350 missionarissen over de gehele wereld uitgezonden Weer verscheidene doden en gewonden in het verkeer Loonconflict bij de K.L.M. naar Rijksbemiddelaars Mexico geteisterd door een zeer zware aardbeving; „Hartverwarmende Pauselijke onderscheidingen Ernstige auto-ongelukken bij Utrecht en Bergen op Zoom Mgr. Alfrink reikt de missiekruisen uit Kampioen-vossenvanger Plastisch chirurg naar Biak Hoofdstad het zwaarst getroffen INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID IN UTRECHT Israël doet een beroep op Nederland De Neutron Pater Dionysius Frijns MINSTENS 112 DODEN Meer zorg besteden aan de keuze van architecten Fritz Steiner maakt pijnlijke val MAANDAG 29 JULI 1957 PAGINA Er is geen weelde van bloemen, noch flonkering van tientallen kaarsen, evenmin als een keur van melodieën en gezangen nodig geweest om luister bij te zetten aan de zeer uitzonderlijke plechtigheid, welke zondagmiddag in de Utrechtse Kathedrale kerk van Sint-Catharina werd gehouden. Een en ander ontbrak zelfs geheel bij de uitzending van de 350 missionarissen door mgr. dr. B. J. Alfrink, in zijn hoedanigheid van opvolger van Neder lands eerste aartsbisschop Sint Willibrord. En toch bood deze unieke plech tigheid een indrukwekkend schouwspel, waarvan het moeilijk is de diepte te peilen, laat staan de grootsheid naar uiterlijkheden af te meten. Toespraak van Mgr. Alfrink Kruisuitreiking tveest. JB Safe Provinciaal Ongeschoeide Karmelieten Commentaar van de vliegers Examens Auto tegen boom Trein grijpt bromfiets Door motor gedood Bewusteloze bromfietser Bij oversteken gegrepen Echtpaar gedood Raad voor woningbouw: HUURWETTEN EN EIGENDOMSRECHT Hal grola (eest irtllanlc en .kjearrwaar,- van duizenden reedt genoten Kaartverkoop van I augustus af. Tijdens een plechtigheid in de kathedrale kerk, heeft mgr. Alfrink 345 missie kruizen uitgereikt aan missionarissen, onder wie een groot aantal zusters. Deze foto geeft een overzicht van de plechtigheid. Om drie uur kwam de aartsbisschop onder klokgelui en orgelspel aan de ingang van de kathedraal, waar hij door mgr. H. v. Hussen, nationaal di recteur der Pauselijke missiewerkers in Nederland vergezeld van enige leden van metropolitaan kapittel, werd inge haald. Terwijl het kathedrale koor het ,,Ecce Sacerdos Magnus" zong schreed de aartsbisschop zegenend door de kerk, die tot in alle hoeken was bezet. Na een korte adoratie van het H. Sa cramentsaltaar begon de plechtigheid met voorlezing van de verzen 10-18 uit de Xe Romeinenbrief van St.- Paulus, gevolgd door de verzen 15-20 uit het Evangelie van St.-Marcus, wel ke lezingen door mgr. van Hussen wer den verricht. Vervolgens verliet mgr. Alfrink de bisschoppelijke troon om zich, begeleid door pater dr. G. de Gier, provinciaal van de missionarissen van het H. Hart en pater A. Blommaert, provinciaal van de paters van de H. Geest, die respec tievelijk als diaken en sub-diaken fun geerden, tot vóór de communiebank te begeven voor het houden van zijn toe spraak. Uitgaande van de tekst: „Zoals de Vader mij gezonden heeft, zo zend ik U", sprak Z.H. Exc. o.m. als volgt: Het moet voor de Kerk van Neder land een hartverwarmende ervaring zijn vandaag te mogen zien dat zo een groot aantal van meer dan drie honderd missionarissen uittrekken over de wereld naar alle richtingen om de boodschap van het heil van Jesus Christus te brengen tot aan de uitein den van de aarde. Overal waar gij zult werken, daar werkt de Kerk van Nederland. Overal waar gü het Evan gelie verkondigt, daar klinkt onze stem. Gij zijt om met Paulus te spreken fratres carisslmt et deside- ratissimi, innig geliefde broeders: on ze vreugde en onze kroon. Gij zijt het teken van onze levenskracht, het teken van ons levend geloof, het teken van onze hoop. Temidden van de geloofs afval en de geloofsverslapping van onze dagen is het een vreugde dit hier vandaag te mogen ervaren. Een Kerk die door Gods genade in staat is zo veel roepingen voort te brengen en zo vele missionarissen uit te zenden, een Kerk waar het besef van de roeping van de leek in dienst van de groei van het Godsrijk zo heerlijk opbloeit, die Kerk draagt in zich de mogelijk heid van nieuwe bloei. Als zonen en dochters van deze Kerk mag ik u namens deze Kerk uitzenden voor uw evangelisch werk en u het mis- siekruis ter hand stellen als teken van uw zending en als onderpand van Gods bescherming, als zinnebeeld van het geen gij te prediken hebt en als toon beeld voor uw eigen missionarisch leven. En het is uit naam van deze Kerk dat ik u mag uitzenden met mijn zegen, opdat God uw werk vruchtbaar make voor de Kerk, opdat de Heer uw leven vuile met zijn kracht, met zijn genade en met zjjn vreugde. Missionaris zijn is een avontuur met Christus en met het kruis. Missionaris zijn wil zeggen met veel volharding, met veel geduld en dikwijls ook met veel teleurstelling het zaad van het Evangelie uitstrooien en aan God over laten waar en wanneer en door wie de oogst zal worden binnengehaald. Mis sionaris zijn wil zeggen zoals het leven van de meeste priesters ar beiden en blijven arbeiden in de wijn gaard van de Heer, vaak zonder zelf veel te zien van de vruchten van zijn arbeid. En ook als God hem het geluk geeft zelf de oogst te mogen binnen halen, dan nog is het missionarisleven een leven van veel offer, van harde arbeid van veel gemis, van teleurstel ling vaak en schijnbare onvruchtbaar heid. Wij willen allen hen blijven volgen met ons gebed, opdat God hun werk vruchtbaar mag maken tot heil van tal loos velen. Dat is ons aandeel in-de missie-arbeid van de Kerk. Bidden en ons dagelijks leven, onze eigen dage lijkse arbeid met zijn moeilijkheden, met zijn strijd, met zijn offers aan God opdragen opdat hun werk geze gend moge worden. Zo kunnen wij allen missionarissen zijn, allen meeleven en meewerken aan de groei van het Godsrijk, aan de ver vulling van Gods bedoelingen, die wil dat alle mensen zalig worden en tot de kennis van de waarheid geraken, maar die in ZUn ondoorgrondelijke wijs heid heeft vastgesteld dat dit niet ge schieden zal zonder ons." Hierna sprak de aartsbisschop de formule van de uitzending, waarbij ach tereenvolgens de namen van de uit te zenden missionarissen en de gebieden, waarheen zij zich zullen begeven, wer den genoemd. Er ontbrak geen wereld deel, men mag wel zeggen geen missie land ter wereld aan. Geen orde of con gregatie, die niet werd genoemd. Nadat mgr. Alfrink van het priester koor de missiekruisen had gezegend kwamen de 850 missionarissen naar voren om stuk voor stuk het embleem van hun zending uit de handen van de aartsbisschop te ontvangen. Het was een lange rij, waarin priesters, broeders en zusters, in habijten van vele kleuren zich voortbewogen, afge wisseld door het burgerlijk kleed van een aantal leken, die eveneens in mis sie-verband in vreemde landen gaan werken. Men telde niet minder dan 219 priesters, 56 broeders, 54 zusters en 20 leken, afkomstig van 23 orden en congregaties van priesters, van 4 fra ter- en broedercongregaties, van 17 congregaties van vrouwelijke religieu zen en van 2 Iekeninstituten. Onder de kruisuitreiking zongen koor en volk liturgische gezangen: het Cre do, „Laudate Dominum" en het „Ave Maris Stella" voor behouden overtocht. Met een kort Lof werd de indrukwek kende plechtigheid omstreeks vijf uur besloten, na afloop waarvan de mis sionarissen en hun familieleden zich naar het gebouw Trtanon aan de Oudegracht begaven voor een laatste gezellig samenzijn met de aartsbis schop en het bestuur van de Priester- Missiebond. De Israëlische regering heeft volgens een persbericht te Tel Aviv, de Neder landse regering verzocht haar Invloed aan te wenden bij de oliemaatschappij de Shell in Londen, opdat deze onder neming terugkomt van haar besluit, haar werkzaamheden in Israël te sta ken. Een woordvoerder van het Israë lische ministerie van buitenlandse za ken heeft bevestigd, dat Israël met de Nederlandse regering voeling gehou den heeft over deze kwestie. Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene hebben zaterdagavond een bezoek gebracht aan het Café de Paris te Londen, waar Helen Traubel zong. Advertentie Prijzeo dei plaatsen f V50 I'm f 6 Inlichtingen bij alle VCSQUtariloraa Tien militaire muziekkorpsen spelen en marcheren tn Kun prachtige gala-uniformen, onder een feestelijke,.belichting, op het historische marktplein van Delft. Een schouwspel dat u nooit vergeet 23 t/m 31 augustus 'savondsmn %1030uur (bcbahv3otidag25 aug.) 7\ T iet minder dan achten- dertig vossen zijn het slachtoffer geworden van de razzia, diie de mijnwerker Wiel Bouwens in de uitgestrek te bossen rond Spaubeek heeft gehouden. De Spaubeekse vos- flaësÉfliSlllii?;>;i senvanger heeft er zichzelf mee overtroffen. In de vijfentwintig jaar, dat hij in dit „vak" zit, jtt heeft Bouwens nooit zo'n sue- m ces geboekt. Met het jaar zijn "Pi de resultaten beter geworden en m een nauwkeurig bijgehouden statistiek toont aan, dat Bou- m' wens in totaal meer dan twee- - iMISÉl -jf|§||r «l honderd vossen te slim af is ge- s ^aSÊÊÊfr' Wiel Bouwens ziet het vangen van de wildrovers en kippen- I ^B dieven als een sport. Op vos- jfl senjacht gaan is zijn liefste be- jfli zigheid. „Ik doe dit nog liever JU dan naar de kermis gaan", zegt MmI hij. Op 27-jarige leeftijd maakte hij kennis met deze sport. Sa men met zijn oom trok hij re gelmatig de bossen in om er vangkuilen graven. Deze kuilen werden met gevlochten TT/'fp,1 Kniinrprie matten afgedekt en bekroond tv Ad JJUU.WCi.iD met een grote „fop-eend". Elke vos, die een sprong naar de eend waagde, was, wat jagers noemen, het haasje. De In de metersdiepe kuil terecht gekomen vossen werden door hun menselijke belagers met knuppels doodgeslagen. Deze methode heeft Wiel Bouwens later niet meer toegepast. Sinds hij zelfstandig op vossenjacht gaat, heeft hij een sensationeler, maar ook gevaarlijker methode gekozen. Goed afgerichte honden worden de vos senholen ingestuurd om de vossen in het nauw te drijven. Intussen ver wijden Wiel Bouwens en z.jn helpers een der gangen van het hol tot een opening van zestig centimeter. De jagers met Wiel Bouwens voorop kruipen het hol in en zoeken Heintje op. De ervaren vossewanger ver staat de kunst de opgejaagde vos met één greep te vangen. Een goede greep vereist van de vanger veel tact en vastberadenheid. Bezit de van ger deze eigenschappen niet, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat een vinnig bijtende vos hem ernstige verwondingen toebrengt. De vossenvan- ger moe natuurlijk over goede honden beschikken. De trouwe begeleiders van Bouwens, Lola en Erik, zijn rap en even Slim als Reintje. Op de rijksweg Utrecht-Arnhem zijn zondagmiddag nabij het verkeersplein Oudenrijn te Utrecht twee perso nenauto's tegen elkaar gebotst. Een dame werd gedood. Zes personen wer den gewond, van wie enkele ernstig. Zij zijn naar het Stads- cn Academisch Ziekenhuis te Utrecht overgebracht. De automobilist H.R. uit Arnhem reed met een snelheid van ongeveer 80 km in de richting Utrecht. Hij pas seerde op de linker helft van de rech ter rijbaan een file auto's. Plotseling verliet een personenwagen de file, waardoor R. nog meer naar links moest uitwijken, door de afscheidingsheg schoot en op de tegenovergestelde rij baan terecht kwam. De bestuurder van een uit de richting Utrecht komende personenauto, die daar op de linker weghelft reed, kon, ondanks krachtig remmen, een botsing niet voorkomen. De zes inzittenden van de auto uit Arnhem werden uit de wagen geslin gerd. Mevr. R. werd gedood. De an deren liepen allen min of meer ern- Mgr. Paolo Giobbe, apostolisch nun tius-internuntius in Nederland, heeft zaterdagmiddag op de internuntiatuur te Den Haag aan mr. J. M. A. H. Luns, minister van Buitenlandse Zaken, de versierselen uitgereikt behorende bij de pauselijke onderscheiding van het grootkruis van de Piusorde. Aan mr. Luns werd deze onderscheiding toege kend wegens zijn verdiensten als ka tholiek minister. De plechtigheid ge schiedde in tegenwoordigheid van mgr. dr B. J. Elfrink, aartsbisschop van Utrecht, en tal van burgerlijke autori teiten uit het katholiek leven van Ne derland. Eveneens zaterdag reikte mgr. W. Nolet in A "terdarn de versierselen en bijbehorende bul nan het comman deurschap in de Gregorius-orde uit aan de heer W. A. Grollenberg, directeur van het ree imebureau De la Mar, we gens zijn vele verdiensten op katho liek maatschappelijk terrein. Met de K.L.M.-machine Electron Is zondagmiddag van Schiphol naar Biak vertrokken dr. J. Hage, plastisch chi rurg, verbonden aan het St.-Elisabeth- ziekenhuis te Tilburg, die in opdracht van het ministerie van zaken overzee mee zal helpen de gewonden van het ongeluk met de Neutron te behandelen en hulp te verlenen. Dr. Hage, die op de Amsterdamse luchthaven uitgeleide werd gedaan door dr. H. J. T. Bijlmer, geneeskundig adviseur van de directie Nederlandsch Nieuw-Guinea van het departement van zaken overzee, deelde mede, dat na zijn aankomst op Biak de gewonden zullen worden overgebracht naar Hollandia. De bedoeling is, dat hij over ongeveer vier weken naar Neder land terugkeert. Dr. Hage was gedurende één jaar (1945) waarnemend residentie-arts in Hollandia. Vervolgens Is hij in Djakar ta geweest tot 1950. Daarna heeft dr. Hage zijn opleiding In de plastische chi rurgie in Engeland voltooid. Hij vestig de zich in 1954 te Tilburg. Met de Sydney-machine van de K.L.M. zijn zondagavond op Schiphol de ouders van de bij het ongeluk met de Neutron gewonde en later overleden stewardess mej. Dien Jantje Klein Klou- wenberg teruggekeerd. De heer en me vrouw Klein Klouwenberg waren op uit nodiging van de K.L.M. donderdag 18 juli van Schiphol vertrokken om hun dochter, die in het hospitaal van Biak werd verpleegd, te bezoeken. Woensdag is de stewardess echter overleden. Op de Amsterdamse luchthaven was de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, bij de aankomst aan wezig. Hij condoleerde de heer en me vrouw Klein Klouwenberg met het gro te verlies, dat zij door het overlijden van hun dochter hebben geleden. Het stoffelijk overschot van mej. Klein Klouwenberg zal per vliegtuig of per schip naar Nederland worden overge bracht en te Hengelo ter aarde worden besteld. Op het te Smakt-Venray gehouden provinciaal kapittel van de orde der paters Ongeschoeide Karmelieten is tot provinciaal van de Nederlandse provin cie gekozen pater Dionysius Frijns, thans rector te Smakt. Tot consiliari werden gekozen pater dr. Joannes Pe ters en pater Servatius Ramaekers. (Vervolg van pagina 1) Hoewel de directie dus de gestelde eis van 50 pet verhoging van het netto salaris afwees bood zij de vliegers een verbeterd complex van arbeidsvoor waarden aan. Deze verbeteringen be treffen zowel de huidige salariëring als een verschuiving van de pensioen leeftijd van 50 naar 55 jaar waardoor het huidige pensioenmaximum van 8.000.- aanzienlijk wordt verhoogd. Dit voorstel is op 11 juli aan de vliegers voorgelegd. De vliegerverenigingen hebben thans dit voorstel verworpen en blijkens hun mededelingen aan de pers besloten tot het toepassen van speciale maatregelen. De directie beschouwt de toepassing van deze speciale maatregelen als een vorm van lijdelijk verzet, die zij niet zal dulden. Van de vliegers zal een normale dienstuitvoering wor den verlangd. Aangezien de besturen der vlieger- veren'igingen door de thans aangekon digde actie de salarisonderhandelingen trachten te forceren en daarmede een loonconflict veroorzaken heeft de direc tie besloten dit loonconflict aan het college van rijksbemiddelaars voor te leggen en de uitspraak van dat college te aanvaarden. Ook zal de directie de vliegers ern stig onder het oog brengen dat hande lingen als door hen tegenover de pers aangekondigd achterwege dienen te blijven nu de zaak bij het college van rijksbemiddelaars aanhangig is ge maakt. De directie vertrouwt erop, dat de uitvoering van de lijndiensten normaal doorgang zal vinden en dat gevolgen Mexico is in de nacht van zaterdag op zondag door de zwaarste aardbeving sinds mensenheugenis getroffen. Vol gens de laatste berichten hebben min stens 112 mensen de dood gevonden, van wie er 72 verdronken, doordat de aardbeving een overstroming veroor zaakte in de stad Ario-el-Chico, dicht bij de grens met de staat Jalisco. Er wer den drie aardschokken gevoeld, waar van de tweede de krachtigste was. In totaal duurde de aardbeving drie mi nuten. De hoofdstad Mexico is het ernstigst getroffen. Tientallen gebouwen zijn ver woest. Een flatgebouw, waarin twaalf gezinnen woonden, is ingestort. De grootste schade is aangericht langs de Paseo de Reforma, in het hartje van de stad. De stenen onafhankelijkheidszuil die een lengte van 27 meter had, is om- vergevallen. De zuil droeg het beeld van een engel en was het middelpunt van een monument met graven van Mexico's grote mannen. De muren van het luxueuze Hiltonhotel aan het plein gelegen vertonen scheuren. Het ge bouw is in allerijl door de gas ten verlaten. Veel mensen zijn door glas en stukken steen gewond, toen zij bij de aanvang van de aardbe ving in paniek de straat op renden. De stadsverlichting en de elektriciteits voorziening werden uitgeschakeld, doch zijn gisteren in de loop van de dag weer na langdurige reparatie-werkzaamhe den in werking gesteld. Het centrum van de aardbeving heeft vermoedelijk in de omgeving van de haven- en badplaats Acapulco aan de Stille Oceaan gelegen. De verbindingen tussen deze stad en Mexico zijn verbro ken. van het gerezen conflict voor de passa giers niet merkbaar zullen zijn". Zondagavond heeft de directie van de K.L.M. de heer W. F. Bellink, waar nemend voorzitter van de vereniging van K.L.M.-vliegers telegrafisch in ken nis gesteld van haar opvattingen inzake de voorgenomen speciale maatregelen van de vliegerorganisaties in verband met het loongeschil. Deze telegrafische mededelingen waren ook bestemd voor de International Pilots Organisation of K.L.M., waarvan de voorzitter, de heer Lionel Metz, op het ogenblik buitens lands vertoeft. Daarna is het standpunt van de direc tie van de K.L.M. door middel van een perscommuniqué gepubliceerd. Als commentaar op de mededelingen van de K.L.M.-directie aan pers en ra dio delen de besturen van de vlieger verenigingen het volgende mee: 1. Het salarisconflict is niet veroor zaakt door terugtrekken van extra prestaties van het vliegercorps, maar is het directe resultaat van het ver tragen der onderhandelingen door de directie van de K.L.M. gedurende de laatste jaren. Dit is duidelijk gebleken door de pogingen van de K.L.M. om het rapport Tinbergen „weg te moffelen", welk rapport is ontstaan op initatief van de president-directeur. 2. De maatregelen, die vandaag van kracht worden, betekenen een strikte opvolging van de maatschap pijvoorschriften, die in het verleden door de vliegers altijd zo zijn toege past, dat zij daarbij steeds het uiterst economisch voordeel van de K.L.M. voor ogen hadden ten koste van extra inspanningen. Van het al of niet dulden door de directie van deze maatregelen kan dus geen sprake zijn. 3. De diepste oorzaak van dit con flict is voornamelijk een vertrouwens kwestie. De oplossing moet in de eerste plaats worden gezocht in het volledig herstel van dit vertrouwen van de vlie gers in de directie. De percentages, door de directie ln het communiqué aan pers en radio genoemd, missen ëlke grond omdat, volgens de president-directeur zelf de definitieve cijfers na de zoveelste ver traging eerst tegen half augustus be kend kunnen worden, aldus de mede delingen van de vliegerorganisaties. AMSTERDAM, 27 juli Engels M.O.- A: H. M. Roos, Hilversum; T. A. van Tongeren, Hoorn; H. W. F. T. de Bruin, Rotterdam; H. V. Deighton-Witsen, Am sterdam; A. J. van der Graaff, Katwijk aan Zee; R. van der Meulen, Urk; L. H. van Peski, Amsterdam; A. D. M. Pols, Haarlem; G. N. Smeulders, Rijswijk (Z.H.); J. van der Meulen, Farmsum, B. H. Staal, Leens; G. L. Steegstra, Den Haag; F. J. Wessels, Grave. 's GRAVENHAGE, 27 juli M.O. Tekenen (M.A.): mej. M. Th. E. W. van Blokland, Gouda, mej. W. I. M. van Giels, Den Haag; mej. E. E. H. Groene- veld, Den Haag; D. van Golderdinge, Amsterdam; R. J. F. Fokke, Tilburg; A. Kouwenhoven, Delft en G. Krop, Utrecht. stige verwondingen op. Ook de chauf feur van de andere auto werd gewond. In de auto uit Arnhem bevonden zich, behalve de bestuurder, diens vrouw en drie kinderen en de 18-jarige mej. P. uit Schiedam. In de nacht van zaterdag of zondag is op de Wouwsestraatweg onder Ber gen op Zoom een auto, bestuurd door de 40-jarige kapitein Van Lonkhuizen uit Breda, waarin mede gezeten waren de kornet Van der Poel en de 18-jarige Nellie Hagenaars en de 19-jarige Ma ria Demming, beiden uit Bergen op Zoom, op nog onverklaarbare wijze te gen een boom aan de linkerzijde van de weg opgereden. De bestuurder en mej. Hagenaars, die naast hem was gezeten, werden vrijwel op slag gedood. De beide andere inzittenden werden ern stig doch niet levensgevaarlijk gewond. Voor het thuisbrengen van de meisjes waren drie officieren in Roosendaal, waar zij later zouden worden opge haald, achtergebleven. Zaterdagmiddag is de 65-jarige hout bewerker H. ter H. uit Lintelo (gem. Aalten), toen hij de onbewaakte over weg op het baanvak Aalten-Varsseveld met zijn bromfiets overstak, door een trein gegrepen en gedood. Het slacht offer laat een vrouw en dertien kinde ren achter. Zaterdagmiddag is het vijfjarig jon- get je J. erkerk in Alphen aan den Rijn door een motorrijder aangereden en vrijwel op slag gedood. Zondagmiddag heeft op de rijksweg Rotterdam-Dordrecht op de brug over de Oude Maas te Dordrecht een brom- fietser een ongeluk gehad. Zijn identu teit kon niet worden vastgesteld. Het slachtoffer is in bewusteloze toestand opgenomen in het gemeente-ziekenhuis in Dordrecht. Op de Stadionweg bij het Minervaplein in Amsterdam is zondag de 68-jarige J. van der Meer door een personenauto aangereden toen hij de weg overstak. Met een hoofdwond en een beenfractuur is hij overgebracht naar het Wilhelmina gasthuis, waar hij even na middernacht is overleden. Omstreeks zes uur vanmorgen zijn de heer en mevrouw Nijland uit Steen- wijksmoer, die tezamen op één brom fiets naar de melkweide reden, op de Krimweg nabij Coevorden door een tegemoetkomende autobus aangere den en gedood. De heer Nijland die de bromfiets bestuurde, trachtte een melk- auto te passeren doch botste daarbij tegen <3e autobus, dio uit tegonouerge- stelde richting naderde. Hét echtpaar laat vier kinderen achter. (Eigen bericht) De Raad voor de Woningbouw heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid gewezen op het feit, dat, tengevoLs van onvoldoende be kwaamheid der ontwerpers, vertragin gen kunnen ontstaan bij de voorberei ding van bouwplannen. De raad dringt er op aan, dat men zich bij het kiezen van een architect zo deskundig moge lijk laat voorlichten. In een circulaire aan de gemeentebe sturen geeft de minister toe, dat het architectenberoep niet beschermd is en dat er geen enkele waarborg is voor de deskundigheid van degenen, die het architectenberoep uitoefenen. Dit kan nadelen opleveren voor de goede uit voering van de woningbouw. De minister voelt er echter nog wei nig voor, om terzake van de architec tenkeuze een dwingende eis aan de opdrachtgevers te stellen. In de vele gevallen, waarin relaties bestaan tussen opdrachtgevers en architecten, waarvan de vakbekwaamheid buiten twijfel staat, zou dit slechts leiden tot vertraging in de woningbouw. Vooralsnog volstaat de minister er mee de gemeentebesturen op het hart te drukken bij woningbouwopdrachten, waarin de gemeenten rechtstreeks of zijdelings betrokken zijn, de grootst mogelijke zorg aan de architectenkeuze te besteden. Tijdens de voorstelling van „Die lus tige Witwe" door de Hoofdstadoperette in de stadsschouwburg te Utrecht is zaterdagavond de acteur Fritz Steiner bij het maken van een dansje in zijn rol van de bode bij het gezantschap, van het toneel in de orkestbak gevallen. De heer Steiner, die de met een dunne stof afgedekte orkestbak voor en verlengstuk van het toneel aanzag, kwam er met lichte kneuzingen af. Het publiek meende aanvankelijk dat het een grap was die bjj de scène hoorde en moest er hartelijk om la chen. Maar toen de heer Steiner enige tijd wegbleef merkte het dat het een ongewilde val was geweest. Het be loonde de artiest met een luide ovatie, toen deze, zij het met een pijnlijk ge zicht, na enige tijd weer voor het voet licht verscheen om in zijn rol van bode verder te spelen. In ons verslag over het huurdebat in de Eerste Kamer is door een slip of the pen de indruk gewekt, dat mr. Regout de onaantastbaarheid van het eigen domsrecht zou voorstaan. Mr. Regout heeft de huurblokkering een moeilijk verteerbare ondergraving van de eigen dom en van het beheer daarvan ge noemd. HU was ook van oordeel dat de uitvoering van de wet een administra tieve mère a boire en velen een erger nis zal worden. Voorts dat de blokke ring op gespannen voet staat met de gedachte van de bezitsvorming. Op deze meer praktische gronden heeft hij zijn stem tegen het ontwerp uitgebracht. Als uitgangspunt had hij genomen, dat op het eigendomsrecht een zware socia le hypotheek rust. Wij willen zijn be toog met deze aanvulling gaarne ver duidelijken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4