EEN ONTSTELLENDE RAVAGE Kruiswoordraadsel MASJUMI nog de grootste partij in West-Java Radio ee TV ERIC DE NOORMAN Kritiek op houding B. en W. Den Haag in subsidiekwestie V.V.V. moet nog Hasselman wordt opgevolgd door Le Fèvre de Montigny chefs Communisten leiden in residenties Bandung, Subang en Cheribon Slachtoffers geborgen Kath. Vrouwen Van „Centrum naar „Unie"? wachten Mutaties opperste legerleiding Wordt Schaaper voorzitter van staven? Bij De Bilt komen verkeerslichten A. H. J. Lovink ambassadeur in Australië Rommelige avond Vanavond Spoorwegongevallen in Nederland TROUWE KAMERADEN Een kinderfilm Alpinist Corti wil het weer proberen Vliegtuigramp bij Merauke Frans disconto tot 5 (4) verhoogd Middenstandsbedrijfs panden Spelers voor training Nederlands elftal DINSDAG 13 AUGUSTUS 1957 PAGINA w^mtm Weg UtrechtZeist Bovenstaande foto's geven een beeld van de verschrikkelijke ravage, welke maandag bij de treinramp te Woensel werd aangericht. Alsof het blikken speelgoed was, zo werden gedeelten van de treinen in elkaar gedrukt; andere wagons werden door het geweld van de botsing tegen de berm gesmeten of tot in de langs de lijn gelegen bossen gedrongen. en W. gevTaagüT aTsWKTP'Tirrzierfmg van het voorstel. Verscheidene sprekers lieten doorschemeren dat zij de subsi die aan de V.V.V. wel wat verhoogd hadden willen zien. Geen pressie op keuze van voorzitter Luchtvaartovereenkomst NederlandGhana? l&' Volgens nog onvolledige cijfers van de verkiezingen in West-Java heeft de communistische partij in dit gebied wel aanzienlijke winst geboekt, doch is zij er niet in geslaagd de grootste partij in dit gebied te worden. De Masjumi, die Op korte termijn zullen verkeerslich ten worden geplaatst op de rijksweg Utrecht-Zeist, ter plaatse van de zijweg naar de bebouwde kom van De Bilt. Dit is een van de verbeteringen die mi nister Algera in het vooruitzicht stelt naar aanleiding van vragen van het Tweede Kamerlid Posthumus (PvdA). Verder is in studie de aanleg van een parallelweg ten noorden van de eigen lijke rijksweg, waardoor het links af slaan voor een groot deel zou kunnen worden vermeden. Tenslotte wordt overwogen het maken van een ongelijk vloerse kruising ten oosten van de Bun- nikse weg en de bouw van een voet brug bij de Kerklaan. De minister herinnert er tevens aan, dat in 1956 bij de Bunnikse weg boven dien een voetgangers- en rijwieltunnel is gebouwd, waarvan veel gebruik wordt gemaakt. Bij K.B. is A. H. J. Lovink, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 1ste klasse, benoemd tot Hr. Ms. buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur ln Australië. Het zeer uitgebreide programma van de AVRO-TV vormde tezamen niet meer dan een rommelige avond. Nu het komkommertijd is, kan men zich beter beperken tot enkele kleine goed te verzorgen onderdelen, dan tegen heug en meug een hele avond te vul len. Het enige onderdeel dat werkelijk de moeite van het zien en aanhoren waard was, vormde de uitzending over Afrika door het echtpaar Horneman. Men had kennelijk geen enkele TV-ervaring, maar men vertelde tenminste iets en liet ook het een en ander zien dat be langwekkend was. Het verhaal sprong een beetje van de hak op de tak, maar wat men beweerde was bezield en kwam voort uit een grote kennis en ervaring. Het was pertinent verkeerd het echtpaar zelfstandig te laten optre den. Men had de uitzending grondig moeten voorbereiden en door een inter viewer laten leiden. De filmaankondigingen van Dick de Vilder gaan aan hetzelfde bezwaar mank als het filmverzoekprogramma waarover wij gisteren schreven. Ook deze verhaaltjes met wat fragmenten zijn van nul en gener waarde en halen de film als kunstvorm alleen maar naar beneden. Eigenlijk vormen zij al leen een zjj het zeer dubieuze, reclame voor de films. ,,M'n eerste", is een nieuwe rubriek van Ger Lugtenburg en Rolf ten Kate, waarin artiesten over hun eerste gram mofoonopname vertellen. Een aardig idee, waarbij men echter met de nodige omzichtigheid te werk dient te gaan. De keuze van de uitgenodigden moet niet te eenzijdig zijn, het onderhoud wordt pas levendig door enige frappan te bijzonderheden, het geheel dient men in de hand te hebben. Deze eerste maal waren slechts twee gesprekken, name lijk die met Boris Lensky en met 1 t echtpaar Hoffman, aantrekkelijk. De rest verzandde te veel in gepraat in de ruimte of liep ondervrager en regisseur geheel uit de hand. Dit laatste was het geval met Lou Bandy. Men weet nou toch onderhand wel dat deze man voor TV niet geschikt is, omdat hij veel te beweeglijk is en steeds zelf aan het woord wil zijn. Men heeft in de studio hoorbaar veel plezier gehad, maar voor de huiskamer zijn dergelijke vertonin gen alleen maar raar. J. v. S. Voor de KRO wordt vanavond een modeluitvoering uitgezonden uit Salz burg van Le Nozze di Figaro van Mo zart. Tot de medewerkenden behoren Dietrich Fischer Dieskau, Irmgard Seefried en Ellisabeth Schwarzkopf. Verder het koor van de Weense staats- opera en het Weens Filmarmonisch Orkest. Het zijn eigen opnamen van de zeer goed ontvangen uitvoering o.l.v. Karl Böhm. (298 m. 19.30 uur). Het beroemde kamer muziekgezel schap I Virtuosi di Roma speelt op het festival van Menton voor het Franse Nat. Progr. Uitgevoerd wordt werk van Vivaldi, waaronder de prachtige concertenserie De Vier Seizoenen. (347 m. 20.08 uur). Voor het Franse Brussel speelt Andor Foldes het Pianoconcert KV 453 van Mozart. (484 m. 20 uur). Van de ernstige spoorwegongeluk ken, die in Nederland voorkwamen, noteerden wij in chronologische volg orde: 13 september 1918 Weesp. Ontspo ring door dijkverzakking regenval: 41 doden en 42 gewonden. 6 augustus 1934: Amsterdam. Ver keerde wisselstand: 7 zwaar en 5 min der ernstig gewonden. 21 juli 1951: Gouda. Expresstrein reed in op wachtende trein: 2 doden en een twintigtal gewonden. 19 juni 1953: nabU Weesp. Door ver lating stoptrein rijdt expresstrein Am- sterdam-Enschede er op ln: 2 doden, 9 gewonden. 3 oktober 1954 Eist, verkeerde wis selstand: 6 doden, 11 gewonden. 29 mei 1955: Geldermalsen. Per sonentrein op goederentrein: 2 doden 8 gewonden. 7 mei 1955: Oldenbroek. Ontsporing militaire trein: 2 doden, 2 gewonden. 5 november 1955: Heerlen. Sneltrein loopt op stoptrein: 26 zwaar gewonden. sedert de algemene verkiezingen in 1955 de qrootste nartij in deze provin cie, heeft in vijf van de negen resi denties, waarvan de resultaten tot dus verre bekend zijn geworden, de leid'ng Zij handhaafde haar positie als groot ste partfj in Bekasi, Tasikmalaya, Ga- rut, Kuningan en Bogor. De communisten hebben de leiding in Bandung, Subang en Cheribon, waar zij stegen van de derde naar de eerste plaats en de Nationalisten en de Nah- datul Ulama voorbijstreefden. De P.N.I. verloor veertig procent van haar stemmen in de residentie Cheribon en gemiddeld 25 procent in de gehele provincie. De Nationalisten handhaafden hun positie als grootste partij in de residentie Tjandjur. De voorzitter van de P.N.I., Suwirjo, heeft vandaag aangekondigd, dat de partijraad de samenwerking met an- dere Partijen zaj bespreken nadat de officiële uitslagen van de verkiezingen in alle drie provincies op Java bekend zullen zijn. Leden van het parlement die in Dja karta zijn teruggekeerd van reizen naar de buitengewesten, verklaarden, dat de communistische partij in deze gebieden geen kans zal hebben. Zij zeiden te verwachten, dat de P.K.I. een te ver waarlozen vertegenwoordiging zal ver krijgen in de provinciale raden buiten Java. In Sumatra, Borneo en Celebes in de Masjumi de grootste partij. (A.N.P.) De amateur-filmer H. van der Lin den heeft een jeugdfilm gemaakt, die bij de kinderen bijzonder succes schijnt te boeken. Dat moet ook wel, want kin deren zien graag vechten en waarderen de beloning voor de deugd en de straf voor het kwaad. Nu, daar zit de film vol van. Het wemelt van deugden bij de jonge held van het verhaal en van kwade streken bij de rest. Stel u voor: een weesjongen die door de voogdijraad in handen gesteld wordt van een hard handige boer, die er op slaat, ais hem dat van pas komt en de knaap laat wer ken als een dier, bovendien des knapen vriend, de hond Tarzan, aan de ket ting legt en niet eens in de gaten heeft dat zijn zoontje een notoire pestkop is, die zowel de hond als de weesjongen Jan treitert, waar hij maar kan. Jan, die de goedheid zelf is, raakt verzeild in een serie intriges, waarin een paar boeven het voortdurend tegen hem, en kele vriendjes en Tarzan moeten afleg gen. Maar als Jan aan het eind zijn laatste heldendaad heeft volbracht, zit ten de boeven in het gevang en bekeert de boer zich althans in zoverre, dat hij Jan met rust laat maar een nieuw slacht offer heeft gevonden in de persoon van zijn eindelijk ontdekte zoon, die hij dan ook zonder dralen begint af te tuigen. Er zit aanzienlijk minder pedago gisch besef in de film dan voor een kinderfilm gewenst lijkt en de opeenho ping van onwaarschijnlijkheden wordt te stuntelig verteld om toch nog aan vaard te kunnen worden. Met andere woorden: veel verzinsel vervangt de fantasie, hetgeen dan weer te wijten is aan de gebrekkige verteltrant en de uiterst dilettantische dialoog, die uit munt door onnatuurlijkheid. Wat we intussen hebben kunnen waar deren, is de fotografie van het Limburg se landschap, maar dat is dan ook het Limburgse landschap. Dbg. 58. Geruisloos gaan de mannen aan boord. „Hijst het zeil", fluistert Eric. „Dat ziet iedereen, Noorman," geeft Svein ten antwoord. „We kunnen beter roeien zolang we in de baai zijn." „Dat hoort iedereen," merkt Eric op. „Met windkracht komen we sneller vooruit." Eric houdt zijn hart vast, als het zware zeil langzaam langs de piepende blokken omhoog gaat. Hij grijpt het roer. Svein en de anderen zetten de boot af en bomen deze in de vaargeul. Op dat moment breekt op de landingsplaats eensklaps een luid gekrakeel los. „Nu hebben ze de schildwachten gevonden," mompelt Eric. „En ze zien ons ar van door gaan," vult Svein grijnzend aan. De wind grijpt traag in het zeil, maar veel vooruit komen ze niet. De hoge rotsen, die de baai insluiten, nemen te veel van de windkracht weg. Dan ontwaart Eric beweging op de overige schepen. Drie, vier Drakars maken zich los van de landingsplaats om een achtervolging in te zetten. „Aan de riemen," schreeuwt Eric. „We liggen zowat stil." Gehoorzaam plonzen de riemen in het stille water van de baai en de boot deint vooruit. Doch allen beseffen, dat zes roeiers het nimmer kunnen opnemen tegen een volledig bemand schip. Hun enige hoop is de wind, maar het is de vraag of ze genoeg voorsprong kunnen behouden, om daar gebruik van te kunnen maken. De Italiaanse alpinist Claudio Corti, die gisteren op de noordwand van de Eiger gered is, heeft zijn redders her haaldelijk verteld dat hij nog eens wil proberen de noordelijke wand van de Eiger te beklimmen. (U.P.) Maandagmorgen zijn drie der stoffe lijke resten van de bij het vliegongeluk te Merauke omgekomenen geborgen. Maandagmiddag geschiedde dit met de vijf overigen. De slachtoffers werden aan getroffen op het vliegdek. Alle acht slachtoffers zijn geïdentificeerd. Op het ogenblik van de start was er geen radio contact met het toestel; wel was dit even tevoren tijdens het proefdraaien het geval geweest. Het toestel is on middellijk na de start neergestort. De Javaanse chauffeur van de lucht- havenmeester te Merauke, Samidjan, zag het ongeval gebeuren en reed on middellijk naar de plaats des onheils. Onderweg daarheen ontmoette hij de overlevende politieman Valerius Ikako, die ogenschijnlijk niets mankeerde. Kort daarop waren mensen van de politie ter plaatse, doch zij konden de vuurhaard onmogelijk naderen. Des ondanks hebben zij pogingen in het werk gesteld om de brand te blussen. Het wrak ligt halverwege de startbaan, ongeveer 450 500 m rechts ervan, met de neus naar de startbaan gericht. Het moet over de kop zijn geslagen. Vanochtend Is voor de katholieken onder de slachtoffers een Requiemmis opgedragen in de r.-lc. kerk te Merauke, waarna de begrafenis volgde. De slachtoffers De marine-voorlichtingsdienst in Den Haag deelt mede, dat bij het ongeluk met de „Mariner" in Merauke de vol gende leden van de marine zijn omge komen: Ltz. 2 o.e. W. H. Asselbergs uit Leiden; Ltz. 2 o c. G. Smelik uit Kat wijk a. d. Rijn; Mjr. Vgtlg. H. C. van Wingerden uit Katwijk a. d. Rijn; Sgtv. G. J. van Donkelaar uit De Bilt; Kpl. Vgmrmnt. A. A. de Bruin uit Katwijk a. d. Rijn; Vgmrfcnst. 1 J. de Ruiter uit Nijverdal. Levensgevaarlijk gewond werd sgt. vgmra. A. Moens uit Katwijk a. Zee. Er is bij de katholieke vrouwenbe weging een wijziging gaande in de organisatievorm. De drie verschillende groeperingen: boerinnen, arbeidersvrou wen en gilden, die tot nu toe in het „Centrum" aan de top in een centraal bestuurslichaam verenigd waren, gaan voortaan een unie vormen. Thans is dienstdoend algemeen presidente mej. C. Stringa, voorzitster van de Katho lieke Arbeiders Vrouwen. De bedoeling is, dat het voorzitterschap rouleert en om de beurt wordt waargenomen door een der presidenten van de drie groe pen. Over drie jaar valt het presidium dan toe aan de voorzitster van de Kath. Boerinnenbonden. Een en ander wacht om definitief zijn beslag te krijgen op de goedkeuring door het episcopaat, welke vermoedelijk tot begin septem ber op zich laat wachten. Bij Koninklijk Besluit is met in gang van 1 augustus 1957 benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Rijks universiteit te Leiden om onderwijs te geven in de fysische biochemie: dr. H. L. Booij, thans wetenschappelijk hoofd ambtenaar A en privaat docent aan deze universiteit. Horizontaal: 1. kledingstuk - wielspijl 2. lichaam - lawaai 3. .schuldbrief 4. levenslucht - maanstand 5. grafische voor stelling van getallen- gegevens 6. vertegen woordiger - ladder 7. gewezen - Ierland 8. vod - grondsop 9. koraaleiland - zeevis 10. niet één persoon - Eisenhower 11. duinvallei - hemelgeest Verticaal: 1. legering van koper en tin - hertachtig dier 2. zeehond - schatting 3. naar beneden - moerassig water 4. deel van de mis - lumen (afk.) 5. grappigheid - gereed 6. voorraden aanleggen dreigende schaarste 7. tennisterm bij - gemeente in Drente 8. gebrekkig 9. vlaktemaat - niet tot spot geneigd 10. ad interim - Laplands vaartuig - Kath. Ene. 11. godshuis - lomperd (Van onze Haagse redactie) Ondanks tegenstand van de zijde van B. en W., heeft de Haagse gemeente raad maandagmiddag besloten een sub- sidievoorstel van B. en W. aan te hou den tot de eerstkomende vergadering. Het betrof hier een voorstel tot het verlenen Van een subsidie in het exploi tatietekort over 1957 aan de vereniging voor Vreemdelingenverkeer 's Graven- hage van ten hoogste negentigduizend gulden. Het bestuur van de vereniging, dat de begroting voor het jaar 1957 zeer tijdig had ingediend, had een gemeente lijke bijdrage gevraagd van 129.800.-, welk bedrag onder meer werd toege licht door een werkplan. B. en W. meenden dat het aangevraagde subsi diebedrag in verband met de huidige financiële moeilijkheden diende te wor den teruggebracht tot negentigduizend gulden. Van verschillende zijden in de raad werd ernstige kritiek geleverd op de wijze waarop de vereniging voor vreem- delingenverkeer door het college van B. en W. is behandeld. Ondanks het feit dat de begroting zeer tijdig is inge diend komt men nu pas, nu bijna twee derde van net jaar om is, met een sub- sidievoorstel, aldus de heer Tobi (P.v.d.A.) Het toeristenverkeer is de vierde bron van welvaart voor de ge meente. De heer Tobi deed het voorstel van orde de behandeling van het subdi- dievoorstel aan te houden. Hij wilde een goede voorstelling van de gang van zaken wat betreft het bezoek van vreemdelingen aan Den Haag, een over zicht van de financiële positie van de V.v.v. Den Haag en een overzicht van de werkzaamheden van deze vereni ging. Van andere zijde werd opheldering van de houding van het college van B. (Van onze verslaggever) De leiding van de Koninklijke Land macht zal per 1 november verschillen de veranderingen ondergaan. Generaal B. Hasselman, de chef van de generale staf, treedt op 31 oktober met pensioen uit dienst. Hij zal worden opgevolgd door luitenant-generaal G. J. le Fèvre de Montigny. Generaal Hasselman blijft echter tot 1 januari 1958 voorzit ter van het comité van chefs van sta ven omdat hij voorzitter is van het mi litair comité van de N.A.T.O. en als zodanig tot het komende jaar aanbiyft. Luitenant-generaal vlieger H. Schaa per, chef van de luchtmachtstaf, zal waarschijnlijk per 1 januari 1956 gen. Hasselman als voorzitter van het comi té van chefs van staven opvolgen. De Nederlandse territoriale bevelhebber, luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, die tevens gouverneurvan Den Haag Is, zal per 1 november de dienst verlaten, evenals de kolonel G. J. van Buuren, garnizoenscommandant van Den Haag. Generaal Buurman van Vreeden zal worden opgevolgd door ge- neraal-majoor C. J. Valk, Kolonel Van Buuren zal worden opgevolgd door kolonel G. J. Wulfhorst. Deze is com mandant van het depot grenadiers. Commandant van de vierde divisie wordt de huidige commandant van de vijfde divisie, generaal-majoor B. Ko ning, die generaal-majoor Gips de toekomstige eerste sous-chef van de generale staf opvolgt. De vijfde divisie komt dan onder het commando van ge neraal-majoor W. de Boer die de lei ding van de eerste divisie overdraagt aan brigade-generaal J. van de Wall Bake. Het disconto van de Bank van Frank rijk is maandag verhoogd van 4 tot 5 procent. De belasting op voorschotten op obli gaties werd tot 7 procent verhoogd. Burgemeester Kolfschoten zei, da1 de vertraging te wijten is aan het ge meentelijk apparaat. Hij beloofde, na mens het college van B. en W., beter schap. Het voorstel van orde van de heer Tobi werd door de raad aanvaard. De drie aanwezige wethouders stemden tegen. B. en W. zegden een nadere toe lichting toe. Staatssecretaris dr. Veldkamp heeft de beschuldigingen weerlegd, die in het vakblad voor loodgieters waren geuit over de gang van zaken bij de benoe ming van de voorzitter van het cen traal orgaan ter bevordering van mid- denstandsbedrijven. Dr. Veldkamp, staats secretaris van economisceh zaken, doet dit n.a.v. het Tweede-Kamerlid Peschat (PvdA). Deze had gevraagd of het waar is zoals in het vakblad wordt beweerd dat namens het ministerie onjuiste invloed is uitgeoefend op de keuze van de voorzitter van het cen traal orgaan. Dit ontkent dr. Veld kamp ten stelligste. Tevens spreekt de bewindsman zijn bevreemding uit over „de vrijmoedigheid waarmede de schrijver mededelingen openbaar maakt over het verhandelde in verga deringen, waarvan het besloten karak ter voor hem vast diende te staan". Als voorbereiding voor de voetbalwed strijd tegen Luxemburg, welke op 11 september te Rotterdam wordt gespeeld, zijn dertien spelers voor de centrale trai ning te Den Bosch aangewezen. Het zijn: Pieter Graafland (Ajax), De Munck (DOS), Kuys (NAC), Wiersma (SV), Walhout (NOAD), Van der Hart (Fortuna '54) Notermans (Fortuna '54), Klaassens (VW), Van der Kuil (Ajax), Wilkes (WV), Van Melis (Rapid JC), Rijvers (Feyenoord) en Carlier (For tuna '54). Op deze lijst ontbreekt de Maastrichtenaar van Wissen. Dit houdt verband met het feit dat hij zijn contract met MVV nog niet heeft ge tekend. Naar de K.L.M. mededeelt heeft de Nederlandse regering op verzoek van de K.L.M. de regering van Ghana be naderd om tot de sluiting van een lucht- vaartovereenkomst te geraken. Ver moedelijk zullen de onderhandelingen op korte termijn beginnen. Vanzelfsprekend, aldus een woord voerder van de K.L.M. zullen daarbij verscheidene aspecten van het toekom stig aanvliegen van Accra in Ghana door de K.L.M. ter sprake komen, waarbij voorts ook gedacht wordt aaö de wens van Ghana om tot de oprich ting van een nationale luchtvaartmaat schappij te geraken. Met ingang van 15 september is b«' noemd tot kabinetsecretaris van de buf' gemeester van 's-Gravenhage, mr. L. Matti. De heer Matti werd 10 apr' 1926 te Kerkrade geboren. In 1951 tooide hij aan de r.-k. universiteit V Nijmegen zijn studie. In 1952 werd b benoemd tot kabinetsecretaris van burgemeester van Kerkrade. De Matti verbleef onlangs een half ^^ter- Parijs, waar hij aan de Sorbonne nationaal recht studeerde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2