Verdacht van verduistering van f 22,000.- Notarisopleiding aan de Universiteit Niet in strijd met de wet of het algemeen welzijn ■Vrijwillige bouwers- k Zelfstandigheid stelt zware financiële eisen Komkommer ,.Dè Bredase Velsen bereidt zich voor op de hoogtijdag Tijd ens balspel in de Lek verdronken lij l ij V mm Procuratiehouder aangehouden Wetsontwerp ingediend Mijnindustrie dient aan de top van de loonpiramide te zitten Nieuwe postzegel der VJN. ifi in ƒ2.75 Plan voor welvaartsverbreding van Bonaire en Bovenwinden Henri 't Sas Tram grijpt auto: een dode In Den Bosch, Oosterwolde en Wychen Even rust met 'n WmMMMmitk Begroting Nederlandse Antillen Dr. G. Brouwer C.S.Sp. veertig jaar priester VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 PAGINA 3 doodgewaande Belg Bredase politie wist D ttiets van familie F N.K.M.B. over de premieregeling: CUT 18 D NATIONS NATIONS UNI V .mm Mgr. Huibers te Lourdes Meer dan ooit moet gebeden worden' 63ste nationale bedevaart Geen audiëntie bc Moeste £oeve Arnhemse politie speurt naar (vergiftige?) pijl en boog I - d* Op 28 september a.s. zal H. M. Koningin Juliana het tunnelcomplex onder het Noordzeekanaal te Velsen officieel in gebruik stellen. Op het ogenblik txorat op het bouwterrein nog allerwegen hard gewerkt, om op deze hoogtijdag voor Nederlands technici alles tot in de punt jes in orde te hebben. Deze foto boven toont het luchtverversingsgebouw voor de tunnels aan de Alkmaarse zijde van het kanaal. Op de voorgrond een met zand volgestort terrein, waaronder de autotunnel loopt. Op de foto links, gemaakt van de Alk maarse zijde van het kanaal, ziet men de spoorlijnen, welke naar de spoortun nel leiden (boven) en de wegen, welke de autostroom naar de tunnel zullen voeren (onder). De recherche te Nijmegen heeft een 49-jarige procuratiehouder aangehou den, die er van verdacht wordt ten na dele van zijn firma ongeveer 22.000 te hebben verduisterd. De gearresteer de heeft bij klanten van de firma be dragen geïnd, die hij in de boeken niet verantwoordde. Toen de directie bij haar klanten ging informeren waarom zij niet aan hun verplichting voldeden, kwam aan het licht, dat zij de bedragen reeds aan de procuratiehouder hadden betaald. Omstreeks twee uur donderdagmid dag is de 26-jarige H. van der Zalm uit Kerkrade te Culemborg in de Lek verdronken. Hij kon niet zwemmen. Hij was met vakantie in Culemborg en speelde met zijn verloofde en zuster een balspel bij de oever in de rivier. Bu pogingen om een bal, die in de ri vier terecht gekomen was op te halen, waagde hij zich te ver en verdween in de diepte. De 59-jarige mevr. A. M. J. C. van Oosten-Schrijner uit 's-Gravenhage is donderdagavond omstreeks tien over zes om het leven gekomen toen de door haar echtgenoot bestuurde auto op de bcheveningse weg te Den Haag ter hoogte van de Helmstraat werd gegre pen door een tram van lijn 8. Mevrouw van Oosten werd tengevolge van de bot sing uit de auto geslingerd en overleed ter plaatse. De heer van Oosten liep een zeer lichte hoofdwonde op. De notariële studie zal in de toekomst Worden ondergebracht in de juridische 'aculiteit van de verschillende universi teiten. Met deze regeling, die door de jnmisters van O. K. en W. en van juslï- *je in een wetsontwerp tot wijziging van hpt Ii°eer Onderwijswet en de wet op notarisambt is neergelegd, zal er si e'nd gekomen zijn aan de reeds nds 1842 bestaande regeling, waarbij e opleiding voor het notarisambt bui- v^il h6 Universiteit om kan worden ge- 0,Sd. Het wetsontwerp bepaalt verder, ?-*t. die de notariële examens aan de krijepj!s,tcit hebben afgelegd de titel ter zonu an meester in de rechten, ech- vocaat t7 ide bevoegdheid zich als ad- kingen in Jaten inschrijven of betrek- kleden. rechterlijke macht te be- bezwarende7oU7® "geling bestaan vele In hun toelichtinf 2- ?e- bewindslieden In te zien, waarom immers njet van notaris een i$>|® ^.roep ,als df.t ke opleiding zou veriaën tansC^aFpeI" rechter of advocaat. aHldan dat va,n intensivering van het leven neemt voorts het maa{^^Ppe belang van de werkzaZhew W, notaris toe. Het lijdt dan ook geen ïurfi fel, dat de instelling van eeTweten", schappelijke universitaire opleiding «onr bet notaraat mét universitare examens °P korte termijn noodzakelijk is en geen Uitstel gedoogt. Volgens de nieuw regeling zullen iV), die de notariële studie willen vol- ben eerst het normale kandidaatsexa men aan de juridische faculteit moe- kn afleggen. Dit maakt een over- «fhgsregeling noodzakelijk voor hen, w 6 met een H.B.S.-diploma deze stu- heeft ^bdgewaande Belg John Kerstens genpolincb bjj de Bredase vreemdelin gerent „e' noch bu sociale zaken ooit gië rï; °r mogeluke familie in Bei- hu 'hou h'VS had willen opsporen, zo is heeff hd geworden. Bij sociale zaken on i men altijd gedacht dat hij alleen Velwereld stond. Hij is een van de kornp na de oorlog in Nederland ge- bim, z"n- Tegenwoordig worden over "nenkomende vreemdelingen uitvoeri- oor?p®evens verzameld; in de eerste na- *nri,iFse laren was daar echter geen '™.e. van. John Kerstens kreeg een ppp ,VPrgunning. welke omdat er r.„ enke|e klacht over hem was, ieder aar werd verlengd. l® best mogelijk dat de Belg, on to^.?,™ elt> dat hij zijn familie heeft .„uggevonden, in Breda woonachtig ls In bet gasthuis aan de „aa5.dUk, waar hij huisknecht is, goed verzorgd en volkomen op zijn gemak. JE die zouden willen volgen. Daarom be paalt het wetsontwerp dat ook zij ge durende een periode van tien jaar de examens in de notariële studierichtin kunnen afleggen na een eenvoudig voortentamen Latijn. In de komende jaren zal voorts ee wijziging inzake de toelatingseisen voor de juridische faculteit worden overwogen. Voor hen die thans reeds aan de no tariële studie bezig zijn zal gedurende een termijn van drie jaar, naast de nieuwe, ook de oude regeling blijven bestaan. Is in deze periode het eerste deel van het examen-oude-stijl afge legd, dan kan het verdere deel van de studie, eveneens volgens de oude rge- ling, worden vervolgd, echter met dien verstande, dat de examens dan niet meer voor de notariële examencommissie maar ten overstaan van de juridische faculteit worden afgelegd. (Van onze Limburgse redaktie) ,,De regering, uitgaande van de prio riteit van de mijnarbeid, brenge de moed op om ons volk en zijn bedrijfs leven duidelijk te maken, dat niemand en niets het recht heeft zich straks aan de premieregeling omhoog te trekken." Deze wens uit het bestuur van de Ne derlandse Kath. Mijnwerkersbond in de laatste aflevering van het bondsor gaan „De Mijnwerker." Wanneer de re gering deze moed opbrengt, zo vervolgt het blad, dan is er geen gevaar te duch ten voor het loonbeleid en zal men de premieregeling niet in strijd achten met het algemeen welzijn. Alleen door de geschetste houding zal de regering recht doen wedervaren aan de mijn werker, aan de primair-economigche be tekenis van het mijnbedrijf en aan het belang, dat ons land en zijn volk hebben bij meer Limburgse kolen. Het wachten is nog, aldus het N.K.M.B.-bestuur, op de betrokken mi nister, die beoordelen moet of de nieuwe verordening, door de M.I.R. vastgesteld, al of niet in strijd is met de wet of met het algemeen welzijn. Strijdigheid met de wet is volgens de N.K.M.B. niet voorhanden, anders zouden de be zwaren op dit gebied allang kenbaar zijn gemaakt. Over blijft dus strijdigheid met het algemeen welzijn. Na omstandig betoogd te hebben, Adverentie nog mooier nog verzadigder van kleur en nog scherperI Nederlanders, Beigen, Duitsers en Spanjaarden werken broederlijk en met groot enthousiasme aan de bouw van 23 woningen die in het Gelderse Wychen de huisvestingsproblemen een klein stapje dichter naar een oplos- S1ng zullen brengen. Het zijn de leden van de internationale bouworde: Katholieke jongeren die zich in hun vakantie enkele weken beschikbaar sfellen om daadwerkelijk mee te hel pen in de lening van de Westeuropese woningnood. De bouworde, die ge sticht is door de welbekende pater Werenfned van Straaten, heeft in de vijt jaar die zij bestaat reeds meer dan duizend huizen, 31 kerken en 20 jeugdhuizen gebouwd. Dit jaar werkt ze in zeven Janden, voornamelijk in Duitsland, Frankrijk en Oostenrijk, maar ook in Spanje, Italië, België en Nederland. In ons land zijn er dit jaar drie kam pen, een in Den Bosch, waar de bouw orde twaalf jonge arbeiders helpt met de eigen bouw van hun woning, een in het Friese Oosterwolde, waar een schuur tot kerk wordt verbouwd, en het kamp in Wychen, waar gedurende zes weken twintig man assisteren bij de bouw van 23 pégé-woningen: «outrijke systeemwoningen die in kor- kunnen worden opgetrokken, i idealisten zeer wel tot praktische ,ei} kunnen komen, is in Wy chen al duidelijk gebleken: de bouw gezellen hebben tot nu toe al veel meer gepresteerd dan de aannemer had verwacht. Naar schatting zullen de vrijwilligers door hun arbeid min stens zesduizend gulden verdienen. Dit bedrag zal in mindering worden gebracht op twee woningen die als premiewoningen worden gebouwd. De overige 21 woningen zijn woningwet woningen. Het interparochieel chari tatief centrum heeft de taak twee ge zinnen aan te wijzen die voor de goed kope premiewoningen in aanmerking komen. Het aantal vrijwillige bouwers merendeels studenten is de laat ste jaren sterk gegroeid en bedraagt dit jaar ruim 5000. Tweeduizend hun ner zijn Belgen en een kleine duizend Nederlanders. Zij verplichten zich twee tot vier weken te werken zonder loon op de plaats die de bouworde hen aanwijst. Zij werken trouwens niet al leen zonder loon, maar betalen boven dien 25 gld. om hun onderhoudskosten te drukken. De bouworde, waarvan het hoofdbestuur in België zetelt, heeft afdelingen in Nederland, Duitsland, Oostenrijk en Frankrijk. Zij is thans bezig met de vorming van een vaste kern van twintig mensen die zich ge heel aan het werk zullen blijven geven. Zij zullen een seculier instituut gaan vormen en behalve een geestelijke ook een technische scholing krijgen. On der hen bevinden zich twee jonge ar chitecten. Hoewel de omvang van hun activiteiten jaarlijks blijft groeien, beseft de bouworde heel goed dat ze het enorme woningprobleem nooit zal kunnen oplossen: daarvoor moeten an dere krachten zorgen. Men hoopt ech ter door daadwerkelijk optreden deze krachten wakker te schudden opdat de nood zo snel mogelijk gelenigd wordt. dat de mijnarbeid om meerdere re denen prioriteit verdient boven alle andere bedrijfstakken, komt de N.K.M.B. tot de conclusie, dat het uitermate moeilijk zal zijn te bewij zen, dat de premieregeling in strijd is met het algemeen welzijn van ons volk, dat immers sléchts gebaat is bij meer Limburgse kolen door méér mijnwerkers. De mijnarbeid, zo staat in het boven genoemd artikel in „De Mijnwerker" te lezen, verkrijgt prioriteit, wanneer de .premieregeling wordt goedgekeurd. De bijzondere premies zullen, naar de ver wachting van de N.K.M.B., bij uitstek geëigende middelen zijn om de werf kracht van de Limburgse mijnen te verhogen en de produktiviteit te dienen. Op dit moment is de werfkracht van onze mijnen erg gering. Het te kort aan mijnwerkers bedraagt nu al 3700 man, d.w.z. meer dan 6 pet. van de bezetting, een percentage waar mee de mijnindustrie aan de top gaat van alle Nederlandse bedrijfstakken. Voorts wijst de N.K.M.B. nog op de ongunstige situatie van onze mijnwer kers, wat beloning betreft, in vergelij king met de mijnwerkers in de ons om ringende E.G.K.S.-landen. Tenslotte meent de N.K.M.B. de vraag, of een bijzondere premie voor het mijnperso- neel precedenten zou kunnen scheppen voor andere bedrijfstakken, absoluut ontkennend te moeten beantwoorden. Wie het hiermee niet eens is, aldus de N.K.M.B., geeft blijk niets te begrijpen van de vitale betekenis van de mijnin dustrie voor de nationale economie. In het belang van ons land is immers, naar het oordeel van de N.K.M.B., dat de voorziening met Limburgse kolen zo goed en zo vlot mogelijk verloopt. Dit temeer nu ons land in toenemende mate is aangewezen op veel duurdere buiten landse kolen. Gezien de prioriteit van de mijnarbeid, aldus concludeert de N.K.M.B., moet de mijnindustrie vooral in ons kolenarme land, steeds aan de top zitten van de loon-piramide van ons volk. Dit is een afbeelding van een nieuwe postzegel, welke door de deling poste rijen van de Verenigde Naties op de komende dag der Verenigde Naties, 24 oktober a.s., in omloop zal worden ge bracht. De zegel is bedoeld als eerbe wijs aan de Veiligheidsraad. Hij toont het embleem van de V. N., dat liclit werpt op de aardbol. De tekst: „De Veiligheidsraad om de internationale vrede en veiligheid te handhaven", staat in h-Engels op de bruinkleurige zegel van 3 dollarcent en in het Frans op de zegel van acht cent, welke in groen is itgevoerd. De zegel, welke werd ontworpen door de heer Rashid Ud Din, lid van het internationale secre tariaat van de V. N., is de tweede in een serie, welke de aandacht moet vestigen op de zes hoofdorganen van de V. N. Adverentie EVEREST Neem 50 zeldzaam lekkere Everest sigaretten mee in het rode blikje met de witte berg. Dat is de ideale vakantie-verpakking! Niet uitdrogen, niet natworden, niet breken altijd vers. De schepping van autonome bevoegd heden voor de Nederlandse Antillen, gevolgd door zelfstandigheid in konink- rijksverband en het tezamen met de drang daarnaar gegroeide verlangen tot het inhalen van een grote achterstand in de individuele en de maatschappelijk sociale ontwikkeling, hebben het land voor aanzienlijk zwaardere financiële eisen gesteld dan te voren, waarbij ook de betaling van de defensiehijdrage, die ingevolge de bepalingen van het statuut tot een verplichting werd verheven, een rol van gewicht heeft gespeeld, aldus verklaart de Antilliaanse regering in haar ontwerp-hegroting voor het dienst jaar 1958, die aan de Staten ter goed keuring is aangeboden. Kon in de overgangsperiode nog ge durende enkele jaren worden geput uit vroegere begrotingsoverschotten, bij de intrede van de zelfstandigheid waren deze uitgeput, zodat de regering aldra maatregelen heeft .moeten beramen om meer middelen tot haar beschikking te krijgen. De terzake getroffen maatrege len hebben de landsinkomsten in kort tijdsbestek doen stijgen met rond N.A. 7 miljoen, waaronder N.A. 1.750.000 ter gedeeltelijke bestrijding van de kos ten der nood-ouderdomsvoorziening. Dank zij deze maatregelen, waaronder ook een met Nederland getroffen rege ling inzake de betaling van de defensie- bijdrage, is de regering thans in staat met behulp van de lopende middelen 5? „Meer dan ooit moet voor de wereld gebeden worden", aldus sprak mgr. P. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, donderdagochtend aan de grot van Lourdes, toen de 63ste nationale bede vaart arriveerde. 1900 pelgrims nemen aan deze bedevaart deel, ongeveer 1400 van de nationale bedevaart waaronder 300 zieken en 500 van de Montfortaan- se bedevaart. Onder de deelnemers bevinden zich vele Volendamse vrouwen, die door haar klederdracht bijzondere aandacht trekken van de Fransen en van de dui- zende büitenlanders, die op het ogen blik in Lourdes vertoeven. Donderdagmorgen trok de sacra mentsprocessie uit, welke tengevolge van de grote deelneming van de Neder landers een onverwacht Nederlands karakter kreeg. De route der sacra mentsprocessie is aanzienlijk verkort in verband met de werkzaamheden aan de ondergrondse basiliek die op het ogenblik in volle gang zijn en waarvan het lawaai van motoren en pneumati sche hamers vaak het gezang van de pelgrims verstoort. Vermoedelijk zal zaterdag of zondag de Nederlandse dag zijn, dat wil zeg gen dat dan de Nederlanders de leiding hebben bij de sacramentsprocessie en bij de lichtprocessie gedurende de avonduren. Zaterdag zal pater dr. G. Brouwer C.S.Sp. zijn veertigjarig priesterfeest vieren. Menig oud-militair uit de jaren 1948- 1950 die toenmaals, ter vervulling van zijn dienstplicht op Java is geweest, zal zich deze aalmoezenier nog weten te herinneren. Na de souvereiniteits-over- dracht repatrieerde ook hij met zijn jongens naar Nederland waar hij korte tijd later werd belast met de zielzorg van de gerepatrieerden in de provin cies Noord-Holland en Utrecht. Na het uitbreken van de vijandelijk heden, vertrok hij met een detache ment vrijwilligers naar Japan. In To kio was voor de militairen uit Korea een recreatie-centrum ingericht, het z.g. Holland-House, waar de militai ren die voor enkele dagen met verlof van het front kwamen een gezellig huis was ingericht. In Holland-House heeft aalmoezenier Brouwer het grootste ge deelte van zijn diensttijd als vrijwilli ger, doorgebracht. Op 12 oktober 1955 werd hem door de militaire attaché, na mens de Amerikaanse Ambassadeur in Nederland, op het terrein van de Ho- jelkazeme te Utrecht de „Bronzen ster" uitgereikt als dank voor aan de Amerikaanse soldaten verleende gees telijke bijstand, tijdens hun verblijf aan Holland-House in Tokio. November 1955 vertrok hij. thans als missionaris, naar een voor hem volkomen onbekend ge bied, nl. Brazilië. Voor de oud-militai ren, zowel uit Indonesië als uit Korea, die hem hun gelukwensen willen doen toekomen, volgt hier zijn tegenwoor dig adres: Pe dr. G. Brouwer C.S.Sp., Rua Bom Pastor 436, T i j u c a, Rio de Janeiro (Brasil). Z. H. Exc. de bisschop van Haar lem zal dinsdag 13 augustus geen audiëntie verlenen. het hoofd te bieden aan de huidige ver plichtingen, waarbij ervan wordt uit gegaan, dat intijds de maatregelen tot stand zullen komen om de uitgaven van de ouderdomsvoorziening, voorzover deze niet meer in de begroting tot uit drukking komen, te dekken. In genen dele zijn de beschikbare middelen echter toereikend om daaruit gelden te putten tot verbreding van de welvaartsbasis van de Antillen, waar onder die voor de economische verhef fing van de eilandgebieden Bonaire en de Bovenwindse Eilanden een voorname plaats innemen. Gestreefd wordt naar de oprichting van een ontwikkelings fonds voor Bonaire en de Bovenwindse eilanden, waarin Nederland en de An tillen gelijkelijk zullen deelnemen. Met betrekking tot de kosten van de defensie zullen de Antillen voor de jaren 1956, 1957 en 1958 in totaal een bijdrage leveren van N.A. 3 miljoen. Voor dit doel wordt op de begroting 1958 een bijdrage van N.A. 1 miljoen geraamd. Uit de recapitulatie van de uitgaven en ontvangsten blijkt, dat de begroting- 1958 sluit met een geraamd batig saldo van N.A. ƒ94.278. De geraamde ont vangsten belopen in totaal N.A. ƒ46.780.208 en de uitgaven N.A. 46.685.930. Advertentie U heeft natuurlijk ook al opgemerkt dat er nauwe lijks iets gebeurt de laat ste tijd. Het is dan ook da periodiek optredende kom kommertijd. En dit jaar vullen we de leemte niet op met een zeeslang, maar met een Engelse lord, die het zo nodig moest zeggen. Het is overigens de moeite waard op te merken, geloof ik, dat de kom kommertijd immer samen valt met de vakantie-maand bij uitstek. Wanneer de mensen zich niet inspannen ge beurt er ook niets. Dan valt er de verkeersongelukken-die-altijd-door- gaan terzijde gelaten een vredige luiheid over de wereld. Ik houd daar bijzonder van. En ik zie met enige weerzin september tegemoet. Dan gaat iedereen zich weer inspannen en bre ken ongetwijfeld aan alle kanten de rampen en belastingverhogingen weer los. Voor mijn part is de wereld altijd één komkommer; al zou het mij, als journalist, mijn baan kosten. En stof voor deze stukjes? Ach, het échte leven speelt zich heus niet af in de Tweede Kamer. Exclusief Wildrestauran» kSH»/ De pleisterplaat* wafer Napoleon: reeds gast. was 'L a d." hoofdweg Arnhem - Apeldoorn* BEEKBERGEN Tei k 6766-580' De Arnhemse politie zoekt naarstig naar een grote Brits-Indische boog met een bijbehorende lange pijl. die vermoe delijk door kinderen is weggenomen uit een verhuiswagen toen de verhuizers even pauzeerden. Voor de securiteit had men bij het inladen de boog en de pijl achter in de verhuiswagen gezet, doch niettemin is dit zeer gevaarlijke jachttuig vermoedelijk toch door de jeugd ontdekt en meegenomen. De eige naar, de amateur-verzamelaar Winkel uit Den Haag, had de pijl en boog vijf tien jaar geleden gekregen van een scheepskapitein. De mogelijkheid is ook niet uitgesloten dat de ijzeren punt van de pijl met vergif is besmeerd en daar om nog meer gevaar oplevert. Alle na speuringen ten spijt was de politie er donderdagavond nog niet in geslaagd de levensgevaarlijke attributen op te spo- ren. „Het is nu eindelijk zo ver, dat ik vrij ben om te doen wat ik wil", zegt de Bredase artiest Henri 't Sas, als we hem aan de vooravond van zijn 80ste ver jaardag komen opzoeken. „Dè Bredase artiest" is de oplossing van de moeilijkheid die men on dervindt als men de jubilaris van vandaag wil typeren: hij is namelijk zowel journalist, ro mancier en toneelschrijver als troubadour en voordrachtskun stenaar en in vroeger dagen is hij nog veel meer geweest. Het is de titel artiest, die èn zijn veelzijdige begaafdheden èn zijn benijdenswaardig savoir vivre vangt; het is de toevoeging Bre dase, die de grote liefde voor zijn geboortestad recht doet we dervaren; en het dè moge doen uitkomen dat hij uniek is. Wie een 80-jarige gaat intervie wen bereidt zich onwillekeurig voor op een wat moeilijk gesprek met een hardhorige bejaarde, gestoord in de dromen van zijn herinnering. Wie Henri 't Sas geïnterviewd heeft, wantrouwt de burgerlijke stand of zijn eigen waarnemingsvermogen en ge looft graag, dat de jubilaris nog zeer onlangs met groot succes als „jongeman" op de planken heelt aestaan. De Bredase artiest ontving ons in zijn knusse, rustige woning aan de Utvenhoutselaan met zuidelijke charme en Brabantse gastvrijheid. „Bloeiende ruïne zal dit huis heten, zegt hij, als we aan de thee zitten. Het huis staat op de plaats waar hij voor het eerst zijn vrouw heeft gekust, toen een vijftienjarig meisje uit Roelof arendsveen. De muren, die daarvan getuige zijn geweest, bestaan niet meer en ook zelf ben ik een ruïne geworden, zegt Henn 't Sas, die als schrijver wel vaker iets verzonnen heeft, dat hij zelf niet gelooft. De bloei van de ruïne duurt tweevoudig voort, zowel waar net zijn geluk kig huwelijk als wat zijn eigen Levenslust betreft. Maar t Sas heeft nog een derde reden voor de benaming: Bloeiende ruïne was het pseudoniem dat onder de roman stond, waaraan de Belgische vereniging van letter kundigen, componisten en uitgevers in 1954 de eerste prijs toekende. Sinds dien heeft de schrijver nog twee romans voltooid, die op zichzelf staan, maar samen met de eerste een trilogie vormen. De eerste heet „Zeg maar dat ik niet thuis ben" (merkwaardige titel voor een gastvrij mens); de tweede draagt de naam „A's Satan schreit". De derde titel verklapt hij niet want dit boek dingt nog mee naar een andere prijs. Ook de twee eerstgenoemde boeken moeten nog verschijnen. Het valt niet mee om serieus werk aan de marlet te brengen, zelfs niet als het bekroond is. Met zijn detectives heeft de Bredase schrijver minder moeite gehad: ze verschenen destijds aan de lopende band, elke zes weken eén „en als de kranten dan de nieuwe detective bespreken van de „beroemde Ameri kaanse schrijver Willy Wood", zat ik me hier in het Ginneken de stuipen te lachen". Een mens kan in tachtig jaar veel doen, maar als men kennis neemt van hetgeen Henri 't Sas zoal heeft gedaan, vraagt men zich toch af waar hij de tijd vandaan heeft gehaald. In 1910 richtte hij een eigen weekblad op, „De Bibliotheek", dat hij vol schreef met verhalen in Breda's dialect en allerlei commentaren. Dit trok de aandacht van de directeur van ae drukkerij Helmond, Gerard Hendriks. Samen met Jos van Wel, die vn Hel mond wethouder was, richtten de twee in de eerste wereldoorlog De Nieuwe Eeuw op, waarin 't Sas vijftien jaar lang een wekelijkse novelle schreef benevens diverse vervolgromans, politieke verzen en allerlei re portages. Het werk groeide ais een sneeuwbal; tussendoor schreef tienri 't Sas niet alleen zijn detectives, die alle in het esperanto werden vertaald, maar trad hij ook op als troubadour en voordrachtskunstenaar. Als zoda nig heeft hij One Man Shows verzorgd in alle plaatsen van Nederland, in nagenoeg alle hoeken van België en aan de Franse kusten. „„.„-.„„t Henri 't Sas kan er zich op beroemen m het oude Haleis voorVolksviVi in Amsterdam op de planken te hebben gestaan met Jan Musch. Ko A en Fietje Carelsen. Zelf heeft hij een twintigtal blijspelen geschreven, are overal in het land zijn opgevoerd. Zijn jongste stuk „Gods vagebona u, pas gereed en wordt ingestudeerd door de amateurs m Nieuw-O No altijd schrijft hij met plezier de Vlaamse Brieven, die hij onaer nei pseudoniem Suske van Testett m De Stem publiceert, in welke krav ook zijn portretten van Bredase straten verschijnen. Dat doet hij speiie:naj: wijs, uit liefhebberij tussen zijn serieuze romans door dle hijais zijn belangrijkste werk beschouwt, waaraan hij niet eerder is toegekomen we gens de „broodschrijverij".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3