Tekort bijna vijf en half miljoen Windhondenraces om Grote Prijs van „Haarlems Bloei" de Feestelijke plechtigheden twee kerken in Noord Noviteiten van Het Nederlands Ballet in het Openluchttheater HAARLEMSE BEGROTING 1958 Gas- en eletitra-tarieven moeten bijna 1 miljoen meer gaan opbrengen SCHAAKKAMPIOENSCHAPPEN MIDDEN-KENNEMERLAND Op Haarlem-terrein in Inbraak aan de Gasthuissingel Luisterwedstrijd mislukt Zomertoernooi Haarlem MAANDAG 29 JULI 1957 PAGINA 3 Aan de Haarlemse raadsleden is de ontwerp-gemeentebegroting 1958 aangeboden. De ontwerp-begro- ting vertoont voor '58 een tekort van 5.370.000, 'n bedrag van 1.313.000 méér dan in 1957. De stijging van het nadelig saldo, die vooral een gevolg is van de stijging van de uitgaven, is niet zo heel groot. Zij zou ongetwij feld hoger geweest zijn, wanneer men niet door de bestedingsbeperking ge dwongen zou zijn geweest, allerlei werken uit te stellen, die eigenlijk dringend dienen te worden uitge voerd. Een van de belangrijkste pun ten uit de Memorie van Toelichting op de ontwerp-begroting is wel, dat B. en W. binnenkort aan de raad een voorstel zullen voorleggen tot het verhogen van de tarieven van gas en elektra. Deze tariefsverhoging zou de gemeente 956.000 méér moeten gaan opbrengen. Minder receptiekosten 1324 woningen Scholenbouw iiw -DBS Films Burgerlijke Stand Haarlem i. TTnv J' dJerp&^~tel5' TWEE NEOMISTEN IN HAARLEM Pater Veenings Vragen van raadslid Vissers over inenting tegen kinder verlamming Verkeer son gelukken in Haarlem Concours Hippique Hoofddorp Gemeentelijke garantie voorgesteld Carillon-bespeling Winkeldieveggen op heterdaad betrapt Aanrijding in Heemstede Het was een juiste geste van het Nederlands Ballet om ook in het Bloemendaalse Openluchttheater zijn noviteiten te brengen. Naar de grote opkomst bij de twijfelachtige weersverwachting van zaterdagavond te oordelen, was het geen „terraspu- bliek" dat de tribunes bezet had, en daarom was het goed, dat de getrot seerde risico's van een verregende avond van over de vijver gehonoreerd werden met enige van de actualitei ten die het Nederlandse balletpodium dit jaar te bieden heeft. Het nieuwste ballet van de jonge Nederlandse dan ser/choreograaf Rudi van Dantzig, geschreven op de Symphonie no. 29 van W. A. Mozart, en Le Rencontre: Oedipus en de Sfynx van Lichine op muziek van Henri Sauguet vormden de grote verwachting van de avond en waren als de eerste twee nummers op het programma geplaatst. L. T. Zilveren Vierdaagseloper W. J. Korte gehuldigd Goen Visser wint tweede zomerrit ZANDVOOR1 Dokter B. Entzinger naar Utrecht Zuster Wit-Gele Kruis met vakantie Verkenners en welpen op kamp Softbal Pinguins na zege kampioen Gricketuitslagen in de H.C.B. Tennistoernooi van Groenendaal Beurs van Amsterdam Tegenover de niet onaanzienlijke stij- uitgavenpeil staat ook nu Seen overeenkomstige stijging '"komsten. De regering heeft om de uitkeringen uit het gemeentefonds zoveel mogelijk op het 5? van 1957 te handhaven en zelfs m°6elijkheid te sluiten voor het verkrijgen van subjectieve verhogingen van de algemene uitkering. Aangezien de uitkeringen uit het gemeentefonds vrijwel de belangrijkste bron van in komsten betekent voor de gemeenten, betekent een en ander, dat de gemeen ten wel hun uitgaven moeten verhogen, maar hun inkomsten niet verhoogd zien In hun Memorie van toelichting schetsen B en W. uitvoerig de regeling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeente, zoals de commissie- Oud die heeft voorgesteld en zoals die Waarschijnlijk Der 1 januari 1959 van klacht zal worden Van deze nieuwe regeling moeten eéen gouden bergen kent -Verwacht: Voor Haarlem bete- veïw1J vermoedelijk een maximale poging van 4 595 000 Het aantal personeelsleden van de ge beente Haarlem is uitgebreid met 102 Personen. In de ontwerp-begroting 1958 staan niet meer de vacatures vermeld, waarvan in de afgelopen jaren geble ken is, dat zij toch niet op korte ter mijn vervuld kunnen worden. Ten aan zien van de subsidies wordt in de Me morie van Toelichting opgemerkt, dat men in verband met de bestedingsbe perking ertoe heeft moeten besluiten «2 subsidies voor 1958 niet te verhogen t« i?een nieuwe takpn te subsidiëren. wekenPaavlde feilen "s daarvan afge- gingnodio° Waar de subsidieverho ging van u 38 als gevolg van de stij- De mno-mft lonen- en prijzenstelsel. Pitaalmarkl1J ede" °P de geld" en ka" fcif j f zijn de oorzaak van het overcook Qflg aitij/i njet kan worden rgegaan tot consolidering van de Vlottende schuld. De gemeenten zijn gehouden geld te lenen tegen een ren tepercentage van 414%. maar op de geldmarkt is slechts geld verkrijgbaar t «en 5 of méér. De vlottende schuld van de gemeente stijgt dan ook voort durend. Onder het hoofdstuk „Algemeen Be heer" zijn als gevolg van de beste dingsbeperking de kosten van de ambtelijke vorming, van het meubi lair, de representatiekosten en die van sociografische onderzoekingen verlaagd. Ten aanzien van de kosten van het politie-apparaat wordt in de Memorie van Antwoord opnieuw ge klaagd. dat de rijksbijdrage in de politiekosten, vooral die in de mate riële kosten, ten enen male ontoerei kend zijn. De uitgaven voor de B.B. ziin verlaagd, vooral omdat de rijks bijdrage hier verhoogd is. Van de zijde van de Vereniging van Neder landse Gemeenten wordt een verge lijkend onderzoek ingesteld naar de kosten, die de verschillende steden met meer dan 100.000 inwoners aan de B.B. spenderen. De huisvesting van de G.G.D., en met name van de schoolartsendienst, de r~ychiatrische dienst en de geriatri sche afdeling, blijkt nog veel te wen sen over te laten. De Clarastichting in Zandvoort wordt ingericht voor de ver- Zorging van geestelijk gestoorde be jaarden, terwijl een oplossing wordt gezocht voor de huisvesting van chro nisch zieke bejaarden. Ten aanzien van de Volkshuisvesting wordt meegedeeld, dat Haarlem een bouwvolume is toegekend van 1324 wo- .VVat de woningwetwoningen treft, stuit men echter op vele moei lijkheden voor wat betreft de bouw prijs, die in vele gevallen door het rijk te hoog wordt geacht. De premie-bouw stagneert omdat de kapitaalmarkt zo krap is, dat vele beleggers geen geld meer voor dit doel beschikbaar heb ben. De geldschaarste is er ook de oor zaak van, dat tal van kapitaalswerken voor openbare werken in 1958 niet kun nen worden uitgevoerd. Ook het goed- keuringsbeieid van rijk en provincie werkt zeer remmend. Wel is het ge volg van deze situatie, dat vele weg- arbeiders nu vrij komen voor het ver ritten van andere werkzaamheden. B. en W. zijn van oordeel, dat er in Haarlem gesproken moet worden van een grote achterstaud op het gebied van de bouw van openbare werken. Van de werken die op het program staan, noemen wij: de verbreding van de Pavilj oenslaan c de verdubbeling van de Kleine Houtweg; de omlegging van de Oudeweg; de werken ten be hoeve van de oostelijke stadsrandweg en ten behoeve van de oost-westver- binding in het zuiden van de stad; de bouw van het vierde deel van het Coornhertlyceum; de verbouwing van de school in de Schoterstraat ten be hoeve van het individueel nijverheids onderwijs; de verbouwing van de stads schouwburg; de verbouwing van de brandweerkazerne en de bouw van een nieuwe werkplaats voor restauratie van antieke textiel. De scholenbouw in Haarlem stagneert noe steeds, o.m. naar B. en W. in hun Memorie van Toelichting stellen, als gevolg van de lange wachttijd, die de scholenbouwplannen hebben bij de rijksbouwinspectie. Ook hier steekt de bestedingsbeperking diverse spaken in het wiel. De bouw van gymnastiekzalen vordert al even traag. B. en W. vrezen, at dit op de duur zal leiden tot een chaotische toestand. Nadat enkele licht punten zijn genoteerd, kondigen B. en W. aan, dat in het komende jaar enige voorstellen zullen worden gedaan tot uitbreiding van het aantal vormen van buitengewoon lager onderwijs. Daarbij wordt gedacht aan het onderwijs aan lichamelijk gebrekkigen, aan slechtho renden en spraakgebrekkigen en aan c.rebraal gestoorden. Spijt wordt be- t ligd, dat nog steeds niets gedaan kan worden aan de estetische vorming van t .iitenschoolse jeugd. Enkele honderden hondenliefhebbers genoten gistermiddag op het Haarlem terrein in het Noordersportpark te Haarlem van de windhonden-ren voor de Grote Prijs van Haarlems Bloei een evenement, dat door de Winnonden Renvereniging Amsterdam georgani seerd was onder auspiciën van Haarlems Bloei. De fraaiste greyhounds en \vhippets namen aan de courses deel. tr waren verschillende favorieten, die rae£s eer- der hondse lsuweren geoogst held den op de renbaan en die merendeels de in hen gestelde verw&chtingen niet he~ schaamden. De schijnbaar nerveus hij gende of keffende viervoeters (enkelen waren broodmager) volgden de cour ses met dezelfde belangstleling als hun eigenaren, zodat er vele momenten van hónds lawaai waren. Bij de whippets A-klasse waren span- CINEMA PALACE: De familie a. 1., 2, 4.15. 7. 9.15 tamille Moordslee. Iedere ochtend om 10.30 u.: vaw=a«. kinderprogramma. v «anue- FRANS HALS: Het verdachte huls. is jaar 2 30 7. 915- Di 'een avondvoorstelling om 8 u. LIDÓ: Strijd tegen verdovende middelen. io iaar 7, 9.15» In de 'matinees: Houten koppen, a. 1., MINERVAtot en met do.: Dansmeester, Dl. be3poUtie volgt het spoor, str. volw., 8l1S uur I-liXn,V"rrhe African lion, a* k federe' ochtend om 10.30 u. (behalve 2, 7, 9.15. zo.): £:uer® oentena uxu a 1 sJ£Jj>e lady and the tramp, ag l5 H®MbraNDT: Sissi. a. 1., 2. *-ls' y d_ lede dag om 10.30 u.: Montagne s Jeugo RoXY^De dief van Damascus, 14 jaar, 2.30. 7, 9.15. STUDIO: t Is feest vandaag, a. 1.. 2.13. 7, 9.15. Iedere ochtend om 10.30 u.: Kinderpro- gramma. rirhtlhelteinalaan> achter restaurant Dreef- tSTA. K^,n"a-=#oingLoncert door Getrouwd: G A. Matthijsen en A E Brandes, J. J. Jansen en H. Hubert R l' A. Broekhuizen en M. Ronde, J. Witzand en AChr" Imanse" H' M" Val»k™P D. van der Woudevan der Vaart z p van Breenen—Slingerland, d.; A. de' Boer— Draaijer, d.; A. van Elk—Mullen, d M BrunaLust, d. Overleden: N. van der Pol, 76 Jaar, Maer- ten van Heemskerkstr.; B. M. J. Lems— Dashorst, 75 jaar, Coltermanstraat; J w Heijink, 68 j., Parklaan; A. Scheltema— Joustra, 62 j., Stolbergstraat; S. M. Trans Serné, 75 j.t Hofdijkstraat. Op twee plaatsen in Haarlem heeft gisterochtend een jonge priester in zijn Parochiekerk een eerste plechtige H. Mis opgedragen. Pater S. Ligthart van de priesters van het H. Hart was in de kerk van de H. Liduina neomist en m de parochiekerk van O.L. Vrouw van Zeven Smarten en de H. Bavo was het pater A. Veenings, missionaris van Marianhili. Groot was de vreugde •in beide parochies. Groot het enthou siasme, waarmee de jonge priesters ontvangen werden. Pater S. Ligthart werd geassisteerd door zjjn confrater, pater A. van Don gen als diaken en secretaris J. P. J. Solleveld als subdiaken. Pastoor A. A. Trouwborst fungeerde als presbyter- assistens. Onder leiding van de heer P. Q. Wolff zong het zangkoor de drie stemmige mis „Pontificales" voor ge mengd koor van Perosi. De directeur van het koor, de heer J. A. Nibbering bespeelde het orgel. De predikatie werd gehouden door pater Van Dongen S.C.J. Hij toonde nog eens duidelijk de waarde van het priesterschap aan. Men moet de pries ter beschouwen als een andere Christus en als een opvolger van de apostelen, maar niet als een „afgevaardigde" van de Kerk. Hij is geroepen om als mid delaar op te treden tussen God en de mensen. Tevens moet hij een leraar zijn voor de mensen. Bij de Consecra tie komt de gelijkenis met Christus het meest tot uiting. De priester ver andert brood en wijn in het lichaam en bloed van de Verlosser met dezelfde woorden als eens op het laatste avond maal Christus zelf deed. Er staat dan dus eigenlijk geen priester als mens voor het altaar, maar een andere Christus. Laten we daarom altijd eer bied hebben voor het priesterschap, aidus pater Van Dongen. Na de H. Mis zong het koor nog het „Jubilate Deo" van Aeblinger. 's Mid dags werd in het parochiehuis in Heem stede het feest van de priesterwijding voortgezet. Pater Ligthart, die dertig jaar oud is, -is pas op latere leeftijd met zijn priesterstudie begonnen. Hij ontving zijn lagere studies aan het Juvenaat van het H. Hart in Bergen op Zoom, Daarna studeerde hij aan het Groot Seminarie in Liesbosch Princen- hage en vervolgens aan het Studiehuis St.-Jozef te Nijmegen-Hees. Met pater Van Dongen zal hij binnenkort als mis sionaris naar Belgisch Congo gaan. De vertrek-datum is evenwel nog niet be kend. Pater A. Veenings werd om half ne- Sen plechtig door een stoet van bruid- 3Jts.e" acolieten voorafgegaan, zijn pa- »ii° binnengeleid, waarna hy «Jn eerste plechtige N. Mis begon. Hij Het gemeenteraadslid F. A. Vissers (K.V.P.) heeft B. en W. de volgende vragen ter schriftelijke beantwoording voorgelegd 1 Het is u bekend, dat de Rijksover heid het besluit genomen heeft de im- munisatie tegen kinderverlamming voor één jaarklasse van kinderen te subsi diëren; 2. Is uw college niet met mij van me ning, dat het van groot belang is voor de Haarlemse volksgezondheid do ïm- munisatie uit te breiden tot vier jaar klassen, met name tot de geborenen in de jaren 1955, 1954, 1953 en 1952; 3. Is uw college bereid te bevorde ren, dat de inenting van genoemde vier jaarklassen het komende najaar zal kunnen plaats vinden? werd hierbü geassisteerd door een vriend, pater Warmerdam, als diaken en pater Hovens als subdiaken. Pas toor Van Eeden was presbyter-assistens en een broer van de neomist, broeder Laurentius, assisteerde ais ceremonia- rius. Pater Warmerdam hield de feestpre- dicatie naar de tekst: „Wie ben je, priester? Niets en toch alles," waarin hy de noodzaak tot dankbaarheid om de hoge uitverkiezing schetste, terwijl hij in een persoonlijk woord tot de neo mist, deze toewenste dat hij een even goed priester als vriend zijn zou. Het parochiële zangkoor voerde o.l.v. de heer W. Peters de Missa in G van G. Casali uit en na de H. Mis „Can tate Dominum" van Hassler. In de middag werd door de harmonie „St.-Bavo" een serenade gebracht. Er vond ook in de kleuterschool een goed bezochte receptie plaats, waarbij door het comité voor priesterfeesten het parochiegeschenk, een bromfiets, werd aangeboden. De feestdag werd des avonds besloten met een plechtig danklof. In de nacht van zondag op maandag om kwart over 2 zijn uit de etalage van een fotowinkel aan de Gasthuissingel te Haarlem vijf filmcamera's, die een gezamenlijke waarde van f 1500 verte genwoordigen, ontvreemd. Omstreeks tien over twee stond de bewoner van de eerste etage even voor het raam te kijken. Hij zag een twee persoons auto staan, waaruit een man stapte. Deze liep de Kleine Houtweg op en omdat het te lang duurde voordat de man terugkeerde, ging de bewoner van het huis weer naar bed. Juist toen hij zijn bed instapte hoorde hij glasge rinkel. Hij ging onmiddellijk kijken en zag de auto met grote snelheid in de verboden richting van de Gasthuissingel weg rijden. Toen hij in de etalage ging kijken zag hij, dat de inbrekers de winkelruit met een hard voorwerp had den ingedrukt. Zaterdagmiddag ongeveer 1 uur had een aanrijding plaats op het kruispunt BuitenrustbrugSchalkwijkerwegSehiphol- weg tussen een bestelauto en een motor. Door de aanrijding vloog de bestelauto over de kop. De motorrijder moest met verwondingen aan het linkerbeen naar de Mariastichting worden overgebracht. Het ongeluk ontstond, doordat de chauf- reur van de bestelauto, die op de Schalk wijkerweg in Zuidelijke richting reed, geen voorrang verleende aan de op de voorrangs- weg (Buitenrustbrug—Schipholweg) rij dende motorrijder. De politie vraagt getuigen voor het vol gende ongeluk: Zaterdagmiddag kwart voor 4 reden op de Fonteinlaan twee jeugdige wielrijdsters achter elkaar. De achterste werd door een bromfietser ingehaald. Daarbij werd zij aangereden, waardoor zij kwam te vallen. Zij raakte de voor haar rijdende fietster, die eveneens viel. Beiden hadden schaaf wonden aan hoofd en handen. Zij, die het ongeluk gezien hebben alsmede de brom fietser, worden verzocht, zich bij de ver keerspolitie te melden. Zondagavond liep een 52-jarige direc teur van een rusthuis uit Heemstede ver wondingen aan het hoofd en een hersen schudding op, toen hij na een aanrijding uit zijn auto werd geslingerd. Het onge luk gebeurde op het kruispunt Spanjaards laanZuiderhoutlaanFonteinlaan, door dat de chauffeur van een personenauto, de 47-jarige directeur van een NV uit Am sterdam, geen voorrang verleende aan de Heemstedenaar. Door de botsing maakte de auto uit Heemstede een slag om en kwam tegen de trottoirband terecht. Door de schok vloog de chauffeur uit de auto en kwam op het trottoir terecht. nende nek-aan-nek-races te zien. Ro nald (van de heer Douwes, Amsterdam) Veraa (van de heer Jansen, Amster dam) en Duko (van de heer Moem, Amsterdam) gaven elkaar slechts wei nig toe. Duko presteerde de fraaie tijd van 19.9, nog overtroffen door Ronald met 18.8. Favoriet bij de whippets B- klasse was de dunne Onyx (van me vrouw Ortmann, Amsterdam), Euro pees kampioen 1955 een zes-jarige, die met grote voorsprong won met 20.4. De jongste deelnemer, Jongen gehe ten (hfj werd gisteren pas vier), mocht er ook zijn (eigenaar de heer Zuider- hoek, Amsterdam), evenals Perhaps (dezelfde eigenaar), die voor de eerste maal meeliep. Spot (van de heer Hoekstra, Amster dam) was een der favorieten bij de Greyhounds. Cosham Kid (van de heer Nagel, Uithoorn) mocht er echter ook zijn, evenals Illustre (van de heer Steyl, Amsterdam), de achtjarige veteraan, die nog graag zijn coursje loopt, maar nog al eens gediskwalificeerd moest worden. Ankin (van mevrouw De Boer, Zaandijk) had vorig jaar de Derby van Hamburg gewonnen, maar gisteren veel last in de bochten. De volmaakte Greyhound toonde zich de mooie teef Dina (van de heer Saar- los, Amsterdam), in alles feilloos, be heerst en met een uitstekende techniek. Veelbelovend waren de prestaties van Alexandré (van de heer Pauw, Amster dam), nog zeer jong en een nieuweling in de hondenrace-wereld. Helaas viel door technische moeilijkheden wel eens het haas voortüdig uit. De einduitslagen waren: Greyhounds winnares Dina met 19.6, snelste tüd; Spot met 19.2; whippets A-klasse win naar Ronald met snelste tüd 19.8; whippets B-klasse Onyx winnares met snelste tijd 20.1. De directeur der stich ting Haarlems Bloei, de heer W. G. A. M. van Willige, reikte na afloop de prij zen uit, de eigenaressen en eigenaars der dieren in welgekozen bewoordingen complimenterend. B. en W. van Haarlemmermeer heb ben de raad van die gemeente voorge steld aan de organisatoren van het gro te Concours Hippique op 18 september van dit jaar een garantie te verlenen voor een gemeentelijke bijdrage tot reen bedrag, gelijk aan het exploitatie-te kort, met een maximum van 3000,-. Gebleken is, dat het anderszins niet mo gelijk is de begroting sluitend te ma ken. Het gemeentelpk sportterrein zal voor dit concours hippique evenals ver leden jaar worden verhuurd voor 750,-. De course van de greyhounds tijdens de windhondenraces op het Haarlem terrein, gistermiddag verlopen om de Grote Prijs van Haarlems Bloei. Men ziet geheel rechts Sport,' de snelste hond, gevolgd door Dina, winnares, en Alexandré. Roel van Viersen uit de Roemer Vis- scherstraat te Haarlem heeft zaterdag de eerste prijs gewonnen in de carillon- luisterwedstryd. Hy had de juiste volg orde van de vijf melodietjes, die de stadsbeiaardier Arie Peters uit de to ren van de Grote Kerk liet rollen, ge raden. Met Ida Schouten uit Amsterdam d'ie door het lot tweede werd. De luisterwedstrijd is jammer ge noeg geen succes geworden. Er waren slechts acht deelnemertjes, van wie drie niet afkomstig uit Haarlem, die by de suppoost van de Vishal, de heer J. P. Meulenberg, een biljet, waarop zij hun bevindingen moesten neerschrij ven, hadden gehaald. Acht van de vijf honderd biljetten, die de heer Meulen berg op zijn tafel had liggen. Daarom wordt de wedstrijd herhaald op woens dag 4 September. Verwacht wordt, dat het aantal jonge luisteraars groter zal zijn, omdat de organisatoren rekenen op de medewerking van het onderwij zend personeel. Die medewerking heeft mc i nu gemist, daar de scholen wegens de vakantie gesloten zijn. Verleden week werden twee dames uit Heemstede op heterdaad betrapt, toen zij uit een zelfbedieningswinkel kruide nierswaren meenamen, die zij niet be taald hadden. Woensdag werd een 33-jarige dame aangehouden, die in het bezit bleek van een pakje vet. Zaterdag was het een 46-jarige vrouw, die een pakje koffie en een stuk zeep had meegenomen. Tegen beiden is pro cesverbaal opgemaakt. Zaterdagmiddag werd een personen auto, bestuurd door een 46-jarige vrouw uit Breukelen, vrij ernstig beschadigd, doordat zij op de Heemsteedse Dreef te Heemstede in botsing kwam met een auto, die bestuurd werd door een 36- jarige monteur uit Haarlem. De dame reed op de oostelijke weghelft van de Heemsteedse Dreef en wilde via een doorgang in het plantsoen de Lanck- horstlaan inrijden. Zij stak, na zich er van overtuigd te hebben dat er geen verkeer uit de richting Haarlem kwam, de westelijke rijbaan over. Zij moest evenwel ervaren dat er wel een auto aankwam. Toen zij zich os de rijbaan bevond reed de auto van de monteur tegen haar wagen aan. In afdeling „B" van de wedstrijden om de persoonlijke schaaktitel van Midden-Kennemerland is de Pat-Mat favoriet M. P. Suiker er in geslaagd H. Duisenberg, die niet speelde, van de eerste plaats te verdrijven. Dit succes behaalde hij na een fraai gespeelde ontmoeting tegen J. L. Wijdoogen die reeds in de opening blijk gaf zich niet zonder meer onder de voet te laten lo- j pen. Op een mooie manier slaagde Sui ker er echter in zijn enigszins gedron gen stelling vrij te spelen. Hij offerde hiertoe zijn dame waarvoor hij twee to rens en een pion terugkreeg. Met beide torens op de tweede lijn in Wijdoogen's stelling gedrongen stapelden de proble men zich voor de Kijk-Uit speler op. In een verloren stelling overschreed hij op de 35 ste zet de tijd. L. Mostertman en A. Rijke hadden blijkbaar behoefte aan een rustige avond. In de „Riga- variant" van de Spaanse partij speel den beide heren elf zetten lang de theo rie en verzeilden daarmee in een re misestelling door eeuwig schaak! De partij duurde slechts een half uur. J. C de Haas deed het in deze groep beter dan in de vorige ronde. Door een zege op zijn clubgenoot B. de Heer verwees hij hem naar de laatste plaats. De be langrijke ontmoeting tussen J. v.d. Berg Haarlem) en H. Duisenberg werd uit gesteld. De stand in afd ..B" is nu: :1. M. P. Suiker, 3 pnt.; 2. H. Duisenberg, 2(4 pnt.- 3 en 4. A. Rijke en J. L. Wijd oogen lJ/2 pnt (allen uit vier partijen); 5 J v d Berg, 1 punt (uit een partij); 6 en 7. j. C. de Haas en L. Mosterd- man 1 punt (beiden uit twee partijen); 8. B. de Heer punt (uit drie par tijen). j Eerst was het D. van Vuuren die de zwakheden in zijn stelling uitbuitte en de volle winst opeiste en vervolgens bezorgde Tj. de Jong de nog wat on ervaren Beverwijker zijn vierde neder laag. De partij duurde slechts achttien zetten. Een boeiend gevecht leverden de beide IJmuidenaren G. L. de Haas en A. Kistemaker. In een Spaanse par tij kwamen de heren ongeveer met ge lijke kansen uit de opening. Een kleine onnauwkeurigheid van A. Kistemaker in het middenspel was er de oorzaak van dat G. L. de Haas door sterk spel in het voordeel kwam. Hij veroverde de kwaliteit en dwong een afruil van het zware materiaal af. De pionnenstel- ling in het eindspel was voor A. Kiste maker zo slecht dat zijn tegenstander weinig moeite meer had de partij in zijn voordeel te beslissen. De stand in afdeling „A" is: 1. Ir. D. G. Huygen, 2 punten (uit twee partyen); 2, 3, 4. G. L. Haas, J. Het ballet van Rudi van Dantzig, in opdracht van de gemeente Amsterdam voor de Kunstmaand van dit jaar ont staan, is de figurale gestalte van de muziek, die het op de voet volgt. Het is de muziek, van de partituur gedanst. Dit is ballet, zoals wij ons als kind hadden voorgesteld wat ballet zou zijn, voordat wij hadden ervaren, hoe het was: een bewegingsbeeld, dat opgeroe pen wordt door de muziek, waarnaar men intensief luistert en waarbij de dansers figuren zqn en geen verheer lijkte sterren. De enscenering van de Symphonie was sober: het kader van de vloer om op te dansen en de eender geklede dan sende gestalten in groepen opkomend, zich in kleinere ensembles losmakend, soliërend, precies naar de muziek hen opriep. De vormgeving van de choreo graaf met deze zeer exacte middelen leidde tot een puur ballet, het meest nauwsluitende samenspel van muziek en beweging, zichtbaarmaking van klank in figuratie. Juist de transperante opbouw en orchestratie, Mozart eigen, heeft Van Dantzig aanleiding gegeven tot een fraaie compositie op de dans vloer in het korps, zowel de totale or chestratie als de afzonderlijke klank groepen typerend in vloeiende bewe ging, de themata markerend, de groepen weer oplossend in de doorwerkingen. Geheel anders van aard, maar op de juiste wijze contrasterend, was „De Ontmoeting, Oedipus en de Sfmx van David Lichine, Zoals de titel aan geeft een verhalend ballet, waarin ech ter het verhaal, zoals het behoort, in beweging wordt verteld met andere middelen dan die van de pantomime of van het toneel. Dans-vreemde middelen van de laat ste soort heeft Lichine eenmaal inge last in het hart van zijn ballet, als de sfynx haar dodelijke raadsel opgeeft aan de voorbijganger Oedipus. Dit was overigens de enige choreografische be schadiging van dit bizarre, soms be klemmende, steeds zich in onwezenlijke sferen bewegende ballet. Met een niet meer menselijke lenigheid bewogen zich de figuren, benaderden en ontweken elkaar, de mogelijkheden van de stalen decorstaketsels uitbuitend. Ook hier dus geen ballet in de klas sieke zin, maar de bewegingen, het gaan en de houdingen genomen uit de mid delen ervan. Linda Manez als de sfynx en Aart Verstegen als Oedipus hebben de anecdote heel duidelijk en soms zeer boeiend aan het publiek voorgedragen. De Polowetzer dansen in de zetting van Fokine op muziek uit Borodins „Prins Igor" waren sprookjesachtig kleurrijk en met veel vaart gebracht. Achter de twee voorgaande balletten geplaatst, ontnamen ze daaraan echter veel van de indruk, die nog verwerkt moest worden. Het „Graduation Ball" na de pauze van Strauss/Lichine werkte door zijn luchtige toon en kinderlijke dans- vreugde bevrijdend, nochtans zonder aan de indruk van de Symfonie en Le Rencontre afbreuk te doen. Voor de vijfentwintigste keer heeft vorige week de nu tweeënzestigjarige heer W. J. Korte uit de Jan van Goyen- straat 25 in Heemstede deelgenomen aan de Vierdaagse-tochten in Nijmegen. Tydens een aan het einde daarvan yrij- dagavond in het gebouw der Vereniging gehouden huldiging bood jhr. mr. Feijth uit Groningen de heer Korte een zilve ren asbak aan. Jhr. Feijth is voorzit ter van de vereniging van Gouden Kruis dragers der vierdaagse. Toen de heer Korte in 1935 het gouden kruis verwierf was hy toen nog in Haarlem woon achtig de eerste goudenkruisdrager uit Haarlem. In die periode, van 1925 tot en met 1939, nam de Heemsteedse wandelaar steeds deel als militair, waar van twaalf keer als infanterist met een bepakking van 17 y, kilogram. Er werd toen over veertig kilometer gewandeld. Na de oorlog zette de heer Korte in 1947 als burger zh'n deelname aan de Nymeegse vierdaagse voort. Hü zag de grote opkomst van deze wandeltochten, die in 1925 nog maar een deelnemer tal van ongeveer 700 hadden, waarvan drie vrouwelijke wandelaars. De wan delsportvereniging „Jan Pastoors', waar. van de heer Korte donateur is, heeft hem zaterdag bij zijn zilveren wandel jubileum een bloemenhulde gezonden. De Santpoorter Coen Visser is win naar geworden van de tweede rit in de zomercompetitie, die de Haarlemse wie- Ierclub „De Kampioen" zondag over een afstand van 60 km voor zijn A- en B- klassers liet rijden. Samen met Henk Buis uit vyfhuizen was Visser na onge veer 25 km. uit het peleton ontsnapt, waarin de Haarlemmers niet bij machte bleken om de twee uitlopers nog te achterhalen. Visser won de eindsprint van Buis om de overwinning. De uitslag luidt: 1. C. Visser 2. H. Buis, 3 J. Heyermans, 4. P. de Jong, 5. W. v. d. Aar, 6. E. Riethof, 7. Th. Mooren. By de C-klassers, die 40 km. reden, was de uitslag: 1. K. Uttien, 2. W. Blommaerts, 3. L. Nijssen, 4. C. Jansen, 5. L. Walters, 6. J. de Jong. Jansen en D. van Vuren 2 punten (uit drie partijen); 5, 6. P. Hart en Tj. de Jong 1 pnt. (uit twee partyen); 7. A. Kistemaker 1 pnt. (uit drie partijen); 8 F. Wester 0 punten (uit vier par tijen). Het programma voor de volgende ronde luidt: Afd. „A"': A. Kistemaker —Ir. D. G. Huygen: J. Jansen—Tj. de Jong; P. Hart—D. v. Vuuren; Afd. „B": M. P. Suiker—L. Mostertman; ;J. L. WijdoogenH. Duisenberg; J. C. de Haas—J. v. d. Berg; 3. de Heer—A. Rijke. 99 De heer B. Entzinger, arts te Zand voort is benoemd tot schoolarts te Utrecht. Hq heeft zijn praktijk overge daan aan de heer Flieringa, arts te 's Gravenhage. Het vertrek van dokter Entzinger zal ongetwijfeld in brede kring betreurd worden. Gedurende betrekkelyk korte tüd (6 jaar) heeft dokter Entzinger zijn praktqk in Zandvoort uitgeoefend. Zijn bekwaamheid, pver en toewyding heb ben ertoe geleid dat een hechte band ontstond tussen de dokter en zqn talrij ke patiënten. Dokter Entzinger heeft zich ook zeer verdienstelqk gemaakt voor het Nederlandse Rode Kruis. Ver schillende jaren verzorgde hij de EHBO- cursussen. Zuster A. Hoogenbosch van het Wit- Gele Kruis te Zandvoort is tot 24 augus tus met vakantie. Haar taak wordt waargenomen door zuster PBreen, Brederodestraat 11, telef. 2774. In deze periode is het uitleenbureau, Juliana- weg 25, op maandag- woensdag en vry- dag telkens 's avonds van half zeven tot zeven uur geopend. Zaterdagmiddag vertrokken de ver kenners en welpen van de Willibror- dusgroep van Zandvoort naar Nieuw Ginneken voor de jaarlijkse kamp-week. Talrijke ouders en familieleden van de jeugdige kampeerders waren by de verkennersbunker aan de Kennemer- weg aanwezig toen het gezelschap zich onder leiding van de akela mej. Pau wels en hopman Blups in de autobus installeerde. Vol goede verwachtingen werd de reis naar het Brabantse aan vaard. Heden (maandag) avond geeft Zand- voorts Mannenkoor een concert op het Gasthuisplein te Zandvoort. Aanvang 8 uur. 99 In het zomertoernooi van de schaak club „Haarlem" moest de H.W.P.'er N. Huyboom in de hoofdklasse zijn eer ste nederlaag incasseren. Deze werd hem toegebracht door de sterke Sant poort-speler K. Steijn die daarmee weer in de running kwam In de eerste klasse was alle aan dacht gevestigd op het treffen tussen leider J. Jonckbloedt (H.S.G.) en zijn partij werd afgebroken in een stelling waar J. v. Emmerik een pion voor staat bylopers van ongelijke kleuren. De winstgang lijkt derhalve vrij moei lijk. Ook de ontmoeting tussen K. H. v. Brederode en F. W. Barthel werd afgebroken. W. Kievit (Haarlem) her stelde zich van zijn nederlagen en klopte zijn clubgenoot ir. B. A. Geer- lings. In de tweede klasse werd leider A. J. A. Hendriks verrassend verslagen door de Haarlemmer J. S. Halman. Mede door de remise van J. v. d. Meer tegen L. Lindenberg Is de spanning in deze afdeling volkomen teruggekeerd. Theoretisch beschikt Thijseling, die H. Slenters versloeg, over de beste kansen. P. Koeze en J. C. Anderson konden In de eerste zitting nog niet tot een be slissing komen. Door een fraaie 12-6 zege in de uit- wedstrqd tegen Sportclub Haarlem ia het Heemsteedse Pinguins softbal-ne. gental er in geslaagd dit seizoen beslag te leggen op de nationale kampioens titel in de competitie van de Neder landse Dames Softbal Bond. Ook in deze ontmoeting was het team van Ilse Burger weer veruit de beste en vooral dank zij uitstekende honkslagen kon een grote voortsprong .worden genomen. Slechts in de laatste slagbeurt kon Sportclub Haarlem en kele punten scoren door goed te pro fiteren van een inzinking van de Pin- guins-werpster Riet Vermaat. In Amsterdam behaalde H.C.K. te gen O.V.V.O. een monsteroverwinning, waardoor de Amsterdamse ploeg de on derste plaats niet meer kan ontlopen. Zoals verwacht, behaalde H.H.C. de tweede plaats in deze competitie, dank zij een verdiende 4-0 overwinning tegen stadgenoot Schoten. De Rooswijk-ploeg uit Beverwijk heeft in de wedstrijd tegen T.Y.B.B. geen enkele winstkans gekregen. Het veld van de thuisclub was bijzonder sterk, terwyi de T.Y.B.B.-slagploeg geen ontzag had voor de Rooswijk- werpster. Het einde bracht T.Y.B.B. een duidelü'ke 9-1 overwinning. Het programma voor deze week luidt: Eerste klasse: maandag 29 juli: Pinguins-O.V.V.O.dinsdag 30 juli: H.H.C.-T.Y.B.B.Schoten-Rooswijk donderdag 1 augustus: H.C.K.-Pinguins vrijdag 2 augustus: O.V.V.O.-S.C. Haar lem. Tweede klasse A-B: maandag 29 juli: T.I.W.-V.V.G.A.; Pinguins 3- H.C.K. 2; T.Y.B.B. 2-D.C.G.; dinsdag 30 juli: Schoten 2-E.D.O.; donderdag 1 augustus: E.D.O. 2-T.H.B.; S.C. Haarlem 2-H.H.C. 2; vrqdag 2 augus tus: Catchers-H.K.C. 3; R.C.H.-Pin- guins 2. Haarlem 3—BMHC 2 eindigde in een draw. Haarlem: 151/5, J. Fortgens 36, G. Goossens J9, J. Meyer 55 n.o., G. Strik 15 n.o., P. Doelwyt 245, Ph. Schouw 270, B. Bouwman 121. BMHC: 76/8 (tyd), N. Allan 15, W. Oberman 16, B. Bouwman 22, J. Fort gens 423, F. Lanting 425. Rood en Wit A—Rood en Wit B, ge wonnen door A met 35 runs. Rood en Wit A: 99, F. van Buchem 48, H. Früns 14, N. Beets 2—34, F. van Muiswinkel 3—19, L. Steffelaar 3—17, C. van Baaren 2—0. Rood en Wit B: 64, F. van Muis winkel 28, L. Steffelaar 18, H. Fryns 517, C. van Baasbank 315, D. van Doominck 13. Rood en Wit—Haarlem 5, gewonnen door Haarlem. Rood en Wit 139/6, C. van Schouwenburg 19, E. van Liemt 39, H. West 18, W. Koot 21, E. van Schou wenburg 11, M. Vissers 2—29, R. Schlat- mann 1—34. R. Heydeman 1—25. Haar lem: 142/5, R. Heydeman 46, R. Schlat- mann 74 n.o., W. Koot 348. Door deze uitslagen moest Rood en Wit C. dat zijn eerste nederlaag leed de bovenste plaats afstaan aan Rood en Wit A. BMHC, dat achter drie Rood en Wit elftallen de vierde plaats bezet raakte nog meer achter op de leiders. Haarlem 3 heeft door het geiyke spel zijn positie iets verbeterd. De vereniging „Groenendaal" houdt deze week op de banen van het wandel bos „Groenendaal" in Heemstede een open A. B en C. toernooi waarvoor grote belangstelling bestaat. De circa twee honderdenveertig inschrqvingen, waar van velen uit Amsterdam, maken het noodzakeiyk dat men vanavond en morgenavond reeds om half vyf begint. Het A-toernooi vangt een donderdag avond aan, zondag zullen de finales plaats vinden. (Niet officiële Roereen) Vorig Ned 1953 3)4 Ned 1953 :i)4 Ned 1956 Hi, Ned 1948 31/4 Ned 1950 3)4 Ned 1954 3''4 Ned 1955 1 3-3)4 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac inschl GrtbK 1946 3 Ned Handel M11 cert A.K..Ü Van Berael s Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon Hoogvenscert Unilever Cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber HoU. Amerika Lt)n Kon Ned Stoomb Mt1 Ned Scheepv Unie K.L.M. tt.VA Dell M11 cert, 'dam 2)4 56 1 'dam 56 'dam III slot 86)4 86(4 86(4 81(4 82 81(4 81(4 93)4 88(4 153 182 348 184)4 290' 447(4 275' 290T4 223.60 70)4 174)4 147(4 136 115)4 85" e 791/, 98(4 99(4 opening 29/7 86)4 85)4 88(4 83)4 182(4 444)4 290 222.50 174 148 163 134.30

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3