BALMAIN inspireert zich op Tibetaanse monnikspij 'f\ Bedrijfsleven kan Hoger Onderwijs stimuleren M.I.R. zal vandaag bijzondere premieregeling vaststellen ■Op vakantie- Vraag Antwoord j V Rapport van contactcommissie Dr. Dunworth en NED. KATH. MIJNWERKERSBOND ITALIAANSE Kamer bekrachtigt Europese verdragen Bij verbouwing en* woningsplitsing Nederlands vervoer in Duitsland bedreigd? Directeur van het Grootboek voor woningverbetering Hoofdakte-examens Haarlem SCHEEPVAARTBERICHTEN WOENSDAG 31 JULI 1957 PAGINA 4 Wet Havenschap Delfzijl Hogere vergoeding En na vernieuwing van bepaalde installaties Benoeming in het aartsbisdom Aanmeldingsformulieren huurblokkering Wat krijgen de huurders? Huurverhoging Regeling begrafenis Vice-voorzitter Examens MARKTBERICHTEN e PARIJS, 31 juli De Parijse haute couture is even ongemakkelijk en capricieus als de Franse vrouw. Maandag zagen wij bü Patou en Cardin de kortere rok, gisteren toonde Balmain zijn winter collectie met een even langere rok. Maar zolang het orakel, Dior, niet ge sproken heelt, en dat is pas donder dag, staat er voor de vrouw nog niets vast. De couturiers zijn het met elkaar niet eens. Niet over de rokldhgte, niet over de publicatie van de foto's, niet over de lonen voor de ateliermeisjes. Dat is eigenlijk allang zo, maar dat hebben ze bij de opening van het mode seizoen nog eens willen benadrukken omdat ze graag van zich doen spreken uit heimelhke jalouzie op de Italiaanse mode, die bij de Amerikanen zo in de smaak valt. Wederom zullen dus Balenciaga en De Givenchy, de ongekroonde koningin van de snobistische mode, de pers pas over een maand gelegenheid geven hun collecties te zien. Hun uittreden uit het modesyndicaat heeft daar niets mee te maken, die hangt samen met de hogere lonen die zij hun naaisters wil len geven. Het wachten van de in Parijs verzamelde wereldmodepers, die elkaar dezer dagen telkens in de res taurants van het Achtste Arrondisse ment ontmoet, is nu ook Geneviève Fath haar huis gesloten heeft, het wachten op Dior. Men fluistert, dat Geneviève Fath zich tegenwoordig laat kleden bij de ongemakkelijke Balencia ga. Wie zich van alle geharrewar niets aantrekt en altijd zichzelf blijft en dat uit in een evenwichtige collectie, welke meer mooie kleren dan schok kend modenieuws bevat, is Pierre Bal main, bij wie wij gisteren de première zagen. Balmain kleedt nog steeds „jolie madame de Paris" en hij geeft haar, wat niet misstaat bij het nauwelijks getailleerde mantelpakje, en evenmin bij het strakke wollen jurkje met ceintuur, een ietwat lan gere rok. Het mantelpak maakt deze winter furore, in effen tweed of che viot 9! van een rustige ruit. Hoe dan ook is de mantel voor deze winter voyant. Balmain heeft zich geïnspi reerd op de Tibetaanse monnikspij en zijn mantels gigantische mouwen gegeven. Hij heeft ook een „stola mouw" verzonnen, waarbij het lijkt of de mouwen ontspringen aan een brede stola, die in feite de schouder partij van de mantel vormt. De hoedjes, waar ook bij gedragen en bij voorkeur van soepele stof, zitten nauwsluitend om het hoofd en zijn klein, „een reactie tegen de enorme hoofddeksels", zo zegt Balmain. Deze dhtwerper, die zijn joie de vivre mee geeft aan zijn collectie, wat een her ademing is om te zien tussen de collec ties van zijn getourmenteerde colle ga's, speelt met kleuren. Hij zet fles- sengroen tegen turquoise, wat een zeer boeiend effect geeft. Als leverancier van dure exclusieve toiletten voor uit gaand Parijs, bestaat zijn show voor de helft uit avondjaponnen, lang en kort, waarbij veel zwart fluweel. Spec taculair is een avondtoilet met een wij de lange rok van hermelijnbont op een fluwelen lijfje, of een lijfje van uiterst soepele zwarte Breitschwaz op een rok van rookgrijze zijden mousseline. Zijn Tibetaanse satijnen jakjes in felle kleuren en geborduurd met glinsterend gouddraad, gedragen op een lange nauwe fluwelen rok, ver raden de oosterse invloed. Evenals de prachtige goudbedrukte stoffen, o.a. zwarte satijn met grote gouden rozen. Van strikjes zijn alle couturiers dit seizoen bezeten. Balmain niet het minst. Dinsdagavond was in Parijs het mode woord aan Pierre Balmain, die zijn „Maison de Coutu re" in de Rue Fran cois Premier geves tigd heejt. Balmain, Zwitser van geboor te, trok als jongen van achttien naar Parijs, om er archi tectuur te studeren. Hij kwam bij de couturier Molyneux terecht, werd in de tweede wereldoor log onder de wape nen geroepen, en opende in 1945 zijn eigen salon. De roem van deze architect couturier, die te vens pianist en schilder is, is snel gestegen. Hij ont werpt toiletten voor vorstinnen en een huwelijk, zoals dat van de Franse dau phin onlangs, be zorgt hem een drukke tijd. Maar ook creëert hij soms de kostuums, die Margot Fonteyn tijdens uitvoeringen van het Sadlers Wells Ballet draagt, ontwerpt hij dc aankleding van een toneelstuk. Het bedrijfsleven hecht grote beteke nis aan een brede beoefening van de zuivere wetenschappen aan de univer siteiten en hogescholen, vooral ook, om dat de zuivere wetenschappen de basis vormen voor toegepast onderzoek, aldus luidt een van de conclusies van een rapport, dat is uitgebracht door de con tactcommissie bedrijfsleven - hoger on derwijs, die tot stand is gekomen in sa menwerking tussen de vier Nederland se werkgevers-organisaties en de facul teiten der rechtsgeleerdheid en der wis- en natuurkunde van de Nederlandse uni versiteiten. Het rapport acht het voorts van be lang, dat het hoger onderwijs naast een adaequate bezetting van de wetenschap pelijke en technische staf de beschik king krijgt over een doelmatige uitrus ting. Bij de universitaire budgetten dient gestreefd te worden naar. een effi ciënt evenwicht tussen personeelsbezet ting en materiële uitrusting. De commissie is van mening, dat het bedrijfsleven een goede gang van za ken by het Hoger Ondcrwys krachtig kan stimuleren door het op ruimer schaal beschikbaar stellen van al of niet gerichte subsidies voor het weten schappelijk onderzoek. Voor deze sub sidies zjjn de universiteits- en hoge schoolfondsen en de organisatie Z.W.O. de aangewezen instanties. De commissie acht de aanwijzingen voor de stijgende behoefte aan academi ci, die het bedrijfsleven in de naaste toekomst voorziet, zo belangrijk, dat een onderzoek naar de kwantitatieve aspecten van de vraag naar academici (Van onze Limburgse redactie) Op de vooravond van de belangrijke MIR-vergadering, die vandaag te Heer len wordt gehouden, heeft de Ned. Kath. Mijnwerkersbond een perscommuniqué uitgegeven. Volgens dit communiqué hebben vertegenwoordigers van de Kath. Federatie, gevormd door de Ned. Kath. Mijnwerkersbond en de Kath. Vereniging van Mijnbeambten, de heren F. Dohmen, H. Palmen en A. Hennekens, dinsdagmorgen in Den Haag een onderhoud gehad met minis ter Suurhoff. In openhartige sfeer, al dus het communiqué, hebben de katho lieke vakbondsleiders met de bewinds man van sociale zaken de moeilijkheden in de mijnindustrie en de oorzaken daar van besproken. Dinsdagavond zijn de heren Doh men en Palmen te Heerlen in verga dering bijeengekomen met de overige hoofdbestuursleden van de N.K.M.B. Na afloop van deze vergadering sprak het bondsbestuur de stellige verwachting uit dat de bijzondere pre mieregeling, waarvan de vaststelling bij MIR-besluit van 23 juli op verzoek van de ministers Zijlstra en Suurhoff werd opgeschort, vanmiddag tijdens de openbare MIR-vergadering te Heerlen zal worden vastgesteld. Even eens verwacht het N.K.M.B.-bestuur De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft gisteren de verdragen inzake Euratom en de gemeenschappe lijke markt bekrachtigd. Aan het einde van een vergadering van vijf en een half uur werd eerst over de twee verdragen afzonderlijk bij handopsteken gestemd. Zoals verwacht werd stemden alleen de communisten tegen, zowel wat Euratom als wat de gemeenschappelijke markt betreft. De linkse socialisten van Nenni onthiel den zich alleen van stemming bi' laatst genoemde kwestie. Alle andere partij en stemden in beide gevallen voor. In september zal de Italiaanse Senaat zich over de verdragen uitspreken. In Italiaanse regeringskringen is men zeer voldaan, dat de Kamer, ondanks de vertraging tengevolge van de bin nenlandse politieke moeilijkheden, de verdragen heeft goedgekeurd, kort nadat dezè in Frankrijk en West-Duits- land zijn bekrachtigd. (A.F.P.) De Eerste Kamer heeft het wetsont werp inzake een gemeenschappelijke re geling tot oprichting van het Haven schap Delfzijl dinsdag zonder beraad slaging of stemming goedgekeurd. dat dan ook de overige verordeningen o.a. met betrekking tot verhoging van het verlofloon en de diensttijdentoe slag alsmede de arbeidstijdverkorting voor continu-arbeiders met de daar bij behorende compensatieregeling en doorbetalingsregeling tot 48 uur, zul len worden vastgesteld. Nadat de regering ten aanzien van al deze verordeningen een beslissing heeft genomen zal het bondsbestuur van de N.K.M.B. zijn standpunt bepalen met betrekking tot de dan ontstane situatie, aldus de woordvoerders van de N.K.M.B. Teneinde misverstanden te voorko men. brengt het bondsbestuur nog on der de aandacht, dat verordeningen van de M.I.R. door de regering slechts in hun geheel kunnen worden goedgekeurd of afgekeurd. De vergoedingen, welke aan huur ders van woningen en bedrijfspanden in rekening mogen worden gebracht na de totstandkoming van verbouwin gen en splitsingen en na vernieuwing van een centrale verwarmings- of llft- j installatie, worden morgen iets ver- hoogd. Voor verbouwingen en splitsingen gold j tot nu toe, dat boven de huurprijs een vergoeding mocht worden gevraagd van de voor. rekening van de verhuur der komende verbouwings- of spiit- singskosten. Deze, vergoeding, welke gedurende dertien jaar mag worden ge vraagd, was 10 pet. van 3/5 deel der redelijke kosten. Voor na 1 augustus gereedkomende verbouwingen en splitsingen is deze vergoeding gesteld op 10 pet. van deel der voor rekening van de ver huurder komende verbouwings- of splitsingskosten. Voor vernieuwing van een centrale verwarmings- of liftinstallatie kon de verhuurder tot nu toe van de huurder een vergoeding vragen van 7 pet. over 3/5 deel van de door hem gemaakte kosten. Op 1 augustus wordt dit ver hoogd en mag 8 pet. van 2/3 deel der voor rekening van de verhuurder ko mende kosten in rekening worden ge bracht. Dit geldt voor alle vernieu wingen, welke sinds 1 januari 1951 zijn aangebracht. en het corresponderende aanbod nood zakelijk is en wel op korte termijn. Naar het oordeel van de commissie is het optreden van hoogleraren als ad viseurs of commissarissen van bedrijven bevorderlijk voor het contact tussen be drijfsleven en Hoger Onderwijs. De afgestudeerden die in het bedrijfs leven werkzaam zijn doen er goed aan het contact met de universiteiten te be houden. De universiteiten kunnen door het instellen van korte leergangen de ze contacten bevorderen. Het bedrijfsle ven dient zijn medewerkers gelegenheid te geven aan deze leergangen deel te nemen. Stages voor de wis- en natuurkundige en de juridische studenten ln het be drijfsleven acht de commissie niet ge schikt om een gedeelte van de univer sitaire taak over te nemen. Wel kan van stages, mits aan een aantal voor waarden wordt voldaan, een goede in vloed uitgaan op de algemene ontwik keling en vorming van de student. Voor de wis- en natuurkunde dient te worden gestreefd naar een verkor ting van de effectieve studieduur. Daarnaast kan het maatschappelijk nut van het Hoger Onderwijs in de wis- en natuurkunde, door het invoe ren van gewijzigde opleidingen, worden gediend. Hierbij dient te worden over wogen tevens de verkorte opleiding met paedagogisch-didactische specia lisatie aan de orde te stellen. In de faculteit van de rechtsgeleerd heid dient de opleiding het wetenschap pelijk juridische karakter te behouden. Deze opleiding kan naar het oordeel van de commissie in vijf jaren plaats vinden. De aartsbisschop van Utrecht, Z. H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink, heeft on der de bestaande parochie van de H. Antonius van Padua te Ede een nieuwe parochie opgericht onder de titel van De Goede Herder en heeft als pastoor aldaar benoemd de zeereerw. heer A. W. Hansen. Het Eerste-Kamerlid Koops (K.V.P.) heeft de minister van verkeer en water staat de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het de minister bekend of de in de Duitse Bondsrepubliek voorge nomen maatregelen ten aanzien van af metingen en gewichten van vracht auto's welke maatregelen respectie velijk per 1 januari 1958 en 1 januari 1960 van kracht zullen zijn op het grond gebied van de Bondsrepubliek, terwijl genoemde afmetingen en gewichten sterk afwijken van die, overeengeko men in de te Genève in 1949 gesloten conventie wegverkeer ook zullen gel den voor de Nederlandse vrachtauto's, welke naar of via Duitsland rijden? Zo ja, is het de minister dan bekend, dat door deze maatregelen alleen van het Nederlandse beroepsgoederenver- voer reeds ruim 75 pet van het momen teel op of via Duitsland rijdende mate rieel, met een laag getaxeerde intrin sieke waarde van 40 miljoen gulden, voor ditzelfde doel niet beschikbaar zal zijn? Zo ja, heeft de minister dan ook over wogen, dat deze maatregelen van de Bondsrepubliek afgezien van het di recte nadeel voor betrokkenen en de praktische onmogelijkheid om met ma teriaal van de voorgeschreven afmetin gen en gewichten rendabel vervoer op of via Duitsland te verrichten ook zeer funeste gevolgen zullen hebben voor het vrachtautovervoer in Neder land zelf, daar zeer zeker door een groot gedeelte van de door de Duitse maatregelen getroffen bedrijven em plooi voor het afgekeurde materieel in Nederland gezocht zal worden, waar door de vergunningverlening volgens de wet autovervoer goederen illusoir ge maakt en het algemeen vervoersbelang in ernstige mate geschaad kan worden? De aanmeldingsformulieren voor het Grootboek Woningverbetering zullen van maandag 5 augustus af kosteloos ver krijgbaar zijn bij de postkantoren. For mulieren voor de aanmelding van ver anderingen in eigendomsverhoudingen van bij het Grootboek ingeschreven of in te schrijven woningen zullen koste loos verkrijgbaar worden gesteld bij de notarissen. Formulieren, nodig voor aan. vragen tot uitbetaling van op het Groot boek ingeschreven gelden of tot onthef fing van verdere stortingen, worden bin nenkort kosteloos bij de gemeentebestu ren verkrijgbaar gesteld. De heer H. J. Lakenman van het mi nisterie van Volkshuisvesting, die is benoemd tot directeur van het groot boek voor woningverbetering. Een tactvol gezelschapsmenner en een praktisch psycholoog als hij goed is, maar de oorzaak van een bedorven reis als hij niet deugt voor zijn taak: dat is de reisleider, de onontbeerlijke figuur bij iedere gezelschapsreis. In deze tijd van het jaar lopen vele dui zenden mensen achter reisleiders aan. Het woord en de regeling van de reis leider zijn op dit moment voor menig een belangrijker dan hetgeen minister Dulles te berde brengt over luchtin- spectie of datgene wat minister Mans- holt uithaalt met de suikerprijs. Het ogenblik lijkf geschikt, te luisteren naar een reisleider, die enkele détails van zijn strategie heeft onthuld aan H. J. A. Hofland, schrijver van het boekje „Vakantie". Over vrouwen zegt de grote man: „Het liefst bemoei ik me met een wat oudere dame, want besteed je bijvoorbeeld te veel aandacht aan een vrouw van 35, dan krijg je last met die van 45, en je loopt kans op de grootste ellende." Over de superieure toeristen: „Zij ver- Uen zich tegen mijn leiding. Ze denken: die vent heeft alleen reis- routine, en dat is alles. Op het ter rein van opera's kunnen we hem een lesje geven. En dat doen ze dan ook. Dat kan ik rustig laten gaan, maar ik -eg wannec. we naar de opera toe gaan, en dat moeten ze begrijpen." Over het kweken van een ontspan nen stemming: „Als je telkens nadruk legt op het reisschema en de beperkt heid van de tijd, is het gezelschap ge jaagd en kan zich niet „uitstrekken". T'c zeg dus nooit: Dames en heren, .'.itstappen, we hebben nu een uur om op het strand te liggen, maar: We gaan nu lekker op het strand luieren. Dan is niemand geïrriteerd en na drie kwartier komen de eersten al- veer vragen wanneer we vertrekken, omdat ze zich vervelen." 't Is maar dat u het weet. Nu we toch de zware vraagstukken van de dag verlaten hebben en in de ongebondenheid van het vakantieleven terecht zijn gekomen mogen we zowel \oor de nog of alweer thuis zittenden, die uitzien op de gesloten gordijnen van hun overburen als voor de rei zende, logerende, kamperende en luierende goegemeente nog wel het een en ander ontlenen aan bovenge noemd boekje van de journalist Hof land. Het reizen per touringcar en de reisleider vormen maar een onderdeel van zijn geschrift. Nadat hij zijn in middels welbekende boekje „Geen Tijd" geschreven had, heeft hij zich op het vakantiewezen geworpen, een elhaast onuitputtelijk onderwerp. We geven u graag des schrijvers in deling van de mensheid door: er zijn twee soorten mensen, de ene soort rijdt in een auto en de andere niet. n ook deze waarschuwing: het is voor de automobilist verleidelijk op de plaats, die als einde van een dag traject was geprojecteerd, er nog twintig kilometer bij te nemen en daarna nog eens dertig en dan weer tien. De toerist per auto is de enige, die volledig blootstaat aan de betove ring van de weg en de enige, die zich er door kan laten betoveren. Als hij in bed ligt heeft hij het gevoel nog steeds te rijden. Ook is een vermelding waard het geen Hofland te vertellen heeft over het fotograferen. De tactloze fotograaf nodigt na zijn vakantie de buren uit voor een meedogenloze overbluffing. „Daar staat Bets tot haar knieën in de Adriatische Zee, en hier voer ik de duiven, en dit is de wagen met het Meer van Genève". Daar heeft de visite niet van terug. Fijngevoeliger naturen brengen een gesprek terloops op de vakantie. Via een grappig voor val of een oude kerk komen zij op de foto, die zij daarvan hebben ge maakt. „Die zal ik eens even laten zien". En daarmee is dan eindelijk het foto-album waar het moet zijn: op de knieën van de bezoeker. Het is een domme gast, die dan nog niet weet wat er van hem wordt verlangd. Het fotograferen is een bedrijf, dat in hoge mate geïnspireerd wordt door het prestige, dat men er mee kan winnen. Misschien is het fototoestel, dat men meevoert, nog belangrijker dan de kiekjes, die men er mee maakt. De fabrikanten van camera's hebben dit begrepen en hun produkten van een reeks gleuven, knoppen en venstertjes voorzien, waarvan de aanwezigheid ongetwijfeld door het praktische nut wordt geëxcuseerd, maar die ook een imponerende technische luister aan het apparaat bijzetten. Over de zakelijke en onzakelijke kanten van de moderne volksverhui zing, die zich thans voltrekt, heeft Hofland een plezierig, onderhoudend boekje open gedaan. Men behoeft het niet altijd met hem eens zijn, maar men leest toch wel door. Wist u dat er alleen al uit Apeldoorn in het sei zoen twintig- tot dertigduizend prent briefkaarten per dag worden verstuurd en dat Nederland zich wat het bouwen van nieuwe hotels betreft vergeleken met de andere West-Europese landen verre in de achterhoede bevindt? Enfin, leest u verder zelf als u daar zin in heeft. Het boekje is uitgegeven bij Scheltema en Holkema. Dr. John Dunworth, leider van de reactor-afdeling van de atoomcentrale in Harwell, over wie bericht is, dat hem een hoogleraarsambt in Neder land, naar de geruchten willen aan de Technische Hogeschool te Delft, is aan geboden. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvr. 9.05 Gram. 9.15 Wat zul len wij vandaag eens gaan doen in Eind hoven? 9.35 Waterst. 10.00 Gram. 11.00 Caus. 11.15 Lichte muz. 11.45 Caus. 12.00 Orgelspel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.55 Beursber. 14.30 Caus. 14.50 Gram. 15.15 V. d. zieken. 16.00 Gram. 16.30 Gram. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muz. 18.50 Jubilee Jamboree 1957, rep. 19.00 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Radiophilharm. ork. en soliste. 21.10 Blijspel. 22.25 Lichte muz. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. te New York. 23.16 Act. of gram. 23.25-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw. NCRV: 10.00 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Lichte muz. 12.55 Zonne wijzer 13.00 Nws. en kath. nws. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Zendingsdag te Drie bergen-Rij senburg. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Kamerork. en solist. 16.30 Strijk kwartet. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Amus. muz. 18.20 Accordeon- muz. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nws. en weerber. 19.20 Gram. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Radio-Vossenjacht. 21.30 Gram. 21.45 Gram. 22.00 Periodieken- parade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.15 Gesprek aan de schrijftafel. 20.25 Ontmoeting met de jazz, film. 20.40 Easy- Street, film. 21.00 Mensen en papier, do cumentair progr. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 13.15 Gevar. muz. 14.15 Zang en in- terv. 14.30 Gram. 15.50 Pianorecital. 16.30 Ork. conc. 18.00 Nws. 22.00 Gram. 23.08- 23.13 Koersen. ENGELAND, BBC Light progr., 1500 en 247 m: 12.15 Ork. conc. 13.00 Lichte muz. 14.15 Zang en interv. 15.45 Accord, muz. 16.30 Ork. conc. 17.30 Lichte muz. 18.00 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.25 Sport. 21.30 Lichte muz. 22.30 Gevar. muz. 23.15 Lichte muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Omr. ork. 13.15 Omr. ork. 14.15 Lichte muz. 16.00 Omr. ork. en sol. 16.30 Kamermuz. 17.50 Lichte muz. 19.15 Gevar. conc. 21.45 Nws. 22.10 Operettemuz. 23.15 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10-1.00 Ritm, muz. FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m: 12.30 Operamuz. 13.20 Operamuz. 14.05 en 16.40 Gram. 17.55, 18.23, 18.35, 19.01 en 20.00 Gram. 20.08 Ork. conc. 23.00 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Ork. conc. 12.34 Gram. 13.11 Gram. 14.15 Gram. 14.45 Gram. 15.00 Ork. conc. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 20.00 Verz. progr. 21.30 Gram. 22.11 Gram. 22.30 Volksmuz. 484 m: 12.00 Gram. 13.15 Gram. 14.15, 14.30 en 15.30 Gram. 16.05 Instr. kwart. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 22.10 Gram. 22.55 Nws. BBC. UITZ. VOOR NEDERLAND 17.45-18.15 Nws., Londens radiodagboek en: Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 41 m). DUITSE TELEVISIEFROGR. 17.00 V. d. kind. 17.40-18.00 V. d. vrouw. 20.00 Journ. 20.15 Caus. 21.00 Boksrep. 21.35 Feuill. Vragen voor deze rubriek moeten «oorden gericht aan do Redactie van ons blad (met in de Unker-booentoek der enveloppe: "Vroffenrubriek-J De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt rich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij Ae ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te paan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. A. K. schrijft ons: Wat k r ij g e n wij, huurders van voor-oorlogse wo ningen, voor de te betalen zoveel ste verhoging? Sedert 15 jaar woon ik in een huurperceei, waar binnen nooit iets aan gedaan is. Alleen de buitenkant wordt van tijd tot tjjd een beetje bijgekliederd. Als het de bedoeling is de huren van oude wo ningen op te trekken naar die van nieuwe, waar blijft dan het gerief, zoals badcel e.d., dingen die wij nu toch missen. Als compensatie voor deze verho ging krijgen werknemers loontoe- slag, maar dan achterafevenwel moet de verhoging vooruit betaald worden. Voor manndwoningen is het erg veel verlangd om een voor schot te geven aan de huiseige naar. Het vooruitbetalen van huur per week of per maand is toch fei telijk niet juist, daar in elke hypo theekovereenkomst staat vermeld dat huurpenningen niet vooruit mo gen worden ontvangen. Antwoord: Vooropgesteld moet worden, dat de huurprijs van de vooroorlogse huizen in het algemeen sterk is achter gebleven bij het algemene prijspeil. De successievelijke verhogingen bedoelen deze economische wanverhoudingen op te heffen. Het gaat dus nog steeds om het inhalen van een achterstand, waarvan de huiseigenaren de dupe zijn geweest en ten dele nog zijn. Naarmate de hu ren economisch redelijker worden mag dp huurder echter verwachten, dat de verhuurder zich (overeenkomstig de mo gelijkheden) zal gedragen naar hetgeen normaliter van een verhuurder mag worden verwacht: redelijk onderhoud en in voorkomende gevallen noodzake lijke verbeteringen. Laat hij dat na, dan verspeelt hjj zijn recht op verhoging van de huur, zoals bij de vorige huur verhoging is geregeld, welke regeling bij de zojuist aangenomen verhoging is herhaald. Huurder en verhuurder ma ken éen en ander niet op eigen houtje uit. Hun staat een adviescollege met arbitraire volmachten ter beschikking: de huurcommissie (in kleinere gemeen ten wende men zich tot B. en W.). De motivering van de gedeeltelijke blokkering is geweest, dat de verhuur der daardoor gedwongen een fonds zou vormen, dat hij ter verbetering (badcel enz.) zou kunnen aanwenden, maar waarvan nu ook is aangenomen dat het ter bestrijding van bepaalde onder houdskosten kan worden aangewend on der zekere voorwaarden. Inderdaad betaalt men de huren voor uit en ontvangen de loontrekkenden compensatie achteraf. Na verstrijking van één huurtermijn bemerkt men niets meer van dit (onvermijdelijke) gebrek aan synchronisatie. Deze oneffenheid valt o.i. in het niet bij de heel wat ern stiger omstandigheid, dat talloze niet in loondienst zijnden geen enkele compen satie krijgen. Vooruitbetaling van de huur is nu een maal een vast gebruik en naar ons in zicht niet onredelijk. U zult u wel ver gissen in die bepaling uit de hypo theekovereenkomsten, althans in haar strekking. A. J. B. 1) Is een huiseigenaar wettelijk verplicht de huur op te slaan met 25 pet, ja of neen (hy voelt er niet voor). Antwoord: Neen, die verplichting heeft hij niet. Badcel. A. J. B. stelt een vraag over de bouw van een badcel. Antwoord: Ten aanzien van de bouw van een badcel door u als huurder, delen wij u mede, dat u daarvoor ver gunning moet vragen aan de plaatselij ke dienst van Bouw- en Woningtoezicht, onder overlegging van een machtiging van uw huiseigenaar, dus een verkla ring waaruit blijkt, dat de eigenaar het goed vindt. B. F. 1) Is men verplicht de 25 pet huurverhoging toe te passen? Antwoord: De huurprijs van d'e door u bedoelde woning zal met ingang van 1 augustus 1957 25 pet hoger mogen zijn dan de op 31 juli geldende huur prijs. U kunt ook genoegen nemen met een percentage, dat lager ligt of in het geheel geen verhoging. Partijen kun nen dit overeenkomen. 2) Indien de huur niet verhoogd wordt, wil het rqk dan toch de 12,5 pet blokkering? Antwoord: Zoals onder 1 reeds is ge zegd, behoefd men geen verhoging toe te passen; de verhuurder is echter ver plicht de helft van de huurverhoging van een voor 27 december 1940 tot stand gekomen woning op het Groot boek Woningverbetering te storten. Dus geen verhoging; geen blokkering. 3) Wordt van een winkelwoning de helft van de 15 pet huurverhoging ook geblokkeerd? Antwoord: neen. 4) Wordt een eigen huis ambtshal ve verhoogd en de blokkering toe gepast? Antwoord: Er behoeft niets op het Grootboek te worden gestort voor wo ningen, die door de eigenaar worden bewoond. Heeft deze een gedeelte van de woning aan een ander verhuurd, dan geldt daarvoor een huurprijs die tot de huurprijs van de gehele woning in de zelfde verhouding staat als het gebruiks- genot van het verhuurde gedeelte tot het gebruiksgenot van het geheel. Daar bij komt dan nog 20 pet voor ongerief. Dit komt dus hierop neer, dat de onder huurder 125 pet van de „kale" huur prijs zal moeten betalen na 1 augustus 1957, plus 20 pet voor ongerief. (Let wel van het gedeelte, dat de onderhuur der wettelijk verplicht is te betalen). 5) Mag men 12,5 pet verhogen en zodoende de blokkering niet toepas sen? Antwoord: Uit het bovenstaande zal het u duidelijk zijn geworden dat het er niet toe doet hoeveel mep verhoogt, maar van de opgelegde verhoging moet de helft gestort worden op het Groot boek. 6) Wanneer gaat de 25 pet huur verhoging: in? Antwoord: Voor maandwoningen per 1 augustus 1957. Voor weekwoningen kan de huurverhoging ingaan op de eerste dag van de eerste volle week in augustus 1957. Z. Wie hoort volgens wet of gebruik bq het overlijden van de laatste der ouders de begrafenis en de nalatenschap te regelen? Is dat voorbehouden aan de oudste zoon of dochter? Indien er nog meerderjarige kinderen thuis zijn, hebben dezen dan voorrang boven de anderen? Antwoord: De begrafenis dient als familie-aangelegenheid ln onderling overleg geregeld te worden. Evenzo indien alle kinderen meerderjarig zqn kan de boedelverdeling in onderling overleg geschieden. Indien de nalaten schap echter groot is, zou het in ver band met de bepalingen der successie wet aanbeveling verdienen, dat de erf genamen deze verdeling in handen leg gen van de notaris. K. v. M. Wie moet by een ver eniging optreden ais vice-voorzit- ter, de 1ste secretaris of de 2e se cretaris ©n 2de penningmeester? Antwoord: Gewoonte is, dat in een der- geiyk geval de le secretaris als plaats vervangend voorzitter optreedt. Dit in verband met het feit, dat hjj uitgebrei der is georienteerd wat de vereniging betreft dan de penningmeester, die meer financieel expert is. De 2e secre- taris neemt bq vergaderingen de func tie van de le secretaris waar. AMSTERDAM, 30 juli. Engels M.O.. A: A. Aalbers-Reidinga, Sleen; H. van Lappelle-Jansen, Eindhoven; F. de Jong Rotterdam- H. C. van der Kleij, Sche- veningen; H. J. Leerink, Deventer; J. F. Reith, Voorburg; S. H. Wierda, Franeker en K. Bruinsma, Oosterend. AMSTERDAM, 30 juli Boekhouden M.O.: J. Dommerholt, Almelo; L. H. Lau- r ij sen, Utrecht; F. F. Leenaarts, Arnhem; H. J. Lafeber, Den Haag; N. A. Docters van Leeuwen, Helmond; F. A. J. van Kuijk, Bussum; G. L. M. Korenvaar; Amsterdam; D. Koole, Marknesse; Ch. v.d. Land, Dordrecht; M. P. Krijnen, Breda; en C. W. Konijnendijk, Leeu warden. 's-GRAVENHAGE, 31 juli. M.O. Te kenen MA: J. G. Smits, te Oss; F. L. F. Sniedt, te Den Haag; J. M. van Snip- penberg, te Ede; W. J. Stuyver, te Voorburg; E. van Uitert, te Amster dam; W. Vellekoop, te Haarlem. UTRECHT, 30 juli. M.O. (A) Frans: M. van Delden te Eindhoven, J. P. Dui- senberg te Amsterdam, G. G. Vis te Delft en F. G. de Vos te Weert, mej. B. G. Wickers te Amsterdam, mej. A. J. de Wit te Groenlo, mej. J. D. M. C. Fransen te Maastricht, mej. A. A. M. Baake te Leiden. UTRECHT, 30 juli. M.O. (A) Frans: R. Smeets te Den Haag; E. G. Stoffel te Den Haag; H. d. van der Steenhoven te Amsterdam; A. W. M. van Vossen te Zwollerkerspel; E. Th. Zuurdeeg te Am sterdam; J. J. van Westreenen-Wordt te Eindhoven en M. H. van Wouw-van Os te Amersfoort. Geslaagd voor het examen voor de ge hele akte: mej. A. Link, Bennebroek; mej. C. C. Burtner, Hoorn; de heren: L. Sijp, Opperdoes; J. v. d. Heijden, Heiloo; A. H. v. Kilsdonk, Haarlem; A. A. Koopman, Heemstede; M. Jeninga, Amstelveen; B. G. Overkamp, Tuitjenhorn; M. Uitenbosch, Alkmaar; F. v. d. Wal, Amsterdam. Voor gedeelte B: mej. C. C. K. de Jong, Haarlem; mej. M. W. A. v. Kuijeren, Sant poort; de heren: C. F. Olij, Den Helder; A. S. Klijn, Hoorn; B. J. P. v. Oerle, Hem (gem. Venhuizen); N. M. de Goede, Haar lem. AMSTELWAL p. 30 Belawan n. Port Said. AMSTELSLOT 31 te Panama. ADONIS 30 van Carupano n. Trinidad. AEGIS 30 te Cartagena. AENEAS p. 31 Ouessant n. Amst. alcor 3o te Rotterdam. P- 31 Socotra n. Penang. AMSTELVEEN p. 30 Mozambique n. Durb. p- Mona aPssage n. Curacao. ALAMAK p. 30 St. Pauls Rock n. St. Vine. ALUDRA 30 dwars Azoren n. Hampt. Roads. ALDABI p. 30 St. Vincent n. Las Palm. ALCETAS 30 te Amsterdam. ALPHERAT 30 te New York. ARENDSDIJK 30 dwars Bermuda n. Antw. AALSDIJK p. 30 Ceylon n. Belawan. BENNEKOM 30 te La Guaira. BINTANG 30 te Djeddah. BATJAN p. 30 Kaap Guardefui n. Djibouti. BLITAR 30 te Semarang. ANTONIA 30 te Pladjoe. BILLITON 30 te Amsterdam, BLIJDENDIJK 30 te New York. BORNEO p. 31 Malta n. Port Said. BUSSUM 30 te Mena Abdulla. CALTEX LEIDEN 31 te Port Said. CAMITIA p. 30 Azoren n. Londen. CLAVELLA 30 in Straat Ormoes n. Abadan. CORILLA p. 30 Socotra n. Abadan. DAPHNIS 30 te Amsterdam. DUIVENDIJK p. 30 Azoren n. Cristobal. DUIVENDRECHT p. 30 Azoren n. Houston. DORIS 30 van Trinidad n. Paramaribo. ESSO ROTTERDAM 31 te Port Said. ERINNA p. 30 Penang n. Chittagong. ETREMA 30 te Maceio. ESSO NEDERLAND 30 te Suez. FELIPES 30 te Pladjoe. GUINEEKUST 30 te Amsterdam. GAASTERLAND 30 te Ilheos. GAASTERKERK 30 te Bremen. HISPANIA 30 van Rotterdam n. Onton. HERA p. 30 Guadeloupe n. Amsterdam. HERMES 30 te Ciudad Bolivar. HELENA 30 te Demerara. HOUTMAN 30 te Hongkong. ILOS 30 te Malta. JUPITER 31 te Tunis. JAPARA p. 31 Kreta n. Rotterdam. KOTA BAROE 30 van Semarang n. Surab. KALYDON 30 te Curasao. KORENIA 30 te Singapore. KELLIA 30 te Curacao. KYLIX p. 30 Kaap Frio n. Montevideo. KONINGSWAARD 30 te Punta Cardon. KREBSIA p. 30 Townsville n. Miri. KRYPTOS p. 31 Bahia n. B. Aires. KEIZERS WAARD p. 30 San Juan P.R. n. Punta Cardon. KALINGA p. 31 Kp. Finist. n. Pto. la Cruz. LAURENSKERK 30 v. Mombassa n. Aden. LEKHAVEN p. 31 Fern. Noronha n. R. Jan. LINDEKERK 30 te Dubai. LAERTES 30 v. Pt. Said n. A'dam. MALE A 30 te Kawaski. MATARAM 30 v. Tg Mabi n. Djakarta. MAAS p. 31 Lissabon n. Tunis. MUIDERKERK 31 te Oran verw. MIJDRECHT 30 te Old Kilpatrick. MENTOR 30 te Demerara. MONTFERLAND 30 te Hamburg. MITRA 30 dw. Cook Eil. n. Brisbane. MAASLAND p. 30 St.-Vinc. n. Recife. ORION 29 v. Ormilla n. Yerakini. OLDEKERK 30 te Kaapstad. OVERIJSEL 30 te Manilla. OSIRIS p. 30 Azoren n. Curacao. OVULA p. 30 Bawean n. Singapore. PRINS WILLEM IV 30 te R'dam. PLATO 30 te Tarragona. PYGMALION 30 te Trinidad. POLYPHEMUS 30 te Belawan. PRINS WILLEM II 30 te Hamburg. PRINS FRED. WILLEM 31 te Havre. PERNA 30 in Straat Ormoes n. Abadan. RADJA p. 30 Wight n. Houston. ROTTI 30 te Djakarta. RIDDERKERK p. 31 Kp. Gata n. Marseille. RITA 30 te Telok Anson. ROELF 31 te Aarhuus. STAD DORDRECHT p. 30 Dungeness n. Setubal. STAD SCHIEDAM 30 te Vlaardingen. SUMATRA 31 te Singapore. SENEGALKUST 31 te Dakar. SINGKEP p. 31 Singapore n. Colombo. SLAMAT 30 te Suez. STAD SCHIEDAM 30 te R'dam. SIRRAH p. 30 Ras el Hadd n. Ras Tanura. TIBERIUS 31 te Antw. THEOBALDUS p. 31 Ceylon n. Aden. PASSAGIERSSCHEPEN BOISSEVAIN 2 aug. te Singapore verw. JAGERSFONTEIN 30 te Antwerpen. NIEUW AMSTERDAM p. 31 Southampton naar New York. ORANJESTAD 29 van Cristobal n. Carta gena. SIBAJAK 30 van Balboa n. Papeete. TEGELBERG 31 te Kaapstad. WILLEM RUYS 1 aug. te R'dam verw. ZUIDERKRUIS p. 30 Kaap Blanco naar Walvisbaai. VAN CLOON 30 te Surabaia. VASUM 30 te Punta Cardon. VEILING VENLO, 30 juli. Aardappelen vroege bonken 3.70, A 3.003.40, B 2.80, Augurken A 110—120, B 78—93, C 67—70, D 50—55, E 31—38, AB 92—98, CD 43—53, AB II 64—71, CD II 31—32, Bieten, rode A 710. Bloemkool A 61, Bonen: stamprinces- sen 75, Sabo I 8693, Imuna I 89, Wage naars z. dr. I 71—78, Veense snijb. I 98—106, Spekbonen I 111, Champignons I 341, II en kel los 315, III 190—194, Erwten: Rijskrom- bekken gele I en II 108, Kool: Rode 10, Sa voy rn A 26, Peen, rode breekpeen A 20— 23, B 42, Rabarber 15—19. Sla natuur A 7.00—12.50, Tomaten A 8.50—8.70, B 7.90— 8.20, C 8.10—8.40, CC 7.60, bonken 4.80— 5.90, alles per bak, Tuinbonen I 25.80, II 15. Alles in guldens per 100 kg/stuks/bos. VEEMARKT DOETINCHEM, 30 juli. Aan voer 3117 stuks vee. De prijzen bedroegen kalf- en melkkoeien f 725—1075, dragende vaarzen f 675975, guste koeien f 600820, guste vaarzen f 610—720, pinken f 450—560, graskalveren f 280380, vaarskalveren f 110 —160, nuchtere stierkalveren f 6080, scha pen f 100125, lammeren f 6085, geiten f 25—38, biggen f 43—53, lopers f 60—75, werkpaarden f 700—825, veulens f 225325, alles per stuk. Vette kalveren: le kwaliteit f 2.20—2.35, 2e kw. f 1.85—2.10, 3e kw. f 1.60 —1.80, alles per kg lev. gew. Slachtveeprij- zen: le kw. f 3.103.25, 2e kw. f 2.853.3e kw. f 2.602.80, worstkoeien f 2.502.80, stie ren f 2.20—2.40, slachtpaarden f 2.903.20, ai- les per kg gesi. gew. VEEMARKT ROTTERDAM, 30 juli. Aanv. ln totaal 2882 stuks. Weektotaai 4720. Vette koeien 315. Gebruiksvee 900. Vette kalveren 580. Graskalveren 57. Nuchtere kalveren 242. Varkens 90. Biggen 83. Paarden 82. Veulens 65. Schapen of lammeren 451. Bokken of gei ten 17. Vette koeien, prijs in cents per kg resp. le, 2e en 3e kw. 300320 265295 250 260, vette kalveren 250-270 220—240 180—200, slachtpaarden 250 230 210. Graskalveren, prijs in guldens p. stuk, resp. 2e, 2e en 3e kw. 500 400 300. Nuchtere kalveren 75 63 55. Big gen 60 50 45. Veulens 450 400 300. Schapen 100 90 80. Lammeren 75 65 55. Kalfkoeien 1190 990 800. Melkkoeien 1190 990 800. Vare koelen 875 775 650. Vaarzen 870 770 570. Pin ken 620 520 400. KAASMARKT BODEGRAVEN, 30 Juli. - Aanvoer: 148 partijen. Noteringen: le soort f 2.29—2.33, 2e soort f2.202.28, extra soort f 2 342 54 VETTE VARKENSMARKT LEIDEN, 30 Juli. Aanvoer: 214 stuks. Notering (per kg lev. gew.): zware varkens f 1.721.74, lich te varkens f 1.841.86, zeugen f 1.581.62.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4