Haarlemse Muggen nog steeds in wede conditie m prisma Haarlems wielerparcours wordt donderdag in gebruik genomen Haarlem bouwt nog steeds te kleine woningen Tweede amateur-kleinkunst- avond verliep zeer vlot SJORS en SJIMMIE in het Openluchttheater BH BANDRECORDERS Willy de Korte verovert de Muggentrui t -Films J. B. Veltman gehuldigd PRISMA HORLOGES Aantrekkelijk wielerprogramma ter opening Woonmogelijkheden voor jong gehuwden niet slechter geworden Prestaties over het algemeen op hoog peil PRISMA HORLOGES Op H.F.C.-terrein: BOEIENDE DEMONSTRATIE MET MODELVLIEGTUIGEN 2500ste bij expositie van Kees Verwey De ontmoeting T ito-Khroesjtsjev if 105.- JAARSTATISTIEK 1956 WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1957 PAGINA 3 H. MAERTENS N.V. J^Serlijke Stand Haarlem p^kinP^EN: E. C. M. Moeskops- Q.'hs.Q', z.j. a. Hoek-Kal, z.; L. E. Tvf r?' z •Ser' z- N- van den Berg- ttl y^assi„,kl. Koridon-Bakker, z.; J. "aak-de van Drunen, z.; C. ter van Oe^ z,; j. m. C. Drogtrop- 25 jaar voorzitter van Sint-B av o-noord Spaarbank Haarlem Dahliatentoonstelling te Hillegom Faillissementen Na aanrijding door gereden ZANDVOOR1 Kampeerterreinen vol TV thans gepubliceerde jaarstatistiek van de woningbouw in Haarlem over het .jaar 1956, toont aan dat de woningnood in Haarlem nog altijd nijpend is. Er werden in 1956 589 nieuwe huizen gebouwd, terwijl er 21 woningen onbewoonbaar werden verklaard. Drie huizen werden om andere redenen aan de woningvoorraad onttrokken, zodat in totaal de woning voorraad in Haarlem is toegenomen met 565 woningen. Per jaar werden na de oorlog nog nooit zoveel woningen voltooid, behalve in 1954 toen dit aan tal 690 bedroeg. Dat het aantal bewoners per 100 woningen is teruggelopen van 402 tot 398 vindt voornamelijk zijn oorzaak in het feit, dat de Haar lemse bevolking in 1956 slechts met 499 zielen, ofwel met 0,3% toenam. Er werden in verhouding met dit cijfer betrekkelijk veel nieuwe woningen ge bouwd, en betrekkelijk weinig woningen onbewoonbaar verklaard. In de jaarstatistiek van de Haarlemse woningbouw die is samengesteld door het Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam, worden deze conclusies uitvoerig becijferd. School Brass Band naar Haarlem Kindje dronk wasbenzine Huurwaarde gedaald Zoutzuurfles ontijdig ontkurkt Hoofdakte-examens Haarlem Van de echtparen, die na hun huwelijk in Haar lem bleven wonen, beschikten reeds over huis vesting Een zelfstandige woning werd betrokken door ,v Een inwoning werd gevonden door 60% Geen woonruimte had 19% W oningbouw verenigingen Jonggehuwden 1953 1954 1955 1956 14% 7% 13% 5% 58% 24% 13% 5% 53% 29% 13% 4% 54% 29% Dulles verwacht geen sensaties Prof. dr. H. Wieland overleden Beurs van Amsterdam A'dam 'Ben Beurs van New York ,:7 Alles wel bij de Muggen" werd ons gisteravond uit Velp bericht. „De jon gens maken het uitstekend, het eten smaakt hun goed, en van slapeloosheid hebben zij geen last. De stemming is prima." Betere berichten kun je moeilijker verwachten. Opgemonterd en fris en tegenslagen van de vorige dag weer ver geten, zijn de Haarlemse Muggen gis terochtend om tien uur op hun fietsen gestapt, op weg naar Velp. De tocht over de zonnige Veluwe was bijzonder fraai, en er deden zich vrijwel geen moeilijkheden voor. In het middaguur zag het er even een beetje somber uit, toen een zachte motregen begon te vul den °olt dat h'efl was gauw gele- lamrsStrif de k,leurige karavaan langs de wegen, aan kop werd er soms hard getrokken, en behouden en even- strijdlustig arriveerde men in Velp waar de Muggen een goede ontvangst te wachten stond in het vakantiecen trum Beekhuizen. In Velp werd de bergrit verreden, welke bij de A-klassers gewonnen werd door Willy de Korte (Bomenbuurt)Bij de B-klassers was het John de Munk (Vogelenbuurt), die op de eerste plaats beslag legde. De uitslagen in beide klas sementen luidde (wij geven steeds de eerste vijf geklasseerden) A-klassement: 1. Willy de Korte (Bo menbuurt), 2. Ben Corsten (West Ge mengd), 3 Jan van Bezu (West Ge- s ir Jongbloed (Bomen- buurt)' V8n d® Po1 (Rivieren" B-klassement: 1. John de Munk (Vo gelenbuurt), 2. Bert Oomen (Zuid), 3. Dick Ramakers (Rivierenbuurt), 4. Jan Webster (Centrum) 5. Anton van Garde ren (Indische Buurt). Door deze uitslag kwam er verande ring in het algemeen klassement Ben Corsten moest zijn muggentrui afstaan aan zijn naaste rivaal, Willy de Korte, die gisteren de tweede plaats bezette. Hetzelfde was het geval in het B-klas- sement, waar nummer 1 en 2 van plaats moesten verwisselen. John de Munk, gisteren 2, verdrong Bert Oomen van de eerste plaats. Het algemeen klassement ziet er nu als volgt uit: A-klassement: 1. Willy de Korte (Bo menbuurt) 59 ptn, 2. Ben Corsten (West Gem.) 59 ptn, 3 Jan van Bezu (West Gem.) 56 ptn, 4. Bart Jongbloed (Bo- Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem - 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 Haarlem Tel. 15228 CINeMa PALACE: Koning Voetbal, a. 1., 2, ^-15, 7 9 15 o^s'halS: Nattigheid. 14 jaar, 2.30, 7 H.15. t avondvoorstelling om 8 u. LIDO^Püoot Quax in Afrika, 18 jaar, 2, 4.15, ^tixöït: Trouw nooit in Monte-Carlo. 14 J., wil 91s' 10 30 uChtend; Citylights, alle leeftijden, A- en C. en de Rock 'n Roll, He^heVïWS^s^ar8'15 gl°" REMBRANDT: sijs? tjonge keizerin, feugdva0riltrd'Om '10-30 Montague's R?oXck,; ïï&rmiloaï;S% hel van Silver- STUDIOIn de matinees: Mareelino, paney vino, a. 1.» 2.15 u. In de avondvoorstellingen: Charlie's Tan te, volw., 7, 9.15. Iedere ochtend om 10.30 u.: Kinderpro gramma. Woensdag 7 Marnixstraat, 13.30 «tijden. Donderdag 8 augustus Circuit van Akendam: Wielerwedstrijden. e,Groote Kerk, 15 u.: Orgelbespeling door v-barles J. de Wollf. ELKE DAG V&Mer-Sportpark, 20.30 u.: Luchtaero- \V(.h (tot en met do.), ïj-ht- «'Winalaan, achter restaurant Dreef- lJks e Man's Muizenstad. Geopend da- van 10.30—22 uur. h Raas-fl'J M. C. Donkel-de Korte, z.; der Meer Groot, d.; A. Dekker-van ren-de Gr'aa Chr. B. M. van Omme- kema, d- d.; M. H. Saurwalt-Ba. boom, d augustus u.: Rolschaatswed- c- H. E. Valbracht-Mey- J- van Persson-Klerk, d.; A. P. ,T Velde-Oude Luttikhuis J T-J Vlue-WUUd JUULLJ e. M. dé é?Ulv-Duijvelshoff, d.; ONDER -monnik-van Blijswijk, d, fh M "pOUWD: F. G. de Wilde Kruiitzer Wijngaarden; M. H. M. Beers m M' Schlatmann; J. A. Ridderinkhnf-£r"r.Th" Liphuysen; J. GETRnfium" Sukkel. W. a M i-P' J' van Diemt en hu ij sen éaa D.amjG. J. van Veld- d.: J. c. en H Tel\A' Rijbroek; W." Vlfe'm van dèn P' Crezeé en A' A' i.2yRRLEDEN: a. pèrlaan-rSjaaM Leuven' Kam- j Delftlaan. VeenmSSV'an den Ber*' Het loopt gesmeerd in het kamp van de Haarlemse Muggen. Gisteren troffen wij ze in Velp, waar ze na het eten bezig waren met het afwassen van hun borden. menbuurt) 47 ptn, 5. Jos Vergers (Am- sterdamsebuurt) 46 ptn. B-klassement; 1. John de Munk (Vo gelenbuurt) 59 ptn. 2. Bert Oomen (Zuid) 59 ptn, 3. Dick Ramakers (Ri vierenbuurt) 54 ptn, 4. Gerard de Kei zer (Slachthuisbuurt) 52 ptn. 5. Anton van Garderen (Indische Buurt) 48 ptn. De prijs, beschikbaar gesteld door de automobielfabriek Citroën, werd maan dag gewonnen door Ben Corsten, giste ren door Willy de Korte. Bij de ploe gen kwam gisteren weer. De Bomen- Transvaalbuurt als eerste op de lijst. Zij blijft dus kop houden. Het ploegen- klassement is nu als volgt: 1. Bomen- Transvaalbuurt 249 ptn. 2. Rivieren buurt 23 ptn. 3. Indische Buurt 211 ptn. ptn Gemengd 204 ptn 5. Zuid 200 Adverentie manager Onmisbaar voor Uw afspraken. Uur en dag in een oogopslag! De heer J. B. Veltman is in verband met zijn vijf-en-twintigjarig jubileum als voorzitter van de r.k. Woningbouwver eniging Sint Bavo-noord gehuldigd tij dens een voor dit doel belegde receptie in de Sint Catharinaschool in Oud- Schoten. Vele bewoners van huizen van de woningbouwvereniging en anderen gaven blijk van hun belangstelling en waardering. Er werd gesproken door de heer H. J. van Galen, penningmeester van Sint Bavo-noord, door drs. W. Ha- zevoet, in de jaren na de oorlog direc teur van het bureau Volkshuisvesting, door de heer Weijngaarde, voorzitter van de r.-k. bond van woningbouwver enigingen, door de heer Fuhri Snet- lage, namens de huuradviescommissie en door de heer W. de Beus namens de bewoners. Bij de Nutsspaarbank te Haarlem werd in juli aan spaargelden ontvan gen 2.624.508 (2.206.846 in juli 1956). De uitbetaalde rente bedroeg 3.164 (2.827), terwijl voor een bedrag van 2.606.065 (1.859.837) werd terugbetaald. Het tegoed beliep einde juli 48.144.174 (45.562.019). Meer ingelegd dan terug betaald was 21.608 (349.835). De jaarlijkse grote Dahliatentoon stelling van de Nederlandse Dahlia Ver eniging wordt dit jaar in het Beursge bouw „Treslong" te Hillegom gehou den van 6 tot en met 8 september. Het Dahliafestijn wordt jaar na jaar van grotere betekenis en is ook daarom van zoveel belang, omdat tal van lief hebbers (amateur-kwekers) uit het gehele land er hun kweekkunst tonen. Dat deze bij de liefhebbers hoog isop gevoerd, kan men op de tentoonstelling zien, want vele door de amateurs ge kweekte bloemen kunnen met die van de kwekers wedijveren. Naast de inzendingen der liefhebbers zal men in Hillegom buitengewoon mooie arrangementen van dahlia's zien, aangelegd door kunstzinnige kwekers. Advertentie worden U geleverd door 't SILVER STOEPKE, Gr. Houtstr. 49. In het pas aangelegde sportpark „Noord-Akendam" der gemeente Haar lem is een wielerparcours geprojec teerd, waarop de plaatselijke wieler club HSV „De Kampioen" zijn open en clubwedstrijden kan laten verrijden. Donderdag 8 augustus wordt dit par cours officieel in gebruik genomen met een door de „Stichting Haarlem- Noord" in samenwerking met „Dq Kampioen" te organiseren wielerro- 3 voor beroepsrenners, amateurs en nieu welingen. Aan wethouder D. J. A. Ge luk is verzocht het startschot te lossen voor de eerste ronde op het parcours. Mede dank zij de steun en medewer king van verschillende overheidsinstan ties is dit voor „De KampDen" zo uitermate gunstig parcours tot stand gekomen. De „baan", waarop uitslui tend wegwedstrijden worden gehouden, heeft een lengte van 1345 meter, een breedte van 4 meter en is in de boch ten die enigszins oplopen 4,5 me ter breed. Het parcours is voor de toe schouwers geheel overzichtelijk. Voor al dit laatste is een belangrijk voordeel vergeleken bij de straatrondes, waar de renners geregeld aan het oog ont trokken worden. Het volgen van een wedstrijd wordt er interessanter door. Ook de valpartijen door onvoorzichtig oversteken en loslopende honden zullen nu tot het verleden gaan behoren. Tevens heeft op dit nieuwe parcours ook de jury vanaf het verhoogde podi um, waaronder een bergruimte is uit gespaard, een goed overzicht, en dat is voor het sportieve karakter van een wedstrijd van groot belang. Voorheen gebeurde het heel dikwijls in de straat rondes dat een renner zich voor een of meerdere ronden aan de strijd onttrok, hetgeen dan niet door de wedstrijdlei ding geconstateerd kon worden. Boze gezichten en protesten waren er dik wijls het gevolg van. Het enige euvel aan dit nieuwe wie lerparcours is dat er te veel beplan ting rond het circuit is aangebracht, ïviaar hierin zal verbetering gebracht worden, zodat er meer plaatsruimte Y°°r et publiek komt. De entreeprij- Z!*voor de„ openingswedstrijd op don- klnt lehouden"" de "P°Pulaire" i deze eerste wedstrijd, welke het karakter van een clubontmoeting tus sen „De Kampioen" en „De Bataaf" De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 6 augustus 1957 in staat van faillissement ver klaard: J. G. Ahrens, koopman, wonende te Aerdenhout, gemeente Bloemendaal, Spiegelenburghlaan 30. Rechter-Commissaris: mr. L. W. M. M. Drabbe. Curator: mr. B. J. Lambers, advo caat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 92. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 3 augus tus 1957 geëindigd het faillissement van: C. Vernooy, handelaar in land en- tiunbouwgereedschappen, wonende te Bermebroek, Leidsevaart 10. Rechter-Commissaris: mr. H J. Fer- werda. Curator: mej. S. Boekman, advocate an Procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 51. uit Halfweg draagt, wordt onder meer deelgenomen door: Adri Voorting, die vorige week de feestweekronde van Santpoort won; Piet Steenvoorden, de nationale wegkampioen der amateurs 1957; Coen Visser, Arend van 't Hof, Cor Bijster, Toon Rutte, Cees v.d. Aar, Piet en Tonny Peters, Hein Ko- ger, Flens Koek, Henk van der Geest, allen van „De Kampioen", terwijl van „De Bataaf" tot de deelnemers beho ren: Krjjn Post, Wim Bogers, Dik Enthoven, Harry Cuvelier en zijn jon gere broer Gempie Cuvelier, die reeds zeven nieuwelingenwedstrijden won, Mik Snijder, Ton Markus, Maup Bak ker, Jan Verstraten en verschillende anderen. De wedstrijd gaat over 60 km (circa 44 ronden) en de start is om zeven uur. De entrée is op de hoek Vondelweg- Geusevesperstraat. Een tot dusver nog onbekende wieirijdster sneed gistermiddag om streeks tien minuten over vijf komende van de Jansweg in de bocht naar het Kennemerplein een 57-jarige wieirijd ster toen zij die had ingehaald. De 57- jarige dame kwam te vallen en moest met snijwonden aan haar rechteroog ter behandeling naar het Grooté Gast huis worden overgebracht. De „_niiden- de" wieirijdster is na de aanrijding doorgereden. Het zou sportiever zijn, in dien zij zich meldde bij de politie. Even tuele getuigen worden eveneens ver zocht zich met de politie in verbinding te stellen. De toeloop van kampeerders naar Zandvoort is zo groot geworden, dat het opvang-kamp van het Kennemer Sport park dinsdag zijn top-capaciteit van 250 tenten bereikte. Nieuwe kampeer ders, die zich kwamen melden, werden door de politie naar elders verwezen. Omdat ook de andere kampeergelegen- heden in Zandvoort overvol zijn, bete kent die verwijzing dat de teleurgestel- den naar een andere gemeente moeten gaan om een plaatsje onder de kam- peerzon te vinden. Enkele kampeerders die zonder vergunning hun tent in de duinen hadden opgesteld, werden door de politie verwijderd. Wat de differentiatie van de woningbouw betreft naar het aantal ver trekken, blijkt dat men aanzienlijk is afgeweken van het destijds door de gemeenteraad aanvaarde differentiatieschema. Aantal woningen Wenselijke Aantal vertrekken absoluut in v.h. totaal differentiatie 19,3 10% 26,7 13% 48,6 33% 2,5 35% 2,9 9% 589 De tweede avond van het Amateur- kleinkunst Concours, dat onder auspi ciën van de Stichting „Haarlems Bloei" op het Prinsenhof is georganiseerd, is zo mogelijk nog een groter succes ge worden dan de eerste avond. Er was heel wat meer belangstelling en "J avond verliep vlotter dan zaterdag. De achterzijde was afgeschermd met boompjes, en hoewel deze oplossing nog niet ideaal genoemd mag wor-ien, voldeed zij toch zeer goed. Het blijft natuurlijk jammer, dat het podium niet hoger was. Vooral wanneer er gedanst wordt en zeker wanneer er Spaans ge danst wordt, is het „voetenwerk" van belang. Voor een groot deel van het publiek zal dat facet nu verloren zijn gegaan. Maar deze opmerkingen zijn van ondergeschikt belang. Als geheel was het een voortreffelijke avond, die opmerkelijk veel talent aan het licht bracht. Ik moet ook een fout herstellen, die ik in mijn bespreking van maandagavond heb gemaakt. Een fout, die vooral voor de organisator en initiatiefnemer van dit concours, Wim de Ree, een bitt-re smaak moet hebben gehad. Ik heb hem verweten, dat hij geen conferencier was. Natuurlijk en hij zal mij dat niet euvel duiden blijf ik bij die mening. Hoewel hü gisteravond veel vrijer en spontaner was, miste ik toch bij hem de echt'e eigenschappen van de „smoe- zer", de man van de kwinkslag; de man die ad rem is en onmiddellijk reageert op zijn publiek. Maar de hele kwestie is, dat Wim de Ree helemaal geen conferencier heeft willen zijn. Hij is ingesprongen om de nummers aan te kondigen en dat is natuurlijk heel wat anders. Ik ben bij het schrijven van mijn bespreking af gegaan op wat ik te zien en te horen kreeg, en op wat ik las in het programma. En daar stond naar achteraf blijkt ten on rechte conference: Wim de Ree. Mijn excuses dus aan Wim de Ree, die ik ten onrechte verweten heb niet te zijn, wat hij ook niet wilde zijn. Wij houden ons ook voor wat de pres taties van deze tweede concoursavond betreft aan de afspraak, dat wij de verschillende prestaties niet bespreken in afwachting van het jury-rapport. Wij Advertentie natuurlijk bij HERMAN MULDER KAMPERVEST 51 TEL. 21101 Op het H.F.C.-terrein werd gister avond door de Haarlemse Luchtvaart club een demonstratie met modelvlieg tuigen gehouden, onder auspiciën van Haarlems Bloei en in samenwerking met een firma in technisch speelgoed. Het weer was bijzonder gunstig voor de demonstratie en de kort-geschoren grasmat van het terrein vormde een ideaal vliegveld. De Haarlemse Lucht vaartclub had alle beschikbare demon stratie-materieel laten aanrukken. Bü de „pits" was het dan om half acht ook een lawaai van je welste, door de nijdig proefdraaiende motoren. De cy- linderinhoud van de gebruikte motoren va.ieerde van 15 tot 10 cc, die een ver mogen van respectievelijk 0,1 en 1,1 pk leveren bü een toerental van 12.000 tot 15.000 per minuut. Als eerste demonstreerde de heer Hagedoorn een grote laagdekker met een 10 cc motor. Na een keurige start draaide het model met een snelheid van 120 tot 130 km per uur zijn rondjes. Toen de brandstof op was volgde een keurige driepuntslanding, die de be wondering opwekte van voorzitter Smol ders van de Haarlemse Luchtvaart- lemse Luchtvaartclub, die via een ge luidsinstallatie het talrijke publiek op uiteraard deskundige wijze voorlichtte. Secretaris Aarts vloog vervolgens een schaalmodel voor van de vooroorlogse Lambach HL-2 tweedekker, uitgerust met een 2,5 dieselmotor. Een enerverende demonstratie was wel de teamrace, waarbij vier vliegers in dezelfde cirkel achter elkaar aan joegen en die tot op dracht hadden zo snel mogelijk honderd ronden te vliegen. De snellere modellen haalden de tragere met een snelheid van 120 tot 140 kilometer per uur rakelings in. De pitstops, om bij te starten, duurden maar zeer kort. De race tussen de heren Hagedoorn, Das, Reeling Brouwer en Schreiber, werd gewonnen door eerst- genoemde. een schaalmodel van de Safir trainer werd een start gemaakt met een vrij- vliegend zuigermotormodel van de heer de Vries. Als een pjjl uit de boog schoot dat model vol gas omhoog om na een motorloop van tien seconden in zweefvlucht over te gaan. Het model kwam ongedeerd aan de overzijde van het terrein naar beneden. Een aardig intermezzo vormde de demonstratie met een „echte" vliegende schotel, ge schilderd als een stopverbods-bord. Auteur en vlieger van die vondst was de heer Reeling Brouwer. Om aan te tonen, dat de opleiding van modelvliegers ernstig genomen wordt, demonstreerde de heer Aarts met een speciaal daarvoor ontwikkelde trainer een" lesvlucht met mevrouw Das, die nimmer tevoren een iijn-be- stuurd model gevlogen had. Na enkele minuten was zij zover gevorderd dat zij solo kon vliegen, hetgeen aan de toeschouwers spontane bijval ontlokte. De demonstratie werd herhaald met een willekeurige toeschouwer, die even eens een prima vlieg-gevoel bleek te hebben en al spoedig zonder assisten tie van instructeur Aarts zijn rondjes draaide. Het voorlaatste nummer was een de monstratie met een stuntmodel, gevlo gen door de heer Aarts, die daarmede zogenaamde wing-overs en loopings liet zien. De motor liep niet zo heel best, zo dat het program tot de genoemde vlieg- figuren beperkt moest blijven. Tot slot gaf de heer Hagedoorn een demonstra tie „ballon-rammen". Vier op het veld uitgezette speelgoed ballonnen werden door de met vaardige hand bestuurde teamracer één voor één kapotgevlo gen, hetgeen (uiteraarddoor het publiek zeer op prijs gesteld bleek te worden. Dat vormde het besluit van een demonstratie, die velen heeft laten zien, wat de mogelijkheden van de model vliegtuigsport zijn, en hoe die in de Haarlemse Luchtvaartclub op voortref- benijden de jury niet, want het moet voor haar een vrijwel hopeloze taak zijn orr) van al deze zeer goede nummers het allerbeste aan te wijzen. Vrijwel geen der prestaties deed amateuris tisch aan in de slechte zin van het woord. Men werkte zijn nummers goed af. De costumering was doorgaans uit stekend. Het publiek zal maar zelden de gelegenheid krijgen een dergelijk programma te zien, dat is opgebouwd uit vrijwel allemaal uitstekende num mers. Had men zo een programma van beroepsartisten moeten samenstel len, dan zou de organisator waarschijn lijk reeds failliet zijn. Men mag dus aannemen, dat vrijdagavond een ster programma wordt vertoond. Vrijdag avond wordt immers de finale gegeven, waarin de door de jury als beste beoor deelde prestaties, nog eens zullen uit komen. Uiteraard in een and°r pro gramma. Gisteravond dan trad het accordeon- duo van D. Buur op, terwijl mr. Jack het publiek verraste met zijn gooche lende Lorre. De heer Kooy-Gerk de clameerde een gedicht van Bertus A -l- jes en een verhaal van Godfried Bo- mans. Mejuffrouw Tonnie Verschoor zong enige aria's, evenals de heer TI. G. Droog dat deed. Tom van Ek, die zaterdagavond reeds sprookjes had ver teld, danste nu samen met zijn partner Noorse, joodse, Italiaanse en Spaan~e dansen. Wij beklagen deze enthousiaste jongeman, die zijn ingewikkelde cho reografie moest uitvoeren op een op schragen liggend podium. Niet minder dan twaalf mannen moesten toesnellen om met alle macht het plankier in be dwang te houden, Alberto Noretti begeleidde zichzelf op de guitaar, terwijl hij een Wiener Walz floot en het Bicesto-trio trad op met enige mondorgels van onwaarschijnlijke afmetingen. S. Blanken zong enige sweet songs uit Amerika en begeleid de zichzelf op de guitaar, terwijl mej. Tr. Arnaud de Calavon een gedicht van Hella Haasse voordroeg. Het pu bliek zelf had verzocht om een herop treden op deze avond van het kostelijk dwaze cowboy-sextet, de Greenhorns. J. W. v. d. V. Twee en dertig Engelse jongens en meisjes tussen elf en vijftien jaar oud en gezamenlijk de „School Brass Band" vormend, komen 19 en 20 augustus in Haarlem. Op 19 augustus zullen zij een uitvoering geven voor het Adoptie-comi té Bejaarden te Haarlem, en op 20 augustus voor de Accordeonschool Haarlem-noord. De anderhalf jarige Margaretha V. uit de Roemer Visscherstraat heeft gisteren in een onbewaakt ogenblik kans gezien de inhoud van een flesje wasbezine leeg te drinken. Het kindje moest in het zie kenhuis Sint Joannes de Deo ter behan deling worden opgenomen. Uit deze schema's blijkt dus wel, dat de bouw van 2-, 3- en 4-kamerwoningen in 1956 betrekkelijk groter is geweest en dat de bouw van 5. en 6-kamerwo- ningen betrekkelijk kleiner was dan in het differentiatieschema was voorge steld. Voor de nieuwbouw van woning wetwoningen liggen de cijfers nog on gunstiger. 28 Pet. der nieuwe woning wetwoningen bestond uit 2-kamerwonin- gen; 28 pet uit 3-kamerwoningen44 pet uit vierkamerwoningen, terwijl in het geheel geen grotere woningwetwo ningen werden gebouwd. De gemiddelde huurwaarde van de in 1956 gebouwde nieuwe woningen, blijkt tot 610,- te zijn opgelopen. In 1947 be droeg deze gemiddelde huurwaarde nog 275,-. Sinds 1947 is de gemiddelde huurwaarde der nieuwe woningen dus met 122 pet gestegen. Men moet daar bij echter rekening houden met de al gemene prijsstijgingen, die de daling van de koopkracht van de gulden weer spiegelen. Wanneer men nu de huur zou uitdrukken in guldens die dezelfde koop kracht hebben en men neemt daarvoor guldens met de koopkracht van 1939, dan komt men tot de slotsom, dat in 1956 de gemiddelde huurwaarde 203,- en in 1947 134,- bedroeg. Op die wijze uitge drukt, komt de stijging van de gemid delde huurwaarde op slechts 51 pet. Interessant is het om op deze wijze na te gaan of de gemiddelde huur van alle woningen in 1939 lager lag dan de gemiddelde huurwaarde in 1956, uitge drukt in guldens met dezelfde koop kracht. In 1939 bedroeg deze huurwaar de van alle woningen ƒ354,-. In J956 was dit, zoals reeds gezegd 203,-. Dit betekent in feit, dat gemeten in gul- Mejuffrouw Mieneke Moolenaars, Prinsen Bolwerk 56 te Haarlem heeft gistermiddag als vijfentwintighonderd ste de tentoonstelling van werken van Kees Verwey in de Vishal bezocht. Na mens de Vishal-commissie werd haar door professor Otto B. de Kat een aqua rel van Kees Verwey aangeboden. Toen gistermiddag omstreeks half vier de bestuurder van een bestelauto op het Verwulft moest stoppen voor het stoplicht van de Groote Houtstraat, vloog door het krachtige remmen ontij dig de kurk af van een mandfles met zoutzuur in de laadbak. De bestuurder kreeg zoutzuur over jas, hemd en rug en gedeeltelijk ook in zijn linkeroog. Hij moest ter behandeling naar het Groote Gasthuis worden vervoerd. Geslaagd voor de gehele akte: Mej. A. F. T. Zjjlstra te Koog aan de Zaan; De heren H. Th. J. Verheyen te Dft Rijp; F. Spanjerberg te Amsterdam; W. Prins te Uitgeest; F. J. A. Müter te Tiel. Voor gedeelte A; de heer L. van Noord te IJmuiden. Voor gedeelte B: de heren J. F. de Haas te Santpoort; W. R. Lindenburg te Santpoort. dens met gelijke koopkracht de huur waarde van de in 1956 voltooide wonin gen 43 pet lager ligt dan die van alle woningen In 1939. In 1956 werden 62 pet ofwel 367 wo ningwetwoningen gebouwd in Haarlem. Voorts kwamen er 214 (36 pet) premie woningen gereed, terwijl er slechts 8 woningen (2 pet) zonder rijkssteun wer den gebouwd. Uit een overzicht blijkt, dat alleen in 1954 in Haarlem een hoger percentage woningwetwoningen is ge bouwd. Ook blijkt, dat van 1954 tot en met 1956 in Haarlem 64 pet woningwet woningen werden gebouwd, met welk percentage Haarlem ongeveer een mid denpositie inneemt ten opzichte van de andere grote gemeenten. Er werden verleden jaar 18 wonin gen gebouwd in opdracht van de ge meente. Dit aantal loopt de laatste ja ren steeds achteruit. Op 1 januari 1957 waren er geen woningen in aanbouw ingevolge een gemeente-opdracht. De woningbouwverenigingen vormen de grootste opdrachtgevers. Zij lieten in 1956 62 pet van de totale woning'- >- duktie bouwen. Van de 1.311 wonin gen die op 1 januari van dit jaar in aanbouw waren, waren er 70 pet (915) die werden uitgevoerd in opdracht van een woningbouwvereniging. In ae loop van het vorig jaar werd begon nen met de bouw van 1.003 woningen, waarvan 54 pet in opdracht van wo ningbouwverenigingen. Bijna 35 pet van de woningproduktie verleden jaar (204) werd in opdracht van particu lieren gebouwd. Dit aantal vertoont een aanzienlijke stijging wanneer men het vergelijkt met dat van de voor gaande jaren. Het aantal woningen in aanbouw in 1956 is in vergelijking met 1955 gestegen van 142 tot 396. In 1956 werd met de bouw van 458 wo ningen in opdracht van particulieren begonnen. In 1955 was dat aantal nog slechts 99. De huisvesting van de jonggehuwden is er in 1956 nauwelijks beter op ge worden. Dit blijkt ook uit het volgende overzichtje: Tüdens zijn wekelükse persconferen- tie heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, gisteren te Washington verklaard, dat hp „geen re denen ziet om te veronderstellen dat de ontmoeting tussen Tito en Khroesjtsjev de vorige week, aanleiding zal zijn voor fundamentele veranderingen in de stand van zaken tussen Rusland en Joegosla vië." In niet-officiële kringen in Belgrado verwacht men, dat Khroesjtsjev een ge leidelijke uitbreiding van onafhankelijk heid voor de landen in Oost-Europa zal toelaten, als die landen de verzekering geven dat zij het socialistische kamp niet zullen verlaten. In deze kringen meent men, dat op de conferentie van Tito en Khroesjtsjev in Roemenië niets sensationeels is beslo ten en dat het verbeteren van de be trekkingen tussen de Sovjet-Unie en Joegoslavië een geleidelijk proces zal zijn, dat echter de moeilijke ideo logische kwesties ongemoeid zal laten. Gelijktijdig met een demonstratie van I felijke wijze worden uitgewerkt. Volgende week woensdag middag ko men niemand minder dan Sjors en Sjimmie naar het Bloemendaalse Openluchttheater. Zij hebben weer nieuwe avonturen beleefd en die avonturen gaan zij op woensdag 14 augustus in het Openluchttheater spelen. Door een. vriendelijke sa menwerking met de directie van het Openluchtthe ater kunnen kin deren van onze abonnées de nieu we avonturen van Sjors en Sjimmie tegen een lagere toegangsprijs gaan zien, wanneer zij toegangskaarten komen halen aan het loket van onze bureaus, Smedestraat 5. De nieuwe belevenissen van Sjors en Sjimmie zijn getiteld: „Sjors en Sjimmie in Handige Jongens". De voorstelling begint volgende week woensdagmiddag om half drie. Die dag kan men aan het Openluchttheater nog kaartjes kopen voor 75 cents. Maar vanaf vandaag zijn reeds kaartjes aan het loket van onze courant verkrijgbaar voor slechts 50 cent. Vorige jaren was het zo, dat er de laatste dagen vóór de voorstelling vrijwel geen kaartje meer te krijgen was. Men wordt dus aangeraden er zo spoedig mogelijk bij te zijn. Sjors en Sjimie zijn het waard. De cijfers over 1956 zijn bijna gelijk aan die in het voorafgaande jaar. De stijging van de woningnood onder jonggehuwden schijnt dus enigszins tot stilstand te zijn gekomen. Het percen tage van jonggehuwden, die inwoning konden vinden, is van 53 pet (1955) ge stegen tot 54 pet (1956). Ook is er een wending ten goed'e waar te nemen wat betreft het peil der inwoningen. Het aantal inwonenden, die over slechts één kamer beschikken, is gedaald. Een aanzienlijke daling is opgetreden in het aantal iwnonenden, die slechts één '-7- mer hebben, maar niet beschikken over een eigen keuken en een eigen toilet. De Duitse Nobelprijswinnaar dr. Heinrich Wieland is dinsdag te Mün- chen overleden in de leeftijd van 80 jaar. In 1950 trok hij zich terug uit zijn ambt van hoogleraar aan de univer siteit van Miinchen. Hij ontving de No belprijs voor zijn werk op het gebied van galnotenzuren en zijn ontdekking van Lobberlin, een geneesmiddel voor het stimuleren van de ademhaling. (Niet officiële koenen) Vorig slot opening 7/8 SVi Ned. 1953 87 3tb Ned. 1953 86A 3«i Ned. 1956 3V« Ned. 1948 80H 3V« Ned. 1950 80 M 3V« Ned. 1954 80ti 8V« Ned. 1955 X 80U 3-3)4 Ned. 1947 94)45 3 Ned. 62-64 bel. fao. 89)4 Inschr. Grtbk 1948 3 Ned. Hande) Mi1. eert. 1575 AJLÜ. 181)4 Van Berkei's Patent 1981 Calvé-Delft eert 3505 Van Gelder 186)4 Kon. Hoogvens eert 295 Unilever Cert 439)4 Ned. Kabel 272 Philips 285)4 Kon. Petroleum 217.05 „Amsterdam" Rubber 70)45 HolL Amerika Lijn 1661/3 Kon. Ned. Stoomb. MIJ Ned. Scheepv. Unie 155)4 KiJtt. 131,35 H.VA 1161/4 Dell MfJ. eert. 83)4 A'dam 2)4 56 I 78)4 A'dam m 98)4 83)4 89 178 431)4 276)4 211 70)4 164)4 14514 152)4 130 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. Genera] Electrlo Genera] Motors Kennecott Copper KJLJML Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Onion OU Southern Pacific Southern Railway Tidewater UB Steel Stemming: flauw- 5/8 64 46)4 77% 69 44% 106% 34)4 36)4 3414 55% 56)4 87% 44% 44)4 35)4 67)4 6/8 62)4 45)4 77 66)4' 44 105)4 3314 36)4 34)4 5414 55% 86% 43% 44 3414 67ex

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3