Oost-Duitsland: Nog maar 17,7 miljoen inwoners 2 miljoen mensen hebben het land verlaten GEVAPAN Sovjet-spionagechef door oud-collega aangebracht? DE DROOM VAN EEN GRAAF IN VERVULLING GEGAAN IS ""fUHB s sa;,..:, Meesten vluchten niet meer om louter politieke redenen Atoom overeenkomst met Y.S. rOLFILM Vroegere Russische geheime agent voornaamste getuige ui proces Een kabelbaan van La Palud naar Chamonix GESTADIGE DALING SINDS 1948 Recidivist stal op proefverlof' Ziekenfondsen vragen om een uitspraak Er komt een nieuwe denneboom in Apeldoorn Europa-wedstrij d Dronken bestuurder veroordeeld Thans in werking Sovjet-luchtvaart breidt zich uit Examens Ollenhauer contra Adenauer marktberichten VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 fAGINA 4 "1 Het tandartsenconflict (Van onze correspondent in Bonn) De loop der bevolking in de door de Russen bezette Oostzone van Duitsland, die zich de „Demokratische Volksrepubliek" noemt en juist in deze dagen de eer geniet van een staatsbezoek van de Sov jetrussische partij-secretaris Nikita Khroestsjev en zijn gevolg, vertoont in de laatste negen jaren een ontwikkeling, die haar gelijke in Midden- Europa (waar op het gebied van grenzen en bevolkingen na de oorlog nogal het een en ander is gewijzigd) niet heeft. De Oostzone van Duits land^ is het enige „land", waar de bevolking sinds 1948 voortdurend ach teruit is gegaan. In dat jaar bereikte zij haar hoogste stand met 19 mil joen zielen. Blijkens het statistische jaarboek 1955 der „Democratische Volksrepubliek" bedroeg de bevolking aan het einde van dat jaar 17,9 mil joen zielen. Sindsdien is ahveer anderhalf jaar verstreken, met wekelijks gemiddeld 2000 tot 3000 Oostduitsers, die naar het Westen uitwijken. Als wij hun gemiddelde op circa twee-en-een-half duizend per week stellen, moeten nu alweer ruim 200.000 zielen van het laatstbekende bevolkings cijfer worden afgetrokken. Met rond 17.7 miljoen zielen zal het inwonertal der „Demokratische Volksrepubliek" dus wel zijn bekeken. Dat betekent een teruggang van 1,3 miljoen zielen, rond 7 procent sinds 1948. Zo juist gearriveerde vluchtelingen uit de Oost-zone melden zich in West- Berlijn aan. De aanvankelijke toeneming van het zielental der toenmalige Sovjetrussische bezettingszone van Duitsland het steeg van 18 miljoen in 1948 tot 19 miljoen in 1948 moet worden ver klaard met de toestroming van Duit sers uit het vroegere Oostduitsland, dat bij Polen werd getrokken. Het ging er deze vluchtelingen in de eerste plaats om weer Duitse bodem te bereiken. Die vonden zij in wat vroeger Mid- denduitsland heette en thans de „oost zone" of wel de „Demokratische Volks republiek" is. Ook kwamen vele Duitse krijgsgevangenen en burger-geïnter neerden uit Oost en West terug. Zij zochten aanvankelijk hun vroegere haardsteden op. Van het miljoen Duit sers, dat in de jaren 1946, 1947 en 1948 naar de Oostzone stroomde en deze stroom kwam vooral uit het Oosten zijn er ongetwijfeld velen gebleven. Even zovelen hebben echter intussen de Oostzone weer verlaten en zijn naar het Westen gevlucht, dan wel daar heen teruggekeerd. Sinds 1948 is het inwonertal van de Oostzone daardoor gestadig teruggelopen. Het geboorte overschot van 4,4 op elke 1.000 zielen een cijfer, dat ook al terugloopt sinds het in 1951 5,5 en in 1953 4,7 bedroeg is onvoldoende om deze langzame ontvolking der „Demokrati sche Volksrepubliek" tegen te gaan en op te vangen. De rechtbank te Maastricht heeft een jaar en zes maanden gevangenisstraf opgelegd aan een 28-jarige textielbe werker, die schuldig was bevonden aan het plegen van vier inbraken, te 's-Hertogenbosch, Valkenburg, Heer en Scharn. De man zou van een verlof dat hem door het psychopatenasiel te Gro ningen, waar hij verbleef, was verleend, misbruik hebben gemaakt. In april van dit jaar zou hij niet minder dan zeven tien inbraken hebben gepleegd. Voor enige honderden guldens zou hij uit ker ken, sacristieën, woningen en scholen hebben gestolen. De officier van justitie had tegen ver dachte een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden gerequireerd. Van de zijde van de bond van r.-k. ziekenfondsen in Nederland wordt het volgende medegedeeld De bond van r.-k. ziekenfondsen in Nederland en de stichting autonome ziekenfondsen handhaven hun princi piële bezwaren tegen het laatste voor stel van minister Suurhoff. Aangezien hun gebleken is, dat ook bij de Neder landse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde de opvatting leeft, dat de vaststelling van de honoraria door derden eigenlijk een onjuiste fi guur is, hebben zij zich in een uit voerig schrijven opnieuw tot de maat schappij gewend, met onder meer het verzoek alsnog een uitspraak te doen over het tarief voorstel van 26 'A cent per stoelminuut, dat door op één na alle ziekenfondsorganisaties is gedaan en over de inhoud waarvan de maat schappij zich tot op heden niet heeft uitgesproken. De denneboom, die de gepensioneer de hoofdonderwijzer zonder vergunning van het gemeentebestuur in zijn tuin zou hebben laten kappen, hetgeen voor B. en W. van Apeldoorn aanleiding was bij de gemeenteraad een voorstel in te dienen om langs gerechtelijke weg in het bezit te komen van de op deze over treding gestelde boete ad. 10.000,-, heeft donderdagmiddag in de Apel- doornse Raad een punt van bespreking uitgemaakt. Directe aanleiding hiertoe was een schrijven van de heer S., waar in deze opmerkt, dat de boom in kwes tie zonder zijn toestemming was ge- gekapt, doch dat hij er nochtans zorg voor zou dragen, dat er een nieuwe denneboom wordt geplant. B. en W. voerden het bewuste voor stel van de agenda af. De Raad ging hiermee akkoord, nadat hij duidelijk had gemaakt, dat het bedrag van 10.000, -niet in evenredigheid moet worden geacht met de mogelijk ge pieegde overtreding. De Inzendingstermijn voor de Euro pa-foto-, tekeningen- en verhalenwed- strijd voor jongeren eindigt op 30 sep tember, en niet, zoals gisteren bericht, eerst op 25 oktober, op welke avond de Europaavond in Den Bosch wordt gehouden. Inzendingen kunnen geschie den aan Europa-Jeugdvakantie-wed- strijd, Orthenstraat 1, Den Bosch. minderwaardig zijn. Dat vele vluchte lingen al na een betrekkelijk kort verblijf in de Bondsrepubliek hevig te leurgesteld zijn, ligt onverbiddelijk in de aard der situatie. De ingewortelde gedachte; dat de meeste vluchtelingen uit de Oostzone om politieke redenen huis en haard in de steek hebben ge laten wat in de eerste jaren van de Sovjetrussische bezetting nog wel kon gelden is op het ogenblik niet langer houdbaar. Een onderzoek, dat het ministerie voor Duitse Aangelegen heden heef t ingesteld, heeft dit wel onomstotelijk bewezen Rond 30 pet der ondervraagde Oost zone-vluchtelingen gaven het verlan gen naar verbetering van hun maat schappelijke positie op als reden voor hun vlucht naar de Bondsrepubliek. Een tweede 30 pet gaf persoonlijke of familieredenen op (echtscheidingen, verlies van ouders of voogden, vlucht voor ouderlijk gezag etc.). Telt men daarbij 8 pet gevallen vam onbevredi gende politieke of beroepseer en 5 pet a-sociale neigingen (criminaliteit), dan komt men al op 73 pet gevallen, waar in de vlucht naar de Bondsrepubliek niet op politieke motieven was terug te voeren. Van de rest voelde 11 pet zich politiek vervolgd, 7 pet politiek- „bedrukt" (een ideaal vluchtmotief) en maar 9 pet werkelijk bedreigd. Wat ook verder de gronden voor de vlucht van gemiddeld 200.000 Duitsers uit de Oostzone naar Westduitsland mogen zijn: het eindresultaat is het zelfde. De „Demokratische Volksrepu bliek" raakt langzaam ontvolkt. Aan de stroom schijnt geen einde te komen. De rechtbank te Maastricht heeft gis termorgen een 30-jarige bakker uit Val kenburg veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de ti)d van drie jaar omdat de man op de avond van 9 juni j.l. te Margraten een aanrijding veroorzaakte. De bakker, die sterk onder invloed van al cohol was de bloedproef toonde een promillage van 2.35 aan had toen hij met zijn bestelwagen een bromfiet ser passeerde, deze aangereden. De bromfietser, die zoals later bleek de oom van de bakker was. liep een ern stige schedelbreuk op, waaraan hij twee weken later is gestorven. De officier van justitie had de rechtbank gevraagd de bakker een gevangenisstraf van zes maanden en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid op te leggen. Een vluchtelingenbarak in de Bondsrepubliek. Het gebouw is een voormalige schouwburg. Door een notawisseling tussen het State Department en de Nederlandse ambassade te Washington is donderdag de met de Verenigde Staten gesloten overeenkomst tot samenwerking betref fende het niet-militaire gebruik van atoomenergie in werking getreden. Deze op 22 juni 1956 gesloten overeenkomst is in juli door de staten generaal goed gekeurd. Behalve natuurlijk uranium kan Ne derland maximaal 500 kg uranium in de verrijking van 20 pet. in de isotoop O 235 uit de Verenigde Staten betrekken, benevens een hoeveelheid van 6 kg uranium in een zeer hoge graad van verrijking als splijtstof voor de hoge flux reactor. Deze onderzoekingsreactor is reeds door het Reactor Centrum Nederland in de Verenigde Staten besteld en zal in Petten komen te staan. De overeenkomst welke voor een tijdvak van 10 jaar is gesloten, vervangt de reeds in 1955 gesloten overeenkomst met de Verenigde Staten inzake samen werking op atoomgebied. Tsjechoslowakije De Tsjechoslo- waakse televisie-commentator Vladimir Vesely die in maart gearresteerd is we gens spionage voor de Verenigde Sta ten, is tot 25 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Volgens radio Praag heeft Vesely bekend. (Rtr) De nationale Russische luchtvaart maatschappij Aeroflot is van plan te gen 1960 haar vluchten met 280 procent uit te breiden, zo schrijft de Britse luchtvaartdeskundige Clive Jenkins in het gezaghebbende luchtvaarttijdschrift „Flight". Jenkins is juist teruggekeerd van een reis door Rusland. Aeroflot is volgens Jenkins op het ogenblik al de grootste luchtvaartmaatschappij ter wereld. (U.P.) 's-GRAVENHAGE Staatsexamen gymnasium. Uitslagen 1 tot en met 3 augustus. Groep 6, diploma A: Th. Sandberg, 's-Gravenhage, mej. N. A. Put, Slikkerveer; D. c. Geest, 's-Gra venhage; mej. L. B. Poppezijn, 's-Gra venhage; C. M. Sibbel, Rotterdam; A. E. C. Stiitterhemi, Zwanenburg; S. Nij- dam, 's-Gravenhage; Tj. de Boer, Am sterdam; G. A. van Stjjgeren, Bussum; II. J. Vink, Bilthoven; P. j. M. Rom- bouts, Rotterdam; F. A. La Pout.re, Utrecht; H. L. Brandsma, Rijswijk; mej. A. M. Dresmé, Utrecht; A. J. Bijl, Rotterdam; J. J- M. Peulings, Nijme gen; mej. A. C, M. Veraart. Rotter dam. Diploma B: F. A. de Nijs, Eind hoven; W. M. H. Rutten, 's-Gravenha- ge; W. J. A. M. Paimans, Oisterwijk; mej. E. Post, Amsterdam; A. A. M. ter Rahé, Haaksbergen. Advertentie Een Russische spion, de voormalige luitenant-kolonel van de Russische veiligheidsdienst Reino Hayhanen, die naar het Westen is overgelopen, zal waarschijnlijk als belangrijkste rege- ringsgetuige optreden in het proces te- Geheel in overeenstemming met dt absolute vermindering van de be volking van Oostduitsland bij gelijk blijvend gebied, is de bevolkings dichtheid ook verminderd (van 171 per vierkante kilometer in 1950 tot 165 in 1955). Deze vermindering geldt voor alle streken van de Oostzone, met uitzondering van Rostock en Frankfurt-aan-de-Oder. In Rostock ligt n.I. de Warnow-scheepswerf en in Frankfurt-aan-de-Oder een hoog oven en een staalfabriek (de „Eisen- hüttenkombinat J. W. Stalin)Deze be drijven hebben deels met, deels zon der dwang vele arbeiders aangetrok ken. Rostock is een van de weinige Oostduitse steden, welker zielental de laatste jaren is gestegen (n. 1. met rond 17.000 tot 150.000). De meeste andere steden hebben inwoners verlo ren; Oostberlijn 49.000, Görlitz 4.000, Chemnitz 3.200, Leipzig 3.800 en Zwickau 3.100. De bevolking van Stralsund en Wismar die beide belangrijker Oostzee-havens zijn ge worden dan zij vroeger waren steeg elk met 7.100 zielen. Op grond van de jaarlijkse geboorte overschotten had de bevolking van Oostduitsland sinds 1948 met rond 700.000 zielen moeten toenemen. De absolute cijfers omtrent het verloop der bevolking in de laatste negen ja ren tonen evenwel aan, dat zij met 1,3 miljoen is verminderd hetgeen der halve betekent, dat rond 2 miljoen mensen Oostduitsland hebben verlaten. Dit komt inderdaad overeen met het jaarlijkse gemiddelde aan Sovjet-zona le vluchtelingen van 200.000 mensen. De oorzaken van de aanhoudende vlucht uit Oostduitsland hebben zich in de laatste jaren gewijzigd. Zij zijn niet meer in hoofdzaak van politieke aard, vooral niet bij de jongeren tot 25 jaar die ongeveer de helft uit maken van degenen, die zich bij de grenssteden melden. Nieuwsgierigheid, zucht tot avontuur, maar vooral ook de hoop te kunnen meeprofiteren van het toch veel aangenamere, zorgeloze- re en genotvollere leven in wat in Oost duitsland doorgaat voor „het gouden Westen". De „vlucht voor onderdruk king en dood" speelt een aanzienlijk kleinere rol dan men geneigd is aan te nemen. De redenen, die voor de vlucht uit de Oostzone worden opgege ven, zijn veel meer negatief dan posi tief. De vluchtelingen behoren zeker niet (meer) tot de elite van de bevol king in Oost-Duitsland, die het onder het communistische regime om poli tieke redenen niet langer kan uithou den. Anderzijds is het ook niet zo. dat nu maar alle Oostzone-vluchtelingen iïn nil j (Van onze Romeinse correspondent) Deze maand nog wordt het spoorlijntje in ge bruik genomen, dat de naam mag dragen het meest fantastische ter aarde te zijn. De nieuwe verbin ding, die van het Italiaanse Courmayeur naar het Franse Chamonix voert, is een 15 km lange kabelbaan, die óver het Mont-Blanc-complex gaat. Hiermede is een der dro men van Dino Lora Totino, graaf van Cervinia, vervuld. Deze Italiaanse alpinist, in genieur en uitvinder, bouwde eerder een kabelspoor naar het plateau van de Monte Rosa tot Furggen. Hij wilde de lijn doortrekken tot over de rug van de Cervino en vandaar naar beneden, naar Zermatt. Maar de brave Zwitsers hielden hem voor gek. Hij heeft zijn plannen toen voorlopig in het archief gelegd en beraamde een aan val op de Mont-Blanc. Te gen hem en zijn mannen heeft de Witte Berg het af gelegd. In 1940 begon hij aan de Italiaanse kant, nabij Courmayeur. Van La Palud spande hij kabels naar Le Pavilion en vandaar via het punt Rifugio Torino naar de Helbronner. De oorlog kwam en ging voorbij en toen vroeg hij de Fransen aan hun kant de bestaande kabelbaan van Chamonix naar de Aiguille du Midi te verlengen tot de Helbronner. Maar de Fran sen dachten precies hetzelfde van de avontuurlijke Ita liaan als de Zwitsers. Een half jaar later kwam hij met een concessie in zijn porte feuille en een keurtroep ar beiders naar de Aiguille du Midi en pakte het werk zeil aan. Het hoogteverschil tus sen deze piek en de Helbron ner is slechts 311 m, maar de afstand tussen de twee, 5100 m, heeft de constructeur m hoogte gebracht en ver werkt langs voor het oog on begaanbare flanken. Van rotspunt naar rotspunt span den zij kabels, alleen tussen de Aiguille du Midi en de Helbronner reeds meer dan 300 km. van de zweefbaan heel wat hoofdbrekens gekost. Het was niet mogelijk de ruim vijf kilometer te overspannen zonder op jn minst twee pijlers. Men is daar ter plaatse echter in het gebied van de gletscher Du Géant en van de Vallée Blanche. Op bewegende gletschers kan men geen pijlers bouwen. Ir. Totino heeft in de tuin van zijn huis in Turijn een mi niatuur berglandschap ge maakt met een miniatuur kabelbaan en tezamen met de Turijnse hoogleraar Zig- noli heeft hij net zo lang ge zocht, tot hij de oplossing had; de constructie van twee zwevende pijlers. Zo verankerde hij stalen draden in de toppen van de Grand en de Petiti Flambeau, die als eilanden '-oog uitste ken boven de IJszee, en hier aan hing hij een der pijlers op- Het werk is nu gedaan. 3700 ton materiaal hebben zijn arbeiders naar bijna 4000 De lijn is dubbelsporig, de beide banen liggen van 2 m 30 tot 38 m uit elkaar. Aluminium cabi nes. gelijkend op draag koetsen, bieden plaats aan vier personen. Zij glijden ge ruisloos achter elkv-.r aan op een halve km afstand, 18 in totaal, maar de frequentie kan tot 36 opgevoerd wor den. Alleen het laatste stuk, het reeds bestaande spoor Aiguille du Midi Chamonix heeft een soort „luchtbussen" waar zeventig passagiers in kunnen. De snelheid, waar mede de cabines voortgetrok ken worden, varieert van 4.2 m tot 10.5 m per seconde. Het gehele parcours zou in 45 minuten afgelegd kunnen worden, maar men heeft een oponthoud aan een zestal stations en op enkele plaat sen moet men o-'erstappen. Op de Helbronner is het grensstation met douanes, carabinieri, gendarmen, pas poorten en stempels. Binnenkort zal de kabel baan van ir. Totino de rei zigers niet slechts in de we reld der bergbeklimmers en skiërs brengen, maar hen tevens voeren over een sprookjeslandschap van den- newouden en bergweiden, gletschers en ongerepte sneeuw, over het hoogste ergmassief van ons conti nent. Op korte afstand pas seert men de Dente del Gi gante en de Grandes Joras- ses, aan de andere zijde klimt de top van de Mont- Blanc tot over de 4800 m, ziet men de Mont Maudit van nabij. Voor hen, die de Cau- berg bij Valkenburg niet kunnen nemen zonder kauw gum tegen oorsuizingen, zij nog aangetekend, dat men voor 7000 lire (f 43.re tour van het beginstation La Palud 1325 m hoog in vijf minuten al op 2130 m is. Dan gaat het in enkele sprongen verder, tot men via de Grand Flambeau (3565 m) het hoogste punt op de Aiguille du Midi be reikt dat :s 3843 m. Ging het klimmen misschien nog (met dat grappige „remous- gevoel", wanneer men een pijler passeert!), nu houde men veel kauwgum gereed. In twee etappen van slechts 5 en 6 minuten zakt men 2752 m, om dan met bon zend hoofd in Chamonix aan te komen. Maar geen vliegtuig met drukcabine kan concurreren tegen het zicht uit de alu minium koetsjes, die op be vel van de graaf van Cer vinia voortaan hun stille tocht gaan maken, vlak bo ven het dak van Europa. gen de onlangs gearresteerde Russische spionagechef. Rudolf Abel. Hayhanen is een van de belangrijkste Russische spionnen in de V.S. geweest. In be langrijkheid wordt hij slechts over troffen door Abel. tegen wie woensdag officieel een beschuldiging wegens spio nage is uitgebracht. Hayhanen, die als medeplichtige van Abel wordt aange duid, zou hem en zijn medestanders bij de Amerikaanse autoriteiten hebben aangebracht. De bijzonderheden van Hayhanens loopbaan zouden door het Amerikaanse ministerie van justitie geheim worden gehouden. Volgens het New Yorkse blad „World Telegram" is echter het vol gende over hem bekend; Hayhanen zou tijdens en na de tweede wereld oorlog gedurende zes jaar als agent in de V.S. hebben gewerkt. Volgens het blad zouden er veel militaire geheimen en geheimen op atoomgebied door zijn handen zijn gegaan. Hayhanen zou ver scheidene jaren geleden naar de Sovjet- Unie zijn teruggekeerd. Het leven in de V.S. zou er echter oorzaak van zijn geweest, dat zün idee- en over het communisme zich wijzig den. Hij zou uit Oost-Europa gevlucht zijn en getracht hebben asiel in het Westen vermoedelijk West-Duitsland te krijgen. Na door de leden van de Amerikaanse geheime dienst onder vraagd te zijn, werd hij naar de V.S. gebracht, aldus het blad. Hier werkte hij samen met federale agenten. Zij verstrekten inlichtingen aan Abel en verzamelde tegelijkertijd bewijsmateriaal tegen laatstgenoemde. p De leider van de Westduitse sociaal democraten, Erich Ollenhauer, heeft op een verkiezingsbijeenkomst te Her ten verklaard, dat er uiteindelijk een nieuwe oorlog zal komen, als men Adenauer laat doorgaan met zijn „machtspolitiek". Hij zei dat de Duit se hereniging nooit tot stand zal komen, indien Adenauers C.D.U. na de verkies zingen in september aan de macht blijft. (Reuter) VEEMARKT DELFT, 8 aug. Aanvoer: 869 stuks. Notering: nuchtere kalveren f so —60, biggen f 4452, lopers f 70110, drach tige zeugen f 330425, magere varkens Per kg levend gew. f 1.651.80. VEILING VENLO, 8 aug. Aardappelen per kist, vroege bonken 3.50, A 2.90—3. B 1.60, Andijvie A 7—10, Augurken A 130—141, B 83—89, C 64—74, D 37—40, E 16—18, AB 82—85, CD 36—38, AB II 55 —61, CD II 28—29, Bloemkool A 28—30, Bonen: stamprincessen I 5863, II 5559, Sabo I 5255, Imuna I 5054, Enkele stokpr. I 84, Dubbele stokpr. I 5369, Men tor I 65, Wagenaars z. dr. I 48, Veense snijb. I 50—52, II 4748, Spekbonen I 4753, II 42, Pronkbonen I 3034, Cham pignons I 339—341, II enkel los 316, III 159 171, Erwten groene I en II 7682, Kom kommers platglas A 1517, B 11, C 8, Kool: Rode 7, Witte 5—6, Knolselderij B 22, Peen, breekpeen A 1621, B 2528, Rabarber 1116, Sla natuur A 714.50, Tomaten A 4.40—4.50, B 3.90—4.—, C 4.00 —4.20, CC 2.90—3.20, bonken 2.50—2.70, al les per bak, Tuinbonen I 16. Fruit: Rode bessen II 79, Pruimen F I per kg 1.391.45. Peren: Prècosse de Tr. 60: 106, 50: 88—96, H 45 75, K I 68—69, K II 52, Kroet I 41. Suikerperen: K I gr. 63—68, K I 60, Kroet I 40. (Alles in guldens per 100 kg/stuks/bos. KAABMARKf 00*IT»A, 8 aug. Annr^f' 220 partijen. Notering: le kw. f 2.30—L56' 2e kw. f 2.22—2.29, extra kw. f 2.37-2.68- MARKTEN BARNEVELD, 8 aug. Eler- veiling Barneveld-Ede: Aanvoer: 934.900.000 stuks. Prijzen 42-47 gram f 7.57—7.77, 47- 50 f 10.25—11.71, 50-53 f 12.13—14.48, 53-56 f 13.81—14.31, 57-60 14.46—14.75, 60-63 14.50 —14.63, 62—67 f 14.67—15.06, alles per 100 Elervelling S.B.E. Aanvoer 480.540 stuks. Eieren van 47-50 gram 10.0411.11, 50- 53 f 11.82—11.91, 56-60 f 13.80—14.35, 60-63 14.28—14.10, 62-69 f 14.01—14.58, alles p. 100 stuks. Eiermarkt: Aanvoer 1.800.000 stuks. Prij zen f 1414.75, algem. prijs f 14.35 per 100 stuks, kiloprijs f 2.32 basis 61 gram, henne- eieren 914.25. algem. prijs 11.90 per 100 stuks, kiloprijs 2.40 basis 49.5 gr. Pluimveemarkt: Aanvoer plm. 57.000 st. Prijzen slachtkippen f 1.80—1.90, witte kip pen f 1.902.per kilo. slachtkuikens f 2 —2.20 per kilo. zware kuikens f 2.25—2.35 per kilo. Varkensmarkt: Aanvoer 159 stuks. Prij zen biggen f 5064 per stuk, drachtige zeu gen 325—450 p. st., 30 mestkalveren f 75 —135. RUBBERTERMIJNMARKT AMSTERDAM 8 aug. Stemming: kalm. Omzet: 60 ton. - Noteringen: aug. 2.66 (2,66), sept. 2,66 (2,66), juli-sept. 2,63 (2,68), okt. 2,68 (2,68), nov. 2,68 (2,68), dec. 2,68'/, (2,68'/2), okt.-dec. 2,671/2 (2,68), jan. 2,68 (2,68), febr. 2,68 (2.68). mrt. 2,681/, (2,6814), jan.-mrt. 2,66 (2,66), apr. 2,66 (2,66), mei 2,66 (2,66), Ju ni 2.67 (2.67). LIJNOLIETERMIJNMARKT ROTTERDAM, aug. Voor], omzet 10 ton. Noteringen: sept. 92.25 (92,25), nov. 87.50 (87.00), jan. 85,25 (84.75). mrt. 83,75 (83.50). PEPERTERMIJNMARKT AMSTERDAM, 8 aug. - Witte sera wak. Stemming: vast. Omzet: nihil. Noteringen: loco 265—273 (260—270), aug. 268—272 (263—268) sept. 267—270 (262—266), okt. 267—270 (253—266), nov. 263—266 (260—265), dec, 260—266 (258— 260), jan. 258—264 255—258), £ebr. 256—260 (254—256), mrt. 256—258 252—254). anril 256—258 (252—254), mei 255—257 (252—254), juni 255—260 250—254), juli 255—260 (250— 254). Zwarte serawak. Stemming: kalm. Omzet: nihil. Noteringen onveranderd. ZATERDAG HILVERSUM 1, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.05 Gram. (9.35-9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Caus. VARA: 10.20 Promenade-ork. 10.50 Bui- tenl. overz. 11.05 Gram. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 15.00 Po- litiekapel. 15.30 Caus. 15.45 Judas Mac- cabaus, oratorium (deel 1). 16,30 Lichte muz. 16.55 Vakantietips. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Amus. muz. 18.50 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Caus. 19.40 Caus. 19.55 Caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Vlieg er eens uit. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Roemeens ork. 22.30 Sport. 22.40 Klankb. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok-noodklok. 12.03 Gram 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Metropole-ork. en solist. 13.50 Gram. 14.00 Jubileum Jamboree 1957. 14.20 Gram. 14.50 Gemengd koor. 15.40 Harmonie- ork. 17.20 Promenade-ork. en sol. 18.00 Wereldkampioensch. wielrennen 1957. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.40 Lichte muz. 19.00 Nws. 19 10 Comm. op het nws. 19.15 Gram. 20.10 Caus. 20.30 Act. 20.45 Gram. 20.50 Lichte muz. 21.10 Zangspel. 21.50 Gram. 22 35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.^0 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 17.00-17.30 V. d. kleuters. NTS: 20.00 Journ. en Weerber. VARA: 20.15 Gevar. liedjes. 20.50 Filmverz. progr. 21.15 Vraag- en antwoordspel. (Intermez zi: Lichte muz.}. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 12.25 Gevar. progr. 13.10 Gevar. progr. 13.40 Verz. progr. 15.00 Ork. conc. 16.30 Ork. conc. 18.45 Lichte muz. 20.00 Gevar progr. ENGELAND, BBC Light progr. 1500 en 247 m: 13.35 Jazzmuz. 14.00 Lichte muz. 15.05 Ork. conc. 16.15 Lichte muz 18.35 Jazzmuz. 19.00 Nws. 19.30 Henry Wood Promenade Conc.: Ork. conc. 21.10 Verv. ork. conc. 22.15 Gram. 23.00 Dans- muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Lichte muz. 13.15 Gevar muz. 15.00 Volksmuz. 16.00 Gevar. progr. 18.00 Lichte muz. 19 00 Nws. 19.30 Koorzang. 20.00 Gevar. progr. 22.10 Ork. conc. 22.35 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.05 Gram. 1.00 Lichte muz. 2.15- 5.30 Gevar. muz. FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m: 12.30 Gram. 13.55 Gram. 14.17 Ork. conc. 15.40 Gram. 16.10 Ork. conc. 16.55 Kamer- muz. 18.30 Gram. 19.01 Koorzang. 20.00 Gram. 20.38 Tristan und Isolde, opera. 22.03 Vioolrecital. 22.20 Koorzang. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.45 Gram. 13.11 Muzikale kaleidoscoop. 15.00 Gram. 15.30 Lichte muz. 16.00 Chansons, 16.15 Omr. ork. 16.45 Gram. 17.20 Gram. 17.30 Gevar. muz. 18.00 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.45 Gram. 20.00 Amus. muz. 21.00 Gram. 21.15 Amus. muz. 22.11 Verz. progr. 23.05 Gram. 484 m: 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Verz. progr. 14.00 Otello, opera. 16.30 Lichte muz. 17.10 Lichte muz. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Gram. 21.30 Cabaret. 22.10 Gram. 23.00 Lichte muz. BBC. UITZ. VOOR NEDERLAND 17.45-18.15 Nws. Londens radiodagboek. (Op 224 en 41 m). DUITSE TELEVÏSIEPROGR. 14.00 Tentoonstellingsber. 14.30 V. d. kind. 15.00-15.50 Muz. en humor. 16.00- 17.45 Quizprogr. 18.00 V. d. kind. 18.20 Caus. 18.40-19.00 Kookpraatje. 19.00-19.30 Journ. 20.00 Idem. 20.15 Gevar. progr. FRANS-BELG. T.V.-PROGR. 15.30-17,00 Wereldkampioensch, wiel- nen. 19.00 Film. 19.30 Wereldkampioen schap wielrennen. 20.30 Act. 21.10 T.V.- spel. 22.15 Wereldkampioensch. wielren nen. 22.45 Wereldnws. VLAAMS-BELG. T.V .-PROGR. 15.30 Wereldkampioensch. wielrennen. 17.00-18.00 V. d. jeugd. 19.30 Wereld kampioensch. wielrennen. 20 15 Licht muz. progr. 21.00 De week in beeld. 21.30 Weet wel wat je waagt 22.15 Wereld* kampioensch. wielrennen. 22.45 Nws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4