Vierbaans weg, maar in opzet niet voor snelverkeer De geldz l Jongeren uit vele landen leren elkaar „werkenderwijs" kennen en begrijpen Luchtacrobatensliow Bügler vanaf vrijdag in Haarlem Export vraagt verlaging van de minimumprijs hyacinthen Statenleden oneens over vraag of weg door bebouwde kom gaat „H.F.C. Haarlem" versterkt gelederen orgen van Bloemendaal Orgelbespeling van Piet Kee in Grote Kerk Ongekende sensatie op 65 meter boven het E.D.O. -terrein Nog steeds geen spoor van ont snapte inbreker Vragen over verklaringen in rechts zaak H.B.G.-veiling Vastrechttarief ongewijzigd Dr. mr. J. Ekering overleden '""'"SS Raadslid Hennevelt stelt vragen over huurverhoging WOENSDAG 31 JULI 1957 PAGINA 3 WEG ZIJLWEG—HEUSSENSSTRAAT Hongaarse vluchtelingen in Bloemendaal krijgen eigen huis ÊÊmm WERKKAMPEN IN DE KENNEMERDUINEN NHC| Films Burger lijke Stand Haarlem Vol lof Goed klimaat Koning Swentibold voor de K.R.O. Faillissementen Haarlemse Van Gend Loos-paarden gaan dienst doen in Gelderland Bolwerk 25 jaar Grote belangstelling bij receptie Vergadering Produktschap Siergewassen Geslaagd voor het middenstandsdiploma Geslaagden Avond-MULO Sint-Augustinus Geslaagden van U.L.O.- school St.-Theresia HaarlemZwemlust 1—5 D.W.T. 3 won promotie wedstrijd W aterpolo-uitslagen Huurverhoging P.E.N. VERHOOGT TARIEVEN Secretaris Scheidsgerecht Bloembollenhandel Licht gewonden bij verkeersongeluk Beurs van Amsterdam a.vA 114/2 Beurs van New York Naar aanleiding van het voorstel van Gedeputeerde Staten van Noord holland het gedeelte Heussensstraat- Zyiweg van de westelijke randweg om Haarlem door de provincie te doen aanleggen, werd gistermiddag tijdens de statenvergadering opnieuw gedis cussieerd over het karakter van die weg. Met het voorstel kon de vergade ring zich zonder hoofdelijke stemming verenigen. He heren SCHIPPERS (KVP), Wensing (CHU) en PIE LAGE (P.v.d.A.) betreurden met G.S. de langdurige controverse tussen Rijk en Provincie over de kostenver deling van het aan te leggen wegge deelte, een controverse, die vertragend heeft gewerkt op de uitvoering van de weg, terwijl de Velser Timnel eind september van dit jaar in gebruik genomen zal worden. De westelijke randweg kan in zijn geheel echter al met al niet vóór een januari 1958 ge reed zijn. De meningen van de genoemde spre kers liepen echter uiteen over het karakter, dat de weg zal moeten krij gen. De heer PIELAGE meende, dat het weggedeelte Zjjlweg-Heussensstraat binnen de bebouwde kom van Haar lem zou komen te liggen, zodat er een snelheidsbeperking zou moeten komen. Daartoe was volgens hem een reden te meer, omdat er vele zijwegen OP de weg uitkomen. De heer WEN SING uitte zich in eenzelfde geest. De heer SCHIPPERS toonde zich een te genstander van snelheidsbeperkig, me de omdat die praktisih onuitvoerbaar zou zijn. Hij achtte het juister de ver antwoordelijkheid te laten rusten bij de automobilisten. Gedeputeerde Blaauw- boer meende ook, dat snelheidsbeper- De vier Hongaarse gezinnen, die sinds het gebeuren van november van het vorige jaar gastvrijheid hebben genoten van enkele Bloemendaalse fa- ?lhes, zullen binnenkort worden ge huisvest in de woning van ir. M. J. *?choen aan de Bloemendaalseweg, die heze wegens vertrek naar elders ver aten heeft. De heer Schoen heeft de honing geheel belangeloos ter beschik king van de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp gesteld. Op ver zoek van de Federatie heeft zich in Bloemendaal een contact-commissie ge vormd, die onder voorzitterschap staat van mr. J. C. C. W. Hyszeler, wethou der van Bloemendaal, en waarin voorts enkele Bloemendaalse notabelen zitting hebben willen nemen. De commissie leden zullen in overleg met de Hon garen hun huisvesting regelen. De Ne derlandse Federatie voor Vluchtelingen hulp heeft elk gezin zestienhonderd gul- richtin1 beschikking gesteld voor de in- .nting Van hun appartementen in het u t bedrag is uiteraard niet geheel voldoende en daarom verzoekt de commissie de ingezetenen van Bloe- £aï >?e h?!Pende hand te bieden door het beschikbaar stellen van meu bels en ander huisraad. king niet mogelijk zou zijn omdat de weg zijns inziens buiten de bebouwde kom zou vallen. Op desbetreffende vragen van de heren PIELAGE en WENSING zette de gedeputeerde uiteen, dat de Domp- vloedslaan de ventweg gaat worden van de westelijke ranweg ter hoogte van de Willem de Wijgerlaan. De mensen uit Haarlem-noord, die naar Zandvoort willen, kunnen hun gang gaan via de Kleverlaan en de Julianalaan. In opzet is de westelijke randweg geen snelverkeersweg. Het gedeelte tussen de Zijlweg en de Heussens- straat wordt vierbaans aangelegd, in tegenstelling tot de andere delen van de westelijke randweg. In het door de provincie aan te leggen deel komen echter nogal wat kunstwerken voor, zoals de ongelijkvloerse kruising met de Julianalaan. Over twintig jaar zal geen enkele weg, die minder dan vier banen heeft meer voldoen, naar de gedeputeerde mededeelde. De Haarlemse eerste divisieclub „H. F. C. Haarlem" heeft, in navolging van Elïnkwijk, Fortuna '54, B.V.V., V.V.V. en N.E.C., twee Surinaamse voetballers voor het komende seizoen gecontracteerd. Door deze versterking van het eerste elftal hoopt Haarlem de sprong naar de ere-divisie spoedig te kunnen maken. Dinsdagavond was voorzitter J. P. van Balen Blanken op Schiphol aanwezig, om André Kilian (links) en Paul Degenaar (midden) bij hun aankomst te begroeten. In een vorige week gepubli- gjP» ceerd commentaar hebben wij *"1- een lichte verwondering uitge sproken over de kennelijke geldnood, waarin het „rijk" genoemde Bloemen daal blijkt te verkeren, doordat een maatregel tot verhoging van de lonen Van laagstbezoldigd gemeenteperso- neel niet kon worden doorgevoerd. In- Baande op de oorzaken van de gelde lijke moeilijkheden der gemeente (o.a. het lage rentegamma voor „lang geld"-leningen) hebben we er toen aan herinnerd, dat het een van hoger hand getolereerde gewoonte was ge- Worden om voor wat de „kort geld"- leningen betreft de aanvankelijk ge stelde maximum-grens van 25% van de gewone uitgaven te overschrijden. Wij hebben ons commentaar beslo ten met de vraag hoe het komt, dat de kas van Bloemendaal er zoveel slechter voorstaat dan dje van uiter aard cok met moeilijkheden te kam- Pen hebbende gemeenten als Haarlem en Heemstede. Een openlijk antwoord zou, aldus meenden we, verhelderend kunnen werken. Van zeer bevoegde zijde is ons nu w?„antwoord gezonden en wij stel- inhn,!J)'1JSi0p onze lezers van dezelfde Dp «i1 kennis te stellen, deelt mp^neente Bloemendaal, aldus op het stand™ heeft zich steeds gewone van 25% van de geld"-leningen betrefTn^irfpp "k°rt den overschreden, zulks mt g 7°V~ kasgeld op te nemen, m Bloemen" daal werden de behoeften min oS ondergeschikt gemaakt aan de aan wezige financieringsmiddelen. Dat is tenslotte een kwestie van beleid. Wanneer men bedenkt, dat Bloe mendaal kapitaalsinvesteringen had o-m. voor drie woningcomplexen, rio- Icringswerkzaamheden op de Julia nalaan, een openbare kleuterschool ?h een r -k. lagere school, dan wordt 5* begrijpelijk, dat de grens der fi- bo le mogelijkheden (nog steeds ^^^genoemde vorm in acht ëe^0" dop sPoedig bereikt was, zodat het J1 Van andere uitgaven met zeer Saan moeilykheden gepaard moest ta^iii hebben in ons eerste commen- ar verklaard, de Bloemendaalse ge- bpifntebestuurders zeker niet minder dp„ aam te achten dan die van an- «e gemeenten, en deden zulks niet dnp behoefte om verholen kritiek «oor een onverholen compliment te verzachten. Wij hebben slechts bij voorbaat uitdrukking willen geven aan onze overtuiging, dat Bloemen- «aal niet door onachtzaamheid van zijn bestuurders in een financieel ne telige situatie was geraakt. Wij weten nu met alleen dat er een bewust be leid gevoerd is, maar ook welke om standigheden en motieven daaraan ten grondslag hebben gelegen. Na tuurlijk behoeft bekendheid met dat alles geen automatische in stemming ermee in te slui ten. Jongeren uit verschillende landen kunnen ook deze zomer weer samen werken in het Nationale Park De Ken- nemerduinen onder Overveen, waar tot eind september weer zeven werkkam- P®" georganiseerd worden, dit jaar virV» /xi6ers' .onder auspiciën van de <V1eren,B,"g voor Internationale Rechtsorde) en als altijd georganiseerd door de Stichting Internationale Werk kampen in samenwerking met de NBBS (Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrekkingen) Dank zij de belangrijke steun van de N.V. Grond- en Ontginningsmaatschap- pfj Grontmij aan dit werk, kan thans in de Kennemerduinen allerlei onder houdswerk opgeknapt worden, waar men anders niet zo gemakkelijk toe zou komen. Zo wordt er een rijwielpad verbeterd en geëffend. In de bossen worden over bodige dennen en sparren geveld en stuivend zand wordt door de meisjes en jongens van de kampen vastgelegd, onder andere met behulp van takken. Er zijn al twee kampen afgelopen, waarvan het eerste op 29 juni startte. Thans is het derde jongeren-werkkamp nog in volle gang, waarvan de deel nemers zaterdag echter ook weer huns weegs zullen gaan. Zeven uur per dag werken de jongens en meisjes in de duinen. De morgen stond heeft voor hen goud in de mond, want ze zijn zeer vroeg uit de veren. Daar staat echter tegenover, dat zij er 's middags om half vier reeds (soms letterlijk) het bijltje bij neer kunnen leggen, zodat ze voldoende vrije tijd hebben om de onderlinge contacten be ter te kunnen onderhouden. Er wordt bovendien slechts vijf dagen per week gewerkt. Ir. E. C. M. Roderkerk, direc teur van de Kennemerduinen, organi seert namelijk elke donderdag excur- v°°r de jongens en meisjes, bijvoor beeld naar Amsterdam, Aalsmeer of IJmuiden. Verder worden hun ook film voorstellingen en andere attracties ge boden. De deelnemers zijn ondergebracht in barakken en in een grote tent van de Grontmij. Zij zijn over logies en verzor ging zeer goed te spreken. In hun vrije tijd doen zij spelletjes, zingen of pra ten. 's Avonds kan men het interna tionale gezelschap wel eens dansend aantreffen in etablissementen aan de Kop van de Zeeweg. De stemming in de werkkampen laat niets te wensen „Y®r* e arbeid mag dan soms zwaar zijn, alles wordt met jeugdig enthousias me aangepakt, dat soms zelfs zo groot is, dat de opzichter de meisjes en jongens moet aansporen het 'wat kal mer aan te doen. Dat geldt vooral de meisjes, die dikwijls niet voor hun mannelijke collegae willen onderdoen CINEMA PALACE: De familie Moordslee, a. 1., 2, 4.15, 7, 9.15. Iedere ochtend om 10.30 u.: Vakantie- kinderprogramma. FRANS HALS: Het verdachte huis, 18 Jaar, 2.30, 7. 9.15. Di. een avondvoorstelling om 8 u. LIDO: Strijd tegen verdovende middelen, 18 jaar, 7, 9.15. In de matinees: Houten koppen, a. I., 2, 4.15. MINERVA: tot en met do.: Dansmeester, a. 1., 2.30 uur. Wo.: Désirée, a. 1., 8.15 u. LUXOR: The African lion, a. 1., 2, 7, 9.15. Iedere ochtend om 10.30 u. (behalve zo.): The lady and the tramp, a. 1. REMBRANDT: Sissi, a. 1., 2, 4.15, 7, 9.15. Iedere dag om 10.30 u.: Montagne's Jeugd- variété. ROXY: De dief van Damascus, 14 jaar, 2.30 7 9.15. STUDIO': 't Is feest vandaag, a. 1., 2.15, 7, 9.15. Iedere ochtend om 10.30 u.: Kinderpro gramma. Wilhelminalaan, achter restaurant Dreef- De Man's muizenstad, geopend da gelijks van 10.3022 uur. Santpoort: feestweek. Donderdag 1 augustus stadsorlannSrkif,iS u" Orgelbespeling door Groot^ir i Aibert de Klerk. Arie Peterf i,!? i!1'; Beiaardbespeling door Openlurhttai aard'er- Negerballet f"' S"emÊ,ndaai, 20.30 u. Openluchttheater rn Fodéba. Dik Trom en zhn' aan'6 h™0?31' 12, lieke vereniging voor h^t gél^6 GEBOREN: M. F. H. Tibbert-Mulder1 J. M. Geerts-Vermeer; p. W iKdo- de Nijs; J. Deijs-van Maris; A M Poelhekke-Koch, A. M. Cathier-Hanse- laar; W. J. Rinkel-List; J. E. Schlag- hecke-van Dijken; A. H. van Galen-van Leeuwen. m m ONDERTROUWD: R. Leen en W. J. Berkhof; G. P. Waasdorp en Chr. M. Corbée. GEHUWD: W. A. de Zwart en W. Th. de Vries; C. J. van der Mark en L. N. Koren; C. Goet en H. Cruijff," W. Kluft en A. Medenblik; J. Rehtmeier en E. A. de Vries OVERLEDEN: J. J. A. Hin, 58 j. Regentessenlaan; S. J. Wiersma, 60 j. Gasthuisvest; C. M. Steenken, 60 j. Santpoorterplein; J. Smit-Busbroek, 56 j. Hazepaterslaan; A. J. Fonteijne-van Bommel, 74 j. Westerhoutpark; M. M. Schemmekes-Bremer, 89 j. Donkere Begijnhof. in lichaamskracht. Men kan bijvoor beeld in het dennenbos stoere Noorse meisjes bezig zien met het kappen van bomen, een karwei dat zij, hun volks aard getrouw, kennelijk deskundig uit voeren. Directeur Roderkerk is vol lof voor de prestaties van zijn cosmopoliti- sche werknemers. In ruil voor hun werk krijgen zij vrije kost en „inwo ning" en bovendien excursies. De kos ten van de werkkampen die ge financierd worden door de Stichting „Het Nationale Park de Kennemer duinen" en door de Grontmij zijn dezelfde als die voor normale arbei ders, al beschikken d"e deelnemers uiteraard niet altijd over de routine en het tempo van ervaren vakmensen. De Jongens en meisjes betalen zelf hun reis naar Overveen. In de prak tijk houdt dat in, dat de meesten trach ten zo veel mogelijk te liften. De maat schappelijke welstand van de deelne mers loopt meestal sterk uiteen. Er zijn studenten, middelbare scholieren, kantoorbedienden en soms ook arbei ders in het internationale gezelschap. Hun leeftijd varieert meestal van ze ventien tot vijfentwintig jaar. Sommigen hebben reeds een grote ervaring op gedaan in werkkampen in andere lan den, die overal de charme hebben, dat men deel uitmakend van een cos- mopolitisch jongeren-gezelschap de landsaard gemakkelijk kan leren be grijpen, naar een 19-jarige „baccalau- réat" in de philosofie uit Parijs het formuleerde. In het werkkamp, dat thans in de Kennemerduinen aan de gang is, zijn vijfentwintig jongens en meisjes uit negen landen: Engeland, Australië, Noorwegen, Zweden, Duitsland, Span je, België, Italië en Nederland. Spelen derwijs, of beter „werkenderwijs" leren zij vele woorden en uitdrukkingen uit el- kaars talen, al zijn Engels en Frans wel de voertalen. Met de Nederlandse aanwijzingen van de opzichter hebben zij echter meestal niet veel moeite. Een drachtig werkt de 19-jarige medisch studente uit Hull in Engeland samen met de Duitse „Schülerinnen" uit Koblenz. Er zijn twee Australische meisjes uit Queensland, die in Londen een baan als onderwijzeres beginnen en die hun vakantie in de Kennemer duinen doorbrengen. De Noorse meisjes (uit Oslo) en de Zweedsen (uit Norr- köping) leggen zich -duidelijk bewon derd door Franse knapen uit Parijs toe op houthakken. Een Belgische jon geman uit Mons vindt het werken in de Kennemerduinen zo prettig, dat hij er nu reeds voor het tweede jaar is. Een student uit Aix-en-Provence ver telde ons, zeer geboeid te ziin door het Hollandse klimaat. De regen kon hem niets deren er wordt dan uiteraard niet gewerkt en hij vond het zo aan trekkelijk, dat men bij ons niet altijd in de brandende zon behoeft te wer ken, wanneer men arbeid in de open lucht ambieert. De jonge Spanjaarden hebben enigszins pech gehad met hun zakgeld. Om de terugreis te kunnen financieren werken zij thans als nor maal-bezoldigde arbeiders in de dui nen, hoewel zij van plan zijn weer zo ver mogelijk terug te gaan liften. Over ons land en over de Neder landers hebben allen slechts woor den van lof en bewondering, die niet uitsluitend beleefdheidshalve gespro ken schijnen te worden. Dinsdag 6 augustus zal door de K.R.O. het oratorium „Koning Swenti bold" op tekst van Jac. Schreurs M.S.C. en muziek van Herman Strategier wor den uitgezonden. De opname van het oratorium dat werd uitgevoerd door het koor „Katholiek Haarlem" onder leiding van Albert de Klerk, werd ge maakt in Haarlem. Het oratorium werd geschreven en gecomponeerd in op dracht van de K.R.O. en het gemeente bestuur van Maastricht bij gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina in 1948. In augus tus van dat jaar beleefde het zijn pre mière in Maastricht. De tekst is geba seerd op een historisch gegeven. Het oratorium geeft de gebeurtenissen weer weike zich hebben afgespeeld rondom de herbouw van de munsterkerk en ab dij van Susteren. Hiertoe behoort onder andere de strijd van Koning Swentibold. De Rechtbank te Haarlem heeft dinsdag 30 juli publiek verklaard. D. de Jong Jr. aannemer te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. H. G. Ram- bonnet. Curator: mr. A. J. Fibbe, ad vocaat en procureur te Haarlem. Heinz Schirmer vertegenwoordiger te Zandvoort, Rechter-Commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator; mr. R. K. P. Kalbfleisch, advocaat en procureur te Haarlem. Het programma van de gisteravond gehouden orgelbespeling door Piet Kee in de Grote Kerk was overwegend ern stig en soms streng. Dit is absoluut geen diskwalificatie, het is altijd nog beter ernstig en streng te zijn, dan zoet en sentimenteel, vooral op een barokorgel ®n 'n e^n middeleeuwse kathedraal. Toch hadden we zo graag, naast de met milde fluitstemmen en quintadeen gespeelde Ciaconna van Pachelbel iets van een Franse meester gehoord, Cou- perin, Clérambault, om er enige te noe- men; \\u was bijna alles van een Duitse ernst die dringend om enige afwisseling Van de zogenaamde „galante stpl waarin Carl Philip Emanuel Bach "«muntte in zün klavierwerken, zijn slechts rudimentaire sporen aan te tref- len m zijn Fantasia en Fuga in c kl. terts, wat niet wegneemt dat het een waardevolle muziek is uit een over gangstijdperk van barok naar rococo. De vierde sonate van zijn grote vader Joh. Sebastian hadden we in het eerste deel liever wat minder scherp gehoord, de 2 voet met aliquot deed het minder ge lukkig tegenover de stemmen op het andere manuaal. Een indrukwekkende weergave kreeg de sombere doch zeer knap opgebouwde Fuga van Brahms, de werkjes van Siegfried Beda werden kleurrijk geregistreerd. Een nijdasseri ge Toccata gevolgd door een nobele Fuga van Max Reger besloot deze avond, waarop veel schoons, zij het dan ook wat zwaar op de hand, werd ge boden. t. de Vr. Het bestuur van de Haarlemse Die renbescherming meldt ons, dat de ac tie, die de vereniging op touw heeft gezet tot redding van de paarden van Van Gend en Loos, die in de maand augustus eervol uit de dienst zouden worden ontslagen om door auto's te worden vervangen, veel succes heeft gehad. Van enkele honderden mensen, die begaan waren met het lot van de dieren, die in de Haarlemse straten vertrouwde verschijningen wa ren, zijn giften binnengekomen en toe gezegd, gezamelijk tot een bedrag van ongeveer 3.000. De Dierenbescherming heeft over het lot van de paarden met de afdeling trac tie van Van Gend en Loos te Utrecht ge sproken en brieven gewisseld en het bestuur heeft nu het verheugend be richt ontvangen, dat Van Gend en Loos zijn paarden, die in Haarlem overbodig worden, niet zal afschaffen, doch dat deze dieren overgebracht zullen worden naar Gelderland, waar de paardentrac- tie voorlopig nog zal worden gehand haafd. Hiermee is, dank zij dit in Utrecht b®"?'u'h bet doel van de actie ineens bereikt en het publiek wordt nu afwa°cht nren geld m®er te storten "n fiM val rfJ»" v®rdere ontwikke- ter zal het Llj Penningmees- ter zal net geld onder znn berusting houden tot de paarden over zijn ge? bracht, daarna zal het weer ter be- schikking komen van de schenkers. Vanaf vrijdag kan Haarlem weer eens een ouderwetse sensatie beleven, wan neer de luchtacrobaten-show van Büg ler op het E.D.O.-terrein in Haarlem noord komt demonstreren. De naam Bügler moet de circusliefhebbers ver trouwd in de oren klinken, want Cir cus Bügler is een grote naam geweest op circusgebied. Het bedrijf is echter opgeheven en het opzetten van een nieuw circus kost zoveel geld, dat men hel nauwelijks verantwoord kan noe men. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Willy Bügler, de zoon van de circusman, heeft uit het voor malige personeel van het circus van zijn vader een luchtacrobatengroep samengesteld van niet minder dan twin tig man. Aanvankelijk liet de groep zich als geheel engageren bij circus sen, o.a. bij het Circus Americano iri Spanje, maar later begon zij zelfstan dig te werken. Men bezocht Frankrijk, Oostenrijk, België en thans ook Neder land, waar men nu al twee maanden met succes werkt. Het gezelschap van Bügler treedt hier op van vrijdag 2 augustus tot en met donderdag 8 augustus, iedere avond om half negen, terwijl boven dien zondagmiddag nog een familie voorstelling wordt gegeven om drie uur. Men begint met een eenvoudig grondprogramma, waarin Jac Diamond een cowboynummer met messen werpen en zweepslagen ten beste geeft. Twee beren treden op als dansers op het slappe koord en mr. Atlin treedt op als acrobaat. Mademoiselle Medi tenslotte laat haar kunsten zien als koorddan seres. Het eigenlijke programma van luchtshow en luchtacrobatiek begint na de pauze, wanneer het duister is ingevallen en de verrichtingen van de artisten hoog in de lucht met de schijnwerper gevolgd moeten wor den. Het hoogtepunt van dat pro gramma is ongetwijfeld in de meest letterlijke zin het optreden van Franz Bügler, die boven op een paal van niet minder dan 65 meter hoog te een kopstand gaat maken. Die paal is een bijzonderheid op zich zelf. Het is een zesdelige staalcon structie een produkt van een fa briek in Druten waar bovenop een houten paal is aangebracht, die op 65 meter hoogte zwiept in de avond lucht. Na zijn kopstand komt Franz Bügler weer naar beneden, wandelend over een draad, die van de top van de mast naar de grond is gespannen. Onderweg echter moet hij de charmante Lia pas seren, die juist naar boven klimt. Hugo Bügler gaat met klompen aan op de draad manoeuvreren en haalt daar een serie drieste capriolen uit, terwijl Al- phonz Nok met zijn stoel op de draad manipuleert. Een bijzondere sensatie zal het zijn, wanneer een tweetal da mes van het gezelschap hangend aan een katrol de een met de tanden en de ander met de voeten met een snelheid van niet minder dan 100 km/ uur van de top van de mast naar be neden komen suizen. Natuurlijk is het programma gelar deerd met komische nummers, terwijl een ander hoogtepunt wordt gevormd door het optreden van enkele leden van het gezelschap met een tweetal motoren op een op grote hoogte ge spannen draad. Met die motoren wor den verschillende salto's rond de draad gemaakt en Franz Bügler presteert het zelfs om met zijn motor hoog in de lucht een driedubbele salto te ma ken, een bijzondere prestatie, waarop hij jarenlang gewerkt heeft. Hfj is trouwens de uitvinder van deze drie dubbele salto. Het gezelschap Willy Bügler moge dan niet in een circustent werken, de sensatie, die het brengt, is er een van niet minder onvervalste circusroman- tiek. Men kan hen beschouwen als een openluchtcircus, gebouwd op de beste tradities van de piste. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat deze groep waaghalzen overal in Europa en ook in ons nuchtere vaderland duizen den toeschouwers heeft getrokken. Dinsdagmiddag recipieerde de heer Ekman, de oprichter van het cafe-restaurant Bolwerk te Haarlem, met zijn echtgenote in de receptie-zaal van zijn zaak, ter gelegenheid van het zilveren jubileum, dat dinsdag gevierd werd. 's Morgens was door het perso neel een fraai gezandstraald raam aan geboden. Het raam, waarop men een stuk van het oude Bolwerk met op de achtergrond de stad Haarlem en rechts een met vis aangerichte tafel ziet, werd gemaakt door de heer H. A. Bijvoet. Het werd officieel overgedra gen door het wegtrekken van een voor het raam hangende Zweedse vlag. Ver der had het echtpaar Ekman vele ande re geschenken ontvangen. Zij kregen o.a. een prachtige zilveren schaal, een zilveren kandelaar en een elektrische klok. Verder waren er tientallen bloemstukken en telegrammen binnen gekomen. Op de openbare bestuursvergadering van het Produktschap voor Siergewas sen (P.V.S.), die dinsdagmiddag te 's-Gravenhage werd gehouden, heeft zich het merkwaardige feit voorgedaan dat de export van bloembollen zelf om verlaging van de minimumexportprijs voor dïkke hyacinthen heeft gevraagd. Meii vreest n.l. dat door de goede oogst en het daardoor ontstane grote aanbod de export tegen de vastgestelde prijzen niet voldoende zal zijn om „alles weg te werken". Dr. A. J. Verhage, de voor zitter van het P.V.S. kon het verzoek niet inwilligen, daar dan het prijzenbe- sluit overtreden zou worden. Verder informeerde een der be stuursleden, de heer Buisman, naar de gang van zaken in verband met de ver klaring van zijn medelid de heer D. v. Egmond, afgelegd voor de economische politierechter te Haarlem in de bekende zaak tegen de H.B.G. te Lisse. De heer van Egmond verklaarde dat hij niet be dankt had als lid van het P.V.S. „in ovèr- leg met de voorzitter". Dr. Verhage deelde mede, dat de betrokken veiling directeur In december j.l. hem had ge vraagd wat hij moest doen: bedanken of niet, aaraan toevoegend: „Ik voel mij volkomen onschuldig." Het ant woord van dr. Verhage kon toen niet anders luiden: „Als u zich onschuldig voelt is er geen reden om te bedan ken." Dr. Verhage meende echter, dat de grote spanning oorzaak is geweest van een onjuiste verklaring van de be trokkene voor de rechtbank. Voor het overige kwamen er ter ver gadering weinig belangrijke dingen ter sprake. De nieuwe meetmethode voor de machinaal geplante bollen gaat nog niet door. Er zijn zoveel bezwaren inge komen, dat met de invoering beter gewacht kan worden. Er zal gezocht worden naar een regeling die eenvou diger is dan de voorgestelde. Wat het te planten areaal betreft: voorlopig ls dit vastgesteld op 90 procent van het afgelopen seizoen. Deze materie zal de finitief worden beslist op de bestuurs vergadering die 10 september zal wor den gehouden. Tegen het voorlopig vastgestelde kor tingspercentage was een bezwaar inge komen van een groot exportbedrijf. Dit bedrijf vreesde een te zwaar afrapen der partijen hetgeen een versterkt aan bod ten gevolge zou hebben. Aange drongen werd op een spoedige beslis sing omtrent de definitieve kortingsper centages. De heer Teun Kralt (Rijns burg) ondersteunde het schrijven en de heer Th. de Vroomen (Sassenheim) wees op de vele onzekerheden die er nog zijn. De heer W. v. Dam (Hillegom) was het in beginsel met de heer Kralt eens doch wilde eerst een uitspraak van de betrokken organisaties. De heer A. Braam (Heemstede) meende evenwel, dat er geen reden bestond voor onge rustheid.- Dit is W. V., de beruchte beroeps inbreker uit Leiden, die gistermorgen kans zag uit het huis van bewaring aan de Oostvest te Haarlem te ontsnap- px juist op het moment, dat hij zou instappen in de gevangenwagen, om naar de strafgevangenis van Groningen te worden overgebracht. Nog altijd ont breekt ieder spoor van de voortvluch tige, wiens signalement luidt: Lang 1,84 meter, donkerblond haar, blauwe ogen, een voorover gebogen figuur. Hij was gekleed in een grijs colbertcostuum met een winkelhaak in zijn pantalon. Zoals bekend, had hij een PTT-fiets gestolen een zwart gelakt heren rijwiel met grote zijtassen. Van de cursus Heemsteeds Handels onderwijs slaagden voor het examen Middenstandsdiploma de volgende can didates H. Beelen; J. Berbee; J. A. v.d. Bos; J. Driessen; H. de Jong; T. Kaptein; K. Kemp; J. Kiebert; M. Kok; Mevr. v. Leuven; J. de Mol; K. de Mol; J. van Neste; Chr. Paardeko- per H. Peters; N. Rhee; G. Rutte; F. Slot; Mevr. v. Smaalen; J. Smit; L. Suidgeest; P. Teeuwen; J. Uitendaal; P. Vader; K. Vedder; C. Voorham; B. Vreeswijk Th. Wassenaar; R. Warmer dam: J. v.d. Weiden; H. Weijers; en K. Zwetsloot. De R.K. avond-mulo St. Augustinus heeft dit jaar goede resultaten behaald. Van de 26 candidaten voor het eind diploma Mulo-A slaagden er 25, t.w.: De dames J. A. M. Bleekemolen, Haarlem; M. G. M. Celie, Haarlem; W. Joosten, Haarlem; H. M. A. Ko ning, Haarlem; J. M. A. Lasschuit, Haarlem; M. Lodder, Haarlem; Q. A. van der Ploeg, Noordwijkerhout; B. M. S. Scholz, Haarlem; C. M. Spee, Haar lem. De heren J. J. Th. Andrlnga, Haar lem; J. Berkhout, Haarlem; R. R. Ch. Bijl, Haarlem; Ph. Bloch, Haarlem; B. J. M. Delissen, Haarlem; A. C. P. Heemskerk, Haarlem; P. G. Huyer, Haarlem; Th. Mes, Haarlem; F. E. van Poecke, Hoofddorp; C. J. Schouten, Haarlem; C. P. M. Schuijt, Haarlem; J. M. Slaman, Haarlem; E. Steenbeek, Haarlem; D. A. van Stekelenburg, Haarlem; N. Turenhout, Haarlem; H. Voets, Haarlem;. Voorts slagden twee leerlingen voor het diploma Mulo-B, t.w. de heren J. J. Hoedeman uit Haarlem en M. J. van Stein uit Hillegom. Geslaagd voor het diploma A: Anne- Marie Belle, Elly Bluijs, Riet Bijns- Bijvoet, Agnes Cliteur, Be»y Ponker, Irene Eldering, Thea van Elk, Edith Goedemans, Hanny Groot, Nel Heeremans, Joske Kloes, Emmie Kol, Lidy Linneman, Evy Meyer, Lenie Opdam, Marian van Op- Edith Otten, Ria Peterse, Berbel Philips, Els van Rooden, Gonnie Rijs, Jolfe Schouten, Ina Schuyt, Joke Ter- yoort, Hanneke Thoolen, Hanny Tuyp, Carla Staal, Greet van Straaten, Nelly Twisk en Greet Weel. Afgewezen 3. Voor de eerste klasse, heren, C van de zomercompetitie bonden Haarlem en Zwemlust dinsdagavond de strijd tegen elkaar aan. Het was een strijd om des Keizers baard, omdat er voor beide ploegen niets meer op het spel ston. Nadat Haarlem enige goede kansen on benut had gelaten, scoorde Buys voor Zwemlust de eerste goal. Nog voor rust wist werderom Buijs de stand op 2-0 te brengen. In de tweede helft wer den door de (invaller) keeper van Haarlem enige schoten keurig gestopt. Voor schoten van Buijs en De Wit (2x) moest hij evenwel zwichten. Her Höls- ken benutte daarna een strafworp om de eer voor Haarlem te redden. Ook DWT 3 heeft de eerste wedstrijd voor promotie naar de reserve eerste klasse dames gewonnen. Dinsdagavond werd Haarlem 2 met 12-3 verslagen. Op een neutraal terrein zullen nu DWT 2 en DWT 3 onder elkaar moeten uit vechten welk zevental promoveert. Zomercompetitie Koninklijke Neder landse Zwembond. Heren reserve twee de klasse A. AZ '70 2 Haarlem 3 9-2. Reserve derde klasse B: Haarlem 4 VZV 2 1-14. Reserve derde klasse C: (rectificatie) DWT 2 Bruinvissen 2 9-0. Competitie Kring Haarlem KNZB: dames eerste klasse Watervrienden 1 HPC 2 2-5. In de Staatscourant is een beschik king geffhbliceerd van de minister van Economische Zaken a.i., waarbij aan de beschikking priisstop gas-, elektriciteits- en waterleidingtarieven een nieuw lid wordt toegevoegd. Hierin wordt be paald, dat in gevallen waarin het vast rechttarief voor gas, water of elektrici teit wordt vastgesteld op basis van de huurwaarde van de betrokken woning, het tariefbedrag niet mag stijgen, doch gehandhaafd moet blijven op het peil van 31 jttli 1957. Dit betekent, dat de huurverhoging de hoogte van het vast rechttarief niet mag beïnvloeden. Met Ingang van de eerste meteropneming in de periode augustusseptember worden de tarieven van het provinciaal elektrici teitsbedrijf van Noord-Holland voor klein verbruikers verhoogd. Zij worden gebracht op een vast basistarief plus een variabel bedrag, dat voorlopig 0.8. cent zal zijn en dat zal stijgen of dalen al naar gelang de kostenfactor (vooral brandstoffen) stijgt of daalt. De basistarieven van het algemeen tarief worden van 9 op 10 cent gebracht, die van het kooktarief van 7.1 op 8 cent, van het nachttarife van 4.5 op 5 cent. Hiermede komen de prijzen boven het in 1955 geldende tarief, toen een verlaging werd doorgevoerd. Het gemeenteraadslid H. C. Henne velt (CPN) heeft aan B. en W. de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is Uw College bereid aan de hand van de gegevens van het systematische woningonderzoek en bij de Woning- dienst bekende gevallen van woningen, die niet of nagenoeg niet meer in staat van bewoonbaarheid zijn te brengen, de huurders van deze woningen er op attent te maken, dat zij vrijstelling van huurverhoging kunnen krijgen? Is Uw College tevens bereid de wonin gen, die in het bezit van de gemeente zijn en waarop het bovenstaande van toe passing is, van de komende huurver hoging vrij te stellen? Kan Uw College een overzicht geven van het aantal der na 1950 in Haarlem gebouwde woningwetwoningen, waar voor Uw College advies aan de minister moet uitbrengen ter zake van de huur verhoging? Met welke percentages zul len de huren van bedoelde woningen worden verhoogd en houdt Uw College dan ook rekening met de inhoud van de motie Hellema in de Eerste Kamer? Gistermiddag is in zjjn kantoor te Amsterdam op 43-jarige leeftijd plotse ling overleden dr. mr. J. H. Ekering, in leven secretaris van het Scheids gerecht voor de Bloembollenhandel in Haarlem en associé van een advoca tenbureau in Amsterdam. Mr. Ekering was een bekende figuur in het sociale leven in Haarlem op welk gebied hij ook daadwerkelijk werkzaam was. zo als blijkt nit de verschillende functies, die hij waarnam. Hij was voorzitter van de Voogdijraad in Haarlem, vice-voorzitter van de Ne derlands Hervormde Vereniging Kinder- zorg Noord-Holland en secretaris van het Gereformeerd of Burgerweeshuis. In 1941 promoveerde hij aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam op het proefschrift: „Motorrijtuig en aansprakelijkheid naar Nederlands burgerlijk recht". Mr. Ekering was gehuwd en had 6 kinderen. Twee personen liepen dinsdagmiddag om half zes lichte verwondingen op bij een aanrijding tussen een bromfietser en een wielrijdster op de Rijksstraat weg. De fietsster, een 17-jarig meisje uit Haarlem, stond op de afscheiding tussen het asfalt en het klinkergedeelte met de bedoeling naar links de Over- tonstraat in te rijden. Plotseling reed een 50-jarige bromfietser, die het meis je te laat bemerkt had, tegen haar op. Beiden kwamen te vallen. De heer werd met een neusbloeding en enkele snij- en schaafwonden naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. De wielrijdster liep enige schaafwonden op en een scheurwondje aan het voor hoofd. (Niet officiële fcoersen) Vorig slot 3% Ned. 1953 873,i 8)4 Ned 1953 86Ji 3)4 Ned 1956 865. 3)4 Ned 1948 81% 3)4 Ned. 1950 3)4 Ned. 1954 81% 3)4 Ned. 19551 81% 3-3)4 Ned. 1947 84% 3 Ned. 62-64 bel. fac 88H Inschr. Grtbk 1946 3 Ned Handel M11 cert 156)4 AJLO. 178% Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert 340G Van Gelder 185,G K.on. Hoogvens cert 293% Unilever Cert. 430% Ned. Kabe) 270 Philips 2821/4 Kon Petroleum 218.50 ..Amsterdam" Rubber 70 Holl. Amerika MJn 170% Kon. Ned Stoomb. Ml) "8% Ned. Scheepv. Unle 15/8 K.L.M. 13L90 Dell Mlj- cert. 85f, A'dam 2)4 58 1 79% A'daro '56 D l7'ri A'dam III 99 V* 31/T 86% 84% 83)4 83)4 178)4 435 286% 220.60 169%' 146 158 132.20 85 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Eleetrlo General Motors Kennecott Copper KXJM Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutcb Shell Onion Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 29/7 66 48% 76% 70 45% 110 34% 37% 34)4 55% 57% 89 44% 43)4 37% 68% 30/7 66% 48% 78 69% 45)4 110 34%' 37)4 34)4 56% 57)4 88)4 44'4 43% Stemming: onregelmatig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3