De troepen van de sultan zetten hun opmars voort Communistische winst op Java Wordt Oman tweede Sues? VAKANTIE-KLANKENREIS DOOR EUROPA lp wwM Mgr. Th. Huurde- man 55 jaar priester Onderscheiding voor mgr. v. d. Bom De strijd in Oman 87.000 Indonesische ambtenaren worden gepensioneerd mÊ Pastoor Hendriksen vicaris-generaal van aartsbisschop Bedevaart naar Lourdes DINSDAG 13 AUGUSTUS 1957 PAGINA 4 WmÈÉ - Met een uitgebreide keus aan folkloristische mu ziek, met tal van instru mentale en vocale werkjes, die een of ander land of volk als zo danig dan wel een bepaalde ka rakteristiek daarvan tot onder werp hebben en voorts met een welhaast eindeloze veelheid aan uitgekozen amusementsmuziek draagt de grammofoonplatenin dustrie het hare bij tot verhoging van de vakantiestemming. Nu het reizen en trekken naar het buiten land de gewoonste zaak van de wereld is geworden, kan zo'n vakantieplaat dienen als een soort Reisgidsen België en Engeland van souvenir, als een klankbeeldje, waarmee men op elk gewenst ogenblik zo men wil midden in de winter de prettige herinneringen aan de voorbije vakantiegenoegens kan wakker roepen. Anderzijds, wanneer men niet in de gelegenheid is zich het plezier van een buitenlandse va- kantietocht te permitteren of niet zover kan komen als men wel zou willen, kan men via de grammo foonplaat en een beetje fantasie zich wanen waar men maar wezen wil. Welaan, laat ons eens zo'n klankreisje door Europa maken. Parijs en Cannes Met Vlaamse studenten, die Mie Katoen bejubelen Schotten, die „on parade7' zijn Zizi, die de R^sroStP1 poëzie van Parijs bezingt Altons Bauer, die op zijn citer tokkelt en Catherine, die een muzikaal afspraakje in petto heeft... Duitsland Italië en Spanje Zwitserland en Oostenrijk Examens Brand in psychiatrische inrichting Autotypenboek De strijdkrachten van de sultan van Oman, die met Britse steun Firg en Nizwa, de hoofdstad van de opstandige imam, hebben veroverd, zijn gisteren opgerukt tot Birket el Mauz. Daar ont moetten zijn een tweede colonne van de sultan, die van de kust van Muscate of via Izki naar het zuiden is opgerukt. Het fort Birket el Mauz had zich reeds aan deze tweede colonne overgegeven. Men neemt aan, dat Izki ook geval len is. Boven het fort Bahla, waar vrij dag nog op Britse vliegtuigen gescho ten werd, wapperde gisteren voor het eerst de rode vlag van de sultan. Er is in dit gebied nog maar een fort dat de witte vlag van de opstandige imam voert, n.l. Jabrin ten westen van Niz wa. De vertegenwoordiger van de imim in Cairo, El Harty heeft giste ren eerst verklaard dat de val van Nizwa niet betekent dat de strijd ten einde is. De opstandelingen zul len naar de bergen trekken en een guerilla beginnen. Later deelde hij mee een telegram van de imam te hebben ontvangen, waarin gezegd wordt dat Firg en Nizwa niet door de troepen van de sultan zijn bezet. De vertegenwoordiger zei voorts, dat de eerste Egyptische vrijwilligers zich bij hem gemeld hebben voor strijd tegen de Britten in Oman. Uit Bahrein wordt gemeld dat sul tan Ben Soeleiman, een zoon van sjeik Soeleiman Ben Himjar, wiens stam zich bjj de opstandelingen heeft aan gesloten, de sultan van Oman te Nizwa heeft doen weten dat hij zich wil over geven en zijn vader verloochenen. De ambassadeur van Saoedi-Arabië in Washington, sjeik Abdoellah Al- Kajial, heeft gisteren, in antwoord op vragen van verslaggevers verklaard geen enkel feit te kennen dat zou wijzen op een bevestiging van de persberichten, volgens welke de militairen van de op standige imam van Oman wapens uit Saoedi-Arabië hebben gekregen. (Reuter, A.F.P.) (Vervolg van pagina 1 Zoals er in Indonesië behoefte is aan één Islamitische partij, zo is er ook be hoefte aan één nationalistische partij. Op het ogenblik is de PNI de enige grote partij op nationalistische grond slag, doch daarnaast zijn er tientallen kleine partijtjes, zoals de Gerakan Pan- tjasila, de IPKI en de PRN, wier pro gramma al heel weinig van dat van de PNI afwijkt. De PNI heeft de afgelopen jaren steeds geflirt met de communisten. Nu blijkt dat dit de partij bij de verkie zingen stemmen heeft gekost is men echter het roer gaan omgooien. Mr. Su- bagio Reksodipuro, een van de voor aanstaande leiders van de PNI, heeft tijdens een verkiezingsredevoering in Bandung de PKI-methoden om stem men te krijgen fel aangevallen. Zo me moreerde hij dat de PKI-propagandisten beweren dat de PNI-mensen in officiële functies het land ernstig benadeeld hebben door hun corruptie. Dit moet echter nog bewezen worden, aldu^mr. Subagio, de PKI daarentegen heeft niet alléén met geld maar ook met mensen levens gespeeld, getuige de communis tische opstand in Madiun. In het in Djokjakarta verschijnende eveneens PNI-gezinde dagblad „Na- sional" heeft Asmara Hadi een pleeg zoon van president Soekarno, een arti kel geschreven waarin hij een pleidooi hield voor het aftreden van Soekarno als president. Soekarno dient evenals Nehru in India aangesloten te zijn bij een partij, hij is geen figuur voor een constitutioneel presidentschap, aldus Asmara Hadi. Hij kreeg daarbij onmid dellijk de steun van het in Padang ver schijnende Masjumigezinde dagblad „Haluan", dat er nog aan toevoegde dat het duidelijk is dat er voor Soekarno maar één partij is, de PNI. Het blad schrijft onder meer: „De president voelt er niet voor om nog langer een stempel te zijn en pro beert de regering te helpen door middel van zijn concept, maar de verantwoor ding daarvoor moet gedragen worden door het kabinet van Djuanda. Hij wil dus zonder enige verantwoordelijkheid te dragen wel steeds op de voorgrond blijven staan. Dit is het waar Asmara Hadi de aandacht op heeft gevestigd. Het ware beter dat de president naar voren treedt als politiek figuur. Wint hij, dan neemt hij de leiding van het kabinet op zich, verliest hij, dan dient hij zich te scharen onder de oppositie. Zo hoort het in een democratie, en als hij dit zou doen zou hij de poli tieke tegenstellingen verminderen. Als men iedere Indonesiër op de man af vraagt: tot welke partij behoort Bung Karno? zal het antwoord luiden de PNI, maar als men deze vraag stelt aan Bung Karno zelf geeft hij ten antwoord: ik behoor tot geen enkele partij. Na tuurlijk kan het gezonde verstand hier niet bij. Dit is de oorzaak dat de poli tieke moeilijkheden en tegenstellingen met de dag toenemen, vooral waar hij oovendien genoemde struisvogelpolitiek ook toepast met betrekking tot zijn idee om hier een geleide democratie la de Chinese volksrepubliek in te stellen". Aldus Haluan. Inderdaad mag het de vraag heten 9f president Soekarno's gedachten in de richting van een partijleiderschap gaan. Uit zijn uitlatingen is wel duidelijk ge worden dat zijn streven veel meer ge richt is op de uitschakeling van het partijwezen, zoals men dat in de tota litaire landen vindt, waarbij hij dan ie algehele staatsleiding zou krijgen. De huidige gang van zaken in Indo nesië is zeer verontrustend. De regering doet wat zij kan om de desintegratie tegen te gaan, maar men krijgt niet de indruk dat zij de situatie in de hand heeft. De communisten trekken daar profijt van en de communistische over winningen op Java schrikken de op standige buitengewesten nog verder af. In het verleden zijn het praktisch al leen de Masjumi en de Katholieke par tij geweest die voor het communistische gevaar waarschuwden. Blijkbaar be ginnen nu echter ook andere partijen dit te zien, getuige uitlatingen van de zijde van de PNI en de Nahdatul Ula- ma. Samenwerkend zijn de niet-com- munlstische partijen altijd nog sterker dan de communisten. Om deze samen werking te realiseren is echter niet een voudig, want er zijn vele geschillen, die bijgelegd moeten worden. Een vernieu wing van het partijwezen in Indonesië is echter dringend nodig om het com munistische gevaar het hoofd te bieden. De suggesties die in deze richting los komen geven blijk dat men dat gaat Inzien. De Indonesische regering heeft, in het kader van haar bezuinigingsplan nen, besloten 87.000 burgerlijke ambte naren te pensioneren. De eerste vice- premier Hardi deelde mede, dat ambte naren van 55 jaar en ouder op de pen sioenlast zullen worden geplaatst. (A.N.P.) -U:ï 1 M X^xx-X: Het centrum van de opstandelingen onder leiding van de Imam van Oman, de stad Nizwa, is thans in handen van de troepen van de sultan van Oman en Muscate, aie geleid en ondersteund worden door Engelse legereenheden. De foto geeft een beeld van de oprukkende landstrijdkrachten bestaan de uit Engelse „Cameron Highlanders" en huzaren aangevuld met troepen van de sultan, de „Verkenners van de bestandslijn". (Van onze Londense correspondent) Er is sprake van toenemende onge rustheid over de gebeurtenissen in Oman, waar Britse troepen en vlieg tuigen deel hebben genomen aan de strijd tegen de Imam, op verzoek van de sultan van Muskate. Met de herin nering aan Suez en de gebrekkige en trage militaire voorbereidingen voor de aanval op Port Said nog vers in het geheugen, begint men zich hier af te vragen of Oman een tweede Suez wordt. Nadat bekend werd gemaakt dat de sultan krachtens het bestaande vriend schapsverdrag Engeland om hulp had gevraagd, duurde het abnormaal lang voordat de gevraagde hulp kon worden verleend en men kreeg de indruk dat de Engelse strijdmachten, ondanks de grote sommen besteed aan het hand haven van militaire garnizoenen in het buitenland, niet paraat waren. Er werd Donderdag herdenkt mgr. Th. Huur- deman, vicaris-generaal van de aarts bisschop van Utrecht, het feit dat hij 55 jaar geleden de priesterwijding ont ving. Deze dag zal ongemerkt voorbij gaan, daar mgr. Huurdeman, zoals bekend, voor enige tijd met vakantie in het buitenland vertoeft. Mgr. Huurdeman werd geboren 5 januari 1878 te Leusden en priester ge wijd 15 augustus 1902. Hij was kapelaan te Avereest, Zutphen, Abcoude, Arn hem H. Walburgis, en pastoor te Nieuw-Schoonebeek. 30 november 1928 werd hij benoemd tot deken van het de kenaat Klazienaveen en 23 mei 1930 tot vicaris-generaal van mgr. Jansen, aarts bisschop van Utrecht. Mgr. Huurdeman was achtereenvol gens vicaris-generaal van Johf-nes kardinaal De Jong en van mgr. dr. B. J. Alfrink. Momenteel is hij "nun- nik-theologaal van het Metropolitaan Kapittel, groot-prior en vice-voorzitter van de Nederlandse Commanderij© van de orde van het H. Graf van Jerusa lem. Zijn kerkelijke onderscheidingen zijn huisprelaat van Z.H. de Paus, protono- tarius apostolicus a.i.p. en comman deur van de orde van het H. Graf van Jerusalem. Bovendien is hij ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en rid der in de orde van Oranje-Nassau. Mgr. Huurdeman heeft zich voor het aartsbisdom grote verdiensten verwor ven door het beheer der kerkelijke goe deren, en de wederopbouw en nieuw bouw van de kerken in het aartsbis dom. Tijdens zijn ambtsperiode werden gebouwd de seminaria Apeldoorn en Djjnselburg. Bovendien is hij lid van de raad van bestuur van de St.-Rad- boudstichting voor de r.-k. universiteit te Nijmegen. bericht dat de transportvliegtuigen, benodigd voor het troepenvervoer, he lemaal uit Engeland moesten komen om de soldaten aan te voeren uit Ke nya. Hierop volgde het nieuws, dat de eerste poging van de luchtmacht om een einde te maken aan de opstand mislukt was. Men besloot hierop de Engelse troepen te gebruiken. Weldra kwam het nieuws dat de troepen bij het aanbinden van de strijd stuitten op grotere tegenstand dan men had ver wacht, en zij moesten zich terugtreK- ken. Nu is eindelijk Nizwa, het hoofd kwartier van de rebellen, veroverd met behulp van Britse troepen, die naar de onfortuinlijke minister van Buitenland se Zaken de heer Selwyn Lloyd ver klaarde niet deel zouden nemen aan de strijd. De „Daily Telegraph" merkte over dit laatste op in een hoofdartikel van hedenmorgen: „Aanvankelijk was de heer Selwyn Lloyd er van overtuigd, dat men in bet geheel geen Britse troepen nodig zou hebben. Vervolgens zouden zij alleen gebruikt worden om de plaatselijke troepen te steunen. Nu het er op aan komt, hebben zij een leidende en be slissende rol gespeeld in de gevechts handelingen. Het blad wijst erop, dat het tijdverlies in Oman de gelegenheid heeft geschapen voor het ontwikkelen van een nieuwe anti-Britse campagne in de gehele Arabische wereld, en dat nu zelfs het met Engeland bevriende Irak zich genoopt heeft gezien steun te ver lenen aan Afrikaans-Aziatische pogin gen om de Oman-affaire voor de Vei ligheidsraad te brengen. De socialistische „Daily Mirror" schrijft in een hoofdartikel: „Er is slechts één woord dat het optreden van de regering ten aanzien van de op stand in Oman kan beschrijven. Dat woord is „prutswerk". Men heeft de zaak zozeer gerekt dat zij nu schade berokkent aan Britse be langen en materiaal verstrekt voor eerste klas propaganda tegen Brittan- nië in het gehele Midden-Oosten. De gene die hiervoor in de eerste plaats de schuld draagt is de heer Selwyn Lloyd, de minister van Buitenlandse Zaken. Het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat deze affaire als zijn eigen particulier oorlogje heeft behandeld, heeft de ene vergissing na de andere gemaakt. De enige degelijke aanleiidng voor Brittannië om tussenbeide te komen was om de andere Arabische heersers in het Perzische Golf-gebied, van wie wij afhangen voor olie, gerust te stel len. Dit gepruts zal hun niet veel ver trouwen geven." Het blad eindigt met een aansporing aan de premier zich af te vragen of de tijd niet is gekomen om eindelijk de onfortuinlijke heer Selwyn Lloyd een minder moeilijke portefeuille te geven. Deze laatste aansporing is de laatste tijd ook geuit in andere bladen, en niet alleen in socialistische. Mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, heeft benoemd tot zijn vi caris-generaal als opvolger van mgr. C. J. A. Venings de hoogeerwaarde heer Th. G. A. Hendriksen, tot nu pastoor vam De Steeg. De nieuwe vicaris-generaal van de aartsbisschop werd geboren te Welh (GId.) 27 juli 1907. Na zyn priester wijding 24 juli 1932 stond hij als kape laan te Wolvega en werd in 1935 leraar aan het seminarie in Culemborg. In 1937 benoemde de aartsbisschop van Utrecht hem tot professor in de filo sofie te Rijsenburg. 7 maart 1947 kwam zijn benoeming tot pastoor te De Steeg af. Vicaris- generaal Hendriksen was diocesaan ad viseur van de aartsdiocesane boeren- en tuindersbond. Zijn benoeming gaat 30 augustus in. (K.N.P.) De Electrolaplaat M 33 WDLP 1511 en de Rolydor-langspeler 4600 LPHM zouden als reisgidsen kun- nen dienen. Ze bevatten zang en mu ziek uit verscheidene landen. Op de eerste, die „Musikalische Weltreise" heet, bezingen tal van solisten bij be faamde orkesten de vriendelijkheid van Tirol, de frisheid van Zwitserland en de poëzie van Parijs. Overigens is deze „reisgids" internationaal, want andere nummers op deze charmante plaat he- f jj/j nj'jflfj.j Veilig en wel in een fauteuil ten: „Von Mexico bis Feuerland", „Nimmt der Hein mal den Pit aus den grossen Bummel mit nach Haiti", ,,Wenn es Nacht wird in Shanghai", en ,,In Manila". De tweede plaat, die als titel kreeg „Continental Journey" houdt het bij Europa De reis gaat van Frankrijk uit (Parlez moi d'amour, Sous les ponts de Paris, Mademoiselle de Paris, La Seme en Moulin Rouge), naar Portugal, waar het toevallig april is (April in Portugal), door naar Span je (Espana Cani) en Italië (Luna ros- sa), eventjes over naar Zweden (Swe dish rhapsody), dan langs de Rijn (Frohsinn am Rhein) en voorts dwars door de dreven van de wals (Geschich- ten aus dem Wiener Wald en Früh- lingsstimmen) tenslotte te eindigen in Hongarije en Roemenië bij een pitti ge „Csardas medley". IJzeren gordij nen bestaan op een grammofoon plaat niet, zodat men, terug van deze klankenreis, weer veilig en wel in een gemakkelijke stoel in de huiskamer zit... Tot de medereizigers op de „Con tinental Journey" behoren het harmo nica-trio Raisner, Helmut Zacharias en zijn magische violen en de orkesten van Alfred Hause, Pippo Barzizza, Mi chael Lanner, Hermann Hagestedt en Eduardo Vandaa, ensembles en orkes ten, die stuk voor stuk de juiste vakan- tietoon weten te treffen. Deze bekoorlijke reisgidsen inspire ren er slechts toe, het niet bij een bepaald land te laten, maar een flink stuk van Europa aan te doen. Eerst dan maar naar België, waar via „De grote Salamander"-plaat van Phi lips (P 10420 R) de studenten uit het land van Vlaanderen de vakantiestem ming er meteen maar goed in brengen met een selectie van studentenliederen, waarbij ze nauwelijks van ophouden we ten. De talloze vrolijke verzen, waar in de gilden, het lindenmeisje, Mie Ka toen, de oude roldersklachten en na tuurlijk ook het bier worden bezongen, worden, mede dank zij een opwekkend feestmuziekje, met aanstekelijke zwier opgediend. Over naar good old England, achter de punctuele militaire marsmuziek aan van de band van de Grenadier Guards, dwars door London, op de kwieke maat van de Sousamarsen Liberty Bell, Man hattan Beach, Semper Fidelis en de Washingtonpost (op Decca DFE 6269). En dan met een sneltrein naar Schot land, om daar in Edinburgh tegen woordig te zijn bij een kleurrijk mili tair ceremonieel, waarbij „The regi mental band and the massed pipers of the Scots guards", gedisciplineerd tot en met de precieze maat van de rode en groene kwastjes, die aan de boord van hun geblokte sokken wapperen, een uitgelezen concert ten beste geven van vlugge en langzame marsen, koralen en volksliederen. Natuurlijk komen daar ook de doedelzakken aan te pas. Ver geet vooral niet foto's te maken! Parijs! De Champs Elysées, de Sei ne, Montmartre, Saint Germain des Prés, Place Pigalle, waar het leven compleet is, tot in de hardste en fijnste nuanceringen en waar alle uitin gen van dat leven in de muziek worden geregistreerd, door de clochard op een gammele accordeon, door de chanson niers en chansonnières in de theaters aan de grote boulevards en in de klei ne cafeetjes in het quartier latin en door de grote internationale orkesten in de centra van mondain vermaak. Uit de honderden platen, waarin de sfeer van Parijs is gegroefd, hebben wij een be scheiden keus gemaakt. „Rund um den Montmartre" heet het 45 toerenplaatje van Columbia (SCMW 505) met een dièeop'adeSrcoi.t v,Xn Weense walsen, met "ubti^e1U^^h^ 1021 evenveel speelse charm* L a „Scnwung wuiucii gepresenteerd door I A If in I* nl o a t Hin fnf HaflSfin IlOOPt. evenveel speelse e" hetC^zondei^Mankrykerïige!;SS^._^.99ï van Rapha Brogiotti. Een ver plaat, die tot, dansen noopt. reeks van Franse melodietjes, uitge voerd door het orkest van de accordeo nist Pierre Blanchard. Intussen zingt Zizi Jeanmaire met het karakteristieke Maurice Chevalier, die „Ma Pomme" zingt en met Jean Sablon in het onver gankelijke „J'attendrai". De zes ande re chansons worden vertolkt door res pectievelijk Duszy Deiai, Luis Maria no, Maria Candido, Yvette Giraud en Eliane Embrun. Een plaat, die hier cn daar een beetje ruist. Vanwege de his torische oprechtheid. Aan de Cóte d'Azur klinkt andere muziek. Muziek, die typisch is voor de ze omgeving, waar het leven zich aan de buitenkant vertoont, waar de amour van een wereldser gehalte is en het strand en de terrassen bevolkt zijn met de zogenaamde groten dezer wereld, aie niet op een dubbeltje kijken. Een en ander doet overigens niets af aan de exqui.-e muziek, melodieus en ritme- vest, óie op de His Master's Voiee- plaat onder de titel „Surprise partie Cóte d'Azur" wordt gereserveerd door de orkesten van Gerard Pochonet, Jose Lucchesi en Hubert Rostaing, alsmede door tiet ensemble Les Trois du Ryth- rne. Welverzorgde jazzwerkjes worden afgewisseld door moderne dansmuziek van een zeer gevarieerd karakter. We keren via Duitsland weliswaar huiswaarts, maar maken geen haast, omdat we van de uitge breide vakantiemogelijkheden in ons oostelijk buurland er via de muziek, die niet minder gevarieerd is zoveel mogelijk willen uitbuiten. Kris-kras doen we Duitsland aan. We trekken door Pommeren, door de Paltz, door Hessen en door Silezië, waar de luch ten vol zijn van volksmuziek en zang. Telefunken heeft in zijn UX-serie plaat jes te kust en te keur. In Berlijn snui ven we de „Berliner Luft" op, zoals de ze op de 33 toerenplaat 45039 LPH van Polydor is verklankt in een kostelijke verzameling van gezongen en gespeel de melodieën van Walter Kollo en Paul Lincke om dan niet te talmen, wan neer de topster van film, radio, televi sie en grammofoonplaat, de lieftallige Catherine Valente ons met evenveel woorden tot een afspraakje uitnodigt via de 3S toerenplaten 45511 LPH en 46037 I/PTTW1, twee vfnm1flW19Ér piluii- katies van Polydor. Catherine zingt er onvermoeibaar haar hart op uit. schla gers, shownummers, liefdes- en levens liedjes en toont in zangtechniek en voor dracht haar onmiskenbaar talent. Uiter aard wordt Catherine begeleid door Duitslands beste show- en amusements orkesten. Op deze platen mag wel ge dronken worden en dan is het weer Polydor, die onze dorst zal laven. Uiter aard drinken we wijn. En aan de Rijn! Op een gammele accordeon timbre van een geschoolde chansonniè- re liedjes uit de film „Folies Bergère" (La croqueuse de diamant, Paris Bo hème, La java en Ca c'est Paris). Haar voordracht is scherp en raak. Zi zi zingt op Philips 45 toeren 432140 NE. Op Telefunken 78 toert-i 1' 46439 is het de beurt aan Jo Roland. Een Duitse vo- ealiste, maar een, die de sfeer van Pa rijs geproefd heeft, getuige de intonatie en het elan, waarmee ze, bij het orkest van Willi Stanke „So ist Paris" (Paris Canaille) en „Ich will ja nur dich" (Complainte de la Butte) ten beste geeft. Op Hls Master's Voice, 33 toe ren FDLP 1014 herleeft de Parijse amu sementswereld van jaren terug, met In de eenvoud des harten Volgend reisdoel: Italië, waarvan net zonnige leven, even kleurrijk gefin' als het landschap en even luchtig en fris als het warm is, de va kantieganger bij de draaitafel tegemoet- zingt via de schilderachtige volks-, streek- en gondeliiedjes, die zijn samen gebracht op de Philips 33 toerenplaat P 10050 R. Heerlijke onbezorgdheid in muziek en zang! In Spanje zijn de kleu ren feller en zijn de mensen feller. En de muziek, zoals die tintelt in de klan ken van gitaren, is emotioneel en vin nig en zij zet de kop- en keelstemmen aan van de zangers en zangeressen, die vaak over een verbazingwekkende lange adem beschikken en daarop de tonen tot verrassende hoogten doen zweven. Een prima Spaanse plaat, waarop tal van dansen zijn gepubli ceerd, aan de verklanking waarvan virtuoze gitaristen, uitstekende vocalis ten en het gepeperd orkest o.l.v. Joa chim Esoulles Camps een vakkundige medewerking nebben verleend, draagt tot titel Ole Flamenco en tot merk en nummer Philips P 77302 L. Polydor is een uitstekende reisgids door het lend van de Alpen. Daar heeft het majestueuze panorama van machtige bergen,. die aan de zo men van maisgroene dalen opstijgen tot ver boven de wolken, het volk ge leerd eenvoudig van harte te zijn. Het is vooral deze ongekunstelde eenvoud, gesierd met levensblijheid, die opklinkt uit de rondborstige muziek van boeren- kapellen, de lyrische klanken van de citer, het hartelijk juichen van jode lende stemmen. De Polydorplaat „Mit Alfons Bauer (citer) durchs Alpenland" laat behalve Alfons Bauer verscheidene eminente orkesten en geliefde vocalis ten horen in een welgekozen verzame ling van weldadige Alpenklanken. Spe ciale „Music from Tirol", uitgevoerd door het Bergler Trio uit Innsbruck, het Trio Hopfgarten uit Salvenberg en het ensemble Die Halltaler, is vastge legd op het 45 toerenplaatje 428021 van Philips. Een hand-, een hartvol blijmoe digheid voor een habbekrats! We ver laten Oostenrijk zwierend en wel, op de Daar moet op gedronken worden. Op de vroljjke klanken van de „Lieder vom Rhein und vom Wein" (Trink Bru- derlein trink, Wer soil das bezahlen, Jetzt trink ma noch ein Flascherl en nog zoveel schone verzen meer) op de langspeler 45506 LPH. „Was kann denn "noch schoner sein?" is onze bloedeigen Mieke Telkamp, op Philips 45 toeren 423201 PE uit het hart gegrepen! Het plaatje vermeldt verder nog de olijke zanger Willy Hagara in „Der Schmied von Palermo'', de brave bariton Wer ner Overheidt in „Und es weht der Wind" (In Duitsland is het ook al niet alles met het zomerweer) en de kittige Starlets met „Die Nacht ist zum Schla- fen zu schade". Zeker, als je op va kantie bent. We maken nog een dans je. Aan een terrasje op het water van de Moezel, bij het groot halorkest van Bela Sanders twee walsen en twee polka's op Telefunken *ÏX 1882 - onder de titel „Alles tanzt mit". En terwijl dan op His Master's Voice Camillo Fel- gen het toepasselijke liedje „In der Heimat leuchten dieselben Sterne" zingt, slow, very very slow, komen wa over de grens ons dierbaar moeder landje weer binnen. En wie horen we daar? „Geef mij maar Amsterdam... Dat ia mooier dan Parijs"... FRÉDÉRIC Mgr. Theas, bisschop van Tarbes en Lourdes, heeft zaterdag, de Neder landse dag in Lourdes, tijdens de ge bruikelijke audiëntie van de Neder landse pelgrims medegedeeld, dat de voorzitter van de vereniging tot sa menstelling van Nederlandse bede vaarten, mgr. dr. Th. van der Bom uit Breda, is benoemd tot chapelain honorair de ia grotte, erekapelaan of ereaalmoezenier van de grot. Tijdens deze samenkomst, die ook de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, bijwoonde, heeft mgr. Van der Bom de Lourdese bisschop een bedrag van een half miljoen francs voor de bouw van de ondergrondse basiliek Pius X overhandigd. De Nederlandse dag begon met de kruisweg langs de steile hellingen, bij de twaalfde statie droeg mgr. H. J. A. M. Eras uit Vught, vice-voorzitter van de V.N.B. een H. Mis op. Het hoogte punt van de dag vormde de Sacra mentsprocessie, die onder Nederlandse leiding uittrok. Alhoewel mgr. Huibers zoals iedere dag de gehele lange weg meeliep, heeft de nestor van het Neder landse episcopaat het niet aangedurfd het H. Sacrament te dragen. In zijn plaats gaf de vicaris-generaal van de bisschop van Arras de zegen. Zondag, op de laatste volle dag der Nederlandse pelgrims te Lourdes, trok ken de Nederlanders onder een bewolk te en broeierige hemel met hun laatste Sacramentsprocessie mee, nadat zij des morgens in een overvolle Rozenkrans kerk een Pontificale Hoogmis, op gedragen door mgr. Huibers, hadden bijgewoond. Maandagochtend is de overleden Ne derlandse pelgrim, Jan van Leeuwen, in het „familiegraf", van de Neder landse bedevaarten, de V.N.B. de Lim burgse, en de K.A.B. begraven. Een twaalftal Nederlanders rust reeds in deze grafkelder. ROTTERDAM, 12 augustus NO Ak te N 2a: L. van Duivenbode, Rotter dam; G. H. Riddering, Groningen; J. Rjjnsaard, Rotterdam; P. J. van Stee, Amsterdam: en J. F. A. Verschuren, Eindhoven. NO Akte N 2b: W. M. Ca- dee, Eindhoven; P. M. H. Clevers, Weert; J. A. W. van der Ent, Amster dam; H. A. Hout, Overasselt (GId.), A. de Keyzer, Arkel; J. E. P. van Out- heusden, Tilburg; L. J. Smits, 's-Her- togenbosch; P. J. Verboom, s'-Herto- genbosch; L. J. Verhoeven, Oss; G. J. Verhulst, Eindhoven. NO Akte N XI: Mej. C. J. Barreveld, Alphen aan de Rijn; mej. G. Ch. Jungerius, Rotter dam; Fr. van der Laken, Den Haag; E. G. M. Th. Lambermon, Schaesberg; mej. C. A. Moeliker, Den Haag; mej. R. Nijhoff, Rotterdam; mej. N. K. Th. Rosmalen, Rotterdam; mej. W. B. Sijtsma, Hilversum mej. L. J. A. van Vliet, Den Haag. s'-GRAVENHAGE. 12 aug. - Geslaagd 5 t/m 7 aug. voor diploma A staatsexa men gymnasium: J. Pannekoek, Amster dam; J. J. Bodaar, Witmarsum (Fi.); mr. A. L. Olde Kalter, Oldenzaal; H. A. J. M. Jorritsma, 's-Hertogenbosch; J. Haat- kens, Huizen (N.-H.); W. J. Maarse, Wij- chen; W. J. J. M. Peters, Nijmegen; h. Buter, Wassenaar; C G. v. Bemmel, Doesburg; E. Kummer, Bussum; G. H. Agterberg, Utrecht; mej. M. A. G. van den Akker, Utrecht; R. J. v. d. Hoef, Lunteren; A. J. Lenstra, Putten. Diploma B: F. H. J. Mijnerssen, Baarn; H. Jaanus Rotterdam: C. F. Kamma, Oranjewoud; J. A. Klaasens, Amsterdam; H. K. A. So leman, Amsterdam; F. J. Steenbrink, Nuland (N.-Br.). Maandagmorgen is brand ontstaan in het verpleegstershuis van de psychi atrische inrichting Brinkgreven te De venter. De zolder van het gebouw brandde geheel uit. De schade wordt geschat op enkele tienduizenden gul dens. Bij de n.v. uitgeversmaatschappij AE. E. Kluwer, Deventer, is uitgekomen een „Autotypenboek 1957", een verza meling van de belangrijkste gegevens van de in Nederland en België op de markt zijnde personenwagens. De sa menstelling is van Piet Olyslager uit Soest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4