DE KRITIEK OP DE BRITSE KONINKLIJKE FAMILIE D I Nederlandsche Bank verhoogt opnieuw haar rentetarieven ONTMOETINGEN IN PARIJS Vrouw in een restaurant Weer een aanval van een edelman op Britse hof Thans met Va procent Poging om wegstromen van deviezenreserves tegen te gaan A Ambassadeur van Syrië niet meer gewenst in V.S. 2° Levensonderhoud in juli duurder yRIJDAG 16 AUGUSTUS 1957 PAGINA 11 Ka jotters naar Rome Artikel van Markies van Londonderry de»1 telCst ftjk£rs- H« was hwri" Cyprische verzetsman begenadigd Benoeming burgemeester Scherpe daling van vrachttarieven Valuta-aankopen op rekening benerkt m on: (Van onze Londense correspondent) omstandigheid dat de kritiek op de Britse koninklijke familie werd geuit in de komkommertijd, dat „schuldige" zelf behoorde tot de ®del, en dat hij eveneens behoort tot conservatieve partij en hoofdredac teur is van een conservatief maand blad, is ongetwijfeld medeverantwoor delijk geweest voor de stroom van ar tikelen in dag- en weekbladen en voor de lawine van ingezonden stukken, maar de aard van al deze publicaties Mjst uit dat er inderdaad in het land "ij vele trouwe onderdanen van de ko ningin enige bezorgdheid bestaat over de toestand aan het hof. Indien het socialistische dagblad The Daily Herald bn het eveneens socialistische blad The Daily Mirror berichtten dat respectie- velijk negentig procent en tachtig pro cent van de talrijke ingezonden stuk ken (veel meer dan geplaatst konden borden) Lord Altrincham bijvielen, moet men niet de vergissing begaan te menen, dat Engelse socialisten over "et algemeen anti-royalistisch zijn. In dien dit wel zo was, zouden de beide "laden het niet nodig achten om hun collega's te evenaren in de gretigheid Waarmee zij lange artikelen en talloze foto's publiceren, die alle de konink lijke familie tot onderwerp hebben. Veel indrukwekkender is evenwel het feit dat de oerconservatieve Daily Mail, die Lord Altrincham aanviel en die op een van de eerste dagen na het ver schijnen van het gewraakte artikel be richtte, dat negentig procent van de lozers van het blad de kritiek van de edelman veroordeelden, kort daarop moest berichten dat dit aantal was gedaald tot vijfenvijftig procent van de ingezonden stukken. Eveneens verdient de aandacht, dat John Gordon, een Van de kopstukken van de Beaverbrook- Pers, op zondag 1.1. in een enkele ali nea veel feller protest aantekende te gen de passie van d'e koningin voor Paardenrennen dan Altrincham voor hem had gedaan. Een bijzonder naar, maar bijzonder Engels aspect van de grote en luidruch tige politiek over het hof was dat zo vele schrijvers van artikelen en inge bonden stukken zich geroepen voelden °m weliswaar op hun beurt kritiek te oefenen op het Engelse hof en Konings huis, maar zij tegelijkertijd niet kon den nalaten te verklaren, dat zij niets wilden weten van de levenswijze van Europese koninklijke families. Alles, maar dat niet. Wat uw correspondent ?n dit alles het meest heeft geschokt is het feit dat het vooraanstaande Ka tholieke weekblad The Tablet Vaarvmi verwacht mocht worden riatiJ/i nmklijke familie zou verdedigen al ware het slechts omdat het blad dooi en door conservatief is, het verst eine met insulaire grofheid. Dit is wat op zaterdag in dit blad stond te lezen: „Wij hopen weliswaar dat de koningin in bescherming wordt genomen tegen pluimstrijkers aan h'et hof, maar ho pen eveneens dat men haar zal be schermen tegen de pluim trijkers van de democratie die de historische en eerbiedwaardige Engelse kroon op hui selijk peil zouden brengen van wat kend staat als de fietsende monar- chiën op het continent." Tegen derge lijke arrogantie kan men alleen maar „ba. zeggen en er zich van onthou- het clfu,, v?rSeUjking te maken tussen nincshm^ e peil van de fietsende ko- "gshuizen en het Britse koningshu'-. Da' er ongerustheid heerst in het 'and over de kwestie vooral van vorm pn dle de naaste entourage uit het fehndat l°Jiinein' bl«kt eveneens ÏJiorf Truth" 1 conse/vatleve week blad truth in een redactioneel arti kel de kritiek van Lord Altrincham bij valt Het blad meent dat de kritiek van Altrincham op de monarchie en op de organisatie van de monarchie noch fri vool noch onnozel is. „Evenmin is ztf vulgairMet deze laatste uitlating kan men zich moeilijk verenigen. De kritiek van Altrincham op de stem van de koningin was erger dan onno bel. Tegen het bezit van een niet erg Volmaakte stem kan de koningin niets doen. En om in dit verband een uitdruk king te gebruiken als ,,a pain in the Peek" is erger dan vulgair. Het is det minder dan een onbeschoftheid. In het bPlfde artikel heet het verder: „De me- ïü,sg: Koningin Elizabeth. ning is wijd verbreid, zulks ten nadele van de monarchie, dat het hof een in- stitluut is, dat alleen maar open staat voor de leden van een kleine groep van het publiek. Normale maatstaven van verdienste en bekwaamheid schij nen daar niet te gelden." Truth ver klaart zich eveneens accoord met Al- trinchams kritiek op de inhoud van de koninklijke redevoeringen en vraagt of De regering van de Verenigde Staten heeft woensdag de Syrische ambassa deur in Washington, dr. Farid Zeined- dine, tot persona non grata verklaard, evenals de tweede secretaris van de Syrische ambassade, dr. Yassin Zaka ria, wegens onvriendelijke houding van Syrië tegenover de Verenigde Staten. Voorts heeft de Amerikaanse regering zeer krachtig geprotesteerd tegen de huidige anti-Amerikaanse campagne in Syrië, alsmede tegen de jongste Syrische-beschuldigingen volgens welke de Verenigde Staten betrokken zijn in een komplot ter omverwerping van de regering in Damascus. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse ambassadeur in Syne, James Moose, die thans in Was hington is, niet naar zijn post zal terug keren. (Syrië heeft maandag drie Ameri kaanse functionarissen beschuldigd van het organiseren van een samenzwering ter omverwerping van de Syrische re gering en hun uitwijzing gelast. De drie Amerikanen zijn woensdag uit Damas cus vertrokken). De Syrische ambassadeur in Was hington is thans in Syrië.. Nu dr. Zei- neddine niet langer aanvaarbaar is voor de Amerikaanse regering kan hij niet naar Washington terugkeren. Dr. Zaka ria moet tegen vrijdag de V. S. verla ten. (Reuter, A.F.P.) Na een voorbereiding die ruim twee jaar heeft geduurd zal de arbeiders jeugd uit 89 landen van de wereld zich gereed gaan maken om de tocht naar Rome te aanvaarden. De eerste groep Nederlandse deelnemers en deelneem sters zal zondagmorgen vroeg uit Den Bosch vertrekken. De overigen, onge veer 2400 deelnemenden, zullen woens dag 21 augustus a.s. de reis aanvaarden. Door Kajotters en Kajotsters uit twaalf „rijke" landen werd een bedrag van ruim 340.000 gulden bijeengebracht, waardoor 166 afgevaardigden uit zestig minder goed gesitueerde landen naar Rome kunnen gaan. De door Nederland geadopteerden zullen allen in de perio de van augustus-december a.s. ons land bezoeken, om nader kennis te maken met de Nederlandse kajottersbeweging. Prins Charles. Hongarye Het hooggerechtshof in Boedapest heeft gisteren Zsigmond Si- pos en Jozsef Erdesz, die ervan be- beschuldigd worden in november een Hongaarse politiecommissaris ver moord te hebben, ter dood veroordeeld. Het vonnis is onmiddellijk voltrokken. (A.F.P.-Reuter) '"'nillllllllliiiiiiiiiiMiiiiiiiiini an °hze I ^ndense correspondent) A'* !s Zow LONDEN, .hedenmorgen beli" if' d« tue opnieuw een Brits edel- raèe Vgeklauterd om zijn no- het de (1e v®«ieffen tegen de entou- Lonrh„,,i Ktm; oninS'n- Deze keer is kakerit ry> |-njariSe Markies van ziin «v! in een ietwat blaas- nilhi' "'"(t Osch ingezonden stuk hl-i in '.T de Altrincham-affaire „1, e socialistische week- fcl Londonrtp 8tatesman" van heden. tiêLee reactie hlny verklaart dat hü van Lord ai. yerwacht op de kri- de pluitMot bicham, onder meer ®U Was aanri ®en aantal dagbla- Plpnarchie gedragswijze van de achrüft de maHHo opgegraven," dpn haastten zhS li "en deze w°edhon- Ven te brengen^2® p12U^enteun naar ^'hgen van de kant «o ge bedr"i- ï°cratische idimi^— een aantal aris- hleven Het Ïh waren niet uitge- ..Het was bijna te mooi om waar de redevoeringen, die nu eenmaal voor de soevereinen plegen en behoren ge schreven te worden, door haar (of zijn) adviseurs, niet kunnen worden toever trouwd aan meer bekwamere lieden aan het hof. Van de aartsbisschop van Canterbury, die de uitlatingen van Al trincham veroordeelde ven ver uit de hoogte, zegt het blad: „Niet voor de eerste keer heeft de Aartsbisschop van Canterbury de indruk gewekt, dat hij zich eerder liet leiden door zijn waar digheid dan door zijn intelligentie." Uw correspondent waagt het hier een eigen theorie naar voren te brengen omtrent de oorzaken van de huidige onrust over het hof. Het Britse koningshuis heeft sedert de slot periode van de regering van koningin Victoria in uitzonderlijke mate de gave bezeten om te leven volgens het koningsideaal dat, in vele gevallen on bewust, leeft bij de massa van het En gelse volk. Het was niet koning Eduard de Zevende, die Victoria opvolgde, wel ke zijn stempel drukte op het plezierbe- luste Edwardiaanse tijdperk, maar het was het volksgevoel zelf dat de koning een „persona" opdrong die het popu lair instinct bevredigde. En het is niet helemaal eerlijk om de koningin te verwijten dat zij gek is op de rennen en de paardensport. Zij weerspiegelt slechts een bijna ziekelijke passie van haar volk. Wie slechts eens van zijn leven op een renbaan is geweest en het helse vreugdegeloei heeft gehoord van de massa's als een paard van de koningin een wedren wint, zal het met ons eens zijn. Maar waar de font, ons inziens, in schuilt is het feit, dat de populaire pers van Engeland een valse „persona" van de koningin heeft ge schapen, evenals trouwens van prinses Margaret en andere leden van de koninklijke familie, namelijk de „P®r" sona" van de „glamour girl". Ieder paar schoenen, iedere nieuwe tas, iede re nieuwe hoed, ieder nieuw costuum is een foto en althans enige alinea s waard. De populaire pers van Engeland heeft gedecreteerd dat het koninklijk huis deel zal hebben aan de „8la" mour" en het klatergoud dat hoort bij eengeestloze, verachtelijke en onmenswaardige filmfilosofie. Het is de populaire Engelse pers die alles heeft gedaan en nog doet, iedere dag, in miljoenen kranten, om de waar- diheid van de Engelse kroon te onder mijnen, zodat nu een stadium is be reikt waarin de adviseurs van de ko ningin het nodig en wenselijk achten de pers en de fotografen uit te nodigen bij een klein schoolfeestje waarbij prins Charles, in zijn hoedanigheid als leer ling van de inrichting, tegenwoordig was. En de volgende dag verschenen in de bladen reeksen van opgeblazen foto's waarin wij het jonge prinsje zien springen, touwtrekken, hardlopen, en wat al niet meer, alsof hij een filmster of een wereldkampioen was. ^:Ss!w8SiWBBwWM De Nederlandsche Bank heeft met ingang van 16 augustus 1957 haar rentetarieven met verhoogd. Het wisseldisconto bedraagt thans 5% (4%), het promessendisconto 5i/2% (4%) en rente voor voorschotten in rekening-courant en beleningen voor particulieren 6%% (5%) en voor anderen Sl/2% (4%). Op het Hilversumse stadhuis heeft gisteren burgc.nces.rr Poot Ih -treiyk voltrokken tussen Elly Strassburger, een der directrices van circus Strassburger, en Harry E. S. Belli, circus-directeur, die thans als leeuwendompteur bij Stress- burger optreedt. Getuigen waren: Alex Wunnink, directeur van Carré en de heer H. E. Vlaskamp, adjunct-directeur van een hotel-exploitatie mij. in Den Haag. Er was voor deze eenvoudig gehouden plechtigheid zeer grote belangstelling. Gouverneur Harding van Cyprus heeft gisteren de achttienjarige Nicos Sophocleus begenadigd, die to'en de noodtoestand nog van kracht was, ter dood veroordeeld is wegens moord op een Cyprische advocaat. Het doodvon nis is veranderd in levenslang. Vorige week werd zijn beroep bij het Hoog gerechtshof verworpen. Bij K.B. ig met ingang van 1 septem ber benoemd tot burgemeester van e.n Tienhoven de heer J. C. de Ridder uit Leidschendam. Ook in juli zijn de trampvaart- tarieven verder gedaald. Blijkens de United Chamber of Shippings Index is het algemeen indexcijfer voor tramp- vaarttarieven in juli van 109,9 tot 101,9 gedaald. Van de sub-lndices daalde die voor suiker scherp van 135,4 tot 108,8. Ook de sub-lndices voor kolen en graan liepen verder terug, resp. van 117,5 tot 102,6 en van 102,7 tot 97,2. Voor timecharters was het indexcijfer 93,8 tegen 111,8 in juni. Onder particulieren zijn te verstaan 1 alle natuurlijke en rechtspersonen, be- halve: de Staat der Nederlanden, de in- gevolge de Wet Toezicht Kredietwezen in het register der kredietinstellingen ingeschreven handelsbanken, centrale kredietinstellingen, landbouwkredietban- ken en algemene spaarbanken, zomede de leden van de verenigingen, die aan gesloten zijn bij de Nederlandse Orga nisatie van het Effectenbedrijf en de leden van de Vereeniging van Valuta makelaars en Discontohandelaren. Nog maar nauwelijks is de disconto verhoging met een pet. van 17 juti jongstleden verwerkt, of de Nederland sche Bank ziet zich genoodzaakt om andermaal haar rentetarieven te ver hogen en thans nog wel met Bij de discontoverhoging van 17 juli werd als reden opgegeven, dat het voortge zet gebrek aan evenwicht in de Neder landse volkshuishouding in de afge lopen weken geleid had tot een toene mend beroep op de Ned. Bank en een hernieuwde daling van de deviezen reserves; de verhoging was dus in het belang van een herstel van het even wicht tussen nationale middelen en bestedingen. Voor de huidige verhoging van de rentetarieven wordt geen reden opee- geven. In hoofdstedelijke geldkringen wiist men echter op de jongste Week staat van de Ned. Bank, die een ver mindering van de goud- en deviezen reserve te zien gaf van niet minder dan f 100 miljoen. Volgens deze krin gen is de daling van deze reserve in middels nog voortgegaan en men houdt dan ook rekening met een ver der deviezenverlies op de Weekstaat, die woensdag 21 augustus a.s. gepubli ceerd zal worden. De nieuwe disconto verhoging is om die reden in geld- waar over een vrouw alleen gewoon wordt heengekeken Neen, wij hadden er geen flauw idee pan. „In de witte weken" is het eens in de verschillende magazijnen, die wij in de stad hebben, opgelopen tot acht miljoen franc". Nu tart de onverschilligheid van de verkoopsters in de Parijse waren huizen iedere beschrijving. En dat lijkt ieder jaar erger te worden. Maar het leven wordt in Parijs voor wie er werkt en moet wonen en weinig verdient, ook steeds harder. De ver koopsters letten niet op. Al die graaiende handen in de bakken, voor al met de uitverkoop, zijn niet te controleren. „Het moeilijke is", zei Madame la Police, „dat er onder de verkoopsters ook zijn, die het zo nauw niet nemen. Dacht u, dat ze iedere lippenstift, die ze nodig heb ben, betaalden? En parfum? Als ik er een ontmoet, die parfum heeft ge nomen, dan zeg ik: „hè, wat ruikt het hier lekker", om te laten mer ken, dat ik het wel weet. Ik kreeg eens de moeilijke opdracht om een lek te achterhalen bij de pa raplu's. Ik kreeg de ingeving om naar de markt in Clichy te gaan. En te kunnen zijn", aldus Lord Londonderry. Volgens hem hadden de reacties duide lijk gemaakt dat de meeste Britten niet akkoord gingen met de gedachte dat de monarchie een instituut is dat welwil lend en statig behoort te paraderen voor hun liefhebbende kinderen en een vertoning ten beste behoorde te geven van „hun tandpastaglimlach, hun laat ste haarstijl, en van hun verfoeilijke smaak op het gebied van de mode." De markies verklaart dat de entoura ge van de Koningin, „de strooplikkers en lakeien," financieel en maatschap pelijk profijt trekken van de Koningin, en derhalve vanzelfsprekend niet wen sen zich in hun maatschappelijke posi tie bedreigd te zien. Hij eindigt met uiting te geven aan de hoop dat de publieke opinie zich ach ter Altrincham's kritiek zal plaatsen, opdat meedogenloze openhartigheid zal helpen een eind te maken aan de on zalige invloed van de hogere maat schappelijke klassen aan het Britse Hof. De markies van Londonderry is ondanks zijn naam niet een belangrijk lléén eten, op je dooie eentje, zoals het heet, is vervelend, maar alleen eten in een restau rant is nog veel onplezieriger. Dat zal iedereen, die het wel eens over komt, en met name iedere vrouw met ons eens zijn. In zo'n geval zou je altijd graag van je engelbewaar der zichtbaar gezelschap maken. Je zou dan ook zeker beter en sneller bediend worden. Want bij de „vol tooiing van de emancipatie", zoals dat zo mooi heet, schuilen er nog al lerlei addertjes onder het gras. Er zijn nog altijd, in alle landen restaurants, waar men kijkt van „wat doen jullie hier", als vrouwen er zonder mannelijke begeleider plaats nemen en waar over een vrouw-alleen gewoon wordt heenge keken. Inderdaad brengt de man een eigen ambiance mee, mannen eten en drinken ook meer, daar wordt meer op verdiend. Misschien geven ze ook royalere fooien. Maar zit het hem- daar alleen in??? We zetten er drie vraagtekens achter. Goed, we waren in Parijs om de modeshows te zien, we hadden hon ger, op dat moment geen gezelschap en we zochten een restaurant in dat vrouwen, die gappen of willen gap- enigszins zakelijke genre, waar ook pen. we bespieden ze in de spiegels. Heden komen, die met als toerist in Uaarom zijn er altijd zoveel spiegels Parijs zijn. We schoven aan een ta- overai feitje aan bij een lotgenote, een Qf ze stelen uit nood, omdat ze vrouw-alleen met een rode baret op arm zijn? Neen, hoogstens eens een één oor en onmiddellijk was er de ateliermeisje met een klein maand- woordeloze lotsverbondenheid. Ze loon dat voor haar vriend een mooie maakte echter de indruk niet erg toe- zijden shawl wil, die ze niet kan be- schietelijk te zijn, ze was boos op de talen. Als ik zie, dat ze het gebaar ober, dat ze in de snikhitte zo lang ma]cen> pak ik ze bij hun arm en zeg: op haar glas bier moest wachten, doe het liever niet, want het is meer maar de manier, waarop ze boos onze taak om te zorgen, dat er niet was, maakte haar interessant. Ze leek gestoien wordt dan om de dieveggen een jaar of vijftig, ze droeg een ge op te brengen. Waarom men steelt? wone katoenen jurk, een prachtig Om het stelen. Omdat de gelegenheid gouden medaljon en geen trouwring. er js_ hebben een zwarte lijst Ze kreeg een verrukkelijk dampend met namen en foto's van alle gere- Frans ovenschoteltje voorgezet en nommeerde warenhuis-dieveggen. Op toen we vroegen wat het was, omdat een ochtend kwam er een langs me het ons lekte, zei ze wat onvrienen 2ej; kijk me maar goed aan, je delijk, dat het „canettes" waren, een jcent me wel, toch ga ik hier een soort meelrolletjes, overgoten met dezer dagen de deur uit met iets wat kaassaus. jfc niet betaald heb en je kunt me Via de „canettes", die we zelf toen niets maken. Die vrouw zag kans om ook bestelden, het brooddat de kei- japonnen te passen en ze aan te hou- ner vergat te brengen, het avond- den, onder haar eigen oude jurk blad, dat ze kocht van een oude Ik zag een keer een vrouw met een vrouw, „van wie ik hier de krant heel bedroefd gezicht, die een graf- al dertig jaar koop, want ik ben ha- krans had gekocht voor haar man. bituée en ik weet, dat die kranten- Ze kreeg die mee in een mooie om verkoopster de dochter is van een hullende zak. Daarmee liep ze langs bekende vroegere courtisane," liet ze de kousenafdeling, peuterde een gaat- haar onvriendelijkheid van zich af- je in de zak en liet daar het ene pellen en ineens bij de koffie, toen paar kousen na het andere in ver- het gesprek wat persoonlijker was dwijnen. „Is dat ook voor het graf geworden, bekende ze ons-, wat haar van je man?" vroeg ik haar. beroep was. „Ik ben eenenzeventig" Op een ochtend zag ik een vrouw zei ze, wat volstrekt onaannemelijk door de draaideur gaan met haar leek bij de rimpelloze fijne teint en arm tegen haar boezem gedrukt. Die haar hele voorkomen, „en daarom neemt wat mee, dacht ik en volgde mag men eigenlijk niet weten dat ik haar Ze ging in een kroegje zitten de gevangenis gekomen", zei ze als wat zie ik daar? De vrouw van de nog werk, ik en boven de leeftijd, en bestelde wat. Ik nam ook watexcuus, „nu zal ik er wel weer terug chef van de paraplu-afdeling, die Ik beu survei ante van de politie in maav kon niet betalent omdat wij moetenonze pavaplu's vevkooptZe waven een van de grote warenhuizen hier nooit een tas bij ons mogen hebben meegenomen quasi als reparatiege- in Parijs". Nu weten wij wel, dat Ik kon dus alleen mijn politiekaart r i en keurig geklede officiers- - allen. Uren lang zou ik u zo kun- Franse vrouwen actief blijven, totdat laten zien. Toen de vrouw dacht dat II vrouw heb ik eens gevolgd tot nen vertellen, ik doe dit al meer dan ze werkelijk onmogelijk meer kun- ze wel veilig was, ging ze de straat 1 in de métro; ze had een tas ge- dertig jaar", nen, maar deze jong uitziende, hard weer op, ik had nog geen enkel be- kocht en niet betaald. Het was voor werkende vrouw was wel een mar- wijs, dat ze werkelijk had gestolen de oorlog „Wat hebt u daar een kant voorbeeld van de „opgeschoven" Ik ging haar achterna, klopte op haar mooie tas" zei ik tegen haar. Ja, vijf- ouderdom van tegenwoordig schouder en zei: Madame, vous per- honderd franc, antwoordde ze prompt „Of ex veel gestolen wordt? De dez quelque chose. Door haar ver- Maar die vijfhonderd franc hebt ti hele dag door. We lopen met een schrikte reactie „O Mon Dieu" viel vergeten aan de kassa te betalen, groot aantal, verspreid in alle af de- ze door de mand. Ze had een paar Ze begon meteen te huilen. lingen, van de ochtend tot de avond opgerolde zijden jurken onder haar Heeft u enig idee, welke bedragen zVn WV maar verwend bij. rond en we betrappen voortdurend arm geklemd. „Ik ben vanochtend uit er met het stelen gemoeid zijn?" A. Bgl. daarom zijn er altijd zoveel spiegels overal Maar ze moet gaan, de eenenze- rentigjarige die geen eigen woning meer heeft, omdat haar huiseigenaar zijn bezit heeft opgeëist. Ze huist zolang bij een vriendin Franse vrou wen kunnen rigoureus leven. Daar kringen niet als een verrassing geko men Dat de centrale bank ernst maakt met het behoud van onze goud- en deviezenreserve, die in één jaar tijd met ca. 1 miljard gulden is afgenomen van 4% tot ca. 2Vi miljard, moge ook wel blijken uit de grootte van de discontoverhoging 3pet.) immers de rentetarieven zijn in 1956 en '57 tot nu toe steeds met 'A of pet. ver hoogd. Op 7 februari 1956 werd het wisseldisconto met pet. verhoogd tot 3 pet., op 25 augustus 1956 met pet. tot 3'A pet., op 22 oktober 1956 met met Vt pet. tot pet. pet. tot pet. en op 17 juli 1957 In het kader van de bescherming van de deviezenreserve moet ook wor den gezien het intrekken door de Ned. Bank van de algemene vergunning be treffende de binnenlandse contante handel tussen ingezetenen in bepaalde buitenlandse vorderingen, zulks om te vermijden, dat particulieren op grote schaal guldens of andere E.B.U.-valu- ta's in veel gevraagde valuta's bijv. de Duitse Mark gaan omzetten, het geen de laatste weken nogal is voor gekomen. Ook het intrekken van de vergunning voor de arbitragehuizen om Libka-Marken (liberalisierte Ka- pitalmarken) te creëren moet in dit licht worden gezien. Bij de verhoging van de rentetarie ven heeft waarschijnlijk ook een rol gespeeld het feit, dat sinds de vorige verhoging van 17 juli j.l. verschillende landen tot discontoverhoging zijn overgegaan: Spanje op 20 juli van 4% tot 5 pet. België op 25 juli van 3'A tot 4'A pet., Frankrijk op 12 augustus van 4 tot 5 pet., terwijl sinds 8 augustus 8 van de 12 Amerikaanse Federal Reser ve Banken het diconto van 3 tot 3'A pet. hebben verhoogd. Het gevaar zou immers bestaan dat de rentetarieven in Nederland vergeleken met het bui tenland minder aantrekkelijk zijn, zo dat ofwel geld naar het buitenland stroomt of gelden uitgezet in het bui tenland niet zouden repatriëren. Als gevolg van de huidige disconto verhoging zullen de rentetarieven van de banken verder stijgen. De debet- rente in rekening-courant, die dikwijls gekoppeld is aan het officiëlepro messendisconto zal dus hoger worden. Ook op de geldmarkt zal de rente stij gen. De driemaands-schatkistpromes sen, die juist op 14 augustus j.l. voor 4'A pet. zijn toegewezen, zullen bij een volgende inschrijving wellicht ook een hogere rente kunnen bedingen. Op de kapitaalmarkt, en we hebben dan allereerst het oog op de obligatie- markt, zullen de gevolgen van de dis contoverhoging wel weer resulteren in een verdere koersdaling. De discon toverhoging van 17 juli heeft althans haar invloed niet gemist. Zo noteerde bijv. de 3Vs Staffellening 1947 op 16 juli 86 7/16 en op 15 augustus j.l. 79% 81). Het is dan ook wel duidelijk, dat het rentegamma voor de gemeenten ge heel en al uit de tijd is, en dat van een dringende consolidatie van de grote vlottende schuld niets kan komen, voordat het rentegamma aangepast is aan de huidige marktverhoudingen. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat de algemene vergunning nr. B A 6966062 betreffende de binnenlandse con- tante handel tussen ingezetenen in be paalde buitenlandse vorderingen d.d. 20 december 1956, met ingang van 15 augus tus j.l. is ingetrokken. Volgens deze vergunning konden par ticulieren vrij E.B.U.-valuta's kopen en deze op rekening bij een deviezenbank aanhouden. Het betreft hier de contante koop van Ponden Sterling, Belgische francs, Franse francs, Zwitserse „C" francs, Duitse marken, Italiaanse lires, Oos tenrijkse schillingen, Deense kronen, Noorse kronen en Zweedse kronen ter creditering op vreemde valuta-reke ningen. Voor commerciële transacties zullen echter voldoende buitenlandse valuta's mogen worden gekocht, ook exporteur» mogen hun vreemde valuta's aanhouden. De Nederlandsche Bank heeft even eens de vergunning van de arbitrage huizen om Libka-marken te verwerven, ingetrokken. Het prijsindexcijfer van het levens onderhoud van hand- en hoofdarbei dersgezinnen, dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld, vertoonde van 15 juni tot 15 juli j.l. een stijging met 1 pnt. Het indexcijfer exclusief de A.O.W. steeg van 115 naar 116 (mei 111) en het indexcijfer inclusief de A.O.W. van 120 naar 121 (mei 116). Deze stijging deed zich in hoofdzaak voor in de voedingssector, waarvoor het indexcijfer van 124 opliep tot 126. Binnen deze sector traden verschillende prijswijzigingen op. Zo daalde de aard appelprijs vrij sterk, terwijl voorts prijsdalingen werden geconstateerd voor thee, vlees en vis (zoute haring) en voor margarine. Daarentegen stond evenwel een belangrijke stijging van de prijs voor melk en melkprodukten en voor eieren, terwijl ook voor groen ten en fruit het indexcijfer opliep Bij de niet-voedingsmiddelen steeg het indexcijfer voor verwarming en verlichting als gevolg van een prijs stijging voor vaste brandstoffen. Bij de kleding werd een prijsdaling waarge nomen tengevolge van de uitverkoop.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 11