MINIATUURZON OP AARDE Steil arator nog een Perhapsor? Verontwaardiging over Altrinchams kritiek Na de zondvloed een bloemenorgie de Italiaanse Alpen in N T r v__ Een zoon Zoetruikende violen geven geur aan de melk en de kaas Natuurkunde en techniek moeten doordringen in het haast ontoegankelijke en tot dusverre ganselijk niet geëxploreerde oerivoud van de temperaturen met een onvoorstelbare hoogte van vele miljoenen graden r I J DINSDAG 6 AUGUSTUS 1957 PAGINA 4 55 Bij de waterstofbom is de mens er in geslaagd het vuur van de sterren op aarde te ontsteken. Maar het is een ruw spelletje, want het is een vuur als een oergeweld, als bij een bosbrand en de grote kunst is deze uit zijn boeien bevrijde demon rustig in een gemoedelijk snorrend kacheltje te krijgen. Dat is een opgaaf, die de knapste kernfysici ter wereld wel eens een aantal decennia lang werk zou kunnen geven. Zoals wij in een vorig artikel al hebben opge merkt schuwen zij dit werk niet en de Amerikaanse Commissie voor de Atoomenergie heeft van het voorjaar bekend gemaakt, dat zij het plan had een waterstof-reactor een „Stellarator", zo wenste zij deze te noemen te gaan bouwen in het For- restal Research Centrum aan de universiteit van Princeton. In 1960 of 1961, zo hoopte zij, zou die „Stellarator" in gebruik kunnen worden genomen Dat klinkt ongetwijfeld erg veelbelovend, maar het bekende Amerikaanse vaktijdschrift voor kern fysica „Nucleonics" achtte het toch geraden door een glimlach de verwachtingen wat te ontspannen. Met een licht sarcasme sprak het van de „Perhap sor", een vluchtige wenk in de richting van het Engelse woord „perhaps" „misschien". Miniatuur-zon Examens Pastoor A. F. T. Klerk overleden Benoemingen bij de missionarissen van het H. Hart (M.S.C.) Missionarissen S.V.D. Nieuwe provinciaal benoemd Ingezonden stukken in Britse bladen: Nationale bedevaart naar Lourdes Negentienhonderd pelgrims Het ls dus wel duidelijk, dat het voorbarig zou zijn te menen, dat men nu de splijtingsreactoren wel rustig aan de kant zou kunnen zetten, omdat toch binnenkort de „stellarator" aan de markt zou komen. Het is nog een hele weg naar een commercieel bruikbare „stellarator" aangenomen, dat er inderdaad een weg zou zijn en de weg naar een bruikbare fusie-reactor een „stella rator" of een andere zal in twee stadia afgelegd moeten worden. In het eerste stadium zal men het zó ver moeten zien te sturen, dat men een apparaat ontwerpt en construeert, dat méér energie teruggeeft dan het zelf verbruikt. Het kan nog jaren duren vóór dit eerste stadium als afgesloten zal kunnen worden beschouwd. In het dan aangebroken stadium zal het streven er op gericht dienen te zijn een thermonucleaire reactor te bou wen, die in staat zal zijn met de ge wone energiebronnen te concurreren. Ook daar zullen nog jaren mee ge moeid kunnen zijn. De moeilijkheden waarvoor men staat zijn ongehoord groot, zó groot, dat men in Amerika bij alle optimis me toch niet geschroomd heeft ze „formidabel" te noemen. Terecht, want zij drongen de na tuurkunde en de techniek een haast onbegaanbare weg op. Zij dwingen hen zo snel mogelijk door te dringen in het haast ontoegankelijke, tot dus ver nog ganselijk niet geëxploreerde oerwoud van de temperaturen met een onvoorstelbare hoogte van vele miljoenen graden. Waarom dat? Omdat men met de „stellarator" en verwante projecten een „miniatuur zon" op aarde beoogt te creëren. Niet uit luxe, maar, naar het zich laat aanzien, uit bittere nood zaak. De kernversmelting voltrekt zich op massale wijze op de zon en de sterren. Daar vindt men de enig bekende voor beelden van het fnsie-proces, de wa terstofbom buiten beschouwing gela ten. Men zou de zon gevoeglijk een gigantische kern versmeltingsreactor kunnen noemen. Het fusieproces vol trekt zich op dat hemellichaam elke seconde met ongeveer 600 miljoen ton waterstof, die worden omgezet in, „versmolten" tot, 596 miljoen ton he lium. Daarbij treedt per seconde dus een massaverlies op van 4 miljoen ton. Deze hoeveelheid is equivalent met de totale hoeveelheid energie, welke de zon iedere seconde in de vorm van warmte en straling vrijgeeft. Maar dit kosmische proces voltrekt zich daar alleen dank zij de onvoor stelbaar hoge temperaturen, die in het binnenste van de zon heersen. In het inwendige van de zon heersen tempe raturen, die geschat worden op 20 30 miljoen graden Celsius. Het zijn juist deze temperaturen, die er de kernreacties mogelijk maken. Want slechts deze temperaturen kunnen de aanwezige kernen van waterstofato men een snelheid geven, groot genoeg om een fusie aan te gaan. Kernen van waterstofatomen toch van gewone waterstof, van deuterium, gen dan dank zij deze temperaturen. Dat betekent, dat zij voor een zee van moeilijkheden staan. Zij moeten in de ruimte, waarin zij zich voorstellen de kernfusie zich te laten afspelen, zo'n temperatuur van twintig dertig mil- AMSTERDAM, 5 aug. Engels M.O. A. de dames: T. M. J. King-Bakker, Den Haag; A. M. v. Leeuwen, Amsterdam; V. J. S. Clarke-Robles de Medina, Willem stad (Curacao)E. M. Euwe, Den Haag; T. T. Kalsbeek, Den Haag; C. J. M. Spierings-Den Hartog, Den Haag; R. E. Suurenbroek, Bussum en de heren W. K. Hoekstra, Arnhem; C. Slikkerveer, Den Haag, A. P. Kessler, Den Haag; J. Montijn, Rotterdam; P. Rietveld, Sche- veningen; P. H. Klipp, Haarlem. De examens zijn beëindigd. AMSTERDAM, 5 aug. Boekhouden M.O.; G. J. Timpers, Rijssen; M. J. A. Straver, 's-Hertogenbosch; H. Thijs, Veenendaal; H. Uilkema, Beekbergen; W. S. Verbrugge, Den Haag; S. Varwijk, Nieuwer-Amstel; C. J. Verstraten, Am sterdam; Th. R. Vodegel Matzen, Am sterdam; A. G. Verwoerd, Maassluis. 's-GRAVENHAGE, 5 augustus Te kenen M.O., akte MB: mej. A. J. M. Schuursma, Amsterdam. De examens voor de akte MB zijn hiermede geëin digd. 's-GRAVENHAGE, 5 augustus Ne derlands M.O. (B): mej. E. Oltmans, Am sterdam. 's-GRAVENHAGE, 5 augustus Akte N.C. (Metselen): Th. A. M. Arts, Ooij (bij Nijmegen), G. J. de Kruijf, Woer den en J. H. H. Lantink, Winterswijk. Akte N.X. (Meubeltekenen): J. IJntema, Culemborg, P. L. Liebrechts, Vlaardin- gen, J. P. H. Jetten, 's-Gravenhage en A. P. Verkerk, Heerjansdam. •s-GRAVENHAGE, 5 aug. Tekenen M.O. akte MB: mej. E. R. Hellendoorn Amsterdam; D. Kraaijpoel Amsterdam; C. Visser Puttershoek en G. Voskamp Utrecht. Afgewezen twee. UTRECHT, 5 aug. Frans M.O. (A) de dames: mevr. A. M. G. Doeff-Kleins- miede, Leiden; mevr K. Teringa-de Jonge, Zeist; en mej. A. Haan, Arnhem. 's-GRAVENHAGE, 3 aug. Eerste gedeelte notarieel examen: P. B. v. lussen, Utrecht; H. Bergman, Ter Apel. UTRECHT, 5 augustus Frans M.O. (A): J. B. J. F. Flieger, Zuidlaren, B. H. Fokkelman, Eenrum en M. Huiser, Den Haag en de dames B. G. M. Don ders, Eindhoven, mevr. J. A. Joustra- Rijswijk, Den Haag, G. C. H. v. d. Grint, Amsterdam, L. H. Groos, Utrecht en M, Chr, de Jong, Haarlem. zware waterstof met een tweemaal zo joen graden doen ontstaan, ja hoger grote massa, en van tritium, zeer zwa- i nog, want de zon gedraagt zich in re waterstof met een drie maal zo I haar binnenste zo ongeveer als een grote massa dragen een positieve J hooikist, die de warmte gevangen electrische lading. Het gevolg daarvan houdt en bijna niet laat ontsnappen. is, dat zij elkaar afstoten. En wel vol gens de wetten van Coulomb, wat be tekent, dat die afstotende kracht gro ter wordt naarmate die kernen dichter bij elkaar komen. Men zou dus kunnen verwachten, dat twee van dergelijke kernen nooit dicht genoeg bij elkaar zouden kunnen komen, om een vereni ging een kernversmelting moge lijk te maken. Maar de Coulombkracht is niet de enige kracht die in het rijk van de atoomkern in het spel is. Ware dit wel het geval, dan zouden er zelfs geen atoomkernen kunnen bestaan. Immers, ook de bouwsteentjes van die atoomkernen, welke protonen ge noemd worden, bezitten een positieve electrische lading en zouden dus on derling afgestoten worden. Dat dit niet gebeurt, is te danken aan de andere krachten, die tussen kerndeeltjes optreden, de zogenaamde kernkrachten. Dat zijn krachten, die een aantrekkende werking uitoefenen. Op grotere afstand zijn ze slechts ge ring en dan speelt de Coulombkracht de eerste viool, maar op zeer geringe afstand nemen ze toe en overheersen de afstotende Coulombkracht, in sterke mate tenslotte. Willen zij in werking treden, dan dienen de kerndeeltjes of kernen elkaar zeer dicht te naderen. Daarvoor is een grote snelheid nood zakelijk, zij moet de afstoting tenge volge van de Coulombkracht overwin nen. Het zijn deze overwegingen die de kernfysici en de technici, die zich met het probleem van de beheersing der kemversmelting bezig houden, het haast ontoegankelijke oerwoud van de allerhoogste temperaturen in jagen. Zij toch zien vrijwel nog geen kans de kernfusie tot stand te bren- een perfectie, waarop zij wel niet zul len hebben te rekenen. En daarbij zul len zij moeten zien, dat de genoemde ruimte die ontzaglijk hoge tempera tuur ook blijft behouden. Anders is er van een voortgezette en beheerste fu siereactie geen sprake, maar dooft het proces uit. De prestaties van de moderne na tuurwetenschap zouden de buitenstaan der het vertrouwen kunnen geven te verwachten, dat zij deze moeilijkheden wel te eniger tijd zal weten te over winnen. Dóch daarmee zou ze nog niet aan het eind van haar kruisweg zijn. Er doet zich namelijk nóg een uiter mate pikant obstakel voor op haar weg. Er bestaat geen materiaal op aarde, dat een dusdanig hoge temperatuur zou kunnen doorstaan, er is geen stof die bij een temperatuur van laten we zeggen 6000 graden niet zou verdam pen. En er is dus geen vat bestaan baar, dat de „miniatuur zon" zou kun nen herbergen. Betekent dit het eind van alle ver wachtingen? Geenszins. Want het heeft de onderzoekers gebracht tot het stout moedige voornemen, de miniatuur zon dan maar te verpakken in een niet- materieel vat, te omhullen als het ware door een zeer krachtig magnetisch veld, een „magnetische fles", die de bij de fusie ontstane heliumkernen het ontsnappen beletten moet. Het is werkelijk niet te veel be weerd, als men zegt, dat de proble men „formidabel" zijn. Zij zijn een ware uitdaging en het is wellicht daar door dat de onderzoekers er zich niet van los kunnen maken. Mr. H. C. M. EDELMAN In een rusthuis te Montfoort is zater dag overleden de emeritus pastoor A. F. T. Klerk in de ouderdom van 75 jaar. Vanaf 1938 tot 1952 was de overledene pastoor van de St.-Nicolaasparochie te Jutfaas, eerder kapelaan te Vinkeveen en pastoor te Varik. Het stoffelijk over schot zal woensdag a.s. op het r.-k. kerkhof te Jutfaas worden begraven. De Lauden en de plechtige uitvaart zul len die ochtend plaats hebben in de St. Nicolaaskerk aldaar. Pater dr. G. Giem- is voor 3 jaar herkozen tot provinciaal overste. Be noemd werden voorts de paters P. Gommeren tot overste Missiehuis Til burg; Th. Kouw tot overste Missiehuis Stein, Lb. (Theologicum)dr. W. Jas pers overste en novicenmeester te Berg en Dal; Jac. van Erp tot overste Phi- losophicum te Brummen, Gld.; dr. Ant. Vugts tot overste Phllosophicum te Arnhem; J. Vermelis tot overste (her benoemd) te Rotterdam; Ant Meuwe- se tot rector Apostolische School Mis siehuis Tilburg; H. Arts tot directeur juvenaat voor Broeders Missiehuis Til burg; Mar. Kooien tot bouwpastoor te Tilburg; dr. Nic. Onstenk tot modera tor school maatschap, werk te Eindho ven; Nic. Akerboom tot hoofd propa ganda missiehuis Tilburg; Ad. Jacobs propaganda Missiehuis Tilburg; W. Quicken tot leraar Apost. School Til burg; B. Buur tot leraar Apost. School Tilburg; Eug. van Vught tot leraar Apost. School Driehuis; H. Kuypers tot leraar Apost. School Driehuis; Jac. Klemann tot provinciaal Secretarie Tilburg; Fr. Buning, Una Sancta-werk, Hilversum: E. Kiene una Sancta-werk Arnhem; Chr. Willekens, Una Sancta- werk, Eindhoven; J. Raam te Arnhem; dr. Hub. van Zunderen tot Moraal Pro fessor te Stein, Lb.; Alph. Kanters, stu die-opdracht Duits; C. Ëenne te Til burg. Voor de missie van Nieuw-Guinea werden aangewezen de paters H. Kem per en C. Hendriks; voor de missie van de Philippijnen de paters P. Ro- senhart en Andr. __Gijsberts; voor de missie van Brazilië de paters Ant. Bel- derok en W. Goossens en voor de mis sie van Purwokerto pater Paschalis Hardjasumarta. Tot opvolger van pater M. Bouwmans als provinciaal van de Missionarissen van het Goddelijk Woord (S.V.D.) is door het ge neraal bestuur benoemd pater J. Drost uit Amsterdam, tot nu toe rector van het missiehuis SVD te Deurne. De provinciale raad zal verder bestaan uit de paters G. Teeuwen, J. Unkel, H. Maathuis en E. Francken. Als rectoren werden aangewezen de pa- ters N. Rigter in het missiehuis te Tete- ringen, M. Bouwmans te Deurne, P. van Enckevort te Soesterberg, H. Maathuis te Nijmegen, H. van Wees te Heide bij Ant werpen en J. van Keulen te Overijsche bij Brussel. Zaterdag, zondag en maandag (de unieke nationale vakantiedag van Groot-Brittannië in augustus) en van daag in de correspondentiekolommen, toonde de populaire pers van Groot Brittannië enorme belangstelling en in de meeste gevallen grote verontwaar diging ten aanzien van Lord Altrin- cham, de conservatieve edelman die het bestaan heeft in het door hem ge redigeerde maandblad „The National and English Review" kritiek te oefe nen op de Koningin van Engeland en haar entourage. De Engelsen zijn zeer sportief en zeer koningsgezind, het geen verklaart, waarom de populaire dagbladen kritiek en soms zelfs ern stige grofheden uitsluitend reserveren voor buitenlandse vorstenhuizen. De aanval van Lor Altrincham is vrij- Het vliegtuig, waarmee Sir Neville Chamberlain in 1938 naar München is gevlogen voor zijn besprekingen met Hitler, is te koop. Het is een viermoto rige De Havilland DH-86b, die tot voor kort werd gebruikt voor rondvluchties boven Blackpool en omgeving. Het toestel wordt op 30.000 gulden geschat. LORD ALTRINCHAM 'n de bergen lopen de mensen op de paadjes van de geiten en de mieren. Je vergeet buiten je va kantie altijd weer, hoe verschrikkelijk veel mieren er op de wereld zijn. Ze gunnen je nooit een rustige picnic ten zij je in de Alpen ver boven de boom grens klimt. De mieren op de mie renpaadjes zijn het verkeer in minia tuur, je ontkomt er niet aan. Mieren volk schijnt precies op mensenvolk te lijken. Architecten in Amerika, die winkelruimten ontwerpen, laten in de proef-maquette een aantal mieren los om uit de wijze, waarop je het gebouw in bezit nemen op te nemen, 'dar de winkelende mensen zich in tuïtief het eerste hee- richten! Maar als je hoog genoeg het koeienpad volgt, naar de midzomer-bergwei, waar de sneeuw nog maar net gesmol ten is, dan raak je de mieren kwijt. „Waarom brenger jullie de koeien toch zo hoog?" hebben wij de herders en herderinnen gevraagd in ons Ita liaanse bergdorpje, dat op vijftien honderd meter ligt en waar je, voor al na de abondante juni-regen, wet zo in de sappige van bloemen krioe lende wei had willen bijten. „L'herbe est mieux la haut", is het stereotiepe antwoord 'en met „l'herbe" wordt dan het hele geurende kleurige tapijt be doeld van die kleine plateaux, die als oasen in het rotsige, moeizaam te be reiken hoogland liggen, nog eens dui zend meter naar boven. Het mooist zijn die weidjes in de ruige hoogten als de koeien er met hun vier lompe poten de bloemen nog niet achteloos vertrapt hebben. De grote zoetruiken- de violen, die als paarse plassen in het korte gras staan, geven geur aan de melk en aan de kaas. Iedere voet stap maakt een kruidig aroma los en de lage vergeetmijnieten en de klei ne ster-gentiaantjes zijn blauw, zoals alleen de bergzon k irt. De primu- laatjes bij het bruisende water en de overdaad van grote, witte, gele en paarse anemonen verrukken de plan tenliefhebber en zijn de be'~niv n na dat men urenlang in de brandende zon het smalle zigzag-pad tegen de rotsige bergflank is opgeklauterd. iet altijd is het een moeilijk te vinden pad in deze streek van de „Gran Paradiso", waar het jachtgebied lag van koning Victor Emmanuel. Hij heeft er muildierpaden laten aanleggen tot aan de hooggele gen „rifugio's", die het rotsengebied toegankelijk maken, waar de gemzen en steenbokken wonen, die je 's och tends vroeg in de sneeuw kunt zien spelen. Onderweg kom je soms een zwaarbeladen muilezel tegen met een geborduurd linnen mutsje op tegen de zon, waar zijn twee oren doorheen steken. Na de zondvloedachtlge regen van de voorzomer, die in het Aosta-dal in Noord-Italië de bergstromen tot ra zernij heeft gedreven en de weggesla gen bruggetjes en een hier en daar in deze natuur, die dicht bij het para dijs staat. Maar misschien is de hou ten Sint Paulus op het Cinzano-kar- ton in zijn traliehuisje er om de inten tie toch wel net zo blij mee als met de verdroogde boeketjes van edelweis en campanula en klaver, waarmee voorbij komende toeristen hem gehul digd hebben. Je begrijpt trouwens ook niet, hoe uit die vervallen armoedige huisjes, waar je door het open gat van de deur in het donkere hol binnen een bed, een fles chianti en een kook- kacheltje ziet staan, zulke verzorgde keurig geklede meisjes komen en zul ke prachtige schone, in het wit ga- stoken kindertjes, 's Avonds bij de dorpsparade, waar wel eens een onge hoorzame geit tussendoor loopt en waar ronkende scooters tussendoor zwermen verlossing van motor-ka- baal schijnt er ook de vakanties niet wel ongehoord. Hjj geeft als zijn me ning, dat het tijd wordt dat de koningin van Engeland haar eigen persoonl^k- heid ontwikkelt en meer behoort te spreken en handelen op eigen initia tief. Hjj vraagt opheffing van het de butantenstelsel dat voorschrijft dat dochters van de vooraanstaande fami lies en alleen dergelijke dochters hun openbaar maatschappelijk leven begin nen met te worden voorgesteld aan de koningin. Hij veroordeelt eveneens de passie van de koningin voor paardenrennen en canasta. Hij veroordeelt de adviseurs aan het hof als behorend tot een ver ouderd snobistisch regime. Hij veroor deelt zowel de inhoud als de voor dracht van de redevoeringen gehouden door de koningin. Lord Altrincham is evenwel Engels genoeg om ook een flinke schop te geven aan buitenlandse vorstenhuizen, want hij verklaart, dat de Britse ko ningin weliswaar dichter bp haar volk moet staan, maar dat zij niet behoeft af te dalen „tot het kleinzielig ex hibitionisme dat sommige monarchen nodig achten om hun baan te behouden." Daarmede is aan de Engelse eer vol daan. Wat de inhoud van Lord Altrincham's artikel betreft kan men zeggen en zulks wordt beaamd door ingezonden stukken in de pers en door de opinie van Engelse vrienden en kennissen van uw correspondent dat er veel ge rechtvaardigds is in zijn kritiek voor- al met betrekking tot het ongelofelijk snobisme van het Engelse hof, maar men kan niet ontkennen dat de wijze waarop deze edelman zijn kritiek ge formuleerd heeft nodeloos grof en kwetsend is. De Express van hedenmorgen bericht dat tweederde van de ontvangen inge zonden stukken Lord Altrincham ver oordelen, terwijl eenderde zijn kritiek steunt. Het veel bravere conservatieve dagblad The Daily Mail bericht dat 99 pet van zijn lezers Altrincham's optre den veroordelen. Volgens persberichten van hedenmorgen zou de corresponden tie, welke volgens goede Britse gewoon te in bergen voor Lord Altrincham is gearriveerd, half voor, half tegen hem zijn. De Daily Sketch die bijzonder boos is op Lord Altrincham is hedenmorgen zo vriendelijk zijn particulier adres be schikbaar te stellen voor zijn lezers. Het meest kernachtige immentaar verscheen in een ingezonden stuk in het liberale dagblad Tne News Chronicle. Een abonné schrijft: Lord Altrincham's Op het feest van O. L. Vrouw ter Sneeuw, gisteren, is de 63ste natonale bedevaart van de vereniging tot samen stelling van Nederlandse bedevaarten naar Lourdes vertrokken. Kwart voor een vertrok uit Maastricht een trein met 200 pelgrims, welke in Schaarbeek bij Brussel aan de blauwe trein uit Roo sendaal werd gekoppeld. Na het ver trek te ongeveer kwart voor drie van deze blauwe trein heeft de witte trein met 300 zieken het Roosendaalse sta tion verlaten. Te kwart voor vijf sloot de rode trein de rij. Zondag is reeds een gele trein met 400 Montfortaanse bede vaartgangers uit Nederland afgereisd. Zij zullen zich in Lourdes bjj de rest van de bedevaart aansluiten. De 63ste nationale bedevaart telt dan Het verplaatsen van een compleet huis is tegenwoordig met de beschikbare technische middelen niet zo'n opzienba rende gebeurtenis meer. Anders wordt het echter wanneer een huis door een groep mannen wordt beetgepakt, zoals onlangs in Noord-Malakka, waar 200 inboorlin gen een huis uit Baling overbrachten naar het vijf kilometer verder gelegen Kroh. Men ziet hier het wonderlijke transport bij het passeren van een hoofdweg. Omdat ik het mij an ders toch op een gegeven moment zou laten ontval len, deel ik nu maar offi- mtt met enige nadruk ik 'nmiddels een tiequotiënt is, weet ik nog niet; maar dat zal 'el vrij hoog liggen, want, al zeg ik het zelf, hij wekt de indruk van een begaafd manneke te zijn. Waarschijnlijk wordt hij dirigent, want niet alleen heeft hij lang, don ker haar, maar toen hij nauwelijks een half uur ter wereld was, lag hij al ritmisch met zijn armpjes te zwaaien. Ook wendde hij, toen ik hem op dat moment voor het eerst in de ogen zag, zijn blik af met de onge ïnteresseerdheid van iemand, die ken nelijk dacht: „Daar heb je hem ook" en „Als alles over is komt dat nog". Op wie lijkt hij, mijn zoon? Er zijn mensen die willen beweren, dat mijn uiterlijk zich in hem weerspiegelt. In dat geval en in feite in alle gevallen kan ik alleen nog maar hopen, dat hij het innerlijk van zijn moeder heeft geërfd. Overigens, ik zie haar niet, de uiterlijke gelijkenis. Ik vind dat zijn profiel iets heeft van dat van prof. Oud. Wat dan weer een onweerlegbaar en ietwat ■v«ST-<vnt- rustend verschijnsel van vroegtijdig» en verregaande onafhankelijkheidszin genoemd mag worden, want hij ver tegenwoordigt daarmee in het geheel niet mijn politieke richting. Daar moeten wij het dus nog eens ernstig over hebben, en prof. Romme is er ook nog. Maar voor de rest is het een juweel, mijn zoon. Tweemaal per dag ga ik hem bezoeken in het ziekenhuis, waar hij zijn intrek heeft genomen en waar hij op één zaaltje ligt met een, overigens wisselend, aantal van eveneens zojuist uit de eeuwigheid gearriveerde mensjes: een soort tweede kamer, maar dan in het hele nette. Veiligheidshalve hebben ze alle babies bijpassende naamkaartjes op gespeld, want anders kunnen er ram pen gebeuren. En op het vastgestelde, supreme, moment komt dan de zuster om de respectieve borelingskes ach ter een glazen deur aan de samenge stroomde belanghebbenden te tonen. Ik herken hem steeds meteen, mijn zoon; en ik heb echt dat naamkaartje op zijn bastje, dat hem de allure van een bijzonder beneden de maatse wielrenner geeft, niet nodig. Maar toen ik gisteren met aan verbijstering grenzende verbazing, zijn tomeloos gapen stond waar te nemen, zei een dame, die naast mij stond en wier wieg kennelijk stevig op Amster damse bodem had gestaan, ineens spontaan en in volkomen vertedering: „Wat 'n schèt" meer te zijn) lopen de vaders trots ongeveer 1900 pelgrims, die hun bede- met hun mooie kindje op de arm. Ita- En op dat moment kostte het mij niet de geringste moeite om mijn evennaaste lief te hebben gelijk mij zelf. vaart maken ondr de geestelijke lei ding van de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. De intentie van de bedevaart luidt: de collectieve christe lijke vernieuwing. Van het bestuur der V.N.B. reizen o.a. mee de voorzitter, mgr. dr. Th. van der Bom, en jhr. mr. G. Ruijs de Beerenbrouck. In de bonte bergweitjes vragen de bloemen om geplukt te warden. afgebrokkeld wegdek heeft achterge laten, is de zomer er warmer dan in honderd jaar is voorgekomen. De re gen eerst en toen de felle zon hebben de bloemen, die allemaal tegelijk bloeien, tot een orgie gemaakt. Je moet bij iedere stap de wijdopen an- jertjes vergiffenis vragen dat je op ze trapt en je kunt het niet helpen, dat je gaat zitten op de witte paradijs lelietjes en de lage paarsrose astertjes. En de zeer begeerde nigritella, de va- nille-orchis, met zijn zwarte kopje, dat soms een beetje naar chocola ruikt en die in Zwitserland „stark ge- schützt" is, smeekt hier in de onaan getaste eenzaamheid van kleine, mysterievolle bergplateaux, om ook eens gep'ukt te worden. Zelfs de wil de clematis met fijne paarse bloemen hangt hier als een exotische liaan in de lariksen en de azalea, die de berg flanken rose kleurt, pluk je maar niet eens meer, er is toch geen beginnen aan. wee dingen begrijpen wij niet. Hoe komt het toch, dat de berg ruggen er op een afstand altijd groen en grauw en soms nors uitzien, terwijl ze van nabij één mozaïek zijn van bloemen en waarom zetten de Italianen, die een volk van goede smaak zijn, bij de heiligen in hun kapelletjes langs de bergwegen zulke monsterlijke namaak-bloemen van schuimplastic. Je gelooft je ogen niet als je die lelijke kunstbloemen ziet liaanse kindertjes gaan net zo laat naar bed als de Franse. Op het eni ge terrasje van het dorp zitten de mannen 's avonds te kaarten bij een glas génépy, likeur, getrokken van bergkruiden, en het is doodgewoon dat een van die stoere kerels een klein kindje op schoot heeft, dat ook eens aan het glas mag nippen! Als er maar veel zon is, dan leeft de mens makkelijker. Hebben de vrouwen, e nu het hooi binnendragen, het heus zwaarder dan de vrouwen in de stad? Man en vrouw samen, met zeis en sikkel, heb ben in de bergweiden rondom het dorpje, waar gras en bloemen schou- derhoog staan, kleine plekken kaal geschoren. Als het gras droog is, wordt het in enorme bundels opgetast en meestal door de vrouw op het hoofd naar huis gedragen. Het is een prachtig gezicht: tegen het décor van de machtige bergen, die de mens heel klein maken, al die bewegende figuurtjes, de grote last balancerend op het hoofd. De nekspieren doen het zwaarste werk, want de hooivracht rust op et., hard kussen, dat in de nek wordt gelegd, vastgehouden door een brede band om het voorhoofd. De kleine meisjes, die meehelpen, lo pen ook al met miniatuur hooivracht- jes, de handen over elkaar op de borst, het hoofd coogen. Heel kleine hummeltjes gaan ook mee naar het hooiland als de moeder ze niet alleen thuis kan achterlaten. Zoals onze moeders in de stad hun kinderen moeten meenemen op de fiets in het verkeer. Maar de kleine Italiaantjes liggen niet meer stijf in gebakerd in het mooie uitgesneden houten wiegje van vroeger. Ze liggen nu op een dekentje en kijken naar de vlinders, tot de moeder zi weer eens op schoot neemt en lekker knuffelt Italiaanse kindertjes worden altijd geknuffeld. Groeien er daarom zulke gelukkige mensen uit? Of is het toch alleen maar de zon? A. Bgl. WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00. Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.15 Gram (9.35-9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Boeken. VARA: 10.20 Gram. 10.45 Gevar progr 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded 12.33 V. h. platteland. 12.38 Hawaiianmuz 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.50 Medi sche kron. 14.00 Omr. ork. 16.00 V. d. zieken. 16.40 Gram. 16.55 Lichte muz 17.15 Vakantietips. 17.50 Regeringsuitz. 18.C0 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 R.V.U Derde lezing. 19.00 Sport. 19.15 Caus. VARA: 20.00 Caus. 20.15 Dansmuz 20.50 Hoorsp, 22.05 Pianorecital. 22.45 Caus 23.00 Nws. 23.15 Gram. HILVERSUM li, 298 m. - NCRV: 7.00 Nws. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.35 Lichte muz. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Caus. 9.35 Mil kapel. 10.05 Gram. 11.00 Gram. 12.00 Klan ken uit Zuid-Amerika. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram en act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad 13.20 Lichte muz. 13.40 „Matthaus Pas sion", oratorium 17.15 Gevar. muz 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.05 Utrechts Stedelijk Orkest, -koor en sol. 18.20 Inst. trio. 18.45 Caus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Orgeicon. 19.30 Buitenl. overz 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Salonork 20.45 Gram 20.55 Muzikale luisterwed strijd 21.15 Syml ork 22.00 Geestelijke liederen. 22.30 Gram 23.00 Nws en SOS- ber 23.15-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 17.00-17.30 V. d. kind. KRO: 20.00 „Ze kregen wat ze wilden" blijspel ENGELAND, BBC Home Service. 330 m: 13.03 Gram. 14.15 Amateursprogr 18.45 Volksdansen. 19.30 Henry Wood Promenade Cone.: Ork conc. 2100 Nws 21.15 Vervolg ork conc 22.30 Cabaret 23,08-23 13 Koersen. ENGELAND BBC Light progr. 1500 en 247 m: 11.30 Gevar. muz. 12.15 Jazz- muz. 12.30 Dansmuz. 13.00 Ork. conc. 14.15 Amateursprogr. 15.45 Lichte muz. 16.30 Klankb. 17.00 Ork. conc. 17.45 Piano spel 18.00 Gram. 19.00 Nws. 19.30 Koor zang. 21.00 Gevar. progr. 22.15 Ouderwet se dansmuz. 23.15 Gram. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Kamermuz. 13.15 Ork. conc. 14.15 Operettemuz. 16.09 Volksmuz. 17.35 Verz. progr. 19.00 Nws. 20.00 Dansmuz. 21.45 Nws. 22.10 Kamer- conc. 23.15 Muz. uit Griekenland. 0.10- 1.00 Gevar. muz. FRANKRIJK, Nationaal progr.. 347 m: 12.00 Gram. 14.10 Gram. 19.01 Nieuwe gram. 20.00 Gram. 20.08 Lichte muz. 20.38 Tristan una Isolde, opera. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram 12.34 Gram. 13.11 Gram. 16.00 Koersen 16.02 Gram. 16.10 Ork conc. 17.10 Zang en Piano. 17.45 Gram. 18.00 Clavecimbelre- cital 18.30 V d. sold 19.00 Nws 19.40 Gram 21.40 Gram. 484 m: 12.00 Gram. 13.10 Gram 14.00 Verz. progr. 15.00 Omr. koren. 15.15 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.10 Lichte muz. 17.30 Gram. 18.55 Gram. 19.03 Nws. 20.00 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Lichte muz BBC. tTITZ. VOOR NEDERLAND 17.45-18.15 Nws. Londens Radiodagboek en Engelse les v. beginnelingen. (Op 224 en 41 m). DUITSE TELEVISIEPROGR 14.00 Tentoonstellingsagenda 14.30 V d. kind. 15.00-15.50 Humor en muz 16.00- 17.45 Cabaret 18.00-19.00 V. d jeugd 19.00-19.30 Journ. 20.00 Idem 20.15 Weer ber. 20.20 Documentaire. 21.00 T V -spel FRANS-BELG T.V.-PROGR 19.00 Caus. 19.30 V d. jeugd 20.00 Act 20.40 Film 21.00 Chansons 21.25 Lectures pour tous 2215 Bloemencorso 22.45 We- reldnws. VLAAMS-BELG T V-PROGR 19.30 Nws. 20.00 Das doppelte Lottchen film. 21.30 Nws. en journ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4