Uit Kemnemerlaed Wethouder De Jong debuteert met exposé van liquiditeits positie van Velsen Vuilnisemmers in Velsen worden duurder Niet rooskleurig, maar toch ook niet hopeloos ERIC DE NOORMAN christelijke B.L.O.-sehool Santpoortse feestweek onder gunstig gesternte begonnen BANDRECORDERS Gemeente werkt mee aan stichting Verhoging van de AO W-uitkering KRUISWOORDRAADSEL Vijf Nederlandse zwemsters naar de Ver. Staten „ARM EN NAAKT MOET GIJ GAAN" Te weinig voorrang Wit voetje bij De Bilt Geef me de vijf! Waarschuwing voor gevangenbewaarders Huurwetten in het staatsblad WOENSDAG 31 JULI 1957 PAGINA Vlottende schuld omhoog Reserves in huizenbouw Perspectief DIRECTEUR ONDER HET VUIL Zorgelijk Koninklijk Besluit Zweep voor Dirk Schipper De ontsnapte gedetineerde in Amsterdam Signalement RENAULT FREGATE Garage „DEN HOUT" H. J. MAERTENS N.V. r~ Oplossing kruiswoordraadsel Kampioene Ann Townsend gediskwalificeerd Het gebeurt niet vaak, dat in de raad van Velsen een applaus klinkt. Komt dat voor, dan moet er wel iets heel bijzonders aan de hand zyn. Zoals dins dagavond. Het woord „tijdelijk" werd voor de functie van wethouder A. de Jong als eerste raadsbesluit geschrapt. En even later kreeg de nieuwe wet houder als gevolg van een aantal indringendé vragen de gelegenheid zjjn licht te laten schijnen over de liquiditeitspositie van de gemeente Velsen. Hij deed dit zo overzichtelijk en met zoveel kennis van zaken, dat de raad hem daarvoor zijn dankbaarheid met een applaus toonde. Was het woord bestedingsbeperking al gevallen naar aanleiding van een mededeling van Gedeputeerde Staten, dat goedkeuring werd onthouden aan een raadsbesluit tot aankoop van een pand aan de Bloemstraat te IJmuiden „hier bedriegt de zuinigheid de wijsheid" de nieuwe wethouder van financiën kreeg bij het voorstel tot het aangaan van een geldlening van 500.000,- een serie niet te ontwijken vragen op zich afgevuurd. Maar voor dat de heer Van'Os v. d. Abelen (Arb.) deze vragen lanceerde, wilde hij in alle duidelijkheid vaststellen, dat het nu niet zo erg plezierig is de functie van wethouder van financiën te gaan vervullen. De heer Van Os, en met hem de heren Nuyens (K.V.P.) en Lips (A.R.) wilden nu wel eens weten, hoe Velsen er financieel bij staat. En zij toonden zich bepaald niet optimistisch gestemd. Bovendien wilde de raad op de hoogte gehouden worden van de uitvoering van bepaalde raadsbesluiten, het achterwege blijven daarvan of het schrappen in de plannen. En vooral toonde de raad er op gesteld te zijn regelmatig ingelicht te worden omtrent de stand van zaken met betrekking tot de financiën. Het kwam voor wethouder De Jong kennelijk niet helemaal onverwacht. Na dank gebracht te hebben voor het in hem gestelde vertrouwen verklaarde hij het voornemen te hebben de Raad bij gewichtige financiële besluiten en bij mutaties in de financiële positie zo volledig mogelijk te zullen inlichten omtrent het totale beeld. Het citaat ,,Arm en naakt moet gij gaan, wetenschap", wilde hij ook toe passen op de wethouder van financiën, daarmee direct al schilderend, dat het er niet rooskleurig uitziet. Reeds in 1952 was er uit Den Haag een schrijven ontvangen, dat o.a. niet langer mocht worden geleend naar de objecten, maar naar de behoefte aan geldmiddelen. Intussen gingen de gemeenten steeds meer investeren en de vlottende schuld, het totaal van kortlopende leningen, «teeg onrustbarend. In december van het vorig jaar ont vingen de gemeenten een schrijven van het departement, dat alleen nog on derhanden zijnde werken met kort geld verder gefinancierd mochten worden. En voor de kasgeldleningen werden de gemeenten aan een limiet gebon den, die voor Velsen neerkwam op ongeveer 3 miljoen. Tal van gemeen ten kwamen steeds meer in zorgen te zitten. Velsen maakte daarop een goe de uitzondering door bestedingsbeper king. Het nieuwe raadhuis is voorlopig van de baan. Er is geen nieuwe lees zaal gekomen en geen centraal kan toorgebouw, terwijl Velsen-noord voor lopig zijn centraal gebouw evenmin krijgt. Mede daardoor wist Velsen tot nu toe zijn begroting sluitend te hou den. Met de vlottende schuld van Vel len is het de laatste tijd slecht ge gaan. Deze bedroeg eind 1955 nog slechts anderhalve ton. Maar door dat de woningbouw op gang gehou den moest worden door financiering met ,,kort geld" steeg de vlottende schuld in het afgelopen jaar tot rond 7 miljoen. Per 1 juli van dit jaar is het bedrag inmiddels opgelopen tot 9 miljoen en wethouder De Jong voorzag, dat het op het eind van dit jaar gestegen zal zijn tot ongeveer 16 miljoen. Op dat moment zal Velsen 50 miljoen aan vaste leningen lopende hebben. Daar staat tegen over dat het huizenbezit van de ge meente een boekwaarde heeft van ruim 52 miljoen. Wat is er intussen met de reserves gebeurd? aldus de wethouder. De ge meentelijke reserve is nu ongeveer 12.5 miljoen, waarvan aan 9.5 mil joen door de Raad reeds een bestem ming is gegeven. Maar de gemeente heeft deze reserve, alsmede de 2.5 miljoen aan bedrijfsreserves, gebruikt om de woningbouw te financieren. Hoe begrijpelijk het onder de gegeven om standigheden ook moge zijn, de nieuwe wethouder vond dit, met veie raads leden, een onjuiste handelwijze. De re serves zijn hierdoor in-liquide gewor den en niet beschikbaar als de ge meente op een bepaald moment geen geld kan aantrekken. En nu is het zo, dat elke investering, behalve als deze beneden J 15.000 blijft, opnieuw voor- Selegd moet worden aan Gedeputeerde taten met daarbij het bewijs, dat er geld uit een langlopende lening voor beschikbaar is. De situatie is ernstig, aldus de wet houder. Voor tal van gemeenten is die catastrofaal. De reserves van Velsen zijn onaantastbaar, omdat zij vastlig gen in de huizenbouw. Er zal daarom met de meeste drang naar moeten wor den gestreefd de komende begroting sluitende te houden. Die mogelijkheid is er, zo stelde de wethouder de Raad ferust, ondanks het feit, dat voor de iverse salarisverhogingen geen ver hoogde uitkering van het ryk te ver wachten is. Voor de begroting van 1959 zal Velsen rekening moeten houden met de nieuwe regeling voor de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten, die voor Velsen wel ongunstiger zal uitvallen dan de bestaande regeling. Maar bij alle pogingen om de begro ting sluitend te houden zal er voor worden gewaakt, dat de vele verwor venheden op sociaal en cultureel ge bied geen sluitpost zullen worden. Dat er overigens niet royaal met subsidies zal worden omgesprongen kan men afleiden uit de mededeling, dat ieder die financieel met de ge meente te maken heeft, ervan door drongen zal moeten worden dat ge meentegeld duur geld is. En mis schien zullen bepaalde bedrijfsver- goedingen opgevoerd moeten wor den. De huizenbouw blijft een belangrijke zaak, die zo lang mogelijk op gang gehouden moet worden. Het eerste doel zal daarom zijn te proberen de vlot tende schuld zoveel mogelijk te consoli deren. Het is niet gemakkelijk kort geld door langlopende leningen te ver- Wijten, maar Velsen heeft wel enige toezeggingen omtrent kasgeldleningen, die na een bepaalde datum geconsoli deerd zullen worden. Op de tweede plaats zal getracht moeten worden zo snel mogelijk de reserves los te pellen en goed te beleggen, zodat ze op elk gewenst moment vrijgemaakt kunnen worden. Maar de wethouder moest hier aan toevoegen, dat hij niet zag, hoe dat een, twee, drie kan gebeuren. En tenslotte oordeelde wethouder De Jong dat de mogelijkheden van een gemeen telijke obligatie-lening eveneens onder het oog gezien zullen moeten worden. Hoewel het niet gemakkelijk is lang lopende leningen aan te trekken, wilde de wethouder wel mededelen, dat hjj de komende weken een aantal belang rijke besprekingen heeft, samen met wethouder Verbeek, waarvan hij toch wel enige verwachtingen koesterde. Vö-der kan Velsen nog enige vaste geldleningen tegemoet zien, zo rond 3 miljoen in de loop van een heel jaar. Dit zal deels worden aangewend voor het consolideren van de vlottende schuld, deels voor het op gang houden van de woningbouw. De nu aan te gane lening van 500.000 maakt het mogelijk in Vel- sen-noord een winkelpand in te richten als een tijdelijk centrum, terwijl hier door tevens diverse wegenprojecten voortgezet zullen kunnen worden. Tenslotte deelde wethouder De Jong mede, dat dé gemeente bij de bank een tegoed heeft van 600.000, en dat bovendien krediet kan worden opgeno men tot een bedrag van 2 miljoen. Bij de bank kan dus desgewenst een bedrag van 2.5 miljoen opgenomen worden om vlottende schuld at te los sen. Nadat de wethouder zijn uiteenzet ting had besloten met de toezegging de cijfers nog verder in finesses uit te werken en dan eind augustus aan de financiële commissie voor te leggen, zodat de Raad dan een volledig over zicht van de financiële toestand en in zicht in de liquiditeits-positie kan ver krijgen, besloot de wethouder met te rug te grijpen naar het citaat, waarmee hij zijn inleiding was begonnen. Daarop voortbordurend kon hij zeggen: ,,Wjj zijn misschien toch nog niet zó arm en misschien toch nog wel z5 aangekleed, dat wij in het publiek kunnen verschijr nen. Deze verhelderende uiteenzetting kon bij de raadsleden alleen maar grote waardering wekken. De heer Nuyens herinnerde er daarbij aan, dat hij reeds enige jaren achtereen de vinger had gelegd op de kapitaalsdienst, waardoor Velsen gedwongen wordt zijn reserves schuil te laten gaan, zodat het niet mogelijk is er een duidelijk inzicht in de financiële positie uit te halen. 47. De krijger schudt het hoofd. „Nee, Voron heeft zo zijn eigen plannetjes met die vrouw". Hij loert bedachtzaam naar Eric en gromt: „Jij wil ivel een boel weten, vreemdeling; eigenaardig is dat. En hoe wist je, dat Voron Winonah gehaald heeft?" „Oh, dat vertelden ze op Harragh, toen ik daar water innam", geeft Eric onverschillig ten antwoord en gooit het haastig over een andere boeg. „Wat hebben jullie uitgekuurd, dat ze je zo vastgeklonken hebben?" „Dat is de schuld van die wilde boogschutter, Axe heet-ie geloof ik", zegt de woordvoerder kwaad. „Zodra hij ons zag binnen komen, vloog hij ons aan. Nou zit hij hiernaast aan de muur, en wij hier". Weer heeft Eric moeite, zich niet te verraden; hij valt van de ene verrassing in de andere, maar achteloos zegt hij: „Dan kenden jullie elkaar zeker. Wat zijn jullie eigenlijk voor kerels! Wat gaan ze met ons hier doen?" „Wat ze met jullie gaan doen, weet ik niet, maar wij gaan voor de bijl, tenzij we zeggen, waar Voron Winonah ver borgen houdt. We zijn krijgers van Voron. Wij waren uitgezonden om te onderhandelen over een prijs voor die vrouw, Winonah. Maar Rorek, die laffe verrader, nam ons gevangen en het scheelde geen haar, of ze hadden ons schip ook te pakken gehad". „Het zijn dus krijgers van Voron", flitst het door Eric heen. „Er, zij weten, waar Winonah is". Voor hij echter de kans krijgt, hen verder uit te horen, klinkt het gerinkel van sleutels. De zware deur gaat piepend open en een tweetal krijgers wenkt Eric naderbij. „Jij en die vrinden van je, komt mee!" De katholieke fractievoorzitter, de heer J. Nuyens, moest toch wel ern stig bezwaar maken tegen een rang schikking in de „vuilnis-verordening" Daarin wordt een opsomming gege ven van begrippen en na een reeks van allerlei soorten vuil volgde als laatste „de directeur". Hij kon zich moeilijk voorstellen, dat deze na het ergste soort vuil zou moeten volgen. Wethouder A. de Jong had alle begrip voor de humoristisch gestelde opmerking. Maar, zo repliceerde hij, bij de reinigingsdienst is men ge wend de vuilnisemmers op zijn kop te zetten en wellicht daardoor was deze opsomming ook op zijn kop komen te staan. In ieder geval zou aan de directeur een hem meer passende plaats gegeven worden. De gemeenteraad van Velsen is ak koord gegaan met een verordening op de heffing van schoolgeld voor het kleuteronderwijs. Voor de openbare kleuterscholen zal dit gaan middels een aanslagbiljet van het kantoor van de gemeente-ontvanger. In tegenstelling tot wat wij eerder berichtten zal dit voor de bijzondere kleuterscholen niet mogelijk zijn, omdat het betreffende Koninklijk Besluit met geen woord rept over de bijzondere kleuterscholen. Ook de nieuwe verordening, regelen de het tarief voor het ledigen van beerputten, het ophalen van vuilnis, enz. kreeg zijn beslag. De enige com munistische afgevaardigde, de heer D. Floor, wilde het wel kosteloos maken, maar hij kreeg geen steun en de wet houder rekende hem voor, dat een uti- liteitsbedrijf geen winst maakt. Hij maakte het verwijt, dat geen cijfer materiaal was gegeven, maar later moest hjj toegeven door vakantie de stukken niet bestudeerd te hebben. Hij was overigens de enige, die geacht wenste te worden tegengestemd te heb ben. Het vaststellen van nieuwe straat namen in het industriegebied bij de Vissershaven deed de heer J. Visser suggereren om in de toekomst eens contact op te nemen met de ver enigingen van reders en handel, op dat ook straten g«ioemd kunnen wor den naar mensen, die de visserij groot hebben gemaakt. In antwoord hierop deelde wethouder Verbeek mede, dat er ook al aan gedacht is om b.v. namen van schepen, die zijn ondergegaan, hier te vernoemen. Er is vrij lang stilgestaan bij een kwestie van een gedupeerde tuinder, die schade heeft geleden door de tunnel bouw. De heer Nijssen (K.V.P.) riep in herinnering, hoe hij destijds al ge waarschuwd had, dat het voor een pomp uitgetrokken bedrag veel te laag zou blijken te zijn. Hjj achtte de ge meente dus mede verantwoordelijk voor de geleden schade. Na veel heen en weer gepraat werd geconstateerd, dat het hier vooral gaat om de te vol gen taktiek. Volgens wethouder Ver beek zou er ook schade geweest zijn als de grotere pomp er direct was gekomen en daarom blijft de gemeente van oordeel, dat de rijkswaterstaat hier aansprakelijk is. En er zal dus op aangestuurd worden, dat alsnog het inzicht bij rijkswaterstaat veranderd, mede In het belang van andere tuin ders. En in dit licht wilde de katho lieke fractie zijn stem aan het voorstel van B. en W. niet onthouden. Na een reeks van hamerstukken, waarbij, behoudens een opmerking van communistische zijde ook de medewer king aan voorzieningen in de Titus- Brandsma-school te Santpoort werd toegezegd, stokte de hamer van de voorzitter bij het voorstel medewerking te verlenen voor de stichting van een gebouw ten behoeve van christelijk buitengewoon lager onderwijs. De com munistische heer Floor vond het maar versnippering en hij hield een lofrede op het openbaar onderwijs, waar ge meenschapszin en naastenliefde toch zo prachtig tot hun recht komen. Wethouder De Boer stelde daartegen over, dat er in Velsen openbaar en r.-k. b.l.o. is en dat nu ook het chris telijk volksdeel orn haar rechten komt. Deze zaak loopt nu al anderhalf èi twee jaar. Het is nu versneld, omdat Haar lem geen nieuwe leerlingen kan op nemen. Er zou dus toch voor gebouwd moeten worden. D« wethouder becij ferde, dat alleen uit de gemeente Vel sen voor deze schoolrichting plaats is voor rond 60 leerlingen. Daarbij komt, dat de school ook bedoeld is voor kin deren uit Beverwijk. Er zal dus zeker een behoorlijke schoolgemeenschap op gebouwd kunnen worden. Wat de huisvesting van het openbaar b.l.o. betreft deelde de wethouder me de, dat voor de imbecielen een paar moderne noodlokelen in aanbouw zijn. En bovendien hoopt de gemeente door toevallige omstandigheden de posterij en sneller te zien verdwijnen uit de Wilhelminaschool aan de Houtman straat, zodat ook daar de zo begeerde ruimte vrijkomt. Veel zorgelijker in deze materie is, aldus wethouder De Boer, de vraag of de ouders hun kinderen naar het b.l.o. willen sturen. Helaas blijven teveel kinderen, die bij het b.l.o. ho ren, op de gewone lagere school. Helaas is er nog te weinig mede werking van de schoolhoofden en he laas ook te weinig medewerking van de ouders, die niet zien, dat z\j daar mee het geluk van hun kind in de weg staan. Zonder hoofdelijke stemming werd tenslotte het voorstel aangenomen. Na enige benoemingen bij enkele kandi daatstelling werd wethouder A. dc Jong met 26 stemmen en één stem blanco benoemd tot onbezoldigd amb tenaar van de burgerlijke stand. Omdat de heer K. Tjjssen nog niet als raadslid beëdigd is werd de benoeming van een lid van de commissie van bijstand vooi de financiën en de reinigings- en ont- smettimgsdienst aangeboden. Als lid van de commissie van toezicht op de gemeentelijke visseryschool wer,l de heer J. G. de Wit, adjunct-inspecteur bij de Scheepvaartinspectie te IJmui den met 25-2 stemmen benoemd, ter wijl de Raad tevens akkoord ging met een wijziging van de betreffende ver ordening, waardoor het aantal com missieleden tot maximaal negen kan worden uitgebreid. Op het kruispunt Parkweg Rijks weg te Velsen zijn twee personenauto's zo hevig met elkaar in botsing geko men, dat beide wagens weggesleept moesten worden. Het niet verlenen van voorrang door de bestuurder van de uit de richting Haarlem komende auto, die linksaf de Parkweg wilde inrijden, aan een tegemoetkomende auto was hier de oorzaak. Op het kruispunt, waar Marktplein en Merwedestraat op de Lange Nieuw- straat uitkomen, verleende een brom fietser, die van het Marktplein kwam, geen voorrang aan een personenauto op de Lange Nieuwstraat. Een hevige klap bracht ernstige schade toe aan de bromfiets en ook de auto liep schade op. De bromfietser kwam er wonderlijk genoeg goed van af. Op de Wijkerstraatweg bij de Water- vlietstraat gaf de bestuurder van een Duitse personenauto geen voorrang aan een wielrijdster. De fiets werd bescha digd. En op het kruispunt Burg. Enschede- laan Terrasweg te Santpoort kwamen twee auto's met elkaar in botsing, al weer door het niet verlenen van voor rang. Beide wagens werden beschadigd. Een Duitse auto werd beschadigd toen deze in de nacht op Duin en Kruidber- gerweg tegen een paal van de spoor wegovergang botste. Ook de auto werd flink beschadigd en de politie heeft toen maar voor transport naar een tenten kamp in Wijk aan Zee gezorgd. Tijdens een uiterst vriendelijke bijeenkomst zijn in het Amsterdamse Krasnapolsky vijf heel merkwaardige heren gehuldigd, die zo op het eerste gezicht weinig met elkaar te maken hebben. Welk lot kan een politieman, een taxi- en buschauffeur, een ober en een postbeambte samen brengen? Het trait d'union, dat deze heren verbindt, de reden waarom ze met z'n vijven op dit plaatje staan, is gelegen in het feit, dat ze als winnaars uit de Vriendelijkheidsactie Zomer 1957 te voorschijn zijn geko men. Wie van deze acties de achter gronden kent, en weet aan welke helse plagerijen deze vijf hebben blootgestaan, zal het wel nalaten de onderscheiding als een wissewasje te beschouwen. Als helden zijn ze uit de strijd te voorschijn gekomen, nadat vijf werkstudenten, tijdelijke „vriendelijkheidsinspecteurs", hun geduld tot het uiterste op de proef hadden gesteld. Elk der studenten had tevoren opdracht ontvangen in de negen universiteits- en hogeschoolsteden, die ons land rijk is, tt zoeken naar de vriendelijkste vertegenwoordiger van een der vijf bovengenoemde categorieën. Daartoe moest ieder minstens vijftig personen ondervragen, uiteraard zonder dat zijn slachtoffers wisten, welke opzet hierachter school, en zijn bevindingen weergeven in een rap port. Een der „inspecteurs" heeft praktisch elke politieman, die hij tegen kwam, doorgezaagd over de Anacondastraat, die eenvoudigweg niet be stond. Hierbij kwam hoofdagent J. van de Mars, die op het plaatje in het midden staat, als vriendelijkste vertegenwoordiger van de wet uit de bus. Een andere student maakte 51 PTT-ambtenaren het leven zuur, door ach tereenvolgens een postwissel naar Griekenland te willen sturen, een pakje naar Cairo, een bedrag aan geld uit Frankrijk hier naar toe, en nog z wat. De heer Klaassen, alweer uit Utrecht, en tweede op de foto, bewaarde zijn geduld, en gaf uit zichzelf waardevolle inlichtingen op de koop toe. Van 148 bus- en tramconducteurs toonde zich de heer B. Elzer uit Gro ningen de beminnelijkste. Op het plaatje opent hij de rij. Een vierde vrien delijke man is de heer Jan Beumer, nogmaals uit Utrecht, taxi-chauffeur van beroep, en vierde op de plaat. De Amsterdamse ober Vico Willemsen tenslotte sluit de rij. „Zijn ongeknutselde vriendelijkheid", aldus het rap port met een tikfoutje", „werkte ook in op de andere aanwezigen, en hoewel ik een hele tijd bleef zitten op de allergoedkoopste consumptie en het waagde om allerlei kleine diensten te vragen bovendien, groette hij bij het afscheid op innemende, doch bescheiden wijze". Ziezo, die zit. En nu iedereen toch aardig is tegen iedereen in Kras, lachen de vijf slachtoffers nog maar eens tegen de treiteraars, omdat het al weer zo lung geleden is, en omdat ze tot slot van de actie met z'n allen een dag naar Brussel gaan, om van al die vriendelijkheid een beetje by te komen, en hun col lega's daar eens fijn te jennen. Hoi! Het heeft er alle schijn van, dat men bij De Bilt niet zonder vooroordelen te werk gaat. Gaan de bouwvakkers met vakantie, dan is het zo goed als zeker, dat niet het mooiste weer uit de provisiekast wordt gehaald. Maar niet zodra zijn de bouwvakkers weer aan het werk en begint de Santpoortse feestweek of er komt een mededeling, dat in de komende dagen een verdere verbetering van het weer tegemoet ge zien kan worden. De Santpoorters heb ben kennelijk een wit voetje bij de mensen die het weer „maken". De lucht was nog zwaar bewolkt, toen dinsdagmorgen om y uur de jury de wagen beklom tegenover de Weyman. De schaats „anno 1759" (de cijfers van het jaartal staan heus in de juiste volgorde) was opgericht. Het ringste ken kon beginnen. Eerst de fietsers, een aantal dat telkenjare toeneemt Er verschenen niet minder dan 113 dames en 74 heren aan de start, waar onder vele oude bekenden. Voorzitter J. W. A. Westerhoven, die uit ervaring weet, dat hij en zijn mede-juryleden op deze dag ieder zo'n twee en een half duizend streepjes of kruisjes moe ten zetten voor een al dan niet ge stoken ring, zette er vaart achter. En om kwart voor elf was de uitslag van dit onderdeel bekend. Ondanks het feit, dat er voor de rangschikking van de prijswinnaars nog wel wat herkam pen moesten worden gehouden. Bij de dames werd Ria Kuiper onbe twist winnaar van de eerste prijs, ge volgd door Francina Braay op de twee- de en .Marijke Hartendorf op do derde plaats. De troostprijs ging naar M. Meesters. Bij de heren legde Wijnand van Veen beslag op de eerste prijs en na herkampen viel hier de tweede prijs ten deel aan Wim dé Jonge, ge volgd door Rob Weyer. De troostprijs viel toe aan Gerrit Mastenbroek. Terwijl de jury nog druk zat te teilen en nieuwe lijsten in orde maakte, zorgden andere nijvere han den ervoor, dat leem werd uitge strooid over de „kinderhoofdjes" van de Hoofdstraat. De paarden kwamen nu aan de beurt. De Santpoortse jongemannen en jongedochters op het losse paard. Er was een overweldi gende deelname met niet minder dan 36 ruiters en amazones. -Nee, de lief de voor het paard heeft in Santpoort nog niets aan betekenis ingeboet. Het talrijke publiek heeft genoten van dit aantrekkelijke schouwspel. Klepperende paarde-hoeven, zware werkpaarden, die huiverig waren om onder de schaats door te gaan en die ofwel bleven staan ofwel er in een wijde boog omheen zwenkten, daarmee de ring onbereikbaar makend voor de ruiter. Favoriet bij het publiek waren een kittige ponny en een schimmel met daarop de jongste deelnemer van het veld. Om kwart voor twaalf waren hier de eerste drie plaatsen bekend. Voor de vierde prijs waren elf kanshebbers overgebleven, die gingen herkampen. Maar eerst kon de voorzitter nog aan de jongste deelnemer, Frans van Schooten, een plak chocolade overhan digen, een prijs, die extra uit het pu bliek beschikbaar was gesteld. De prijs winnaars waren hier 1. C. v. d. Sluis, 2. André Lemmers, 3. Theo Lemmers, 4. Piet Bangma. Om half twee begonnen de wedstrij den voor paren met paard en tilbury. In totaal hebben hier 23 dames en 23 heren een kansje gewaagd. Tweemaal zes ritten vraagt heel wat tijd. maar het tempo bleef hoog, zodat om kwart Gister is het koninklijk besluit tot verhoging van de A.O.W.-uitkering af gekondigd. De pensioenen zijn te rekenen van 1 juli 1957 vastgesteld op ƒ876,voor ongehuwden en f1452, voor gehuwden. Er zal nog een na betaling over het eerste halfjaar plaats hebben, welke 1 gulden per maand be draagt voor ongehuwden en 2 gulden per maand voor gehuwden. Het ligt in het voornemen, de pen sioenbedragen ingevolge de algemene ouderdomswet met ingang van 1 augus tus 1957 opnieuw te verhogen, een en ander in verband met de huurverho ging. Aan di Sociaal-Economische Raad is ook reeds omtrent laatstbedoel de verhoging advies gevraagd, waarbij aan de S.E.R. een ontwerp-besluit werd voorgelegd, inhoudende, dat de pen sioenbedragen ingaande 1 augustus 1957 zouden worden verhoogd tot 1512, en ƒ930,—. De S.E.R. verklaarde zich akkoord met deze bedragen. Evenwel zijn ook de na de verho ging (ingaande 1 augustus 1957) gelden de pensioenbedragen mede afhankelijk van het indexcijfer der lonen, n.l. van het indexcijfer op 31 augustus 1957. Aan gezien dit cijfer pas in de loop van de maand september bekend zal worden, valt thans nog niet met zekerheid te zeggen of de genoemde bedragen van ƒ1512,en ƒ930,nog een geringe wijziging zullen dienen te ondergaan. Een besluit tot nadere verhoging van de pensioenbedragen met ingang van 1 augustus 1957 zal derhalve pas in de loop van de maand september 1957 kun nen worden genomen. over vijf alleen nog maar de kamp- ritten overwaren. Bij de dames was toen al mej. Ria Versteyn onbetwist winnares van de wisselprijs. Zjj had als enige 9 ringen gestoken. De dames Irene Handgraaf en mevr. N. Rutte hadden beiden acht ringen gestoken en dus kwamen zij nogmaals in het krijt. In dezelfde volgorde als hier ver meld, wonnen zij toen respectievelijk de tweede en derde prijs. De trootst- prijs ging na herkamp naar Ineke Ha gen. Bij de heren werd bekend gemaakt dat er drie kanshebbers waren op de eerste prijs, drie deelnemers, die ieder 9 ringen hadden gestoken. Maar Dirk Schipper liet het niet op zich zitten. Hij had tien ringen gestoken. Controle van de lijsten wees uit, dat er Inderdaad een telfoutje was ge maakt hoe kan het anders na zo'n lange dag van ringen tellen De fout werd hersteld en daarmee werd deze Santpoorter, die ook het vorige jaar de eerste prijs won, tevens win naar van de wisselprijs, de rijzweep van De Weyman. Na herkampen werd de tweede prijs gewonnen door Wim Wempe, de derde door Chirs van Weelderen. Ook voor de troostprijs moesten extra ritten ge reden worden. Van de vijf gegadigden hiervoor deed Wim Kneppers het ten slotte het beste. In de VTéymah" Jiottdën cmarhatm prijzen door voorzitter J. W. A. Wester hoven aan de winnaars uitgereikt worden. En daarna kwam de harmonie voor om met de deelnemers een fees telijke rondgang te maken door het dorp, waar de bewoners zich gereed maakten voor een gezellige avond op de kermis. Zondag j.i. is uit het Huis van Be waring in Amsterdam ontsnapt de 28- jarige Hilversummer M. E„ die daar gedetineerd was wegens diefstal. Het signalement van de ontsnapte luidt lengte 1.75 m, flink postuur, rech te houding, donkerbruin krullend haar, ovaal gezicht, gezonde kleur, bruine ogen, gave handen, schoenmaat 40V4. Op zijn rechteronderarm bevindt zich een klein litteken. Op dezelfde arm is een anker getatoueerd. Advertentie PRACHTIGE WEGLIGGING. Elegant Verbruik 13 liter op 150 km. Prijs v.a. f 7.990.- WAGENWEG HAARLEM (Van een verslaggever) De ontsnapping van een gedetineerde uit het Huis van Bewaring in Amster dam heeft enige anonieme olijkerds er toe gebracht om voor de ingang van het Huis een nieuw verkeersbord te plaatsen. Aan de paal met het bord voor stopverbod hadden zij gisteravond een nieuw bord toegevoegd: een rood omrande waarschuwingsschijf, voorstel lende een hardlopende gevangene in gevangeniskleding en met een kaal hoofd. De bedoeling was zeer duidelijk. Alleen merkte niemand het nieuwe bord op, totdat een fotograaf er een agent op attent maakte. Onder algeme ne hilariteit haalde de blozende agent het bord weer weg. De man had overi gens geen reden om zich te schamen, want de bewaking van gevangenen is een taak van Rijks-cipiers, niet van gemeente-agenten. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 Haarlem - Tel. 15228 ff J f 6 9 n ✓j /r tó Hf lo a tl X f n 20 u li. JJ JV Horizontaal: 1. de somma van (afk.); 3. pers. vnw.; 5. herkauwer; 7. vallei; 8. chifl' maat; 10. pers. vnw.; 11. gewicht (afk.); 13» lijst; 17. deel v. d. bijbel (afk.); 18. spil; 19. visnet; 20. zangnoot; 21. inhoudsmaat (afk); 22. deel v. h. jaar; 24. maanstand (afk.); 26. rang in het leger (afk.); 27. voegwoord; 29. deel v. e. voertuig; 31. vlak temaat; 33. afstandsmaat (afk.); 34. fr. pers. vnw. Verticaal: 1. rijstbrandewijn; 2. lidwoord; 3. familielid; 4. pl. in Gelderland; 6. stof- maat;, 7. deel v. h. been; 9. pers. vnw.; 10. gewicht (afk.); 12. bitter vocht rM» krantenjongen; 15. onverstandig; 16. aanzien; 17. troefkaart; 21. jongensnaam; 22. op deze wijze; 23. ambtshalve (lat, afk.); 25. fris; 26., voorzetsel; 28. zangnoot; 30. titel (afk); 32. het romeinse rijk (lat. afk.). var» dinsdag Horizontaal: 1. zwerk, - pacht; 2. artiest, - A.E.; 3. keen, - Italië; 4. kerker, - lol; 5. ed., - elektron; 6. nafta; 7. ai, - student; 8. trottoir, - aa; 9. A.D.O., - iemand; 10. kilte, - Emmen; 11. s.g., - akela, - ra. Verticaal: 1. zakken, - taks; 2. wreedaar dig; 3. eter, - fiool; 4. rinket, - t.a.; 5. K.E., - elastiek: 6. sire, - toe; 7. P.T.T., - kruimel; 8. alt, - drama; 9. calorie, - n.m.; 10. Hello, - nader; 11. nota, - na. Naar het ANP verneemt zullen vijf Nederlandse zwemsters deelnemen aan de Amerikaanse zwemkampioenschappen, welke van 12 t/m 15 augustus in Hous ton in Texas worden gehouden. De Koninklijke Nederlandse Zwem- bond ontving een dezer dagen de uit nodiging van de Amerikaanse Amateur Atletiek Unie, de centrale sportorgani satie in de Verenigde Staten, om een team van vier of vijf zwemsters naar Texas af te vaardigen voor deelneming aan de Amerikaanse titelwedstrijden. Onder bepaalde voorwaarden omtrent reis en verblijf heeft de KNZB de invi tatie aanvaard. De volgende meisjes zullen onder leiding van mevr. A. Vlot huizenFoursoff de reis per sleep-air van de KLM meemaken; Ada den Haan (Gooi. Bussum); Tineke Lagerberg (Gooi. Bussum); Jans Koster (Gooi. Bussum); Cockie Gastelaars (SCZ. Schiedam) en Jopie Troost (HDZ. Amsterdam). Oorspronkelijk was Greetje Kraan van de Robben aangewezen in de plaats van Jopie Troost. Door de tournee, die de Robben van 15 augustus tot 3 septem ber door Spanje zullen maken, moest voor Greetje Kraan echter een vervang ster worden gezocht. De ploeg vertrekt 6 of 7 augustus. Het programma van de Amerikaanse zwemkampioenschappen bestaat, wat de dames betreft, uit alle Olympische nummers, alsmede uit de nummers 200 meter vrije slag, 1500 meter vrije slag, 100 meter schoolslag en de estafette 4 x 100 meter wisselslag. Ada den Haan zal de schoolslagnum mers zwemmen, Cockie Gastelaars de 100 en 200 meter vrije slag, Jang Koster de 400 en 1500 meter. Tineke Lager berg zal de vlinderslagnummers ver moedelijk zal ook het nummer 200 me ter vlinderslag op het programma staan voor haar rekening nemen en Jopie Troost zwemt de rugslag. De 4 x 100 meter vrije slag estafette zal worden gezwommen door Cockie Gastelaars, Jans Koster, Jopie Troost en Tineke Lagerberg. De Britse amazone Ann Townsend, die in de afgelopen week tijdens het internationaal concours-hippique te Lon den de titel van internationaal jeugd kampioene heeft gewonnen, is naar de organisatoren meedelen op grond van deelneming met een reglementair niet toegestaan paard („Irish Lace") alsnog gediskwalificeerd. De titel gaat nu naar de Duitse Renate Freitag. In de staatsbladen 271, 272 en 276 zijn gister afgekondigd de met Ingang van 1 augustus in werking tredende maatre gelen tot huurverhoging. Het zijn respec tievelijk de wet grootboek woningver betering, de wet tot wijziging van de huurwet en de wet houdende fiscale voorzieningen in verband met de reser vering van gelden voor verbetering van woningen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2