Eisenhower lijdt nederlaag Amerikaanse hulp aan het buitenland opnieuw verkleind Russisch vliegtuig bij Kopenhagen verongelukt ZES NEDERLANDERS IN CANADA VERONGELUKT gedwongen in Bratislava te landen xWMQRRIS 'êaforer/ouóu/// Amerikanen r na^ China KLM-machine Nederlandsche Bank beschermt de gulden Verhoging disconto en beperking valutahandel Èoelganin nog steeds in functie Alle drieëntwintig inzittenden om het leven gekomen Treinramp voor de Spoorweg ongevallenraad K.L.M. via de Pool naar Tokio? Harriman stelt executie uit Wreedheden van Fransen in Algiers Marokko wordt een koninkrijk Nieuwe regenzone in aantocht Hei weer- Jongen in zee verdronken Van moordenaar kindje-W einberg Door Tsjechisch militair vliegtuig Bussums student in Oostenrijk vermist Tijdelijk opklaringen 0tXc^nks verbod In zuidelijke haven MHH Waterdichte bromfietskleding VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1957 81sfe JAARGANG No. 29683 ZWARTE OOIEVAAR IN GRONINGEN Te Edinburgh in Engeland is op het ogenblik de oudste militaire kapel ter wereld aan het repeteren voor de taptoe op het kasteel van Edinburgh als onder deel van het jaarlijkse festival. Het is de Mehtereen Turkse militaire band welks tradities meer dan tweeduizend jaar oud zijn. De band is met een dertig tal kadetten van de Harp Okulu, de Turkse militaire akademie, meegekomen. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteravond met 172 tegen 123 stemmen een Republikeinse motie verworpen, waarin gevraagd wordt de voorstellen voor de buitenlandse hulp niet verder te besnoeien, en heeft ver volgens een voorstel van de sub-com missie voor de toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden aangenomen, waardoor het totaal van de hulpverle ning op 3.191.810.000 dollar is gekomen, hetgeen aanzienlijk lager is dan de Amerikaanse president. Eisenhower noodzakelijk acht. President Eisenhower heeft woens dagavond laat plotseling een perscon ferentie uitgeschreven, tijdens welke hij verklaarde, dat hij als het Huis van Af gevaardigden en de Senaat een, in zijn ogen onvoldoende, buitenlandse hulpwet zouden aannemen, gedwongen zou zijn het Congres nadat het op reces zou zijn gegaan, dat nu tegen het weekeinde van 24 augustus wordt verwacht, in een bijzondere zitting bijeen te roepen. Maar ondanks dit dreigement" beval de sub commissie van het Huis van Afgevaar digden een vermindering van 809.650.000 dollar aan. Eisenhower deed vervolgens in een tweede verklaring gisteren een beroep op het Huis van Afgevaardigden de be knotting ongedaan te maken. Tever geefs, het Huis van Afgevaardigden nam de aanbeveling van zijn commis sie over, waardoor het toegestane be drag 809.650.000 dollar lager is gewor den dan hetgeen president Eisenhower een „minimum voor de instandhouding van de verdediging van de vrije we reld" heeft genoemd. Het wetsontwerp voor buitenlandse hulpverlening zal nu door de Senaat in behandeling worden genomen. Een Russisch passagiersvliegtuig met 18 passagiers en vijf bemannings leden aan boord, dat op weg was van Riga naar Kopenhagen, is gisteren in de zuidelijke haven van Kopenhagen neergestort. Alle inzittenden zyn om het leven gekomen. Het vliegtuig, een twee-motorige IL-14 van de luchtvaart maatschappij Aeroflot, maakte de ge bruikelijke lijnvlucht Moskou-Kopenha gen. Het toestel stond op het punt te landen op het vliegveld Kastrap bü Ko penhagen. Omdat er een dichte mist hing, zou het opdracht gekregen heb ben boven de haven te blijven cirkelen. Bij zijn vlucht boven de haven raakte het vliegtuig echter de top van de schoorsteen van het krachtstation Oer- stedsvaerket, dat ten westen van de luchthaven ligt. Het stortte vervolgens in het water, kwam op zijn neus te recht en bleef, voordat het omsloeg en in de diepte verdween, nog enkele mi nuten drijven. Behalve de Russische bemanning reisden er nog elf Russen, drie Duitsers, twee Engelsen, een Noor en een Amerikaan in het vliegtuig. De Deense premier en minister van bui tenlandse zaken, H. C. Hansen, heeft de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, telegrafisch zijn leedwezen betuigd. Uitgezonderd twee zijn alle overle denen door kikvorsmannen en duikers naar boven gehaald. Het eerst werden vijf deerlijk verminkte lijken geborgen. Het waren de stoffelijke overschotten van twee vrouwen, die in dienst zou den treden van de Russische ambassa de, en twee mannen. Functionarissen van de Aeroflot hebben meegedeeld, dat zich twee deelnemers aan het Mos- kouse jeugdfestival onder de passa giers bevonden. Vermoedelijk zijn dit de twee Engelsen. Een der geborgen lichamen is dat van een kind van twee tot drie jaar. Dat is waarschijnlijk het kind van het Duitse echtpaar, dat op de passagierslijst stond. Ook het grootste gedeelte van het ver- De 20 november van het vorig jaar door minister Algera geïnstalleerde Spoorwegongevallenraad, waarvan de procureur-generaal te Amsterdam, mr. H. R. de Zaaijer, voorzitter is, zal een onderzoek instellen naar de spo' wegramp bij Eindhoven van maandag. Of dit een openbaar onderzoek zal wor den is nog niet beleend. Daarover z-' vermoedelijk eerst beslist moeten wor den als de raad de beschikking heeft over de officiële stukken van Spoor wegen, de justitie en het rijkstoc ncht op de Spoorwegen. Indien de raad tot een openbaar onderzoek besluit, zou dit het eerst zijn sedert zijn installatie. De raad is sinds november van het vorig jaar ongeveer vijf maal bijeen geweest. In de raad hebben geen autoriteiten van „de Nederlandse Spoorwegen zit ting. Van de personen, di'e bij het trein ongeluk bij Woensel ernstig werden ge wond, worden er thans in het B 1 en- ziekenhuis te Eindhoven nog 18 ver pleegd, en in het Diaconessenzieken- huis 2. Een militair, die aanvankelijk in het Binnenziekenhuis was opgeno men, is overgebracht naar een militair lazaret. In Helmond is woensdagmorgen in de H. Hartkerk een Requiemmis opge dragen voor de zielerust van J. A. P. van den Crommenacker, die bij de treinramp is omgekomen. Het stoffe lijke overschot is ter aarde besteld op de r.-k. begraafplaats. Onder grote belangstelling is woens dagmiddag te Eindhoven de teraarde bestelling geschied van een ander slachtoffer, de 26-jarige K. Bruinsma. Van de zijde van het Japanse minis terie van verkeer is medegedeeld, dat Japanse en Nederlandse luchtvaartde legaties besprekingen voeren over een Nederlands voorstel om vergunning te verkrijgen, van Amsterdam uit over de Noordpool naar Tokio te vliegen. Van Japanse zijde werd voorts ge zegd, dat het Nederlandse voorstel tot nu toe nog niet de goedkeuring van de Japanse delegatie heeft kunnen wegdra gen. Redenen hiervoor werden niet op gegeven. De onderhandelingen duren voort. Van de zijde van de K.L.M. Den Haag deelde men aan het A.N.P mede, dat inderdaad gevraagd is via de Poolroute naar Tokio en terug te vliegen. Zolang de onderhandelingen gaande zijn wenste men van K.L.M. - zijde zich van commentaar te onthou den. West-Duitsland Een Belgische bus en een Duitse vrachtauto zijn gisteren nabij UIm op de grote autoweg op el kaar ingereden. Zes personen vonden de dood en 29 liepen verwondingen op. (Rtr.) Zes arbeiders, immigranten uit Ne derland, zijn in Dresden in Ontario, Canada, om het leven gekomen, toen de wanden van een tien meter diepe bouw put, waarin zij werkten, instortten en zjj bedolven werden onder ongeveer honderdvijftig ton klei. Zij werkten aan de bouw van een pompstation. De man nen, die allen vijf tot zeven jaar gele den naar Canada zijn geëmigreerd en de Canadese nationaliteit hebben, zijn de 45-jarige Jan Oldervening, uit Aylmar, vroeger gewoond hebbend in Zuidlaren (Gr.), de 46-jarige Dick Rijksen uit Byron, die vroeger in Wa- geningen woonde, de 42-jarige Jan Bre mer uit Aylmar, de 50-jarige Henry De gouverneur van de staat New York, Averell Harriman, heeft executie van Angelo La Marca, de ont voerder van het kindje Weinberg, uitge steld tot begin oktober, teneinde La Marca's verdediger gelegenheid te ge ven nog een beroep in te stellen tegen het gewezen vonnis. La Marca is op 22 augustus 1956 tot de dood op de elektrische stoel (in de Sing Sing) veroordeeld, omdat hij vorig jaar de baby van het te Westbury wonende echtpaar Weinberg ontvoerd heeft, en het kind onder struikgewas heeft ach tergelaten, waar het is overleden. La Marca is 32 jaar oud. (U.P.) West-Duitsland De eerste onder zeeboot van de Westduitse marine is gisteren te Kiel in dienst gesteld. Het vaartuig meet 250 ton. Het was in 1945 door zijn bemanning tot zinken ge bracht, maar werd het vorig jaar ge licht en weer in orde gebracht. (A.F.P.) Drenth uit Springfield, de 45-jarige Nen- ne Hovius uit Harrietsville en diens zoon, de 18-jarige Wilfred. De heer Hovius was vader van acht 1-leren, Harry Okkema, een 19-jarige Neder lander, die ook in de bouwput werkte en het er levend afbracht, vertelde later dat er al eens eerder instortingen waren voorgevallen, die echter nooit zo groot waren als die welke zulke ernstige ge volgen heeft gehad. Okkema vertelde dat de ploeg over werkte, en het werk bijna gereed had toen de instorting zich voordeed. Twee mannen werden geheel bedolven, van anderen staken lichaamsdelen boven de enorme kleimassa uit. Een man was gespiest -door een stalen balk. Met een dragline, bulldozers en schop pen begonnen vijftig arbeiders uit de directe nabijheid met het reddingswerk. Het duurde vier uur eer alle lichamen, waren geborgen. Een zware machinerie, die tot dicht bjj de steile wanden van een kofferdam was gebracht, is de vermoedelijke oor zaak geweest van de instorting. Ver scheidene werklieden ter plaatse -.ei- den, dat naar hun mening de trilling van de zware machinerie de tien meter hoge wanden van het bouwsel eeft losgemaakt, waardoor over een afstand van zes a acht meter de klei terecht kwam op de arbeiders, die zig waren een betonnen fundering te storten en pijpen te leggen voor het pompstation. Op korte termijn zal een gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk worden ingesteld. De Londense Transport Maatschappij heeft gebroken met de traditionele rode kleur van de voertuigen voor de „Under ground". Het nieuwe model, dat een de zer dagen heeft proefgereden en het standaardmodel is voor de toekomst, is geheel zilver van kleur. Deze materiaal- verandering brengt enorme financiële voordelen met zich mee, want de uiterst lichte aluminium-alliage behoeft niet ge schilderd te worden en het gewicht is met een ton per wagon verminderd. Te vens is het de eerste trein in Engeland, die voorzien is van een geheel rubberen vering in plaats van stalen veren. De foto toont de nieuwe „zilveren" trein op het station Northfield te Londen. ongelukte toestel is boven water ge haald. Het water op de plaats van het ongeluk is ongeveer zeven meter diep, en men heeft nogal moeilijkheden met de berging ondervonden, omdat het vliegtuig volkomen in stukken is ge broken. Het lijkt wel of het ontploft is. Gisteravond laat is het opruimings- werk gestaakt vanwege de duisternis. De overblijfselen van het vliegtuig zijn vannacht streng bewaakt. Gister avond kwam een Russische luchtvaart commissie in Kopenhagen aan, die zich onmiddellijk naar de zuidelijke haven begaf. Een grondig onderzoek werd toen verhinderd door de inmiddels in gevallen duisternis. De autoriteiten hebben nog geen dui- deljjkbeeld van de oorzaak van het ongeluk. Zjj wijzen erop dat het toestel op 2.000 voet hoogte was, toen het vijf tien kilometer van het vliegveld was verwijderd. Het moet veel hoogte ver loren hebben, omdat de schoorsteen slechts 200 voet hoog is. Mogelijk man keerde er iets aan de hoogtemeter. De schoorsteen zelf is niet beschadigd. Al leen een ijzeren ladder is ervan afge rukt. De K.L.M.-machine PH-DFN, een DC-6B onder gezagvoerder A. van Ui- zien, moest woensdagavond volgens schematijd om 21.45 uur op Schiphol aankomen. Het toestel was om 8.10 uur plaatselijke tijd van Caïro vertrokken en na een tussenlanding te B' th werd om 12.50 uur te Athene geland. Een uur later steeg Van Ulzen op met bestemming Wenen. De weersom standigheden waren op deze route min der gunstig en in ieder geval had de K.L.M.-gezagvoerder op dit traject geen grondzicht. Onderweg werd de PH-DFN door ee.. Tsjechisch militair vliegtuig gesom meerd een landing te Bratislava te ma ken, mogelijk als gevolg van het feit, dat het toestel op dit traject boven Tsjechisch grondgebied had gevlogen. Na drie kwartier op het vliegveld van Bratislava te hebben gestaan kon het K.L.M.-toestel zijn reis vervolgen. Het landde eerst te Wenen, vloog ver volgens het schema naar Praag en kwam tenslotte met ongeveer tweeën» eenhalf uur vertraging op Schiphol aan. In het zuidelijk deel van de haven van Kopenhagen is een Russisch vliegtuig neergestort, nadat het tijdens het landen tegen een fabrieksschoorsteen was ge vlogen. Hier ziet men een van de wrak stukken die uit het water zijn gehaald. Teruggekeerd van een rondreis door Algerije heeft de Franse schrijver Mar- tin-Chauffier in een artikel in het week blad „Demain" (soc.) de Franse troe pen en politiebeambten in Algerije van wreedheden beschuldigd. Martin-Chaffier heeft als lid van de Internationale Commissie tegen het Con centratiekamp-regiem een uitgestrekte rondreis gemaakt door Algerije en daar bij veel informaties ingewonnen. Frankrijk De Franse regering heeft woensdag Franse autobezitters twee maanden belastingvrij rijden toe gestaan als compensatie voor de rant soenering van benzine tijdens de Suez- crisis van het vorige jaar. Dit was nog door de vorige regering beloofd. (Rtr). Perzië Na een debat van drie uren heeft de Perzische kamer de olie overeenkomst goedgekeurd welke werd gesloten tussen de Italiaanse Enip- Agip en de nationalistische Perzische oliemaatschappij. (A. F. P.) De sultan van Marokko heeft beslo ten zijn titel te veranderen in koning. De sultan zal voortaan aangesproken worden als Zijne Majesteit Mohammed V, koning van Marokko. Vroeger luidde dit „Zijne Majesteit Mohammed Ben Joessef, sultan van Marokko". Dienten gevolge heet het land voortaan het Koninkrijk Marokko in plaats van het Cherifjjnse Rijk. (Reuter) De 23-jarige student J. Geerlings uit Bussum, die zijn vakantie in Jenbach (Oostenrijk) doorbracht, wordt sinds 5 augustus vermist. G. ging die dag vermoedelijk naar het gebied rond de Achensee of mogelijk ook naar een ander deel van Tirol om bergtochten te maken. Bij zijn vertrek zei hij onge veer vier dagen weg te blijven. Tot op heden is hij echter nog niet terugge keerd. Adverentie BARTELJORISSTR HAARLEM IEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 71 7162 Het K.N.M.I. te De Bilt meldt: De depressie boven de Noordzee vult nu langzaam op Randstoringen veroor zaakten nu en dan flinke buien. Bij IJs land is intussen een nieuwe Oceaande pressie aangekomen, die langzaam in oostelijke richting koerst. Een regen- gebied van deze storing naderde van morgen Ierland. Deze regenzone zal waarschijnlijk morgen in de loop van de dag ons land bereiken, daaraan gaan enkele opklaringen vooraf. Griekenland President Nasser van Egypte zal begin november op uitnodi ging van koning Paul een officieel be zoek aan Griekenland brengen, aldus meldt het Egyptische regeringsblad „Al Messa." Koning Paul en Koningin Frederika zullen Egypte in de herfst bezoeken, aldus het blad. (A.F.P.) Groot-Brittannië De sinds de Brits-Franse actie in Egypte verbroken directe radio-telefonische verbindingen tussen Londen en Cairo zijn hersteld. (U.P.) Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk nog plaatselijk enkele buien, daarna opklaringen, maar morgen in de loop van de dag waarschijnlijk hier en daar weer enige regen. Dezelfde middag- temperaturen of iets hogere. Over wegend matige zuidwestelijke wind. Zon: 5.29-20.03. Maan: 22.24-12.54. Max. neersL StatioD Weer temp. afgel. vor dag 24 uur stueKholm zw. bew. 21 0 Oslo zw. bew. 20 0 Kopenhagen zw. bew. 22 6 bonden regen 15 1 Amsterdam regen 17 17 Luxemburg regen 16 3 Parijs regen 19 1 Nice half bew. 25 0 Berlijn zw. bew. 23 0.1 Frankfun zw. bew. 22 9 München zw. bew. 22 O Zürlcb zw. bew. 20 3 (Jenéve half bew. 19 17 ...car nu onweer 24 1 Ajaccio onbew. 27 0 Mallorca onbew. 29 1 Wenen regen 25 1 InnsbrucK regen 23 26 Rome licht bewq. 28 0 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk; Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. Ilmulden: Leeuweriklaan 30 Tetefoon 5790 Directie: W Boerrigter en Mr. SU A M van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H v RUN en \l' Severin NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVER1ENTIETARIEF 28 cenis per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich hel recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.3# uur 's avonds tel. 21544. Een en ve6|t, »en deeigenom Amerikanen, die heb- h» de Russische11 aan het jeuBdfestlva' daR per trein 'l°ofdstad, zijn woens- °ndanks de pogi^1" China vertrokken 86 ministerie v 8 Van het Amerikaan- °m hen hiervan buitenlandse zaken ^«erikanen zulle.!* vveerhouden- Drïe 'na gaan t>er v'ieStui8 naar grp andere 6 deeln?mrikanen vertrokken ferit naar China l?ers aan het con- en n door nn„ J werden uitgeleide k?awerscheidenPg \eer 3-°°° personen ka„rin8 van Si ,orJ«*ten. in een ver- fMnsl j;a" 34 'eden- van de Ameri- se ea 'n hetP re °Ldt gezegd, dat zij ge- «jatburgers om ,Ya," de Amerikaan- 1 211 dit ^1, vrijelijk te reizen en ieepn«fe£ l? v°Uedige getrouw- gens hun land uitoefenen. Aan het strand te Sint-Maartens-zee is de negenjarige W. Slagt uit Naarden bij het zwemmen verdronken. De jongen verdween in de buurt van de gevaar lijke strekdam in de golven. Hij loge r de met zijn ouders in dit badplaatsje. De Rotterdamse politie te water heeft uit de Maashaven het stoffelijk over schot opgehaald van de 32-jarige boek houder J. de Laat uit Rotterdam, die sinds 12 augustus werd vermist. Aan de kust bij Hornhuizen in Gronin gen is een zeldzame vondst gedaan. Daar werd een totaal verzwakte zwarte ooievaar aangetroffen. Het dier 1» over gebracht naar het noorder dierenpark te Emmen. De vogel wordt daar nu r pleegd. Zwarte ooievaars komen e enlijk leen maar voor in oost-Duitsland en Denemarken. Aangenomen wordt dat deze zeer zeldzame gast verdwaald is. De Nederlandsche Bank heeft gisteren maatregelen getroffen, die ten doel hebben de positie van de gulden te beschermen en te steunen* In de eerste plaats is het disconto met een forse verhoging van procent op 5 procent gebracht, hetgeen een na-oorlogs hoogtepunt betekent. Ver- Volgens heeft de centrale bank een algemene deviezenvergunning inge trokken met het doel de aankopen van valuta's van de landen der Euro- Pose Betalings Unie voor speculatieve doeleinden te voorkomen. Voor zakelijke transacties zullen vol doende vreemde valuta's beschikbaar blijven, evenals voor toeristische doel- einden en het kapitaalverkeer. De verkapte devaluatie van de Franse 'rank, de daarna ontstane geruchten d.ver devaluatie van o.m. het pond ster- hbg en de vrees die ontstaan is aan gaande de positie van de gulden zijn aanleiding geweest voor een vlucht uit öe minder „hard" geachte valuta en een Uit het feit, dat radio-Moskou giste ren in een bericht van Tass uitdruk kelijk de naam van de premier van Rusland, Boelganin, samen met die van president Vorosjilov en partijse cretaris Khroesjtsjev, vermeldde als ondertekenaars van een telegram aan de Noordkoreaanse regering (Het was gisteren twaalf jaar geleden, dat Noord- Korea „bevrijd" werd) blijkt, dat de hardnekkige berichten als zou Boelga- ni" reeds uit zjj,, premierschap zijn zc 'n 'oder geval voorbarig zijn. vlucht in de sterkere valuta, waarbij vooral de Duitse mark moet worden genoemd, maar ook de Zwitserse frank en de dollar. Dat vooral de D.M. in trek is, vindt ongetwijfeld ook zijn oorzaak in de geruchten over een opwaardering van deze munt, die de laatste tijd de ronde doen. Zoals al bleek uit de Weekstaat van de Nederlandsche Bank, die wij publi ceerden in ons blad van 14 augustus, verminderde de goud- en deviezen reserve in een week tijd met niet min der dan 100 miljoen. De Nederlandsche Bank heeft gisteren dan ook ingegrepen om een verdere af vloeiing van onze goud- en deviezenreser ve, die in een jaar tijd toch al een veer van een miljard gulden heeft moeten laten, te voorkomen. De twee belangrijke maatregelen werden door de Bank zon der enige toelichting verstrekt, hetgeen uit het oogpunt van voorlichting zeer te betreuren valt. Zoals bekend verhoogde de Nederland sche Bank op 17 juli j.l. eveneens haar disconto met een half procent, maar de ze verhoging Is blijkbaar niet voldoende geweest om aan het wegstromen van de r„e7„„2el1,reserve een einde te maken. De on? monetaire onzekerheden, die zijn ontstaan na de verkapte deva luatie van de Franse frank en de dis contoverhoging in verschillende andere landen, hebben hierop ongetwijfeld in vloed uitgeoefend. Op de Amsterdamse wisselmarkt hebben deze maatregelen reeds enige matiging tot gevolg gehad. Het agio, dat reeds enige tijd bestond voor de D.-mark, de dollar en de Zwitserse franc, tengevolge van vergrote dek kingsaankopen, is in niet onbelangrijke mate teruggelopen. door Loonden als het zuidelijk deel van Noorwegen zijn in de afgelopen dagen *°atpr are regenval geteisterd. Ten westen van Oslo liep een gehele streek onder hiaakt e? de P°Iitie moest al het verkeer verbieden. De onderste foto werd ge- 'cheir, voor het verkeer werd stil gelegd. In Londen werd de brandweer ver- Znei}e malen verzocht assistentie te verlenen bij het leegpompen van huizen, fc. a's in de bar van een hotel, waarvan de bovenste foto een beeld geeft. <1: 'X - I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1