Miljoenste bezoeker op Schiphol gestraft Twee kapiteins Zgn. „Holland-Linie" is geen politieke kwestie D i Valsemunter in beroep hoger Bo&cutilld Haarlemmerliede gaat in be roep tegen streekplan Succesvol optreden van het Austin College Choir in Openluchttheater ERIC DE NOORMAN Haagse onderwijzer voelt zich een beetje miljonair Raad voor de Scheepvaart acht hen schuldig aan stranding en botsing Maar wel een technisch en nog meer een financieel probleem Eis: vier jaar met aftrek Tracé van Rijksweg en de industrie in Schalkwijk vormen nog bezwaren KRUISWOORDRAADSEL I Georgette Hagedoorn naar Indonesië SHERRY jjifay WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1957 PAGINA 1 Vi maand eerder dan vorig jaar DR. DREES OP „HET ATOOM" Regering stond eerst weifelend tegenover de expositie Hospita verdacht van diefstal Pater A. v. Leeuwen Generaal-delegaat van missie in Verre Oosten Wielrijdster verongelukt T extielarbeider veroordeeld Ambonese gezinnen naar Indonesië Lijk van vermiste padvinder gevonden Wederopbouw De onregelmatigheden te Willemsstad Minister Struycken ant woordt op vragen Tennissterren komen naar Scheveningen Max Tailleur naar Nieuw-Guinea Verhoging weekhuren „Autobahn" Oberhausen-Emmerik Bobadilla Sherry wordt geleverd in verschil lende types en smaken, alle oude, belegen Sherrywijnen. A verkocht worden. Geen vakonderwijzer n het ongeveer 27.000 inwoners tel lende Amerikaanse stadje Sher man, in Texas, is het Austin College gevestigd, dat gemiddeld door zeven honderd studenten bezocht wordt. Uit de studenten heeft zich een ge mengd koor gevormd onder leiding van dr. Robert Wayne Bedfort. Het ensemble bestaat uit veertig stem men en het uitgebreide repertoire strekt zich uit over kerkmuziek, volksliederen, populaire muziek en zogenaamde „musical shows". Zon dagmiddag is het koor uit Texas ver trokken en het arriveerde dinsdag middag op Schiphol. Dinsdagavond vond in het Openluchttheater te Bloe- mendaal het eerste concert van een groot Europees tournee plaats. hl r* Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag (Van een verslaggever) Reeds vanmiddag, om precies te zijn om half drie, werd op Schiphol de mil joenste bezoeker van het jaar geteld. Anderhalve maand eerder dan het vo rige jaar werd op Nederlands drukste toeristische trekpleister het enorme aan tal bereikt. Mevrouw G. van der Kolk- Mosselaar uit Den Haag was de verras te gelukkige. Zij en haar man, de heer J. F. van der Kolk, onderwijzer aan de Minister-president dr. Drees heeft dinsdagavond een bezoek gebracht aan de tentoonstelling ,,Het Atoom". Dit bezoek kwam zo onverwacht, dat, toen de heer Drees de tourniquets reeds was gepasseerd, hij pas werd opgemerkt gemerkt. Ter begroeting kwamen haastig de secretaris, mr. A. A. Land, en het lid van het dagelijks bestuur van de ten toonstelling, mr. W. Rijp, naar de in gang. Dr. Drees, die door ir. E. Th. Erb werd rondgeleid, zeide, dat hij tevo ren over het onderwerp boeken en al lerlei krantenartikelen had gel'ezen. Hij toonde vooral veel interesse voor diver se reactortypen, ook in verband met de toekomstplannen die Nederland in deze richting heeft. Ook het meer popu laire deel der expositie werd bezocht. Hier liet de heer Drees zich door de „masterslaves" (mechanische handen) gewillig de bril van zijn neus nemen en in zijn zak stoppen. Na zij rondwandeling over de expo sitie zeide dr. Drees, dat de regering aanvankelijk weifelend tegenover de tentoonstelling had gestaan. In de eerste plaats wegens de financiële moeilijkheden en het tekort aan ar beidskrachten. In de tweede plaats vanwege de twijfel die was gerezen, of men er in zou slagen deze onzichtbare materie duidelijk te maken voor het grote publiek. De tentoonstelling was ver boven zijn verwachting en de heer Drees achtte haar, juist in deze, zoals h(j het wilde noemen „atoomgevoelige tijd" van onschatbare waarde. De politie te Maastricht heeft een 39-jarige vrouw gearresteerd op ver denking van diefstal van 4500 gulden en 5000 Belgische franks ten nadele van haar kostganger, de heer W. H. De heer H. had het echtpaar, waarbij hij in woonde, een kistje in bewaring gege ven inhoudende bankpapier en spaar bankboekjes tot een gezamenlijke waar de van 4500 gulden plus 5000 Belgische franks. Toen de heer H. het kistje de zer dagen opende om er geld uit te halen bleek het leeg te zijn. De hospita beken de, nadat de kostganger bij de politie aangifte had gedaan, dat zij de contan ten aan Nederlands geld had weggeno men en ook kans had gezien het geld van de spaarbankboekjes op te nemen. Het geld was geheel opgemaakt. De ver dachte ontkende, ook de 5000 Belgische franks te hebben weggenomen. Zij is dinsdag aan de officier van justitie voorgeleid. Pater dr. Apollinaris van Leeuwen, ex- provinciaal der Franciscanen, de laatste zes jaar algemeen secretaris van de studies te Rome, is benoemd tot generaal-delegaat van de Franciscaanse missies van Japan, Korea en de Phi- lippijnen. Pater van Leeuwen zal zich vestigen te Tokio, waarheen hij half september vanuit Rome vertrekt. Maandagavond is de 31-jarige mejuf frouw R. M. uit Boxtel bij een ver keersongeval om het leven gekomen. Mej. M. reed op haar rijwiel van Liempde naar Boxtel. Bij het overste ken van de rijksweg 's-Hertogenbosch- Eindhoven lette zij niet voldoende op het verkeer. Zij werd door een auto gegrepen en was op slag dood. De rechtbank te Almelo heeft dins dag een 37-jarige textielarbeider uit Heemse (gemeente Hardenberg) ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek en voorwaardelijke ter beschikking stelling. Verdachte had in Enschede drie balen katoenafvalgarens gestolen en voorts had hij bekend een bromfiets en koperen en ijzeren pijpen te hebben gestolen. Bij zijn arrestatie trachtte hij destijds te ontvluchten. In een weiland werd hij toen gesnapt. Een politieman, die eerst twee waarschuwingsschoten loste, schoot de vluchtende man in het been, mede omdat hij de agent met «en ijzeren staaf bedreigde. De officier van justitie had tegen de textielarbeider een gevangenisstraf van twee jaar en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering ge vorderd. Met de „Willem Ruys", die donder dag a.s. naar Indonesië vertrekt, zullen 12 Ambonese gezinnen Nederland ver laten. Hiermede zullen dit Jaar in to taal 142 Ambonese mannen, vrouwen en kinderen naar Indonesië zijn terug gekeerd. Het lijk van een Deense padvinder, die enkele dagen geleden in een toe stand van slaapwandelen in zee is ge raakt, toen hij met een groep aan boord van een Belgische boot op weg was van Oostende naar Dover voor bijwo- ping van de Jamboree te Sutton Park, ia bij Duinkerken in zee aangetroffen. R.K. St. Gerardusschool in Den Haag, werden tot hun grote verbazing aan de Schipholloketten verwelkomd door een delegatie onder leiding van de adj.- directeur van de luchthaven, de heer E. v. d. Beek. De bijna honderd bezoe kers, die met de miljoenste in de rij stonden keken lichtelijk afgunstig toe, hoe een reeks van geschenken aan het echtpaar werd overhandigd met als pièce de résistance twee passagebiljetten voor Brussel v.v. en elk vijftig gulden als tegemoetkoming voor hun verblijfkos ten. Nerveus hield de heer Van der Kolk het gelukbrengende toegangskaartje vast. „Allemachtig" zei hij. „wat een vreemd gevoel om in eens zo'n beetje miljonnair te zijn". Het echtpaar werd in een versierde wagen over de lucht haven rondgeleid. Het is thans de derde maal in Schip- hols historie dat in een jaar een derge lijke mijlpaal in het luchthavenbezoek werd bereikt. De eerste maal was dit op 21 november 1955 en het jaar daar op kon op 24 september dit heuglijke feit worden gevierd. Dat de luchthaven thans bijna dagelijks wordt overstroomd met bezoekers wordt ten zeerste be- invloed door de tentoonstelling „Het Atoom" Sinds de dag dat de tentoon stelling werd geopend zijn er in 27 dagen meer dan tienduizend bezoekers per dag geregistreerd. Topdagen waren 23 en 30 juli en 4 augustus met meer dan 18 duizend betalende bezoekers per dag. (Van onze Haagse redactie) De onregelmatigheden bij de werk' zaamheden tegen de stormvloedschade te Willemstad geven minister Struycken geen aanleiding voor het instellen van een plaatselijk onderzoek. De bewinds man antwoordt dit op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Lienden (PvdA) die. naar aanleiding van een vonnis van de Bredase rechtbank in deze zaak. om het oordeel van de minister had gevraagd. De werkzaamheden geschieden, zo verklaart mr. Struycken thans, onder leiding van een maatschappij, die ge specialiseerd is in de uitvoering van ge meentelijke werken. De maatschappij had ook de controle op de declaraties. Een dergelijke regeling is voor kleine re gemeenten niet ongebruikelijk en het gemeentebestuur mocht in redelijkheid aannemen dat het toezicht behoorlijk zou geschieden en dat geen extra con trolemaatregelen noodzakelijk waren. Het „tenniscircus" van de Ameri kaan Kramer komt dit jaar naar Ne derland. Op zaterdag 7 en zondag 8 september zullen op de Metz-banen te Scheveningen enkele wedstrijden wor den gespeeld. Door de profs die aan het gezelschap van Kramer zijn verbonden. Vast staat al dat Lewis Hoad Wim- bledonkampioen 1957 Ken Rose- wall, Pancho Segura, Dinny Pails en Jack Kramer, naar Scheveningen zul len komen. De negerbariton Henry Blackmon zal op zondagmorgen 11 augustus in de Kurzaal te Scheveningen aria's en lie deren zingen. Tot besluit een serie „negro folk songs". Alma Blackmon be geleidt hem aan het klavier. De Raad voor de Scheepvaart heeft in een schriftelijke uitspraak een 54- jarige kapitein uit Vlaardingen, gezag voerder van het 786 ton metende m.s. „Moby Dick", dat op de reis van Goole naar Malmö op 9 november 1955 bü het aanlopen van de Sont tijdens slecht zicht op de Zweedse kust is gestrand, gestraft met een berisping. Naar het oordeel van de Raad is de stranding, behalve aan het minder goede zicht, te wijten aan de minder zorgvuldige navi gatie van de kapitein. Nadat het schip (eigendom van een Groningse rederij) in de mist bij het schemerduister van de vallende avond aan de grond was gelopen, liet men 90 ton van de lading steenkool lossen, waardoor het enige tijd later weer vlot kwam. Op eigen kracht voer men naar Halsingborg. Bij een onderzoek door een duiker de volgende dag werd ern stige bodemschade vastgesteld. Beslo ten werd de lading te lossen en het schip aldaar definitief te doen her stellen. Bij de behandeling van de zaak op 20 juni jl. had de kapitein zich beroe pen op het feit, dat hij al enkele dagen in de mist had gevaren en bij het na deren van Zweden vermoeid te kooi was gegaan. De kapitein had echter, aldus het oor deel van de Raad in zijn uitspraak, er voor moeten zorgen tijdig op de brug te zijn, omdat het zicht vrij slecht was en men niet tijdig verkenning zou krij gen van de wal. De stuurman heeft hem geroepen, maar de kapitein liet toen na om onmiddellijk naar boven te komen. Hij had o.m. ook moeten zor gen, dat tijdig peilingen met de rich tingzoeker werden genomen. De kapi tein is, zo oordeelt de raad, in bepaal de verplichtingen tekort geschoten en daardoor schuldig aan de stranding van zijn schip. In een schriftelijke uitspraak heeft de Raad voor de Scheepvaart ook een ka pitein uit Delfzijl gestraft met een be risping, omdat het naar het oordeel van de Raad aan zijn ernstig falen is te wijten, dat hij met zijn 332 brt metende m.s. „Vera" op 4 december van het vorige jaar op de Lek in aanvaring is gekomen met het binnentankschip „Bruinisse". De „Vera" (eigendom van een rederij te Delfzijl) was op weg van Zaandam naar Rotterdam. Na het passeren van de sluis te Vreeswijk, voor de ingang van het Lekkanaal, schampte de „Vera" met het achter schip langs de steven en de boeg van de „Bruinisse", die, op weg van Pernis naar Utrecht, het kanaal wilde binnen varen. Bij onderzoek bleek, dat de „Vera" ter hoogte van de achterbolder een deuk had en in het midden daarvan een gat en daarachter nog een minder diepe deuk. De Raad acht het allereerst reeds minder juist, dat de kapitein na uit de Beatrixsluis te zijn gekomen en een het Lekkanaal uit de richting van de Lek opvarend schip, dat zijn bakboordwal hield, te zijn gepasseerd, niet naar Max Tailleur zal op uitnodiging van de Nederlandse Nieuw Guinea Petro leum Mij. op 22 augustus per KLM naar Biak vliegen voor een tournee van een maand. Hij zal per boot, per vlieg tuig en zelfs per hefschroefvliegtuig („boortorens in de jungle_ bekijken") enorme afstanden langs vrijwel de ge hele kust van Nederlands Nieuw Gui nea afleggen. Hij zal eerst voor de marine en het gouvernement in Hollandia een of meer voorstellingen geven, daarna langs de noordelijke kust naar Manokwari en het uiterste westelijke punt van Nieuw Guinea (Sorong) vliegen en tenslotte langs de zuidelijke kust terug naar Me- rauke (in de nabijheid van de Austra lische grens) reizen. Intussen zal „De Doofpot" op het Rembrandtsplenn te Amsterdam geslo ten zijn. Het deksel gaat er op 18 augustus a.s. reeds op en Max Tailleur zal het pas op 27 september weer op lichten. Naar aanleiding van het de vorige week geplaatste overzicht, waarin ver meld stond dat de verhoging voor weekhuren 5 augustus ingaat, wijst men er ons op, dat de huurverhoging vol gens de wet van 1 augustus af geldt, maar voor weekhuren op 5 augustus kan ingaan. stuurboord is gegaan, doch zonder re den midden in het kanaal is blijven va ren. Ernstig en bepaald fout acht de Raad het dat de kapitein heeft getracht „volle kracht vooruit" voor de „Brui nisse" over te lopen, hetgeen hem niet is gelukt en waardoor de aanvaring is ontstaan. Het in gebreke blijven meent de Raad voor een deel te moeten wijten aan het feit, dat de kapitein zelf aan het stuur stond, waardoor zijn aan dacht van de navigatie zal zijn afgeleid. Een beleid waarover de Raad herhaal delijk zijn afkeuring heeft uitgesproken. 53. De twee schildwachten slenteren naar het einde van de landingsplaats en keren dan langzaam op hun schreden terug. „Wat valt er hier eigenlijk te waken?" mompelt een van hen geeuwend, terwijl hij afwezig over de baai staart. „Het is hier een dooie boel. Ik zal blij zijn, als we weer zee kiezen". Zijn metgezel antwoordt niet. Hij houdt onwillekeurig de pas in en staart fronsend in de schaduwen tussen de rotsen naar het andere einde van het strand. „Ik dacht waarachtig, dat daar iets bewoog" fluistert hij. „Maar dat zal wel een vergissing zijn. Nee, luister goed, maar loop door". De twee kerels kijken elkaar niet begrijpend aan; beiden horen een zacht, schurend geluid, dat ergens tussen de rotsen vandaan komt. „Wat kan dat zijn?" mompelt de een argwanend en nieuwsgierig tegelijk. Nou sist er iets, dat.Verder komt hij niet. Twee donkere schaduwen zijn bliksemsnel achter de roeiboten opgedoken. De alarmkreet van een der schildwachten wordt net bijtijds ge smoord in de machtige greep van Svein. Een paar doffe bonzen en ie krijger» zakken geluidloos ineen, zonder te weten, wat hun daar overkomen is. „Dat", grijnst Svein, „was weer eens een ouderwets, goed stukje werk, zogezegd. Goed van samenwerking". Hij knikt de Deen, die inmiddels naderbij komt, goedkeurend toe. „Je hebt ze aardig bezig gehouden met die malle geluiden, makker". Haastig ontdoen de drie mannen de bewusteloze piraten van hun wapens en doorzoeken hun kleren. Dan staren zij elkaar sprakeloos aan. „G-geen sleutels", stamelt Svein ontgoocheld. „Vertel me nou eens, Noorman, hoe we de kerker binnen moeten komen". (Van onze correspondent in Bonn) e aanleg van de „Autobahn" van Oberhausen naar Emmerik, waar hij zal aansluiten op de Rijks wegen over Arnhem naar Den Haag, Rotterdam en Amsterdam, is geen poli tieke kwestie. Enkel® weken geleden is hierover veel stof opgewaaid als ge volg van een te haastige interpretatie van een verklaring, die de Westduitse minister van verkeer, ir. Seebohm, zou hebben afgelegd. Daarin zou tot uiting zijn gekomen, dat de „Autobahn" van Oberhausen naar Emmerik (de zgn. „Holland-Linie") niet zou worden aan gelegd, voordat het in 1949 bij gealli eerd militair decreet aan Nederland toegevallen gecorrigeerde gebied bij Elten aan Duitsland zou zijn terug gegeven. Over de status van dit ge bied wordt, naar men weet, sinds enke le maanden afwisselend In Den Haag en Bonn door Nederlandse en West- De voordrachtskvmstenares Georgette Hagedoorn is dinsdagmiddag per vliegtuig naar Djakarta vertrokken voor een tournee door Indonesië. Naast haar rechts staat haar assistent, de heer T. J. Pajak; links haar pianist, Pierre Verdonck. Het gerechtshof te Amsterdam heeft dinsdag nauwkeurig een aantal valse bankbiljetten van tien gulden gadege slagen en vergeleken met echte biljet ten. Men stak de bewondering voor de techniek van de 35-jarige laborant A. G. H., die wegens het namaken en uit geven van deze biljetten door de recht bank was veroordeeld tot vier en een half jaar gevangenisstraf, niet onder stoelen of banken. De procureur-gene raal, mr. A. S. de Muinck Keizer, zei van mening te zijn dat de man zich met deze technische kennis een nuttiger plaats in de maatschappij had kunnen veroveren. Hij wilde de man nog een kans geven en eiste tegen de laborant vier jaar met aftrek, opdat deze wat eerder in de maatschappij terug zal zijn. Doch de verdachte laborant wilde nog minder hebben, zoals zijn verdediger be- toogde, omdat hij in verhouding tot de drie andere verdachten in deze gerucht makende vervalsingsaffaire (die elk tot twee jaar waren veroordeeld) meende te zwaar te zijn gestraft. „Ik meen dat ik te veel straf heb ge kregen in vergelijking met de anderen in deze zaak. We hebben alles op fifty- fifty basis gedaan" zo zei de verdachte tot de leden van het hof. De verdediger mr. A. C. van Empel be pleitte uitvoerig nietigverklaring van de dagvaarding, omdat het technisch procédé niet voldoende zou zijn uiteenge zet, waardoor het gepleegde delict niet volledig was omschreven. De raadsman voerde bovendien aan, dat de andere personen in deze zaak veel hebben bijge dragen tot dit delict. Uitspraak 20 augustus. duitse delegaties onderhandeld in het kader van alle overige problemen tus sen beide nabuurlanden, die dringend een oplossing behoeven. De aanleg van de „Holland-Linie", die 66 kilometer lang moet worden, is een technische en nog meer een financiële kwestie. De technische moeilijkheid is, dat het reeds in 1939 uitgestippelde tra cé na de Nederlands-Duitse grenscor recties thans in Elten over een gebied zou lopen, waarvan de toekomstige na tionale status nog niet is vastgesteld. Bovendien zou het destijds voorgeno men tracé thans tweemaal kort na elkaar de Nederlandse grens overschrij den en zou dus, om toekomstige douane moeilijkheden te voorkomen in ieder geval een nieuw tracé moeten wor den gekozen, voor het geval Eiten defi nitief tot Nederland zou blijven beho ren. Daaruit vloeit tevens de financiële moeilijkheid voort, dat zolang de hui dige onbesliste status van Elten voortduurt niet kan worden uitge maakt, wie de kosten zou moeten dra gen van het over Elten lopende weg- tracé Minister Seebohm had derhal ve, los van- alle politieke bijbedoelin gen gelijk, toen hij verklaarde, dat de „Autobahn" Oberhausen-Emmerik niet zou kunnen worden aangelegd voordat over de status van Elten zal zijn beslist. Afgezien van dit alles ontbreekt het de minister op het ogenblik aan geld om aan de „Holland-Linie" te begin nen, op de aanleg waarvan van Ne derlandse zijde al jarenlang met klem is aangedrongen. De Westduitse minis ter van financiën is wel bereid om het eerste krediet van vier miljoen mark voor het begin van de bouwwerkzaamhe den bij Oberhausen ter beschikking te stellen, indien echter het land Noord- rijn-Westfalen de rente over dit bedrag voor zijn rekening neemt. Noordrjjn- Westfalen voelt daarvoor niets, aange zien de aanleg van „Autobahnen" in Westduitsland een aangelegenheid is, die door de federale regering in Bonn moet worden gefinancierd. Met de aanleg van de „Autobahn" Oberhausen-Emmerik is reeds in 1939 een begin gemaakt. De Duitsers kre gen hem echter niet meer klaar voor het grote offensief tegen het Westen in 1940. In 1942 werd de aanleg van de Autobahn" gestaakt. De plannen zijn gebleven, naast de bouwputten van 28 bruggen en viaducten, waaraan men in drie jaren reeds was begonnen. De „Holland-Linie" zal in totaal 160 mil joen mark kosten, gerekend naar de huidige prijs van ongeveer 2% miljoen mark per strekkende kilometer Autobahn". (Voor de oorlog bedroeg de bouwprijs ongeveer een miljoen Rijksmark per strekkende kilometer). De aanleg van de „Holland-Linie" is uiteraard niet het enige „Autobahn"- bouwplan van minister Seebohm. die er voor werkt om per jaar minstens 200 kilometer nieuwe „Autobahn" aan het Westduitse net van federale wegen toe te voegen. Op het ogenblik is men in Westduitsland aan het werk aan 711 kilometer „Autobahn". Volgend jaar komen daarvan 317 kilometer voor het autoverkeer vrij. De beknibbeling door het Westduitse parlement op de Adverentie L ■- IMPORTEURS: JACOBUS BOELEN AMSTERDAM Met algemene stemmen heeft de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude gisteravond besloten Burgemeester en Wethouders te mach tigen bezwaren bij de Kroon in te die nen tegen het streekplan Zuid-Kenne- r»i er land, zoals dat onlangs door Pro vinciale Staten van INoordholland is vastgesteld met waardering gewaag den burgemeester drs. J. J. M. Visser, en drie raadsleden ervan, dat het pro vinciale bestuur aan enkele voorname bezwaren van Haarlemmerliede en Spaarnwoude is tegemoetgekomen, zo als de voorgestelde zandwinning aan de oostelijke oever van de Mooie Hel. Behoudens enige bezwaren van on dergeschikt belang richt zich de voor naamste punten, die B. en W. in hun bezwaarschrift bij de Kroon tegen het streekplan zullen aanvoeren tegen de tracering van de oostelijke rijksweg door de Inlaag, de Vereenigde Binnen- en de Rottepolder, alsmede tegen de Haarlemse wens van een industrieter rein in Zuid-Schalkwijk. Hoewel in de Statenvergadering een motie is aangenomen, waarin een tra cering van de oostelijke rijksweg ver zocht werd meer naar het westen toe te laten verlopen dus door de Waar- derpolder en langs de oude spoorbaan, komt het gewraakte tracé nog steeds voor op de kaarten van het streekplan. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoeude achten het derhalve no dig het in die motie gevraagde te on dersteunen. Verder wil men zien vast gesteld, dat Haarlem te zijner tijd geen industrieterrein mag hebben in Zuid- Schalkwijk, omdat daardoor in de toe komst immers opnieuw een stedelijke expansie-noodzaak zou kunnen ont- De raadsleden Gijzel (PvdA) Rijke- boer (VVD) en Doeven (KVP) betuig den hun adhaesie met hetgeen B en W. voornemens zijn terzake te ondernemen. Zij toonden zich, evenals de burgemees ter verheugd, dat de zandwinning ten uitgaven van de regering heeft vol gens minister Seebohm voor 75 pet betrekking gehad op zijn begroting. Met de uitvoering van het huidige bouwprogramma is bijna twee miljard mark gemoeid. koste van agrarische grond is komen te vervallen. Zonder hoofdelijke stemming werden voorts goedgekeurd de voorstellen tot verkoop van gedeelten van de destijds door de gemeente aangekochte voor malige domeingronden bij de Liedeweg In totaal betreft dat ongeveer 4000 vier kante meter grond, die als bouwter reinen voor 6.- per vierkant® wcf Na enige discussie werd de vak onderwijzer in de lichamelijke op voeding aan de openbare lagere school eervol ontslagen, omdat deze in Ommen een andere werkkring ge vonden heeft. De burgemeester stelde vast, dat de school het nieuwe cur susjaar zonder een dergelijke leer kracht zal moeten beginnen, omdat adverteren niet tot een resultaat heeft geleid. De cursus voor derge lijke leerkrachten levert jaarlijks on geveer vijfentwintig onderwijzers af. In één der vakbladen stonden echter zevenendertig advertenties. Het ge meentebestuur van Haarlemmerliede heeft een woning toegezegd aan de vakleerkracht, die wilde reflecteren, maar ook dat heeft niet geholpen. In de commissie-ad-hoc, die een her ziening van de politieverordening zal voorbereiden, werden benoemd da raadsleden Doeven (KVP), Gijzel (PvdA), Streefkerk (AR) en Rijkeboer (WD). De raad machtigde B. en W. de nodige maatregelen te nemen, om ook in hun gemeente te komen tot in enting tegen polio, voorlopig van kin deren, die in 1955 geboren zijn. In het voorjaar van 1958 zal echter ook met kinderen uit andere jaargangen begon nen worden. Er was nogal wat discus sie over het voorstel de twee woningen, die de heer O. H. Verkuyl langs het Noordzeekanaal denkt te bouwen, aan te sluiten op de waterleiding. B. en W. wilden de gemeente 150 laten bijdra gen in de 352,70, die de aansluiting kosten moet. De heer Doeven (KVP), was het daarmee eens, omdat de aan sluiting zijns inziens ook in het belang van de heer Verkuyl is. De heer Van Essen (WD) zag het echter weer anders: hij releveerde het belang der volksgezondheid, voorstellende dat ge meente en de heer Verkuyl „fifty fifty" zouden doen. Tenslotte ging de raad met dat voorstel akkoord. Met grote bewondering heb ik bij dit optreden kennis gemaakt met een uiterst gedisciplineerd koor, dat zich in het elfjarig bestaan een koorcultuur heeft aangemeten waarop vele be roepsensembles beslist jaloers kunnen zijn. De stichter en leider dr. Robert Wayne Bedfort laat zijn koor uiterst geacheveerd zingen, terwijl zijn direc tie bijna onopgemerkt geschiedt. Het hele programma werd feilloos uit het hoofd gezongen. Nu neem ik nog in aanmerking dat het koor in de open lucht zong, en wellicht vermoeid was van de lange reis. Het stemmenmate- riaal is prachtig, vooral bij de mannen, terwijl de cultivering der afzonderlijke stemmen blijkens de resultaten met bij- zondere nauwkeurigheid en kennis van zaken is geschied. Ik was bij het door lezen van het programma bang, dat bij werken van Palestrina en Lassus de stijl misschien wat in het gedrang zou komen; gelukkig is dat niet ge beurd. Een zeer gaaf „Tenebrae fac- tae sunt" van Palestrina en een glans- vol „Resonet in laudibus" van Las sus, gaven reeds direct een goede in druk van de technische en artistieke kwaliteiten van het Austin College Choir. Zeer mooi was het met bijzon dere overgave gezongen motet van Brahms „Create in me", waarbij het fugatische deel zeer exact werd uitgevoerd. In „Let all the nations een vroeg zeventiende-eeuwse melodie, frappeerde de ritmische vormgeving op het woordje „Alleluja". Misschien had het „Hospodi Pomilui" van Lvovs- ky iets te veel aan effect, maar met een .Alleluja" van Thompson muntte het toch uit door hechte ensemblezang. Na de pauze was de stijl van lichtere aard, zonder dat de liefhebbers van se rieuze muziek redenen hadden hun oren dicht te houden. De musical show „Okla homa" bijvoorbeeld bevatte aan koor- raffinement zoveel interessants, dat men met het grootste genoegen hier naar luisterde. De bewerking van het uit Wales afkomstige volkslied „All through the night" deed het goed, of schoon vele details in de buitenlucht verloren gingen. Met de „Benediction" een soort avondgebed, „The Lord bless you and keep you", gaf het koor een serieus slot aan zijn eerste artistieke optreden op Nederlandse bodem. Blij kens de bijval werd het gebodene in hoge mate geapprecieerd. J. L. TT- y— V 9 Tjr- '9 '9 to TT 7f TT" 14 7r ti V io Horizontaal: 1. hemellichaam: 3. vadsig; 4. verlangen; 6. hond; 8. vochtig; 10. pi. in Gelderland; 13. woede; 15. handvat; 16. vaas; 17. horizon; 18. meisjesnaam; 21. metaal; 24. vlaktemaat; 25. groente; 27. pï. in Duitsland; 28. bedorven; 29. zijri vier v. d. Donau; 30. bloeiwijze. Verticaal: 1. lust; 2. visgerei; 3. somber; 5. preek; 6. onder het nodige voorbehoud (lat. afk.); 7. en anderen (afk.); 9. tan deloos zoogdier; 11. duits pers. vnw.; 12. maanstand (afk.); 14. tijdperk; 15. koud; 18. ongeveer (afk.); 19. goud (fr.); 20- namelijk (afk.); 22. voorzetsel; 23. titel (afk.); 25. bevel; 26. houding. Horizontaal: 1. prosit, - tong; 2. auto* nomie; 3. rits, - rem, - al; 4. vlo. goeierd; 5. E.H., - mos; 6. nader, - c, 7. unaniem, - aga; 8. dril, - omzet; ketelsteen; 10. ale, - aai, - nis; 11. l.*«» peddel. Verticaal: 1. parvenu, - kam; 2. nie; 5. in, - gorilla; 6. toros, mee, - emotie; 8. timide, - me; razend; 10. arm, - genie; 11. geld, - kat, ruil' sap; 9. oe,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2