De Franse regering besluit 600 miljard te bezuinigen Doden op de weg Kruiswoordraadsel Nieuwe onderzeebootjager Roep der ruimten 100% 100% 100% ERIC DE NOORMAN Ike verdedigt Maxwell Gluck Palar steunt actie Celebes Drenthe in dienst gesteld Vijfde in een reeks van acht Actie'Appèl: meer dan één miljoen VRIJDAG 2 AUGUSTUS 195/ PAGINA !i smaak, aroma, genot. Philippijnen zetten invoer Nederlandse melkprodukten stop Voorlichting over de toepassing van kernenergie Wie deelt in 5000.— Retour bil jetten bij de scheepvaart Ook Nederlandse stewardessen op de T.E.E.-treinen De berichtgeving over de „Neutron"-ramp Vragen van Tweede Kamer lid Vrolijk (P.v.d.A.) Senaat gaat benoemingen zorgvuldiger bekijken van Noord- Vrouw valt op een betegeld plaatsje In ziekenhuis overleden Ook bij de warme maaltijd Talrijke Hongaarse priesters in arrest Nieuwe beschuldiging tegen kard. Mindszenty Belastin g verho gin g afgekondigd Overstromingen op Java Steunactie van Roode Kruis Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Rumoerige Britten in Eindhoven Gevecht met de politie Acht koeien door trein gedood Overleg over salaris wordt hervat K.L.M.-vliegers De leden van het Franse kabinet hebben gisteravond overeenstemming bereikt over een besnoeiing van de uitgaven tot een bedrag van 600 mil jard franc op de begroting 1958. De overeenstemming werd bereikt na twee dagen van moeilijke besprekingen, waarbij de ministers dikwijls in een fel debat met elkaar waren gewikkeld. De geschillen, die bij het overleg re zen, vloeiden zowel uit leerstellige rede nen als uit begrotingstechnische motie ven voort. Zij ontstonden hoofdzakelijk tussen de socialistische minister van sociale zaken, Albert Gazier, wiens de partement alleen reeds drie biljoen frank per jaar besteed, en de minister van financiën, Felix Gaillard. Herhaal delijk scheen het hierbij uit "te lopen op een aftreden van minister Gail lard. De secretaris-generaal van de socialistische partij, Guy Mollet, schijnt - een belangrijke bemiddelende rol in de conflicten te hebben gespeeld. Na afloop van de gisteravond ge houden kabinetszitting maakte de minister-president, Bourgès-Maunou- ry, bekend dat de ministers het er over eens zijn geworden, dat er over eenkomstig de voorstellen van de mi nister van fihanciën 600 miljard frank moet worden bezuinigd op de voor ziene uitgaven voor 1958. Hiervan is Het Philippijns ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de invoer van Nederlandse melkprodukten in blik stopgezet. Reden hiervoor is de klacnt, die door de I. C. A. (United States Internatio nal Cooperation Administration) is in gediend op grond van het feit, dat de Nederlandse blikjesmelk bekostigd werd met fondsen van de Amerikaanse economische hulpverlening aan de Phi lippijnen. De Nederlandse legatie te Manilla heeft direct een krachtig protest inge diend tegen het besluit. Het Philippijns ministerie vttn Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de Amerikaanse klacht juist was, dat derhalve de invoer wordt stopgezet, maar sprak de hoop uit, dat andere fondsen kunnen worden gevon den voor het betalen van de uit Ne derland ingevoerde melk. In de serie van drie voorlichtings conferenties inzake de toepassing van kernenergie voor industriële doeleinden, die in Aalsmeer worden gehouden, heeft dr. ir. R. Houwink gesproken over de grondslagen van de kernenergie. Hij hield, alvorens de toehoorders een be zoek brachten aan de tentoonstelling „Het Atoom", een populair-weten- schappelijke voordracht over atomen. Ir. F. Boon sprak daarna over speciale toepassingen en leveringsmogelijkhe den van de Nederlandse industrie. Hij was van mening dat Nederland naar eigen ontwerp een kernenergiecentrale zal moeten bouwen. Daaraan zullen grondige onderzoekingen naar de tech nische en economische mogelijkheden vooraf moeten gaan. Maar ons land be schikt ongetwijfeld over ter zake kundi ge mensen, aldus prof. Boon. Hij voeg de daaraan toe dat de Nederlandse in dustrie z.i. nog niet voldoende georiën teerd is op het gebied van de kernener gie, en de geboden kansen onvoldoende benut De voorlichtingsconferenties worden georganiseerd door de stichting reactor centrum Nederland, de energiecommis sie van de werkgeversorganisaties en de stichting internationale tentoonstelling „Het Atoom" te Amsterdam. Gezien het geringe aantal personen, dat bij het oplossen van de gefingeerde overval op de bankloper in Amsterdam een rol heeft gespeeld, is het, zo ver nemen wij, te verwachten dat het bedrag van 5000, hetwelk de Amsterdamse Bank beschikbaar heeft gesteld voor belangrijke aanwijzingen, verdeeld zal worden onder de drie getuigen en de collega-bankloper, wiens woorden de bankloper B. tot zijn bekentenis hebben gebracht. 550 miljard frank reeds gevonden, zo dat op de totale begroting nog be zuinigingen van 50 miljard frank zul len moeten worden gevonden. Dit .technische werk" zal in een aantal gevallen nog de bemiddeling van de premier vereisen, zo heet het in deze bekendmaking. Deze buitengewoon ernstige beslissingen, aldus Bourgès- Maunoury, houden in, dat op bepaal de gebieden alle activiteit moet wor den gestaakt. De bezuinigingen op de staatsuitga ven betekenen, dat de spoorwegtarieven zullen worden verhoogd, dat gas 20 pro cent duurder zal worden, dat de bouw van een groot passagiersschip voor de transatlantische vaart wellicht zal worden gestaakt, dat de aanleg van een tunnel onder de Mont Blanc waarschijn lijk zal worden opgeschort en dat twee derden zullen worden afgeschaft van de subsidies, die de regering reeds ja ren uitgekeert aan de spoorwegen, het fonds voor sociale zekerheid, de telers van bieten en anderen. Het grootste gedeelte van de bezuini gingen heeft betrekking op de civiele uitgaven, die in 1958 2.768 miljard frank zullen bedragen tegen 2.480 mil jard frank in het lopende jaar. (Rtr.-U.P.) De Stoomvaart Maatschappij „Neder land" en de „Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd" zullen tezamen met een groot aantal andere scheepvaartmaat schappijen, varende op het verre Oos ten, voor afvaarten na 1 september a.s. overgaan tot de instelling van retour biljetten met een reductie van 10 pet op 2 maal het bedrag van een enkele reis en met een geldigheidsduur van 1 jaar. Hiermede wordt tevens de tussen al deze scheepvaartlijnen reeds bestaande samenwerking op passagegebied, met betrekking tot de wederkerige geldig heid der biljetten, uitgebreid, omdat ook deze retourbiljetten voor de terug reis over en weer geldig zullen zijn. Ook met de meeste luchtlijnen die diensten óp het verre Oosten onderhou den, waaronder de K.L.M., en die reeds retouren afgeven wordt de samenwer king intensiever, daar eveneens met de ze ondernemingen een regeling getroffen is, waarbij men eikaars biljetten accep teert. Naar aanleiding van de enige dagen geleden gesignaleerde moeilijkheden is donderdagmiddag onder leiding van prof. Levenbach een bespreking gehou den van het college van rijksbemidde laars met enkele directieleden van de K.L.M. en vertegenwoordigers van de verenigingen van bij deze maatschappij in dienst zijnde vliegers. Het resultaat van deze besprekingen is, dat het over leg over de salarispositie van de vlie gers zal worden hervat. De vereni gingen van vliegers hadden reeds van tevoren hun leden gevraagd de dienst wederom op normale wijze uit te voeren. Op de nieuwe TEE-treinen van Am sterdam naar Parijs zijn thans ook Ne derlandse meisjes als stewardes in dienst genomen. Met de TEE-trein, di'e donderdagmiddag uit Amsterdam ver trok, ging als eerste de 22-jarige Bea trijs Steur als Nederlandse trein-ste- wardess mee. Ze werd door haar colle ga's uitgeleide gedaan. Zondag vertrekt h'et tweede meisje, Gaby Robinson, die 20 jaar is. De meisjes dragen een keu rig uniform -en werken eerste twee maanden op proef en kunnen nadien een contract van zes maanden krijge. Het lid van de Tweede Kamer de heer Vrolijk (P.v.d.A.) heeft aan de minister van zaken overzee de volgen de schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de bevolking van Nieuw-Guinea op de dag van de ramp van het K.L.M.-toestel „Neutron" via Australische radiozenders en de we reldomroep eerder en tevens meer bij zonderheden omtrent deze tragische gebeurtenis moest vernemen dan via de eigen publiciteitsmedia? 2. Kan de minister meedelen of van gouvernementswege te dezen beperkin gen zijn gesteld aan de berichtgeving door radio-Biak en zo ja, op welke gron den dit is geschied? 3. Is het juist, dat een perstelegram, in verband met de ramp door een cor respondent op Nieuw-Guinea ten behoe ve van de Nederlandse pers ter ver zending aangeboden, door de autoritei ten een dag is vastgehouden? 4. Is het juist, dat in het algemeen perstelegrammen uit Nieuw-Guinea slechts verzonden mogen worden na goedkeuring door de procureur-gene raal, en, zo ja, wil de minister hieraan dan een eind maken? De 66-jarige heer B. de Groot uit Haarlem, die donderdagavond omstreeks zes uur aldaar in de Santpoorterstraat fietste, werd op de hoek van die straat met de Jan Steenstraat, aangereden door een N.Z.H.-bus, die ondanks krach tig remmen een aanrijding niet meer kon voorkomen. De fietser werd in de lucht geslingerd en kwam zwaar gewond op de weg terecht. Een half uur na zijn aankomst in het ziekenhuis St. Joannes de Deo is hij overleden. Tengevolge van een botsing met een personenauto uit Amsterdam is in het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam overleden de 85-jarige heer A. Haan, bewoner van een bejaardentehuis in Koog aan de Zaan. Toen de heer Haan werd aangereden, kwam hij terug van een begrafenis van een medebewoon ster uit zijn huis. 49. Onderzoekend neemt Eric Rorek op. „Je bedoeltdat we vrij zijn?" vraagt hij dan voorzichtig. „We kunnen hier geen gevangenen gebruiken": geeft Rorek onverschillig ten antwoord. „Neem die boot en maak, dat je weg komt". Zwijgend inspecteert Eric het ranke vaartuigje en hij glimlacht fijntjes. Roreks bedoeling is maar al te duidelijk. „Ik dank u voor uw goedheid, Heer Rorek", zegt hij. Zoals ge zelf zegt, kunt ge hier geen gevangenen gebruiken. Welnu, stel dan de mannen, die nog in de kerker zitten, ook in vrijheid". Rorek schudt ongeduldig het hoofd en gebaart hem, dat ze moeten opschieten. „Ja, maar wacht eens eventjes, zonder...." begint Svein. Met een por in de zij legt Ene hem het zwijgen op. „Zonder voedsel en drinken kunnen we niet gaan, juist, maakt hij Sveins zin af. „Dat kan verholpen worden", zegt Rorek, terwijl hij enkele mannen opdracht geeft, proviand te halen. De Sakser staart Eric schaapachtig aan, maar houdt gelukkig verder zijn mond. Nauwelijks heeft de Deen hen echter buiten gehoorsafstand van de waakzaam toekij kende Rorek geroeid, of Svein barst uit: „Laten we nu Axe in de steek? Dat is tegen de regels van een goeie troep, Noorman!" „Ik laat niemand in de steek", antwoordt Eric kalmpjes. „Maar als we over Axe begonnen waren, had Rorek begrepen, dat we wél met Vorons mannen gesproken hebben en dan had hij ons waarschijnlijk niet zo laten gaan". „Maar waaróm laat hij ons gaan?" mompelt de Deen. „Ik ben ervan overtuigd, dat hij weet, dat ge inderdaad de Noormari zijt. De kerel voert wat in zijn schild". „Hij hoopt en verwacht, dat we er in dit kleine bootje nooit in zullen slagen, land te berei ken", grijnst Ene. „Doch dat ben ik ook helemaal niet van plan. Integendeel, luister!" President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie te Washington nodig ontkend, dat hfj de benoeming van Amerikaanse ambassa deurs laat afhangen van de grootte van bijdragen, die de kandidaten in het ver kiezingsfonds van de Republikeinse partij hebben gestort. Deze vraag werd gesteld naar aanleiding van de benoe ming van de zakenman Maxwell Gluck tot Amerikaans ambassadeur in Ceylon. Uit een verslag van de verklaringen van Gluck, afgelegd voor de Senaatscom missie voor buitenlandse zaken, bleek, dat hij veel geld ter beschikking van de Republikeinse partij had gesteld, maar dat hij niet wist hoe de premier van Ceylon heette. Eisenhower zei, dat Gluck het type man is, in wie men veel vertrouwen kan hebben. Politieke waarnemers in Washington zijn van mening, dat de Amerikaanse Senaat naar aanleiding van dit geval meer aandacht zal besteden aan de be noemingen van ambassadeurs, die niet uit de „carrière" voortkomen. Ongeveer tweederden van de Amerikaanse ambas sadeurs zijn beroepsdiplomaten, de ande ren zijn personen, die niet eerder tot het corps diplomatique hebben behoord. Tn steden als Parijs, Londen en Rome zijn de represeritatiekosten zo hoog, dat de president daar wel mensen met een eigen vermogen moet benoemen. (Reuter) L. N. Palar, de Indonesische ambas sadeur in Canada, die thans als lid van de bijzondere regeringsmissie in Noord- Celebes vertoeft, heeft voor een massa bijeenkomst verklaard dat htf naar Noord-Celebes zal terugkeren, als de centrale regering niet aan de eisen van Noord-Celebes tegemoet komt, aldus een dagbladbericht in Djakarta. Palar meen de, dat de eisen van Noord-Celebes voor autonomie redelijk zijn. Hij is zelf van Noord-Celebes afkomstig. Intussen heeft de communistische par tij in een telegram aan premier Djuanda vandaag krachtig geprotesteerd tegen de arrestatie van communistische leiders in Noord-Celebes. (A.N.P.) De 51-jarige mevrouw P. C. S. Huy- brechts-van Thol uit de Van Swieten- straat te 's-Gravenhage is woensdag ge struikeld en van een 4 meter hoog plat je naar beneden gevallen. Zij kwam te recht op een betegeld plaatsje. In be wusteloze toestand is z(j naar het zie kenhuis vervoerd, waar zij later is overleden. Adverentie Vraag, receptenboek)* (25 et) aan Uw leverancier of schrijf aan Het Nederlands Zuivelbureou. (25 ct postzegel bijsluiten I) Cort van der Lindenstraet 7. Rijswijk Z-H. De Weense radio meldt, dat talrijke Hongaarse priesters zijn gearresteerd we gens „contra-revolutionaire activiteit" De radio voegt hieraan toe, dat het Hon- gaarse ministerie van Binnenlandse za ken voorts kardinaal Mindszenty ervan beschuldigd heeft, dat hij tijdens de re volutie in oktober opdracht heeft gege ven „het departement voor religieuze aangelegenheden te plunderen." Het Hongaarse ministerie van binnen landse zaken maakte vandaag, naar het Hongaarse persbureau M.T.I meldt, be kend, dat „een belangrijke contra-revo lutionaire groep" is ontdekt die haar centrum in het centrale seminarie van Boedapest had. In het Staatsblad zijn thans opgenomen de dinsdag door de Eerste Kamer aan vaarde wetten tot tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting, tot tijdelijke wijziging van de omzetbelasting, zomede tot wijziging van de personele belasting en van de financiële verhouding tussen het rijk enerzijds en de gemeenten en provin ciën anderzijds. Deze wetten zijn gisteren in werking ge treden. Donderdagmiddag is Hr. Ms. onderzeebootjager Drenthe op de werf van de N.D.S.M. te Amsterdam in dienst gesteld door de commandant van het nieuwe schip, kapitein-luitenant ter zee H. A. van Oorde, nadat het schip door de waarnemend vlagofficier materieel, commandeur E. J. Gallas, namens de minis ter van Marine, was overgenomen van de bouwers. De toespraak van de comman dant, kapt.-luit. ter zee Van Oorde, werd. besloten met een driewerf „hoezee" op Hare Majesteit de Koningin. In de aanbouwhaven van de Ned. Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam ig de nieuwe onderzeeboot jager Drenthe door de commandant, kapitein-luitenant ter zee H. A. van Oorde, in dienst gesteld. Een Nederlandse emigratieroman door Dirk den Brink van 3 „En, Martens?" vroeg de notaris, terwijl hij de grijze borsteltjes van zijn wenkbrauwen zo hoog mo gelijk optrok. ,,U hoeft mij niet mee te tellen," viel ik nijdig uit, „ik ben hier gekomen om een hoek weiland te pach ten, maar niet om mee te spelen in een loterij. Ik t-dank er feestelijk voor om door te gaan voor een nummer." Ik draaide me om en liep driftig het kantoor uit. Achter me bleef het stil. Maar in die stilte trilde als het ware de warme bfl- .al van de achtergeblevenen. Niets ligt de boer zo na aan het hart als zijn vrijheid. Ik heb me onbe heerst gedragen in mijn onervarenheid, maar toch geloof ik, iets te hebben vertolkt van het heimwee dat leeft in onze koppige boeren. Voor ik de deur ujt ging, keek ik nog even om. Notaris van Meerdonk staarde me na. In zijn blikken lag een onverholen bewondering. Gij zult U niet gemakkelijk kunnen voorstellen, hoe veel moeite het me gekost heeft, deze eerste blad zijden op papier te zetten. Op de H.B.S. had ik met mijn opstellen nooit veel moeite en ik kreeg er ook redelijke punten voor, maar dat is alweer ruim tien jaar geleden. Mijn vingers zijn de pen ontwend, ze zijn gegroeid naar de greep van de ploeg. Ik heb er even over gedacht, mijn relaas hier af te bre ken, maar daarmee zou ik niet handelen in de geest van mijn vader. Hij houdt niet van half werk. Zoals hij mij gedwongen heeft, mijn studie te voltooien, zo wil ik mezelf dwingen, mijn verhaal af te maken, hoe moeilijk me dit ook valt. Het is niet langer de onhandigheid met de pen, die me hindert, integen deel, het schrijven begint nu juist weer wat beter te vlotten; in zekere zin is het zelfs aantrekkelijk, je gedachten toe te vertrouwen aan een stuk papier. Maar er volgt nu een episode uit mijn jeugd, waar voor ik mij als boer hartgrondig schaam. Het is me ronduit gezegd een raadsel, hoe ik tot deze dwaze geschiedenis gekomen ben, en ik zou ze zeker niet aan de openbaarheid prijsgeven als ik er niet van overtuigd was, dat ze in verband staat met mijn be sluit om het vaderland te verlaten. Want nog eens: de ware boer verlaat alleen dan zijn vaderland, wan neer hjj er tot de wortel wordt uitgerukt. Hij zoekt het avontuur niet; hjj wordt er in gedreven. Goed, ik zal U eerlijk vertellen, hoe alles gegaan De tegenslag, die Ik mezelf door mijn onbesuisd optreden bij de notaris had bezorgd, had me totaal uit mijn evenwicht geslagen. Ik voorzag een lange reeks tegenvallers zonder uitzicht op een behoor lijk boerenbestaan hetgeen intussen ook uitgeko men is. Ik had niet de moed, in die dagen tenminste niet, mijn tanden op elkaar te klemmen en me er tegenin te gooien. Maar evenmin wilde ik afstand doen van mjjn Ideaal: een bestaan als vrije, zelf standige boer. Het gevolg was, zoals vanzelf spreekt, een wankele en gevaarlijke gemoedsstemming. In de weken, die op mijn bezoek aan de notaris volgden, plaagde me een gevoel van grenzenloze ver veling, wat ik tot dan toe nooit had gekend. Door midf van de landbouwstudie trachtte ik de verve ling te verdrijven. Het haalde weinig uit: de studie stond me tegen. Ik zat voor een opengeslagen boek, en vroeg me af, wat er het nut vein was, nog één regel verder te lezen. Ik telde de bladzijden, die nog restten, las verstrooid een alinea en telde nogmaals de bladzij den. Tenslotte besloot ik, het boek ter afwisseling -n achter naar voor door te werken, en dat was tevens het begin van het einde. Ik sloot mijn boeken in de overtuiging, ze voortaan nog slechts aan de buitenkant te bekijken. Geërgerd stond ik op, stak de handen in mijn zak ken en liep doelloos de tuin in. Het was een zachte, zonnige oktoberdag. In de wei achter de hof liepen nog enkele koelen lui te grazen. Ze waren bezig aan hun galgemaal: nog enkele weken, dan gingen ze de stal in. Ik keek naar de afrastering. Och ja, nu moest ik toch eindelijk eens beginnen met het spannen van de schrikdraad Onmiddellijk na mijn intrede in het boerenbedrijf had ik het enthousiaste plan opgevat, mijn bedrijf geheel te moderniseren. De automatische drinkwa terbakjes in de stal waren al aangelegd. Het mate riaal voor een elektrische afrastering lag in het ach terhuis gereed. Op dit moment echter kwam mijn eigen geest drift me onbegrijpelijk voor. Ik haalde mijn schou ders op en liep naar binnen. Nu goed, waarom zou ik er niet eens aan beginnen? Toen ik even later met wat gereedschap de dam opliep, zag ik bij buurman Van Gurp naast het huis een dame, die gebogen stond over haar fiets. Ze had kennelijk moeilijkheden met het slot. „Zal ik U even helpen," bood ik bereidwillig aan, want in mijn hart was ik er blij om, dat het kar weitje met het schrikdraad weer even kon worden uitgesteld. „Ik heb de gereedschappen bij me," voegde ik er aan toe, toen ze niet dadelijk reageerde. Hierop stond ze recht en keerde zich om. „Als U zo goed wilt zijn, graag." Hoewel deze woorden nogal vormelijk werden uit gesproken, maakten ze een ongekende gewaarwor ding in me los. (Wordt vervolgd) De Drenthe is het vijfde schip in een reeks van acht, waarvan reeds de Friesland, Groningen, Limburg en Rotterdam aan de vloot zijn toege voegd. In oktober van dit jaar volgen de Overijssel en de Utrecht en ten slotte in november 1957 de Amsterdam. De indienststelling van de Drenthe ge schiedde onder zeer grote belangstel ling van burgerlijke en militaire auto riteiten. De commissaris van de koningin in Drenthe, mr. J. Cramer overhandigde namens het provinciaal bestuur een geschenk, bestaande uit acht aquarel len van Drenthse steden en dorpen, vervaardigd door Drenthse kunste naars. Ook de heer H. Clewits, voor zitter van het bestuur van het departe ment Drenthe van de Nederlandse maatschappij van nijverheid en handel bood een aquarel ten geschenke aan. Voorts waren er o.m. geschenken van de N.D.S.M. de gebruikelijke uit rusting voor een scheepsband en de doopster van het schip. In verband met een vandaag van het Indonesische Roode Kruis ontvangen telegram heeft de Liga van Roode Kruisverenigingen in Genève een op roep doen uitgaan tot steunverlening aan de 160.000 slachtoffers van de overstromingen op Java. Het Indonesi sche Roode Kruis had gemeld, dat de onverwacht zware regenval in de droge moesson ernstige overstromingen op Java heeft veroorzaakt, waardoor 160.000 mensen dakloos zi; geworden en 25.000 hectaren bouwgrond onder water kwamen te staan. De Liga dringt aan op steunverlening in de vorm van textiel, anti-biotica, levens middelen en geldelijke bijdragen. Horizontaal: 1. inhoudsmaat; 5. aan land gaan; 9. zangnoot; 11. vuurmaker; 13. land in Azië; 15. hinder; 17. krantenjongen; 19. vogelprodukt; 20. kindergroet; 21. nobel; 23. opgewekt; 25. goud (Frans); 26. godsdienst; 28. trillend geluid; 29. soort salaris; 32. rivier in Azië; 33. onmeetbaar getal; 35. kleur; 86. ambts halve (Lat. ark.;; 38. ontvangdraad; 41. pers. voornaamtv.; 42. deel v. d. dag; 44. reeds; 46. zangnoot; 47. mesjesnaam; 49. meisjesnaam; 50 deel van het jaar; 53. dierengeluid; 55. lichaamsorganisme; 57. regel; 58. verlaagde toon; 60. deel v. d. bijbel; 61. langs; 63. lucht (Duits); 65. twist; 67. lichtloos; 70. deel van de dag (afk.); 71. plaats in Frankrijk; 72. bevestiginsgmiddel. Verticaal: 1. overschot; 2. wandversiering; 3. ronddraaien; 4. voegwoord; 5. Frans lidwoord; 6. op de wijze van; 7. vorm van dromen; 8. zeer kleine; 9. kinder groet; 10. gewicht; 12. zeuren; 14. meis jesnaam; 16. trillende beweging der aarde; 18. militaire opleidingsschool (afk.); 22. soort onderwijs (afk.); 24. terugtredend; 27. met een lepel op scheppen; 30. lichaamsdeel; 31. en an dere (afk.); 34. voorzetsel; 35. voor zetsel; 37. kledingstuk; 38. de somma van; 39. zoals de akten getuigen (Lat. afk.); 40. opschrijven; 42. de somma van; 43. evenmensen; 45. ordenen; 48. vast blijven zitten; 51. bijbelse naam; 52. meisjesnaam; 54. bloem; 56. klein takje; 59. eerste vrouw; 62. groet; 64. voormalig eiland; 66. titel (afk.); 68. herkauwer; 69. vogel. Horizontaal; 1. bros - eerlijk; 3. Lapland - o.z.o.; 3. o(Jeur - enkel; 4. riks - aard; 5. klam - lama; 6. ei - era - Aler; 7. neer - bok; 8. giek - beits; 9. hennep - Nero; 10. and - eer - tam; 11. eer tijds. Verticaal: 1. blokken - hap; 2. rad - liegen; 3. opera - einde; 4. Sluimeren; 5. ark - keer; 6. en - slab - pet; 7. Ede - Ob - rij; 8. namaken; 9. lokaal - iets; 10. ijzer - extra; 11. kolder - soms. In een hotel op de Markt te Eind hoven raakten donderdagavond twee Engelse militairen met elkander slaags. Een hoofdagent van politie wilde de twee vechtenden scheiden, maar dat bleek niet naar de zin van andere aanwezige Britse soldaten, ongeveer 15 man, die het gevecht gadesloegen. Zij keerden zich tegen de agent, die assistentie inriep. Deze kwam spoedig en wist met enige moeite er wer den rah® klappen uitgedeeld vijf tien militairen naar het bureau over te brengen. Enkelen hunner liepen ver wondingen op. Na verhoor werden acht man vrijgelaten. Zeven man, de ergste raddraaiers, werden aan de ma rechaussee overgeleverd. Acht koeien zijn gisteren nabij Bodegraven door een trein aangereden en gedood. De trein werd ernstig be schadigd en had veertig minuten ver traging. De bestuurder van de trein, die om 6.21 uur uit Leiden vertrok in de richting Utrecht, zag tussen Bode graven en de Wierikerbrug plotseling een aantal koeien de spoorlijn over steken. Ondanks krachtig remmen en signalen kon een aanrijding met de koeien niet worden voorkomen. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. Advertentie De in het begin van dit jaar onder nomen financiële radio-actie „Appèl'' ten gunste van de Bond van Nederland se militaire oorlogsslachtoffers en na gelaten betrekkingen heeft het streef bedrag van één miljoen gulden ver overschreden. Daar de organisator, de heer A. M. Bergers, die thans een dergelijke actie voorbereidt voor het Koningin Juiiana Fonds, de onkosten tot een minimum heeft beperkt, staat reeds nu vast, dat de netto opbrengst ruim 1.140.000 zal bedragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2