bronsgroen, in deze collectie. In de 536e staatsloterij, le klasse, le lijst is de 25.000 gevallen op no. 11801. naast het kantongerecht ligt. Vandaar was het nog maar een paar stappen naar het Leidseplein, waar E. waarschijnlijk de tram heeft genomen, misschien wel naar het Centraal Station. Tijdens zijn klauterpartij is E. zeker zichtbaar ge weest, zowel vanuit de gevangenis, als vanuit enkele dienstwoningen en ook voor voorbijgangers. Het geluk heeft E. echter helemaal meegezeten en onge zien is hij verdwenen. Zijn ontsnapping uit de keuken en het gebouw is vrij gauw aan het licht gekomen. De stedelijke politie en de rijksrecherche werden gealarmeerd. Bewakers en gevangenen werden ver hoord, er werd vastgesteld hoe E. zijn tocht naar de vrijheid heeft kunnen volbrengen en dat hij zeker enkele bijzonder hachelijke momenten heeft gehad, vooral toen hij zich van het dak af, via een regenpijp, op de hoge muur liet zakken. Woensdag 10 juli j.l. stond de Hilver summer, samen met zijn inbrekersmaat W. van der B„ een opperman uit de radiostad, voor de Amsterdamse recht bank terecht. Dit tweetal bleek in het laatste halfjaar van 1956 en begin 1957 een onafzienbare reeks inbraken te heb ben gepleegd, vooral in het Gooi, maar ook in Utrecht, Apeldoorn, Soest en Den Dolder. De thans ontvluchte inbreker is reeds negen maal veroordeeld, zijn maat telt vijf veroordelingen op zijn straf blad. Vijf dagen na de zitting legde de rechtbank deze beide verdachten over eenkomstig de eis drie jaar gevangenis straf met aftrek op. Het duurde maanden voor de politie in het Gooi dit tweetal wist te arreste ren. Dat geschiedde op een dag in maart j.l., toen de opperman met een derde verdachte een 33-jarige los-werkman uit Soest midden in de nacht in Hilver sum door een paar agenten werd aan getroffen op een muurtje, waar hij sa men met zijn kameraad uit Soest een sigaretje zat te roken. Bij fouillering van het tweetal kwam een aantal rol letjes dubbeltjes en centen te voorschijn, dat het tweetal die nacht uit een Hil- versumse slagerswinkel had gestolen. De directie van de K.L.M. heeft op grand van recente publikaties, betrek king hebbend op de vliegerssalarissen, zondagmiddag het volgende medege- d eld: „Begin 1956 werd tegemoet geko men aan de sinds lang onder de vlie gers bestaande wens tot gelijkmaking van de salarissen van Nederlandse en niet-Nederlandse K.L.M.-vliegers en wel door verhoging van de salarissen der Nederlanders tot die der buiten landse K.L.M.-vliegers. Dit resulteerde in een verhoging voor de Nederlandse vliegers van gemiddeld ca 9 pet. Tezelfder tijd eisten de vliegers onder dreiging met sancties verdere salaris verhoging waarbij zij stelden dat zij naar verhouding lager werden gesalari eerd dan hun collega's van buitenland se maatschappijen. Ook meenden zij recht te hebben op de 5 pet loonronde, welke in die tijd aan het overige personeel was toege kend. De directie was van mening dat deze loonronde voor de Nederlandse vliegers reeds was begrepen in de aan hen toegekende salarisverhoging en dat de salariëring der buitenlandse vlie gers in geen direct verband stond met de Nederlandse loonstructuur. Voor het overige heeft de directie zich op het standpunt gesteld, dat gestreefd moest worden aan de K.L.M.-vliegers dezelfde levensstandaard te verschaffen als waarop vergelijkbare collega's in Eu ropa leven. Naarmate de exploitatiere sultaten van de maatschappij zulks toe laten. Teneinde vast te stellen of de sala riëring aan deze eis voldeed, was zij bereid dit door een objectieve des kundige te laten toetsen. Als zodanig werd aangezocht het Nederlands Eco nomisch Instituut, (N.E.I.) hetwelk aan de hand van door zijn directeur, prof. dr. J. Tinbergen, gegeven directieven een desbetreffend onderzoek instelde. Voorts verklaarde de directie zich be reid de door de vliegers verlangde ver dere verhoging van 5 pet alsnog met terugwerkende kracht toe te kennen, indien dé bevindingen van het N.E.I. hiertoe aanleiding zouden geven". De mededeling van de directie van de K.L.M. vervolgt: „In januari 1957 verscheen een voor lopig rapport van het Nederlands Eco nomisch instituut, waarop de besturen der vliegerorganisaties ernstige kritiek r fenden. In dit voorlopig rapport was geen Westeuropees niveau aan te wij zen. Daarvoor was de spreiding tussen de betrokken maatschappijen te groot. Niettemin achtte de directie binnen die spreidingsband termen aanwezig de eerder genoemde 5 pet met terug werkende kracht tot 1 april 1956 toe te kennen. Hierop stelden de besturen der vlie gerverenigingen de eis tot verhoging der netto-salarissen met 50 pet omdat zij meenden dat hun huidige inkomsten onvoldoende zijn om overeenkomstig hun positie en levenswijze te leven. De directie heeft deze eis van de hand gewezen. In de eerste plaats was de directie overtuigd dat de bevindin gen van het N.E.I. hiertoe geen enkele aanleiding gaven. In de tweede plaats zou inwilliging van een zodanige eis ten aanzien van een 6v)-tal vliegers on rechtvaardig zijn tegenover de overige medewerkers der K.L.M., daar de di rectie zich op het standpunt stelt dat de door de gezamenlijke inspanning van alle medewerker: verkregen verbete ring van de bedrijfsresultaten ook alle medewerkers ten goede moet komen. Het nadien verschenen definitieve rapport van het Nederlands Econo misch Instituut heeft duidelijk aange toond, dat de door de directie getrok ken conclusie uit de voorlopige bevin dingen van het instituut gerechtvaar digd vtes. Volgens de berekeningen n.l. beweegt het Europese niveau zich tus sen de 92 en 110 pet van het vliegerin komen bij de K.L.M. Bij het cijfer 110 dient te worden opgemerkt, dat dit be- invloed wordt door de salariëring bij één Europese maatschappij, waar de salariëring is aangepast aan het Ame rikaanse niveau. Het huidige salaris bedraagt voor een K.L.M.-vlieger, die na eerste op leiding op ca. 24-jarige leeftijd bij de maatschappij in dienst treedt 8.100.- per jaar, terwijl het maximum dat thans op ongeveer 40-jarige leeftijd wordt bereikt 35.880.- bedraagt. Het gemiddelde salaris van een vlieger over zijn loopbaan bedraagt 24.000.- per jaar. Behalve bovengenoemde be dragen neemt de maatschappij nog de pensioenpremiën voor haar rekening, hetgeen neerkomt op 4.224.- resp. 8.364.- per jaar voor de beide hier boven genoemde categorieën. (Vervolg op pagina 4) De kruideniers en textielwinkeliers te Hattem zijn overeengekomen voorlopig voor twee maanden resp geen textiel en koffie meer te ver strekken. Het is de bedoeling, aldus de betrokken middenstanders, op deze wti- ze de stoot te geven aan een landelijke actie, die zal leiden tot terugkeer naar de normale branche-eigen concurrentie- verhoudingen. De kruideniers te Hat- tem hebben voorts een protest gezon- den aan de fabrikanten en kruideniers- organisaties tegen het doen verstrek ken van textiel bij hun fabrikaten of merkartikelen. Als verweer tegen de koffieverkoop door textielwmkeliers heeft een Hoge- veense zelfbedieningszaak besloten over ie gaan tot de verkoop van nylonkou- Y°'Sfns radio Peking heeft de Indo nesische politie een samenzwering te gen de regering en vooraanstaande po litici ontdekt. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A'DAM TEL. 717162 Met ingang van vandaag is de prijs I ties in de kruidenierswarenbranche en van suiker voor de consument met 8 cent per kg verhoogd. Aldus deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening mee. De minis ter van landbouw, visserij en voedsel voorziening heeft namelijk blijkens een publikatie in een buitengewone Ne derlandse staatscourant de prijs van suiker af fabriek verhoogd van 76 op 84 per 100 kg. Deze prijsverhoging houdt verband met het niveau van de garantieprijs voor de suikerbietenverbouwers voor suiker van oogst 1957, dat ten opzich te van de garantieprijs voor oogst 1956 is verhoogd. De verhoging van de garantieprijs vindt haar oorzaak in de nieuwe grondslagen voor de kostprijs berekeningen van landbouwprodukten, alsmede in de gestegen produktiekos- ten van de suikerbieten en in de stij ging van de kosten verbonden aan de verwerking. Zoals voorzien in de rege ringsnota inzake de bestedingen wordt de verhoging van de kostprijs volledig aan de consument doorberekend. Zij moet reeds thans worden toege past, zo deelt het ministerie mee, om dat de vraag naar suiker, als gevolg van verwachtingen omtrent de komen de prijsverhoging, zo sterk toeneemt, dat voor speculatieve voorraadvorming moet worden gevreesd. Bovendien moest dure buitenlandse suiker wor den aangekocht. De besturen van de drie kruideniers vakorganisaties, de algemene Neder landse kruideniersbond, de christelijke kruideniersbond, de katholieke kruide niersbond, de commerciële organisa- de vereniging grootwinkelbedrijven in levensmiddelen hebben besloten hun leden te adviseren de consumentenprijs van suiker met ingang van vandaag te stellen op 94 cent per kg. Hoezeer er, naar de mening van de besturen, ook voor de handel termen aanwezig zijn kostprijsverhogende fac toren in de calculatie van de suiker prijs op te nemen, dringen zij er bjj de handel met klem op aan zich aan deze prijs van 94 cent te houden. De besturen vertrouwen er op, dat spoedig overleg met de minister van economische zaken kan worden ge pleegd over de gevolgen van de nieu we suikerprijs voor die artikelen, waar in suiker als grondstof is verwerkt. Radio Moskou heeft zaterdag een on weersbui in het gebied van de Noord pool gemeld. Het onweer zou een kwar tier lang gewoed hebben boven een van de kampen die Russische geleerden in het Noordpool-gebied hebben ingericht. Jn de baai waarin dit wetenschappelijk station ligt zou door het onweer tien procent van het aanwezige ijs wegge smolten zijn. Het is de eerste maal dat boven de Noordpool of in zijn onmid- dellqke omgeving, het gebied binnen de Poolcirkel, een onweer is waargeno men (fr.p.) Verwachting tot dinsdagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Enkele opklaringen, maar ook enkele verspreide buien. Overwegend matige westelijke wind. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Dinsdag: Zon 5.00-20.36 Maan 9.38-21.44 Tussen twee storingen in kwamen gisteren vooral in het noordwesten van het land opklaringen voor. In de afge lopen nacht en ochtend bracht een vol gende randstoring regen. Achter deze storing stroomde vochtige lucht uit het noordwesten ons land binnen. Over de Britse eilanden komt het front van een depressie ten zuiden van IJsland nader bij. Dit front heeft echter weinig te be tekenen en wordt voorafgegaan door een gebied met verspreide opklaringen. Enkele opklaringen, maar tijdelijk ook nog vrij veel bewolking met enkele lichte buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en noord-west. Koel weer, overdag 1517 gr. C. Vooruitzichten: Boven Engeland ligt een storingsfront, dat ook morgen nog vrij veel bewolking brengt met aanvoer van koele lucht. Het is waarschijnlijk, dat er deze laatste dagen van juli niet veel verandering in het koele en wis selvallige weer zal komen. Station Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfurt Mtinchen Zürich Geneve Locarno Wenen Innsbruck Home Max. neersl. Weer temp. afgel. vor. dag 24 uur zw. bew. 23 12 geh. bew. 21 1 regenbui 21 5 geh. bew. 20 0.1 regenbul 20 11 geh. bew. 17 4 half bew. 20 0 licht bew. 25 0 half bew. 20 0 regen 18 11 regen 18 1 zw. bew. 18 5 onbewolkt 20 0 half bew. 28 0 onbewolkt 19 0 zw. bew. 20 0 onbewolkt 27

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1