smaak der herinnering Exuberantie van beeld en ritme Chef-arts van Auschwitz ontloopt door dood proces De Van horen en zien gesproken Prof. Clauberg nam proeven met gevangenen ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1957 PAGINA 5 (nadruk verboden) Oeral Kozakken Koor in Nederland Wij reisden terug naar de oude wereld met in ons vliegtuig een prachtige, klassieke Rebbe, zo van een schilderij van Jozef Israëls. Heel de reis hield hij het hoofd gedekt met het zwarte, ronde hoedje, de baard viel neer op zijn kaftanachtige jas. Als handbagage had hij een bundeltje van groen fluweel, waarop het David- schild, het Mokem Dowed, was geborduurd. De K.L.M.-service voorzag hem van een speciaal kosher menu, in loodverpakking aan boord ge bracht. Zijn verschijning herinnerde er ons aan, dat New York meer Joodse burgers telt dan heel Israël, zoals ook het aantal Ieren groter is dan in Dublin, de negers hun eigen stadsdeel hebben, de Italianen, de Chinezen, de Portoricanen. Op Man hattan is de wereld te hoop gelopen, stammen en talen, maar ook alle geuren der aarde, heel de verscheidenheid van haar wezen heeft er zich vermengd. Op ons terrasje in 42nd Street of aan de bar van ons hotel konden wij te kust en te keur drinks: Scarlett Flip. Uit principe hielden wij ons uitsluitend aan een Manhattan Cocktail, en eveneens uit principe wensten wij die met wat men bij ons een oranjeschilletje noemt. Zo werd het een 'symbolische drank, Manhattan zélf: de whiskey het overheersend Yankee-element, Vermouth de exotische inslag, en het goudkleurig schilletje, dat aan het geheel zijn diepste aroom, zijn flavour verleent: de tastbare aanwezigheid van het verleden, Nieuw Nederland, Nieuw Am sterdam. In de bar van ons hotel bleek één wand volledig ingenomen door een reusachtige repro- duktie van de wereldkaart van Blaeu. In het hart van Manhattan, in de 46ste straat, zaten wij daar met ons glas in de hand, en kijkende naar die kaart en de vertrouwde signatuur, was er opeens het hart van oud-Amsterdam, de Gravenstraat, het slopje naast „De drie Fleschjes": Blaeu's erf. FRED THOMAS Rusland heeft hem in 1955 vrijgelaten Pater J. van der Burgt apostolisch-vicaris van Pontianak Benoemd, tot opvolger van mgr. Van Valenberg Nieuws van tentoon stelling De zingende pater Dr. P. H. Ritter Jr. üss&mm] ^ALIHALUI onder* feemde °„eral Kozakken Koor. iekr'eig van Andre j Scholuch, geeft land ek concerten In ons Het treedt op 10 en 11 augustus on in &®t openluchttheater in Bloemendaal li fn 13 Zuiderpark Den Haag, i4 C„n- ^ertgebouw Arasterdam, 15 Dijkzigt ^•otterdam, 16 openluchttheater Èiber- «en, 17 openluchttheater Emmen. Z.H. de Paus heeft tot opvolger van mgr. van Valenberg O.F.M. Cap., als apostolisch vicaris van Pontianak op Borneo benoemd pater J. M. van der Burgt O.F.M. Cap. Pater van der Burgt zal waarschijnlijk half oktober te Pontianak de bisschopswijding ontvan gen. Joannes Marinus van der Burgt werd geboren op 18 juni 1910 te Overasselt. Van 1922 tot 1928 maakte hij zijn mid delbare studies aan het seminarie der Paters Capucijnen te Langeweg en be haalde aldaar het staatsexamen. Op 7 september 1928 trad pater vaii der Burgt in de Orde der Capucijnen te Tilburg, waar hij op 8 september 1929 zijn geloften aflegde. Na zijn filosofi sche en theologische studies te Hel mond en Udenhout, ontving hij 21 sep tember 1935 de priesterwijding uit han den van Mgr. Tarcisius van Valenberg, apostolisch vicaris vein Pontianak. Van 1936 tot 1941 studeerde de nieuw be noemde apostolisch vicaris aan de land bouwhogeschool te Wageningen, waar hij in 1941 het ingenieursdiploma in de koloniale landbouw behaalde. In 1939 verbleef hij voor enige tijd in Engeland. Van 1942-1945 gaf pater van der Burgt een cursus voor jonge missionarissen, totdat hij op 12 november 1945 naar de missie van Pontianak vertrok. In 1948 stelde mgr. van Valenberg hem aan. als vicarius delegatus. Tot dusver was hij ook consiliarius en secretaris van mgr. van Valenberg. In 1954 kwam pa ter vein der Burgt, die in Pontianak woont, voor het eerst met verlof naar Holland. West-Duitsland Het Westduitse che mische bedrijf Huls te Marl is bezig met de bouw van een installatie voor synthetische rubber, welke van 1958 af ongeveer een kwart van de Duits be hoefte aan rubber zal moeten dekken. MANHATTAN COCKTAIL Het is jammer, dat „De drie Flesch jes" geen Manhattan Cocktail schenkt. Niet, dat een „Hemdje licht op" of „Juffertje in 't Groen" ons ook niet op weg zouden helpen, het eerste im mers net zeer smakelijk oud-vader lands recept, dat Hudson ongetwijfeld aan boord heeft gehad en Peter Stuy- vesant in zijn huisapotheek, maar in het forever amber van een Manhat tan Drink, pal naast het erf van Blaeu, zou de 46ste straat opnieuw voor ons gestalte krijgen, wij zouden Fifth Ave nue afgaan, blok na blok, en nog weer oversteken naar 42nd Street, in de richting van Times Square, en Broadway. Of wij zouden rondom het eiland varen, over de rivier met de ferryboten en tugs, de stompneuzige opduwers, die de zeeschepen tussen de pieren schuiven, nog precies als bij Nick Carter in onze groene jeugd. Manhattan, dat ons vertrouwd is ge worden als Texel, Terschelling of Urk waar wij aan geroken hebben ais aan een betoverd gewas, een gigantische bloem van staal en asfalt en beton, de wolkenkrabbers als meeldraden, en diep in haar nerven de honing van haar menselijkheid. Een bloem met veler lei kleuren: al de nuances grijs en grauw, het terra van oude baksteen, het blauw van de hemel in myriaden vensters, de wemeling van pastel der auto-carosserieën. Met de heel eigen tekening in het patroon van Avenues en straten. En grimmelend van dui zendvoudig leven op elke vierkante voet. Uit de vloeibare amber van ons drankje rijst weer het Vrijheidsbeeld, Miss Liberty, van het pompeuze vrou wengeslacht, waartoe Germania mag worden gerekend, hoog boven het Nie- derwald, en onze Naatje heeft behoord, midden op de Dam. Alleen Miss Li berty is beter verzorgd, uitstekend geconserveerd, zij ziet er ook van dichtbij nog prima uit, men zou haast mogen spreken van een make up, die niet onderdoet voor die der Ameri kaanse jongedames, in wier gezelschap wij haar sightsee'en. De meisjes laten hun foto-apparaten klikken, terwijl zij geen ogenblik hun conversatie staak ten: ,,So he said en I said and he said and oh yeah I saidEen man van de Sightseeing gaat rond met souvenirs: statues! statues! Wii zien Ellis Island en Staten Island in het verschiet, varen langs Brooklyn. Wij passeren de Riverside Church, die als twee druppels water lijkt op de St.-Maarten van Zaltbommel. Wij ont moeten een bouwwerk en de gids ver telt van de pa van Grace Kelly, die ook als metselaar begonnen is en nu miljonair. Trouwens alles wat hij heeft mee te delen, de gids, is ge toonzet op de staccato valutamuziek der dollars: zoveel miljoen heeft dit gekost, zoveel miljoen dat. Wjj zien de appartment-buildings, de oude en moderne, hoog oprijzende flat- gebouwen met fabelachtig dure huren, e oude vertonen nog de geliefde gar nering van brandtrappen en buiten tal van vensters iets wat op het eerste gezicht een vliegenkastje lijkt of met duiven houden te maken heeft. Het zijn air.conditioningapparaten. De nieu we blokken hebben dat niet meer no_ dig, zij zijn van alles voorzien. Zij mis sen ook de nadrukkelijke eentonigheid van zoveel eendere kleine vensters, er zijn balcons en er is veel meer glas. Op zo'n balconnetje van de zoveelste verdieping mag men van hoogtevrees wel geen last hebben. Elk open stukje Manhattan-grond tussen de bebouwing is speelterrein voor de jeugd, overal zwaaien de jongens de baseball-knup- pel, dromen zich een toekomstige Dod ger, Yankee of Cardinal. Aan de kleur van de kindertjes kan men zien op welke hoogte men ongeveer is: gele snoetjes verraden de nabijheid van Chinatown, worden de gezichten zwart dan nadert men Harlem, de neger- stad. De jurkjes der meisjes krijgen dan opeens een grote kleurigheid. Zo is in de geur van een Manhattan Drink de herinnering aan het eiland van beelden verzadigd. Van de statuur der wolkenkrabbers, het voorwereldlijk woud van staal en beton, op de plek van ooit het maagdelijk bos ten dage van Peter Minuit. Van het snel verdwij nend Manhatten der negentiende eeuw: de platte kroonlijst, de rode baksteen, de brandtrappen, en de vergane deftig heid der vroegste appartementen, met stoep en portiek, morsig en uitgewoond, maar nog in tal van buurten puilend van bloedwarm leven, tot de nok ge- Miss Liberty, voortreffelijk geconserveerd „The Great White Way" in de wereld der superlatieven vuld met negerfamilies of gezinnen uit Portorico in één enkel vertrek. En dus de straten vol kleurig bedrijf, buiten de orde der streng geordonneerde netheid, de waarschuwing overal: Littering pu nishable by 25 fine. De Bowery met haar zwervers en degeneré's, slapend op de stoepen. Greenwich Village, dat weer de buurt is van de bohème, Man hattan's Montmartre. De Espresso, die wordt geserveerd in opzettelijk duiste re lokaliteiten, met kaarslicht op tafel. Zoals ook de negerbands bij voorkeur musiceren in een spookachtig donker, zijzelf in een zwak, valsaardig schijn sel, dat het wit van hun ogen doet op lichten: de sfeer èn de muziek buiten alle werkelijkheid. En Radio City Mu sic Hall, de grootste ter wereld, met 6200 plaatsen en alles navenant, ook het levend mechanisme der 36 dansgirls, allemaal even groot en precies eender. Het „boek der historie" in het advies bureau voor investering, in de winkel hal van Central Station, dat u precies vertelt wat u zoudt hebben gewonnen of verloren als u na 1929 in enig pro minent bedrijf 500 had belegd. De agent van politie op straat, de koppel riem versierd met een spectaculaire pis tool, los in de holster, een bandje pa tronen, een knuppel, een paar boeien, een fluitje, een zakmes en nog van al lerlei meer, een surveillerend stuk wild west. De markiezen over het trottoir. De negerjongetjes die schoenen poet sen. De stoom en smook, die hier en daar uit gaten in het asfalt opstijgt, de adem van Manhattan ondergronds. Non netjes, die zitten te bedelen op straat. De laatste nacht hebben wij af scheid genomen van Manhattan, met een laatste Manhattan Drink op ons terrasje aan 42nd Street, met een laatste blik op Times Square en Broadway in het verschiet, the Great White Way, en in ons hoofd de Broad way Melody der twintiger jaren: A million lights they flicker there. A million hearts beat quicker there. En wij keken nog eenmaal naar de licht jes en ons hart klopte méé in het ritme van al die verlangende harten om ons heen, het ritme van de slo gan, de slagzin, de superlatieven, die in dit nooit rustend bedrijf het beeld van de nacht van heel het leven be heersen. Hetzelfde ritme, dat wij her kenden in de dans, die nacht op Ti mes Square, van een klein negerjon getje, dat allang in bed had moeten liggen. In een lange slobberjas, de ma gere beentjes er nauwelijks onderuit, bewoog hij zich als een sidderaal op het plaveisel. Zijn lippen waren vuur rood. Zijn tanden blonken. En het wit van zijn ogen was in heftige beroe ring. Een kameraadje zat tegen een winkelpui en sloeg met de vlakke hand op een primitief soort trommel, sneller en sneller en feller en feller. In de dichte kring van aandachtige kijkers offerden wij onze laatste dime. De dood van de 56-jarige chefarts van het concentratiekamp Auschwitz, prof. dr. Carl Clauberg, die gistermor gen in het ziekenhuis van de strafge vangenis in Kiel, waar hij in voorar rest zat, is overleden, ontneemt offi cier van justitie mr. Thamm een sen sationeel proces, dat in de komende herfst zou plaats hebben. Prof. Clauberg was vroeger een van 's werelds meest vooraanstaande deskundigen op het ge bied van het hormonen-onderzoek. Er is geen twijfel aan, dat Clauberg tot 1942, toen hij werkzaam was in een mijnwerkers-ziekenhuis te Königshüte in Oppersilezië een achtenswaardig arts is geweest. Daarna echter kwam hij in contact met de vertrouwensman nen van Heinrich Himmler, de chef der nazi-gestapo, en begon hij proeven te nemen met het steriliseren van vrou wen langs operatieve weg. Het „vernietigingskamp" Auschwitz en de daarin opgesloten gevangenen van de Hitler-diktatuur, vooral Joodse vrou wen, werden hem voor deze proeven ter beschikking gesteld. Het totale aantal zijner slachtoffers is onbekend. Velen zijn aan de gevolgen van zijn geweld dadige ingreep gestorven, vele anderen zijn in leven gebleven doch lichamelijk nimmer meer dezelfde geweest. De dood van zeven vrouwen heeft men met zekerheid kunnen vaststellen. Na de oorlog geraakte Clauberg aanvankelijk in Russische gevangen schap. Hoewel hij tot 25 jaren dwang arbeid was veroordeeld, kwam hij einde 1955 tezamen met alle Duitse krijgsgevangenen (dank zij de bemid deling van bondskanselier Adenauer in Moskou) naar Duitsland terug. Daar beging hij de fout zich onmid dellijk weer op de voorgrond te drin gen. Zelfs wilde hij zijn doktersprac- tijk heropenen. Zjjn terugkeer naar West-Duitsland was evenwel bekend geworden bij en kelen van zijn vroegere slachtoffers, die vervolgens een aanklacht tegen hem indienden. In totaal was de reeks getuigen a charge, die de officier van justitie tijdens het proces tegen Clau berg wilde horen al tot over de hon derd gestegen. Onder deze getuigen be- vonden zich Joodse vrouwen uit Neder land, Polen, Tsjechoslowakije, Israël, Canada en Amerika. Ook Clauberg's röntgen-assistente in het concentratie kamp Auschwitz zelf een gevangene zou tegen Clauberg getuigen en hem vermoedelijk het zwaarst van allen be lasten. Door zijn dood ontgaat Clauberg de straf van maximaal 15 jaren tuchthuis, die de rechtbank in Kiel hem ongetwij feld zou hebben opgelegd. In Neuren berg is Clauberg indertijd het proces ontlopen, dat tegen een aantal andere concentratiekamp-,,artsen" werd ge voerd. Daarbij werden de vroegere lijf arts van Hitier en S.S.-Gruppenführer prof. Karl Brandt (die de these huldig de dat ongeneeslijk zieken en misdadige elementen moesten worden gedood), prof. Joachim Mroegowski, dr. Walde- mar Hoven (chef-arts van het concen tratiekamp Buchenwald) en prof. Karl Gebhardt, allen wegens het nemen van proeven met gevangenen, ter dood ver oordeeld en geëxecuteerd. Momenteel wordt in Frankfort een grote tentoonstelling gehou den, die de gebieden van radio, televisie en grammofoon omvat. Op een terrein van vijf hecta ren kan men het nieuwste van het nieuwste zien, zowel aan apparatuur voor huiselijk ge bruik, als aan studiouitrusting. De tentoonstelling valt uiteen in drie delen, de eerste en groot ste omvat de volledige collectie toestellen van vrijwel alle gro te fabrikanten, de Duitse TV heeft twee grote hallen ingericht tot studio, waar dagelijks een onafgebroken programma van 12 uur wordt afgewerkt, en een derde afdeling, waar o.m. de posterijen exposeren met een nieuwe beeldvertalings-installa- tie voor de Eurovisie. Er schijnt op het gehele ge bied van radio, TV en grammo foon een stabilisatie te gaan komen. Voor een groot deel wordt dit veroorzaakt door de enorme concurrentie, voor een ander deel doordat men -"e ver worvenheden van na de oorlog nu allen toepast en wel zo ra tioneel mogelijk. Zelfs die fa brikanten, die een enorme serie toestellen op de markt bren gen, gaan toch uit van slechts enkele typen chassis. Dat is zo wel bij radio als TV het geval. Bij beide gaat de drukknop- bediening nu usance worden, bij sommige TV-toestellen zelfs nalf-automatische bediening, terwijl er enkele toestellen zijn, die invloeden van buitenaf en helderheid geheel automatisch regelen. De meeste geëxposeerde toe stellen hebben een beeldbuis van 43 cm, de 53 cm-buis komt er echter steeds meer in. Ook de 61 cm-buis heeft nu haar intrede gedaan, doch het is duidelijk, dat dit reuze-appa raat bij de huidige kleine be huizing weinig kans maakt. Bij Philips heeft men naarstig ge zocht naar een oplossing van het ruimteprobleem dat TV- toestellen veroorzaken. Men heeft een ontvanger ontwor pen, waarbij de ombouw di rect om de beeldbuis is aan gebracht; de bedieningsknop pen zijn hierbij, evenals de luidsprekers, naar de zijkan ten verplaatst. Zijn er niet direct opzienba rende nieuwigheden te melden, het grote nieuws is toch wel, dat de prijzen niet stijgen. Men zou zelfs willen zeggen, dat zij de neiging hebben te dalen. De straks reeds gesignaleerde rationalisatie en een enorme produktie hebben tot gevolg, dat de prijzen van radio's eigenlijk beneden vooroorlogs niveau liggen en dat bij een vervolmaking als sindsdien heeft plaats gehad. Nieuwig heden worden slechts korte tijd alleen bij duurdere toe stellen toegepast, spoedig gaat men ze op alle typen toepas sen. Drukknoppen, FM en fer- coceptor zijn zelfs in de goed koopste series voorhanden. Ook de TV-toestellen worden eerder goedkoper dan duur der, grammofoons zijn zeer goedkoop geworden en er zijn verscheidene minder kostbare bandrecorders. Opent de Fi- rato in Amsterdam, dan zul len we er uitvoerig meer van vertellen. De Strijdende Kerk is tegen woordig wel zeer vindingrijk op het gebied van het Apostolaat. Maar een geheel nieuwe en bij zonder ontroerende vorm is toch wel het werk van pater Aimé Duval S.J., de zingende pater. Met toestemming van zijn orde-overste is hij een paar jaar geleden begonnen de jeugd van Frankrijk op te zoeken, niet in het parochie huis en ook niet thuis, maar in de oorden waar de jongelui zich vermaken. Op zijn motor, de guitaar op de rug benge lend, reed hij van dorp naar stad. van stad naar dorp. Inde café's, danslokalen en biosco pen zong hij zijn chansons, in de zomer reed hij van kam- peerterrein naar kampeerter rein en bij het vuur zong hij zijn chansons. Goede, echte Franse chan sons, voorgedragen met een warme, mannelijke stem, bege leid door goed gitaarspel. Geen chansons echter, die wereldse zaken betreffen, want al lijken de melodieën veel op die van Georges Brassens en Gilbert Bécaud, de teksten zijn wel even anders. Een van de mooi ste liederen is wel „Seigneur, mon ami", geschreven na een nachtelijke rit op zijn motor. „Dans le vent, dans le froid", is God zijn vriend en heel dichtbij, ook voor de eenza men, ook voor de verdwaal den. Het refrein is woordeloos en wellicht daardoor nog in drukwekkender. Het optreden van pater Du- val is een vaak stormachtig succes geworden. De jeugd brak de zalen waar hij optrad vaak haast af. Heeft hij met zijn eenvoudige, sobere, maar indringende teksten iets geraakt van de nood, waarin zij verkeert. Had pater Duval een impresario, hij was nu reeds een rijk man. Hij kan optreden waar hij wil en hij zou voor dat optreden kun nen vragen wat hij wilde. Maar het is hem genoeg, dat men naar hem luistert en iets laat bin- nensiepelen van de gedachten, die hij onder woorden brengt. En de motor rijdt verder: „La nuit", „Heer, zeg me waarom hebt U de nacht zo lang ge maakt?" Op twee 45 toren platen (Studio SM 04 en 03) zijn acht van zijn chansons nu vastgelegd. Er zijn er trou wens inmiddels al vijftigdui zend van verkocht. Het zal niet zo lang meer du ren en men zal deze naam, die met de radio in Nederland vergroeid is, niet meer uit de luidspreker horen noemen. Dr. P. H. Ritter Jr. wordt n.l. 16 augustus 75 jaar en hij vindt het welletjes. Na zijn verjaar dag legt hij zijn taak als boek bespreker dan ook neer. Ruim twintig jaar heeft dr. Ritter zijn wekelijkse boekbe spreking op zondagmiddag ge houden. Vroeger besteedde hij een heel half uur aan één werk. De laatste jaren toch nog altijd twintig minuten. Hij had en nam dan ook alle ge legenheid zijn onderwerp van zoveel mogelijk kanten te be naderen. Zijn werk was niet op de eerste plaats literatuur-' kritiek. Hij lichtte een enorm luisterpubliek in over iets dat hij van belang achtte. Hij was niet zonder kritiek, integendeel en hij wist dat ook vaak tref fend te argumenteren, maar een brede schare tot luisteren zetten leek toch wel zijn eer ste werk. Of zijn invloed groot geweest is, kan men moeliijk vaststellen. Men zal echter weinig mensen kunnen vinden, die hem niet kennen, zij allen hebben dus wel eens een boek bespreking van een half uur beluisterd en dat is toch wel belangrijk. Het merkwaardige is verder, dat hij zovele jaren een veel- beluisterd radiospreker is ge bleven, terwijl zijn stem en zijn manier van spreken be paald niet voldeden aan de eisen, die men er in de stu dio's aan stelt. Het enigszins krakende geluid en het be dachtzaam deftige van de voordracht was de technici een doom in het oog, niet echter de luisteraars. Zijn verjaardag en zijn afscheid zullen geza menlijk gevierd worden. Op 28 september zal dr. P. H. Rit ter Jr. in de Avro-studio ge huldigd worden. In het ereco- mité zitten o.m. de ministers Drees en Cals.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5