Voorkeur voor groei van onderop boven instelling van bovenaf It®Mxp «Ier ruimten Peking maakt van nieuwe gevallen van verzet in China melding Rapport Centrum voor Staatkundige Vorming over de P.B.O. Actiever overheidsbeleid gevraagd bij de inschakeling van bedrijfslichamen Zwaartepunt van bedrijfsschap ligt in overleg en advies Draken zeilen uit over het IJselmeer COMORERA NU TOT 30 JAAR VEROORDEELD W oelige Zuiderzee maakt het zeilen bijzonder moeilijk Pogingen nieuwe partij te stichten VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 PAGINA 7 Krachtiger steun aan de minderheden Overheid denkt te weinig aan P.B.O.-organen j?;'ATïSCHE GRIEP 'T NEDERLAND? c^t studenten in New York in observatie Prijsregelende bevoegdheid De veiligheid van het circuit van Zandvoort Als U bij de douane komt Rijswijk (z.h.). doe^meer met KAAS Holland Week 2 De Mos en Buytelaar winnen in Noordwijk Schutte vervangt Schep - Schaakkampioenschap Van Wezel heeft nog steeds de leiding Militaire zwemploeg naar België Bossche concours-hippique met zeer grote deelname o Nog altijd geen oplossing Oostelijk amateur-elftal gaat oefenen Wilhelmina zestig jaar SPORTFLITSEN Proces in Spanje Mont Blanc Italië graaft tunnel desnoods alleen Van onze Haagse redactie) Een commissie onder voorzitterschap Van drs. H. L. dansen heeft aan het centrum voor staatkundige vorming rapport uitgebracht over de wenselijk heid van wettelijke of bestuurlijke maat regelen to verbreiding van de P.B.O. De commissie acht wettelijke maat regelen van groot formaat niet nodig. Wel meent zü, dat de bestaande wet geving op verschillende punten moet worden verruimd en dat het overheids beleid meer dan tot nu toe moet worden gericht op de inschakeling van bedrijfslichamen. Zij geeft de voorkeur aan groei van onderop boven een instel ling van boven af. Zij zegt, dat de aan vaarding vari de gedachte van de PBO en de vruchtdragende activiteit van een bedrijfslichaam wel zeer moeilijk kun nen worden verkregen door onwilligen tot samenwerking te dwingen. De com missie meent, dat er ruimere mogelijk heid moet komen om bedrijfschappen bij algemene maatregel van bestuur in te stellen. Momenteel blijkt vooral in verschillende bedrijfstakken in de han del het personeel niet voldoende repre sentatief vertegenwoordigd te zijn. In zulke gevallen moet de instelling bij wet gebeuren, hetgeen een gecompliceerde en langdurige procedure is. Daarom acht de commissie dit weinig aantrek kelijk en zü meent, dat de wet op de bedrijfsorganisatie op dit punt zo gewij zigd moet worden, dat de eis van re presentatieve vertegenwoordiging van zou nToeten'^Jï. bepaalde gevallen men, welke i'W'ÏÏ l"'. De bedrijflicha- dergeliiko ru,hmaking van een moeten J pn|t zouden ontstaan, oo? ®ch*er geen bevoegdheden op sociaal terrein krijgen. De commissie zou aan de minderhe den in een bedrijfslichaam een veel Krachtiger stem willen geven, door hun binnen het grotere orgaan als het ware een eigen tehuis te geven. De wet op de bedrijfsorganisatie schrijft voor het aan nemen van verordeningen slechts een meerderheid van twee-derde der stem- ™e" v22£° Daarmee ontstaat het ge- zienliikc? m,ntlerheden, zelfs van aan- heteeon omv?ng. worden overstemd, vorfi J. een belemmering is voor de mluï? ontwikkeling van bedrijfslicha- J Jre commissie wil daarom de min- aernerïen onderbrengen in de zen orga nen ex artikel 88 a. Dat zou mogelijk zijn als de bepalingen voor het schep- peVa" organen soepeler werden g eer oordeel van een dergelijk mmderheidsorgaan zou men veel ernstiger rekening houden dan met de stem van een enkel lid van die minderheid in het bedrijfschapsbestuur, omdat veronachtzaming van dat oor deel binnen het schap tot grote spannin gen zou leiden. De commissie verwacht, dat de uit breiding van de P.B.O. gediend zou worden indien in bepaalde gevallen bedrijslichamen tot stand kwamen welke zich voorshands nog zouden ont houden van het uitvaardigen van ver ordeningen op sociaal en economisch terrein Deze bedrijfslichamen zou den zich moeten beperken tot overleg, advies, verzamelen van gegevens en medewerking aan de uitvoering van wetten. Daarmee zouden zü aller minst lege schappen zijn. Hun taak zou zich gaande weg naar behoefte kunnen uitbreiden in de richting van de autonome verordenende bevoegd heid. De commissie is ervan overtuigd, dat de nadruk welke momenteel wordt gelegd op het verordenings recht van de bedrijfschappen aan de verbreiding afbreuk doet. Het beeld van de PBO is vertekend tot het spookbeeld van als maar voorschrif- ten gevende lichamen. De commissie meent dat in overleg, *vies en dergelijke het zwaartepunt het bedrijfschap moet liggen en niet Z» uitvaardigen van verordeningen, het ndt bet ook niet verwonderlijk, dat j,.". vaststellen van loonregelingen door anien zowel aarzeling ont- JfJi Men kan niet verwachten, dat het iectte'8 en behoedzaam overleg over col- vriie arbeidsovereenkomsten in de zou w„5 van de bedrijfstak plotseling deninsen e" v.ervangen door loonveror- twee-derde te Y ?en meerderheid van de vrees nle? bedriifscliap. Zü vmdt lijke verordenin,fegr0nd' dat een ^er§2" valent zal biedenEeen voldoende equi- overleg in de vrite ^°°r het uitvoerig lichamen hebben wel ?e ,beArijf?" loonvorming, maar dat ei^t lijke ontwikkeling. een geleide- De commissie heeft niet de indruk «at het bestuurlük beleid van de over- Advertentie buitenlandse studenten, die in No 8 per vliegtuig uit^ Nederland New York warén gearriveerd, zijn do fcvatie. daar men vreest, dat zij k-nziatischr- cr<«n nnrier de leden heh- ben* ische griep onder de leden heb- dil*" de New Yorkse gezondheids- meiste bev°nden de drie jongen.-; en vijf rneisVo uen ae an' - - der im' n onder de 20 Jaar, zich on- vllojf?,; svoep van 66 studenten die per o,1'- Nederland arriveerde. Een v®rkIaarde, dat het enige da- Worden „f jen voordat vastgesteld kan *an A7iaHo v, a sturtenten inderdaad Aziatische griep lijden. heid bij voortduring doordrongen is van de wens om de medebewindstaak van de publiekrechtelijke bedrijfsorganen uit te breiden. Er bestaan verscheiden re gelingen op sociaal en economisch ge bied, die meer aan de groeiende pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie zou den moeten worden aangepast. Als voorbeeld wordt genoemd de werkloos heidswet, bij welker uitvoering een mi nisteriële indeling van het bedrijfsleven wordt gehanteerd, welke voorbijgaat aan de gegroeide organisatorische indeling van het bedrijfsleven. Bij „doorlichten" van het gehele gebied der sociale ver zekeringswetgeving zou blijken, dat er tal van mogelijkheden bestaan om taken bü bedrijfschappen onder te brengen, welke thans over vele organen en com missies zijn verdeeld. Ook op terreinen als de produktiviteitsbevordering, han delsakkoorden overwerkvergnnningen e.d. zou overheidsbemoeiing kunnen worden vervangen door het zelf doen van de openbare bedrijfslichamen. Van groot belang is het ook, dat ministers en ambtenaren in het over leg met het vrije bedrijfsleven duide lijk en voortdurend hun voorkeur la ten blijken voor PBO-organen. Zij moeten erop wijzen, dat de gedachten van de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie niet blijvend mo gen worden verwaarloosd en zij moe ten ronduit zeggen, dat het tijd wordt dat er met openbare bedrijfslichamen gesproken wordt in plaats van afzon derlijke privaatrechtelijke verenigin gen. De overheid meent nog te spoe dig, dat een: of andere privaatrechte lijke instelling met kan worden ge mist, met het gevolg dat het openba re bedrijfslichaam er niet komt. De commissie betwijfelt of het „in brengen" van kartels in de PBO een sti mulans zou kunnen zyn. In de toekomst zullen wel een aantal kartelafspraken kunnen worden omgezet in regelen van een bedrüfslichaam, maar dat is niet zo eenvoudig voor ingewikkelde kartels en kartels welke zich tot kleine groepen beperken. De commissie staat verder terughou dend tegemover een autonome prijsre gelende bevoegdheid van bedrijfslicha men. Men zou onvoldoende rekening kunnen houden met de belangen van buitenstaanders, terwijl men ook zou kunnen ingaan tegen het algemene be leid van de centrale overheid. De over heid moet in haar economische poli tiek over enkele instrumenten kunnen beschikken en het is niet wenseiyk om haar al te voortvarend en drastisch in het gebruik daarvan te beperken^ Wil men komen tot een grotere vryheid in de loonvorming, dan is het gevaa.riyk om tegelijkertijd de toch maar beschei- iden greep van de overheid op de prijs vorming te laten verslappen. Een belangrijke hindernis voor de PBO is volgens de commissie, dat ve len zonder meer afwijzend staan tegen over deze gedachte. In vele industriële bedrijfstakken ontbreekt als geheel ge nomen nog de mentale bereidheid om tot publiekrechtelijke bedrijfslichamen te komen. Zowel de werkgevers- als de werknemersorganisaties schieten hier tekort. De commissie meent, dat de be zwaren in ondernemerskringen uitgaan van een verkeerde visie op de maat schappelijke ontwikkeling. Deze onder nemers zijn allerminst voorstanders van regeling door de centrale overheid en evenmin aanhangers van de gebonden vrijheid. Zij zijn veeleer door een scheve voorstelling van zaken op het pad van de tegenzin gebracht. Men zal hen moe ten overtuigen, dat zij met het aanvaar den van de PBO de consequentie aan vaarden van een keuze, welke zij eigen lijk al lang hebben gedaan, namelijk de keuze tussen de ordening door de over heid of ordening door een vrije, onder- nemingswijze opgebouwde, maatschap pij. Tydens do woensdagavond gehouden ledenvergadering van de Nederlandse auto-rensport^vereniging is ernstige kri tiek op het beleid van het bestuur uit geoefend. Er bestond oppositie tegen het besluit, de wedstrijden met sport wagens (welke op 18 augustus a.s. op het circuit van Zandvoort zouden wor den gehouden) af te gelasten. Men was het niet eens met de moti vering, als zou het Zandvoortse circuit onvoldoende beveiliging voor de renners bieden. Door verschillende leden werd betoogd, dat Zandvoort in dat opzicht de vergehjking met buitenlandse cir cuits zeer goed kan doorstaan. Men was helemaal niet te spreken over het ad vies van het bestuur, om aan de sport wagenraces op het circuit van Roskil- de bü Kopenhagen deel te nemen. Men achtte dit minder veilig dan het Zand voortse circuit. De voorzitter, de heer A. M. van der Lof, verdedigde het be stuursbeleid en wees er op dat het bestuur onvoldoende zekerheid had dat de gevraagde veiligheidsmaatregelen tijdig zouden zijn getroffen (hetgeen in middels wel het geval blijkt te zijn voor een aantal punten van het program van eisen). De voorzitter deelde mede, dat men nog deze maand met K.N.A.C., K.N.M.V. en de gemeentelijke autoritei ten van Zandvoort het circuit aan een keuring zal onderwerpen. Men verwacht in elk geval het volgend jaar weer wed strijden te Zandvoort te kunnen houden. Advertentie ...op weg naar Uw vacantie buitenslands, verras de douanier dan niet met theewarmertjes, of boenwas. Neem liever zonne brandolie of - voor „hogerop" - sneeuwkettingen mee. En vooral Hollandse KAAS, prachtige aanvulling-uit-eigen-land bü al het voedsel in den vreemde. KAAS is gezond en onmisbaar. Vraag het Kaasreceptenboekje (25 ets) bfj Uw winkelier ot schriftelijk (25 ets postzegel bijsluiten!aan Het Nederlands Zuivelbureau, Cort van der Lindenstraat 7, MVOfl-/ Publ. van Het Nederlands Zuivelbureau35 De wedstrijden voor de Holland Week 2 zijn donderdag op de Zuiderzee be gonnen. De windsnelheid was aanvan- kelijk 3 tot 4 m/sec., doch liep op tot 6 m/sec. voor de keline boten van een driehoeksbaan uitgezet, voor de dra ken en de regenbogen was een langere baan geprojecteerd. Het zicht was, ten gevolge van de regen, zeer slecht en daardoor moesten de zeilers veelal naar de boeien zoeken. Vooral bü de regenbogen gaf dit tot vele plaatsver wisselingen aanleiding. Er stond een stevige deining, waar door de kleinere boten nogal last van overkomend buiswater kregen, in het bijzonder de Finnjollen-zeilers kregen het moeilijk. Het werd op deze eerste dag een geheel Nederlandse aangelgen- heid. De buitenlanders moesten met plaatsen in de achterhoede genoegen nemen. De uitslagen waren: Internationale Flying Dutchman- klasse: 1. Jonker Cabeliau, strm. F. R. Kalff, 2. Brave Hendrik, strm. H. C. Blok, 3. More Speed, strm. F. A. Meeuwissen. Internationale 12 m2 klasse: 1. Rak ker, str. B. van Wijk, 2. Aeolus-3, strm. G. Visser; 3. Piasjager, strm. B. Ver hagen. Internationale Finnklasse: 1. Finnet- te, strm. H. Sleeswijk, 2. Haukaropora, sïrm- J?' Leverland, 3. Zeepvlokje, strm. R. h. Marseille. Drternationale Olympia-jollenklasse: 1 N.N., strm. A. Alofs. Pampusklasse: 1. Westeinder, strm. H. J. De Ruijter, 2. Stormvogel, strm. Chr. Saur, 3. Us Heit, strm. Tjebbeso. Internationale Drakenklasse: 1. Trin- tel 2, strm. W. P. van Duyl, 2. Van gans Semper, strm. C. Groot, 3. Tijl Uilenspiegel, strm. dr. J. R. Blickman. Regenboogklasse: 1. Coppelstock, str J. H. C. Sieverts, 2. Kikker, strm. F. P. Bos, 3. Rinalde, strm. R. W. Bosskink. Te Noordwü'k is donderdag het toer nooi om de internationale kampioen schappen van Nederland voor tennis- leraren voortgezet. De resultaten wa ren: Enkelspel, le: Lege (Did.) versl. Naman! (Pakistan) 60, 63; Corstjens (Ned.) versl. Van Beem (Ned.) 36, 63, 97. Tweede ronde: Lege (Did.) versl. Buergel (Oostenr.) 62, 62; Th. Dek kers (Ned.) versl. Contet (Fr.) 61, 63; H. Hemmes (Ned.) versl. Corst jens (Ned.) 1, 60; Pfifferling (Oostenr.) versl. Hazebroek (Ned. 6—0, 64. Derde ronde: Cawthorn (Austr.) ver sl, Lege (Did.) 6—3, 61, 63: Buyte laar (Ned.) versl. Bradley (Gb.) 6—2, 75 61; Imetti (Fr.) versl. Sellier (Fr.) 64, 6—2, 68, 6—2; Joop de Mos (Ned.) versl. Th. Dekkers (Ned.) 62, 62, 60; Stuhldreier (Did.) ver sl. Grange (Zwits.) 75, 86, 60; Noor Ahmed Khan (Pakistan) versl. H. Hemmes (Ned.) 64, 6—2, 62; Mol- loy (Austr.) versl. Pfifferling (Oostenr.) 60, 62, 4 6, 62. Dubbelspel, eerste ronde: Cawthorn en Joop de Mos (Austr.-Ned.) versl. Van Beem en Namani (Ned.-Pakistan) 62, 62: Imetti en Contet (Fr.) ver sl. Hazebroek en A. Hemmes (Ned.) 60, 62: Scholte en Buergel (Ned.- Oostenr.) versl. Van der Bijl en Noord- hoek (Ned.) 61, 63; Molley en Brad ley (Austr.-Gb.) versl. Warmenhoven en Corstjens (Ned.) 61, 61; Stuhl dreier en Pfifferling (Did.-Oostenr.) versl. W. Hemmes en Buytelaar (Ned.) 7—5, 6—4. De Amsterdamse amateur Schep, die als derde sprinter was aangewezen voor de wereldkampioenschappen te Luik, is vervangen door zijn stadgenoot Schutte, die de laatste tijd aanmerkelijk betere prestaties leverde. De tweede stayer Vreeswijk uit Alphen aan den Rijn is niet fit. Vreeswijk werd vorige week door een auto aangereden en onder vindt van de gevolgen nog steeds last. Dr. P. van Dijk, de voorzitter van de Nederlandse Wielren Unie, heeft de renner onderzocht. Het letsel bleek geen bezwaar op te leveren om toch naar Luik te gaan. Wel zullen de Neder landse officials proberen Vreeswijk in de tweede serie te krijgen, opdat hij dan weer een dag meer heeft voor herstel. ■::'y j:—/:-;:::-.::,:: In het kader van de Internationale Holland Week 1957 begonnen donderdag op het IJselmeer zeilwedstrijden in de Dra kenklasse. Stuurman mr. G. P. Nijbakker bestuurde „Joy" (H 50 links) en stuurman C. de Groot bestuurde „Vagans Semper". Het toernooi om het open schaak kampioenschap van Nederland is don derdag te Bodegraven voortgezet met het spelen van de partüen uit de vü'fde en zesde ronde en de afgebroken par tüen uit de voorgaande ronden. De uit slagen waren Vü'fde ronde: Van Wezel (Amstel veen)-Quakkelaar (Oldenzaal) 'Al Van Perlo (Velp)-ir. Donk (Dordrecht) 01; Bredewout (Zwolle)-Beye (Den Haag) afgebr.; Roessel (Amsterdam) -Diemer (Did.) 10: Hoogendoorn (Dordrecht)-Kloostra (Roermond) 10; Dries (Rotterdam)-Plokker (Den Haag) 01. Zesde ronde: Plokker-Van Wezel af gebr.; ir. Donk-Hoogendoorn afgebr.; Quakkelaar-Bredewout 01; Van Perlo Roessel 01; Diemer-Dries 1—0: Beye -Kloostra 01. De resultaten van de afgebroken par tüen: Tweede ronde: Beye-Plokker 01. Derde ronde: Quakkelaar-Beye VsY> Vierde runde: Diemer-ir. Donk Yi Beye-Hoogendoorn Yi Na de zesde ronde luidt de stand: 1 Van Wezel.punt plus 1 afgebr. part.; 2 Roessel 4 pnt.3 Bredewout 3 <4 pnt. plus 1 afgebr. part.; 4. Diemer 3% pnt. Er zal een Nederlandse militaire zwemploeg deelnemen aan de lange-af- standzwemwedstrüd „dwars door Na men", die op 15 augustus in de Maas bü Namen wordt gehouden. Rein en Ru- dï Prins, alsmede G. Salming zijn inge schreven voor de vrije slag, Vlasman, Rademaker en Kroonenburg voor de schoolslag. De wedstrüd gaat over 3 km. Kapitein H. Handgraaf is chef de delegation. Op het demonstratieterrein van de Bossche veemarkt wordt a.s. zondag een nationaal concours-hippique gehou den waarvoor het aantal inschrijvingen met 135 alle concoursen van de laatste jaren in Nederland overtreft. Een bü- zonder boeiend nummer belooft de puis sancespringconcours te worden waar voor door 25 ruiters is ingeschreven. Ter afwisseling zullen ook tuigpaard- nummers verreden worden, zowel voor één als voor tweespannen. Onder de deelnemers bevinden zich behalve be kende ruiters als Hendrikx, Gruppe- laar, Scheeren en Arts ook de sinds korte tijd bekende 17-jarige amazone Irene Janssen uit Ubbergen. Z.K.H. Prins Bernhard heeft een zilveren me daille voor het concours beschikbaar ge steld. In de eerste ronde van het heren en kelspel van een internationaal tennis toernooi, dat te Oostende wordt gehou den, is onze landgenoot Krüt door de Belg Froment verslagen met 6-3, 7-5. De Nederlander van Meegeren zege vierde over de Belg Andries. De cijfers waren: 6-1, 6-3. Een Nederlandse emigratieroman door Dirk van den Brink Wat heb ik <jeze twee mensen in mijn uitzinnige drift toegeschreeuwd? Ik zou het niet meer kunnen navertellen. Het bloed hamerde door mijn hoofd, mpn oren suisden en er dansten twee witte vlekken voor mijn ogen. Het laatste wat ik uitriep was: „Ik weiger... ik weiger... versta je dat... ik wei ger...!" Toen smeet ik het klokje op de tegelvloer aan dig gelen en liep blindelings het kantoor uit. „Janssen!" brulde de directeur onthutst. Ik zw nog, hoe Janssen overeind vloog, terwül hij dodelük verschrikt naar zijn potlood en blocnote greep. Maar wat hij daarmee uitgevoerd heeft, heb ik niet meer kunnen nagaan. 9 Toen ik buiten kwam, ademde ik diep de zuivere buitenlucht in. ik gaf toe aan een opwelling, sprong °P mün fiets en reed de hei in. Ik had tüd nodig en rust om deze gebeurtenis te verwerken. «.frl v?rpletterd schuldgevoel drukte me neer. God, wat had ik gedaan? Tk hoa gedrag leek me niet minder dan misdadig. u in deze toestand inderdaad een misdaad kun nen begaan. Langzaam fietste ik over een smal zandpad, dat evenwyaig met een paar diepe karsporen de hei in- kronkelde. Het had 's nachts geregend. De grond was nog helemaal doorweekt. Mijn banden zogen vast in de roestbruine modder. In de verte, achter een donkere groep naaldbomen, kromden twee of drie zandheuvels hun ruggen als kamelen de hoogte in. Daar lag het doel van mün tocht. Op deze zand heuvels had ik in mijn jeugd honderden malen rond gebuiteld met mijn broertjes en zusjes. Later had ik er sluiptochten ondernomen met mijn kameraden om de streek te zuiveren van rondzwervende, vü'ande- lüke Indianenstammen. Nog later was ik van deze omgeving gaan houden omdat het er zo stil was. Al rijdend begon ik na te denken over de verlo ting van de gemeentegronden bij de notaris. Met op zet dwong ik mü'n gedachten in deze richting om mün kalmte te kunnen herwinnen. De gedachte aan Robbers zou me opnieuw van mün zinnen hebben beroofd. Moeizaam vorste ik naar de oorzaak van myn opwinding bü de notaris. Ik voelde goed, dat het loten om een stuk grond een teken van aftakeling was, :ets, waarvoor de vrije boer zich te schamen had. Zeker, het was vanzelfsprekend, dat de Grond kamer ingreep wat de pachtprüzen betrof. De boeren zouden zich in hun honger naar grond kapot bieden om iedere bunder grond, die vrijkwam. Het was heel goed, dat de overheid hierin regelend optrad. Maar dat kinderachtige strootje trekken beviel me niet. Was het misschien niet de grootste kwaal van deze tijd, dat men de volwassenen behandelde alsof ze onmondige kinderen waren? De mens zorgde niet langer er wérd voor hem gezorgd als voor een kind. En kan een volk, dat gewoon is, aan de hand geleid te worden, op den duur leiders van formaat voortbrengen, tenzj' de verwende kinderen, die men dictators noemt? Ik huiverde. Duidelük voelde ik, dat er achter deze kwesties diapgaande vraagstukken scholen. Ik voelde, dat de boerenstand gewikkeld was in een ontzaglijk proces, maar juist omdat ik er als boer middenin zat, kon ik de afmetingen ervan niet overzien. Ik voelde, dat men, hoe dan ook, bezig was, de boeren door een monsterachtige wan te draaien. Men was bezig, ze te ziften als tarwe. Alleen het oersterke, kiemkrach- tige zaad zou overblijven... Ik keek om me heen. Hier en daar had een optimistische landbouwer een hoek grond ontgonnen om te proberen, er een schraal gewas af te halen. Als verschoten biljartlakens do ken van tüd tot tijd magere weiden tussen de heide struiken op. Ik voelde een grote bewondering in me opkomen. Kijk, zie je, dat waren de hardkoppen, de kerels, die van geen wijken wisten, die vóórtploegden onder de smook der fabrieken, die stand hielden ondanks het onheilspellend naderende geluid van de stoom wals der industrialisatie. Ik gooide het hoofd in de nek. „Kom maar op, vriend Robbers," mompelde ik halfluid, „je kunt voortgaan met mün bestaan te bedreigen, maar je zult me vinden aan de kant van deze hardkoppen". Het klonk erg flink, vond ik. Toen naderde in de verte een wielrijdster. Het was juffrouw Simons. 10. Dit was dan de ontmoeting, die ik mü dagenlang had gedroomd. Ze had op geen ongelegener ogen blik kunnen plaatsvinden. Wü stapten allebei af. „Het is hier maar smal", zei ze. Ik kon geen woord uitbrengen. Er waren zoveel andere dingen om aan te denken dan aan een ge sprek met juffrouw Simons. Ik leunde met mjn elle bogen op het stuur van mü'n fiets en staarde luste- lr de verte in. „Wat heb je toch?" drong ze opnieuw aan. Van terzüde keek ik haar aan. Wat was er ook weer met dit meisje? Had ik me werkelijk al die tijd met haar beziggehouden? „Toe... zèg eens wat..." (Wordt vervolg dj Van communistisch Chinese zijde zjn weer nieuwe gevallen van verzet tegen het bewind van Mao Tse Toeng gemeld. Tüdens enkele vergaderingen die in het hoofdkantoor te Peking van het persbureau „Nieuw China'' zijn gehou den, is een verslaggever van het bu reau, een zekere Dai Hoeang, die lid is van de Chinese communistische par tij, door collega's ervan beschuldigd se dert 1944 de party vüandig gezind te zijn. Hij wordt voorts beschuldigd van an ti-socialistische en anti-Russische ac tiviteit en zou een nieuwe communisti sche partij hebben willen stichten. Dai was ook begonnen aan een lange brief Dan Ferris, de algemeen secretaris van de Amateur Athletic Union, heeft donderdag in New York verklaard, dat de voorwaarden, waaronder de vijf Ne derlandse zwemster zün uitgenodigd deel te nemen aan de Amerikaanse zwemkampioenschappen in Houston (Texas), moesten worden gewijzigd aangezien de instantie, waarvan ver wacht kon worden dat zij 6000 dollar voor deze tournee beschikbaar zou stel len, niets meer van zich heeft laten horen. Ferris zei nog steeds hoop te hebben op een gunstige oplossing voor de moeilükheden, die rond deze invitatie zün gerezen. Zaterdag zal te Deventer een oefen wedstrijd worden gespeeld tussen de tweede klasser Roda en een oostelük amateurelftal. Het oostelijk amateurelftal is als volgt samengesteld: Doel: Lammertink, (ESCA), achter: Rikken (ESCA) en Aalbers (WVC), midden: Winterink (Be Quick-Z), Hel- legering (WAW) en Kist (WVC), voor: Klaassen (Be Quick-Z), Klein Schip horst (Quick, Nijmegen), Palm (AGO W), Theunissen (Vitesse) en Teunis- sen (Be Quick-Z). De voetbalclub „Wilhelmina" uit Den Bosch die in de tweede divisie van het betaalde voetbal speelt, herdenkt bin nenkort het 66-jarig bestaan. Ter ge legenheid daarvan zal op 17 en 18 augustus in het sportpark „De Wolfs donken" te Den Bosch een „zomer feest" worden gehouden, met als hoog tepunt een wedstrüd tussen PSV en Royal Beerschot AC. Beide verenigin gen zullen in hun sterkste opstelling aantreden: PSV dus met o.a. Trevor Ford, RAC Beerschot met o.a. Rik Cop- pens en Huysmans. In Oslo heeft de Amerikaan Don Bragg een zeer goede prestatie gele verd. Hij kwam op het nummer pols stokhoogspringen tot 4.60 meter, wat tevens een nieuw baanrecord be tekende. Audun Boysen (Noorwegen), wereldrecordhouder op de 1000 meter won een wedstrüd over 1500 meter in 3 min. 45.3 sec. voor zijn landgenoot Ulf Lund in 3 min. 46 sec. en op de derde plaats de Franse recordhouder Michel Bernard in 3 min. 46.1 sec. In het Heemsteedse sportpark is een voetbalwedstrijd gespeeld tussen RCH en Amsterdam. RCH zegevierde met 1o. Het enige doelpunt werd 10 minu ten voor het einde door Peters (ex EDO) gescoord. Tijdens internationale atletiekwed strijden in het Olympisch Stadion te Helsinki hebben op de 1500 m de Fin nen Olavi Salsola en Olavi Salonen die een maand geleden 24 uur in het bezit zün geweest van het wereldrecord op deze afstand onderling harde strijd geleverd. Het werd een zege voor Salsola die in 3 min. 45.2 sec. 0.1 sec. voor zijn landgenoot Salonen als eerste over de eindstreep ging. In Willemstad zou donderdag een voetbalwedstrüd worden gespeeld tus sen de ploegen van Curasao en van Guatemala, in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap. De wedstrijd kon geen doorgang vin den omdat de ploeg van GuatemrJ geen vergunning kreeg het land te ver laten in verband met de staat van be leg, die in Guatemala is afgekondigd na de moord op de president van de republiek. aan president Mao Tse Toeng, waarin hij de communistische leider aanvalt en het kader van de communistische partü aanmatiging en verwaandheid tegen over de massa verwüt. Volgens Nieuw China heeft Dai het Russische ingrüpen in Hongarüe on rechtvaardig genoemd. Hij zou gezegd hebben, dat als het Russische optre den in Hongarije iets normaals is, de hulp van de Verenigde Staten aan Tsjang Kai Sjek dat ook is. Dat zou met zün aanvallen begonnen zijn na het twintigste congres van de com munistische partü in de Sovjet-Unie. Radio Peking heeft voorts gemeld, dat meer dan tachtig Chinezen schuldig zün bevonden aan poging tot het terug geven van onteigende goederen van grootgrondbezitters en rijke boeren aan de oorspronkelijke eigenaren. Allen zijn veroordeeld tot gevangenisstraf of dwangarbeid. De schuldigen hadden, al dus de radio, in de omgeving van de stad Hoihong op het schiereiland Leits- jou in het uiterste zuiden van China een beweging tegen de liquidatie van de grootgrondbezitters en rüke boeren georganiseerd. Tevens is een groep „landeigenaars, rijke boeren en handelaren" in de pro vincie Kiangsoe gearresteerd wegens sabotage van het regeringsbeleid met betrekking tot de levensmiddelenvoor ziening en de aankoop van voedsel. De gearresteerden hadden geruchten ver spreid volgens welke de heersende hon gersnood toe te schrijven is aan beleids fouten van de regering. Bovendien had de groep grote hoeveelheden graan ge stolen uit de staatsgraanschuren en ge speculeerd. (AFP-Rtr.) Een Spaanse krijgsraad heeft de Ca talaanse communistische leider Como- rera, tegen wie de doodstraf was ge- eist, veroordeeld tot dertig jaar gevan genisstraf. Zyn echtgenote Uosa, werd vrügesproben. De medebeklaagde Fer nando Canameras werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Ten tüde van de Spaanse burgeroor log heeft Comorera de verantwoorde- lü'kheid gedragen, zo besliste de krügs- raad, voor een aantal misdaden, die de „roden" in Spanje hebben bedreven Comorera is genaturaliseerd Argentijn. Drie jaar geleden keerde hü, na lange tijd verbannen te zün geweest, langs illegale weg in Spanje terug. Hü was ook uit Argentinië verbannen. Zün eerste vonnis dateert uit 1917, toen hij de „Guardia Civil" in een ar tikel van zün hand van wreedheden be tichtte. Hü werd voor de keus gesteld naar de gevangenis te gaan of Spanje te verlaten, en koos het laatste. In Bue nos Aires werd hü hoofdredacteur van „La Vanguardia", maar om zün poli tieke activiteiten werd hü uit het land verbannen. Toen de republikeinse regering er aan de macht gekomen was, keerde hü naar Spanje terug. Hü werd in Barce lona tot lid van de Cortes (het Spaanse parlement) gekozen, en bekleedde in de Catalaanse semi-autonome regering verschillende functies. In 1934 werd hü berecht wegens door hem ontplooide activiteit tegen de regering, en tot 30 jaar veroordeeld. Bij het uitbreken van de burgeroorlog werd hü uit de gevan genis bevrüd, waarna hü aan de züde der „roden" meestreed. (A.F.P. - U.P.) Italië zal de plannen om een tunnel te graven onder de Mont Blanc door zetten, ondanks het besluit van de Franse regering hiervoor geen geld be schikbaar te stellen, aldus wordt van betrouwbare züde in Rome vernomen. Men hoopt nog dat Franse particulie ren het geld zullen verschaffen dat de regering eerst beloofde. Op 1 septem ber zal in elk geval In Aosta een con sortium worden ingesteld ter voOTbe- reiding van de tunnelbouw, waarschijn lijk in aanwezigheid van de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Giu- Iseppe Pella. (U.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7