Een halve eeuw luchtvaart Twee tentoonstellingen geopend In 's-Gravenhage Op vliegbasis Twenthe Oceaanreus 48 uur in de Amsterdamse haven Amerika voorziet epidemie van Aziatische griep Gouden Mozartmedaille aan ir. F. Otten uitgereikt Haarlem verliest van Hermes en staat nu onderaan Roep der ruimten ERIC DE NOORMAN Pharmaceuten werken aan entstof S) Verspreiding van Mozarts werken Dom R. Lambriex ridder O.N. Moderne talen bij V.H.M.O. MODEL VLIEGTUIGBOUW SIGNAAL Oeral Kozakkenkoor in het openlucht- theater te Bloemendaal (13 Druk bezochte receptie DABONDS Umans-bekertoernooi PAGINA v Aspirin Ut tuSf - Verontrusting over plannen van O., K. en W. Een R.C.H. 2Bloemendaal 11 HEEMSTEDE Openbare leeszaal katholieke afdeling HAARLEMMERLIEDE Burgerlijke Stand ZANDVOORT Vuurwerk ging door Kinderfeest Alle toebehoren en vakkundige voorlichting Technisch Speelgoed B ARTEL J ORISSTRAAT 6 Tel. 12145 (Van onze Haagse redactie) Gonnie Bruijs, het vijftienjarige Bergen op Zoomse meisje, dat zich Nederlands jongste solovliegster mag noemen, heeft zaterdagmorgen door op een knop te drukken in een grote tent aan de Grote Marktstraat in Den Haag de tentoon stelling „Een halve eeuw luchtvaart" geopend. De druk op de knop deed alle lichten branden en maakte dat de propel lers van verscheidene geëxposeered vliegtuigmodellen be gonnen te draaien. (Van onze correspondent) Zaterdagmiddag werd op de vliegbasis Twenthe de groots opgezette luchtmachttentoonstelling geopend, welke daar tot zondag 18 augustus wordt gehouden. De opening ge schiedde door de plaatsvervangend chef luchtmachtstaf generaal-majoor H. P. Zielstra. Helaas voor de ongeveer 25.000 mensen, die op de openingsdag naar de vliegbasis waren gekomen mede om te kijken naar het formatievliegen om het kampioenschap van Nederland van de koninklijke luchtmacht, kon dit programma-onderdeel in verband met de slechte weersomstandigheden geen doorgang vinden. Het zal thans, mits de weersomstandigheden beter zijn, in de loop van deze week gebeuren. isbi De tentoonstelling is ingericht onder auspiciën van de Koninklijke Neder Jandse vereniging voor luchtvaart, wel ke vereniging 19 oktober van dit jaar vijftig jaar bestaat. Die datum zal prins Bernhard, die ere-voorzitter is, het nieuwe pand van de vereniging aan het Jozef Israëlsplein in Den Haag openen. In zijn openingswoord, in tegenwoor digheid van vele luchtvaartautoriteiten uitgesproken, herinnerde de voorzitter van de K.N.V.V.L., de heer Kolff eraan, dat vijftig jaar geleden er nog geen luchtvaart bestond en men alleen op de hoogte was van enkele pioniersvluch- ten in het buitenland. Deze tentoon stelling geeft een overzicht van de verbazingwekkende ontwikkeling van de luchtvaart in die halve eeuw, waar bij de twee wereldoorlogen zonder twij fel een grote invloed hebben uitge oefend op de vooruitgang van de vlieg tuigconstructie. Het Nederlandse volk, aldus de heer Kolff, heeft er recht op ingelicht te worden over deze voorbije periode. Maar het is tevens van het grootste be lang dat de Nederlanders op de hoogte blijven van wat zich op het ogenblik afspeelt in de luchtvaart en vooral, wat ons nog te wachten staat. Want des kundigen voorspellen, dat de tweede helft van deze eeuw nog meer dyna misch zal werken op de ontwikkeling van de luchtvaart en het vliegtuig. Wil Nederland in de toekomst mee kunnen blijven doen, dan zal er hard moeten worden gewerkt om voldoende piloten, technici enz. op te leiden om de vraag stukken, welke vastzitten aan het tijd perk van de straalverkeersvliegtuigen, te kunnen oplossen. De tentoonstelling zal twee weken duren. De tent, waarin de historie, het heden en de toekomst van de lucht vaart elkaar vluchtig ontmoeten, werd beschikbaar gesteld door Vroom en Dreesmann. Deze vennootschap ver bindt aan de expositie een soort van etalagewedstrijd. Door het kiezen van de juiste antwoorden op een aantal in de etalages gestelde vragen, maken de deelnemers aan de wedstrijd onder meer kans op een rondvlucht boven het eigen huis. Men ziet op de tentoonstelling stands van de K.N.V.V.L., van Fokker, de K.L.M., de Marine-Luchtvaartdienst, het Nationaal Luchtvaartmuseum, het Na tionaal Luchtvaartlaboratorium, de Rijksluchtvaartschool, de luchthaven Schiphol en van de bekende lucht vaartverzamelaar Wim Teuben. Terzijde van de expositie staat de Spin opgesteld, het historische vlieg tuig, dat in 1910 werd gebouwd door Antony Fokker. Er is op de expositie een schaalmodel in doorsnee te zien nodig van om en nabij 200.000 gulden. Daarom wil men door het organiseren van deze tentoonstelling en het houden van vliegdemonstraties, aldus de gene raal-majoor van de luchtmachtsaf, de bevolkng een indruk geven van het luchtmachtbedrijf en de uitrusting daar van. Vandaar ook, dat dezelfde tentoon stelling en demonstraties eind augustus ook op Gilze-Rijen zullen zijn Al gingen dan de kampioenschappen formatievliegen niet door, toch werden wel demonstraties in het formatievlie gen gegeven, die bij het publiek veel bewondering afdwongen. Ook de de monstraties met helikopters en het zweefvliegen vielen zeer in de smaak. De tentoonstelling zelf wordt ten dele in de openlucht en in een hangar ge houden. Men kan er tal van vliegtuig typen bekijken en verder vindt men er alles wat met de vliegerij van doen heeft. Zelfs kan men er in een complete vliegtuigcockpit plaats nemen, alleen zit aan de cockpit geen vliegtuig vast, al ontbreekt er aan het instrumenten bij dan de personeelskosten nog niet I bord geen wieltje of wijzertje. De cock- eens zijn inbegrepen. En voor de oplei- pit staat namelijk als los tentoonstel- ding van elke vlieger is een bedrag lingsstuk in een hangar opgesteld. van de Friendship. Ook de K.L.M. toont vliegtuigmodellen, evenals de Marine, die ook twee modellen van het vlieg- kampschil de Karei Doorman heeft ten toongesteld. Er is verder onder meer een plattegrond van Schiphol. De Ko ninklijke Luchtmacht is op de expositie niet vertegenwoordigd. Zij heeft haar eigen tentoonstelling op de vliegbasis Twenthe en later op Gilze-Rijen. Generaal-majoor H. P. Zielstra wees in zijn openingswoord op de ontwik keling van de Nederlandse luchtmacht. In 1945 begonnen 50 officieren en bijna 300 onderofficieren aan de opbouw er van. Nu telt de luchtmacht in ons land 25.000 man en beschikt zij o.m. over tien grote vliegvelden. Voor driekwart deel is de luchtmacht een technisch be drijf. Wanneer men daarbij de diensten rekent, welke nodig zijn om het bedrijf self-supporting te maken, dan blijkt, dat voor elke jacht- en transportvlieger in de lucht ongeveer 70 man op de grond nodig zijn. Daarom komen de kosten van een vlieguur met een Hunter-jacht vliegtuig al meer dan 2000 gulden, waar- Donderdag 15 augustus zal het Engelse passagiersschip „Arcadia", 30.000 ton, de helft groter dan Amsterdams vlaggeschip „Oranje", in de haven aankomen met bijna 1700 mensen aan boord: 570 eerste-klaspassagiers, 389 in de toeristen-klasse en 720 leden van de bemanning. Het schip blijft maar een dag en zal dus vrijdag 16 augustus weer vertrek ken. Het maakt n.l. een tocht van Southampton naar diverse havens in Scandinavië en is 27 juli vertrokken. Op de terugreis van Kopenhagen naar Engeland zal het 48 uur in Amster dam liggen en wel bij de loods „Hol land" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" Van Amsterdam gaat het weer naar Southampton terug. Men zal het hier in de haven niet kunnen bezichtigen maar toch zal het wel de moeite waard zijn om het te zien liggen want het is des avonds geheel ver licht. Boten van zulk een grootte als de „Arcadia" komen zelden in onze haven. Ze is ln 1954 gebouwd en ultramodern ingericht. O. a. heeft ze stabilisatievinnen waardoor ze zeer rustig op het water ligt. Talrijke schil deringen versieren het schip, dat eigen dom is van de P. en O. Steam Navi gation Company te Londen. De vele passagiers zullen na aan komst in Amsterdam de eerste dag uit stapjes maken met bussen, o.a. naar Volendam, Arnhem, Den Haag en Sche- veningen. En vanzelf is er ook een tocht door de Amsterdamse grachten. De volgende morgen echter worden er geen excursies gehouden om de pas sagiers gelegenheid te geven inkopen te doen in de stad, zodat de winkeliers er ook van kunnen profiteren Op de eerste dag treden na het diner de „Schermer dancers" onder leiding van burgemeester Posch op, met volksdansen. Daarna kunnen de passa giers nog een tocht maken door de verlichte grachten. 57. De bemanningen van de schepen in de baai kunnen hun onmogelijk gezien hebben en voorzichtig trekken Eric en zijn troepje zich terug achter de rotsen. Ondanks hun benarde toestand is Eric toch wel benieuwd naar de verschijning van de Zwarte Piraat, die volgens Voronts krijgers het bevel voert over deze kleine vloot. Geluidloos glijden de schepen naar de landingsplaats waar een aantal piraten gewaarschuwd door het hoornsignaal hen reeds wacht. Nou zal je wat beleven, bromt Svein, als ze de schildwachten tussen de roeiboten vinden. Maar de zeerovers hebben het veel te druk met het uitladen en bekijken van hun buit om ook maar een ogenblik aan de verdwenen wachters te denken. Dan stoot de naast hem liggende krijger Eric aan. Daar is -ie, fluistert hij. Een vreem de spanning maakt zich even van Eric meester, als hij de rijzige zwarte ge daante ontwaart, die langzaam tussen de uiteenwijkende piraten door loopt en enkele onverstaanbare bevelen schreeuwt. Die is nog betrekkelijk 3?n.g, fluistert Eric, terwijl hij de atletische gestalte nakijkt, zolang deze zichtbaar is. Zag je dat griezelige masker? gromt de krijger. Ik kan Zz"}els aan doen, maar bang ben ik wel een beetje voor de snuiter. Alle maal trouwens. Eric knikt kort en wenkt zijn mannen. Voorzichtig zoeken w Wegnaar een kleine Drakar, die de Noorman reeds geruime tijd ruLtf,fV het verst van aUe schepen verwijderd van de landings- P„av® betrekkelijk gemakkelijk bereikbaar over de gladde rotsen. Be- Srf™,, FiP. vooruit om poolshoogte te nemen. Er is niemand aan boord. Dan wenkt hij zijn mannen. Snel nu, fluistert hij. Borek zal die ,^°^MfliVertelie? dat er belangrijke gevangenen in de kerker zitten. Voor ze ontdekken, dat de vogels gevlogen zijn, moeten wij zorgen het zeegat uit te komen. 6 Functionarissen van de Amerikaanse dienst voor openbare gezondheid ach ten het in toenemende mate mogelijk, dat de Verenigde Staten voor een epi demie van Aziatische griep staan. In het kantoor van dr. William H. Stewarts van de dienst van openbare gezondheid hangt een kaart van de Ver enigde Staten, waarop met rode plek ken is aangegeven, waar de plaatselijke bevolking door de ziekte is aangetast. Op deze kaart staat ook aangegeven hoe de ziekte over het gehele land ver spreid raakte: door padvinders die van hun jaarlijkse jamboree in Valley For te, Pennsylvania, terugkwamen, door meisjesstudenten die een nationale con ferentie in Grinnel, ïowa, hadden bij gewoond, door deelnemers aan een jeugdbijeenkomst in Davis, Californië, Advertentie X Minister Luns speldt dom Robert Lambriex O.S.B. de koninklijke onderschei ding van ridder in de orde van Oranje Nassau op. In het Salzburger Mozarteum heeft zaterdagmiddag Hofrat Hantsch, presi dent van de internationale stichting Mozarteum aan ir. P. F. S. Otten, voor zitter van het presidium van de raad van bestuur van de n.v. Philips' gloei- lampenfabrieken te Eindhoven, de gou den Mozartmedaille uitgereikt. Deze medaille werd geslagen om diegenen te huldigen, die zich in het jaar van de 200ste herdenking van Mozarts geboor tedag bijzonder onderscheiden hebben voor de verbreiding van Mozarts werk over de wereld. Hofrat Hantsch vergeleek de vierin gen van 1856, waaraan Mozarts zoon Karl nog kon deelnemen, met die van 1956. Toen was het een kleine kring, tot wie de muziek doordrong en die in het feest een aandeel had. Thans kan door middel van de fonografische repro- duktie de gehele wereld bij Mozarts werk betrokken worden. De heer Hantsch schetste de grote waarde van de grammofoonplaat voor het muziekon- derricht. Prof. dr. Bernhard Baumgart- ner directeur van de „Akademie für Musik und darstellende Kunst" heeft bij de fonografische reproduktie van Mozarts werken steeds de originele partituur gevolgd en aldus uniek doku- mentatiemateriaal verkregen. De Mo- zart-jubileumeditie, die door Philips' fo nografische industrie is uitgegeven, le vert daarvan getuigenis. Ir. Otten gewaagde van de taak, die het Europa van nu heeft om de Temidden van zijn familie en vrien den heeft dom Robert Lambriex O.S.B. secretaris van de Pauselijk internun tius in Nederland, mgr. Paolo Giobbe, zaterdagmiddag gerecipieerd in de in- ternuntiatuur te Den Haag om de ge lukwensen van velen in ontvangst te nemen ter gelegenheid van zijn vijfen twintigjarig priesterfeest op 15 augus tus. Tijdens een korte plechtigheid, die onmiddellijk aan de receptie vooraf ging, heeft de minister van buitenland se zaken, mr. J. Luns, de jubilaris de versierselen van de koninklijke onder scheiding van ridder in de orde van Oranje Nassau opgespeld. In een char mante rede schetste de minister de verdiensten van pater Lambriex, en roemde vooral zijn bescheidenheid. Hetzelfde deed dr. L. N. Deckers, lid van de Raad van State, namens vele persoonlijke vrienden van de jubilaris. Hjj bood pater Lambriex een cou vert aan, bestemd voor een studiereis naar Rome en enige andere desidera ta, zoals een bureaukruis. Dit bureau- kruis zal vervaardigd worden uit eb benhout en zilver door Leo Brom, edel smid te Utrecht. Een ontwerp van het kruis werd reeds aan de jubilaris over handigd. De receptie was zeer druk be zocht. Zondagochtend droeg dom Lambriex een H. Mis van dankbaarheid op in de kapel van de internuntiatuur. culturele schatten, die het uit het ver leden vergaarde, niet alleen te bewa ren, maar ook uit te dragen. Juist in deze wereld, waarin soms de tijde lijke dingen moeilijk te dragen schij nen, kan datgene, wat eeuwige waar de heeft, tot lichtend voorbeeld strek ken. En de industrie, het machtig me dium, dat de massa in staat stelt deel te hebben aan datgene, wat vroeger slechts voor de enkeling beschoren was, heeft in dit opzicht een belang rijke taak te vervullen. Hierna werden ook onderscheidingen uitgereikt aan een aantal Nederlanders en Oostenrijkers, die bij het totstandko men van de indrukwekkende reeks grammofoonplaten van Mozarts werken een belangrijk aandeel hebben gehad. door zeelieden, die uit het Verre Oosten naar San Diego, Californië, Newport, Rhode Island, en Norfolk Virginia, kwa men en door andere reizigers. Doorgaans beginnen de griep-epide- mieën in de Verenigde Staten tegen eind oktober of november. Maar de do delijke epidemie van 1918 begon in Bos ton eind augustus en verspreidde zich als een grote vloedgolf in vier weken tijds over het gehele land. Deskundigen berekenen dat de nationale epidemie niet eerder dan 15 september zal aan vangen. Fabrikanten van geneesmiddelen wer ken dag en nacht voor de produktie van een nieuwe entstof, die naar men verwacht ongeveer 70 procent bescher ming geeft tegen het virus van de Azia tische griep. Maar op zijn hoogst zal tegen 15 september nog slechts onge veer vijf miljoen doses entstof beschik baar zijn. Het duurt 10 tot 14 dagen eer de entstof begint te werken. (U.P.) Het bestuur van de vereniging tot be vordering der studie van het Frans heeft aan de minister van O., K. en W. te kennen gegeven dat er in brede kring verontrusting heerst óver de plan nen welke ten departemente zouden be staan ten aanzien van het onderwijs in de moderne talen bij het V.H.M.O. en die de plaats, welke deze talen in het bijzonder het Frans in ons onder wijsbestel innemen, zouden kunnen aan tasten. Deze verontrusting wordt sterk in de hand gewerkt door de onzekerheid, waarin men verkeert aangaande de con crete vorm, waarin deze plannen zul len worden gegoten. Om deze redenen heeft het bestuur er bij de minister met klem op aangedron gen, het daarheen te willen leiden, dat alle ten departemente bestaande plan nen, die de studie van het Frans raken, op korte termijn ter algemene kennis worden gebracht, zodat tijdig een open bare en vruchtdragende discussie, met name in de betreffende verenigingen en organisaties, zal kunnen plaats hebben. (Het departement van Onderwijs, K. en W. wenst geen commentaar te ge ven op dit bericht. Naar geruchten wil len zou o.a. het plan bestaan het onder wijs in een der moderne talen bij het V.H.M.O. facultatief te stellen. - Red. ANP). Advertentie Onder de tegenwoordige omstandigheden nog met meer aandacht te overwegen een belegging in luiden In dollars en vertegenwoordigen vooroorlogse kortlopende Duitse schulden Prijs per participatiebewijs ca. f 874.-, netto rendement ruim 5% Ruime (belastingvrije) koerswinst bij aflossing. Uitvoerige Inlichtingen worden verstrekt door de Beheerders t LABOUCHERE Co. n.v. en THEODOOR GILISSEN De Nederlandse sopraan Anke Attema heeft een uitnodiging ontvan gen, om tijdens de SalzburgeT Festspiele ln de Salzburger Dom te zingen onder leiding van de Domkapelmeester prof. J. Messner. Nederlandse emigratieroman door Dirk van den Brink 11 „Dat klokje," bulderde hij vrolijk, „dat klokje... hahaha... dat ellendige ding loopt al in geen drie maanden meer. We zeiden al tegen elkaar: nu zijn we er met goed fatsoen af, nietwaar Janssen?" De boekhouder ondersteunde het gelach van zijn b^as met een serie schrille rolgeluidjes. „Sinds zeventien juli heeft het niet meer gewerkt, mijnheer Robbers," vulde hij secuur aan. „Juist," knikte Robbers voldaan, „en waag het verder niet, er nog op terug te komen, Martens, want dan stuur ik je mijn kantoor uit. We zijn allemaal mens, beste jongen, we zijn allemaal mens. Het is de moeite". We hebben nog een minuut of wat over koetjes en kalfjes gepraat. Maar over mijn akker werd niet meer gerept. Toch begreep ik toen al, dat hij alles op alles zou zetten, om de grond in zijn bezit te krijgen. Voor het ogenblik echter liet ik me inpalmen. Hij was een geslepen natuur, die Robbers. Hij was een zakenman van het soort, dat de naas tenliefde beoefent uit handigheid. Ik houd daar niet van. Maar toch, ln die ogenblikken kon lk niet tegen hem op. 12. Mijn spijtbetuiging tegenover Robbers had me goedgedaan. Thuisgekomen, trok ik mijn overall aan om te gaan melken. En onder het fluiten van een vrolijk deuntje haalde ik emmers vol kostelijke melk uit de zware uiers. Een grappige herinnering uit het leven van mijn grootvader zaliger deed me plotseling in lachen uit barsten. Toen de goede man achtentachtig jaar oud werd, liet hij zich een nieuw pak aanmeten, en hij bestelde er meteen een flinke lap reservestof bij, opdat het pak kon worden hersteld, wanneer het eenmaal versleten zou zijn. Spot daar niet mee, want hij heeft nog drie costuums versleten voor hij stierf. Grootvader is zesennegentig geworden. Dit optimisme is veel boeren eigen. Ze leren het van de natuur, die hen omringt: zelfs een wegge gooide aardappelschil komt op de mesthoop nog tot ontkieming om er vrucht voort te brengen. Het was, of de herinnering aan dit voorval mij met een zelfde taaie levensmoed ging vervullen. Goed, die akker zou lk op den duur wel kwijtra ken, maar welke boer laat zich voor één gat vangen? Waarom zou ik niet eens een aanval wagen op de grond van oom Kees? Van tante Cor, liever ge zegd. Want oom Kees was volstrekt geen liefheb ber van vuil zweet. Als tante Cor er niet geweest was, dan had hij zijn bedrijf al lang aan de kant gezet. Maar tante was een boerin tot in hart en nieren. Als ik niet meer kan werken, zei ze, dan ga ik dood. Precies als mijn vader. Omdat ik niet van draaierijen houd, vertelde lk 's avonds aan mijn ouders, dat ik de volgende zon dag met juffrouw Simons naar de bioscoop zou gaan. Moeder was er in het geheel niet mee ingenomen. „Haal geen dommé dingen in je hoofd," zei ze, en haar stem verraadde al haar moederlijke be zorgdheid. Vader reageerde nauwelijks. Hij zoog op zijn onafscheidelijke stenen doorroker tje, waar geen vuur in zat en zweeg. Het is een van de vertrouwde beelden, <üe ik meeneem naar mijn nieuwe vaderland: vader, zit tend op zijn vaste plek achter de kachel, in een omlijsting, die er voor geschilderd lijkt. De lei kleurige plavuizen, het lage, in twaalf groenachtige ruitjes verdeelde raam, de glimmende plattebuls- kachel, de Delftse borden op de schouw, ze wek ten een sfeer, die enig is -op de wereld: de sfeer (Van onze cricketmedewerker) De cricket-ontmoeting tussen Haar lem en Hermes-DVS heeft de club van de Donkere Laan geen winst opgele verd. Met een zege van drie wickets keerden de bezoekers Schiedamwaars. Door deze nederlaag neemt Haarlem met nog een match te spelen tegen VOC op 25 augustus de onderste plaats op de ranglijs in. Haarlem kwam met een behoorlijk totaal in de boeken: 155 all out. Op 28 was de thuisclub 3 wickets kwijt, maar Eonnebier, die een geduldige 34 pro duceerde, wist geruime tijd stand te houden. Uitstekend batten kwam daar na van de gebroeders Maas. Dit twee tal bracht een fraaie stand op voor het vijfde wicket. Van 47 voor 4 werd het 107 voor 5. Zowel Paul als Max Maas scoorden 34 runs. Hub. Boeree liet zich met een snelle en harde 19 evenmin onbetuigd. De overige Haarlemse bats- men bleken niet bij machte de Schie- damse aanval met succes te bespelen. Het fielden van Hermes was van uit stekende klasse. Niet minder dan 7 1 .arlemmers werden uitgevangen. Van Meurs was de gevaarlijkste en meest succesvolle bowler. Hij nam 543. Tet- telaar 257, Melief 3—9. Het is een van de vertrouwde beelden. in het stamhuis van de familie Martens. Iets van die sfeer wil ik meedragen in mijn hart naar het andere eind van de wereld. (Wordt vervolgd) Zaterdagavond werd op het DCO-ter- rein de finale gespeeld om de „Umans- bekeJ^JHet werd een felle strijd waar- tiy „Bloemendaal" tiet tectmiseti bete re RCH niets toegaf. De rust was 0-0. Na de rust wist Bloemendaal de lei ding te nemen, doch vlak daarna scoor de RCH de gelijkmaker. Hierna ont spon zich .een felle strijd om het win nende doelpunt, doch het was en bleef 1-1. Deze finale wordt thans woensdag avond 14 augustus overgespeeld op het DCO-terrein aan de Schalkwijkerweg, aanvang kwart voor zeven. Met nog 2 uur en 50 minuten aan speeltijd kreeg Hermes alle kans voor runs te gaan. Bij een stand van 28 Bailey 10 bood de strijd toü tfPi™ beeld. Haarlem leek on Tettelaar hid wch met v- d' sloot en w!d T, <li rmes n°H wat achter de hand Tettelaar vooral ging de Haar lem-bowlers op onbarmhartige wijze te lijf. Een regen van zessen en vieren vloeiden van het bat van de niet fraai, maar wel verschrikkelijk hard slaande schiedammer. Ook v. d. Sloot deed dap- P|r mee en zo werd het van 28 voor 3, 130 voor 4 Tettelaar 76 <5 x e 5 x 4\ werd op fraaie wijze door Th oden van Velzen gevangen. Van der Sloot, die in het begin van zijn innings gemist werd droeg 27 runs bij. Voor het verlies v:.n 7 wickets passeerde Hermes het totaal van Haarlem, waarbij v. d. Ende met 22 n.o. bleef. Max Maas 453, Paul Maas 257. De stand luidt thans: HCCl 11 8 3 0 0 27 2.45 VRA 10 6 2 0 2 20 2.— VOC 10 5 1 0 4 16 1.60 HCC2 11 4 4 0 3 17 1.55 Hermes-DVS 10 4 3 0 3 15 1.50 ACC 10 2 4 0 4 10 1.— Rood en Wit 11 1 6 1 3 11 1.— HBS 10 1 3 0 6 6 0.60 Haarlem 11 1 1 1 8 6 0.55 Ontwikkelingslectuur: Burgens, Een kleine vrouw, het verhaal van Gladys Aylward; Constandse, Mexico en Mid- den-Amerika; Gaddis, De vogelaar van Alcatraz; Hauser, Franciscus van As- sisië; Merton, Uw naaste als uzelf; Schakne en Drake, Tot fossiel gewor den zonlicht, de petroleumindustrie; Bordewijk, Geachte confrère; MacMil- lan, Automatisering vriend of vyand?; Meesters der negervertelkunst; Ro sier, Ik zocht Gods afwezigheid, 2 dln. Suasso de Lima de Prado, Luipaard mannen en slangendansers; Zischka, Europa leeft. Romans: Boudier-Bakker, Finale; De Landell, Versprongen ster; Rayner, Duel op de Atlantic; Weinreb, De Ba- byloniërsElliott, Trial by fire; Mau- rois, Les roses de septembre; Arkell, De klokken van Merriford; Dürrenmatt, De rechter en zijn beul; Van der Lugt, Morgen beter; Nijenhuis, De tornado; Soderholm, Kerstmis op Hellesta; De Vries, Hagel in het graan; Masters, i?ar, fat the mountain peak; Monnier, La demoiselle. Geboren: z. v. H. Smit en M. E. Kas sing; z. v. C. v. Opzeeland en M. E. Heeremans; z. v. J. Tichelaar en T. G. M. Berentsen; z. v. J. B. Wesseling en M. Th. Valent; d. v. R. J. v. Meelen en M. A. de Waal. Ondertrouwd: A G. G. van Schie en J. Suir; M. J. Drooch en A. C. Duijn- dam; J. G. M. Willemse en C. M. J. v. Warmerdam; G. J. Poelgeest en M. Mientjes. Getrouwd: J. A, M. van Bruggen en C. P. v. d. Aar; H. N. v. Schie en C. M. Schulpen. Overleden: E. Hoogeveen, oud 91 jaar, weduwe van C. Zandvliet. De harde, soms stormachtige, zuid westenwind welke zaterdagmiddag over het Zarwlvoortso strand vvaaidp \&Wr~ <1*5 werKïlerten welKe van het vuurwerk moesten opstellen, de grootste moeilijkheden op. Het be stuur van „Touring Zandvoort" dacht er zelfs een moment over, het vuur werk wegens de weersgesteldheid een week uit te stellen. Men besloot echter, het er maar op te wagen een goed besluit. Want toen tegen half tien 's avonds de dui zenden kijkers zich langs de boulevards gingen opstellen, was de wind tot matig afgenomen en de temperatuur drage lijk. Klokslag tien uur ging de eerste vuurpijl de lucht in en daarna volgde in een vlot. tempo een grote variëteit van vuurwerk; schitterende sterrenre gens, bruisende watervallen, bengaals vuur, zeesterren en daverende bommen. Het slotstuk was een aankondiging van de motorraces op zondag 18 augustus op het Zandvoortse circuit. Het publiek dankte met een spontaan applaus. De Wiener Bonbonnière te Zandvoort was zondagmiddag het trefpunt van ae Zandvoortse jeugd. De directie had een kinderfeest georganiseerd dat klonk als een klok. De belangstelling ook van de ouderen was zó groot, dat vele kinderen moesten worden teleurge steld wegens plaatsgebrek. Het publiek amuseerde zich kostelijk met Dikkie, de sprekende pop, d<e prestaties van oom John en tante Lily en met het poppentheater. De firma Nooy te Zand voort had voor een bijzonder nummer gezorgd: een show van kinderkleding waarbij zes meisjes en een jongen uit Zandvoort als mannequin fungeerden. Vooral de ouderen stelden deze show van prima kinderkleding zeer op prijs. Het feest werd besloten met het op treden van de muzikale clown Reddy. Advertentie Z zaterdagavond gaf het beroemde originele Oeral Mozakkenkoor on der leiding van Andrej Scholuck een uitvoering in het Openluchttheater te Bloemendaal. Het koor,is volgens aankondiging „beroemd," en dat zal ook wel zo zijn, maar het ongelukkige is, dat we ondanks dat aangenomen feit, slechts één ding kunnen waarde ren: de volkomen overgave bij het zin gen. De uitgevoerde nummers waren van een, en dit betreft ook de harmo nisatie en verdere bewerking uitgespro ken inferieure kwaliteit. Waar bleven de karakteristieke oude acht toonsoor ten, dorisch, phrygisch, lydisch, mixo- lydisch met hun plagalen? Na de pauze waren er aanduidingen, doch ln 't al gemeen was het een zeer ordinair aan gewend majeur en mineur, een bastaard, die een serieus harmoniele raar bij een halfjaarsleerling zou ver bieden. Geen maat polyphonie, alles vertikaal met liedertafeleffecten waar bij je door de grond zinkt. Dertig, vijf endertig jaar lang hebben onze Neder landse koordirigenten van artistieke standing een verbitterde strijd gestre den tegen dergelijk „gezing" en ze heb ben iets bereikt, ondanks miskenning en schouderophalen. Nu wordt dit op een voetstuk geplaatst, omdat het fol kloristisch resp. specifiek Russisch is. We laten ons niet verschalken. Be werkingen en harmonisaties zijn nog geen honderd jaar oud; met uitzonde ring van enige volksliederen is alles van een romantiek in de ongunstige be tekenis, Brandts Buys uit de vorig® eeuw is er heilig bij. En dan de ma nier van uitvoeren, o zeker, met over gave, maar dan aan de Profeet m®r de slechte smaak, vibrato, crescend0 op slotaccoord, uiterste contrasten tus sen pianissimo en fortissimo en ga.,^ maar door. O, dan de onsterfelyK. werken van Poesjkin, Gogol, T°IS Dostojefski de ontroerende ikonem muziek van Moussorgski. Deze 3 had er niet veel mee te maken-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2