FILMJOURNAA GEMEENTELIJK BEZIT IN HUIS VAN L00Y De zin van een regionale kunstcollectie Orgelconcert door Feike Asma in de Grote Kerk E' VOETBAL VRAAGT WEER DE AANDACHT De baby-sitters van de marine De zoon van Sindbad Reprises en prolongaties Als de Alpenrozen bloeien ZWITSAPUST Hoofdconducteur ook overleden Afscheid van de laatste tram Werk van goede kwaliteit, maar niet representatief Voor het typisch Haarlemse kunstleven Ter herdenking van Jan Zwart DE NIEUWE BE A VISCOUNT 800 op alle diensten naar honden ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 I*GINA 2 Rembrandt Roxy Lido 7 witsal prod^L de betere pleister Weekpro gramma katholieke speeltuinen Treinramp Woensel Aantal doden tot zes gestegen Aanrijding op het Kennemerplein Getuigen gevraagd Vrachtauto ramt hus en bakfiets Jubilarissen P.E.N. HEEMSTEDE Zang en Vriendschap zingt een „Requiem" Een-en-dertigtoonsorgel Naast de collectie oude en roman tische kunst, die geëxposeerd is in het Frans Halsmuseum, bezit de gemeente Haarlem nog voortbreng selen van de beeldende kunst uit de laatste halve eeuw. Als we het oeuvre-Van Looy als een afgerond geheel buiten beschou- wing mogen laten, beslaat de ver zameling die vooral sinds de na-oor- logse jaren in opbouw is een drie honderd nummers. Hoewel een ge deelte daarvan tijdelijk „permanent geëxposeerd" is in de zolderkabinet ten van het museum voor oude kunst, is het toch een goede gedach te met een tijdelijke tentoonstelling een inzicht te geven in de tot nog toe aangelegde verzameling. Dit nu ge schiedt in het Van Looy-museum waar een derde deel van het eigen tijdse bezit is uitgehangen. Burgerlijke Stand Rector Wolf Officier Oranje-Nassau RELIGIEUZE BEELDEN, BALENDONG - HAARLEM Burgerlijke Stand Haarlem MET 4 ROLLS-ROYCE MOTOREN BRITISH EUROPEAN AIRWAYS Viscounts over geheel Europa Grote dahliatentoonstel ling met belangrijke wedstrijden BLOEMENDAAL Dit jaar geen Duin en Daal-rallye Wandelsport Haarlemse Luchtvaart- club gaf demonstratie Waterstanden Goede kwaliteit Haarlem vol goede moed K,N.V.B.-beker Advertentie DINSDAG DONDERDAG SEPTEMBER SEPTEMBER In Rembrandt kan men deze week genieten van een kostelijk stukje Engelse filmhumor. „De baby-sitters van de marine" behoort tot het genre films, waarbij men voortdurend glim lacht. Een Engels oorlogsschip neemt deel aan manoeuvres in de Middel landse Zee en doet daarbij Napels aan. Er ontstaat een ruzie aan wal, die on mogelijk te beschrijven valt, maar het resultaat is, dat een der matrozen ge dwongen is de baby van een paar ken nissen mee aan boord te nemen. De hele film verhaalt dan van de moeilijkheden die de matroos en enkele ingewijde collega's moeten overwinnen Om zijn levende have voor de overigen aan boord verborgen te houden, terwijl de normale verzorging van de baby toch moet doorgaan. Tot overmaat van ramp komt er nog een maarschalk uit een dictatoriaal land aan boord voor inspectie. Het slot is dat het schip naar Napels terugkeert om de baby weer aan land te brengen en dit geschiedt zelfs met de hoogste marine-eer. Het is een logisch, zij het gecompli ceerd verhaal en dat is een eerste voor waarde voor een filmgrap van ander half uur. De Engelsen kan men het toe vertrouwen zo'n grap met de nodige droge humor en met de nodige fijn zinnige spot te vertellen. En passant wordt de marine, de discipline aan boord, het dictatoriale systeem en wie weet wat al niet, behoorlijk in het ootje genomen. De „baby-sitters van de marine" is dus een brok kostelijk vakantie-amusement. Rembrandt, a. 1. Iedere ochtend om half elf geeft Ger Montagne voor de jeugd zijn bekende variété van goochelen, jongleren, pop penkast en clowns, jyaarbij de kinderen zelf worden ingeschakeld tijdens een tekenwedstrijd. Een kalief met (uiteraard vrouwelij ke) entourage in een oogverblindend paleis te Bagdad, de amoureus geaar de zoon van Sinbad in gezelschap van een dichterlijk aangelegde -'riend, veer tig (vrouwelijke hoe ongerijmd!) strijdlustige nazaten van Ali Baba plus een Mongoolse roversbende, zie daar de ingrediënten" voor een (k)luchtige techni-colorfilm in super scope, die als woestijnzand aan elkaar hangt. Het gedeel is blijkens talrij ke taferelen bedoeld als persiflage op de sprookjes uit duizend-en-een- nacht: geschoeid op Amerikaanse leest. 9i:En dit zegt genoeg. Voor volwassenen in Roxy. f Vanaf maandag ,.De Klokkenluider èvi van de Notre Dame", 14 jaar. In Studio draait deze week „Daar ls de dokter", een aardige Engelse film Alle leeftijden. Frans Hals heeft Stan en Oliver op bezoek in „Zet je zorgen opzij". Veer tien jaar. Cinema Palace brengt „The Kid" met Charlie Chaplin en Jackie Coogen. De film hebben wij onlangs uitvoerig be sproken. In Minerva tenslotte „Als de kat van huis is". Alle leeftijden. Maandag „Het Balboekje", achttien jaar. Dinsdag „An nie get your gun" alle leeftijden. Advertentie 'agcnweg 29, Haarlem, Tel. 20518 presenteert: De nieuwste FRANSE EN ITALIAANSE HAARMODE latteuse houdbare coiffures Institut de Beauté Haute Coiffure FILMS. CINEMA-PALACE: Het Jochie, a. L, 2.30, 1, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. FRANS HALS: Zet je zorgen op zij, 14 j. 2.30, 7. 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. LIDO: Als de Alpenrozen bloeien, a. L 2, 4.15, 7, 9.15. Za.-avond om 23.30 u.: Verboden vrucht, volw. Zo.-ochtend om 11 u.: Lassie'^ grootste avontuur, a. 1. LUXOR: Liefde langs de weg, str. volw., 2, 7, 9.15. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15. L1INERVA: Als de kat van huis is, a. 1. Za. 2.30. 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Ma. 2.30 u. Ma.-avond om 8.15 u.: Het balboekje, 18 J. REMBRANDT: De babysitters van de ma rine, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15. Zo.-ochtend om 11 u.: Naar het rijk der Inca's. A. 1. ROXY: De zoon van Sinbad, 18 j.; 2, 4.15, 7, 9.15. Ma.: De klokkenluider van de Notre Dame, 14 j. 2, 4.15, 7, 9.15. CTUDIO: Daar is de dokter, a. i. 7, 9.15. In de matinees: Sport staalt spieren. A. 1. 2.15 u. Zo.-middag om 2 uur en 4.15 u. VAK ANTIEPRO GRAMMA'S CINEMA-PALACE: Iedere ochtend om 10.30 u.: Gevarieerd jeugdprogramma. REMBRANDT: Elke dag, behalve zo Montagne's Jeugdvarlété. LUXOR: Dagelijks om 10.30 u. (behalve zo)„De woestijn leeft" en „Stormt", a. 1. STUDIO: Elke ochtend om 10.30 u.: Va kantieprogramma met onder andere Donald Duck, Laurel en Hardy en Charly Chaplin. Zaterdag 17 augustus Noordersportpark: 19.30 u.: Vuurfeest. Zondag 18 augustus Openluchttheater, Bloemendaal, i5 uur: Pianospel door Emmy van Eden. Openluchttheater. Bloemendaal. 20.30 u.: Sangerknaben vom Wienerwald. Maandag 19 augustus Concertgebouw: 20 u.: Concert door de „Brass Band", onder auspiciën van het comité Ouden van Dagen. Toegang van af 65 jaar. Grote Kerk: 16 uur: Beiaardbespeling door Rien Ritter. „Als de Alpenrozen bloeien" In kleu ren en in een Beiers bergdorpje aan de rand van een idyllisch meer zijn er mogelijkheden te over om er een heer lijk sentimenteel filmverhs^tl te ma ken. Die mogelijkheden worden nog vergroot en de Duitse filmmaker is er niet aan voorbij gegaan wanneer men het jeugdige dochtertje van een gescheiden echtpaar de moeilijkheden tussen pa en ma op de bekende, hart verscheurende wijze laat oplossen en en passant tevens de problemen van een verliefd stel uit de weg laat rui men. Een vindingrijke hotelrat brengt van tijd tot tijd wat verademing. Alle leeftijden in Lido. Adverentie Maandag 19 augustus: „Kinder vreugd", Filmvoorstelling voor kinde ren van de Lagere Scholen. Aanvangs tijden: 10 en 14 uur. „Don Bosco", Spelendag. De grotere kinderen blijven ook ditmaal niet op de tuin. „Elba", voetbalwedstrijd tegen de Hof van Eden op het O.G.-terrein. Ver trek vanaf de tuin om negen uur. 's Mid dags wedstrijden op de eigen tuin voor jongens en meisjes van 9-13 jaar. Tus sen 19.30 en 20 uur keuring van de fiet sen voor de volgende dag. „Zaanenoord", Spel op eigen tuin. „Hof van Eden". Om 9.30 uur voet balwedstrijd tegen Elba. Tevens ver trek naar Bosbeek voor Bosbeek. Om twee uur handbal wedstrijd. „Noordervreugd". Autobustocht naar de Kennemerduinen. Voor kinderen van 3-13 jaar. Vertrek om 9.30. Terug om 16.30 uur. Aanmelden op zaterdag 17 augustus. Om 11 uur voetbalwedstrijd op het O.G.-terrein Zaanenoord-Noor- dervreugd. Dinsdag 20 augustus: „Kinder vreugd". Grote viswedstrijd. Nadere mededelingen op het speeltuinbord. „Elba". Fietstocht naar Schiphol voor jongens en meisjes van 10-14 jaar. Ver trek om 9.30 uur. „Zaanenoord". Met een autobus heen en terug naar Groenendaal. Leeftijd 8- 14 jaar. Vertrek om 9.30; terug om ongeveer 16 uur. „Hof van Eden". Om tien uur Vlieger wedstrijd. Verder sport en spel op eigen tuin en 's middags poppenkast op het schoolplein, 's Avonds om zeven uur slagbal of volleybal. „Noordervreugd". Fietstocht naar Schiphol en bezoek aan de Cruquius. Voor kinderen van 10-14 jaar. Om 9 uur vertrek, terug om 16.30 uur. Aan melden zaterdag 17 augustus „Mariagaarde". Boottocht. Vertrek om 8 uur. Uitsluitend kinderen van 7-14 jaar. Woensdag 21 augustus: „Zaanenoord" Spel op eigen tuin; laatste oefening en indeling voor de grote sportdag; op geven voor het sluitingsfeest op 23 augustus. „Hof van Eden". Laatste training voor de grote sportdag. Om twee uur vertrek voor de viswedstrijd (finale). „Noordervreugd". Voetbal- en handbal wedstrijden op het O.G.-terrein. Donderdag 22 augustus: Grote open lucht-sportdag voor alle tuinen op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Kle verlaan. Vrijdag 23 augustus: „Don Bosco". Feestelijk besluit van het vakantie-pro gramma. Per autobus naar de Kenne merduinen. Alle kinderen vanaf zeven jaar kunnen mee. Aanmelden op de speeltuin vóór 21 augustus. Alleen op 20 augustus kan aanmelding geschie den 's avonds om zeven uur op de tuin. „Elba". Fietstocht naar Alkmaar. Voor kinderen van 9-14 jaar. Vertrek om acht uur vanaf de speeltuin. „Zaanenoord". Sluitingsdag van het vakantie-seizoen op de eigen tuin. Alle kinderen kunnen meedoen. „Hof van Eden". Sluitingsfeest op de speeltuin en op de speelplaats. „Noordervreugd". Spelen op de eigen tuin. „Speeltuin Overveen". Grote uitgaans dag. Per extra bus naar de Kaasmarkt in Alkmaar en naar Bergen aan Zee Vertrek om half tien. Zaterdag 24 augustus: „Mariagaar de". Filmmiddag in de Leonarduszaal aan de Westergracht. Toegang voor kin deren van 7-14 jaar. Aanvang om 14.30 uur. „Elba". Feestelijke sluiting van de vakantie op de speeltuin. „Zaanenoord". Spel op eigen tuin. „Noordervreugd". Filmmiddag op de eigen tuin als besluit van het vakantie programma. Voor kinderen van 8-14 jaar. Aanvang voorstellingen om twee en om vier uur. Tractatie voor de kin deren. De 61-jarige hoofdconducteur der N.S. J. Hamstra uit Amsterdam, die bij het spoorwegongeluk te Woensel ernstig werd gewond, is donderdagnacht in het r.-k. binnenziekenhuis te Eindhoven aan zijn verwondingen overleden. Tijdens het ongeluk bevond de heer Hamstra zich in de trein uit Amsterdam naar Maastricht. Het aantal doden als gevolg van het ongeluk is nu gestegen tot zes. Vrijdagavond omstreeks 6 uur kwam een personenauto, die bestuurd werd door een 51-jarige garagehouder uit Haarlem, van het Frans Halsplein het Kennemerplein oprijden. Voor de voet gangersoversteekplaats stond een ande re personenwagen te wachten. De gara gehouder remde en slipte, waardoor hij na een zwenking te hebben gemaakt, de voor hem staande auto raakte. Bei de auto's liepen enige schade op. De politie vermoedt echter, dat de garage houder onder invloed van alcohol ver keerde. Zij verzoekt eventuele getui gen zich te melden bi) het afdelings bureau Noord aan de Rijksstraatweg. Omstreeks kwart voor een gistermid dag vond er een gecompliceerde aan rijding plaats in de Jansstraat ter hoogte van de bushalte. Een N.Z.H.- bus stond bij de bushalte, terwijl links langs het trottoir een bakfiets stond geparkeerd, waarop enige ladders la« gen. Een vrachtauto, bestuurd door een 39-jarige Haarlemse chauffeur, hield vermoedelijk te veel links aan, waar door hij een der ladders raakte die op de bakfiets lagen. Daarna zwenkte hij nagr rechts en beschadigde de N.Z.H.- bus ernstig aan de linkerzijde. De lad der werd vernield en een halve hecto liter anthraciet. die achter op de vracht auto lag, ging verloren. De heer T. Rechtuijt te Oterleek, Technisch opzichter B bij het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf van Noord- Holland, zal dinsdag 20 augustus de dag herdenken, dat hij veertig jaar ge leden bij dat bedrijf in dienst trad. De heer L. E. Wortel, technisch op zichter B bij het Provinciaal Electri citeitsbedrijf van Noord-Holland, wo nende te Velsen-noord, zal maandag de dag herdenken, waarop hij vijfentwin tig jaar geleden in overheidsdienst trad. Zaterdag 31 augustus rijdt de tram Zandvoort-Haarlem-Amsterdam voor de laatste maal. De stichting Haarlems Bloei heeft het plan opgevat dat af scheid een humoristisch accent te ge ven. Daartoe zal op 31 augustus tussen 8 uur en 8.35 uur 's avonds een specia le, oude en versierde tram aankomen in de Tempehersstraat te Haarlem. Het uit honderd man bestaande Kon. Mannenkoor „Zang en Vriendschap" zal in geklede jas en met hoge hoed op, gereed staan om een door de toonkun stenaar Jos de Klerk vervaardigde „Re quiem op de Blauwe" te zingen. De Iqkrede zal door een bekende Haarlem se persoonlijkheid worden uitgesproken. De directeur van de Noord-Zuid-Hol landse Vervoermij zal het afscheid bij wonen. In verband met de seizoendrukte zal de laatste tram zonder veel uiterlijk ver toon ryden. ®en~en-dertigtoonsorgel in het Teyler Museum aan het Spaarne in T zondag 1 september om half drie s middags bespeeld worden •°?r ,aissma en Bernard Barte- link. zy zullen muziekstukken in acht toongeslachten uitvoeren, volgens de re gel van Luier samengesteld uit de in tervallen van zuivere kwint, terts en septiem, gecomponeerd door Jan van Dijk, Ary de Klein en Henk Badings, deze winter m opdracht van Studio Ba sel ter gelegenheid van de 250-jaarsher- denkmg van de Zwitserse wiskunste naar Leonhard Euler. De eerste indruk is dat men een hoe heelheid werk van behoorlijk gehalte te zien krijgt, waartussen enkele nogal bijzondere stukken. Zoekt men echter naar de synthese in de collectie zelve en vervolgens naar een relatie tot Haar lem, dan blijkt het wel erg moeilijk om de lijn te ontdekken, waarlangs de ste delijke verzameling bewust wordt aan gelegd. Het kan toch niet de bedoeling zijn geweest te hooi en te gras schilde rijen aan te kopen. Een eigen collectie voor Haarlem heeft slechts zin als do cumentatie, als een soort archief, een Sesentatie van de eigen cultuur- Hb ^,at men verwacht, is door over T l,™geïnformeerd te worden in het gebied continuïteit centrum een deze stad het centrum is. een periode van bloei te zien ontstaan; een vernieuwing zicy, zien ontwikkelen en misschien weer verzanden; waar te nemen hoe het grote kunstverloop weerspiegeld wordt in het regionale en stedelijke, al of niet in samenhang met de ontsluiting van de stad; welke van buitenaf ge- GEBOREN: d. v. C. K. H. Heidwiel- ler en C. C. Bert; z. v. G. L. Snoeks en Th. G. P. Kilian; z. v. A. M. Smits en M. H. van den Berg; d. v. N. P. Renning en W. S. M. van Looij. GETROUWD: H. J. Bonhof en S. Grij seels; P. Smits en M. Smid. ONDERTROUWD: S. Kamstra en A. Weidijk; A. Bot en W. Drooger; G. J. Lagas; en M. J. "Muller; W. E. Bielders en M. A. J. L. Bergmans; F. van Baa- ren en U. I. Koster; D. P. Weijers en C. M. Boersen; P. K. Aulich en E. E. Peereboom. OVERLEDEN: J. C. S. Bakker- Boomgaard, 68 jr; T. Wezelman, 80 jr. en voor orgelconcerten ongekend groot aantal luisteraars vulde vrijdagavond de Grote Kerk, waar Feike Asma een programma or gelwerken speelde, dat op één uitzon dering na geheel aan Jan Zwart was gewijd. Deze serie concerten die in het gehele land plaats vindt, wordt gegeven in het kader van de jan Zwart-Her- denking 1937-1957. De voorzitter van het werkcomité, ds. A. J. Kret, opende dit concert met een korte toelichting op het leven, werk en de betekenis van Jan Zwart. Hierna ving Feike Asma zijn programma aan met de orgelhymne „Wilt heden nu treden voor God de Heere", waarbij hij een zekere vrijheid van ritmische weergave enigszins vreemd voorkwam. De muziek van Jan Zwart in be trekking tot de psalmen moge niet voor onze hedendaagse begrippen van vooruitstrevende allure zijn, toch ligt er een degelijk vakmanschap aan te Rector L. J. H. Wolf, van het St.-Jozef Internaat te Bloemendaal, is ter gele genheid van zijn veertigjarig priester jubileum door H. M. de koningin be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Tengevolge van een misvatting berichtten wij eerder, dat de rector Ridder in die Orde geworden was. Advertentie Advertentie gebakken uit vele soorten klei naar ontwerp van de beste beel dende kunstenaars. LEIDSEVAART 142 - TEL. 17661 GEBOREN: z. v. G. Visser-Miede- ma; z. v. J. van Dixhoorn-Horjus; z. v. J. G. Blesgraaf-van Amstel; z. v. E. M. van Drie-van Druten; z. v. M. P. F. J. Dirks-Beccari; d. v. J. M. A. van Millingen-de Ruijter; d. v. T. Janus- Peijpe. GETROUWD: K. J. Briedé en F. C. Polack; H. W. van Dam en G. Fierst van Wijnandsbergen; G. A. Dorré en G. M. Th. Veringa; P. Stenvers en Q. M. van Keulen; R. de la Rie en A. Groo tenhuis. OVERLEDEN: E. ten Wolde, 31 j., Hazepaterslaan; J. Beekman-Becker 87 j., Schoterveenstraat. Groter 1 Comfortabeler! Moderner! Wederom gezamenlijk door BEA, Vickers en Rolls-Royce onrworpen om Uw vlucht nog comfortabeler en prettiger te maken. Vlieg per BEA tussen Amsterdam en Londen, dagelijks 4 diensten, met de Viscount 800 Europa', modernste vliegmachine. VICKERS E) Inlichtingen en boekingen bij Uw reisbureau of bij de BEA, Leidseplein 29, Amsterdam. Telefoon 64848 riciin VISCOUNT TT gronde. Persoonlijk vond ik de drie or gelkoralen „Gebed des Heeren" „O Heil'ge Geest" en „Morgenglans der eeuwigheid" het beste van de avond. Ook de „Musyck over de Voysen der Psalmen Davids" waarvan rnjj vooral het canonisch voorspel over psalm 84 boeide, verraadt de vakman. Als num mer drie van het programma speelde Feike Asma Bach's Fantasia en Fuga in g moll. Het werd een majestueuze weergave, alleen slechts een weinig naar mijn smaak ontsierd door de te fel ge&kandeerde vlugge passages. Van dê tot slot' gëspeêlde Posthudium en fuga over psadm 72, bleef mij voor al de virtuositeit van Feike Asma bij. Bepaald machtig was de slotzang van het koraal, dat door de aanwezigen ge zamenlijk gezongen werd. Samenvat tend: dit orgelconcert was een waardi ge herdenking van de mens en kunste naar Jan Zwart die voor de orgel ontwikkeling in Nederland van. bijzon dere betekenis is geweest. De grote Dahliatentoonstelling van 6 tot en met 8 september te Hillegom zal weer een strijdperk zijn, waar men het allermooiste en beste tracht te brengen. Allereerst is er een edele kamp, waar bij beslist wordt, welke de beste Groot- bloemige, de beste Pompon en de beste Kleinbloemige Dahlia van 1957 ls. Uit het vele kan slechts in elke groep aan één variëteit de Wisselbeker worden toegekend. Ook worden uit de grote groepen van liefhebbersaanwinsten door een kriti sche jury de allerbeste gezocht en ten slotte worden er Getuigschriften van Verdienste en Getuigschriften Eerste Klasse aan de beste en de meest karak teristieke nieuwe aanwinsten toege kend. Deze wedstrijd heeft van de ge hele Dahliawereld de volle belangstel ling en met vele autobussen komt men uit Limburg, Brabant, Gelderland, Utrecht, zelfs uit Friesland om met de nieuwste aanwinsten kennis te maken en zich te overtuigen van de juiste be kroning. De heer G. A. J. H. Randag te Over veen heeft zich enige jaren geleden ont popt als een uitstekende organisator van rallye's, om daarmee de schoolgaande jeugd in de vakantie een dagje bezig i" houden. In 1950 begon de heer Ran- 1 dag met de rallye, die oorspronkelijk i voor de buurtgenoten en vriendjes uit j de Overveense omgeving was bedoeld l Maar de belangstelling er voor steeg elk jaar. Dit jaar wordt er geen Duin »n Daal-rallve gehouden, zei de heer j Randag, toen wij hem hiernaar vroe- I gen. „Ik heb er air jaar geen tijd voor en bovendien is de jeugd, waarvoor ik de rallye organiseerde, thans te oud hiervoor. Maar naar onze zegsman ver zekerde zal de volgende generatie jonge jeugd in augustus 1958 weer de ge- noegens van een prettige rallye door de gemeente Bloemendaal kunnen beleven. In de eerste helft van september hou den verenigingen in de afdeling Noord- Holland van de Nederlandse Wandel sportbond wandeltochten in Aalsmeer en in Velsen. De jaarlijkse corsotocbt van de Aalsmeerse wandelsportvereni ging is dit jaar een lustrumtocht. De tocht wordt voor de tiende keer gehou den. dit maal op zaterdag en zondag 7 en 8 september. Parcoursen zullen worden uitgezet over afstanden van 10, 15, 20 en op zondag ook 30 kilometer. In Velsen worden op zaterdag en zon dag 14 en 15 september wandeltochten gehouden door de IJmuider wandelsport vereniging „de Kennemer Jagers". Hier zijn de afstanden 10 en 20 kilometer op beide dagen en bovendien 30 kilo meter op zondag. In Aalsmeer wordt gestart in het pa rochiehuis achter de kerk aan de Stom meerweg; in IJmuiden van hotel „Ken- nemerhof" af aan het Kennemerplein. Inlichtingen voor de tochten zijn ver krijgbaar bij de heren J. Eveleens, Had- ieystraat 107 te Aalsmeer en H. C. Smit, Lange Nieuwstraat 408 te IJmui den. Voor de tweede maal in veertien dagen h'ield de Haarlemse Luchtvaart club een geslaagde demonstratie met lijnbestuurde modelvliegtuigen. Deze keer was de speelweide van het Noor der Sportpark het „operatieterrein". Het programma was nagenoeg hetzelf de als bij de eerder reeds gehouden demonstratie op het H.F.C.-terrein. Al leen stond er nu een stevige wind, waardoor er veel meer van de stuur manskunst der vliegers geëist werd dan normaal. Vooral het vliegen met de lichtere toestellen werd door de wïnd ten zeerste bemoeilykt. Een Incident dat nogal de lachlust van het publiek opwekte, deed zich voor bij de teamrace. Vier vliegers raasden in dezelfde baan achter elkaar aan om als eerste de honderd ronden vol te maken. Plotseling raakten de vliegers Hagedoorn en Reeling Brouwer door een verkeerde manoeuvre verward in de touwen van Schrelber. Vooral Hage doorn werd daardoor ernstig in zijn bewegingsvrijheid belemmerd. Des ondanks wist hij op keurige wijze de race uit te vliegen en zelfs te winnen. Ook bij het lesvliegen met een club trainer, waarbij enkele personen uit het publiek mochten leren vliegen, speelde de wind een belangrijke rol. Geen van beide vliegers kon „solo ge laten" worden. De stuntdemonstratie verliep uitste kend. De loopings van de heer Aarts wervelden steeds mooier rond. Het ballon-rammen verzekerde weer een daverend slot van de demonstraties. De ballonnen boden echter hardnekkig weerstand en veroorzaakten zelfs drie maal het afslaan van de motor van Hagedoorn's kist. Zondag: hoogwater 8.07 en 20.32 uur; laagwater 3.47 en 15.59 uur. Maandag: hoogwater 9.01 en 21.33 uur; laagwater 4.29 en 16.47 uur. komen figuren invloed hebben gehad of hoe progressieve figuren dit milied zijn ontvlucht. Daarnaast kunnen he' aanzien van verdwijnend en nieu^ stadsbeeld en landschap, portretten van belangrijke personages uit de burgerij, belangwekkende enclaves zijd in de verzameling. Iets van deze aard hebben we slecht' herkend in de aanwezigheid van een aantal Kruyders, waarvan de aankoop een daad geweest is. Maar van de fi guren om hem heen, die kracht ont leenden aan zijn aanwezigheid, is nau welijks iets te merken. Figuren als Boot en Verwey zijn met meerdere stukken, maar toch niet spits en intelligent, vertegenwoordigd. Daartegenover staan figuren die overal woonden, maar met Haarlem nooit enige connectie hebben gehad- Voor zover deze van nationaal formaat zijn, vindt men ze in de grote musea uitvoeriger en beter vertegenwoordigd. Openbarend in de letterlijke zin i® deze openbare verzameling niet. D® vreemdeling zal van het Haarlemse kunstleven in de laatste halve eeuto nauwelijks iets gewaar worden op deze tentoonstelling. Wy misten de zinrijke beperking op het eigene, welke aan een regionale kunstverzameling een gezicht verleent. Met dit alles wil niét gezegd zijn. dat er geen fraai werk van som' Het heel goede kwaliteit te zien is- tentooïïlt1\<?,mentale prönkstuk van de mees° elgeStiid11 voorbeeld van de den lande ligge^ e„ht nSt e£e <lnlung-. de Haarlemse sfeer0Het geheel bulten velijk een ,van de respectie- horster stukken op het motief. Tjg Melk meid van Jan Sluyters en eetl gouache van Karei Appel. Her man Kruyder komt daar het diChtst bij in de buurt. Van hem zijn negen werken geëxposeerd, die wel een beeid schetsen van deze eerste en meest pure Hollandse expressionist. Iets van de frisse geest in om de jaren '30 vertellen het groo1 klankrijk geschilderde groentenstiliev van Janus Wagemaker, een landschap van A b. Loots en h® zelfportret van Piet van E g m o n d. De solitair gebleven Herman Moer kerk ziet men als de virtuose typed* in zijn tekeningen en gerehabiliteerd als schilder met een waardevol inte rieur, Van de eveneens eenzame R0 b e r is er een zeer concrete Nachtmer rie. Van Boot heeft men geëxposeerd de wonderlijke atelierhoek uit 1905, een bij de vorige eeuw aansluitend, nog weinig persoonlijk jongensportret en zijn felle zelfportretje uit '28. Van Verwey is er o.m. de grote Voorle zing; van Verboog een fraaie teke ning te zien. Kloes verrast hier met een haast klassiek stilleven met groene peren. Van Otto de Kat zijn er o.a. drie stillevens-interieurs, die een ster ke samenhang vertonen in hun decora tieve behandeling. De in aanzet ver wante na-oorlogse jongeren S t e y n, Van Heerden, Damave en Ver poorten zijn met een enkel stuk ver tegenwoordigd. Ton Heyboer ver schijnt hier met twee voor hem bijzon dere recente etsen. Bij de ouderen treft men Jan Visser en Wesseling aan. Een opmerkelijke figuur ter expositie is de in de oorlog te jong omgekomen Henk Henriet, van wiens geduldi ge gave tekeningen de collectie ef meerdere bevat. Voorts ziet men werk van enige figuren uit de Bergens® school en van enige Amsterdammers. Bij de plastieken vindt men de zeer bezielde portretten van Emile Eren' door Mari Andriessen en van prof. Guernieri door Johan Llm- P e r s. L. T. De tentoonstelling is tot en met 8 sep tember te bezichtigen. De voetbal gaat weer rollen. Zondag 18 augustus begint de KNVB met zijn eerste serie officiële wedstrijden. De eerste ronde om de KNVB-beker wordt °.an gespeeld maar de semi-profclubs zijn hierbij nog niet betrokken. Maar voor deze laatsten in Haarlem en om geving betekent zulks niet dat zij de ze laatste zondagen voor de officiële aanvang van de competitie stil zitten, integendeel, vrijwel alle clubs hebben vriendschappelijke wedstrijden georga niseerd en komen in deze ontmoetin gen met hun nieuwe aanwinsten voor de dag. In Haarlem zijn met de wed strijden EDO-RCH en Haarlem-Sparta die de aandacht vragen. De wedstrijd EDO-RCH wordt reeds hedenavond om zes uur op het EDO- terrein gespeeld, in welke strijd EDO met het volgende elftal zal uitkomen: d: Koelemey; a: Petterson en Berends; m: Van Kampen, Van Dijk en Leon hard; v: Spiers, Belfroid, Smit, Kops en Kuyer. Doelman Koelemey Is van zijn in de wedstrijd RCH-Amsterdam opgelopen blessure weer hersteld. Hij liet verle den week tegen ZFC verstek gaan, (een wedstrijd welke een onvolledig EDO- elftal met 41 verloor) maar is thans weer helemaal in orde. De beide backs zijn oude bekenden en in de midden linie zien we als nieuweling op de stop- perspilplaats Van Dijk van Elinkwijk. In de aanvalslinie treffen we de ex- HBC-er Smit op de middenvoorplaats, een jeugdige speler met aanleg, zoon van EDO's succesvolle trainer en naast hem als rechtsbinnen de ex-VSV-speler Belfroid. RCH verschijnt in vrijwel de zelfde opstelling als in de strijd tegen Amsterdam met ditmaal v. d. Voort weer in doel en Brouwer op de rechts buitenplaats voor v. d. Klugt. Het elf tal luidt: d: v. d. Voort; a: Schoonen- berg en v. d. Brink; m: De Jong, Krist en Biesbrouck; v: Brouwer, Mul, Pe ters, Nanai en Henke. In het kamp van de Roodbroeken is men vol goede moed. Dit bleek ons tij dens een dezer dagen gehouden persbij eenkomst waarop we enkele bijzonder heden omtrent de plannen mochten ver nemen. Zoals bekend heeft Haarlem twee spelers uit Suriname tot zich ge trokken en in de strijd tegen HVC ver leden week heeft vooral de rechtsbinnen Degenaar de aandacht getrokken ter wijl ook het spel van de als rechtshalf opgestelde Kilian beloften inhield Naast deze twee zijn als nieuwelingen opgenomen Brokx (ex-Ajax), Koole mans (ex-Zeist) en Planjer (ex-Lugdu- num). De VSV-er De Graaf was reed» lid en speelde o.a. mee tegen Leeds United. Voorts sloot Haarlem een con tract met De Voogd, Oepkes, Boom. Vreeken, Groeneveld, Ketting, Flens, Jacob, Schilpzand, Dinkelberg, Beren- dregt, Sibrandy en Maas en zal zon dagmiddag tegen het geduchte Sparta, dat woensdag slechts met 3—2 van het b-roemde Blackpool verloor, de volgen de combinatie in het veld brengen: d: Snijders (de enige amateur); a: Oep kes en Maas; m: Kilian, De Voogd en Boom; v: Brox, Degenaar, Flens De Graaf en Koolemans. Piet Groene veld is wegens een blessure nog niet beschikbaar. Haarlem ziet de toekomst hoopvol te gemoet. Aan de terreininrichting werd in de afgelopen weken weer de nodige aandacht besteed. Schilders en andere vaklui gaven het geheel weer een fris ser aanzien en omdat ook In het spe lerskamp de geest goed is, vertrouwen de Haarlem-bestuurders er op dat d® Roodbroeken in de a.s. competitie een hartig woordje zullen gaan meespreken. In eik geval zal de wedstrijd van a.s. zondag tegen Sparta ons weer iets wij zer kunnen maken, aldus voorzitter Van Balen Blanken. Sparta verschijnt in zijn sterkste opstelling zodat een interessan te krachtmeting te wachten staat. Op het Haarlem-terrein speelt EDO op woensdagavond 21 augustus a.s. een wedstrijd tegen Elinkwijk, aanvang acht uur waarna op zondag 25 augus tus Haarlem het Dordtse DFC ont vangt. De amateurs treden aan voor d® KNVB-beker. De volgende wedstrijden staan op het programma: TYBB-Scho- ten, Beverwijk-EHS, Kinhelm-Ripperda, ADO-Onze Gezellen, Geel Wit-WB, VVH-Bloemendaal, DIO-Waterloo, HU' legom-HBC, HFC-Velsen, Zandvoori' meeuwen-De Kennemers, THB-DEM' VVSB-TeylingenForeholte-SJC, Lisse' Warmunda. De wedstrijd TYBB-Schoten w°rd| hedenavond op het terrein van TYB^ gespeeld, aanvang zes uur. Op diezelfd avond speelt HFC in Santpoort teg®» Velsen, terwijl de ontmoeting Zandvoori- meeuwen-De Kennemers zondagavon om half zeven wordt gespeeld. Voorts vernemen we dat de wedstuJ Geel Wit-VVB in tegenstelling met ders luidende berichten zondagmiao om half drie op het terrein van, ,,Am- litie Sportvereniging aan de SchalK kerweg, ingang Ripperda-terrein, plaatsvinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2