Goede prestaties op eerste amateur-kleinkunstavond Haarlemse cricketteams kansloos geklopt Roep der ruimten Outillage op het Prinsenhof was (nog) ontoereikend zang- en ERIC DE NOORMAN Om de persoonlijke schaaktitel van Midden-Kennemerland Romantiek en bloemen" in Rijnsburg Poolse dansgroep in Bloemendaal Felle strijd Batting-side Rood en Wit blijft beneden verwachting Jeugdtoernooi van „Onze Gezellen" LIEDEWEG AFGESLOTEN Hoogtepunt zomer seizoen in Zandvoort bezTt Het feffp Welke waarde heeft het woord van de overheid pagina Mr. J. H. Ekering ten grave gedragen Model vliegtuigdemon stratie op HFG-terrein Geen spreekuur r Ook Rood en Wit faalt Gricketuitslagen HGB Rector Wolf 40 jaar priester Orgelconcert Veranderingen bij E.D.O. HAARLEMMERLIEDh BLOEMENDAAL Austin College Choir in openluchttheater TER AAR Veiling Veel belangstelling van kampeerders en caravanners Ballon wedstrij d De eerste amateur-kleinkunstavond, die „Haarlems Bloei" zaterdag avond in het kader van de zomer- evenementen 1957 heeft georganiseerd op het Prinsenhof, mag men gerust ge slaagd noemen, De prestaties die ver schillende Haarlemse kleinkunstenaars- uit-liefhebberij hebben getoond, lagen over het algemeen op een zeer aan vaardbaar niveau en het helaas veel te weinig talrijke publiek heeft ervan ge noten. Het is te hopen, dat de volgende amateur-kleinkunstavond op dinsdag en de finale van het concours op vrijdag avond meer publiek zullen trekken. Dat animeert de uitvoerenden en het beant woordt aan de opzet van „Haarlems Bloei" om stadgenoot en vreemdeling een aangenaam en niet te duur amuse ment te bieden. Wij zullen niet spreken over de pres taties van de uitvoerenden, omdat het hier een concours betreft en de jury dus onbevooroordeeld haar oordeel moet kunnen vellen. Vrijdagavond tre den de beste executanten van beide programma's in een slotprogramma op. Die jury werd gevormd door me juffrouw Didi Sanders en de heren Jan Willem Hofstra, Jan Kraakman, Wouter Denijs en Leo Kuyk. De avonden wor den georganiseerd in samenwerking me „d'Oprechte Amateur" en de finale van vrijdagavond wordt door de AVRO op genomen. Wij schreven dus al dat de verschil lende prestaties op een zeer aanvaard baar niveau lagen. Maar wij moeten daar onmiddellijk aan toevoegen, dat dit geschiedde ondanks het feit, dat de outillage beslist onvoldoende was. De historische Prinsenhof leent zich onge twijfeld voor kleine, intieme bijeenkom sten. De feestelijke verlichting was charmant, vooral die van het plansoen- tje. Over de plaats waar het podium werd opgeslagen tegen de muur van het Stedelijk Gymnasium kan men twisten. Persoonlijk geloven wij, dat men het beter tegen de muur van de raadszaal kan bouwen en het publiek er aan drie zijden omheen kan groeperen. Men moet dan een afscheiding maken voor de verkleedruimte, maar dat lijkt ons geen onmogelijkheid. Nu was het podium in ieder geval te laag. Vanaf de helft van de „zaal" kon men de uitvoerenden slechts gedeelte lijk zien en dat is op de duur uiterst vermoeiend. Voorts had men er goed aan gedaan aan de achterzijde van het podium een achterscherm te hangen, zodat het toneel een afgesloten ruimte vormde, los van de „werkruimte". Bo vendien zou het publiek dan niet voort durend afgeleid worden door af en aan lopende kelners en andere functionaris sen, die beslist tijdens de voorstelling met grote bladen vol serviesgoed en anderszins moesten passeren. Mis schien, dat als er een scherm had ge staan, de behoefte om achterlangs te lopen ook minder was geweest. In ieder geval moet men daar tijdens de radio opnamen al rekening mee houden. Bepaald onbehoorlijk was het, dat de kelners zelfs tijdens de voorstel ling doodnuchter koffie liepen te ser veren of vuil serviesgoed liepen op te halen, en dat men in een andere hoek van het Prinsenhof druk bezig was luidruchtig af te wassen. De buffet exploitant had beter moeten weten en het lijkt ons dienstig, dat „Haarlems Bloei" er nauwlettend op toeziet, dat het bedienend personeel op geen en kele wijze de vertoning stoort. On danks al dat ongerief waren de pres taties doorgaans goed en dat is een compliment waard voor de uitvoeren den. Er waren maar liefst drie orkestjes: een Zuidamerikaans, een Cowboy- en een „modern" bandje. Bram van der Wal vergastte zijn publiek op een snel- tekenshow en J. P. Elferink en zijn partner verbaasde met zijn goochel trucs. Coba van Keeken zong enkele negerliedjes, Tom van Ek trad op als sprookjesverteller en Ton Vreeswijk zong enkele opera-aria's. De nog prille Shirley Zwerus begeleidde zichzelf aan de piano toen zij enkele moderne songs zong en Paul Haanstra en mevrouw Ida van Dolen-Rooyers declameerden. Het was dus een bijzonder afwisselend programma, waarin naar onze smaak overigens de declamaties enigszins uit de toon vielen afgezien van de pres taties der declamatoren. Het was jam mer, dat men voor de conferences een beroep had gedaan op Wim de Ree, die een uitstekend acteur mag zijn, maar voor dit werk de flair en het overrom pelende mist. Begunstigd door mooi zomerweer maakten Onze Gezellen" zaterdag en zondag een aanvang met het jeugd toernooi, waaraan vijfentwintig ver schillende verenigingen deelnemen. Zaterdag vinden wedstrijden plaats tussen zeven adspirant-elftallen. ADO 20 uit Heemskerk was door onvoorziene omstandigheden niet opgekomen. De voor haar vastgestelde wedstrijden wer den allen als door de tegenstanders met 1—0 gewonnen genoteerd. Zondag kwamen een achttal junio ren-elftallen in het veld. Er heerste op heide dagen een ge zellige drukte op de terreinen aan de Vergierdeweg en de wedstrijden hadden een zeer sportief verloop. „Onze Gezellen" kan tot dusver op een paar geslaagde toemooidagen terugzien. De uitslagen van de zaterdag ge speelde wedstrijden waren: AMSCAlliance 1—0, EHSOG 0—0, DIO—DSOV 0—0, Renova—ADO 1—0, EHS—Alliance 0—0, AMSC—OG 0—0, DSOV—ADO 1—0, Renova—DIO 0—0, Alliance—OG 0—3, AMSC—EHS 0—1, Renova—DSOV 1—0, DIO—ADO 1—0, AMSC—DIO 1—0, Alliance—DSOV 2—0, OGADO 1—0, EHS—Renova 0—0. Beslissingswedstrijden: Onze Gezel lenRenova 10, AMSCEHS 3—0. Einduitslag: Onze GezellenRenova AMSC (Missiehuis Driehuis)EHS. De uitslagen van de zondag gespeelde wedstrijden waren: SJCVelsen 04, TeylingenOG 1—1, DSSRKAW 2—2, Uithoorn— St.-Pancr. 0—2, SJC—OG 1—0, Velsen— Teylingen 3—0, UithoornRKAW 14, DSSSt.-Pancr. 00, St.-Pancratius OG 00, TeylingenUithoorn 02, Vel sen—DSS 0—2, SJC—RKAW 2—3, Uithoorn—DSS 1—1; RKAW—Sint Pancr. 40, Teylingen—SJC 02, Vel sen—OG 0—0. De prijzen werden achtereenvolgens gewonnen door: RKAW (Leidsendam) VelsenDSS en St.-Pancratius (Sloten). Zaterdag 10 augustus wordt het toer nooi voortgezet en zullen wederom 8 adspiranten-elftallen uitkomen (aan vang 2 u.) en zondag 11 augustus zal het toernooi besloten worden met 16 wedstrijden voor junioren (aanvang 12 uur). 51. Gesproken wordt er niet tussen de drie mannen. Slechts het suizen van de nachtwind en het zachte schuren van de riemen, die zij met hun kleren omwikkeld hebben, is hoorbaar. Tot het uiterste gespannen zit Eric op de voorplecht, gereed om bij het geringste teken van onraad rechtsomkeert te laten maken. Maar niets beweegt op de donkere steile kust, als zij omzichtig, in de beschutting van de zware rotsblokken, aan land gaan. Even staan zij roerloos bijeen, luisterend naar mogelijke verdachte geluiden. NietsDe bende voelt zich klaarblijkelijk sterk genoeg om het zonder bewaking te stel len. Iets meer op hun gemak nu volgen de twee mannen Eric, die, behendig gebruik makend van uitstekende richels en verzakkingen in de rotsen, Tiaar boven klautert. Het is een hachelijke klimpartij, maar zonder kleerscheuren weten zij de top van de rotsen te bereiken. Spiedend glijden Erics ogen over de hoogvlakte, die kaal en verlaten voor hen ligt. Verweg verraadt een zwak rossig schijnsel, waar de legerplaats van de piraten en de burcht van hun zwarte aanvoerder zich bevinden moet. „Moeten we hier overheen, Noorman?" fluistert Svein..., „Over deze kale vlakte? Waar iedereen ons mijlen ver zien kan en nergens een klein plekje is om je te verbergen? Daar zou ik nog maar eens goed over nadenken". De leiders in het gevecht om de persoonlijke schaaktitel van Midden- Kennemerland hebben het in de vierde ronde zwaar te verduren gehad. In af deling ,.A incasseerde de nog onge slagen ir. D. G; Huygen zijn ereste verliespunt m z\jn treffen met D. van Een dans- en zanggezelschap van Poolse studenten is zondagavond met veel succes opgetreden in het Bloemen- daals openluchttheater. Het is meer een zang- dan een dansgezelschap. Van de elf nummers voor de pauze werden er slechts drie gedanst en na de pauze waren er van de negen onderde len niet meer dan twee aan de dans ge wijd. Men hoorde dus een groot aantal liederen, deels bekend daar men deze reeds gehoord had van het Pools Na tionaal Danstheater Mazowsze, deels on bekend. De liederen werden fris en levendig gezongen, soms met veel stac cato en opmerkelijke syncopen. De dansen waren merendeels eenvou dig beweeg op enkele vaste stramienen. Ze werden met veel élan gepresenteerd, vooral de twee dansen na de pauze. Zo nu en dan toonden de mannen hun Sla vische inslag. Interessant was de wijze, waarop zij met de meisjes als „spil" enkele hopak-achtige dansen uitvoer den. Het fleurige bewegen van ver schillende groepen en de fraaie kleding zorgden vaak voor feestelijke hoogte punten in het programma, waarvoor het talrijke publiek gevoelig was. Vooral voor het slotnummer een dans met een orkaanachtig tempo toonden de toeschouwers op ondubbelzinnige wijze hun waardering. De vijftig jonge meisjes en mannen stelden hen niet te leur en dansten een groot gedeelte uit deze dans nog een keer. Een klein or kest begeleidde op bijzondere wijze. De Polen stalen het hart van het publiek, toen zij aan het slot van de voorstelling bijna feilloos het Nederlands volksliedje „Wel Annemarieke, waar gaat gij naar toe" ten gehore brachten. In de Groote Kerk te Haarlem woon den zaterdagmorgen vele honderden belangstellenden de rouwdienst bij ter nagedachtenis van wijlen mr. dr. J. H. Ekering, in leven advocaat en procu reur, die op 42-jarige leeftijd is over leden. Dr. E. Emmen, Nederlands Her vormd Predikant te 's Gravenhage, hield de predicatie, waarin hij de vele kwaliteiten van de overledene opsom de, die zitting had in velerlei organisa ties. Hij schetste het werk van dr. Ekering, die gekenmerkt werd door rechtschapenheid, scherpzinnigheid en een groot Godsvertrouwen, waardoor hij zich een grote kring van waren vrienden heeft verworven. De rouwdienst werd ook bijgewoond door vele advocaten en leden van de rechterlijke macht en andere belang stellenden. Op de begraafplaats Wester- veld werd het stoffelijk overschot, bedol ven onder een zee van bloemen, ter- aardebesteld. Een vriend, de vader en de weduwe dr. Ekering voerden er het woord. De modelvliegtuigdemonstratie, die de stichting „Haarlems Bloei" morgen avond had georganiseerd op het sport veld aan de Van Oosten de Bruynstraat kan door onvoorziene omstandigheden niet op dit terrein doorgaan. In plaats daarvan wordt de demonstratie nu mor genavond om half acht gegeven op een der terreinen van H.F.C. aan de Zui- derhoutlaan, ingang Emmaüslaan. Wethouder mr. J. C. C. W. Hijszeler, van Bloemendaal, is verhinderd mor genavond spreekuur te houden. if (Van onze cricketmedewerker) De voor de bezetting van de laatste plaats belangrijke cricketmatch tussen Haarlem en HBS heeft de Houtrust- bewoners een kostbare zege van 20 runs opgeleverd. De tweede Haarlemse cricketvereniging Rood en Wit heeft in zijn laatste competiewedstrijd op eigen terrein tegen VRA het onderspit moeten delven. De Amsterdammers ble ven met 6 wickets in de meerderheid. Haarlem trok het eerst naar de wickets en was all out voor het schamele totaal van 72 runs. Hoe zwak de Haarlemmers wel batten moge blijken uit het feit, dat van genoemd totaal Hub. Boeree 29 n.o. scoorde en Kruyt 15 punten in de boeken bracht. Negen spelers dus een totaal-score van 28 runs! De onbespeel bare fastbowler Hageman had de schit terende cijfers van 936. Ook HBS bracht het aan bat niet tot een grootse prestatie: 94 all out, waarvan R. Bruij- nesteijn 24, Risworth 17, Hakstege 12, Schoenmaker 11 n.o., Max Maas 4—35, Paul Maas 224, W. Peschar 27, Hub. Boeree 23. Daar nog ruim 2 uur speeltijd res teerde, waagde Haarlem een kans op de tweede innings. De ploeg sloot op 83 voor 6. Paul Maas topscorer met 35 n.o., Hub. Boeree 11, Van der Vegt 433. De pogingen van de Haarlemmers om HBS voor een laag totaal aan de kant te zet ten. leden daarna schipbreuk. Het score bord wees 56 voor 3 toen de bezoekers de strijd opgaven. Van Katwijk 19, Ris worth 19, Van Dijk 15 n.o., Paul Maas 1—14, Van Dok 2-12. Zondag a.s. ontvangt Haarlem aan de Donkere Laan Hermes-DVS. De batting-side van Rood en Wit bleef in de ontmoeting tegen VRA beneden de verwachtingen. Aanvankelijk leken de vooruitzichten voor een behoorlijk totaal niet ongunstig. Dank zij Onstein (26), De Nijs (16) en Wijkhuizen (21) werd voor de lunch een score verkregen van 103 runs voor het verlies van 5 wickets. Na de pauze verging het de Haarlem mers echter minder gunstig. Binnen de drie kwartier zat de ploeg voor 133 runs aan de kant. Alleen C. de Ruig (16) en Bouwman (12) in de dubbele cjjfers. Mr. Extra een ruime bijdrage van 25! Mc. Manis was de grote mar in de hoofd stedelijke aanval. Met zijn verraderlijke slows boekte hij een fraai resultaat: 6 voor 48. Glerum 224. Peereboom 220. Het fielden van de VRA-ers was matig. Reeds in de eerste over slaagde Rood en Wit er in twee Amsterdamse bats- men paviljoenwaarts te zenden. Mulder verdween daarop voor 8 runs en bij een stand van 33 voor 3 was de strijd nog geheel open. Jansen Schoonhoven en Peereboom riepen de Haarlemse bowlers echter een krachtig halt toe. Dit tweetal bracht een fraaie stand op voor het vierde wicket: 105 voor 4. Peereboom een geduldige 29. Jansen Schoonhoven, die uitstekend batten liet zien, strandde tenslotte op een persoonlijke score van 76 (10 x 4, 1 x 6). Een schitterende vang van Winter maakte een einde aan zijn aantrekkelijke innings. In het gezicht van de haven faalde VRA niet. Voor het verlies van 6 wickets werd het Haar lemse totaal gepasseerd, waarna meteen gestopt werd. Kummer bleef not out met 17. De Ruig 331, Bijleveld 129, Wijk huizen 138, Pliester 19. Een talrijk publiek woonde de wed strijd bij. In Rijnsburg is zaterdag een groot bloe mencorso gehouden onder het motto: „Romantiek en bloemen". De eerste prijs kreeg de praalwagen „Nocturne", waarop behalve een lieftallig spinster- tje een groot portret van Rembrandt te zien was. Doordat de wedstrijd tussen Rood en Wit C en Rood en Wit B tot donderdag werd uitgesteld, werden er zaterdag maar twee competitie-wedsrijden voor de HCB gespeeld. In Bloemendaal won Haarlem 3 van CVHW 2. CVHW: 47, Van Loenen 14, Eelman 10, Fortgens 325, Lanting 718. Haarlem: 94 8 (gesl.), Fort gens 22, Feldman 10, Schenk 25, Eel man 240, Vogelsang 216, Leyer Sr. 211, G. van Langelaar jr. 27. Ook aan de Spanjaardslaan werd de wedstrijd Rood en Wit D- Haarlem 5 een overwinning voor Haarlem: 116, E. Slagter 22, R. Heijdeman 39, R. Schlatmann 13, L. Steffelaar 232, Frijns 230, Beets 525. Rood en Wit: 76, Beets 13, Frijns 14, C. van Buchem 10, Heijdeman 429, R. Schlatmann 213, Vissers 319. Door deze overwinning is Haarlem 5 een ernstige, onverwachts naar vo ren gekomen, kampioenskandidaat ge worden. De achterstand op het leiden de Rood en Wit A bedraagt nog slechts één punt. Vuuren. In een fel gevecht, dat meestal ontstaat, wanneer de spelers aan verschillende zijden rocheren, hiel den de partijen elkaar aanvankelijk in evenwicht. In het middenspel slaagde D. van Vuu ren er door een fraaie manoeuvre in een stuk tegen eenpion te winnen. De winst gang was daarna slechts een kwestie van techniek. J. Jansen die tot aan de vierde ronde de tweede plaats bezette kreeg het tegen Tj. de Jong bepaald niet gemakkelijk. Toen hij tweemaal achtereen de kwaliteit moest prijsgeven en Tj. de Jong één zijner pionnen tot dame liet promoveren was een neder laag onvermijdelijk. Een listig opgezet te matval kon hierin geen verandering meer brengen. Tj. de Jong doorzag de opzet en boekte zijn tweede overwin ning. P. Hart en A. Kistemaker speelden een Italiaanse partij. Deze betrekkelijk weinig meer gespeelde opening leverde Kistemaker nogal moeilijkheden op. Hij verspeelde tenminste een stuk en vocht toen voor een vrijwel verloren zaak. Ondanks de herovering van ern tweetal pionnen kwam hij in het eind spel adem te kort om nog een half punt je in de wacht te kunnen slepen. D. van Vuuren, die in verband met zijn opkomst in militaire dienst diverse partijen vooruitspeelt ging ook tegen J. Jansen op de goede weg voort. In een aantrekkelijk gevecht boekte hij de vierde zege. Het is echter voor het verloop van het toernooi onaangenaam dat een speler niet volgens het van te voren vastgestelde schema speelt. Het ongelijk aantal gespeelde wedstrijden der deelnemers wekt bij diverse spe lers enige ontevredenheid op. En te recht, wanneer een speler niet in staat is volgens een vastgesteld schema te spelen dient men zich niet voor een toernooi op te geven. Eenzelfde geval doet zicli thans voor in de ,,B" afdeling waar H. Duisenberg door vertrek naar het buitenland vijf weken afwezig is. Zijn nog niet gespeelde partijen zijn door de wedstrijdleiding verloren ver klaard. Enkele spelers worden door deze maatregel ernstig gedupeerd. A. Rijke bijvoorbeeld die van Duisen berg heeft verloren ziet zijn verlies punt gehandhaafd terwijl enkele van zijn concurrenten zonder te spelen een winstpunt aan hun totaal zien toege voegd. Het verdient aanbeveling dat tegen spelers, die zich aan dergelijke praktijken schuldig maken en daar door een toernooi ten dele doen misluk ken, met kracht wordt opgetreden. In afdeling ,,B" speelde de toch al niet erg fortuinlijk Kijk-Uit-speler A. Rijke tegen J. van den Berg een pri ma partij. Na een Spaanse opening kreeg A. Rijke het beste van het spel. Een overwinning lag in het verschiet toen hij plotseling om onbegrijpelijke redenen remise door eeuwig schaak aanbood. J. v. d. Berg accepteerde dit uiteraard dankbaar. Zijn tegenstander had in vijf zetten geforceerd „mat" kunnen geven! Leider M. P. Suiker verging het deze ronde ook niet best. In een Franse opening kreeg hij wel goed spel maar hjj toonde zich nogal belust op enkele pionnen van zijn te genstander. L. Mostertman liet hem be gaan en diende op het juiste moment van repliek. Suiker had hiervan niet terug en leed zijn tweede nederlaag. De heren B. de Heer en J. C. de Haas lieten om nog onbekende redenen Ver stek gaan. De standen in de beide afde lingen luiden nu: Afd. „A": 1. D. van Vuuren 5. 4. 2. G. L. de Haas 3. 2. 3. P. Hart 3. 2. 4. Ir. D. G. Huygen 3. 2. 5. Tj. de Jong 3. 2. 6. J. Jansen 5. 2. 7. A. Kistemaker 4. 1. 8. F. Wester 4. Afd. „B": 1. M. P. Suiker 5. 3. 2. J. v d Berg 3. 2. 1. 3. J. L Wijdoogen 5. 2. 1. 4. H. Duisenberg 7. 2. 1. 5. J. C. de Haas 3. 2. 4. 2. 2. 2. 2. 2. 1. 0. 3. 2)4. 2'A. 2K. 2. Rector L. J. H. Wolf van de zusters van het Sint Josephinternaat te Bloe mendaal viert op 15 augustus zijn 40- jarig priesterfeest. Te zijnen huize, Dennenweg 4, zal rector Wolf 's mid dags .recipiëren, twee uur Bavokerk aan de Grote Markt zal Piet Kee dinsdag 6 augus tus een orgelconcert geven Het programma luidt: Toccata in C en Echo fantasie in d. Jan pfetersz Sweelink; Variaties over „Da jesus an demKreuze Stund" Samuel Scheidt; Bat- tala imperial, Juan José Cabaniiies; so nata IV allegro con brio, Andante re- ligioso, Allegretto, Allegretto maestoso e vivace, Felix Mendelssohn-Bartholdy; Trio, Johann Ludwig Krebs; Von Gott will ich nicht lassen, Johann Michael Bach; Von Gott will ich nicht lassen, Johann Sebastian Bach; Toccata in F. gr. t. Johann Sebastian Bach. Donderdag 8 augustus zal Charles J. de Wolff een orgelconcert geven in de Grote Kerk. Het programma vermeldt: Fantasie en fuga g moll, J. S. Bach; Koraalfantasie „wachet auy ruft uns die Stimme" opus 53, Max Reger; Varia ties over een Kerstlied, G. Litaize; Li tanies, J. Alain. De Haarlemse Football Club „EDO" heeft voor het komende seizoen voorlo pig de volgende spelers een contract aangeboden: H. Koelemeij, C. Berends, F. Pctterson, L. Plaizier, H. Leonhardt, L. Kops, J. J. Duivenvoorden, H. G. Spiers, T. van den Berg. De stopper R. van Dijk, van Elinkwjjk en H. J. Bel- froid van VSV, werden door EDO aan getrokken. De speler R. Peters daaren tegen ging over naar RCH Op 11 augus tus wordt gespeeld tegen ZFC, op 17 augustus tegen RCH en op 21 augustus tegen Elinkwijk. Wegens werkzaamheden aan de bin- nen-waterloop van het poldergemaal zal de Liedeweg, lopende van de Liedebrug (rijksstraatweg Haarlem-Amsterdam) tot aan fort Penningsveer tijdelijk wor den afgesloten voor doorgaand verkeer, met uitzondering echter voor wielrij ders en voetgangers, op dinsdag 6, woensdag 7, donderdag 8 en vrijdag 9 augustus. Morgenavond om acht uur geeft in het Bloemendaalse Openluchttheater het Austin College Choir een uitvoering. Het koor bestaat uit veertig studenten uit Texas, USA, die morgenochtend op Schiphol aankomen en een tournee door Europa zullen maken. In Neder land z\jn slechts twee uitvoeringen: een in Bloemendaal en een in het Openluchttheater Zuiderpark in Den Haag. 3 augustus Augurken: fijn 0.80, fijnbasterd 0.58; basterd 0.41—0.42; idem afw. 0.18; grof A. 0.35—0.36; idem afw. 0.12; grof 1. 0.25—0.27; idem afw. 0.12. CD 0.240.25; idem afw. 0.12; E. 0.17—0.21 per kg. 6. L. Mostertman 3. 1. 2. 2. 7. A. Rijke 5. 1. 2. 2. 2. 8. B de Heer 3. 1. 2. V,. Het komende programma luidt: Afd. „A": G. L. de Haas—P. Hart; Ir. D. G. HuygenJ. Jansen: Tj. de Jong A. Kistemaker; D. van Vuuren-P. Hart. Afd. „B": J. v. d. BergM. P. Sui ker; B. de HeerA. Rijke; L. Mostert manJ. L. Wijdoogen. Een Nederlandse emigratieroman door Dirk den Brink van Ik had Jettie Simons dus één keer gesproken. Ver der wist ik niets van haar gevoel of gedachten-we reld. Toch moest het een wonderlijke wereld zijn vol zoete geheimen. Ik wildg, koste wat kost, trachten, erin door te dringen. En als ik alles wist, zou ik me terugtrekken en haar vergeten. Natuurlijk! Zij was een kind uit de stad! Het zou niet verantwoord zijn, een intieme verhouding aan te knopen. Aan de zijde van een jonge boer past al leen een flinke boerendochter, die hem terzijde staat en hem, als het God belieft, een rij gezonde kinderen schenkt. Maar ach wat! Het zou immers nooit ernst wor den! Lang vóór het zo ver was, zou ik het meisje vergeten zijnof was ze een jonge vrouw Als verlamd staarde ik naar de plaats waar ik met haar gesproken had. Dat wilde ik nog éénmaal mee maken. Eenmaal en dan niet meer. 5. Tegen de Zuidmuur van onze boerderij groeide een druivenwingerd. Ik had hem daar als jongen zelf geplant. Terwijl ik op een avond bezig was, enkele druiventrossen af te knippen, trossen, zwan ger van voldragen leven, hoorde ik een geluid achter me. Het geluid bracht mijn hele wezen als het ware in een alarmtoestand. Ik keek om. Juffrouw Simons verkeerde in moeilijkheden met haar fietsslot. Het merkwaardige gevoel van ver lamming, dat me de laatste dagen zo drukte, sloeg opnieuw als een dikke mantel rond mijn gemoed. Met een druiventros nog in mijn handen klom ik ge ruisloos naar beneden, terwijl twee vragen onophou delijk door mijn denken hamerden: had ze me achter het huis bezig gezien en waarom maakte ze ge bruik van een slot, dat zo slecht werkte? Daarna betrapte ik me er op, dat ik deze vragen stelde. Het was helemaal mijn zaak niet. Juffrouw Simons moest immers zelf weten wat ze deed met haar fiets. Maar toch kon ik niet nalaten, hierover een opmerking te maken: „Zou U de fiets voortaan niet liever in het achter huis zetten, juffrouw Simons? U loopt dan in alle op zichten minder risico's." Precies als de eerste keer richtte ze zich verrast op. Of had ze verwacht, dat ik haar aan zou spre ken? Het was een-zachte oktoberavond. Het bronzen licht van de ondergaande zon zette een brandende laag vernis op het felle kleurenpa let van de klimopbladeren tegen de muur. Zelfs een pioenroos zou jaloers kunnen worden op de herfst kleuren van een klimop-plant. Ze vormden de ver blindende schone achtergrond voor deze ranke vrouw. Jettie Simons was anders dan ik haar de vooraf gaande dagen in mjjn verbeelding had gezien, en ik ervoer dit als een teleurstelling. De eerste maal had ik haar nauwelijks aangezien. Nu bemerkte ik duidelijk, dat ze niet jong meer was. Ze had het figuur van een jong meisje, een indruk, die nog ver sterkt werd door de nauw-sluitende, op een uni form lijkende jurk. Ze was echter minstens zeven- of achtentwintig, en iets in haar trekken deed haar zelfs nog ouder schijnen. Het kortgeknipte haar was git zwart en sluik. De wenkbrauwen rezen als twee smal le bandjes vragend de hoogte in, maar de koolzwarte ogen glinsterden niet. Ze wekten de indruk van ver moeidheid. Het hele gelaat trouwens, dat regelma tig en misschien ook knap genoemd kon worden, vertoonde een zekere matheid: de glansloze huid, en vooral de weke lijn van de mond. Een ogenblik tekende de boer in me een zwak pro test aan. Deze vermoeidheid was onnatuurlijk; ik moest nu, nu meteen, een einde maken aan de hele bespottelijke geschiedenis. Impulsief keerde ik mij half om, maar juist op dat ogenblik plooide ze haar gezicht in een brede glimlach. Het is opmerkelijk, hoezeer een lach de karakte ristieke lijnen in iemands gelaat kan vervagen. Ze ker, er zijn mensen, bij wie de glimlach het natuur lijke effect is van een vrij en onbezorgd gemoed, maar zij behoren toch tot de uitzonderingen Dikwijls doet de lach dienst als masker. Afgaande op som mige foto's in de kranten zou men zeggen, dat de wereld bevolkt wordt door lieden, die schaterlachend door het leven gaan. Ik heb wel eens gedacht, dat dit soort lach het meest doeltreffende wapen van de duivel is. „Wat een prachtige tros druiven heb je daar," zei de verpleegster, zonder in te gaan op mijn woorden. Ik gaf me gewonnen. „Zal ik ze voor u inpakken?" vroeg ik haastig. Ze moest haast wel merken, hoe snel plotseling mijn adem ging. „Graag," zei ze zacht. Terwijl ik naar binnen snelde, had ik maar één gedachte: ik moest vlug zijn. Als ze bij mijn terug keer niet meer aanwezig was, dan zou alles verloren zijn. 6. Dan was alles tevergeefs geweest. Mjjn moeder zat in de keuken te breien. „Wat voer je toch uit, jongen?" vroeg ze bezorgd. (Wordt vervolgd1 Zandvoort beleeft in deze dagen het hoogtepunt van het zomerseizoen. De eerste helft van de maand augustus is nog steeds de drukste periode ook wat de permanente gasten betreft. Hotels en pensions zijn nagenoeg volgeboekt en gemeubileerde kamers zijn alleen nog maar in de verder van het strand gelegen straten te huur. Dit jaar heeft zich de toenemende ?mvang van het speciaal toerisme ook O Zandvoort sterk gedemonstreerd, j. 7f"den kampeerder trokken naar npnflaai^aats- Het caravan-park „Den- eTdreZr°sek a?gewe|en^|^bre|^sUr h£ bergt, is sinds Pinksteren ats kamneer- centrum in bedrijf. Trekke?*™^, als „caravanners" vinden daar eejv goed onthaal bij de kampopzichter Doornekamp en zijn assistenten. Op het ruime terrein, naast de sportvelden, vinden de kampeerders een goede plaats. Verschillende nationaliteiten en alle maatschappelijke groepen verblij ven in deze kampeer-gemeenschap: een Zweedse schoorsteenveger naast een Duitse ingenieur en een Neder landse arts. Zaterdagmiddag was de toeloop zo groot, dat de maximum-ca paciteit werd bereikt. Ruim 300 tenten stonden daar ln dit weekend opgesteld. Het zomerse weer lokte alle bezoekers naar het strand en de zee. In de avond uren is het clubgebouw van het sport park waar mevrouw van Deursen de scepter zwaait een gezellig tref punt voor de kamp-bewoners. „Zandvoort, parol der Noordsep (f0# slagzin ls zaterdag door honderden kinderen van gasten en inwoners iet badplaats de lucht in gezonden. Het w9' ren de jeugdige deelnemers aan de bal lonwedstrijd van Touring Zandvoort" die onbewust deze propaganda naar verre streken richtten. De pastelkleurige ballons droegen na melijk het in de aanhef genoemde op schrift. Aan elke ballon was een kaart bevestigd, welke de vinder kan bezigen om het bureau van Touring Zand voort" in kennis te stellen van het neer komen van een ballon. Als de ontvangst- berichten binnen zijn, ontvangen de kin deren wier ballon de grootste afstand heeft afgelegd een prijs van „Touring Zandvoort." 's-Middags om een uur was een op gewekte kinderschaar op de rotonde bij een gekomen. In spanning wachtte men het moment af, waarop de wedstrijd een aanvang zou nemen. Zo nu en dan ont glipte een ballon aan de hand var een der kinderen. Om vijf over een gaf de heer Hugenholtz, directeur van Tou ring Zandvoort", het sein, dat de bal lons moesten worden opgelaten, pnder het gejuich der kinderen gingen de bal lons in snelle vaart de lucht in. De noordenwind was gunstig voor deze wedstrijd want de ballons dreven in Zuidwestelijke richting het land in, na gestaard door de kinderen en de talrijke toeschouwers. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft in een schrijven aan de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid zijn ongerustheid uitgesproken over het beleid van de bewindsman met be trekking tot de verhoging van de huren van nieuwe woningen. Met nadruk wijst het C.N.V. in zijn schrijven erop, dat de besprekingen over de compensatie van de huurverhoging in de sociaal-economische raad en de stichting van de arbeid zijn gevoerd in de veronderstelling, dat deze huurver hoging alleen betrekking had op de vooroorlogse woningen en een zeer be perkt aantal huizen, gebouwd onmiddel lijk na 1945. Aldus heeft het C.N.V. dan ook zijn leden in vergaderingen en vak bladen voorgelicht. In het schrijven zegt het C.N.V., dat het zijn leden uiteenge zet heeft, dat een huurverhoging van de oude woningen noodzakelijk is, me de om daardoor een vermindering van het verschil in huren tussen oude en nieuwe woningen te bewerkstelligen, alsmede om te bereiken, dat degenen, die reeds lange tijd m nieuwe huizen wonen, de zo dringend noodzakelijke in komstenvermeerdering verkrijgen. Voorts zegt het C.N.V., dat niet al leen het christelijk nationaal vakver bond. doch ook de instanties van de overheid ile zaak aldus hebbpn begre pen. Dit blijkt volgens het C.N.V. on der meer uit de omstandigheid, dat het gewestelijk arbeidsbureau van Amster dam op bijeenkomsten ir Zeeland, waarin bouwarbeider- voo- V' ste—d*»m werden gewonnen, in uitzicht stelde, dat deze arbeiders een ni'-uwe woning in Amsterdam zouden krijgen, waar voor de huurverhoging niet zou gelden. Deze voorlichting, aldus het C.N.V., is voor verscheidene Zeeuwse bouwarbei ders aanleiding geweest, zich in Am sterdam te vestigen. Deze arbeiders vragen thans het C.N.V., welke waarde het woord der overheid heeft. Het C.N.V. acht het ook objectief vol komen uitgesloten, dat zo als thans in Amsterdam dreigt te moeten geschie den mensen met een laag inkomen (plusminus 75 gulden per week) een vierde van dit inkomen moeten gaan verwonen. Vroeg of laat zal dit volgens het C.N.V. moeten leiden tot spannin gen op loonpolitiek gebied. Het C.N.V. verzoekt de minister met grote klem alles in het werk te stellen om aan deze bezwaren tegemoet te ko men.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2