MAGGI Jl Zn «O»"»— Drie Amerikanen van samenzwering beschuldigd Ze moeten Syrië verlaten Vermomde Atoom Het op Mgr. W. Bekkers geschilderd door Peer v. d. Molengraft STATUUT VOOR ALGERIJE REEDS VERGEVORDERD? Algiers hoofdstad van de Algerijnse federatie Hoe]) der ruimten ERIC DE NOORMAN Opnieuw staat van beleg 20 miljoen lire buit gemaakt Nota van Bonn aan Moskou Morgen einde van staking Londense groentesjouwers Russische wapens voor Jemen aangekomen KRUISWOORDRAADSEL ,CHT-GEKRU»DE soep WOENSDAG 14 AUGUSTUS 195/ PAGINA m PER ZILVERZAKJE Het Syrische ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren medegedeeld, dat de Syrische re gering de Amerikaanse zaakge lastigde in Damascus op de hoogte heeft gesteld van haar wens, dat twee functionarissen van de Ame rikaanse ambassade, alsmede de Amerikaanse militaire attaché, binnen 24 uur Syrië verlaten. De Amerikaanse zaakgelastigde heeft dit verzoek ingewilligd. De namen van de betrokkenen zijn Francis Gayten, Howard Stone en kolonel Robert Malloy. Maandagavond heeft .de Syrische regering in een communiqué gezegd, dat de Ver enigde Staten een samenzwering op touw hadden gezet tegen het huidige bewind in Syrië. Er was een complot ontdekt ter omver werping van de regering en ver vanging er van door een regering die Israël zou erkennen en het aangrenzende Libanon inlijven. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken, Lincoln White, heeft verklaard, dat de Syrische be schuldiging over het bestaan van een samenzwering geheel verzon nen is. Bankoverval in Milaan Nederlandse jongen in Italië verdronken In Nieuw-Amsterdam Bejaarde wielrijder onder auto en gedood Ir. J. H. Vermeulen verlaat B.P.M. V.N.-paviljoen op de wereldtentoonstelling Stakingen in Londen Plassenraad voor Loosdrecht geïnstalleerd Over repatriëring DRIE MENSEN UIT ZINKENDE AUTO GERED Protest tegen schieten van herten ■HÉi ■vr ISM r,è&- Nederlandse in de V.S. verongelukt Examens Nieuwe koers Franse frank Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Volgens „Le Monde": Advertentie Volgens het Syrische communiqué hebben de Verenigde Staten vele malen getracht de Syrische regering omver te werpen, omdat de omstandigheden in het land hun niet aanstonden. Een Vier met machinepistolen gewapende gangsters hebben gisteren by een bij kantoor in Milaan van de Banco di Koma een bankauto overvallen. Zij ontsnapten met naar schating 20 mil joen lire (120.000 gulden). Voor zö in hun auto stapten een groene Fiat 1100 cc vuurden de ban dieten nog een salvo uit een machine pistool, maar niemand werd gewond. Toen de bankauto voor het bijkan toor arriveerde om een stalen kist af te leveren waarin ongeveer 20 mil joen lire zat, schoten de mannen, die zwarte maskers droegen, op de auto toe, op het ogenblik dat functionaris sen van de bank de kist overnamen van de chauffeur en van een bank employé die was meegekomen. De bankmensen waren volkomen verrast en zelfs een particuliere bewaker, die de bankauto geëscorteerd had, was gedwongen zijn handen op te steken. Voor zf) in hun eigen auto sprongen, vuurden de rovers een salvo in de lucht, om de ooggetuigen af te schrik ken. Een vrouw die beangst wegrende, kreeg een schot nagezonden en viel Dauw toen een revolverkogel langs haar oren floot. De chauffeur van de bankauto pro beerde de Fiat te volgen, maar zijn wagen was te langzaam. Radio-auto's van de politie, die de omgeving af speurden, vonden geen spoor van de bende. In Italië, waar momenteel een hittegolf heerst en honderduizenden verkoeling zoeken in het water, zijn maandag zeven personen verdronken, onder wie een Nederlandse jongen van acht jaar. De jongen werd door de politie tn VeTona, waar hij verdronk, geïdentifi ceerd als Dirk van Leer uit Maasbree. (Van onze correspondent) Met een schedelbasisfractuur is maan dag de 71-jarige H. Brons uit Nieuw- Amsterdam (Drente) in het Diakones- sentehuis in Emmen opgenomen, waar hij in de loop van de nacht aan zijn verwondingen is bezweken. De heer Brons, die op zijn fiets in zijn woon plaats reed, kwam in botsing met een personenauto. Tot research-coordinator van de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij is per 1 januari 1958 benoemd ir. H. W. Slot boom als opvolger van ir. J. H. Ver meulen, die op genoemde datum de dienst van de maatschappij zal verlaten wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Als directeur van het Koninklijke/ Shell Laboratorium, Amsterdam, zal de heer Slotboom worden opgevolgd door dr. H. van Driel, terzijde gestaan door dr. ir. J. C. Vlugter als plaatsvervan gend girecteur en „co-director of re- Amerikaanse functionaris, Howard Sto ne, was naar Syrië gezonden en had zich in verbinding gesteld met leden van de Syrische socialistisch-nationalis- tische party en legerofficieren. Volgens het Syrische linksgeoriënteerde blad El Rai El Am bevindt „de voormalige Syrische dictator Adib Sjisjakly" die in het Syrische communiqué genoemd wordt, zich thans in Beiroet in een am bassade, „die nauwe betrekkingen on derhoudt met de Amerikaanse ambas sade". De V.N.P. zullen deelnemen aam de wereldtentoonstelling te Brussel. Het werk van de internationale organisatie zal in een paviljoen met 3 afdelingen gestalte krijgen. In de eerste zal de „uit daging" van de wereld aan de V.N. worden getoond, in de tweede de tot heden bereikte resultaten en in de derde het uiteindeiyke doel. Het aantal havenarbeiders in Lon den, dat uit sympathie met de reeds enige weken stakende sjouwers van de groente- en fruitmarkten het werk heeft neergelegd, is vandaag van vyf- tot achtduizend man gestegen. Op 56 schepen lag het werk stil. (Reuter) (Van onze Utrechtse redactie) In de Statenzaal van het Provincie huis te Utrecht is vanmorgen de Plas senraad van het Plassenschap Loos drecht en omstreken geïnstalleerd, in aanwezigheid van vertegenwoordigers van de Gedeputeerde Staten van Noord- Holland en Utrecht. De commissaris van de koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lyncfen van Sandenburg, die wees op de belangrijke, recreatieve betekenis van het onderhavige gebied, verrichtte de installatie. Voorzitter van de Piassen- raad is jhr. mr. F. F. Hooft Graafland. Waarnemend voorzitter is irievr. mr. E. Ribbius Peletier, gedelegeerde van Ge deputeerde Staten van Noord-Holland, en secretaris drs. F. V. D. Land, admi nistrateur van de rl-ovinciale griffie in Utrecht. In een nota van de Westduitse rege ring, die maandag te Moskou is over handigd en waarvan de inhoud nu te Bonn is bekendgemaakt, wordt aange drongen op een voortzetting van de besprekingen tussen de Bondsrepubliek en de Sovjet-Unie, die eind juli wer den opgeschort. De Bondsregering is van mening, dat er aan de kwestie van de repatriëring van Duitsers uit de Sovjet-Unie even veel aandacht moet worden besteed als aan de andere punten van de agenda, waaronder het aanknopen van officiële handelsbetrekkingen tussen de twee landen. De Westduitse regering zegt, dat er zich nog ongeveer tachtigduizend Duit sers in de Sovjet-Unie bevinden, die naar huis terug willen. De „menselijke vraagstukken" gaan, aldus de nota, de Bondsregering meer ter harte dan de economische kwesties. De West-Duitsers willen echter niet het repatriëringsvraagstuk bij het over leg centraal stellen. (Reuter) Toen de vertegenwoordiger A. J. de Geest van de Oostzeedijk maandagmid dag met zijn auto van de Molenlaan te Rotterdam komende links de Grind weg opdraaide, zag hij een auto in de Splintersevaart drijven. Hij bedacht zich geen ogenblik, ontdeed zich van enige kledingstukken en dook het wa ter in. Het gelukte hem een portier van de auto open te krijgen en de drie inzittenden, de 54-jarige leraar J. Hui- zer, diens echtgenote en hun negenjarig dochtertje, op het droge te brengen. Even tevoren was de auto bij het ne men van dezelfde bocht te water ge raakt. De 8-jarige A. C. van Idsinga, die er zat te vissen, had een klap van de in het water duikende auto gekre gen en moest met verwondingen aan de rug naar het ziekenhuis Bergweg worden gebracht. De Nederlandse Vereniging tot be scherming van dieren heeft zich gericht tot de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening naar aanleiding van het feit, dat door de gemeente Ede het besluit is genomen een honderdtal herten te doden. De vereniging heeft de minister verzocht het daarheen te wil len leiden, dat het neerschieten van de herten zo mogelijk wordt voorkomen of althans tot een minimum wordt be perkt. De vereniging zegt de indruk te heb ben, dat het landbouwareaal in de om geving van Ede niet belangrijk is uit gebreid en dat zij daarom ten zeerste verwonderd is over het feit, dat deze maatregel nu plotseling nodig zou zijn. vv f - V-f': W>. 59. Bezorgd ziet Eric hoe de afstand tussen hem en de achtervolgers steeds kleiner wordt. Maar dan grijpt de wind eensklaps in het zeil en sidderend schiet de Drakar vooruit, de open zee op. Weliswaar staat er niet veel wind. maar genoeg om het lichte ranke schip langzaam maar zeker een voorprong te geven op de zwaar bemande piratenschepen. Recht voor de wind laat Eric de Drakar gaan. Er hangt een lichte nevel, die gaandeweg dichter wordt en voor zij het weten zijn zij in een dichte mist verzeild geraakt. Bezorgd kijkt Eric naar het zeil, dat nog slechts flauwtjes opbolt. Zij zitten nog steeds achter ons aan, Noorman, gromt Svein. Eric knikt en luistert gespannen naaf het geluid der riemen van de achtervolgende schepen. Met het laatste beetje gang, dat nog in het schip is, verandert hij scherp van koers. Geen geluid nu, fluistert hij. Traag deint de boot op de golven en drijft langzaam af met de zeestroming. Gespannen turen de vluchtelingen in de witte, haast ondoor- ïjS5are muur, maar slechts het gekreun der riemen verraadt de aanwezig- ik hnnr J'ir'ttenschepen. Bij Thor, Noorman, stoot Svein ademloos uit, p aat "-et je gelukt is. Als ze ons voorbij varen, zijn wij gered. Zo'n driehonderdduizend bezoekers hebben sinds de opening der tentoon stelling de weg naar „Het Atoom" ge vonden. Onder de tienduizend bezoe kers die dageiyks de tourniquets pas seren jongstleden zondag waren het er zelfs twaalfduizend bevonden zich geleerde professoren en dagjesmensen met veelal jengelende kinderen, stu denten, havenarbeiders, zeelui, mi nisters en naar het schijnt af en toe een prinses. Onze kroonprinses althans heeft haar alpha-opleiding verloo chend en zich, samen met haar secre taresse, de geheimen van Het Atoom grondig doen uitleggen. Maar hoewel ze de nele tentoonstelling interessant en bijzonder duideiyk vond, trok haar hart toch wel het meest naar de atoomkeuken. De marmeren kook plaat, die in een minimum van tyd alle spijzen verwarmt, verwarmde het hart van de prinses zozeer, dat ze be langstellend naar prijzen begon te in formeren. Vanwege het experimentele karakter van deze droomkeuken ech ter kan daarover voorlopig nog niet worden gepraat. De keuken heeft in middels ook het hart gestolen van Hare Majesteit koningin Juliana, die tydens haar rondgang door deze ruim te via de televisie een babbeltje kon maken met.haar eigen chef-kok, die, by wyze van verrassing, nu eens langs deze weg zyn orders in ont vangst kon nemen. Ook andere hooggeplaatste personen zyn in de afgelopen weken op Schip hol te gast geweest. Onze minister president, die het meest prys stelde op een incognito, werd min of meer betrapt toen hy na rustig in de ry te hebben gestaan voor het loket met zyn kaartje in de hand stilletjes naar binnen trachtte te glippen. De vlieger ging niet op, en een officiële rondleiding werd het lot van minister Drees. Minister Staf, die het voorbeeld van zyn college wilde volgen, bracht het weliswaar iets verder, maar ont snapte toch niet aan de aandacht van een der rondleiders. Een zeer geani meerde rondgang was er het gevolg van. Minister Staf bleek een zeer be langstellend bezoeker, die op zyn beurt vertelde over de huldiging van profes sor Lorenz, die Zyne Excellentie als jong student had meegemaakt. Daar- by waren professor Einstein en pro fessor Perrin van de Sorbonne tegen woordig, en heel op de achtergrond, bijkans onopgemerkt, bewoog zich een bescheiden oud dametje, met glad- weggekamd wit haar: Madame Curie, aan wie ook Het Atoom op het ogen blik de verschuldigde eer bewyst.. Men prijst over het algemeen de dui- deiykheid," waarmee de rondleiders studenten voor het merendeel aan de bezoekers uitleg geven. Een twee de groep gidsen heeft de eerste be reids afgelost. En zo is het ook ge gaan met de studenten, die het Mal- lemolecuul bevolken. Een Haarlemse groep heeft de plaatsen van de Am sterdammers ingenomen, welke laat- sten eind augustus met de Johan van Oldebarnevelt naar New York ver trekken, voor een toernee door Ame rika en Canada. Waar ze ook in de toekomst last van mogen krygen van de zeeleeuwen op Het Atoom zal het niet meer zyn. Die hadden namelyk de gewoonte, om de aankondiging van het tweede programma van het Stu dentencabaret 's middags om vier uur, een precaire tyd blijkbaar voor zeeleeuwen luidkeels met hun ge blaf te overstemmen. Totdat hun wel willende oppasser zich bereid ver klaarde de dieren een paar minuutjes eerder te eten te geven. Overigens moeten wij er niet aan denken, in wel ke kolderieke vorm de Amsterdam mers de indrukken van hun Ameri kaanse reis zullen gieten. Dat zal hun volgend programma ons dan wel dui delijk maken. Op Het Atoom intussen gaat men voort met het speuren naar vermomde hoge bezoekers, terwyl men zich tevens voorbereidt op de ontvangst van de vierhonderddui- zendste, een van deze dagen. (Van onze Londense correspondent) De staking in de Londense groente- hallen welke bijna 5 weken heeft ge duurd, zal misschien morgen eindigen. De leiders van de transportarbeiders bond hadden gisteren een bespreking met de werkgevers en kwamen tot een accoord. Het wordt hoog tyd, dat er een einde komt aan de staking, wrant de haven arbeiders, wellicht de meest staaklus- tige van alle Britse arbeiders, begonnen zich steeds meer achter de groentesjou wers te plaatsen. Het aantal havenarbeiders, dat weigerde groente of fruit te los sen. verdubbelde gisteren tot ruim 8.000, en indien de staking op de groentemarkt morgen niet eindigt be staat er gevaar dat de synpathie-sta- kingen in de haven zich zullen uit breiden. Het kantoorpersoneel en de eigenaars van de groothandelsbedrijven, alsmede de afnemers uit de kleinhandel, namen zelf het 1 - k van de kruiers over, en hebben op overtuigende wijze aan het Londense pubiek duidelijk gemaakt dat het lossen en, laden in de hallen voorhistofisch was en dat er op een- enorme schaal werd gelanterfanterd door de arbeiders, en wel voor lonen van in sommige gevallen 300.- per week. Dl Aden is gisteren officieel bekend gemaakt, dat er in de Jemenitische ha ven Salif weer een Russisch schip met wapens is aangekomen. Het is de ze vende zending wapens uit communis tische landen, die Jemen bereikt. Behalve wapens heeft Oost-Europa tot op heden ook ongeveer 50 technici en adviseurs onder wie piloten ge leverd. Men gelooft, dat de wapens ge leverd worden ingevolge een overeen komst, die de kroonprins van Jemen vorig jaar tijdens een bezoek aan Tsjechoslowakije sloot. De adviseurs moeten de Jemenitische soldaten oefe nen in het gebruik van de wapens. In de officiële verklaring werd voorts ge zegd, dat de communistische piloten ge leidelijk het werk zullen overnemen van de Zweedse vliegers, die in dienst van de regering van Jemen zyn voor het be sturen van burgervliegtuigen. Mevr. Maria Hubertine Brest van Kam pen, een Nederlandse vrouw die In Albu querque, New-Mexico, woonde, is maan dag naby Etna by een verkeersongeluk gedood. 'S GRAVENHAGE, 13 aug. Eerste gedeelte notarieel examen: J. W. Groen xe Amsterdam, W. A. J. P. Stouthart te Roosendaal en B. Steyn te Amserdam. Op 15 augustus wordt de bisschop coadjutor van Den Bosch mgr. W. M. Bekkers een geschilderd portret ten geschenke aangeboden door de paro chianen van 't Heike te Tilburg, waar monseigneur enige tijd pastoor is ge weest vóór zijn uitverkiezing tot op volger van mgr. W. Mutsaerts. Het meer dan levensgroot schilderij, dat 2 bij 1.20 meter meet, is gemaakt door de Eindhovense portrettist Peer van den Molengraft en wordt na de plech tige aanbieding door het comité, waar van kapelaan van Vlokhoven secre taris is, enige tijd geëxposeerd in een toonzaal van meubelhandel Donders te Tilburg. Het is het eerste portret schilderij van mgr. Bekkers en een der voornaamste prestaties van Peer van den Molengraft, die in dit werk de bes te kwaliteiten van zijn geleidelyke ont wikkeling tot een gematigd modern portretschilder heeft uitgedrukt zonder ydel vertoon van virtuositeit. Het portret van mgr. Bekkers is een der gaafste voorbeelden van zyn evolu tie naar een bewogen voordracht en levendige peinture. De kerkelyke digni taris is voorgesteld in zyn representa tief voorkomen en tevens geopenbaard in zijn persoonlijk karakter. De pose mist'stijfheid of pomp e en-vertoont een tendens naar onverhulde beweging. ï)e voortreffelyke gelaatsgeiykenis drukt pittig genuanceerd de innerlijke struc tuur uit. Zonder imposante allures maar met een respectabele waardigheid laat monseigneur zich ontmoeten als de warmhartig bewogen, intelligent ge spannen, strydbare en tactische per soonlijkheid met een heldere visie op de moderne samenleving en de Bossche kerkprovincie in haar evolutie naar een „open Katholicisme". Het massief ka rakter der kloeke, tegemoetkomende fi guur is ietwat gekorrigeerd door een levendige ordening der lila mantelpar tijen, die door de brede singel over de zwarte kleding met elkaar verbon den en opgenomen zyn in de blauwgrij ze achtergrond. Vol licht-donker-schake- ringen bevat deze - links - schetsmatige aanduidingen van het ouderlyk huis, de boerdery aan de Dommel te Sint Oe- denrode, en - rechts - van twee paro chiekerken en de Bossche Sint Jans kathedraal. De symbolen van monseig neurs afkomst en kerkelijke loopbaan. Ondanks de felle kontrastpartijen heeft de hechte compositie toch een goed geritmeerde eenheid van bezonken kleurakkoorden, al hinderen een paar egale plekken. In zyn traditionele opzet bevat het doek qua uitwerking toch sterk moderne accenten. Het is een in drukwekkend staatsieportret. Boven dien een klare karakteristiek van de bisschoppelyke hoogwaardigheidsbekle der als menselijk persoon. En het maakt ook een boeiende indruk als een beslist, lenig en sensibel geschilderd kunstwerk, dat het verfijnd vakmanschap en de evoluerende artisticiteit van Peer van den Molengraft sober zonder opzich tige effecten bewijst. X>e Ncderlandschc Bank deelt mede, daf dë volgende uiterste koersen ïljh vastgesteld, waartegen Franse Francs mogen worden verhandeld: voor devie- zenbanken 89.7977—91.1548 (107.76— 109.389) en voor derden 89.7501.20 (107.70—109.45). namelijk (afk.); Horizontaal: In het leger (afk.); 7. buit; 9. plant; uitstalkast; 16. groot water; 17. geneesmw, del; 18. vogel; 24. land in Europa; 2?' trottoir; 29. voorzetsel; 30. de ouder* (afk.). Verticaal: 1. voorzetsel; 2. windrich" ting (afk.); 3. ent; 4. zonder inhoud; 5* geheel de uwe (Lat. afk.); 6. Fr. pers. vnw.; 8. godsdienst (afk.); 10. vogelpro* dukt; 11. mud (afk.); 12. eigenschors; 13- voorzetsel; 14. houding; 15. pl. in Gelder land: 19. pl. in Azië; 20. uitroep van pijn; 21. beetje; 22. zangnoot; 23. deel van een Fr. ontkenning; 24. eenh. v. kracht (afk.): 25. Chin- maat; 27. goud (Fr.); 28. familie lid. tistiek; 6. agent - trap; 7. ex - Erin; 8. lap - droesem; 9. atol - elft; 10. niemand - Ike; 11. del - engel. Verticaal: 1. brons - eland; 2. rob - taxatie; 3.' omlaag - poel; 4. epistel - lm» 5. gein - af; 6. hamsteren;, 7. set - Rolde; 8. primitief; 9. are - ernstig; 10. a.i. - eka - K.E.; 11. kerk - pummel. (Van onze Paryse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Volgens de Parijs© „Le Monde" ver luidt te Algiers in de omgeving van de minister-resident Lacoste, dat de preliminaire interministeriële bespre kingen over het nieuw administratief en politiek statuut voor Algerije in een stadium zijn gekomen, waarin zich de volgende hoofdlynen van dit statuut aftekenen. Algerye zou onderverdeeld worden in vier gewesten, resp. Oran, Constantino, Algiers en Kabilië, en elk gewest zou begiftigd worden met een e'igen gewestelijke assemblee. In Al giers, dat aldus de hoofdstad zou wor den van een Algerijnse federatie, zou een federale wetgevende vergadering Een Nederlandse emigratieroman door Dirk van den Brink 13 De melkwitte Octoberzon zakte al naar de vage bosrand in het Westen. Ik klopte de verse aarde van myn laarzen, stak mijn handen in de zak en keek enige ogenblikken met welbehagen over de dampende kluiten vers- bruine aarde. Deze ogenblikken zyn voor my altyd weer de kostelykste beloning voor het werk van mijn handen: als ik mag vaststellen, hoe netjes alles er by ligt, en hoe goed het werk is opgeschoten. Ten slotte dwaalden myn blikken naar rechts. Ze" ble ven rusten op de laatste nieuwbouw van de N.V. Rob bers' Machinefabrieken. De onrust kreeg me opnieuw in haar greep. Het was of myn hart werd samengeknepen, en alle ge voelens van welbehagen er uit werden geperst. De industrie moest noodzakeiyk worden uitge breid. Er was een strijd gaande tussen burgers en boeren, die zonder wapens en zonder veel woor den werd uitgevochten, en ik wist het met af schuwe- lyke zekerheid: de boeren behoorden tot de verlie zende party. Myn hele wezen kwam hiertegen in verzet. Die ellendige Robbers had de wind mee, en hy profiteerde ervan. De burgers riepen om indus trie, de staat riep om industrie en daarom riep Robbers om grond, grond! Natuurlyk droomde hy al lang van een machtig gebouwencomplex, het cen trum van een toekomstig Robbers-dorp. Ja, waar om geen Robbersdorp? Eigen huizen, eigen scholen en opleiding, eigen verenigingsleven, eigen bioscoop, eigen speeltuin, en desnoods een eigen parochiekerk. Waarom niet, nu hy de wind mee had? Bruusk draaide ik me om, alsof ik iets van mijn schouders wilde schudden. Ik gaf een onredelyk harde ruk aan de teugel. Mijn paard gooide wild het hoofd in de hoogte en zette zich daarna fleg matiek in beweging. Dus nu was dan mijn akker aan de beurt. De akker, waarin de arbeid van myn voorvaderen was neergeslagen. Vier bunder kostbare cultuurgrond, bestemd om te worden uitgereden en gevuld met dor en onvruchtbaar klapzand. „We zullen zien," zei ik, en klemde myn kaken op elkaar. Maar die manhaftige houding duurde niet lang. Toen ik myn paard op stal zette, moest ik erkennen, dat mijn gedachten op de terugweg voornamelijk bij Jettie Simons waren geweest. Wilde ik by haar bescherming zoeken tegen het onheilspellende gevaar, dat mijn bestaan bedreigde? Bij haar, een kind uit kringen van de burgerij? Zoals de meeste boeren ben ik een liefhebber van Rond Kerstmis begon het te vriezen, de schaats, 's Zomers hebben we niet veel tyd om aan sport te denken, maar 's winters kunnen we de schade inhalen, want dan ligt het werk op ons bedrijf stil. Myn liefhebbery gaat niet uit naar de geraffineerde acrobatiek, ik houd van brede slagen en machtige cirkels. Het is altyd weer een sensatie voor me, in een scherpe hoek naar buiten over te hellen en het volle gewicht van myn lichaam toe te vertrouwen aan een scherp randje staal. Myn schaatsen! Met weemoed heb ik ze gelegd by de vele dingen, die ik op mijn reis naar Nieuw Zeeland niet hoefde mee te nemen. De eerste gelegenheid de beste trok ik er op uit. Achter de kerk stonden enkele weilanden blank. Na twee dagen vorst lagen ze dicht. Het was heerlyk, fris en zonnig weer. Als een der eersten stond ik op het spiegelgladde ys. Na een half uur krioelde het er van de schaats liefhebbers. Het leek wel, of er een belleman door het dorp was getrokken om het blyde nieuws te verspreiden. Ik had weinig oog voor myn omgeving. Als schaat ser ben je geheel vervuld van het plezier, je styve ledematen te kunnen loswerken. Het is een sport, louter om het plezier van de beweging. Je cirkelt voor- en achteruit. Je rijdt anderen voorbij en weer anderen passeren jou. Kinderen schieten als buite lende konyntjes rakelings langs je heen. Van secon de tot seconde word je voor snelle en vaak ver rassende beslissingen geplaatst om botsingen te ver mijden. Het wankele evenwicht vraagt een voortdurende concentratie. Je zwiert de baan rond en pas als die ten einde is, blaas je even uit bij een tentje, waar de warme koffielucht je tegenslaat. Je blaast wol ken damp uit als een walvis, je hygt en je lacht om het kleine grut dat overal tussendoor krielt en daar mee de zelfverzekerde ouderdom tot volslagen ra deloosheid dryft. Een ondergelopen en bevroren stuk weiland, dat is: gezellige wanorde in een ge meenschap zonder wetboek. Het is een onger.pt overblijfsel van het paradijs. Gaandeweg werd myn aandacht getrokken door een grote groep kijkers, die zich in een kring hadden opgesteld op een meer afgelegen hoek van de ys- vl&ktö Daar moest iets bijzonders te zien zyn. Met een paar brede slagen baande ik me een weg naar de bewuste piek, werkte me stapvoets door de toeschouwers heen en keek. In de kring schaatsten een dame en een heer. De dame was Jettie Simons. Zij droeg een witte trui met een vuurrode rok. In ïén oogopslag had ik gezien, dat ze het kunst- ryden volmaakt beheerste. Uit heel haar houding sprak die superieure onverschilligheid voor haar eigen prestaties, die veel geroutineerde acrobaten kenmerkt. (Wordt vervolgd) worden geïnstalleerd mitsgaders een federaal executief bewind. De Franse minister voor Algerye zou de rol van arbiter te vervuilen krygen. Deze informaties stemmen overeen, of zyn althans niet in stryd met het geen minister Lacoste in een interview verklaard heeft aan de correspondent te Algiers van „The New York Times", welk '"terview gisteren door de gehele Paryse pers ter kennis van het publiek is gebracht. In dit interview zou Frank- ryks residerend minister hebben aan gegeven hetgeen volgens zyn persoon lijke zienswyze de hoofdlynen van het nieuwe statuut behoorde te behelzen. Op de eerste plaats een pre-ambuie waarin wordt vastgelegd dat Algerije een integrerend bestanddeel van Frank rijk zal blyven; zulks overeenkomstig de eensgezinde wens van de in Alge rye woonachtige Europese bevolking en de wens van de overgrote meerderheid van de Mohammedanen. Vervolgens de in het leven roeping van 1. een federaal wetgevend lichaam, gekozen lands de mocratische weg doch in getrapte ver kiezingen, zulks teneinde te voorkomen dat de Europese minderheid door het gewicht van de Mohammedaanse meer derheid verpletterd zou worden; dit wet gevende lichaam zou zowel Europeanen als Mohammedanen omvatten; 2. een Algerynse „executieve" raad, voorge zeten door een minister; deze execu tieve raad zou bevoegd zyn om beslissin gen van de Algerynse assemblee, die in strijd zyn met de Franse grondwet, te veteren; 3. een hof van arbitrage voor het beslechten van de geschillen tussen de meerderheids- en de minder heidsgroepen. De bewering van de correspondent van „The New York Times", als zou Lacoste de invoering voorstaan voor Frankrijk en de Franse unie van een federale structuur, naar het model van het Britse Gemenebest, binnen welke structuur Algerye dan de plaats zou kunnen innemen van een onafhankelyke staat, beantwoordt volgens de entoura ge van de minister-resident in het ge heel niet aan diens zienswyze. Hierbij tekent „Paris Presse" aan dat de rest van het interview het dus kenneiyk wel doet. Dit nogal behoudend-gezinde Pa; riise avondblad trekt voorts in twijfel de overige leden van de regering, te beginnen met de minister-president Bourgès-Maunoury, bereid zullen zyn d® „geavanceerde" zienswyzen van L®' coste tot de hunnen te maken. Volgen» het blad staan verscheidene minister» in het byzonder vyandig tegenover he* denkbeeld om te Algiers centrale b®' stuurs- en wetgevende lichamen het leven te roepen. Men kan eraan to® voegen, dat deze vijandigheid voor ai- nog zeker bestaat by een aanzietL«j. aantal parlementariërs van verscn dene politieke partyen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2