Papieren Franse het van kabinet gestegen De jeugdige minister van financiën vestigt met één slag zijn reputatie 1 V OVERBLIJFSELEN van klooster der Kruisheren te Scharmer ontdekt I In de voetsporen der monniken rijpt thans koren Italië nog niet tevreden over situatie in België K ru iswoordraadse l m Centraal Orgaan uit zijn bezwaren tegen E.E.G. ERIC DE NOORMAN Na besnoeiing van de begroting Desondanks scepsis 1 In 1489 gesticht door Magister-Generaal E. de Orsoy Voorstel voor nadere uitwerkingen en interpretaties Jongetje door auto gedood VRIJDAG 9 AUGUSTUS 195/ Defensie beknot Produktieve investeringen ontzien Zal het parlement volgzaam zijn? N.N.B.B. wendt zich tot plaatselijke bonden Midden-Sumatra in drie afzonderlijke provincies verdeeld Makarios naar de Verenigde Staten VEILIGHEID IN DE MIJNEN Bloeitijd Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag ADRES AAN TWEEDE KAMER (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Sinds eergisteren minister-president Bourgès-Maunoury de overigens goeddeels op vakantie lijnde natie er via radio en televisie kond van heeft kunnen doen dat zijn regering eensge zind heeft toegestemd in de door de mi nister van financiën, de heer Feiix Gail- lard, geëiste bezuiniging van 600 mil jard francs op het aanvankelijk geraam de geheel der Franse budgetaire uit gaven voor 1958, zijn in veler ogen de papieren van de ,,de ploeg-B.M." aan zienlijk gestegen. Zij heeft zich zo heet het voor het eerst in een vitale kwes tie van landsbelang gedragen als een verzameling lieden die hun verantwoor delijkheid au sérieux nemen en in wie men misschien dus toch meer mag zien dan slechts een overgangskabinet van strikt beperkte levensduur. Vooral de jeugdige en debuterende minister van financiën zelf, heeft me één slag zich een aanzienlijke reputatie gevestigd en men is het er over eens dat in de Fran se politiek nog het een en ander van hem zal worden vernomen. Gedurende tien dagen van gesoan- nen interministerieel overleg heeft Gall- lard zich onwrikbaar getoond als een rots: zijn 600 miljard bezuiniging en geen franc minder zou hij krijgen of de regering kreeg zijn ontslag. Gaillard heeft nu zelfs drie miljard bezuiniging meer verkregen dan waarom hij ge vraagd had. En dit niet slechts bij va ge toezegging, doch vastgelegd in een officieel akkoord bezegeld onder het voorzitterschap van de president der republiek, die er voor overgekomen was uit Vizille, de presidentiële zomerresi dentie nabij Grenoble. Met dat al is als „plafond" voor de Franse staatsuitga ven in 1958 toch het recordbedrag aan gehouden van 5.270 miljard francs, waarvan 825 miljard niet gedekt door normale inkomsten. Een begrotingste kort derhalve van 825 miljard. De mi nister van financiën heeft dit aanvaard als een draaglijk en realistisch maxi maal tekort, zij het met enig geforceerd optimisme naar zijn eigen uitlatingen. Het zwaarst door de versoberingspo- litiek geplukt is de nationale defensie, aan het hoofd waarvan de heer André Morice staat, thans met een bijzonder weinig benijdenswaardige taak. Van de door zijn diensten geraamde uitgaven, groot 1.472 miljard, zijn er slechts 1.200 overgebleven. In het kader van deze sterk gereduceerde begroting zal thans een begin moeten worden gemaakt met de reorganisatie, tevens modernisatie, van de Franse strijdkrachten, waar toe plannen reeds enige tijd op stapel stonden. De Parijse Monde geeft dit de sceptische opmerking in de pen dat er ongelukkig genoeg tot dusverre geen voorbeelden bestaan van militaire reor ganisaties die. althans in hun begin stadium, niet juist een vermeerdering van uitgaven hebben gevergd. In ieder geval is toch een belangrijke bezuini ging te verwachten van het geleidelijk aan terugbrengen van de eerste ver plichte diensttijd van effectief 27 tot 24 maanden bij een normale wettelijke tijd van 18 maanden. Het aantal extra over- maanden, waarin de regering 's lands recruten een schadeloosstelling moet uitkeren, wordt hierdoor teruggebracht tot zes. De vraag is maar hoe dit in de praktijk te rijmen zal vallen met de verkondigde „onaantastbaarheid" van de militaire inspanning in Algerije. De minister van defensie schijnt de oplossing te willen zoeken in een ver mindering van het aantal in het moe derland en West-Duitsland gestation- neerde dienstplichtigen; hetgeen me de tot een verdere herziening van Frankrijks verplichtingen tegenover de N.A.T.O. kan leiden. Hoe het zij: Volgens de officiële toelichtingen .var- wacht de regering dat vóór het einde van dit jaar ongeveer reeds 130.000 mannen gedemobiliseerd kunnen wor den, waar de Franse arbeidsmarkt en economie dringend verlegen om zitten. Dus dubb'el voordeel van deze effectieve diensttij dvermindering. Bij het verkrijgen van de verdere bezuinigingen zijn de regering en in het bijzonder de minister van finan ciën er van uitgegaan dat Frankrijks produktieve mogelijkheden onverlet dienden te worden gelaten, zodat de produktieve investeringen in hoge mate zijn ontzien. Vooral de sector „energie bronnen" is in dit verband bijzonder beschermd. Daarentegen is in de aan vankelijk geraamde bedragen voor de zgn. improductieve uitgaven zwaar ge snoeid; slechts „onderwijs" en P.T.T. zullen nieuwe uitgaven mogen doen. In het algemeen zijn de investerings bedragen voor de diverse openbare diensten met tien procent verminderd. O. a. zal de staat zoals gemeld geen geld beschikbaar stellen voor de Mont Blanc-tunnel. De regering hoopt even wel dat een andere financieringsweg gevonden zal worden, die Frankrijk in staat zal zijn om in dezen de aange gane internationale verplichtingen te ho noreren. Of het op stapel zetten van een atoomonderzeeboot en van een super de luxe passagiersschip voor de Transat lantische vaart eveneens tot betere tijden zal worden uitgesteld, is nog in beraad. Voorts zullen de meeste rege- ringssubsidies die tot doel hebben de kosten van levensonderhoud te drukken, tot het verleden gaan behoren. Grote vraag is natuurlijk in hoeverre t.z.t. het parlement de saneringsbegro ting zal goedkeuren. De meeste bezui nigingen raken dierbare electorale be langen, en daar deze in Frankrijk gro tendeels op het boerenland liggen, kan men zich afvragen wat er b.v. terecht zal komen van de miljardenbezuiniging, die het uitstellen van waterleidingaan- leg in een groot aantal boerengerneen- ten zal moeten opleveren. Zoals minister Gaillard op een pers conferentie uiteenzette moeten de mi litaire bezuinigingen gezien worden als een eerste fundamentele etappe op de weg naar het herstel van de Franse fi nanciën, de economie en de handelsba lans. In petto heeft hij nog een samen stel van maatregelen, die een toename beogen van de Franse uitvoer met 20 pet., en door daarmee samenhangen de nieuwe interne gebiedsbeperkingen een dienovereenkomstige verdere be perking van de inwendige consumptie. En alles bij elkaar gaat het dan tevens om een politiek ter verdediging van de franc. Of deze verdediging gedacht is als een verdediging op de linie van de huidige officiële sterk geforceerde wis selkoers, dan wel op een reeds voor bereide terugtocht-stelling is ook de financieel-wjjzen, die niet tot de inge wijden behoren, niet helemaal duidelijk. Dat devaluatie technisch hoogst gewenst zo niet geboden is, daarover zijn de deskundigen het wel ongeveer eens; aangaande de psychologische doenlijk heid heerst echter sterke twijfel. Met andere woorden: een officiële devalua tie zou tot sanering van de handelsba lans hoegenaamd niet bijdragen, zo zij gevolgd gaat worden door een wilde prijsstijging op de binnenlandse markt met de lonen vlak op de hielen; een beweging die overigens op voorhand reeds begonnen is. Hoe het zij: op de zwarte wisselmarkt van Parijs heeft de notering van de Franse franc een nieuw dieptepunt be reikt. Gisteren bedroeg zij 433 francs voor een dollar tegen 450 vólgens de of ficiële koers. De Nieuwe Nederlandse Biljart Bond die onlangs werd opgericht, doet op het ogenblik pogingen de plaatselijke bil jartbonden samen te bundelen en in zijn organisatie op te nemen. Deze plaatselijke bonden zijn niet aangesloten bij de K.N.B.B., de bond die door het N.O.C. wordt erkend. Enkele dagen geleden zijn o.m. voor bereidende besprekingen begonnen tus sen een delegatie van de N.N.B.B. (de heren Spanjaard en Henk Scholte) en een bestuurslid van de Amsterdamse biljartbond. De voorstellen van de N.N. B.B. zullen worden besproken op de algemene vergadering van de Amster damse biljartbond, die op 27 aug. a.s. wordt gehouden. Het Indonesische kabinet heeft woens dag zjjn goedkeuring gehecht aan een ontwerp-noodwet tot verdeling van Midden-Sumatra in drie afzonderlijke provincies, namelijk de provincies West- Sumatra, Riouw en Djambi. In Medan is het bericht ontvangen, dat het afgelegen eiland Nias, aan de westkust van Noord-Sumatra, zich heeft aangesloten bij de eisen tot autonomie van de andere buitengewesten. De re- gentschapsraad van Nias heeft bij de le den van de staatscommissie tot herin deling van de Indonesische gebiedsdelen, die kortgeleden een reis over Sumatra maakten, de eis ingediend dat Nias de status van provincie zal krijgen. Aartsbisschop Makarios vertrekt op 31 augustus per schip naar de Verenig de Staten om daar het streven naar een aansluiting van Cyprus bij Grieken land toe te lichten. Hij zal onder ande re worden vergezeld door bisschop Ky- prianos van Kyrenia, die met hem op de Seychellen in ballingschap is ge weest. (Reuter) 55. „Stilte daar", buldert de piraat, terwijl hij een luide dreun op de deur van Axe's kerker geeft. Maar de herrie duurt onverminderd voort en het dreigement, dat hij hen een voor een met een eind hout zal bewerken, als ze niet ogenblikkelijk ophouden, schijnt het geschreeuw slechts te verergeren. Het gerinkel van sleutels klinkt de Noorman als muziek in de oren en voorzichtig waagt hij een blik uit zijn schuilplaats. Breed grijnzend stoot Svein hem aan, als de deur piepend openzwaait en de piraat zijn hoofd onder het uitstoten van de vreselijkste dreigementen naar binnen steekt. Mooier moment kan Eric zich niet wensen. Met drie, vier snelle lichte sprongen is hij achter de zeerover en vóór deze tijd heeft adem te happen, doet een forse stomp in zijn rug hem het trappetje afrollen. Even ligt de man verdoofd, beteuterd en pijnlijk in het donker. Dan welt een luide alarm kreet in hem op, om juist op tijd gesmoord te worden door een paar handen, die hem onzacht tegen de grond drukken. Twee, drie donkere vormen buigen zich dreigend over hem heen, een paar glasharde flonkerende ogen boren zich diep in de zijne en de stem van Eric de Noorman klinkt onheilspellend: „Eén geluid en het is-je laatste geweest, vriend. De sleutelbos en gauw wat!" tVan onze correspondent) n SCHARMER, een langgerekt dorp in het wijde Gro ninger land, benoorden het Winschoterdiep, is men er bepaald niet van onderste boven. De oude dorpsbe woners hebben net al vaker beleefd, dat bij graafwerk zaamheden restanten te voorschijn kwamen, bij welke aan blik oudheidkundigen het heden prompt vergaten voor ijle visioenen van een vaag, maar romantisch verleden. Dat landbouwer F. ten Cate dan ook onlangs de resten vond van een heel oud kruisheren-klooster, deed het dorp beslist niet uitlopen naar diens boerderij daar op de grens van Scharmer en Harkstede in de nabijheid van het oude kerkhof. „Tja", sprak peinzend de caféhouder, „ze vonden wel wat stainrommel en holt, moar och...." Hij onderbrak zijn be toog om een trouwe stamgast een „citrountje" te ver schaffen. Veel had het volgens hem niet te betekenen. En de ander nipte aan zijn glaasje en gaf met een hoofdknik te kennen, dat hij deze nuchtere mening ten volle deelde. De caféhouder was een man, die met zuinige gebaren zijn klanten een royale borrel schonk, daarvoor betaald werd in de huidige, niet erg harde valuta en waarschijnlijk eerst enige belangstelling voor oudheidkundig bodemonderzoek zou krijgen als er ergens in de buurt baar goud opgegra ven zou worden, om het even uit welk tijdperk Zo waren er meer in het dorp. Ze werkten allemaal ijve rig, de smid en de bakker, de kapper, de boer en de land arbeider en de huisvrouw, aten op de geijkte tijden, namen hun rust als het werk er op zat en waren in meer of min dere mate tevreden in het Scharmer anno 1957.... Alleen landbouwer F. ten Cate, die al meer dan 19 jaar op de statige boerderij daar schuin achter het kerkhof woont, leeft en werkt, zag in die „stainrommel en holt" nog wel iets meer. Hij wist dat er ergens op zijn land heel vroeger een klooster had gestaan en hij meldde de vondst. Daarna waren al spoedig prof. dr. H. J. Water bolk, directeur van het Biologisch Archaelogisch Instituut van de Rijksuniversiteit van Groningen, en de heer H. Hal- bertsma, conservator bij de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek te Amersfoort, een kijkje komen nemen. Zij waren vol enthousiasme. Het ligt in de bedoeling om in de komende herfst een nader onderzoek in te stellen naar parochiekerk en het klooster. Landbouwer ten Cate was heel toe vallig op deze resten gestoten. Hij was bezig een perceel bouwland wat af te graven om met de afkomende aarde een sloot te dempen, toen hij op een viertal zware eiken palen stiet, binnen een vierkant van ongeveer 3 voet door het veen tot in de onderliggende zand bodem geheid. Dit verschijnsel herhaal- Z. Em. Eugène Kardinaal Tisserand, deken van het H. College van Kardinalen en speciaal' belast met de zorg voor de Oosterse Kerken, heeft dezer dagen zijn gouden priesterfeest gevierd. Ter gelegenheid daarvan werd de Kardinaal door Z. H. de Paus op Castel Gandolfo in bijzondere audiëntie ontvangen. De Italiaanse minister van arbeid, Gui, heeft in een radio-rede, uitgespro ken ter herdenking van de mijnramp van Marcinelle in België, waarbij 136 Italiaanse mijnwerkers een jaar geleden het leven verloren, verklaard dat de veiligheid voor de tienduizenden Itali aanse arbeiders, die in de Belgische mijnen werken, nog steeds aanzienlijk minder is dan door de Italiaanse rege ring wordt gewenst. De Europese gemeenschap voor ko len en staal, zo zeide hij, heeft de verantwoordelijkheid op zich genomen voor het toezicht op da arbeidsom standigheden en de veiligheid in mij nen in de aangesloten landen. Door de grote mate van veiligheid in de mijnen in Frankrijk, Nederland en Duitsland zijn de Italiaanse mijnwer kers weer naar die landen gaan emi greren, aldus de minister. De emi gratie naar België is echter hog steeds niet toegestaan. Dank zij de bemoeiingen van de Bel gische regering zijn de omstandigheden in België wel verbeterd, maar zij zijn nog lang niet in overeenstemming met de wensen der Italiaanse regering, zo verklaarde de Italiaanse minister. de zich op regelmatige afstanden over een lengte van ongeveer 40 meter. Klaarblijkelijk heeft op deze plaats in vroeger eeuwen het kruisheren-klooster „St. Helena" gestaa.n Van dit klooster is nagenoeg niets bewaard gebleven. Het Groninger museum bezit nog een lanzegel van dit klooster met de af beelding van St. Helena, in de rechter hand een boek dragend en in de linker het kruis. Zelfs de gegevens over dit klooster zijn schaars. Het klooster moet, volgens de An nalen van de kruisheren gesticht zijn door Magister-Generaal E. De Orsoy. Het werd toegewijd aan St. Helena vanwege de devotie die de kruishe ren van oudsher hebben voor deze keizerin. Johannes Renghers van de Poste, ridder en Heer van Schar mer, gehuwd met Agnes Renghers van den Laere, had het patroons- recht over de kerk te Scharmer. Als leenheer had hij het recht een pas toor te benoemen. Hij gaf de parochiekerk van Schar mer, die gestaan heeft op het hui dige kerkhof de plaats is nog dui delijk te zien aan de verhoging mid den op de begraafplaats aan Ma gister-Generaal Everardus van Or soy, die waarschijnlijk het donvent te Scharmer stichtte met kruisheren uit Bentlagen. Aan de prior werd de taak van pastoor opgedragen. Als stichtingsjaar wordt genoemd 1489, en wel de feestdag van de apostel Mattheus (21 september). De kruis heren zaten toen ai sinds 1464 in het klooster Ter Apel, „Domus Lucis" Het klooster Ter Apel, „Domus Lu- cis" (Huize des lichts) is gesticht in 1216 door de Witheren (Praemonstraten- sers)Het móet echter al spoedig slecht bevolkt zijn geweest. Bij de grote water vloed in 1277, toen de Dollard is ont staan, kwamen 70 kloosterlingen om het leven en tien jaar later, toen er weer een geweldige overstroming is geweest, verdronken andermaal vele monniken. Toch waren er nog 70 mon niken. In 1400 is het klooster op last van de Proost van Schildwolde naar Scharmer overgebracht. „Domus Lucis" bleef onbewoond en ver woest liggen. Tot dat in 1458 de uit Onst- wedde afkomstige pastoor van Garrels- weer. Jacobus Wiltinck van het Prae- monstratensêr klooster te Schildwolde een „verwoestede erve und guet, gehe ten van oldes Apel mit siner toebe- hoere" kocht. Met andere goederen schonk pastoor Wiltinck het door hem aangekochte aan de Orde der Kruisheren. De schenker nam daarover eerst contakt op met de Bisschop van Osnabrück, Coenraad van Diepholt. Onder bescherming van de Bisschop can Osnabrück werd een klooster gebouwd, „Domus novae lu cis" „Het nieuwe Licht". In 1465 was men zover met de bouw gevorderd, dat het gebouw in gebruik genomen kon worden. Zeer spoedig na het aanvan gen van de activiteit van de Kruishe ren werd de nieuwe stichitng afgeschei den van de parochie Sellingen en erkend als een zelfstandig geestelijk gebied. In 1476 vernietigde een brand de kapel en het nachtverblijf der monniken, maar de voortvarendheid leed niet onder de ze tegenslag. Reeds in 1501 werd een nieuw gestichte kerk met zeven alta ren en een kerkhof ingewijd. Aansluitend hierop werden de overige kloosterge bouwen aangelegd of verfraaid. De zestiende eeuw, de tijd direct voor afgaande aan de Hervorming, was de bloeitijd van het klooster Ter Apel en dat te Scharmer. Er is sprake van tal van schenkingen van gebieden tot in Oost-Friesland, Emmen, Bellingwolde, Blijham, Winschoten, Woltersum, Ste- dum, Garrelsweer. Het klooster te Scharmer kreeg bij de stichting in 1489 de parochiekerk van Scharmer en van „Luttele Hark stede", alsmede stukken land N.W. en Z.O. van de kerk, een windmolen, het recht om in de meren rondom te vis sen. Daarenboven werd jaarlijks een som van 100 gouden Rijnlandse guldens betaald door de familie Renghers en 100 Rijnlandse guldens door een andere familie, Rene genaamd. Waarom de Witheren uit Scharmer vertrokken zijn vinden we eigenlijk ner gens vermeld. Had de Praemonstraten- ser Orde in dit nogal onherbergzame gebied tengevolge van de overstromin gen zulke zware verliezen geleden? Of had Ridder Renghers liever een kleine re minder invloedrijke orde in zijn leen- gebied? Hoe het zij, beide kruisheren kloosters kwamen door geregelde schenkeingen tot grote bloei. Beide kloosters hadden ook een huis in de stad Groningen. Ter Apel bezat een huis aan de Vismarkt ten W. van do Had- dingestraat en Scharmer aan de Here- weg bij de (toenmalige) Herepoort. Met de Spaanse troebelen kwam aan dit alles een einde. In 1615 zijn de kruisheren in elk ge val uit Scharmer verdwenen. Dat bl'ijkt uit het feit dat de erfgenamen van Renghers procederen over de goederen van het klooster. Op 25 augustus 1615 werd nl. in het stadhuis van Groningen geprocedeerd over het eigendomsrecht van het klooster Scharmer tussen de erfgenamen van de familie Renghers (Egbert Clandt, Henrich Clandt uit Scharmer, Rudolf van Munster en Abel Coenders) enerzijds en W. Meyerich, Roelof Schluyters en Egbert Torneium, namens de Staten, anderzijds. De Sta ten wonnen uiteraard.... Op de plaats, waar eens de monni ken nijver arbeidden aan klooster, kerk en land, rijpt thans het koren. Horizontaal: 1. plaats in Zwitserland, 5. onbepaald aantal, 9. aanw. voornaamw, 10. leger, 12. plaats op de Veluwe, 14. sportterm (afk.), 15. samenmengen, 16. het Ro meins Imperium (afk.), 18. meisjesnaam, 20. riviermond, 21. beest, 23. kippen- produkt, 24. bekende motorraces (afk.), 16. hard waaien, 30. weg gaan, 33. be hoeftige, 34. opera, 36. dunne, 37. vrien din (Fr.), 38. thee (Eng.), 39. gelijk aan waarde, 40. waarmee wij zien, 41. soort, 43. vogelwoning7 45. ómiaag, 47. vergro tende trap van trots, 49. als eerder (afk.) 51. gewicht (afk.), 52. plan, 55. trage, 58. muziekteken, 60. en andere (afk.) 61. gronden aanvoeren, 62. meisjesnaam, 63. netto (afk.), 65. meisjesnaam, 66. boom, 69. plaats in Friesland. Verticaal: 1. tandeloos zoogdier, 2. droom (Fr.), 3. soort vis, 4. behoeftige, 5. plaats in België, 6. zeilwedstrijd en roeiwedstrijd, 7. watervogel, 8. muziekterm (afk.), 9. 9. rivier in Rusland, 11. zuivelprodukt, 13. aanzien, 14. betaalplaats, 17. meisjes naam, 19. plaats in Noord-Holland, 22. belangstelling, 23. titel (afk.), 25. zoals de akten getuigen (Lat. afk.), 27. lang zame, 28. koningin (Fr.), 29. vruchten, 30. leed, 31. ruim, royaal, 32. meisjes naam, 35. deel v.h. kippenhok, 40. soort wafel, 41. leuk, 42. aanstoot geven, 44. teken van verdriet, 46. kindergroet, 48. goud (Fr.), 50. liefde (Eng.), 53. bij woord, 54. vogel, 56. vreemde munt, 57. persoon, 58. wond, 59. verbinding, 64. ter zake (afk.) 67. maanstand (afk.). Horizontaal: 1. paprika - duo, 2. slaan - uraan, 3. krachtig, 4. omhoog - re, 5. dun - eg - ober, 6. Zwitserland, 7. e.e.a. - riet, 8. Manhattan, 9. eb - kou - tere, 10. roe - Timor, 11. fantast - ijs. Vertikaal: 1. p.s. H.D.Z. werf, 2. alk - uwe - boa, 3. paroniem - en, 4. raam -taak, 5. inches - nota, 6. Hogerhuis, 7. auto - Ria - m.t., 8. Rigoletto, 9. dag - batterij, 10. U.A. - ren - A.R., 11. onderdanen. In een adres aan de Tweede Kamer heelt het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland een aantal ernstige bezwaren geuit tegen de Inhoud van het verdrag inzake de Europese Eco nomische Gemeenschap (Euromarkt). »et Centraal Orgaan is weliswaar voorstander van het tot stand brengen van een West- europese economische gemeenschap en is er tevens van overtuigd dat het tot stand komen van een dergelijke gemeenschap offers van de deelnemende landen vraagt, doch wijst erop dat de voorgestelde inte gratie tot een werkelijke economische ge meenschap zal moeten leiden, waarbij de te brengen offers gelijkmatig over de deel nemende landen moeten worden verdeeld, terwijl de levensbelangen van de Neder landse economie in voldoende mate moe ten worden gewaarborgd. Het Centraal Orgaan, waarin de topor- ganisaties van de industrie, de handel, de landbouw en de visserij alsmede het ver keer zijn vertegenwoordigd voor de behar tiging van hun gemeenschappelijke handels politieke belangen, ontwikkelt de volgen de bezwaren: le. De verhoging van het merendeel der posten van het Benelux-tarief door de invoering van het gemeenschappelijk bui tentarief, nog geaccentueerd door de afwij kingen naar boven van het rekenkundig gemiddelde. 2e. Het gevaar van handhaving van een nationale landbouwpolitiek in verschillen de landen. 3e. De onzekerheid omtrent een werke lijke liberalisatie van de vervoersdien sten en het niet vastleggen van het begin sel dat het vervoer een zelfstandige be drijfstak is, welke gebaseerd dient te zijn op de beginselen van rendabel en econo misch beleid. 4e. De toekenning van een speciaal re giem aan Frankrijk voor invoerbelastin- gen en exportsubsidies vooral nu daar aan geen exacte tijdslimiet is gesteld. 5e. De onvoldoende voorzieningen voor het voeren van een gecoördineerde con- j unctuurpolitiek. Het Centraal Orgaan heeft echter oog voor het compromis-karakter van het verdrag en meent te moeten volstaan met de opsomming van een aantal z. i. gewenste interpretaties e.q. uitwerkingen van de verdragsbepalingen. Het acht het van groot belang dat bij de behandeling in de Tweede Kamer een definitief stand punt ten aanzien van bedoelde kwesties wordt ingenomen. Het Centraal Orgaan ziet hiernaast in principe een mogelijk heid dat door verdere integratie, als bijv. een" vrijhandelszone, aan bepaalde bezwaren geheel of gedeeltelijk tegemoet gekomen kan worden. Ten aanzien van het gemeenschappelijk buitentarief wordt opgemerkt dat dit tarief ondernemingen die grondstoffen uit niet- deelnemende landen zullen moeten importe ren t. o. v. ondernemingen die deze grond stoffen binnen de E. E. G. kunnen ver krijgen in een ongunstige positie komen te verkeren. Daarom acht het Centraal Orgaan het uitermate belangrijk dat de mogelijkheid van tariefcontingenten wordt geopend voor alle produkten, waarvan wij zigingen in de voorzieningsbronnen of on voldoende voorziening binnen de gemeen schap nadelige gevolgen voor de verwer kende industriën met zich zou kunnen bren gen. Daar een laag buitentarief op grond stoffen en halffabrikaten voor Nederland van groot belang is, dringt het Centraal Orgaan er op aan dat het aantal produk ten dat hieronder is gerangschikt als nog wordt uitgebreid. Ten aanzien van het gemeenschappelijk landbouwbeleid wordt in het adres aan de Tweede Kamer opgemerkt dat de sociale harmonisatie de beoogde produktiviteits- verhoging en met name een daardoor mo gelijk wordende kostprijsverlaging van landbouwprodukten niet in de weg mag staan. Tevens vraagt het Centraal Orgaan een duidelijke verklaring dat een streven naar autarkie niet in de bedoeling ligt. De afnameverplichtingen zoals die vervat zijn in de contracten op lange termijn acht het Centraal Orgaan in strjjd met de gewenste specialisatie bin nen de gemeenschappelijke markt. Het feit dat de staten alles in het werk moe ten stellen om overschotten en tekorten binnen de gemeenschap te compense ren, houdt het gevaar van een toene mende overheidsinmenging in. Het Cen traal Orgaan vraagt dan ook waarbor gen dat een en ander slechts zal ge schieden door inschakeling van zelfstan dige ondernemers. Tevens acht het Or gaan het van groot belang dat de import- behoeften niet in de eerste plaats door middel van verplichte contracten op lange termijn gedekt moeten worden. Met betrekking tot het vervoerwezen wordt opgemerkt dat in het verdrag een aantal bepalingen zijn opgenomen die niet overeenkomen met het Neder landse beginsel van rendabiliteit en commercieel beleid. Met nadruk vraagt het Centraal Orgaan vastlegging van een bepaling dat dit niet mag leiden tot ernstige nadelen voor het Neder lands vervoerwezen. Tevens acht het Orgaan het van groot belang dat een garantie zal worden gevraagd voor de commerciële vrijheid van zee en lucht vaart. Aangaande het beginsel dat de con- junctuurpolitiek een zaak van gemeen schappelijk belang is merkt het Centraal Orgaan op dat het spoedig tot stand ko men van een concrete uitwerking nood zakelijk wordt geacht, terwijl eveneens een zekere mate van convertibiliteit binnen een redelijke termijn eveneens onontbeerlijk wordt geacht. Daar de Europese commissie in de E.E.G. een belangrijke plaats inneemt, acht het Centraal Orgaan het van groot belang dat door de regering by de ver dragsstaten invloed zal worden uitge oefend teneinde te bereiken dat bij co plaatsbezetting deskundigheid zal pre valeren boven politieke motieven. Nederlands Fabrikaat Het maandblad „Nederlands Fabri kaat" wijst in een redactioneel com mentaar in zijn augustus-nummer op de gevaren welke de Nederlandse in dustrie te duchten heeft van de voor de deur staande Europese markt. De redactie is allerminst gekant tegen de markt en ziet in dat er veel goeds uit voort kan komen. Zij meent echter te moeten stellen dat de Euromarkt een instrument zal blijken te zijn, dat men moet weten te bespelen. Het zou ver keerd zijn, wanneer degenen, die nogal eens betogen dat het werk van de Ver eniging Nederlands Fabrikaat geen zin meer heeft, de Euromarkt niet anders kunnen zien, dan een juist voor hen ge maakt middel tot vergroting van hun afzet. Zij schijnen te vergeten, dat de Euromarkt er niet alleen zal zijn voor de Nederlandse ondernemers en koop lieden, maar ook voor die van West- Duitsland, Frankrijk, Italië, België en Luxemburg. Het maandblad waar schuwt er voor dat Nederland te ma ken zal krijgen met een enorme con currentie, waarin de zwakke broeders het zullen moeten ontgelden. Daarbij komt dat de Nederlandse koper nog al tijd de neiging heeft sneller buitenland se artikelen te kopen, dan de burgers van andere nationaliteiten. Het blad wijst er op dat de Neder landse nijverheid haar kracht nog zal moeten bewijzen en dat ze die op de allereerste plaats zal dienen te zoeken op de eigen, dus de Nederlandse markt. Die alleen kan haar springplank zijn voor een mogelijke ontplooiing naar bui ten. Kennis van het Nederlandse volk over hetgeen zijn industrie, de grootste nationale werkgeefster en inkomsten bron, vermag en prestee zal van zelf tot een waardering -leiden, waarop de ondernemers een basis kunnen bouwen voor de toekomst. Daarom is de taak van de V.N.F. zo uitermate belangrijk. Vlak voor de ouderlijke woning il* de Sint-Willibrordusstraat te Amster' dam, waaruit onmiddellijk na het onge' val de moeder naar buiten snelde, zii" donderdag omstreeks half elf twee knaapjes van 11 en 5 jaar, die same op een kinderfietsje door de straat re den, door een passerende vrachtwage' overreden. Beide jongetjes werden in een fG kenauto naar het O. L. Vrouwegasthvje .e Jantje Lange al spoedig overleed. Zijn &e gebracht, waar de 5-jarige Jantje m- Lange al spoedig overleed. Zijn 1Krn' rige broertje Nico werd hier in de stige toestand opgenomen. Volgen „en. politie heeft hij o.m. een been gem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2