Kraan en Haas de grote winnaars Holland-week De buitenlanders spelen een zeer bescheiden rol Hier is coowaejt MINISTER SAMKALDEN BEANTWOORDT VRAGEN I Vraag Antwoord Ontsnapte Duitsers zijn in Scheveningen terug Hoep der ruimten Uitwijzing van hoofdredacteur De Wit uitgesteld Kwestie-Sal Zomer in Nederland en Antilliaanse minister van justitie legt een verklaring af Zomercompetitie K.N.Z.B. Spanje wint Galea- beker Belgcu kloppen Italië ■p.»».*? finale DOUWE EGBERTS Landentoernooi voor tennisleraren Zwitserse wegploeg Gonzales wint; Hoad verliest Competitiewedstrijden bij kunstlicht DINSDAG 6 AUGUSTUS 1957 PAGINA 7 Open schaakkampioenschap de ideale zachte baaitabak in de verpakking die U wenst Mm Atoomreactor voor Olympische Spelen Luchtvaartcadetten op Soestdijk Notaris krijgt dreigbrief Huber weer eens ondeugend Erfeniskwestie Afgifte loon Tweede Duitser bij Mijdrecht gepakt Crisiscentrales Rookartikelen meenemen Belasting Hak van de schoen Ziekenfondspremie Kamerhuur Verendicht iti rCe. rO° roQ* J°?f De laatste dag van de Hollandweek I was voor de deelnemers wellicht de moeilijkste. Er was minder winst dan Vorige dagen. Van de vlagen, die de wind Vertoonde, moest een zo goed mogelijk Rebruik worden gemaakt. Dat leidde nu ei dan tot verrassingen enaanva tingen, waarvan weer diverse protes ten het gevolg waren, zelfs een drietal in de Vrijheidsklasse! In de Flying Dutchmanklasse heeft Jac. Kraan van de Braassemermeer zijn gunstige positie kunnen consolide ren. En dat ondanks een slechte start In de laatste race, die hem weer een achterstand gaf. Zijn concurrenten ..knokten" met hem zelfs nog bij de keerboei om de voorrang. Doch toen Kraan eenmaal de leiding veroverd had, liep hij steeds verder van het veld tveg. Tot zijn concurrenten behoorde dit maal ook de Engelsman Dawes, die ten- slote achter Jong Kind de derde plaats bezette. De Zwitser Hotz kwam als 14e door de finish terwijl de Amerikaan Po well in het achterveld de 17e plaats be zette. Met zijn drie verste plaatsen kreeg Kraan röyaal de hoofdprijs met 117 Punten. Schipper (Witte Huis) kwam na hem op de 2e plaats met 77 punten. Bart Kraan werd bij de Sharpies eveneens hoofdprijswinnaar met op- Hieuw een 2e plaats in de Slotwed strijd. Verhagen (AEGIR) toonde zich in deze laatste race de snelste van het gezelschap, terwijl Bart's clubge- genoot v. Wijk door zijn 3e plaats twee de werd in het eindklassement. Bijzonder spannend was de strijd in de Olympiajollen waar Willems van De Schinkel en Stellingwerf (Witte Huis) een spannend gevecht leverden, waar uit Kraan tenslotte als overwinnaar haar voren is gekomen. Dat bleek la ter juist voldoende voor de Hoofdprijs, U'ant Stellingwerf die als tweede finish te, had nu evenals de winnaar 84 pun ten. Het resultaat in de slotrace was hu beslissend. Endstra van het Nieuwe Diep, die op de laatste dag tweede werd Taselaar (IJsselmonde werd winnaar) had hier aan voldoende voor het bezetten van de eerste plaats in de algemene rang schikking van 16 m2 streepklasse. De Koster (K.W.V.L.) bleek de meest constante zeiler bij de 12 voets jollen met zijn Vier tweede plaatsen. Dit was voldoende voor de hoofdprijs. Mank van de W.V. Aalsmeer bleek in zijn Groentje lang geen groentje, want zijn eerste plants op de laatste dag was de derde in successie in de Sternklasse. Bij de Valken zegevierde Kirkemer uit Alkmaar op de laatste dag, doch de Vries (N.Ned. Watersportbond) had aan zijn tweede plaats ruim voldoen de voor de hoofdprijs. J. Prins van het Witte Huis won de extra Bruynzeel- prijs voor het hoogst aantal punten be haald bij de N.V. Loosdrecht week en de Hollandweek I tezamen Bij de Pampussen had Besseling (K.W. Y a.^n z']n plaats op de laatste dag voldoende voor de hoofdprijs. Besseling kwam ook in het bezit van ae Jhr. tj. J. v. Swinderenprijs met de beste prestaties op zaterdag en zondag in deze klasse. De Haas van het Witte Huis, dio in <tf> Vrijheidsklasse maandag zijn 4e ecr- 8te plaats bereikte, was daarmede de hleest succesvolle zeiler van deze wed- 1 iie' Belg Gillard weerde zich in de Finn klasse ook op de laatste dag niet Mocht door de tweede pteatg te bezet ten achter Leverland (K.W.V.L.). die de hoofdprijs won, terwql deiBelg door zün prestaties op de laatste dagen °P de tweede plaats kwam. Wolfswinkel (Witte Huis) na op de Voor de zomercompetitie van de K.N.Z.B. werd maandagavond de heren- Wedstrijci voor de promotie naar de hoofdklasse gespeeld tussen Neptunus (Amersfoort) en Zian (Den Haag). De Amersfoortse ploeg won met 4-3. Doordat de wedstrijd Zian-Neptunus ^Arnhem) in een gelijk spel 2-2 eindig- m^Uunus uit Amersfoort leidt met 2 Ambo een wedstrijd, gevolgd door het en ZuJ?St,NePtunus 1 pnt uit 1 wedstr. t 1 pnt uit 2 ontmoetingen. heIe,Vlwaaraahnt toernooi om de galea- fpnnisteam het Nederlandse d? tw eef,t deelgenomen, beëindigd met de twee laatste enkelspe- len van de weastr\jd Spanie-Italip om de eerste en tweede plaats. Spanje, dat na het dubbelspel reeds een 3-0 voorsprong had op ?talië en daardoor reeds zeker was van de Galea- beker verloor het derde enkelspel maar U'on het vierde, zodat de eindstand werd sPanje 4 en Italië 1. Maandagavond is in de Kaasbeurs te Bodegraven het toernooi om het Open Schaakkampioenschap van Nederland ji'-gonnen, waaraan door éen buitenlan der wordt deelgenomen: De Duitser E 3 Dlemer. die verleden jaar dit toernooi won. den® ^uitaten uit de eerste ronde lui- Benv; Roessel (Amsterdamj-G. A (Den rPGn Haag) P™ _r Jam? Haag)m. J. Quakkelaar (Uiaen J. Dries (Hotterdam)--M. _J. ,1 'èoermond) 0-1; Ir'. ;7U0rie) f'Vk. §0rdr.)H. Bredewout (Zwolle) Hoogendoorn 0-1. P. van Weezei (Amstelveen) g'ë en Italia upontmoeting tussen Bel li „een 3-2 0v Hinale Europese zone) is geëindigd, Zosl^iming voor de Belgen o-i—i aio i-- j ïaat- en - ouuuag uv stand aan en 2-1. in i1®! voordeel van de Itali- algebroken 5? vierde set voor Washer ïWee sets met 7SRher won de laat®Je A»nd de zepl t?7 6-2 en bezorgde zijn Partij lniHa Hitslag van de laatste geü met el dus: Washer versl. Pietran- °verwinnin 3-6 6"8 7-5 6-2. Door de FePlaatst Vm-,opJItalië heeft België zich AustrniTa de interzonale finale, die stander iJW0Fdt gespeeld. De tegen- tussen rt» de winnaar van de wedstrijd de V.S. en de Philippjjnen. Profcluh°Kn^e rtrTnec van de Franse Real Madrid Carniglia, is door Zet. adrid gecontracteerd als mana- drie vorige dagen als overwinnaar te zijn geëindigd en daarmede reeds ze ker van de hoofdprijs gunde op de laat ste dag zijn clubgenoot de Leeuw, die telkens tweede was geweest, de eer om voor hem te finishen. Bakker van de Kaag werd evenals een dag tevoren eerste bij de Jeugd doch de hoofdprijs was voor de Winkel, eveneens van de Kaag, ondanks diens 5e plaats op de laatste dag. De uitslagen voor maandag zijn: 16 m2 E. de Leeuw met Radley; 2. N. W. Wolfswinkel met Pourquoi Pas; 3. C. Schelling met Krelisje. De hoofdprijs in deze klasse was voor Wilfswinkel met 66 pnt. Pampusklasse: 1. J. Greevelink met Letke; 2. J. Moes met Stijfkop; 3. W. Blok met Bries. Hoofdprijs van deze klasse is voor Besseling met Tobbedanser, 91 pnt. Internationale Finnklasse: 1. G. J. Leverland met Haukaropura; 2. J. Gil lard (Belg) met Fular; 3. M. Richard Elfring met Fin-Esh. De hoofdprijs in deze klasse voor Leverland met 85 pnt. Drie maal eerste en eenmaal derde. Vrijheidsklasse A: 1. Cees de Haas met Speedies, (viermaal eerste); 2. H. Gail- lard met Vrijheid; 3. H. Hamersveld met Keep Smiling. Hoofdprijs De Haas met 152 pnt. 16 m2 streepklasse: 1. A. A. Tasselaar met Taas; 2. A. W. Endstra met Mar- got; 3. J. C. J. Schiet met Yel For Bel- Air. Hoofdprijs Endstra 102 pnt. Internationale Flying Dutchmanklasse; 1. Jack Kraan met Mustang; 2. J. Jong- kond mt Flying Dutchman; 3. W. L. Dame. Hoofdprijs Kraan met 117 pnt., tevens winnaar van de Flying Dutchman tro fee en de Jan Brass-schaal. Valkenklasse A: 1. H. Kirkenier met 't Spul; 2. U. de Vries; met Zilver meeuw; 3. H. Wesseloo met Coppelstock. Hoofdprijs De Vries met 129 pnt. Internationale 12 m2 klasse A: 1. B. Verhagen met Piasjager; 2. B. Kraan jr. met Meteor; 3. B. van Wijk, met Rak ker. Hoofdprijs Kraan met 71 pnt. Internationale Olympiajollenklasse A: L 1?,'. Willems met Witte Raaf 2. W. H. met Sleepy1 met Mustang: 3- Rob RiJks Hoofdprijs Willems met 84 pnt Sternklasse; 1. A. C. Mank met Groen tje; 2. K. Stuurman met Koelekie; 3. B. Diepeveen met Cyone. Hoofdprijs Mank met 61 pnt. Internationale 12 voetsjollenklasse A: 1. J. Boelhouwer met Positron; 2. P. H. de Koster met The Squares 3. R. Steensma met Kolonel. Hoofdprijswinnaar de Koster met 52 pnt. Advertentie coopvaert UVJVJ J PIJPTABAK de Toen de Officier van Justitie te Am sterdam een verzoek tot directe aan houding van de Joegoslavische voetbal ler V. Sai ontving, waren er -og voldoende ambtelijke gegevens om aan houding wegens meineed te rechtvaar digen. Sai heeft daarvan gebruik ge maakt door in de laatste dagen va juni ongemerkt het land te verlaten. Dit is door minister Samkalden meege deeld in antwoord op vragen van -et Tweede Kamerlid Vrolijk (P.v.d. A.) De officier van Justitie heeft bi) de beoordeling van het verzoek om aan houding bijzondere voorzichtigheid be tracht, aldus de bewindsman, omdat het verzoek was uitgegaan van het bestuur van de A.F.C. Ajax, dat in verband met het ,,geval-Sal" door de K.N.V.B. disciplinair was gestraft en dus als partij in de zaak was be trokken. Daarom heeft de officier in afwachting van de resultaten van het ambtelijk onderzoek zich be perkt tot het gelasten van aanhouding voor het geval Sai zich bq een grens post voor uitreis uit Nederland zou melden. Hij heeft de grens echter niet bij een grenspost overschreden. Dat de voetballer bij de politie oxn teruggave van zijn Zweedse paspoort heeft verzocht, vernam de officier pas, toen Sai reeds was verdwenen. Op ..Berg en Dal" te Den Haag heeft Nederland maandag in de eerste ronde van het landentoernooi voor tennislera ren een 3-0 overwinning behaald op Zwitserland. De resultaten waren: Enkelspel; Buytelaar versl. Sellier met 6-0 4-6 6-0 J. de Mos versl. Grange met 9-7 en 6-1. Dubbelspel: Buytelaar en de Mos verslaan Sellier en Grange met 3-6 6-1 6-4. In het sportpark te Eindhoven ver sloeg Duitsland met 2-1 Oostenrijk. De Duitsers wonnen beide enkelspe len. Frankrijk behaalde te Den Bosch een 3-0 zege op Engeland. Een atoomreactor zal tijdens de Olym pische Spelen 1960 te Rome de elektri sche kracht opwekken, die nodig is voor de talrijke installaties. Dit is maandag avond medegedeeld door senator Quido Corbellini, de directeur van het Elek- triciteits- en Waterbedrijf te Rome. De installatie, die reeds besteld is, heefteen vermogen van 12.500 kw en zal iets min der dan 30 miljoen gulden kosten. De Zwitserse ploeg voor de wereld kampioenschappen wielrennen op de weg is nu definitief samengesteld. De renners zijn: Prof. Hans Hollenstein, Walter Favre, Walter Holenweger, Max Schnellenberg, Toni Graeser, Attilio Mo- resi, Ernest Traxel en Ramon Annen. Amateurs: Bruno Zuffelate, Kort Gim- mi, Alfred Ruegg, Hans Schleuniger, Giuseppe Cereghetti en Rolf Bachmann. Res. Gilbert Beuchat. De Oostenrijkse amateurploeg voor het wereldkampioen- schop op de weg is samengesteld uit: Durlacher, Mascha. Ignatovich, Thaler Schweiger, Maresch, Stepanek en Syko- ri. In geen ander land dan Nederland zou deze foto gemaakt kunnen zijn. Het is een typisch vaderlands beeld in deze dagen van vakantie en hoog-zomer. De boeren zijn alom bezig het graan te oogsten en het belooft dit jaar een goede oogst te worden. Tegen de achtergrond van wolken en een molen plaatste de fotograaf de charmante vakantiegangster tussen de korenaren. De tweedaagse atletiekwedstrijd Groot-Brittannië-Frankrijk, in het White City-stadion te Londen gehouden, is zo wel wat de admes als de heeren betreft door Groot-Brittannië gewonnen. De Britse heren kregen 118 punten tegen de Fransen 94 en bij de dames behaalden de gastvrouwen 68 punten tegen de Fran se dames 38. Er werden geen bijzondere prestaties geleverd. Tijdens de Amerikaanse zwemkampi- oenschappen heren, welke in Phila delphia worden gehouden, zijn enkele uitzonderlijke prestaties geleverd. Op de 100 meter vlinderslag werd Al Wiggins eerste in de nieuwe Amerikaanse re cordtijd van 1.02.8 Frank Mckinney evenaarde zijn nationaal record op de 200 meter rugslag met 2.21.7. De 100 meter schoolslag werd gewonnen door Bob Hughes in 1.12.1. Prins Bemhard heeft hedenmorgen omstreeks elf uur op Paleis Soestdijk een twintigtal buitenlandse luchtvaart cadetten ontvangen, die in het kader van een internationale uitwisseling een bezoek brengen aan Nederland. De ca detten zijn afkomstig uit Canada, De nemarken, Frankrijk, Groot-Brittannië, Noorwegen, Zweden, Turkije en de Ver enigde Staten van Amerika. De heer J. M., waarnemend notaris te Valkenswaard, heeft een dreigbrief ontvangen, waarin hij nder bedreiging met de dood, gesommeerd werd duizend gulden te deponeren ergens op zijn jachtterrein bij Leende. De briefschrijver noemt zich een zoon van de Amster damse inbreker, die destijds tijdens de gefingeerde overval op de notaris uit Valkenswaard door een pistoolschot om het leven kwam, bij de enscenering van een en ander had ook d,e heer M: zijn medewerking verleend. De heer M. heeft dezer dagen de dui zend gulden inderdaad op de aangewezen plek neergelegd, terwijl verdekt opge stelde politiemannen toezagen. Er kwam echter niemand opdagen. Uit de brief heeft de politie overigens opgemaakt dat de schrijver iemand uit de streek moet zijn. Bovengenoemde inbreker echter was een onvervalste Am sterdammer. Men vermoedt nu dat men te doen heeft met een „stunt" van stropers uit de omtrek. Pancho Gonzales (VS) heeft het int. toernooi voor tennisprofs gewonnen. In de beslissende partf] won hij met 6-1, 3-6, 6-1 van de Australiër Frank Sedg- ma'n die samen met Ken Rosewall (Austr) en Pancho Segura (Equador) op de tweede plaats eindigde. De Wim- bledonkampioen, Lewis Hoad werd door Tony Trabert verslagen met 9-7, 7-5. Het was zijn negende nederlaag in suc cessie. In verband met de moeilijkheden bij de samenstelling van het wedstrijdpn^ram- ma, heeft het sectiebestuur van de KNVB besloten zo nodig toestemming te verle nen voor het spelen van competitiewed strijden bij kunstlicht, mits de tegenpartij hiermede accoord gaat. Deze maatregel geldt voorlopig alleen voor het seizoen 1957/58. Fred Huber. de Oostenrijkse „tennis clown" zal zich voor de Oostenrijkse tennisbond hebben te verantwoorden. Huber, die heeft deelgenomen aan de in ternationale spelen te Moskou, had aan de bond geen toestemming daartoe ge vraagd. De Ver. Staten, die zaterdag in de Davis Cupwedstrijd tegen Brazilië (fina le, Amerikaanse zone) reeds een 3-0 voorsprong hadden, hebben ook de laat ste twee enkelspelen gewonnen. De resultaten waren; Green (VS) ver slaat Aguero (Braz.) 6-3, 5-7, 6-2, 4-6, 6-3 Mackay (VS) verslaat Fernandes (Braz) 7-5, 6-3, 6-0. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie uan ons blad (met In de llnker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens H dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. Z. Indien de man of de vrouw van een echtpaar, dat in algehele gemeenschap trouwde, komt te overlijden en de kinderen laten zon der enige notariële beschrijving, de toestand zo ten voordele van de langstlevende, blijven dan toch de aanspraken der kinderen te allen tijde of voor bepaalde tijd bestaan ook bij hertrouwen van de man of de vrouw? Antwoord: Aangezien er geen boedel beschrijving wordt opgemaakt, nemen wij aan, dat alle kinderen meerderjarig zijn. Ware dat niet zo, dan is de langst levende ouder n.l. verplicht tot inven tarisatie binnen drie maanden. Bij ge breke van zodanige boedelbeschrijving duurt de gemeenschap voort ten voor' dele van de minderjarigen, doch nim- mert te hunnen nadele. M.a.w. deze laatsten mogen kiezen, of zij met de plaats gehad hebbende voortduring al dan niet genoegen nemen. Welnu, aam genomen, dat de (meerderjarige) kin deren de zaak laten voor wat zij is, dan vindt de regel toepassing, dat zij te allen tijde de boedelscheiding kunnen vorderen. Slechts in het geval dat een der erfgenamen goederen, behorende tot de boedel, 30 jaren onder zich heeft, vindt ten aanzien van die goederen geen scheiding plaats. Al met al kan gezegd worden, dat de niet-verdeling gedurende lange tijd het maken van een juiste scheiding en deling bemoei lijkt. Zou de weduwnaar hertrouwen, dan vindt wellicht boedelvermenging plaats en is de oorspronkelijke nalaten schap nog moeilijker te traceren. Be spreekt u een en ander met de notaris. H. S. 1) Mijn vader huwde voor de tweede maal onder huwelijkse voorwaarden. Als nu mijn vader komt te overlijden, kan ik dan bui' ten datgene wat vader mij persoon lijk nalaat, deze vrouw om een kindsdeel vragen? 2) Als vader eerder komt te over lijden dan zijn tweede vrouw, zou den wij dan later in haar nalaten schap meedelen, indien zij ons niets nalaat? Antwoord: 1. Indien geen testament is gemaakt, dat anders bepaalt, erft de vrouw samen met u. Het voordeel, dat de tweede echtgenote door de huwe' lijkse voorwaarden en door erfgenaam schap geniet, is echter gebonden aan (4 van de goederen van uw vader als maximum bij 3 of minder kinderen, anders een kindsdeel. Een testament, dat dat aandeel vermeerdert, kan door u worden aangevochten. 2. Omdat u geen bloedverwant van uw stiefmoeder bent, hebt u indien het testament niet anders bepaalt geen recht op de nalatenschap. (Vervolg van pagina 1.) door de boterhammen heen. Intussen werd de politie van Hoofddorp gebeld, die over oen auto beschikt. Ongeveer drie kwartier heeft de Duit ser in de keuken van de Burghouts ge zeten. Hij zei niet veel. Op alle vragen van Lies Burghout en haar 32-jarige zuster Nel antwoordde hij met een ge mompeld „Ja" of „Nee". Hij vertelde alleen dat hij en zijn medeontsnapte de nacht van zaterdag op zondag in Vogelenzang hadden doorgebracht in een park bij een ziekenhuis. Ze hadden meest 's nachts gelopen en overdag ge slapen. Via Hillegom waren zij op de Hillegommerdijk in Nieuw Vennep ge komen waar zij zondagavond laat een fiets hadden weggenomen van mevr. V. Zij waren van plan geweest om naar Hilversum te gaan en van daar verder oostwaarts te trekken. Omstreeks kwart voor een werd de jongeman gisterenmiddag door de po litieauto naar Hoofddorp gebracht, van waar hij later door de inmiddels ge waarschuwde parketwacht groep Haar lem werd overgebracht naar Scheve ningen. Voor de politie was daarmee de zaak nog niet ten einde. Onmiddellijk werden de rijkspoiitieposten uit de omgeving gealarmeerd en om assistentie verzocht. Rond half drie verschenen ongeveer 25 man van de rijkspolitie bij de boerde rij van Burghout aan de Venneperweg. Zij hadden drie speurhonden bij zich, die men liet ruiken aan het zadel van de gestolen fiets. De Duitser F. immers, had 's nachts de fiets bereden. Zorg vuldig werd de hele omgeving uitge- idli door Dirk van den Brink Een Nederlandse emigratieroman 6 „Niets, snauwde ik haar onredelijk toe. Er was immers geen tijd te verliezen. Nu moest ik een keurig doosje zoeken. Maar op een boerderij vmdt men zo maar geen keurige doosjes. Koortsachtig dacht ik na. Ja, boven moest iets liggen: een kartonnen doosje, larin men ons wat bloemzaden gezonden had. Ik had het gezien. Maar wa&r? Door het open raam van mijn kamer zag ik haar staan. Peinzend staarde ze in het koperen licht van de ondergaande zoneen droombeeld! „Het het is zó gebeurd!" riep ik. Mijn stem trilde van ingehouden triomf. Ze knikte alleen. Maar ze wachtteze wachtteop mij! „Kijk eenshijgde ik, terwijl ik als een dolle kwajongen over de heg sprong. In haar antwoord zong een zoete melodie van dui zend violen. „Hoe kan ik je daór voor bedanken?' „O, bedank me niet," zei ik vlug, maar onmid- voelde ik, een zeldzame kans gemist te hebben. Hielden haar woorden niet een aanmoediging in? Later heb ik nooit kunnen begrijpen, waar ik de lompe moed vandaan haalde, maar toch ts het waar. Ik zei: ,,U zou me wel een groot plezier kunnen doen." Haar gezicht tekende een levendige verrassing. „Ik?" „Ja, uwe moesten samen eens kunnen pra tenzó maar eens Langzaam keerde ze zich om en pakte haar fiets. Ik voelde me verpletterd. Een excuus lag me op de lippen. Toen hoorde ik haar zeggen: „Eens praten samen.... nu, wie weet...." Ze stapte op en reed weg. Volkomen overbluft staarde ik haar na. Waarom reed ze nu weg! Juist nü had dat niet mogen gebeuren! Haar donkere, klankvolle stem gonsde nog na in mjjn oren. „Wie weethad ze gezegd. Had ze dat inderdaad gezegd? Maar er was geen twijfel mogelijk! Ik perste mijn vuisten tegen de borst om mijn wild kloppend hart onder bedwang te krijgen. In een roes van vreugde liep ik terug naar mijn wingerd naar die heerlijke, rijkdragende wingerd! Daar bleef ik ontmoedigd staan. Het kón immers niet.Het mócht niet. Jettie Simons, een stadskindHet poeder op haar wangen, en de geur van haar parfums pasten niet in een natuur, die haa eigen onvervangbare geuren en kleuren uit het niet te voorschijn haalt. Op dat moment viel het me ook op, dat de fiets van Jettie Simons klaarblijkelijk in het geheel niet op slot was geweest. 7. Mjjn stemming was wankelmoediger dan voorheen. De ogenblikken van een heerlijk en toch pijnlijk verlangen naar een ontmoeting met Jettie werden verdreven door buien van diepe neerslachtigheid. Ik wist met mezelf geen raad. Soms wierp ik me in koortsachtige ijver op mijn werk in het bedrijf, om er halverwege plotseling mee op te houden. Wat voor nut zat er ook in? Was het bedrijf niet ten dode gedoemd, nu er gebrek heerste aan voldoende bouw grond? En als dat met Jettie Ach neen! Dwaasheid! Ik had nu eenmaal mijn weg gekozen en moest trouw blijven aan mjjn roeping als boer. In deze overtuiging werd ik onverwacht gesterkt door een gebeurtenis, die twee dagen na mijn ontmoeting met Jettie plaatsgreep. Het voorval wekte een koppig verzet in me, iets, waarover ik me nu nog verwonder. Het is 't beg'n geworden van mijn wanhopige strijd tegen machten, die uitgaan boven de kracht van de eenling. Ik heb er mijn kop voor moeten buigen. Ik heb er alles wat me lief is voor in de steek moeten laten. Maar mijn boerenhart hebben ze me niet kunnen ontnemen. Op een morgen bracht de post een briefje van de fabrieksdirecteur Robbers. Wij kenden Robbers goed: gedurende de oorlogs jaren kwam hij regelmatig bij ons op bezoek. Moeder stopte hem van tijd tot tijd wat eetwaar toe zonder er een zwarte prijs voor te rekenen. De omgang met deftige lui was zo een beetje moeders zwakke zijde. Het was een tamelijk onschuldige ijdelheid, die al dadelijk na de oorlog gevoelig werd afgestraft. Want onze deftige vrienden bleven een voor een weg, de heer Robbers als nummer een. Alleen burgemees ter Dubbelman, het zij tot zijn eer gezegd, is ons trouw gebleven. Hü komt op gezette tijden nog bij ons aan, en dan wacht hem, naar goede boerengewoonte, een gul onthaal. En hierbij moet ik weer aantekenen, dat onze burgemeester behalve over een trouw hart, ook over een gezonde maag blijkt te beschikken. In het genoemde briefje nu verzocht de heer Robbers mij, bij gelegenheid eens langs te komen teneinde „een belangrijke kwestie met hem onder ogen te zien." (Wordt vervolgd) vrij rondliep. Ongeveer tezelfder tijd werd de po litie in Mijdrecht opgebeld met de mel ding dat een verdacht uitziend per soon over de provincialeweg Haarlem- Hilversum liep nabij de gevaarlijke spoorwegovergang. De man was have loos gekleed en keek schichtig om zich heen. Onmiddellijk sprong wachtmees ter W. Quist in zijn motor met zijspan en reed naar de gesignaleerde plaats, waar hq inderdaad een man aantrof. Een ogenblik nog probeerde deze ontvluchten, maar door een snelle ma noeuvre van wachtmeester Quist werd hij tot staan gebracht. Het bleek de Duit ser F. te zijn. Ook hq begreep dat dit het einde van zijn vrqheid was en ge laten stapte hij in het zijspan. De wachtmeester hoefde hem niet eens de handboeien om te leggen. Op het groepsbureau in Mijdrecht kregen de politiemannen hetzelfde ver haal te horen. Honger en moe. F. kreeg eem schaal met boterhammen toege schoven die hij snel naar binnen werkte. Hij had iets meer dan een gulden op zak. Ook hij vertelde d-.t ze naar Hil versum hadden willen zien te komen. Het waterrijke gebied had hen echter de das omgedaan. Daardoor waren zij gedwongen geweest om de wegen te houde - zodat zij zich niet verschuilen konden. Als ze maar eenmaal in een droger deel van het land waren ge weestOm vier uur vertrok F. met de celwagen van de Utrechtse parket- wachtgroep. De beide mannen moesten in Sche veningen nog twee maanden uitzitten wegens autodiefstallen en wegens dief stal met braak die zij in 1956 in Amers foort hadden gepleegd. Wegens r' ont vluchting zal hun geen langere straf tijd worden opgelegd, maar hoogstwaar schijnlijk zullen zij zich moeten verant woorden wegens het stelen van een fiets in Nieuw-Vennep op - ndagavond. In dat geval zullen zij in Haarlem terecht moeten staan. Het is ook niet onmogelijk dat hun ook de diefstallen van jassen en een Duitse auto in Kat- wqk ten laste zal worden gelegd. Z. Is een ongehuwde meerder jarige zoon bij de afgifte van een deel van zqn loon aan zijn moe der, die als enige bron van inko men de uitkering ingevolge de A.O.W. geniet, gebonden aan eeo bepaald percentage of wat is an ders gebruikelijk? Antwoord: Wij raden u aan deze aan gelegenheid onder vier ogen eens te bespreken met een ambtenaar van de dienst Sociale Zaken van de gemeente waar u woont. Uw vraag is zodanig gesteld, dat enige vragen bij ons op komen omtrent de achtergronden daar van. Indien tegen u geen vordering uit hoofde van onderhoudsplicht is inge steld, bent u vrq naar eigen goedvin den te handelen. Wij begrijpen daarom niet, hoe deze vraag bij u kan op komen. Van een opmerkzame lezer ontvingen wij een correctie op ons antwoord aan abonnee J. M. Z., die wij gaarne door geven. Hij schrijft: 1) Crisiscentrales bestaan al sinds 1944 niet meer. 2) Voor inlichtingen Groenten en Fruit: Produktschap voor Groenten en Fruit, Laan Copes van Cattenburgh 62, Den Haag. 3) Bedrijfschap voor Sierteeitproduk- ten bestaat niet meer sinds 1 januari 1956 en heet nu Produktschap voor Siergewassen, Stadhoudersplantsoen 12- 18, Den Haag, maar voor het venten met bloemen enz. moet men zich wen den tot de afdeling Detailhandel in Bloemen en Planten, Koninginnegracht 102, Den Haag. Th. A. K. Hoeveel rookartikelen mag ik meenemen voor een ver blijf van 3 weken naar Duitsland? Antwoord: Tabaksartikelen mogen door personen boven 16 jaar mede genomen worden naar West-Duitsland: 50 sigaren of 200 sigaretten of 250 g tabak en wel bij eerste inreis per ka lendermaand. H. M. Stelt een belastingvraag. AntwoordEr is rekening gehouden met een aftrek van 208, zijnde een derde deel van de aftrek van 624 we gens 65-jarige leeftijd. B. S. Ik kocht laatst een paar schoenen bq een bekende zaak. Na dat ik dat paar een middag aan had gehad, bleek, dat een gedeelte van een van de hakken er af was gegaan. Toen ik hierover recla meerde, bleek, dat men op mijn be zwaar niet inging, wel kon ik een en ander gerepareerd brijgen. Kos ten 1. Kan ik nu ergens beter met mqn klacht terecht? Antwoord: De moeilijkheid in uw geval is, dat u niet kunt bewijzen, dat de schuld niet bq u ligt. Er blijft u dus niet anders over dan de zaak te laten rusten. P. H. B. Ik ben gepensioneerd en geniet naast mijn pensioen ook uitkering ingevolge de Alg. Ouder domswet. Aan ziekenfondspremie moet ik nu 4 per week betalen voor mam en vrouw. Is dat juist? Antwoord: Ja, gezien uw inkomen is dit juist. Binnenkort kan een wetsont werp tegemoet worden gezien ter ver hoging van de inkomstengrenzen inge volge de ziekenfondsverzekering voor bejaarden. Of dit voor u enige verlich ting ten gevolge zal hebben, zullen we moeten afwachten. M. G. En kennis van me huur de in juni een kamer per 1 augus tus. Enige dagen later kon zij een goedkopere kamer per 1 augustus krijgen, welke zjj ook nam. Van de eerstgehuurde kamer wilde zij toen af, doch dat lukte niet, althans zij moest een volle maand huur betalen. 1 juli zou mijn kennis voor een hele maand vertrekken. De volle maand huur moet in ge deelten worden betaald. Bent u niet van oordeel, dat zij dat eigenlijk niet verschuldigd is? Antwoord: Wij zijn het niet met u eens. De huur gaat in op 1 augustus. Opzegging 1 maand vooruit. Over de maand augustus moet dus huur wor den betaald. J. v. E. Hoe moet beddetijk „verendicht" gemaakt worden? Antwoord: Hiervoor kunt u bij een drogist bijenwas krijgen. U legt de tijk over een tafel en wrijft het geheel goed In met dat stuk was: door het wrijven wordt het warm en smelt het. Heel eenvoudig werk, maar wij hebben u in uw eerste vraag verkeerd begre pen. Een dergelijke vraag is nooit „onnozel", u kunt er gerust mee aan komen. Ook is bij de drogist nog een ander middel verkrijgbaar, maar of dit aan het doel geheel beantwoordt, dur ven wij niet te garanderen. De uitwijzing van de journalist A. de Wit van de Nederlandse Antillen van wege de beledigende artikelen die hq zou hebben geschreven in het dagblad Beurs- en Nieuwsberichten" is uitge steld totdat een nieuwe procureur-gene raal is benoemd. De oude procureur- generaal werd ontslagen, nadat hij ge weigerd had het uitwijzingsbevel van de regering uit te voeren. In een verklaring tot het Antilliaanse parlement heeft de minister van justi tie dr. S. W. van der Meer de rege ringsmaatregel verdedigd. „De Wits kritiek", zo zei hq, „was niet scherp maar ruw en zijn opmerkingen waren niet ter zake dienende en beledigend. Als de opmerkingen in zijn artikelen stuk voor stuk beschouwd worden, dan zou men er niet te veel waarde aan hechten, maar als een blad dag in dag uit schrijft over omkoperij door de re gering, bescherming van misdadige elementen, over politiestaat en afwe zigheid van rechtszekerheid, dan is zo'n blad bezig te pogen de stemming van zijn lezers te vergiftigen, de nor male ontwikkeling van de autonomie der Antillen in de weg te staan en de naam van het land in diskrediet te brengen". Het dagblad „Amigo di Curagao" heeft hierop geschreven: „Juist zou ge weest zijn als men de zaak-De Wit (zo men al gerechtigd is te spreken van een zaak-De Wit) voor het gerecht ge bracht had. Het is voor de regering uiterst moeilijk om als politiek lichaam te stellen, dat kritiek tegen haar niet in het algemeen belang is, als d?ze kritiek betrekking heeft op de politiek van de regering'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7