Kraan triomfeert in Holland-Week Zeilwedstrijden oogsten een grote belangstelling Jan Beukers zorgt voor een Brabantse verrassing Meisjestitel voor Ruinen na felle eindstrijd Schare van vereerders uit alle oorden des lands Verlies van gekleurde wereld schandaal van 20ste eeuw n) rolt beter, plakt beter, brandt beter Nieuwe komeet waargenomen Zaligverklaring van mgrAriëns een door velen gekoesterde wens Woningbouw in eerste kwartaal van 1957 536ste STAATSLOTERIJ z* k.« „Horrido "wint „Gladia- torenrennen" JEUGDTENNISKAMPIOENSCHAPPEN Softbal deze week 29STE ARIËNSDAG TE MAARSSEN Groter dan ooit in een zelfde periode Boerderijbrand te Emmen SCHEEPVAARTBER1CHTEN MAANDAG 5 AUGUSTUS 1957 PAGINA 6 GOM^ Henk van der Geest wint derde zomerrit D.S.S. naar Oostenrijk Duidelijk zichtbaar in de vroege ochtendschemering Examens PAX CHRISTI-COXGRES MARKTBERICHTEN kk? jï 388 423 512 549 572 599 999 (Van onze sportcorrespondent.) Onder zeer goede weersomstandighe den werden zaterdag en zondag de wed strijden van de Holland-week I voort gezet. Beide dagen was er een zeer grote belangstelling voor dit zeilevenement. Er werd fel om de prijzen gestreden en er waren heel wat protesten het gevolg van, zondag zelfs een 7-tal. Over het algemeen hebben de buiten landse deelnemers hier weer weinig in de melk te brokkelen gehad. Een uitzon dering maakte de Belg Gillard toen hij zondag, nu meer gewend aan de baan en omgeving met een eerste plaats bij de Finnjollen goed voor de dag kwam. Bij de Flying Dutchman, met de grootste buitenlandse deelname kwamen de gasten op zaterdag in het stuk niet voor. De Amerikaan Powell staakte toen zelfs de strijd. Zondag was van hen de Engelsman Dawes als 9de nog de best geplaatste. De Zwitser Hotz was toen 17e en Powell 20e. Zaterdag verspeelde Jac. Kraan zijn kans op één der eerste plaatsen door een verkeerde manoeuvre in één der kruis- rakken. Zijn toen opgelopen achterstand kon hij niet geheel goed maken en hij fi nishte als vierde. Ook zondag had hij aanvankelijk enige achterstand, doch gaandeweg passeerde hij zijn concurren ten om ten slotte met grote voorsprong te winnen. Zijn 4e en le plaats op za terdag en zondag tellende voor de Jan Brass wisselprijs waren echter voldoen de om hem deze trophee te doen win nen met een totaal van 58 punten, voor Schipper (Witte Huis) en Terwogt (K.W.V.H.). die met 86 en 52 punten de 2e en 3e plaats bezetten. Bart Kraan kon het op beide dagen bij de Sharpies niet tot een overwinning brengen. Beide keren moest hij met de tweede plaats genoegen nemen. Door zijn eerste plaats op de openingsdag heeft hij echter in het algemeen klasse ment de leiding, echter op de voet ge volgd door de andere Braassemermeer- zeiler v. Wijk. Verhagen, die op zondag slechts een 4e plaats bezette, heeft zijn Piasjager te koop aangeboden. Met het oog op de Olympische Spelen in Italië is hij voornemens in een andere klasse, vermoedelijk de Flying Dutchman te gaan varen. Bij de Vrijheidjes doet de Witte Huis- zeiler C. de Haas het in zijn Speediest hie- nog beter dan tijdens de Nieuw Loosdrechtweek, toen hij hoofdprijswin naar werd met twee eerste en een derde plaats. In de nu hier verzeilde races be zette hij telkens de eerste plaats, zodat hij wel vast een plaatsje voor de nieuwe hoofdprijs kan inruimen, Willems van De Schinkel heeft bij de Olympiajollen door een le en 2e plaats op de beide laatste dagen de beste papieren gekregen. Stellingwerf van Het Witte Huis is nog zijn enige concur rent. De 16 m2 streepklasse gaf telkens een andere winnaar. De Jonge van Groot Amsterdam was met drie tweede plaat sen de meest constante zeiler in deze klasse. Bij de Pampussen kon op Zondag geen officiële uitslag worden bekend ge maakt in verband met de nog te behan delen protesten. Ook bij de 12 voetsjollen had de meest constante zeiler, De Koster van De Kaag driemaal een tweede plaats, v. Dijk eveneens van De Kaag bezette na zijn 4e plaats op de openingsdag nu tweemaal de ereplaats. U. de Vries van de Noord Ned. Watersportbond staat bij de Valken aan de kop met twee eerste een een tweede plaats. De eerste plaats op zondag voor de Belg Gillard in de Finnklasse memo reerden wij reeds. Om de hoofdprijs gaat het hier tussen Leverland (K.W. V.L.) met twee eerste en een derde plaats en Grimm van De Kaag, die za terdag en zondag de 2de plaats bezette. Bij de jeugd in de Pluisjes moest op de eerste dag Bakker van de Kaag na en protest worden uitgesloten, nadat hij tweede was geëindigd. De beide volgende dagen was hij met een derde en eerste plaats weer in het voorste gelid. Tussen hem en de Winkel (De Kaag) die twee maal eerste werd en B. Saur (Witte Huis), met 2 tweede plaatsen gaat het om de eerste plaats in de algemene rang schikking De uitslagen van de wedstrijd, die heden wordt voortgezet en beëindigd waren: De uitslagen van zaterdag zijn: 16 m2 Streepklasse: 1. A. W. Endstra met Margot, 2. M. de Jonge met Matan- sas, 3. J. C. J. Schiet met Yel For Bel Air. Internationale flying dutchman klasse: I. H. Schipper met Mooi Maar Link, 2. Ch. ter Wogt Jonker met Cabeliaux, 3. C. Kooiman met Oh Lala. Internationale 12 m2 klasse A: 1. B. van Dijk met Rakker, 2. B. Kraan jr. met Meteor, 3. Gerrit Visser met Aeolus 3. Stern klasse: 1. A. C. Menk met Groentje, 2. B. Diepenveen met Cyone, 3. M. C. Egbert met Kwiebus. Internationale 12 voet jollen klasse A. 1. J. van Dijk met Notedopje, 2. Ph. de Koster met de Swuares, 3. Jhr M. J. de Jonge met Eendvogel. 16 m2 puntklasse: 1. W. Wolfswinkel met Pourquoi Pas, 2. E. de Leeuw met Radley, 3. C. Schelling met Krelisje. Internationale Olympia jollen klasse A: 1. H. Willems met Witte Raaf, 2. W. Stellingwerf met Mustang, 3. R. Rijks met Sleepy. Valkenklasse A: 1. U. de Vries met Zilvermeeuw, 2. M. J. Rozendaal met Heibeltje, 3. C. Scherpel met Abeltje. Internationale Finnklasse; 1. G. J. Leveland met Haukaropora, 2. F. W. D. Grimm met Scampt, 3. R. H. Marseille met Scheepsklok je. Pampusklasse: 1. W. Blok met Bries, 2. H. J. Greevelink met Letke, 3. C. Tjebbes met Us Heit. Zondag: Valkenklasse A; 1. J. Prins met Jaxeur, 2. U. de Vries met Zilvermeeuw, 3. A. Rolff van der Bauman met Bounty Vrijheidsklasse A; 1. C. de Haas jr. met Speediest (drie dagen achtereen eerste), 2. S. de Jong met Yar, 3. I. J. Roose met Annemarie. Internationale Olympia jollen klasse A: 1. W. H. Stellingwerf met Mustang, De internationale draverij, de z.g. „Gladiatoren-rennen", op de banen van Hamburg Farmsen gehouden en waar voor Nederland met twee paarden had ingeschreven, is op grootse wijze ge wonnen door „Horrido" met de Duitse pikeur J. Froemming in de Sulky. Het Nederlandse paard Rolland, dat de felle eindsprint niet meer kon bijhouden, eindigde als zesde. „Emden" met de Ne derlander Martin Vergay werd niet geklasseerd. 2. H. Willems met Witte Raaf, 3. H. Prins met Yaxita. Pampusklasse: 1. O. P. Besseling met Tobbedanser, 2. W. Jaarsma met Pias jager, 3. E. van Essen met Woelwater. Internationale 12 m2 klasse A: 1. G. Visser met Aeolus 3, 2. B. Kraan jr. met Meteoor, 3. B. van Wijk met Rakker. Internationale 12 voets jollen klasse A: 1. J. van Dijk met Notendopje, 2. P. H. de Korten met The Square, 3. Jhr. M. J. de Jonge met Eendvogel. Stern klasse; 1. A. C. Monk met Groentje, 2. B. Diepeveen met Cyone, 3. Mej. B. Smeenk met Shamrock. 16 m2 streep klasse: 1. H. Molenaar met Ideaal, 2. M. de Jonge met Matan- sas 2, 3. A. Tasselaar met Taas. Internationale Finn klasse: 1. J. Gil lard met Fulmar, 2. F. W. D. Grimm met Skampi, 3. G. J. Leveland met Hauka ropora. 16 m2 punt klasse: 1. M. Wolfswinkel met Pourquoi Pas (drie dagen achtereen eerste), 2 E. de Leeuw met Radley (drie dagen achtereen tweede), 3. A. Wessels met Doolaard. Int. Flying Dutchman klasse: 1. Jac ques Kraan met Mustang, 2. H. C. Blok met Brave Hendrik, 3. J. D. Schoole- veldt met Duuysz. ter Ghast. Advertentie (Van onze sportcorrespondent) Bij vorige jeugdkampioenschappen hebben wij ongetwijfeld beter tennis gezien dan ditmaal. De tennisjeugd, die in de drie dagen, dat zij zich in hun sport hebben kunnen uitleven, heeft buitengewoon goed weer getroffen, zo dat de wedstrijdleiding op het fraai banencomplex van Hoogerheide aan de Hilversumse Ceintuurbaan in het ge heel geen moeite heeft gehad om het lijvige programma op tijd af te wer ken. Het was wellicht een verrassing, dat ditmaal bij de jongens eens geen westelijke speler op de titel beslag legde, doch de Jan Beu kers uit Noord- Brabant. Bij de meisjes was het Henriette Ruinen van het Utrechtse district, die de titel won. Utrecht kwam trouiuens dit jaar sterk, voor de dag met 3 ver tegenwoordigsters in de halve finales. Op de laatste dag werden in de mor genuren de halve finales verwerkt. Bij de meisjes werden twee hevige duels uitgevochten. Henriette Ruinen (Utr.) verloor de eerste set met liefst 16 van Hennie v. Rijn (Amsterdam), doch herstelde zich in de tweede: 63, om daarna ook met 64 de beslissende der de set te winnen. Ook Nettie Schepens (Utrecht) had tegen haar districtsge- note Willy v. Harskamp drie sets no dig, om tot een beslissing te komen: 7—5, 6—8, 7—5. Bij de jongens was de zaak gauwer Wederom staan deze week een twee tal internationale softbalwedstrijden op het programma van de Nederland se Dames Softbal Bond. Verleden week behaalde het Nederlandse team reeds een overtuigende overwinning tegen The Comets uit Wiesbaden en gezien de goede vorm zal ook het negental van Ramstein tegen de Nederlandse verte genwoordiging grote tegenstand krijgen. Zaterdag 10 augustus des avonds om zeven uur wordt gespeeld door een bondsteam op een nader aan te wijzen terrein, terwijl zondag 11 augustus des middags om half drie het Nederlandse team zal uitkomen op het terrein van W.V.H.-H.E.D.W. te Amsterdam. De competitie behoort thans vrijwel tot het verleden en slechts een klein restant wedstrijden moet nog worden gespeeld. Het Heemsteedse Pinguins, kampioen van Nederland heeft deze week wederom vergeefs gewacht op het Amsterdamse OWO en de N.D.S.B. schijnt van mening te zijn dat deze ont moeting wederom moet worden vastge steld. De Heemsteedse ploeg is reeds uitgespeeld en dreigt nu door deze maatregel de dupe te worden van de zeer onsportieve houding van de Am sterdamse vereniging, want Pinguins zal slechts met invallers kunnen uitko men. Dit is deze week reeds bewezen in de ontmoeting tegen H.C.K., want met een duidelijk verschil won H.C.K. (11-1), hetgeen tevens de eerste neder laag van Pinguins betekende. Het TYBB-negental zorgde in de eer ste klasse voor een grote verrassing door na een gelijk opgaande wedstrijd het H.H.C.-team met klein verschil (8-7) te kloppen. Voor deze week is het volgende pro gramma samengesteld: Eerste klas se: dinsdag 6 augustus Schoten-S.C. Haarlem; donderdag 8 augustus H.C.K. -H.H.C.; vrijdag 9 augustus Rooswük- 0.V.V.O.. Tweede klasse A/B.: Maandag 5 augustus T.H.B.-E.D.O. 2; dinsdag 6 augustus Schoten 2-Catchers; donder dag 8 augustus S.C. Haarlem 2-T.I.W. E.D.O.-D.C.G.; R.C.H.-H.C.K. 3. Als onderdeel van zijn tweede zomer competitie liet de Haarlemse wieler club „De Kampioen" zondag een han dicapwedstrijd verrijden over 40 km, welke bij de A- en B-klassers gewon nen werd door Henk van der Geest, de winnaar van de eerste Haarlemse „Mug- genronde", welke vanmorgen voor de derde maal is gestart. De uitslag luidt: 1. H. v. d. Geest, 2. J. van Egmond, 3. P. de Jong, 4. W. v. d. Aar, 5. R. Otte. C-klasse (25 km)1. U. van Tintelen, 2. H. van Egmond, 3. H. Esveld, 4. G. Visser, 5. W. Blommaerts. Het eerste elftal van de R. K. S. V. D. S. S. gaat deze week een vakantie trip maken naar Oostenrijk, waar onder andere ook enige voetbalwedstrijden op het programma staan. Zondag 11 au gustus wordt gespeeld tegen F.C. Vaduz 1 (Liechtenstein) en op donderdag 15 augustus tegen F.C. Blau-Weiss Comb, te Feldkirch (Vorarlberg). bekeken: Jan Beukers (N.-Brabant) had met Bas v. Dijk (Utrecht) weinig moete: 60, 62 en ook Jacques v. Toor (Rotterdam) won overtuigend, nl. met 62, 62 van Joost Over (Lim burg). Zo moesten in de middaguren eerst de beide meisjes van het district Utrecht: Henriette Ruinen en Hettie Schepens onder flinke belangstelling hun eindstrijd uitvechten. De eerste, die een betere service had en ook wat meer variatie van slagen liet zien, leek aanvankelijk te gaan winnen. Zij liep gemakkelijk tot 20 uit, doch in de 4e fel omstreden game bleef haar tegenstandster in de meerderheid: 31. Het werd 41, doch mej. Ruinen ver slapte en Hettie slaagde er zelfs in gelijk te komen: 44. Na 54 en 55 werd het tenslotte 75 voor mej. Rui nen. Ook in de tweede set, waarin bei den vermoeid raakten, was er veel spanning. Mej. Schepen had hierin tweemaal de leiding, n.l. met 01 en 1—2, doch haar tegenstandster nam daarna weer even de overhand. Eerst met 86 kon zij deze set en daarmede de partij in haar voordeel beslissen. Jan Beukers toonde zich in de slot- partij van het toernooi wel duidelijk de sterkere van Jacques v. Toor. Wel kwam de laatste met 02 voor, doch de N.-Brabander, die over een sterkere service, uitstekend oplopen en prach tige kopballen beschikte, nam het ini tiatief volkomen over en scoorde liefst 9 games in successie. Daarmee bracht hij de eerste set met 62 op zijn naam en nam in de tweede met 30 de leiding. Van Toor bracht de moed op toch nog terug te vechten. In een door hem zeer sterk gespeelde game bracht hij de achterstand op 31 terug en na 41 liep hij in 4—3. Het werd tenslotte weer 53, 54. In de slotgame kreeg Beukers twee match points. Beide deed v. Toor keurig te niet, doch toen de Brabander opnieuw een matchpoint kreeg, sloeg v. Toor een double fauet, waarmede set en wed strijd was beslist: 6—4. Zaterdag vonden de finales van het internationale Hilversumse L.T.C.-ten- nistoernooi plaats. Jeugdkampioenen werden Jan Beukers uit Tilburg en Henriëtte Ruinen uit Hilversum, die men hier met hun prijzen ziet. Nadat gezagvoerder Collins van de K.L.M.-superconstellation „Wyvern", die zaterdag om half twee op Schiphol landde, de meteorologische dienst van dj luchthaven had medegedeeld, dat hij des ochtends een heldere komeet had waarrenomen, die zich om half zeven op 52.50 graden noorderbreedte en 42.10 graden westerlengte en op 15 tot 20 gra den boven de horizon bevond, heeft ook de Leidse sterrenwacht zondag morgen te 3.30 uur de komeet zeer mooi gezien aan de horion van de noorde lijke hemel, in de omgeving van de sterrenbeelden Lynx, Kreeft en Twee lingen. De komeet heeft een fraaie staart van ongeveer zes graden, is on geveer van de eerste grootte en is in de vroege ochtendschemering duidelijk zichtbaar, aldus de sterrewacht. Er zijn zondagochtend twee geslaagde foto's van de komeet gemaakt. De ontdekker van de nieuwe komeet is de Tsjechische astronoom Mrkos, wiens naam de komeet voortaan zal dragen. Mrkos ontdekte het hemelli chaam vrijdagavond en deed er tele grafisch mededeling van aan het inter nationaal astronomisch bureau in Ko penhagen. De sterrenwacht te Kopenha gen heeft de komeet inmiddels ook waargenomen en gefotografeerd. (Van onze Utrechtse redactie) De jaarlijkse landelijke herdenking van de sterfdag van mgr. dr. Alphons Ariëns, de 29e in successie, heeft zon dag wederom het vertrouwde beeld van een brede schare deelnemers uit alle oorden des lands vertoond, rit is op zich zelf reeds qen merkwaardige bijzonderheid, deze stabiliteit in be langstelling en verering. Terwijl bijna ieder jaar de dood en de kwalen van de oude dag de rijen der trouwe be zoekers dunnen, blijft de schare in aan tal gelijk. Jonge krachten vullen op men mag wel zeggen wonderlijke wijze steeds de oude gelederen weer aan. Ditmaal deed zulks in het bijzonder de vrouwenorganisatie van de Bossche diocesane K.A.B. De als gebruikelijk door het dr. Ariëns-comité georganiseerde bijeen komst begon met een pontificale hoog mis, te half elf in de parochiekerk van het H. Hart te Maarssen, gecelebreerd door z.h.exc. mgr. P. A. Nierman, bisschop van Groningen. Assistentie werd verleend door deken J. B. Lei- sink uit Breuketen als presbyter assis- tens. Als troondiakens fungeerden r. J. v.d. Burg, plebaan van de kathe drale kerk te Utrecht (diaken) en Dom Placide M. Mejjlink O.S.B. van de priorij „Christus Koning" te Gel rode (België), als subdiaken. Als dia kens bij de H. Mis traden op mgr. A. C. Ramselaar, president van het klem- AMSTERDAM, 3 aug. Boekhouden M.O.: M. Pel, Deventer; Th. A. M. Peters, Tilburg; G. Prins, Alkmaar; F. H. H. Pronk, Rijswijk; H. L. D. de Reus, Rot terdam; C. Schreuder, Apeldoorn; P. J. Slagboom, Rotterdam en A. Slot, Steen- wijk. 's-GRAVENHAGE, 3 aug. Duits M.O.A. schoolakte: J. Kooij, Drimmelen, G. A. Bosman, Den Haag. G. J. Dragt, Gorin- chem, C. Fokker, Middenmeer, A. Korme- ling, Nijmegen, D. J. Lock, Zeist, J. P. M. Mannens, Geleen, J. Meijs, Oegstgeest, J. S. Postma, Emmen, J. Roest, Voorburg, H. Rombouts, Den Haag. J. M. Rutten, Gendt, F. W. Schaier, Apeldoorn, J. B. Schild- kamp, Apeldoorn, J. E. C. Sehoonwater, Zutphen, A. Schuurman, Groningen, J. Veenstra, Dalfsen, C. G. Vleugel, Wage- ningen, J. W. Vorrink, Den Haag, F. Vos, Emmen. Huisakte: H. G. Burghard, Apel doorn, J. J. van Driel, Rotterdam, J. Fre- deriks, Koog a. d. Zaan, mevr. E. A. Rein- hold-Zscherlich. Amsterdam. 's-GRAVENHAGE, 3 aug. Tekenen M.O. akte MC: Mej. R. C. Vogel te Sche- veningen; J. W. J. Verhagen te 's-Graven- hage; W. Verhoeven te Heemstede. De examens voor de akte MC zijn hiermede geëindigd. Akte MB: J. R. Bakker te Amsterdam; J. J. Bareman te Amsterdam; N. P. Cob- ben te Roermond; R. Koegler te Vinke- veen. Afgewezen twee. „Terwjjl het schandaal van de Kerk in de negentiende eeuw het verl'ies van miljoenen arbeiders was, zo zal het grootste twintigste-eeuwse schandaal zijn het verlies van evenzovele kleur lingen, wanneer niet tijdig maatrege len worden getroffen", aldus de lei der van het Weense missie-instituut prof. pater dr. Bettray S.V.D., op de tweede dag van het Fax Christi-con- gres dat gehouden wordt te Mariazell. De missionarissen moeten ophouden, zo vervolgde spreker, een Westerse levensstijl te willen invoeren in de missie-landen. De rassenstrijd in Zuid- Afrika, waartegen de r.k.-kerk her haaldelijk scherpe protesten laat ho ren, kan leiden tot een uitbarsting, die een golf van wraak op de blanken ten gevolge zou hebben. Rassenpolitiek, kolonialisme, materialisme en een houding van medelijden en bescher- jf ming ten opzichte van de kleurlingen hebben afgedaan. Maar de materia- listisch-technische ontwikkeling tast de oude religies van Azië en Afrika- boeddhisme en Islam in de wortel aan, waardoor de gehele gekleurde we reld niet alleen in een vrijheidsstrijd is gewikkeld, maar, wat erger is: zij be vindt zich in een gevaarlijke religieuze crisis. In verband hiermede wees dr. Bettray op het steeds erger wordende probleem van het alcoholmisbruik in Afrika en Japan, en op de gevaren van de geboorte-beperking in Indië en Japan, dikwijls het gevolg van sterke onderhetaling van de gezinnen in het Verre Oosten: het gemiddelde jaar-in komen bedraagt niet meer dan 55 dol lar. De kerstening van de Afrikaanse en Aziatische volkeren, zo besloot dr. Bettray zijn rede, zal moeten worden be reikt door de vorming van een inheemse, volkseigen clerus. Blijkens een publikatie van het mi nisterie van volkshuisvesting en bouw nijverheid, betreffende de bouwactivi teit in het eerste kwartaal van 1957 is de produktie in de woningbouw gedu rende de verslagperiode groter geweest dan ooit in een eerste kwartaal van een jaar. Voor het eerst werd meer dan het vierde deel van het voor woningbouw op het jaarlijkse bouwprogramma uit getrokken bedrag verwerkt. Rekening houdend met prijsstijgingen ten opzichte van het eerste kwartaal van 1956 werd in de eerste drie maan den van 1957 ƒ99 niljoen meer ver werkt dan in het overeenkomstige tijd vak van 1956. Dit betekent een stijging van iets meer dan 50 ten opzichte _n het eerste kwartaal van 1956. Dit percentage werd in geen enkele andere sector va nhet bouwprogramma, waar eea stijging ten opzichte van het eer ste kwartaal van 1956 optrad, benaderd. Er kwamen in die periode 19.208 woningen gereed, waarvan 4.373 wo ningen in opdrachten van gemeenten en 5.456 in opdracht van woningbouw verenigingen werden gebouwd; 8.786 woningen werden in opdracht van particulieren gebouwd, 1.149 daarvan kwamen zonder financiële steun van het rijk tot stand; de overige waren hoofdzakelijk premiewoningen. 5.261 van die woningen zijn bestemd voor bewoning door de eigenaar. Onder de gereedgekomen woningen werden 903 systeemwoningen geteld. De netto-vermeerdering bedroeg 17366 woningen. Er werden 613 woningen on bewoonbaar verklaard, terwijl er door brand en andere oorzaken 1.390 wonin gen aan de voorraad werden onttrokken. Op 1 april 1957 waren nog 8.366 onbe woonbaar verklaarde qwoningen be woond, nadat in het eerste kwartaal van 1957 1.006 onbewoonbaar verklaar de woningen werden ontruimd. In het eerste kwartaal van 1957 werd een aanvang gemaakt met de bouw van 23.281 woningen. Daar er in die pe riode 19.208 gereed kwamen, steeg het aantal in uitvoering zijnde woningen tot 98.044. seminarie te Apeldoorn, diaken, en de weleerw. heer J. M. de Graaff, kape laan te Maarssen, subdiaken. De lagere functies werden verricht door theolo ganten van het groot-seminarie te Rij- senburg. Als ceremoniarius fungeerde dr. T. J. Roorda, secretaris van het bisdom Groningen. Het parochiale zangkoor zong in samenwerking met de gelovigen een Gregoriaanse mis. Tjjdens de H. Mis hield de zeer- eerw. heer A. P. Wijers, theol. drs., rector van het akademisch ziekenhuis te Nijmegen de predikatie, waarin hij de grote sociale priester schetste als apostel van de naastenliefde. Dr. Ariëns aldus spreker had bij uitstek de gave in zijn persoonlijk leven in bepaalde situaties bijbelse figuren uit te beelden. Zo deed hij o.a. de figuur van de barmhartige Samaritaan, d.i. die van de reddende Christus, in zijn leven tot uitdrukking komen. Hij mag met recht de apostel van de naastenliefde genoemd wor den. D'e naastenliefde, die in zijn tijd de reddende factor in een ontredder de samenleving was en die het nóg is in onze moderne tijd. Na afloop van de H. Mis onderna men de vele honderden deelnemers de gebruikelijke pelgrimage langs de boor den van de Vecht naar het kerkhof om neer te knielen en te bidden aan Ariëns' graf. Bij de aanwezigen werden o.m. opgemerkt mgr. A. E. Rientjes, oud- Rrn^°r/ail.M?arssen> Prof" dr. Gerard kele familieleden van de ontslapen priester en voorts grote groepen Twem tenaren, Brabanders en vrienden vit het gehele land. Des middags werd in de kerk een bijeenkomst gehoud'en, waar ais spreekster optrad mevr. J. A. A. Luykx Sleijffer, lid van de Eerste Kamer. Deze vergadering, welke o.m. door mgr. Nierman werd bijgewoond, werd geopend met een welkomstwoord van prof. L. Rogier, voorzitter van het dr. Ariëns-comité, die er zijn vreugde over uitsprak, dat wederom zo tal rijke Ariënsvrienden en vereerders ac te d'e présence gaven. Verder drong hij er op aan te bidden, dat in de naaste toekomst een begin moge worden ge maakt met de vervulling van de door velen gekoesterde wens: de zaligver klaring van mgr. Ariëns. Hierna schetste mevr. Luykx de be tekenis van mgr. Ariëns als veelzijdig sociaal werker, waarbij zij vooral de nadruk legde op diens belangstelling voor de deelname aan het werk van de katholieke vrouwenbeweging in ons land. Met een kort Lof werd deze welge slaagde 29e Ariënsdag besloten. Zondagmorgen omstreeks acht uur is te Emmen brand uitgebroken in een boerderij aan de Griendveenstraat bij het Amsterdamse veld. De brandweer uit Emmen bestreed het vuur met zes stralen en wist door snel ingrijpen het woongedeelte te behouden. De rest van de boerderij werd geheel in de as ge legd. Een grote hoeveelheid hooi, een aantal landbouwmachines, o.a. een gro te hooiblazer, alsmede verscheidene landbouwwagens, werden een prooi van de vlammen. De zoon van de eigenares, de weduwe Akkerman, slaagde er in een tractor en een personenauto uit de brandende boerderij in veiligheid te brengen. De schade beloopt in de duizenden guldens. ALPHRAT p. 4 Sawanah n. Curasao. AMPENAN 3 te New York. ARIADNE p. 4 Algiers n. Malta. ANDIJK p. 4 Miami n. Havre. AXELDIJK 3 te New Orleans. BATU 3 te Beyrouth. CHARIS 4 te Houston. GHANAKUST 3 te Abidjan. ETREMA 4 te Belem. FLEVO 5 te Rotterdam. GORDIAS 3 te Bremen. KALYDON 3 te Curasao. LISSEKERK 3 te Duinkerken. LEUVEKERK 3 van Karachi n. R'dam. MAASLAND 3 te Recife. MERWEDE 3 te Takoradi. MIJDRECHT 3 van Old Kilpatrick n. Pe». Golf. NOTOS p. 4 Ouessant n. Tunis. POLYDORUS p. 4 Wight n. Port Said. PURFINA NEDERLAND 3 te Suez. POLYPHEMUS p. 4 Colombo n. Aden. SLOTERDIJK 3 te Philadelphia. SOMMELSDIJK 3 te Antwerpen STAD MAASSLUIS 3 te Amsterdam. STRAAT LOMBOK 4 te Fremantle. TEUCER 3 te Djeddah. TELAMON 3 te Trinidad. WITMARSUM 3 te Galveston. WAAL 4 te Beyrouth. ZAANLAND 5 te Montevideo. PASSAGIERSSCHEPEN JOH. VAN OLDENB. p. 3 Lizard n. Halif. COTTICA 4 te Barbados. MAASDAM 8 te Southampton verw. NOORDAM 5 te New York verw. ORANJE 5 te Colombo. ORANJEFONTEIN p. 4 Cape Palmas naar Kaapstad. SJjANJESTAD 3 te Trinida. WILLIJ'r.3 La?di E"t ,New Jork; MbTAD p. 4 Kp. Finist. n. Tnnid. 312J1 dieremKDe^prij zer?T3 aug' Aanvoer: en kalïkoeien f -700, vare koeien f 875-65o, p^ken f 610 -400, stieren f 700-450, vette kplveren f4,5 220, graskalveren f 475—300, nuchter* kalveren f 72—48, schapen f 1007s, lan1- meren f 7555, drachtige zeugen f 380üjc, lopers f 10560, Londense varkens f 125 90, biggen f 5840, bokken of geiten f 4 —10, vette koeien per kg gesl. gew. le kW' f 3.10—3.25, 2e kw. f 2.80—3.—, 3e kw. f 2.6Ö 2.75, vette kalveren per kg lev. gew. 18 kw. f 2.25—2.55, 2e kw. f 2.00—2.25, 3e kW. f 1.601.90, nuchtere kalveren per kg lev. gew. f 1.751.40, zware varkens per kg lev. gew. le kw. f 1.661.72, slachtzeugen le kw. f 1.52—1.62, 2e kw. f 1.42—1.55, zouters per kg lev. gew. f 1.721.62. KATOENNOTERING ROTTERDAM - 3 aug. U.S.A. strict middling 11/32 inch staple f 2.7334 (2.7414), Mexicaanse strict middling 1—1/32 inch f 2.69i/2 (2.70141 p. kg- DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. - AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.05 Gram. 9.15 Wat zullen wij vandaag eens gaan doen in Groningen? 9.35 Waterst. 10.00 Gram. 11.00 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 Caus. 14.45 Kinderkoor. 15.00 Mil. ork. 15.30 Gram. 15.55 Kamer- muz. 17.30 Nieuwe gram. 18.00 Nws. 18.30 Caus. 18.35 Spaanse muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Miniaturen. 19.15 Louis Davids-progr. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 21.00 Hoorsp. 21.30 De muziek, waarvan wij houden. 22.00 Journ. 22.10 Amus. muz. 22.30 Orgel- conc. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.25-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. - KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Caus. 10.15 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 14.30 V. d. vrouwen v. h. platte land. 15.05 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz. 18.15 Gram. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Metropole ork. en solist. 19.00 Nws. 19.10 Commentaar op het nws. 19.15 Caus. 19.30 Gram. 20.15 Act. 20.30 „Koning Swentibold", oratorium. (In de pauze: 21.15-21.40 Klankb 22.45 Avondgebed en liturg kal. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. TELEVISIE PROGR. NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45 „Klei en vuur", documentaire. 21.00-22.30 „Kinderen van Hiroshima film. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 11.30 Gevar. muz. 14.00 V. d vrouw. 14.45 Gram. 15.45 Mil. ork. 18.00 Nws. 18.15 Stad en land. 19.30 Gram. 21.45 Pianorecital. 23.08-23.13 Koersen. ENGELAND, BBC Light Program- me, 1500 en 247 m: 12.15 Dansmuz. 13.35 Lichte muz. 15.45 Mil. ork. 16.30 orgelspel. 17.00 Volksmuz. 18.00 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Gevar. progr 20.00 Verz. progr. 21.00 Ork conc. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Lichte muz. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Lichte muz. 16.00 Gram. 17.45 Gram. 19.00 Nws. 20.05 Operettemuz. 23.00 Ork. conc. FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m: 12.30 Gram. 13.55 Gram. 14.05 Gram. 20.00 Gram. 20.08 Kamermuz. 21.55 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.40 Gevar. muz. 14.00 Gram. 16.00 Koer sen. 16.02 Orgelspel. 16.30 Kamermuz. 17.10 Lichte muz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Gram. 22.00 Nws. 484 m: 12.00 Gram. 13.15 Gram. 14.00 Omr. ork. 14.55 Gram. 15.00, 15.30 en 16.50 Idem. 17.10 Verz. progr. 18.30, 18.45 en 19.00 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Festival v. Wenen. 21.15 Gram. BBC. UITZ. VOOR NEDERLAND 17.45-18.15 Nws., Londens Radiodagb. DUITSE TV-PROGR. 14.00 Tentoonstelllngsber. 14.30 V. d. kind. 15.00-15.50 Muz. en humor. 16.00- 17.45 Gevar. progr. 1800 V. d. Jeugd. 18.45-19.00 Idem. 19.00-19.30 Journ. 20.00 Idem. 20.20 Politiek dagb. 20.50 Schlagers. 21.35 Caus. HOGE PRIJZEN 30.000 13994 ƒ5000 12325 ƒ3000 11680 ƒ1500 14639 18297 ƒ1000 11947 12601 15152 17121 20878 ƒ400 2468 5339 5807 5923 8897 9332 12426 12 (08 13258 15234 16417 18171 18499 19134 21956 200 1201 2447 2821 3029 4230 4394 4499 4(06 5388 5747 5878 6667 6734 7188 8532 8826 9037 9555 10405 11044 11484 11490 11783 11911 11937 1243U 13019 13031 13203 13323 13355 13515 13708 13734 13922 14155 14169 14391 14689 14771 15021 15051 15100 15747 16448 16689 16817 17227 17381 17449 1(808 17957 18201 18215 18257 18350 18429 18440 18468 18560 18612 18769 18835 19337 19498 19836 20539 20715 20731 21041 21309 21538 21727 21776 21912 PRIJZEN VAN ƒ40— 1030 038 052 061 068 079 110 163 183 185 204 208 235 245 272 289 314 316 327 359 377 380 438 444 458 487 543 550 585 586 601 608 637 651 662 663 667 691 698 710 714 735 771 810 819 823 832 853 870 921 2038 081 086 101 153 169 189 220 243 251 318 322 349 365 433 480 510 532 538 575 579 583 628 652 665 674 681 707 719 730 745 747 817 857 894 907 920 986 3013 052 069 076 077 090 121 122 131 196 207 217 228 259 268 298 308 333 416 420 452 454 460 480 482 521 532 544 550 597 599 600 679 682 690 696 783 788 801 838 859 889 901 934 936 4016 023 037 041 082 092 106 137 143 154 170 181 183 201 206 207 213 229 248 293 300 313 315 325 327 330 335 353 354 360 409 420 455 487 507 510 526 542 558 639 662 668 697 722 725 727 762 783 854 858 885 941 959 963 995 5029 043 076 084 107 120 156 158 171 233 248 255 286 320 328 332 356 429 438 442 457 469 501 505 509 539 591 602 663 675 715 733 760 763 809 896 977 6035 057 083 084 113 128 145 171 194 200 204 234 242 272 279 282 332 365 399 400 458 486 510 536 555 600 632 687 721 722 727 750 758 782 848 861 862 878 936 944 953 980 997 7009 030 041 045 053 055 060 078 079 080 086 105 113 133 166 178 180 182 192 265 293 329 335 350 361 371 392 428 433 468 470 483 548 552 584 589 592 599 612 629 673 686 712 714 719 726 742 780 805 862 868 903 927 999 o 8003 018 068 083 091 102 121 128 154 157 162 165 186 199 208 244 365 389 397 402 404 424 441 452 467 506 550 603 606 615 622 691 708 713 760 771 800 898 900 930 9001 002 005 023 026 034 035 050 112 118 121 159 167 180 197 198 229 274 302 304 328 359 368 404 430 433 452 470 490 493 507 533 548 579 592 642 656' 715 767 781 862 899 927 979 981 10003 044 048 115 117 136 202 240 244 246 251 292 299 315 353 359 424 430 454 467 503 517 518 536 539 552 568 571 607 624 703 706 736 759 770 782 852 866 878 884 903 910 938 954 959 11012 019 060 063 074 094 118 176 187 290 355 366 379 391 393 402 409 416 431 452 475 495 515 540 546 562 583 591 592 627 679 681 692 694 713 720 753 845 895 978 980 981 12011 089 095 109 122 125 217 228 236 258 383 419 475 497 499 508 524 603 624 645 690 693 739 756 779 791 800 825 844 858 867 892 900 929 995 18014 039 114 118 148 247 318 345 415 425 434 Hl i'H 526 535 580 593 623 633 II 873 trr 925 954 790 793 797 S" 14?a« V,1? 074 08:1 084 118 131 133 138 191 194 198 204 228 273 274 301 ÊvL ZHS '24 720 744 749 751 815 832 874 891 909 950 969 973 980 15972 O®? 492 104 121 133 168 198 247 256 294 27J 279 283 288 333 356 360 389 398 456 465 473 483 516 596 597 598 619 625 664 691 696 726 S12 877 887 948 964 16999 946 057 063 085 112 119 126 130 169 171 203 223 280 297 304 309 354 468 528 568 593 610 628 638 648 655 668 674 717 738 756 781 789 (91 793 802 812 830 838 17025 103 118 127 140 159 396 208 232 251 252 266 277 280 306 308 329 334 343 358 364 373 406 455 460 469 489 513 534 541 580 581 586 589 614 702 739 760 791 798 839 876 898 906 917 923 929 936 960 972 991 18053 097 143 236 239 244 250 259 260 293 301 328 375 425 531 534 595 623 628 644 678 696 700 (20 748 762 773 814 817 827 837 875 919 932 938 939 941 957 993 19066 075 095 103 141 167 179 198 218 256 290 315 321 356 371 433 455 492 496 502 517 522 587 617 645 669 690 695 710 728 742 750 759 770 773 789 827 873 902 903 20013 027 064 086 207 230 267 280 291 340 341 361 411 496 544 567 597 669 672 697 7.12 718 783 840 863 902 978 982 21001 004 007 045 068 070 083 095 097 109 116 176 207 210 241. 272 286 288 313 3lf 324 361 369 403 450 469 495 514 518 599 623 626 630 680 694 706 716 769 779 83Ö 867 877 883 885 910 955

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 6