een Op de Zont berg bouwt Delfzijl gigantische industrie Dit jaar nog wordt de eerste soda geproduceerd Nieuwe zeesluizen en nieuwe kanaalarm in uitvoering Yerseke laat zich niet intimideren door het Deltaplan Extra-treinen naar het Friese merengebied Anti-Nederlandse de in geluiden Indonesische Verscheidene bladen laten de laatste tijd steeds onvriendelijker uit pers zich Wim Sonneveld in Scheveningen Feestelijke opening van het nieuwe oester- en mosselseizoen VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1957 PAGINA 9 De produktie Chloor en natronloog Waterstaatkundige werken Delfzijl in ontwikkeling RENAULT FREGATE Garage „DEN HOUT" GEBOORTE Grot© Houtstr. 49, Tel. 20049 HA A RLEMMERLIEDE Oostersehelde steeds rijkere win plaats Inenting tegen kinderverlamming H.C.B.-programma LOCOMOTIEF en RUDGE RIJWIELEN NICO VAN SCHAGEN ZONEN Giersfr. 42 - Haarlem - tel. 17768 De afscheiding langs basiliek Sint Bavo Bisdom vraagt gemeente om hogere bijdrage (Van onze correspondent) De ontdekking van de enorme zout- berg in de bodem b(j Winscho ten is oorzaak geworden van een *e8ionale industriële revolutie, die be- ~nSrijke en ingrijpende gevolgen heeft v°°r Deifzjjl op de allereerste plaats, l°r de provincie Groningen, waar do Industrialisatie thans met recht tot ont wikkeling is gekomen, en voor Neder land, dat binnen afzienbare tijd zelf de ®0.ooo tot 95.000 ton soda gaat produ ceren, die het anders moest importe ten. Én dan spreken we nog niet eens Van de in de toekomst te verwachten soda-export, de produktie van vloei baar chloor en natronloog in de even- eens_ in aanbouw zijnde electrolyse- fabrlek en de op handen zijnde zout- fabricage. In Delfzijl en omgeving is een gigan tische ontwikkeling aan de gang. Hon derden arbeidskrachten werken in hoog tempo aan de voltooiing van de grote objecten: sodafabriek, zeesluizencom- Plex, havenwerken. Er komt duidelijk tekening in dit miljoenen-project. Vele Werken zijn reeds gereed, andere zijn In aanbouw, zodat nog dit jaar de ^da-fabriek met de produktie zal be ginnen. Het volgend jaar komt dan de electrolyse-fabriek in werking en zul len ook de waterstaatkundige werken, die door de Provinciale Waterstaat van woningen en door Rijkswaterstaat wor den uitgevoerd, gereed komen. Ce sodafabriek groeit snel. Men denkt al aan proefdraaien, de oplei ding van technici en afzet van produk- ten. De electrische centrale van de fabriek zal nog deze maand geprobeerd worden. Technici, die in Hengelo en iiclfzijl een theoretische opleiding heb- ~en genoten, zijn vier maanden lang in d.eh sodafabriek in Amerika om prak tische ervaring op te doen; want soda- Produktie kende ons land tot dusver hiet. Naar verwachting zal men eind van dit jaar nog met de produktie kunnen beginnen en kan men de eerste Neder landse soda kopen. Het is allemaal heel snel gegaan, daar achter de dijk van de Eems. In ',£1°"f1TTle'' 'agen de betonfunderingen t«?ton er verwerkf0 wa"b i eke meter Staalconstructie aam-èbracht 2000 ton gietijzeren procestorïns op *de de 500 ton stalen leidin|enPglmonteerT De fabrieksgebouwen hebben een totsué inhoud van ongeveer 85.000 kubieke me. tr. Er wordt zeer nauwkeurig te werk gegaan. Niets wordt bij de inrichting van de fabriek aan het toeval overge laten, want soda is een goedkoop mas- saprodukt en de bedrijfsresultaten moe ten zo gunstig mogelijk zijn. Een enke le stagnatie en de produktie leidt to enorme verliezen. Daarom is er veel reserve-maeriaal endeskundig per soneel nodig. Nog deze zomer begint op het terrein van de soda-industrie de opleiding van chemiciens, jongelui met ambachts school, die opgeleid worden om de in stallaties te bedienen. tnrf! liaionde fabriek no" niet, er zijn wail i 1? Personeelsleden in dienst, aantal tegen het ein&^van dit jaar zijn opgevoerd tot ongeveer 3Ó0. - Het zout dat in Oost-Groningen «n- {j6* do grond zit, is voldoende om de aele wereld een paar eeuwen lang van s°da te voorzien. Wanneer men aan het 'ekenen gaat dan zijn het duizeling wekkende getallen. Immers een kubie ke meter zout weegt twee ton. Een ku bieke kilometer zout weegt derhalve *Wee miijard ton. Bij een produktie vara 1000 ton per dag dus voldoende voor b000 jaar. Er zijn ettelijke kubieke kilo meters zout Het zout wordt opgelost in Eems- p-nrT1" in Pijpleidingen naar Delfzijl Perst. In de sodafabriek wordt kool- Waarïu? geleid door de pekeloplossing, dat zich natriumbicarbonaar vormt sortn °Rr verhitting wordt omgezet in rrmft UI dit Proces te doen slagen oplosshfv 1r eerst de gezuiverde pekel den vèr?„ ,een absorptiekolom wor- moniak wordt "jet ammoniak. Het am- nen in een fr weer teruggewon- latietoren Hot g meter hoge distil- aan ammoninlRaat er om het verlies doen zijn, want !m,lering mo£elÜk te vijf keer zo duur^ i0mak is ongeveer Als een sodafabriek 1 s?da Per kil°- kan men met an(Wh,iel £oed werkt niak per ton soda toe ammo- De brei van natrium- wordt nog over filters e^wllc?,rbonaat kristallen worden in tr,^' natte stoom verhit. Na afkoeling v met soda op transportbanden, die °mt de de silo's voeren. e "aar In het produktieproces wordt aan™ Wend het in kalkovens bij de kalkbran ding verkregen koolzuurgas, doch ook kalk. Om de kalksteen voor de soda fabriek aan te voeren zullen 20 tot 25 binnenvaartschepen heen en weer va- Jen tussen België en De.fzijl. Per dag heeft de sodafabriek de lading van één Schip nodig en de reis tussen Delfzij en België en terug duurt drie weken. Hertien van die schepen worden spe- c'aal voor dit vervoer gebouwd. De nieuwe zeesluis in aanbouw. De Nederlandse sodaindustrie zal zich allereerst concentreren op de binnen- {S?dse markt. Ons land gebruikt jaar- mrt«yjveer 95-000 ton soda en im- riik Bel<r1tze hoeveelheid uit Frank- van de bimw,i jSeland. Voorziening een dlvieSp^ng^^^ a! dan ƒ12 miljoen PMaa? dXnaTst produktie zo groot dat een belangrijke exportmarkt opgebouwd kan worden. Op de buitenlandse concurrentie heeft men een voorsprong van snellere leve- ringsmogelijkheden. Daarenboven zal bij de opbouw van het verkoopapparaat sterk het accent worden gelegd op ver lening van technische service. Maar soda is niet het enige nieuwe produkt. Er wordt ook gewerkt aan de opbouw van een elektrolysebedrjjf, dat in het komende voorjaar gereed zal zfjn. De jaarlijkse produktie zal naar raming zijn: 23.000 ton vloeibaar chloor en 26.000 ton natronloog. Het chloor zal in tanks per spoor naar Pernis gaan, met name naar de B.P.M. voor het maken van glycerine en andere produkten. In het elektrolysebedrijf heeft men voor de produktie zuiver zout nodig, dat, voorlopig althans, zal worden aan gevoerd van de Koninklijke Nederland se Zoutindustrie uit Hengelo. Maar er wordt rekening gehouden met de bouw van een zoutfabriek, welk bedrijf dan de „chemische cyclus" sluit. Op het terrein van de soda-industrie wordt een groot pekelbassin aangelegd, waarin de uit Winschoten naar Delfzijl geperste pekel wordt verzameld. Aanvankelijk zou dit bassin 20.000 m3 inhoud heb ben, maar het krijgt nu een capaciteit van 30.000 m3 in verband met de plan nen voor de bouw van een zoutfabriek. Als de bouw van de zoutfabriek door gaat uitgegaan wordt van een pro duktie van 250.000 tot 300.000 ton zout per jaar dan zal de elektrolysefa- briek het nodige zout rechtstreeks van deze fabriek kunnen betrekken. De rest van de produktie is dan oo k voor export bestemd. Ingrijpend zijn ook de geweldige voor zieningen, die getroffen worden door Rijkswaterstaat en Provinciale Water staat. De bouw van de nieuwe zeeslui zen is spectaculair. Dit project is in uitvoering bij de Provinciale Water staat. De betonwerken zijn momenteel nagenoeg gereed. Onder in de sluizen joopt een lange transportband, die het ?ef°n aanvoert uit een complete beton- jabriek. Het cement wordt in gesloten wufens aangevoerd en op automatische rnengdVOrdt zand' grint en cement ge- van6 iSote sluis krijgt een schutlengte meter 2Lmeter> een breedte van 16 meter en een diepte van 6 meter. De kleine sluis bestaat uit twee gedeelten met een schutlengte van 80 meter,een hreedte van 7 meter en een diepte van drie meter De binnenhoofden van r£en n zover afgewerkt, dat re6eds Tans met de montagevande brue^en is beffonnen. Over de grote sluifkomt een ophaalbrug en over de kleine sluis een bascule Drug. De nieuwe kanaalarm om Delfzijl (werk van de provinciale Waterstaat) is al op diepte uitgebaggerd. In de bin nenhaven van de sodafabriek zijn de steigers al gebouwd, waar straks de schepen zullen meren. Het uitdiepen gaat trapsgewijs. Eind volgende week zal de eerste trap gereed zijn, zoda schepen tot 3.10 in de haven kunnen. Zo wordt er hard gewerkt aan de on derdelen van de grote openbare werken, want men weet dat de sodaindustrie wacht op een tijdig geeedkómen van deze objecten. En Delfzijl zelf groeit. De behoefte aan nieuwe woningen neemt steeds toe, vooral door de vestiging van nieuwe gezinnen, die door de industrieën zijn en worden aangetrokken. Koortsachtig wordt gewerkt aan nieuwe bouwplan nen. Twee bouwplannen omvatten on geveer 750 woningen elk. In een tinder plan zijn twee flatgebouwen van negen woolagen opgenomen. Er wordt aar gestreefd per jaar ongeveer vijf honderd woningen te bouwen. Binnen tien jaar verwacht men een verdubbeling van het aantal inwoners, namelijk van 12.500 tot 25.000. Op de lange duur wordt voor Delfzijl op een inwonerta gerekend van 60.000. De Nederlandse Kabel Fabriek heeft momenteel al drie honderd personeels leden in dienst. Omdat er zoveel nieuwe gezinnen te gelijkertijd naar Delfzijl komen, is op initiatief van burgemeester drs. F. Roe ien een werkgroep Maatschappelijke Begeleiding gevormd, welke groep reeds met haar werkzaamheden is be gonnen. De bedoeling is te trachten al te grote aanpassingsmoeilijkheden van nieuwe gezinnen te voorkomen. Alle verenigingen, kerkgenootschappen en andere organisaties worden hierbij in geschakeld. Delfzijl ontwikkelt zich voorspoedig en profiteert nu al van het zout der (Gro ningse) aarde. Advertentie Advertentie PRACHTIGE WEGLIGGING. Elegant Verbruik 13 liter op 150 km. Prijs v.a. I 7.990.- WAGENWEG HAARLEM taewetdige fabriekscomplexen verrijzen bij Delfzijl. ZILVEREN RAMMELAARS en LEUKE BABY-SETS heeft het voor TI. DE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE Gisteren is het ensemble Wim Son neveld in het Scheveningse Kurhaus- cabaret aan een reeks nieuwe voor stellingen begonnen. Wie verwacht had, dat Sonneveld na zijn Amerikaanse er varingen en zijn betrekkelijk lange af wezigheid met een gloednieuw program ma zou komen, mag teleurgesteld zijn, want het omgekeerde is zo ongeveer het geval. Mocht Sonneveld al vol nieuwe idee ën steken, hij heeft er in dit programma nog niet veel van laten merken, want zijn aandeel bestaat voor het grootste gedeelte uit, weliswaar goede, maar oude conférences, sketches en liedjes uit vroegere programma's. Wij hebben het bovendien gisteren wel erg slecht getroffen, omdat de openingsvoorstel ling samenviel met het wekelijks vuur werk op het Scheveningse strand, waardoor Sonnevelds slotconférence in daverend geknal ten onder moest ,gaan. Deze omstandigheid was waarschijn lijk ook de oorzaak, dat Joop Doderers solo-optreden kwam te vervallen. Con- ny Stuart bracht Franse en Hollandse liedjes, waarvan vooral „Ik ben zo moe" uitstekend was. Sonnevelds nieu we kracht, Els Hillenius, durven wij aan de hand van het ene, niet zo erg aardige liedje, dat zij zong, nauwelijks te beoordelen. In het ensemble treden verder nog twee buitenlandse gasten op. De Vlaamse chansonnier Will Fer- dy, een sympathieke knaap, oogstte met zijn Franse liedjes nogal succes, doch met zijn korte conférences en zijn Vlaamse liedjes kreeg hij weinig at op het publiek. De negerzanger Freddy Hamilton, door Sonneveld uit Amerika geïmporteerd, toonde vooral met zijn negrospirituals kwaliteiten. Al rrffct al durven wij een gang naar het Kurhauscabaret wel aan te beve len. Men houde echter rekening met het vuurwerk! C De publikatie van het Deltaplan en de sinds vorig jaar georganiseerde fees telijke opening van het oester- en mos selseizoen in Yerseke kunnen geen los van elkaar staande gebeurtenissen zijn. Ieder weet, dat de Deltadeskundigen dit kleine Zeeuwse plaatsje met zijn be langrijke schelpdiercultures ten dode hebben opgeschreven door een afslui ting van de Oostersehelde te projecte ren. In een begrijpelijke reactie tegen deze omstreden voornemens, \»a--nee de economische bloei van Yerseke is gemoeid en bovendien het welvaarts peil van de wijde omtrek, is deze ge> meente, geruggesteund door heel de provincie Zeeland, die immers in haar totaliteit toneel aan het worden is van de beslissende strijd tussen land en wa ter, de trom gaan roeren. Men wil de betekenis van de oester teelt vooral in het eigen land duidelijk maken, want het heeft er de schijn van, dat het buitenland hiervan beter op de hoogte is. Het binnenlands verbruik staat in elk geval in geen verhouding De Ned. Spoorwegen laten op 3, 6, 7 en 15 augustus extra treinen naar het Friese merengebied rijden om belang- nement op het Pikmeer te Grouw. De trein vertrekt om 8.04 uur van Amster dam CS en rijdt via Amsterdam Mui- stellenden kennis te laten maken met I derpoort, Naarden-Bussum, Hilversum, het Friese zeilevenement bij uitstek, het z.g. Skütsjesilen. De N.S. neemt hierbij een proef om de belangstelling B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude vragen de gemeenteraad om machtiging tot het nemen van de nodige maatregelen in verband met de inenting tegen kinderverlamming met het Salk-vaccin, waarmee men in okto ber een aanvang hoopt te maken. In Haarlemmerliede zal het Witte Kruis de vaccinatie organiseren. Er zouden honderdvijfentwintig kinderen moeten .I T.--1 ten een zo groot mogelijke snelheid te worden mgeent. Het Ruk stelt, zoals I geven. bekend voor kinderen, in 1955 geboren het serum gratis beschikbaar. van de bevolking van de Randstad Hol land era de daar verblijvende buiten landers op het watertoerisme te vesti gen. Het is namelijk niet ondenkbaar, dat het westen van ons land binnen en kele jaren vooral voor het dagtoerisme grotendeels op de merengebieden van de randprovincies zal zijn aangewezen. De mogelijkheden, die het water in ons land voor het toerisme biedt, zijn bij vele Nederlanders en bij de vreem delingen nog onvoldoende bekend. Men weet over het algemeen ook niet hoe gemakkelijk en vlug de watersportge bieden in Friesland per trein te berei ken zijn. In samenwerking met een bootonderneming organiseren de Ned. Spoorwegen vier dagtochten per ex tra trein naar het merengebied in Friesland. De dagen, waarop deze tochten wor den gehouden, zijn zodanig gekozen, dat de deelnemers niet alleen het Friese merenland leren, kennen, maar tevens het wedstrijdzeilen met vrachtschepen kunnen bijwonen. Jaarlijks stromen tal rijke zeilliefhebbers toe om het machtige schouwspel te zien, dat deze schep:n met hun 110 en 120 vierkante meter zeil bieden. De wedstrijdbemanning van de ze schepen bestaat uit 8 tot 10 koppen, die alles in het werk stellen om de bo- Amersfoort en komt te 10.41 te Grouw aan. Dinsdag 6 augustus en woensdag 7 augustus vertrekken er extra treinen uit Den Haag en Rotterdam via Amers foort en donderdag 15 augustus weer een extra-trein uit Amsterdam via Am- sterdam-Muiderpoort, Naarden-Buss'1 Hilversum en Amersfoort naar de zeil wedstrijd op het Sneekermeer. Vertrek uit Amsterdam 8.04 uur, aankomst Ak- krum 10.38 uur. Het wedstrijd programma van de HCB voor zaterdag luidt; Haarlem 3 CVHW 2; Rood en Wit DHaarlem 5; Rood en Wit CRood en Wit B. Advertentie Zaterdag 3 augustus rijdt een extra trein uit Amsterdam naar dit zeilev' (Van onze correspondent in Indonesië) Terwijl de officiële anti-Nederlandse stemmingmakerij in Indonesië zo langzamerhand is verstomd, en premier Djuanda in zijn regeringsver klaring zelfs een niet onvriendelijk ge luid ten aanzien van Nederland deed horen is de laatste tijd de Indonesische pers weer in toenemende mate onvrien delijk over Nederland. Dit verhaast te meer waar op het vorig jaar in Zurich onder toezicht van het Internationaal persinstituut gehouden overleg tussen Nederlandse en Indonesische journalis ten werd overeengekomen dat de pers zou trachten een bijdrage te leveren om de tegenstellingen tussen beide landen minder scherp te doen worden. Thans is het echter juist dezp Indonesische pers (althans, om eerlijk te zijn, een bepaald deel daarvan), die een anti- Nederlandse propaganda voert. Tekenend is bijvoorbeeld dat het blad „Bintang Timur" een hoofdartikel publiceert onder de titel „Stem van on ze tegenstanders". Dit linkse blad be toogt dat waar in de Nederlandse pers de nieuwe Indonesische deviezenmaat- regelen niet ongunstig -ijn ontvangen er met deze maatregelen wel iets mis zal zijn. In dit verband citeert het blad een uitspraak van president Soekarno: „Als onze tegenstander ons prijst dan is dit een teken dat wij onszelf bena delen." Zijn voor „Bintang Timur" de Ne derlanders nog altijd de tegenstan ders (welk een afschuwelijk minder waardigheidscomplex spreekt er ove rigens uit dit artikel) het PNI-blad „Suluh Indonesia'' betoogt dat Ne derland zelf aanleiding is voor een onvriendelijker worden van de Indo nesische houding ten opzichte van Ne derland. Van Indonesische zijde heeft men na de opzegging van de RTC- overeenkomsten een soort wapenstil stand in acht genomen, aldus dit blad, doch van Nederlandse zijde lokt men thans nieuwe onvriendelijkheden uit. In dit verband noemt het blad het in terview van minister Staf over de gang van zaken op Nieuw-Guinea. Voorts memoreert het dat de Neder landse pers nog steeds voortgaat met schrijven over en kritiek leveren op de toestanden in Indonesië, wat de verstandhouding tussen beide landen niet ten goede komt. In dit alles ziet het blad een uitdaging en het bepleit dat Indonesië deze zal accepteren. Het communistische blad „Harian Rakjat" daarentegen betoogde onlangs in een hoofdartikel dat er ook nog goe de Nederlanders bestaan. Het blad me moreert dat op de recente (communis tische) vredesconferentie in Colombo de Indonesische en de Nederlandse delega tie in een gezamenlijk communiqué hebben aangedrongen op beëindiging van de slechte betrekkingen tussen bei de landen als gevolg van de overheer sing van Nieuw-Guinea. Deze verklaring bewijst, aldus het blad, dat er ook nog andere Nederlanders bestaan dan Drees en Romme. Het Indonesische persbureau „Anta- ra" levert op zijn eigen manier een ge regelde bijdrage tot net gaande houden van een anti-Nederlandse stemming in Indonesië, n.l. door het publiceren van gruwelverhalen over de toestanden op Nederlands Nieuw-Guinea. In mindere mate wordt dit trouwens ook gedaan door Indonesië's tweede persbureau, PIA (voorheen Aneta). Daarnaast ko men vooral de in Ambon en Makassar gepubliceerde bladen vaak met derge lijke verhalen, die dan weer door aller lei andere kranten in Indonesië worden overgenomen. Doorgaans heten deze verhalen afkomstig te zijn van vluch telingen uit Nieuw-Guinea. Het meest recente verhaal van Antara is dat van de 70 Indonesische gezinnen, die uit Nieuw-Guinea gezet zijn. Bij hun aan komst in Indonesië vertelden zij prompt van de voortgaande onafhankelijkheids strijd op Nieuw-Guinea en de wrede me thoden van de Nederlanders om deze te onderdrukken. Martelingen van gevan genen en executies zonder enige vorm van proces zijn op *Nieuw-Guinea aan de orde van de dag als men hen mag geloven. Op dit verhaal werd commentaar geleverd door het dagblad „Pemuda", „een sinds kort verschijnend nieuw dagblad in Djakarta dat door links- gerichte jongeren wordt geredigeerd. Daarbij maakt het blad het zelfs nog mooier door te schrijven over de Ne derlanders, die alle rijkdommen uit Nieuw-Guinea wegslepen, en die de bevolking daar bewapenen om straks tegen Indonesië te vechten op gevaar van anders door de Nederlanders in de rug te worden geschoten.... Dit blad weet voorts in een „eigen cor respondentie" nog te vermelden dat het vooral de Nederlandse pastoors zijn die op Nieuw-Guinea anti-Indone sische propaganda maken. Een nieuwe bron tot anti-Nederland se propaganda leverde de ..uitwijzing" door Nederland van de Indonesische student Ong Hui Jang op. (De Neder landse regering heeft zoals gemeld ver klaard, dat hier geen sprake was van een uitwijzing, doch dat slechts het vi sum van betrokkene niet verlengd is om dat deze zijn studie reeds voltooid had en er geen verdere feden was voor zijn aanwezigheid in Nederland). Het blad Bintang Timur" memoreert dat Ne derland reeds herhaaldelijk Indonesische studenten neeft uitgewezen, zoals Suni- to Go Gin Tjwan, Chairul Sanleh en Achmadi, en vraagt zich af of de tijd niet is gekomen voor de Indonesische regering om repressailles te treffen. In dit verband herinnert het blad eraan dat de Nederlandse pers in Indonesië zich weliswaar onthoudt van het leveren van kritiek op de regering doch in de geest van zijn berichtgeving vaak aan de zij de staat van degenen die tegen de rege ring zijn. Het blad acht daarom de tijd gekomen om de Nederlandse pers in In donesië te verbieden. Een zeer merkwaardig anti-Neder lands geluid, dat hier algemeen veel ergernis heeft gewekt, deed intussen het Indonesische (maar Nederlands-talige) dagblad „Nieuwsgier" horen in een ar tikel van een Nederlandse medewerker, Willem L. Oltmans. Zoals bekend orga niseerde Oltmans indertijd een adres aan de Nederlandse staten-generaal, waarin hernieuwd overleg over Nieuw- Guinea werd bepleit. Dit adres zou af komstig moeten zijn van de Nederland se gemeenschap in Indonesië, doch door allerlei oorzaken kreeg het niet die steun die hij verwacht had. Blijkbaar uit depit daarover scheldt hij thans de Nederlanders in Indonesië (uitgezon derd zij die getekend hebben natuur lijk), de Nederlanders ln Nederland, de leden van de Tweede en de Eerste Ka mer, de heren Weiter, Gerbrandy en Schermerhorn, gouverneur Van Baal van Nieuw-Guinea, minister Staf en wie al niet meer uit voor kortzichtige kruideniers. In een ingezonden stuk werd hij van repliek gediend door ir. P. Telder, die hem erop attent maak te dat het niet aangaat mensen met wie men het in politicis oneens is daarom uit te schelden, doch dat eerbiediging van een anders mening-juist de grond slag der democratie is. Tekenend mag inmiddels meer dan het artikel van Oltmans zelf heten dat de Nieuwsgier dit heeft opgenomen. Zo komt 'men de laatste tijd ln de In donesische pers steeds meer anti-Ne derlandse geluiden tegen. De bedoeling daarvan is weinig duidelijk. Heeft men een bepaalde bedoeling of zoekt men slechts naar graag gelezen stof? De In donesische overheid blijkt zich tot nu toe gelukkig niet veel van dit geschrijf aan te trekken, Er is zelfs weer vage lijk sprake van een herstel van de nor male diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Gehoopt moet worden dat de (linkse) pers in deze geen kwaad zal gaan aanrichten. tot de export. België en Frankrijk voer den het afgelopen seizoen voor een waar de van 3.500.000,- aan oesters en van 11.000.000,- aan mosselen in. Drie kwart van Yerseke's 5000 inwoners ver dient de kost met de teelt van deze die ren. Dit jaar zal dus verder worden ge bouwd aan wat Yerseke en de provin cie tot een traditie hopen te maken van hoge ouderdom: de officiële opening van het oester- en mosselseizoen op 5 septenjber. 150 vissersvaartuigen, waar onder ook die van Tholen, Bruinisse, Zierikzee en Bergen op Zoom, zullen zich op de Schelde tot een machtige vloot samenvoegen en te schouw liggen. Dan zetten de bootjes koers naar de haven, waar tot aller verrassing Kaat Mossel van een der scheepjes zal de- barkeren in gezelschap van Pieter Cor- nelisz, een zeventiende-eeuwse fijnproe ver die toen al het aroma van de ver se oester genoot en deswege zich grote moeite gaf om het kostelijke produkt elders te propageren. De feestelijkheden verlopen onder auspiciën van het comi té „Zeeland presenteert". De telers zijn over de oogst van het verstreken seizoen '56-'57 zeer tevre den, ook al hebben de winterse kou- deperioden de groei meermalen on gunstig beïnvloed. Over het debiet hadden zij al evenmin reden tot kla gen. België, Frankrijk en de Congo- gebieden nemen in steeds grotere hoe veelheden oesters en mosselen af. De telers kunnen aan de gestegen vraag (die zich overigens tot het buiten land beperkt) voldoen, omdat het bek- ker van de Oostersehelde zich tot een steeds rijkere winplaats ontwikkelt, of, beter gezegd, jarenlange onderzoe kingen tot juistere methodes hebben geleid om de broedval van de oesters op te vangen. Enkele dagen geleden zijn achter de dijk van Kattendijke en bij de ingang van de Zandkreek drie miljoen dakpan nen in het water van de Oostersehelde neergevlijd, die bij vloed even onder wa ter staan maar bij vallend tij droogio- pen. Hierop en vooral er onder hechten zich de oesterlarfjes vast, die dan on geveer negen dagen oud zijn en bij hoe veelheden van 200.000 tot 1 miljoen door de moederoester zijn uitgeworpen.. Per pan moeten zich tenminste 25 broedjes vastzetten, wil de teelt geslaagd heten, maar met een aantal minder dan vijf tig is de teler eigenlijk maar matig in genomen. Gemiddeld plakken zich in totaal 25 miljoen oesterlarfjes vast aan de gekalkte dakpannen naast allerlei andere aaneroeisels. andere aangroeisels. Het is de taak van de teler, te ver hoeden, dat waterpokken en andere on- gedierten het leven van de jonge oesters belagen op de pannen of collecteurs, en ook het tijdstip waarop de pannematten moeten worden uitgezet, luistert zeer nauw. Gebeurt dit namelijk te vroeg, dan vormt zich een laagje slib op de collecteurs waardoor de oester onvol doende houvast vindt. In de vrije na tuur gelukt het trouwens maar aan één van de tienduizend larven om een hard en schoon voorwerp te vinden waarop zij zich metterwoon kunnen vestigen. De rest is gedoemd in de stroom om te komen. De tijd van de broedval is voor de mens de enige gelegenheid om tussenbeide te komen en de natuur een handje te helpen, ten voordele van hem zelf. Het water van de Oostersehelde heeft zijn bruikbaarheid voor de teelt van oesters wel bewezen. De temperatuur en de aanwezige hoeveelheid plankton, microscopisch kleine zweepdiertjes die tot voedsel strekken van de schelpdie ren, is blijkbaar ideaal voor een derge lijke kweek. Vele andere plaatsen, o.a. in België geven jaarlijks wisselende re sultaten en zijn derhalve niet goed ex ploitabel. Dat het Zeeuwse bekken zijn schatten zo weelderig kan tonen, is vooral te danken aan de sedert 1870 toegepaste pannencultuur. Men was voordien al blij, als de vissers per jaar 1 miljoen oesters naar boven haalden. De opbrengst is sindsdien dus vervijf- entwintigvoudigd en alle tekenen wijzen er op, dat de produktie de topcapaciteit nog lang niet heeft bereikt. Het gaat er nu om Nederland toegankelijker te maken voor deze delicatesse van eigen bodem, „waarin het aroma van de fris se zeebries als het ware is gekristalli seerd," zoals dr. P. Korringa, direc teur van het rijksinstituut voor visserij- onderzoek, het formuleerde tijdens een persexcursie een dezer dagen. Pecu niae causa zal de belangstelling wel niet zo groot wezen als te verwachten zou zijn wanneer alleen de smaak een rol speelde. Een dozijn oesters vormt zonder twijfel een exquis gerecht, maar vertegenwoordigt een waarde van ette lijke rijksdaalders. Het comité „Zeeland presenteert" heeft voor de vijfde september een klin kend feestprogramma in elkaar gezet dat alle kwaliteiten van oester en mos sel onverbloemd zal afficheren. Het meest aanschouwelijk zal dit gebeuren in de film „verse mosselen", vervaar digd in opdracht van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning. Een hoogtepunt belooft voorts het rijmgesprek te worden, dat Kaat Mos sel en Pieter Cornelisz zullen voeren in een Yerseke taveerne. Een dag tevoren preludiëren de bewoners van Tholen, Zierikzee, Bruinisse en Bergen op Zoom met volksdansen en fakkeloptochten al op het feest van de vijfde september in de oesterwinplaats bij uitstek: Yerseke. Op 14 april 1954 besloot de Haarlem se gemeenteraad tot een grondruil tus sen de gemeente en het bisdom Haar lem ter realisering van het uitbrei dingsplan omgeving kathedrale Basi liek Sint Bavo. De gemeente verplichte zich_ daarbij tot het bijdragen van 25 pet in de kosten van aanleg van de aan de zuidzijde van de basiliek aan te bren gen afscheiding. Maximaal zou de ge meentelijke bijdrage 7500,. mogen zijn. De totale kosten werden op f 30.000,- geraamd. Nu blijken die kosten echter het dub bele te bedragen en het bisdom Haar lem heeft de gemeente verzocht ook de gemeentelijke bijdrage te willen verdub belen. B. en W. vinden dit verzoek re delijk en stellen de raad voor de ge meentelijke bijdrage in de aanlegkosten van de afscheiding te verhogen tot 15.000,-, B. en W. van Haarlem stellen de raad voor aan de heer A. P. Winnubst voor 19,45 per m2 te verkopen 1720 m2 gronds aan de Willem Buys- laan. De grond Is bestemd voor de bouw van tien woor^huizen en twee garages.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9