JORDANIË en SYRIË op gespannen voet Irak zegt Jordanië hulp toe Rusland steunt Syrië PHILIPS Nieuwe zuivering aangekon digd onder Hongaarse kunstenaars Het mysterie van Robinson Crusoë de Tweede is opgelost I Mgr. Bekkers vraagt studie inzake structuur van K.A.B. Vijf gevallen van verdrinking Overlevenden en familie zullen de Papoea's een kerkklok schenken Hongaarse diplomaat en twee grens wachten vragen politiek asyl Tussen neus en lippen Heilig Bloedspel in Brugge Bisschop bezorgd over centralisatie Meisje van 15 jaar maakt haar eerste solovlucht Kritiek op de Britse vorstin Aalmoezenier der jonge boeren Raad der Arabische Liga bijeen Gewonden ramp Neutronmaken het goed Resident stuurde Papoea's weg „En hier is het Nieuws" vertelt waarom mmêm flitslampjes verschalktu de leukste vakantie-momenten Politieke leiders opgepakt Wel vakantie, maar geen brood Pastoor Steinhart vrij plotseling overleden Prof. Mulder acht zich beledigd Pauselijke Zegen voor deelnemers Jamboree Artikel van Lord Altrincham Rector Joosten MAANDAG 5 AUGUSTUS 1957 PAGINA Felle Egyptische reactie Rode hulp voor Syrië Het onmisbare vakantie-zonnetje Nogal ingewikkeld Eis tot schadevergoeding ingediend tegen „Het Parool" mn- Adverentie Tussen Syrië en zijn Arabische buur landen, met name Jordanië, is een ge spannen verhouding ontstaan. Vorige week woensdag heelt de Jordaanse mi nister van buitenlandse zaken en plaats vervangend premier, Samir el Rifai, by de Syrische zaakgelastigde te Amman, Rajabi, in krachtige bewoordingen ge protesteerd tegen de campagne, die in de Syrische pers wordt gevoerd tegen leden van het Jordaanse koninklijke huis en leden van de Jordaanse rege ring. Volgens de lezing, die de Syri sche omroep, radio Damascus, van dit protest geeft, zou Rifai hebben gedreigd met tegenmaatregelen, waarbij Jorda nië eventueel een gewapend conflict niet uit de weg zou gaan. Het protest zou zijn gekleed in de vorm van een ultima tum, dat gisteravond zou zün afgelo pen. De Syrische premier heeft het ul timatum verworpen en zich onmiddel lijk in verbinding gesteld met de rege ringen van Egypte en Saoedi-Arabië. Een woordvoerder van de Jordaanse regering heeft evenwel verklaard, dat Rifai niet met wapengeweld heeft ge dreigd. Hy zou slechts hebben gezegd, dat Jordanië zich in het uiterste geval genoodzaakt zal zien maatregelen te nemen om zijn waardigheid te be schermen en dat deze maatregelen uit sluitend de vyanden van de Arabische wereld ten goede zouden komen. De woordvoerder noemde de mededelingen van Syrische zijde „een pak leugens". In Cairo heeft de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Hassoena, over leg gepleegd met de Egyptische minis ter van buitenlandse zaken, Mahmoed Fawzi, en de Syrische ambassadeur, Ehlah. Men zou tot de commissie zyn gekomen, dat er zich thans een ernstig feschil tussen Arabische landen voor- oet en dat een spoedzitting van de raad van de Liga thans gewettigd is. De Egyptische pers brengt het Jor daanse protest onmiddellijk in verband met het bezoek, dat de premier van Pakistan, Suhrawardy, aan koning Hoessein heeft gebracht. Men heeft Jordanië ertoe gebracht, zo zeggen E- gyptische kranten, in plaats van Israël de rol van bruggenhoofd van het im- perealisme in het Midden-Oosten op zich te nemen. Is het Jordaanse ulti matum soms een onderdeel van de Eisenhower-doctrine?, zo vraagt een ander blad. Koning Hoessein van Jordanië en pre mier Suhrawardy van Pakistan hebben na afloop van hun besprekingen een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat zij zich zullen keren tegen de ondermijnende activiteiten in het Midden-Oosten van alle krachten, die de ondergang van de Arabische wereld op het oog hebben. De Iraakse radio heeft zaterdag verklaard, dat de Iraakse regering de Egyptische kritiek op zyn land be treurt en met name bezwaar heeft tegen de laatdunkende wijze, waarop Egypte zich uitlaat over Iraks hou ding tijdens de Palestijnse oorlog. Vroeger was alleen Israël onze vijand, aldus de radio, maar nu schij nen we er nog een te hebben bijge- kregen. Irak heeft aan Jordanië financiële hulp toegezegd tot een bedrag van 16 miljoen gulden. Dit geld zal worden gebruikt voor de uitvoering van aller lei agrarische en industriële projecten Ook zal de vestiging in Amman wor den bevorderd van Iraakse landbouw- en industriebanken. De Sovjet-Unie heeft voor de komen de tien jaar een bedrag van 400 miljoen gulden aan steun voor industriële en agrarische projecten in Syrië toege zegd. Volgens de Syrische premier, Sabri al Assali, zal binnenkort een commis sie worden ingesteld, die tot taak heeft cstichting van een federale Egyptisch- Syrische staat met één grondwet voor te bereiden. De regering van de Libanon, welk land de laatste tijd ook op gespannen voet met Syrië verkeert, heeft zich tot de Sovjet-Unie gewend met het ver zoek een matigende invloed te willen uitoefenen op de links-radicale groepe ringen in de Libanon. De Russische on derminister van buitenlandse zaken, Semionov, zegt, dat de Sovjet-Unie zich niet kan bemoeien met de interne aan gelegenheden van andere landen en dat zp het betreurt, dat door het Libanese verzoek indirect de indruk is gewekt, dat zulks wel mogelijk zou zijn. De Rus sische regering blijft zich alle kritiek op de Eisenhower-doctrine voor het Midden-Oosten voorbehouden, maar zij beschouwt dit niet als inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de landen in dat gebied. (A.F.P.-Reuter-U.P.) Met de Sydneymachine van de K.L.M. arriveerden zondagavond op Schiphol generaal-majoor M. de Boer, vader van Siegbrand Michiel de Boer, de 26-jarige K.P.M.-vertegenwoordiger op Nederlands Nieuw-Guinea, die ais een der tien overlevenden van het on geluk met de „Neutron" op het ogen blik in het ziekenhuis van Hollandia wordt verpleegd, alsook de heer F. lt. de Vries, schoonvader van de gouver nementsarts D. L. Leiker, die even eens tot de geredden van de ramp be hoort en die intussen, evenals de an dere gewonden, voor een verdere be handeling van Biak naar Hollandia is overgebracht. Generaal-majoor De Boer vertelde in het bijzijn van de heer De Vries, dat alle gewonden het naar omstan digheden goed maken, en dat men mag aannemen, dat hun toestand over on geveer een maand zodanig zal zijn, dat vervoer naar Nederland kan geschie den. Over de behandeling in het hospitaal van Biak lieten de heren De Boer en De Vries zich gunstig uit. „Maar het hospitaal zelf voldoet toch niet aan de eisen, welke men er heden ten dage aan mag stellen. De heer De Vries en ik zouden gaarne zien, dat in Neder land een actie wordt ondernomen ve r een geldinzameling met het doel de plannen voor de vernieuwing van dat ziekenhuis, welke klaar liggen, te hel pen verwerkelijken". De heer De Boer deelde verder uog mee, dat de overlevenden en hun fa milieleden het initiatief hebben geno men om het dorpje Parai, waar de Papoea's leven, die hulp hebben ge boden, een geschenk van dankbaar heid aan te bieden in de vorm van een kerkklok voor hun kerkje. Op de klok zal dan een inscriptie komen, in het Biaks, welke zal herinneren aan de hulp die de Papoea's tijdens de rampnacht verleenden. Tezyner- tyd zal de resident deze kerkklok aanbieden. Naar aanleiding van de berichten over de beloning van de Papoea's die een aandeel hebben gehad in de red ding van 1 overlevenden bij de ramp met de „Neutron" schryft „En hier is het Nieuws" (het door de gouverne mentsvoorlichtingsdienst in Nieuw-Gul- nea uitgegeven nieuwsorgaan) het vol gende: „De werkeiykheid is, dat toen dins dagochtend de verschrikkelijke ramp met de „Neutron" had plaatsgevonden, dinsdagmiddag twee lieden, zich aan dienend als redders, voor het K.L.M.- hotel (in Biak) stonden om een belo ning te vragen. Elk weldenkend mens met enig begrip voor wat menselijke plicht is, om niet te spreken van wat christenplicht is, zou begrijpen, dat zy op dat moment zonder meer door de resident, die hen toevallig daar opving, teruggezonden werden." Het nieuwsorgaan besluit dan met te zeggen, dat het nauwelijks voorstelbaar is, dat de Nederlandse pers daar an ders over zou kunnen denken. Aartsbisschop Makarios gaat in sep tember naar Amerika om daar steun te zoeken voor zyn eis, dat aan Cyprus zelfbeschikkingsrecht moet worden ver leend. Engeland Op 60-jarige leeftijd is in Londen overleden, Richard Stokes, een vooraanstaand lid van de Labour- fractie in het Lagerhuis. Stokes heeft In de regering-Attlee enkele ministers posten bezet. Met dezelfde machine kwam op Schiphol aan de heer G. C. Wans- beek, leider van de K.L.M.-commissie van onderzoek en waarnemend hoofd bureau veiligheid van de maatschappij, die een rapport over zijn bevindingen zal uitbrengen aan de directie van de K.L.M. Dit jaar komt u thuis met een „volledig beeld" van uw vakantie. Want dit jaar neemt u „Photoflux" mee: voor flits- kiekjes in de tent, de boot, het hotel; rond het kampvuur en op dat lommerrijk terrasje! Zet het nu alvast bovenaan uw lijstje „vakantiebenodigdheden": gelijk met de filmpjes enkele doosjes Philips „Photoflux" halenHet goedkope, feilloze flitslampje dat overal komt waar de zon niet komt! Oniler bet afdak Of in 't vooronder. Een bezoek aan 'n chateau met „Photoflux" ■wordt elke foto „Zo' 'l HEBT U NOG GEEN FLITSCAMERA f SCHAP ER DAN NU EEN AANI De minister van onderwijs in het Hon gaarse kablnet-Kadar, KaÜai, heeft gis teren in een artikel in het blad Neps- zabadsag een nieuwe zuivering aange kondigd onder kunstenaars en schrij vers om de Hongaarse culturele wereld te zuiveren van „contra-revolutionaire elementen". Volgens Kallai bezetten de „contra-revolutionairen" in de kunst nog het grootste deel der belangrijke plaatsen en beramen zij nieuwe agressie-plannen. De regering over weegt naar zyn zeggen een „tegenaan val" in de culturele sector. Die tegen aanval draait in de politieke sector biykbaar al op volle toeren. Talrijke leiders van ,,niet-communistische splin ter-groeperingen" zyn biykens een com muniqué van het Hongaarse ministerie van binnenlandse zaken gearresteerd, omdat zy zich aan contra-revolutionaire en illegale activiteiten zouden hebben schuldig gemaakt. Een der meest prominente arres tanten is Goraly Zajkovari, advocaat te Boedapest en volgens het communi qué stichter en leider van een „Chris telijke Hongaarse Partij", Ook Ferenc Mateovics, die in de periode 194748 namens de „Democratische Volkspar- tü", de sterkste katholieke party van dat tqdvak, in het parlement zat, is gearresteerd. Hy is pas vorig jaar uit de gevangenis ontslagen. Istvan Adam, de particuliere secretaris van de Hongaarse zaakgelastigde te Londen, heeft, naar nu blijkt, drie we ken geleden het legatiegebouw verla ten en de Britse regering om politiek asyl gevraagd. Na een scherp verhoor door de Britse spionagedienst zou hem dit asyl zyn verleend. Adam kwam tot zqn besluit nadat hy volkomen gedesil lusioneerd over het regime van Kadar Het mysterie van de geheimzin nige Robinson Crusoë de Tweede op Malden-eiland in de Stille Zuidzee is opgelost en zoals altijd heeft de zaak wel iets aan ro mantiek ingeboet. Robinson II, juis ter gezegd Abraham McCulloch, schrijver van het dagboek dat men op het kleine koraaleiland vond, blijkt nog een dochter te hebben die ln leven is: de 79-jarige mevrouw Ann Vliethom, een krasse oude da me, die zich haar jaren op Malden- eiland nog zeer goed herinnert. Vol gens deze dochter was Abraham Mc Culloch niet zo zeer op de vlucht voor de „boeien der beschaving" als wel op jacht naar respectabel aards ge win. Hij was agent van de firma Grioe Summer en Co., die in mest stoffen handelde. Voor die mest stoffen zorgde het gevogelte op Mal den-eiland rijkeiyk. De mest lag er om zo te zeggen voor het grypen. Iets bijzonders was er wel met Abra ham. Hij was namelijk in eerste in stantie whisky-proever, doch daar hy niet van whisky hield, verander de hy van werkkring en werd mest- vergaarder. Toen enkele weken gple- den een groep Engelse militairen, die een waarnemingspost op Malden- eiland Inrichtten, in verband met wa- terstofbomontploffingen, het dag boek vonden en poogden het geheim van de bewoning van Malden-eiland op te lossen, vonden zij ook drie gra ven, waarvan er een het graf was van een kind, dat ln zee was verdronken. Ook dit mysterie heeft mevrouw Vliethorn opgelost. Er waren in het gezin van deze Robinson vier kinde ren, waarvan het jongste op het eiland werd geboren en de naam Mal den kreeg. Op een dag liep het kind de zee ln en verdronk. Het stoffeiyk overschot werd nooit gevonden. Het graf bevatte derhalve geen stoffe lijk overschot. Het werd slechts ter nagedachtenis aangelegd. Er waren in die dagen omstreeks 1860 zes blanken op Malden-eiland, be halve de McCullochs. Voorts werk ten er veertig inboorlingen van de Zuidzee-eilanden. Veel schepen de den het eiland aan. McCulloch stierf in 1897. Hy werd op Malden-eiland begraven. Een van de drie graven is vermoedeiyk het zijne. Het derde graf is waarschynlyk dat van zekere Dixon, die McCullochs mestaffaires overnam doch spoedig na aankomst op het eiland overleed. De vreemd soortige varkens met lange snuiten die de Engelse militairen op het eiland aantroffen, zyn vrijwel zeker de wilde afstammelingen van de ge- importeerde varkens die de familie McCulloch er hield. Toen de caféhouder Robert de Leonardis in Chicago 's mor gens de deur van zijn zaak ging openen, zag hij tot zijn verbazing in de cafézaal, juist onder het plafond, op de plaats waar vroeger een ven tilator had gezeten, een mannenhoofd voorzien van schouders en armen naar buiten steken. „Kerel, help me eruit" zuchtte het hoofd. Hy houdt hst nog wel even uit, dacht de café houder en hij wandelde naar een brandweerstation ln de buurt. Samen met enkele brandweerlieden ging hy vervolgens op zoek naar de andere helft van de geheimzinnige Indrin ger, welke werd aangetroffen aan de andere kant van de muur. U heeft gelijk: dat was nogal glad. Intussen kreunde het hoofd in de zaal: „Wat staan jullie te koekeloeren, help me liever naar beneden". Zulks ging niet zo eenvoudig: Er moesten ladders aan te pas komen en heel het frame van de ventilator moest mee naar beneden. De man zat erin geklemd als ln een yzeren corset en kon er slechts uit bevryd worden met be hulp van ijzerzagen. Tydens deze operatie had hy alle tyd om de po litie te vertellen, dat hy zus en zo heette en des nachts om een uur met enkele verkeerde notities omtrent het mijn en dyn ln zyn achterhoofd, had geprobeerd het café op deze wy- ze binnen te komen, vyf uur had hy in het plafond gehangen. Met een zucht in de richting van de caféhou der herhaalde hy: „Kerel, waarom ben je toch zo lang weggebleven?"... van een bezoek aan Boedapest in Lon den was teruggekeerd. Twee Hongaarse grenswachten zyn zaterdag, geüniformeerd en gewapend, de Oostenrijkse grens over gekomen en hebben eveneens om politiek asyl ge vraagd. Een Hongaarse vrouw, die Samen met haar man naar Oostenryk wilde vluch ten, is op een landmijn gelopen en ern- stig gewond. Haar man, die ongedeerd bleef, haalde hulp in het Oostenrijkse dorp Rattersdorf, maar toen hij de plaats naderde, waar hij zyn vrouw had achtergelaten, bleek, dat zij door Hon gaarse grenswachten was ontdekt en meegenomen. De man verblijft thans alleen in Oostenrijk. (Reuter-U.P.) Zaterdagmiddag is de broodvoor ziening in Rotterdam-zuid spaak gelopen. Er heerste grote on rust in de wijk, omdat niet enkelen, maar honderden mensen zonder brood zaten. Zij waren, nu door de vakantieregeling niet aan huis be zorgd wordt, winkel in, winkel uit gegaan, zonder resultaat. Men was nl. in de winkels al vroeg uitver kocht. Ten einde raad wendden de men sen zich tot de politie op het bureau Sandelingplein, betogend, dat deze vakantieregeling misschien wel een regeling van de vakantie was voor de bakkers, maar geen regeling van de broodvoorziening. De politie hoorde de klachten aan en nam di rect maatregelen. Zij wist enige bakkers te bewegen hun vrije za terdagmiddag op te offeren, om opnieuw aan de slag te gaan en zo kon aan de teleurgestelden worden medegedeeld, dat er des avonds tussen zeven en tien uur brood te verkrijgen zou zijn. Net als in de oorlogsdagen heeft het publiek toen voor de winkels in de rij mogen staan. Maar ieder kon tenminste met voldoende brood voor de zondag naar huis terugkeren. Op de Grote Markt te Brugge, met het Belfort als achtergrond, is weer de eerste uitvoering gegeven van het om de vijf jaar terugkerende H. Bloedspel. De tekst is van de onlangs overleden pater Boon C.ss.R.; de muziek werd gecomponeerd door Arthur Meulemans en de regie had Anton van der Velde. De coadjutor van de Bossche bis schop, mgr. W. Bekkers, heeft, toen hy zaterdag de sociale studiedagen in Gemert bezocht, het verzamelde K.A.B.-kader gevraagd, zich te bezin nen op de structuur van hun standsor ganisatie. „Achter de idee van de standsorganisatie staat het ideaal van de herkerstening van de moderne ge meenschap; ln dit verband zag Poels de standsorganisatie als een nieuwe structuur met grootse mogelijkheden. Ik vraag me met grote zorg af: was de visie van Poels juist; is ze nog juist; of is ze alleen juist met verdis contering van het feit dat we tien jaar verder zijn en heeft ze dus een sterke aanpassing nodig? Worden deze vra gen in de K.A.B. grondig onderzocht? „Het ontwijken van deze vragen en tegelpk toch in een andere richting bouwen is m.i. niet verantwoord", aldus mgr. Bekkers. „Dat het hele maat schappelijke leven en ook de Kerk ge diend zyn met een gezonde katholieke arbeidersbeweging, is wel duidelijk. Volgt daaruit principieel een bisdom- meiyke opbouw van de organisatie? Als dit zo is, moeten we op dit mo ment wakker zijn. Een sterke centra lisatie kan in onze maatschappij nuttig en nodig zyn, maar over de centralisa tie in de K.A.B. maak ik my zorgen. Zou de beweging niet veel gezonder en effectiever zijn, naarmate er een gro tere decentralisatie is, naar bisdom men en naar stands- en vakorganisa ties? Is de K.A.B. nog een weergave en een afspiegeling van een cultuur stand, waar wij zulke grote variaties naar vakken en groepen aantreffen? My dunkt van niet. Zou in de toe komst niet veel meer voor de mens in de arbeider moeten worden gedaan, sa men met andere organisaties? De bis schop beval deze vragen aan als on derwerpen voor een brede discussie. Bondsvoorzitter P. Vriens antwoordde, dat een speciale commissie reeds stu die maakt van de structuur van de be weging en dat men met deze studie klaar hoopt te zyn, als de kwestie op nationaal niveau aan de orde komt. Hy voegde hieraan toe, voorlopig nog niets te voelen voor een verlies van de zelfstandigheid van de Bossche bond. Omstreeks zes uur zaterdagavond is de zeereerw. heer C. H. J. Steinhart, pastoor te Wessem, tydens het biecht horen in de kerk plotseling onwel ge worden en even later overleden. Enkele biechtelingen, die in de kerk zaten, zagen de pastogr onverwachts uit zyn biechtstoel stappen en zich naar de sacristie begeven. Vandaar ging hij even in de buitenlucht op het kerkhof en keerde weer in de sacristie terug, waar hy in elkaar zakte en ter plaatse over leed. De te hulp geroepen dokter kon slechts de dood constateren. Pastoor Steinhart, die 65 jaar oud was, was se dert 1938 pastoor te Wessem. „Pe 15-jarige Gonnie Bruys uit Ber- vIih X.?0?1 t?eeft zondag op het vlier eerste loiovluch^ by R°osendaal haar dit de eerste keer dat een 15-jaHge in ons land een dergelijke vlucht heeft gemaakt. De Rijks!uchtvaartdienst htd speciale toestemming gegeven. Het meisje, dat leerlinge is van haar va der, de heer A. L. Bruys (voorzitter van de Westbrabantse Aeroclub en te vens hulpinstructeur van de Nationale Luchtvaartschool) heeft op 14-jarige leeftyd al leren zweefvliegen. De heer Bruys heeft gewacht met de eerste solovlucht op een motorvliegtuig van zyn dochter totdat ze 15 jaar was ge worden. Toen dat dezer dagen het ge val was heeft hij haar door de vlieg- medische dienst op Soesterberg laten keuren. Zy werd goedgekeurd en gis teren Het vader Bruys zyn dochter al leen in een motorvliegtuig de lucht in gaan. In normale gevallen moeten kandidaten voor het vliegbewys 17 jaar zyn. De Leidse hoogleraar prof. dr. J. Mulder, chef van het Nederlandse in- fluenza-centrum te Leiden, acht zich beledigd door publikaties in het dag blad Het r -ooi. Volgens dit dagblad heeft de hoog leraar an eis tot schadevergoeding ingediend van f. ÏO-OOO. In rechten zijn aangesproken de stichting Het Parool, de hoofdredacteur van de krant dr. P. J. Koets en dr. F. Dekking, wetenschap pelijk hoofdambtenaar aan de gemeen telijke universiteit van Amsterdam. Prof. Mulder voelt zich diep gegriefd door een artikel van dr. Dekking, die als medisch medewerker aan Het Pa rool is verbonden. Dit artikel laakte in scherpe bewoordingen de mededelin gen, die ongeveer een maand geleden door het Leidse influenza-centrum wer den gedaan over de Aziatische griep in Nederland. De Amsterdamse rechtbank zal over de eis van de Leidse hoogleraar een oordeel moeten vellen. Paus Pius XII heeft zaterdag ln een boodschap aan de deelnemers van de jamboree, die thans in Engeland wordt gehouden, een beroep op de padvinders gedaan te werken voor waarheid, ge rechtigheid, vrede en broederschap Hy schonk de padvinders in deze boodschap tevens zyn Apostolische Ze gen. (Reuter De grootste Britse ochtendbladen, „Daily Mirror" en „Daily Express," heb ben zaterdag gedeelten gepubliceerd van, wat de redacties noemen, „een verba zingwekkende aanval" op koningin Eli zabeth door een jonge conservatieve edelman. Deze edelman, de 33-jarige Lord Al trincham heeft in een artikel in een klein maandblad, „de National and English review", ernstige kritiek geuit op de koningin. Hij heeft kritiek op de openbare toe spraken van de koningin. Voorts be treurt hij het, dat de koningin tenge volge van haar „conventionele upper- class opvoeding" en haar „smartelijk ontoereikende opleiding" niet in staat is de arbeiders te begrijpen. Lord Al trincham heeft ook kritiek op de samen stelling van het hof, dat bijna geheel uit Britse adel bestaat. De „Daily Express" wijst er in een verontwaardigd hoofdartikel op, dat Lord Altrincham bij zijn kritiek kenne lijk geen rekening heeft gehouden met het feit, dat de koningin niet op deze kritiek kan antwoorden. De jonge Lord verklaarde zaterdagavond echter tegen over de pers, dat zij het best kan ant woorden door zijn raad op te volgen. De socialistische „Reynolds News" noemt het artikel „verfrissend" en schrijft: „Lord Altrincham zei hardop wat vele mensen denken: Buckingham Palace detoneert in het Engeland van 1957." De rechtsgeoriënteerde „League of Empire Loyalists" heeft het hoofd van het openbaar ministerie telegrafisch ge vraagd, welke actie deze denkt te onder nemen tegen Lord Altrinchem. De liga heeft Lord Altrincham verzocht, de ko- nipgin „nederig zyn verontschuldigingen aan te bieden." (Reuter,-U.P.) De 18-jarige P. JSchrijver uit Krab- bendyke is zaterdag verdronken toen een kano waarin hy met zyn 19-jarige broer, op de Oosterschelde voer, om sloeg. De broers hadden de kano van een provisorisch zeil voorzien. De kano kapseisde nabij de Zeedijk langs de Oosterschelde. De oudste van de twee broers kon door tijdig ingry- pen van een juist op de Zeedyk aanwe zige wachtmeester van de rykspolitie gered worden, maar de jongste werd door de sterke stroom meegetrokken. Zyn stoffelyk overschot is omstreeks elf uur geborgen. In de nacht van zaterdag op zondag is de 49-jarige kermisexploitant uit Weert, de heer W. Moris, rydende op zyn bromfiets van Someren naar Weert ter hoogte van sluis 13 in de Zuid-Willemsvaart gereden. De politie schoot onmiddellijk te hulp, geassisteerd door de brandweer uit Someren. Na lang dreggen werd het slachtoffer aan de wal gebracht. De drenkeling was echter reeds overleden. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Zondagmiddag is het vijfjarig jongetje F. Krens uit de Brueghelstraat te 's Gravenhage by het spelen in de Zoutkeetsingel gevallen. De politie heef gedoken en gedregd maar het kind nog niet gevonden. Om kwart over zes is zondagavond het 16-jarige meisje Maria Aarts uit Gerwen in het zwembad „De IJzeren Man" te Eindhoven na geruime tyd dreggen levenloos uit het water ge haald. Zij werd omstreeks drie uur ver mist door haar zusje en haar vriendin netje, met wie zy in het middel-diepe bad had gezwommen. Het meisje kon slechts matig zwemmen. Te 's Hertogenbosch is uit het water van de binnenhaven opgehaald het stof felyk overschot van de 23-jarige Van Gcllicom uit Nijmegen, die vrijdagavond door de duisternis misleid te water was geraakt. Het stoffelyk overschot is naar Nymegen overgebracht. Australië By verkiezingen voor het parlement van de staat Queensland, waarschynlyk de welvarendste van de Australische staten, hebben de socialis ten de meerderheid, die zy 25 jaar lang hebben gehad, verloren. De benoeming tot nationaal aalmoezenier van de Katholieke Nederlandse Jonge Boeren- en Tuindersbond (K. N. J. B. T. B.) brengt voor rector J. Th. M. Joosten uit Posterholt weinig verandering mee. In feite is het niei meer dan een officiële be vestiging van een bestaande toe stand. Als oudste van de vijf ge westelijke aalmoezeniers voor de katholieke boerenjeu gd rector Joosten is 48 jaar werd hij reeds geruime tijd door het nationale bestuur van de K. N. J. B. T. B. beschouwd als de aalmoezenier. Toch is de benoe ming niet zonder betekenis. Rec tor Joosten ziet er een erken ning in door de kerkelijke over heid van de K. N. J. B. T. B. De moeizaam tot stand geko men federatieve vorm van sa menwerking tussen de vijf dio cesane jonge boerenorganisaties is thans volledig „af". Het is tekenend voor rector Joosten, dat hij in alles het be lang van de hem zo dierbaar geworden jeugdstandsorganisa- tie van de jonge boeren voorop stelt. Sinds zijn benoeming in 1945 tot aalmoezenier van de katholieke jonge boeren en tuin- ders in het diocees Roermond, is hij in hoge mate bekommerd om het lot van deze jeugd. Dit bracht hem er toe, om vurig te ijveren voor de tot standkoming van de federatie van de vijf gewestelijke jonge boerenorgani saties. De federatieve vorm met handhaving van de diocesane organisaties ondervond niet weinig bestrijding van de zijde van de voorstanders van één nationale organisatie. Bovendien bestond bij de katholieke bond van oude boeren enige aarzeling ten aanzien van een aparte organisatie van jonge boeren. Geleidelijk aan zijn al deze problemen opgelost. De federatie-vorm heeft bewezen meer aan te slaan bij de boerenjeugd dan een al te zelfstan dig nationaal bestuursorgaan. Voorts hebben de oude boeren hun aar zeling tegenover de organisaties van de jonge boeren geheel laten varen en omgezet in een voorbeeldige samenwerking. Het gevolg hiervan is ge weest, dat de statuten van de K. N. J. B. T. B. kortgeleden werden goed gekeurd en dat de organisatie thans beschikt over een eigen nationale aalmoezenier. Het wekt bij de jonge boeren geen verwondering, dat rector Joosten deze eerste nationale aalmoezenier is geworden Van nature bezit deze eenvoudige priester een warme belangstelling voor de boerenstand. Rector Joosten heeft deze interesse van geen vreemde geërfd. Vader Joosten was als molenaar te Kessel bij Venlo en als secretaris van iverse land bouworganisaties het grootste deel van zijn leven werkzaam in dienst van de boerenstand. Zijn zoon niet minder. Als rector van de opleidingsschool voor landbouwonderwtyzeressen te Posterholt en als aalmoezenier van de jonge boeren werkt hij in niet geringe mate mee aan de verwezenlijking van het doel van de K. N. J. B. T. B.: jonge boeren te vormen tot dege lijke katholieke gemeenschapsmensen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4