01 v®o»«s®ep K.V.P. verzet zich tegen rentebeleid van de regering a Hartelijk uitgeleide aan de Nederlandse Jamboreegangers INDELING AMATEURS Roep der ruimten Senator Van Campen: Camouflage tegen sluipende inflatie Flamingo's spelen in Engeland Dames buigen voor Frankrijk Joop de Mos in derde ronde Bondswedstrijden in Bodegraven Bejaarden te kort gedaan WOENSDAG 31 JULI 1957 PAGINA 7 PER ZILVERZAKJE CT Gemeenten weer toegang tot kapitaal markt? Lening- en rentepolitiek Engels international door Italiaanse club gekocht Zomercompetitie waterpolo Cricket Deelneming aan Duitse loterijen Bemiddeling wordt berecht Spaarne naar Europese kampioenschappen De Mecklenburg99 bracht ruim 950 eerste klassers naar Engeland Zwitserse ploeg voor Luik en Waregem T ennisinterland Schaken Vier Hongaarse atleten krijgen Oostenrijkse nationaliteit TOON SMIT NAAR G.V.O.? Parachutiste vestigt nieuw wereldrecord Zatopek zesde in Moskou Staten Noord-Holland Afscheid van griffier mr. M. A. Stufkens Hoger onderwijs voor kloosterzusters Pro Ecclesia voor G. Derksen, Tubbergen Advertentie MACCI TOMATENSOEP (Van onze parlementaire redacteur) Minister Hofstra heeft het verwijt, in de Eerste Kamer tot hem gericht, dat hij een inflatoire financierings- politiek zou voeren, van de hand ge wezen. „Pas wanneer dit kabinet zjjn eerste eigen begroting heeft inge diend in september, kan men die po litiek beoordelen, los van alles wat eraan is vooraf gegaan," aldus de minister. Hij deed deze uitspraak in het debat over de voorstellen tot 1 lastingverhoging (personele, ven- nootschaps- en omzetbelasting) in verband met de bestedingsbeperking. Et de, hu'dige financiële toestand nog steeds te vipn aohtpr- uitgaan. Mede als gevolgd de uit gaven tot financiering vin nfeuwe inVevSg6n' die het bedrijfsleven in voorafgaande jaren heeft opge zet. Hierbij zijn bestellingen met zeer lange levertermijnen, die thans wor den gerealiseerd, en men kan niet verwachten dat er dan ineens een ommekeer tot stand komt. De «regering is zich bewust van de gevaren bi) overdrijving van de beste dingsbeperking en wil dus voorzichtig te werk gaan, aldus de minister. Hij Zei dat in een parlementaire democra tie bovendien rekening moet worden gehouden met de psychologie en de in zichten van het volk. De bestedingsbe perking is nog lang niet tot allen door gedrongen. Het is heel moeilijk de massa duidelijk te maken dat de uit gaven verminderd moeten worden juist in een tjjd waarin naar het schijnt alles mogelijk is. Er zullen nog wel enige jaren voorbijgaan voor wij de uitvoe ring geheel in de hand hebben, aldus de minister. heeL H°fstra stelde de heer Van (K-V.P.) gerust, dat hij niet uit hlf t' ten van het rijk alleen bo j- ®en zou willen dekken. De bestedingsbeperking berust op een evenwichtige rmmellnc. OOR leningen kunnen te baat worden genomen om uit de impasse te geraken. In dit verband deed de minister de belangrijke uitspraak, dat de re gering zich als doel stelt de ge meenten weer toegang te geven tot de kapitaalmarkt. Daartoe zal het rentegamma (kunstmatig lage rente, waaraan de lagere publiekrechtelijke lichamen zijn gebonden) moeten worden herzien. De heer Van Campen had de minis- ter gevraagd om een duidelUKe uit- spraak over de rentepolitiek, omdat hij de gehele bestedingsbeperking als hutteloos ziet wanneer niet tegelijkertijd deze starre rentepolitiek wordt prijs gegeven. De K.V.p. is niet van plan v°or het wetsontwerp tot verhoging ,van vennootschapsbelasting te stemmen wanneer de minister op dit punt geen bevredigende mededelingen doet, had Ge katholieke woordvoerder laten weten. Minister Hofstra heeft daarop de Kamer medegedeeld, dat het gehele probleem van de leningpolitiek en de rente m studie is, maar dat eerst de definitieve cijfers van de begro ting voor 1958 bekend moeten zijn om dit te regelen. Het doel van de re gering is om op de een of andere manier de gemeenten weer de weg naar de kapitaalmarkt te openen. De minister zei dat hij op het punt van de rente niet orthodox aan het gam ma wil vasthouden. „Wij hebben dit destijds nodig gehad om ontsporingen te voorkomen." vnu^,„aeer. VaH Campen betoogde het taafmLllt* terwijl de rente op ae kapi- vun H. i thans mede naar aanleiding derlanrtc^i.scoïïtoverhoSinS door de Ne gen die iaeP1ïiank kv g mogen ^nln- men afslntw Publiekrechtelijke licha- een lage rentesteeds n'et hoven leningen van eernï'open. Kort lopende genomen. De heer VaEji ziJn sterk toe een stijging tot twfP Campen voorzag handhav1ng%i°n^tew|t1»rd. Bij dl bestaat er echter geen lit rente deze leningen worden eecnnÓluS dat leningen op lange termijn De mwdfln heeft de wens geuit dat de k™p"maT markt moet worden gereserveerd vonr de gemeenten ten behoeve van de wo ning- en wegenbouw, maar aan deze uitspraak hebben wu niets als het de gemeenten niet mogelijk wordt ge maakt zelf op de kapitaalmarkt mid delen aan te trekken. Ook in verband met de industriële «xpansie. de ontwikkeling van de kern- Ipergje de automatisering, en de Wnnfie integratie zal de rentesta-.d Sooe moe\eegn Aan die ontwikkeling S mgenmz1ch in Nederland niet straf- °os onttrekken. &e heer Van Campen ziet de a's een belangrijk onderdeel van De aanvoerder van de Engelse voet balclub Tottenham Hotspur, Tony Mar- ?ni, zal het komend seizoen voor de Italiaanse eerste divisie ciub Laneros- uitkomen. De transfersom bedroeg *2.000 pond sterling (ongeveer 448.000 gulden). Hiervan krijgt Marchi, die enkele malen in het Engelse b-team ^Peelde, 7.000 pond sterling (ongeveer '*•000 gulden). De uitslagen van de dinsdagavond voor de zomercompetitie van de KNZB ge speelde waterpolo wedstrijden luiden: he ren: le klasse A: Neptunus (Amersfoort) DZv (beslissingswedstrijd) 44 na verlen- f'ng; le klasse b: Merwede—AZ '70 6—4; klasse c: HaarlemZwemlust 15. gehele complex van belastingmaatrege len. Hij wees op een duidelijk verband tussen bestedingsbeperking, belasting en leningpolitiek en betoogde dat de jongste disconto verhoging door de Ne- deriandsche Bank alleen zin heeft in dien de consequenties ook in de over heidssector volledig worden aanvaard. Dat men hier niet van wil weten houdt volgens hem verband met de neigir van de regering de huren zoveel mo gelijk laag te houden. Men make zich geen illusie, aldus de katholieke woord voerder, ook de overheid moet de prijs betalen voor het gezond houden van het geld, want het laten voortduren van een sluipende inflatie zal de bouwkosten nog heel wat hoger opvoeren dan het halve procent waarmede de Nederland- sche Bank nu de rente heeft verhoogd. De heer Vos (P.v.d.A.) hield een pleidooi voor een fysieke controle op de bestedingen bij het bedrijfsleven. Hij werd hierin van vele kanten be streden. Hij deelde mede dat bij de P.v.d.A. thans de fysieke controle aan een nauwkeurig onderzoek wordt on derworpen. De heer Willemse (P.v.d.A.) vroeg aan minister Hofstra, vooral voor de zeescheepvaart fiscale maatregelen te treffen die deze tak van bedrijfsleven niet benadelen. Na de bevredigende mededelingen van de minister zijn de belastingvoor stellen alle z.h.st. aangenomen. Het team van Flamingo dat van 12 tot 24 augustus enkele wedstrijden in Enge land zal spelen, o.m. staan ontmoetingen met elftallen van de M.C.C. en de Free Foresters op het programma, is als volgt samengesteld: Mr. H. W. Glerum (VRA) aanvoerder; D. L. Ingelse (Quick N) wicketkeeper; Wally van Weelde (VOC); H. Stolk (Hermes DVS); A. Schuur, W. van der Vlugt, E. Vriens, C. Bakker, J. G. van Staay, Jhr. J. van den Bosch (allen H.C.C.); M. Maas (Haarlem) en P. Bouw. man (Rood en Wit). Binnenkort zullen voor de kantonrech- I L Enschede een aantal personen terechtstaan, die bemiddeling hebben verleend bij het deelnemen aan Duitse loterijen, De Toto en de Lotto. De mare chaussee te Glanerbrug is onlangs opge treden tegen agenten van deze beide Duitse loterijen, die honderden inge vulde formulieren meenamen naar Gro- nau om ze daar bij het agentschap van de Toto en de Lotto in te leveren. Het verlenen van deze bemiddeling is straf baar De twee zonder stuurman van 't Spaarne (Haarlem) is door het bestuur van de Nederlandse roeibond na over leg met de technische adviescommissie uitgenodigd deel te nemen aan de Eu ropese roeikampioenschappen voor he ren, die van 29 augustus tot en met 1 september te Duisburg zullen worden gehouden. De Skiffeurs Bakker (De Maas) en Redelé (Kon. Dordtsche) zullen zondag op een nader te bepalen plaats en tijd stip een trial moeten roeien. Ook de ach ten van Njord en van Nereus zullen op diezelfde dag nogmaals hun kunnen voor het bestuur van de Nederlandse roei bond moeten tonen. Daarna pas zal een beslissing genomen worden of nog meer Nederlandse herenploegen naar Duits land worden afgevaardigd. Dinsdagmiddag zijn per extra-boot van de vertrokken, waar van 1 Mij „Zeeland" de Mecklenburg 900 Nederlandse padvinders naar Engeland 10 augustus de Wereldjamboree gehouden wordt. Bij de inscheping zorgde de padvindersband uit Enschede voor een muzikale noot. Met de oude, trouwe „Mecklenburg" van de Stoomvaartmaatschappij „Zee land" zijn dinsdagavond tegen elf uur 920 verkenners en padvinders uit alle delen van het land en 38 uit Suriname en de Antillen veilig gearriveerd in Harwich voor het bijwonen van de „Gol den Jamboree" in Sutton Coldfield bü Birmingham. Zeven uur tevoren was de uitgelaten en rijkelijk met fototoestellen gewapende groep geüniformeerde passa giers een hartelijk afscheid bereid op de kade in Hoek van Holland, waar uren voor het vertrek al een woelige bedrij vigheid heerste. Puffend in de warme zon liepen de Jamboreegangers met zware plunjezakken te sjouwen, na eerst de vereiste douaneformaliteiten te heb ben ondergaan. Toen allen aan boord waren, werd de groene vlag op het voorschip gehesen van de Nationale Padvindersraad, ten teken dat de opva renden onder één vaan verenigd de reis zouden aanvaarden en de eer van het Nederlandse kamp temidden van de 82 andere nationaliteiten in Sutton Cold field zouden hoog houden. Het vertrek van de Mecklenburg was bepaald op half vier, en het werd slechts een kwartiertje later. De inscheping van het talrijke, opgewonden gezelschap ver liep zeer vlot. De drummers en blazers van de Enschedese Padvinders Mars Band. die zelf niet mee ging, zorgden voor opgewekte muziek en demonstreer den aldus, dat zij de zon best in het water van de Nieuwe Waterweg konden zien schijnen, de zon, die het afscheid een feestelijke gloed schonk. De talloze fototoestellen, zowel bij de Jamboree- vierders als bij de achterblijvers, kregen nauwelijks rust. Van de boot af knipten de verkenners en padvinders de wal, en op zijn beurt nam de wal de passagiers, mannetje naast mannetje over de rai ling hangend, onder vuur: de eerste plaatjes voor het Jamboree-logboek. Nadat de laatste groepen over de loopplank waren getrokken, hield de hoofdcommissaris van de Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging, mr. F. Janssens, een toespraakje, waarin hij gewaagde van het grote avontuur dat de Jamboreegangers tegemoetgingen. Hij bepleitte vooral het hoog houden en kweken van de vriendschap, niet in groepsvorming, maar allen onder elkaar. Mr. Janssens herinnerde aan de Jamboree in Voge lenzang, de laatste die Baden Poweli officieel meemaakte, en wekte het Nederlandse contingent op om de me ning van „B.P." te honoreren, dat in Engeland en Nederland zijn systeem het best was uitgewerkt. Ook de hoofdcommissaris van de Ne derlandse Padvinders Vereniging, de heer J. Volkmaars, deed een beroep op het eergevoel van de Nederlandse deel nemers. Daarna klonk driemaal een enthousiast Hoezee aan het adres van diegenen die de tocht naar Engeland hadden mogelijk gemaakt. Aan een pad vinder en een verkenner droegen beide hoofdcommissarissen de vlaggen over, waarmee officieel het vertrek van de scouts werd bezegeld. De dundoeken werden aan boord gebracht en commis saris E. Kavelaars, hoofdkwartiermees ter-commissaris van de V.K.J.B., verze kerde, dat de Nederlandse groep een belangrijk steentje zou bijdragen aan het welslagen van het gouden iambo- reekamp. De fluit van de Mecklenburg blies daarop een triomfantelijke rook pluim uit en een ogenblik later werd de ruimte tussen wal en schip snel gro ter. Het afscheid ging gepaard met het zwaaien van armen en het zingen van het Jamboreelied. De groep Nederlandse scouts bestaat geheel uit verkenners en padvinders le klas. Zij hebben allen het insigne zwem men, natuurkennis en E.H.B.O. Daar kan het dus niet aan liggen, als ze geen goed figuur zouden slaan in Sutton Coldfield. Op 14 augustus worden ze weer in Hoek van Holland terugver wacht. De Zwitserse wielrenunie heeft gister middag de renners aangewezen, die hun land op de wereldkampioenschap pen in België volgende maand zullen vertegenwoordigen: sprint (profs): Ar- min von Bueren, Hans Pfenninger (een derde man zal worden gekozen uit Os kar Plattner, Adolf Suter en Peter Tief en thaler)sprint (amateurs): El- mar Gassner, Albert Meier en Kuri Rechsteiner; achtervolging (profs): Re ne Strehler, Max Wirth (reserve Er- win Schweizer); achtervolging (ama teurs): Rot Mauer en Gerard Mossiere; stayers: Walter Bucher en Hugo Ko- blet. Reserve: Heini Müller. De ploe gen voor de wegkampioenschappen zijn nog niet definitief. Bij de professionals zal de ploeg waarschijnlijk bestaan uit de volgende renners: Hans Hollenstein, Max Schellenberg, Walter Favre, Wal ter Holenwegen, Toni Graeser en At- tilio Moresi. Het amateurteam zal waarschijnlijk uit de volgende renners bestaan: Hurt Gimmi, Alfred Reugg, Bruno Zuffelato, Giuseppe Cereghetti en Hans Schleuniger. De tweedaagse tennis ontmoeting Frankrijk-Nederland (dames) is in een grote Franse overwinning geëindigd. Na de eerste dag hadden de Fran cises met 61 de leiding. Op de twee de dag wonnen zij nog 6 wedstrijden, zodat de ontmoeting met 121 in het voordeel van Frankrijk eindigde. De uit slagen van de tweede dag luiden: enkelspel: mej. Coste (Fr.) verslaat mevrouw Thung (Ned.) 63, 6—0; mej. de Ja Courtie (Fr.) verslaatmej. Marinkelle (Nederland) 75,75; mej. Kermina (Fr.) verslaat mevrouw Pe ters (Ned.) 64. 63; mej. Nenot (Fr.) verslaat mej. Wiesene (Ned.) 62, 6 2. Dubbelspel: mej. Coste en mej. Du- bols (Fr.) verslaan mej. J. en mej. F. Marinkelle (Ned.) 6—3, 63; mej. De la Courtie en mej. Bouchet verslaan de dames Peters en Thung 63, 62. Het was de negende ontmoeting tus sen beide landen. Frankrijk behaalde zeven overwinningen en Nederland twee. Onze landgenoot Joop de Mos heeft de derde ronde van het internationaal tennistoernooi voor profs, dat te Scar borough wordt gehouden, bereikt. Hij versloeg in de tweede ronde de Engels man M. G. Evans met 6-3, 9-7, 6-1. De Nederlander R. Kauling werd in de tweede ronde uitgeschakeld door de En gelsman W. J. Moss met met 6-3, 6-0 6-1. De jaarlijkse schaakwedstrijden van de Koninklijke Nederlandse Schaak bond zullen van maandag 5 tot en met vrijdag 9 augustus a.s. te Bodegraven in de Kaasbeurs aan de Nieuwe Markt plaatsvinden. Er hebben zich ruim 100 deelnemers aangemeld, waaronder circa 30 gegadigden voor de hoogste groep, die in een groep van 12 volgens het z.g. Zwitsers systeem om het open kam pioenschap van Nederland (titelhouder de Duitser E. J. Diemer) spelen. De plaatsingscommissie van de K.N. S.B. heeft de volgende spelers in het open kampioenschap gekozen (in alfa betische volgorde): G. A. Beye ('sGra- venhage), H. Bredewout (Zwolle), E. Diemer (Duitsland), ir. H. J. van Donk (Dordrecht), J. Dries (Rotter dam), P. A. Hoogendoorn (Dordrecht), M. J. Kloostra (Roermond), G. C. van Perlo (Velp), N. H. Plokker Cs Gra- venhage), M. J. Quakkelaar (Olden- zaal), F. Roessel (Amsterdam), Ch. P. van Weezei (Amstelveen). De vier atleten Rosznoy (wereldre cordhouder 300 meter steeple). Cegledi, Tanay en Molnar, die uit Hongarije naar Oostenrijk waren gevlucht na de gebeurtenissen in oktober van het vorig jaar, hebben de Oostenrijkse nationali teit gekregen. De vier ex-Hongaren zullen Oostenrijk nu kunnen vertegen woordigen in internationale wedstrij- De Hongaar Gyula Mandi, die van 1948 tot 1956 trainer van het Hongaarse voetbal-elftal is geweest, heeft een contract voor een jaar getekend voor de Zuid-Amerikaanse club F. C. Ame rica te Rio de Janeiro. De Alkmaar-speler (ex-Volendam) Toon Smit, die momenteel op de trans- ferlijst staat, heeft overschrijving aan gevraagd naar de r.-k. sportvereniging G.V.O Naar het zich Iaat aanzien, heeft Smit de volledige medewerking van Alkmaar voor deze overschrijving verkregen, in verband met de grote verdiensten die hij zich heeft verwor ven bij Alkmaar. Hij zal echter nog een jaar moeten wachten, alvorens hij voor de amateurclub G.V.O. zal mogen uitkomen. De Joegoslavische parachutiste Tah- vida Caramagic heeft een nieuw wereld record voor vrouwen 1500 meter sprong gevestigd. In twee sprongen kwam zU op gemiddeld 5.45 meter van haar doel neer. Het oude record stond op naam van de Bulgaarse Ruska Vastova, met 6.75 meter. Tijdens de internationale atletiekwed strijden in het kader van de derde inter nationale spelen te Moskou zijn verschei dene uitstekende prestaties verricht. De nieuwe wereldrecordhouder Stepanov (Rus land) won h,et hoogspringen met 2.13 me ter na een felle strijd met zijn landge noot Kachkarov. Het kogelstoten leverde een overwinning op voor de Tsjech Skobia met 17.20 meter, op de 10.000 meter zege vierde Bolotkinov (Rusland) door in de laatste twee ronden een aanval van de Australiër Allan Lawrence, derde bii d» Olympische Spelen, af te slaan Emil Vu top^k eindigde op de zesde "pl^1 Het verspringen voor dames werd ee 5W87nmnemr00r 06 Russisclle Maria Mal £lt le klasse A: CVV, DCG, DWV, Gouda, OSV, Quick RFC, Unitas, UW, VCS, Velox, Zeeburgia. le klasse B: Achilles, Be Quick-Z, Bor ne, Hengelo, Quick-N, Quick '20, Robur et Velocitas, Sneek, WVC, WVV, ZAC, Zwaagwesteinde. le klasse C: Alliance, Boxtel, Braban- tia, Heer, Kimbria, Maurits, MOC '17, Roermond, Spel. Emma, De Spechten, Vlissingen, VSV '34. West I 2e klasse A: Hollandia, DEM, HRC, De Kennemers, OVVO, Purmersteijn, TOG, Een Nederlandse emigratieroman door Dirk van den Brink 1 Nu ik mijn eerste grote zeereis begonnen ben, be sef ik pas, welk een tegenstelling er bestaat tussen een zeeman en een boer. Er is maar weinig in de zee wat mij boeit. Ze is me te vluchtig, te onvast. Ik moet een stuk vaste grond onder mijn voeten voelen, waar ik in wortelen kan. Ik ben op weg naar Nieuw Zeeland. Van mijn mede-passagiers ken ik niemand, en ik voel er ook niet voor, me bü hen aan te sluiten. Er ziin wel enkele emigranten aan boord, maar toeval lig niet één uit een boerenfamilie, en och, de boer is tegenover een burger zo gauw uitgepraat. Om de verveling wat te verdrijven, heb ik het plan opgevat, een boek te gaan schrijven. Dat mag vreemd lijken voor een jonge boer, maar toch gevoel ik er oehoefte aan Het is, om eerlijk te zijn, met louter een kwestie van tijdverdrijf. Ik heb er be- hoef te aan, een soort verantwoording af te leggen Mijn besluit om het vaderland vaarwel te zeggen, is niet de gril van een avontuurlijke geest. Wie de boeren van meer nabij kent, zal toegeven, dat men ender hen geen avonturiers moet gaan zoeken. Nee, deze zeereis vormt het sluitstuk van een lange reeks verwikkelingen, van veel wikken en wegen, van een worsteling met mijn omgeving en misschien nog meer met onszelf. En nu dan tenslotte het besluit genomen is, met volle kennis en geheel vrije wil zoals de katechismus dat uitdrukt, nu kwelt me toch nog voortdurend de vraag, of het wel noodzakelijk is, dat die gele streep van de Hollandse duinenrij steeds verder van mij af schuift. Het heet, dat de jonge boer zichzelf en zijn vaderland een grote dienst bewijst wanneer hij gaat emigreren maar Ik kan het gevoel niet van mij afzetten, dat ik op de een of andere manier de grond mijner vaderen ga verraden. Verraden is misschien te veel gezegd. Maar oordeel zelf als gii mijn verhaal hebt gelezen. Zestien jaar geleden stuurde mijn vader me naar de H.B.S. Het was een daad, die getuigde van wijs beleid en van een gezonde kijk op de toekomst, va der moet toen al begrepen hebben, voor welk een ontzaglijke problemen onze opgroeiende generatie mettertijd gesteld zou worden. Toen ik drie jaar op school was, trouwde mijn oudste broer. Hij liet een nieuwe boerderij bouwen, maar nam het grootste deel van vaders grondbe zit over. Behalve het stamhuis behield vader voor zichzelf een perceel van vier bunder. Deze grond ligt achter de fabrieken van N.V. Robbers en is, zover wij kunnen nagaan, altijd eigendom van de Marten- sen geweest. Wij waren er sterk aan gehecht. Vader hield Jit perceel om niet geheel uit het boerenbe drijf te geraken. „Als ik niet mee» werken kan,' zei hij, „ga ik dood." De H.B.S. heb ik afgemaakt, alleen omdat vader er op stond. Hij hield niet van half werk Maar mijn vijf studiejaren hebben hem duidelijk gemaakt dat mijn rug niet voor de kantoorkruk geschapen is Er ging geen dag voorbij, of ik bemoeide mij met de boerderij. Ik stelde meer belang in de melklijsten dan in wiskundige formules, en tijdens de vakanties werkte ik me in het zweet op de akker. Want de schooluren beschouwde ik enigszins als verloren tijd, die met verdubbelde krachten moest worden inge haald. Ik was boer In hart en nieren. 'oen ik thuis kwam met mijn diploma, vroeg va der, hoe hij me het best voor mijn ijver zou kunnen belonen. Zonder me ook maar een seconde te bedenken antwoordde ik: „Laat me boer worden." Nog zie ik mijn vader voor me staan. Hij was toen in do kracht van zijn jaren: een ruste loos werkende boer, wie de merktekens van de sei zoenen in het gelaat waren gebrand Mijn antwoord deed hem groeien van trots TH bent gesneden uit het hout van de Martensen sprak me niet. lang V6r*ist' ™ar het sp^ Onverwijld nam ik nu de studie ter hand. Mijn broer gaf me een nla-its ei landbouw zijn bedrijf. 8 6en pIaats als knecht op Daar heb ik ook de oorlog doorgemaakt terug I waesrdtn naar de woning van m«n ouders k ging houwee e vierentwintig; het werd tijd, dat alhoewel nnef t miJn eigen toekomst. Mijn vader, Het kras, was intussen sterk verouderd. ar® begon hem moeilijk te vallen, en hij me Soecb bat ik de leidipg van zijn bedrijfje op nam- Dit besluit moet hem, de tweeënzeventig- jange, maar met een nog ongebroken geestkracht, ontzettend zwaar gevallen zijn. Met grote werklust begon ik aan mijn nieuwe taak. Ik wilde mijn bedrijf in de kortst mogelijke tfo'd le vensvatbaar maken, trouwen en kinderen groot brengen, zoals de gezonde traditie in onze familie dat eist. Maar een boerenbedrijf is niet levensvatbaar zon der voldoende grond, en grond was er toen al niet meer te koop. Alleen bij uitzondering, door een sterf geval in de famili bijvoorbeeld, kwam er nu en dan eens wat vrij. Ik kon daar niet op wachten (geduld is trouwens niet mijn sterkste zijde) en besloot zo gauw mogelijk een stuk grond te pachten. (Wordt vervolgd) Watergraafsmeer, West-Frisia mr Zaandijk, Zandvoortmeeuwen. 2e klasse B: AFC, Baarn HRr cules. HFC, HMS Holland o ',.£?r" Schoten, De Spartaan, VVA.'VVB 3e klasse A: ADO '2(1 a w, Alkmaarse Boys, Beverwhk bwvï' mondia, HSV Terra 1 \r tesse '22, Wijk I/Zee! ZAP.' Vl' delft kDRC6 FTrrNyyiU F°rward, j^sen- RKEDO De Meteoor, QSC, m^euwe'n, ZSGCL <A)' WSV'3°' ZilverI KBV Kto C: Aalsmeer; ADE, EHS, AVtp onm J0S' Neerlandia, NFC, RK SDW, Wilskracht, ZVV. rmr oa?se. D: Allen Weerbaar, BVC \9elentudo' DEC' DONAR, DWSV, JöV, Maarssen, SDO, Stichtse Boys, Ul tra jectum. 4e klasse A: BKC, DTS, Helder, Hol- landia-T, JVC, RKAFC, Succes, Texel, VIOS (W.), VZV, WGW. 4e klasse B: St. George, Grasshoppers, GVO, Limmen, Meervogels '31, Monni kendam, De Rijp, Schagen, SEW, VVW, De Zouaven, Zwaagdijk. 4e klasse C: Animo, ASV-Arsenal, Fokke, De Germaan, Nautilus, Purmer- end, RCZ, Rivalen, SDZ, Sloterdijk, TABA, VVZ. 4e klasse D: Bloemendaal, DIO, ETO, Geel Wit, Kinheim, NAS; OFC, Onze Gezellen, Uithoorn, WH, Waterloo, Zaan- landia. 4e klasse E: DJK, De Eland, Energla, St. Martinus, De Meer, St. Pancratius, RODA '23 SLTO, VDO, The Victory, IJ- boys, WV/HEDW. 4e klasse F: AGS, Ambon, APGS, BFC, DVAV, J.H. Kwartier, Madjoe, Muiderberg, ODA, Swift, TWM WMS. 4e klasse G: APWC, Bilthoven, DEV, EMM, KDS, Quick (A), Saestum, Vic toria, VVOG. De Zebra's, Zwaluwen Vooruit! 4e klasse H: Amersf. Boys, Amsvor- de, ARES, Brederodes, FAK, Fortitudo, Nijenrodes, Patria, SEC, SVF, VVY. VIOS, St. George, ODA, Victoria en Brederodes zijn opgenomen „bij toe lating". Indien St. George promoveert, verhuist Limmen uit 4 B naar 4 A. WEST II. 3e klasse B: Aiphen, Celeritas, Hille- gom, Ripperda, Roodenburg, Rijswijk, TYBB, VIOS, VVP, VVSB, Wester kwartier, Wijhelmus. 4e klasse A: ASC, Concordia-H, DOCOS, Foreholte, Lisse, Meerburg, SJC, SVLV, Teijlingen, THB, Warmun- da. De provinciale staten van Noord-Hol land hebben dinsdagmiddag aan het einde van hun eerste gewone zitting van dit jaar, afscheid genomen van hun griffier, mr. M. A. Stufkens, aan wie wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd op de meest eervolle wijze ontslag uit zijn ambt is verleend. Sinds januari 1936 heeft mr. Stufkens de Noordhollandse griffie be stuurd, met een onderbreking slechts van 1942-1945, toen hij als goed vader lander ontslag uit zijn ambt genomen had. De commissaris der koningin, dr. M. J. Prinsen en de statenleden gaven dinsdag ten duidelijkste blijk van hun waardering voor de sympathieke per soonlijkheid van de scheidende griffier, die zijn aak niet alleen met toewijding en bekwaamheid heeft vervuld, maar daarbij ook steeds de grootste hulpvaar digheid jegens allen betoonde. „Ik heb zelden iemand ontmoet", al dus dr. Prinsen, „die ondanks dat hem een eindeloze reeks van stukken pas seert, zonder ooit te falen daarvan vol ledig kennis draagt en daarover met scherp en deskundig inzicht weet te oordelen. Voor de leden der staten bent u, mr. Stufkens, misschien voorname lijk de zwijgende waker voor de ge regelde gang van zaken in het admini stratieve bestel zij het ook dat vele statenleden dikwijls van uw adviezen hebben geprofiteerd, voor de gede puteerde staten bent u echter de nim mer teleurstellende, onmisbare vraag baak, de voortdurende toezichthouder op de juiste uitvoering der genomen beslissingen". De commissaris der koningin ge waagde met dankbaarheid van de aan trekkelijke samenwerking met de schei dende griffier, die er ook toe leidde, dat op de griffie een buitengewoon goede geest onder de ambtenaren heerst. Namens de staten bood hij mr. Stuf kens als herinngeringsgeschenk een zilveren blad met inscriptie aan. Als oudste statenlid sprak vervolgens mr. A. Bruch (A.R.), die de hulp vaardigheid van de griffier prees, die lang niet uitsluitend ambtshalve be toond werd. Tot slot dankte mr. Stuf kens voor de vele blijken van sym pathie, welke h(j in de loop der jaren heeft mogen ondervinden. De af- scheidszitting werd bijgewoond door mevrouw Stufkens en enige familie leden, onder wie het Kamerlid de heer N. Stufkens (P.v.d.A.). Behoeftige en geestelijk gestoorde ouden van dagen, die zijn onderge bracht in tehuizen en inrichtingen, hebben recht op een zakgeld van tien procent van hun A. O. W.-uitkering, maar het blijkt, dat vele verzorgende instanties dit niet uitbetalen, zo heeft mr. F. M. Wilbrenninck, de scheidende officier van justitie bij de rechtbank te Roermond, dinsdag meegedeeld in een bijzondere zitting van de recht bank, waarin hij wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af- 1U1*. zbn functie heeft genomen. *ialrijke instanties, zo vervolgde hij, uie het onderhoud van deze ouden van dagen bekostigen en curatoren van inrichtingen menen zelfs, dat zij niet aan hun trek komen als zij de aan hun zorgen toevertrouwde oudjes het hun toekomende zakgeld uitkeren. Inge volge zijn algemene instructie heeft ;e officier van justitie te Roermond krachtdadig ingegrepen en die bewind voerders, die meer naar betalende instanties of naar hun eigen zak keken dan naar hun patiënten, aan het ver stand gebracht, hoe zij hun taak had den op te vatten. Tal van nieuwe be windvoerders zijn aangesteld voor on verzorgde gevallen en niet minder dan 300 staan onder controle van het parket Mr. Wilbrenninck diende onder zestien verschillende ministers van justitie bij elf kantongerechten en zes rechtbanken, zo releveerde de presi dent van de rechtbank, Mr. E. Delhou- ve, die zei bewondering te hebben voor de wjjze waarop mr. Wilbrenninck zijn functie steeds heeft vervuld. Hij prees vooral de zorg, die hij had voor de jeugd en de wijze, waarop hij aan de kinderrechter medewerking ver leende. Voorts releveerde hij zijn zorg en belangstelling voor de krankzinni- genzorg en zijn controle op hun be windvoerders. De prefect van de H. Congregatie voor de Seminaries en Hogescholen, kardinaal Pizzardo, heeft in een schrij ven aan de algemene oversten van de vrouwelijke kloosterorden en congrega ties de wens uitgesproken, dat dezen zullen komen tot de oprichting van in stituten voor hoger onderwijs voor hun leden. De kardinaal wijst op de steeds gro tere betekenis, die de vrouwelijke re ligieuzen de laatste vijftig jaar voor het apostolaat naar buiten hebben ge kregen. De algemene oversten gingen meer aandacht besteden aan de be hoeften van de gelovigen. Het is daarom noodzakelijk, dat de zusters zich wetenschappelijke kennis eigen maken en zich cultureel ontwik kelen, opdat zij zich in alle milieus kunnen bewegen. Het feit, dat open bare ambten, zelfs de hoogste, voor vrouwen openstaan, bewijst, zo besluit de kardinaal, hoe dringend het nodig is, dat de katholieke jonge meisjes, die in zo groten getalen haar opvoeding in religieuze instituten genieten, terdege op de hoogte zijn van iedere vooruit gang op maatschappelijk gebied en goed voorbereid op de taak welke haar wacht. Uit handen van zijn priesterzoon B. Derksen heeft de heer G, B. J. Derk sen te Tubbergen de pauselijke onder scheiding Pro Ecclesia et Pontifice ont vangen. Deze onderscheiding werd hem uitgereikt in tegenwoordigheid van de oarochiepastoor S. Bouwhuis in ver band met zijn vele verdiensten voor Kerk en maatschappij. Ruim 8000 bezoekers zijn gedu rende de maand juli geweest op de her denkingstentoonstelling over De \Ruyter in Vlissingen. In Amsterdam heeft dezelfde expositie in drie maanden 24.767 bezoe kers getrokken. Van de inwoners van Vlis singen zelf z(jn er vijf- A zeshonderd óp de tentoonstelling geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7