GOODYEAR VEILIG! Gulden Mogelijk dit jaar nog een Consistorie Geruchten over eventuele inkrimping van de Curie Nederlander in Oostenrijk zwaar gewond Pools diplomaat krijgt in Engeland politiek asyl ijnmiH, Hoge Dominicaanse onderscheidingen Soepele lijnen voor straks UIT Een kwart eeuw „Kunst-Adelt" Voor f 270,000 aan zegels gestolen Richtlijnen voor scholenbouw Door zijn echtgenote verraden Architectenkeuze bij woningbouw Flitslampjes vergroten IEDEREEN ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 PAGINA 5 k Zomercursus Neder landse taal en cultuur Internationale concoursen muziek en dans PRINS BERNHARD OP HOOGOVENS Koning Leopold naar de Verenigde .Staten Het onmisbare vakantie-zonnetje 4 hek jachtveld van de vakantie-camera Precies vijf en twintig jaar geleden stichtte de heer Mau- rice M. J. Lambriex <54 jaar) ^HSS in zijn geboorteplaats Maastricht de katholieke uitgeverij „Kunst- Adelt". Een zeer specifieke uit- ShIHB geverij, welke zich wilde gaan bezig houden met het reprodu- l?sB ceren en uitgeven van kunst- SKhK:v: werken, hoofdzakelijk op reli- gieus terrein. Dit type bedrijf .|1 'JH paste volledig bij de persoon W fl van de stichter. Beschikkend. Ex&L over een grote dosis kunstzin A. MËgS en kunstmin van moeder mee- 111:». gekregen) zag Maurice Lam- briex het als zijn grote levens- ideaal de kunstsmaak bij het volk op een hoger plan te brengen. Daarnaast bezat hij SÊW voldoende handelsgeest (van I vader geërfd) om het zakelijke .dfyaS*»- van zijn onderneming niet uit Jgw ygaBaMllp het oog te verliezen. Kunstzin fêSÊSmSj gepaard aan gezonde handels- geest hebben Maurice Lambriex steeds in staat gesteld trouw jéÊKÊKj te blijven aan het principe van S| ..J&gg „Kunst-Adelt": het uitgeven Aw'y'''%- van goede (overwegend reli- gieuze) kunstwerken tegen een acceptabele prijs. T - „Kunst-Adelt" wilde enerzijds MonrifP I ,am hn PY de strijd aanbinden tegen al te lVldlUICC -LidXIlJJI 1CX kitscherig-zoete platen en prent- jes, die een kwart eeuw geleden erg in zwang waren, anderzijds wilde dit bedrijf niet al te revolutionair, maar langs de weg van geleidelijkheid betere produkten op de markt brengen. Speciaal streefde de heer Lam briex er naar verantwoorde religieuze kunst onder het volk te brengen. Oude kunstwerken van bekende meesters werden op zo goed mogelijke wijze gereproduceerd en als platen of prentjes m de handel gebracht. Toen men hier aan gewend was, zette uitgever Lambriex eigen ontwer pers aan het werk om nieuwe series prentjes en platen te vervaardigen. In de loop der jaren heeft „Kunst-Adelt" zulk een eigen plaats op de markt van de grafische kunst veroverd, dat het bedrijf zich terecht het fsredicaat internationaal kan aanmeten. Niet minder dan 35 landen (waar onder diverse Amerikaanse staten en Japan) betrekken produkten van „Kunst-Adelt" Maastricht. De smaakverschillen in de diverse landen heeft de heer Lambriex genoodzaakt zijn uitgebreid ontwerpersteam zo internationaal mogelijk samen te stellen. Vooral het Duitse publiek is er erg gevoelig voor, dat de ontwerper een Duitser is. Bovendien prefereert Duitsland moderne kunst boven de meer klassieke kunstuitingen. Engeland daarentegen is in hoge mate conser vatief en Frankrijk en Italië romantisch. De heer Lambriex voelt intuïtief aan de jarenlange ervaring heeft hem dit geleerd wat de diverse landen het meest appreciëren. Bovendien voorziet hij, hoe de smaak van het publiek evolueert. Dit laatste is van groot belang, omdat elke nieuwe serie platen of prentjes alvorens de uitgave daarvan begint enkele jaren studie en voorbereiding vereist. Het aftasten van de smaak van het pu bliek, betekent voor de heer Lambriex niet het toegeven aan de vraag naar kitsch. Steeds blijft bij hem hoofdzaak de opvoeding van de massa tot een betere smaak. Dit streven wordt in kerkelijke kring zeer gewaardeerd. Een bewijs hiervoor is wel de hoge Pauselijke onderscheiding: ridder in de orde van St.-Sylvester, welke dezer dagen door de Pauselijke internuntius mgr. Paolo Giobbe te Den Haag aan de heer Lambriex werd uitgereikt. Tevens hield deze onderscheiding ook een kerkelijke waardering in voor het vele charitatieve werk, dat de heer Lambriex in Maastricht verricht. Op echt Maastrichtse wijze is het ridderschap van de directeur van „Kunst-Adelt" in zijn familiekring gevierd. Tot de gasten behoorde nog een andere rid der, pater Dom Robert LambriexO.S.B., secretaris van de Pauselijke internuntius, en broer van de directeur van „Kunst-Adelt", die bij ge legenheid van zijn zilveren priesterfeest ridder in de orde van Oranje Nassau werd. Een feit, dat de feestvreugde dubbel groot deed zijn. «„Nederlandsche Bank be schermt de gulden", zo'n volzin lees je ineens in da krant en je vraagt je af: hoe dóet de Nederlandsche Bank dat. Met nóg meer mannen met pistolen aan de ingang? Ik weet het niet. Trouwens ook niet waaróm de gulden beschermd moet worden. Wie valt dat muntstuk aan? En kan de gulden zichzelf niet bescher men. Goed. Dat zijn dan enkele vragen, op welke ik het antwoord niet weet. Maar er zijn er nog meer. Gisteren nog had ik zo'n gulden in mijn hand. Ik heb hem goed bekeken. Was het een be schermde of onbeschermde gulden? Ik heb hem om en om gedraaid. Maar ik zag er niets bijzonders aan. Wat had ik nu moeten doen? Hem naar de Nederlandsche Bank brengen, die gulden, om hem eventueel te laten beschermen? Het was ineens een hele gewetenscrisis. Ik heb echter toch een oplossing gevonden. Ik heb hem gauw uitgegeven, die gulden. Nu zit die ander er mee. In het gebouw van de rijksuniversi teit te Utrecht zal, evenals het vorig» jaar, een zomercursus voor Nederland se taal en cultuur worden gehouden voor Franstalige buitenlanders, die uit hoofde van hun beroep of om andere redenen hun kennis van de Nederlandse taal en cultuur willen verrijken. De cursus zal worden gehouden van 19 augustus tot en met 12 september 1957. De openingsplechtigheid heeft plaats op maandag 19 augustus, 's middags te 14.30 uur, in de aula van het akademie- gebouw Domplein. 29. De academie Napolitaiene d'e musl- que organiseert te Napels (Italië) van 15 april tot 23 april 1958 het 4e con cours international de piano Alfredo Casella". De deelname aan dit con cours staat open voor jonge componis ten van elke nationaliteit. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij: l'accademia mu- sicale Napoletane segreteria concorso pianistico internazional ,,A. Casella". Largo Guilio Rondino, 29 Napoli (Ita lië). Van 30 september tot 31 oktober zal te Vercelli (Italië) het achtste internatio nale muzi'ek- en dansconcours G. B. Viotti voor zang, piano en compositie gehouden worden. Inlichtingen zijn ver krijgbaar vjjSocieta del quartetto, se greteria del concorzo Casella postale 56, Vercelli (Italia). Woensdagmorgen werd door buren van de heer de Vries aan de Glaslaan te Eindhoven ontdekt dat de tuindeu ren van diens woning openstonden. Men vermoedde een inbraak en alarmeerde de politie. Deze stelde een onderzoek in en constateerde dat een ruit van een der deuren stuk was. Vermoedelijk zijn de inbrekers door forcering van die ruit binnengekomen. Hoewel bleek dat er diefstal gepleegd was, kon aan vankelijk niet gezegd worden wat er ontvreemd was, daar de bewoner met vakantie in Italië was. Daarna is tele fonisch contact met hem opgenomen, waarna het onderzoek verder kon door gaan en kwam vast te staan dat voor een bedrag van ongeveer 270.000 aan zegels van het Sociaal Fonds Bouwnij verheid ontvreemd was. De heer de Vries was correspondent van dit fonds te Eindhoven. De zegels zijn van ver schillende waarden en bestemd om aan werkgevers te worden verkocht, die deze op hun beurt weer aan bouwvak arbeiders bij de loonbetaling uitgeven. Wegens de grootte van het bedrag dat aan zegels ontvreemd is, stelt het So ciaal Fonds Bouwnijverheid een flinke beloning in het vooruitzicht voor hem die belangrijke inlichtingen kunnen ver strekken. Jersey en flanel voor de aanstaande winter, soepele lijnen en een ceintuur, die model geeft. Het linker jurkje (beide zijn van Pierre Billet) met half door lopende ceintuur is van grijze jersey. Het rechtse „en portefeuille" heeft twee grote knopen als garnering. Kragen ontbreken. De draagster moet het verder maken! Z.K.H. Prins Bernhard heeft de wens te kennen gegeven tijdens het parle mentaire industriebezoek, dat 10 sept. aan Hoogovens wordt gebracht, de ont moeting tussen parlementsleden en in- dustrieveTtegenwoordigers bij te wonen. Tafereeltjes in d* tent... in de boot... op een Jommerrijk terrasjekomen (Flits!) nu óók in uw vakantie-album! ÏfVan onze Romeinse correspondent) n Kome beginnen de geruchten weer de ronde te doen, dat er dit jaar toch nog een Consistorie zal gehou den worden, waarin de Paus de creatie J'an nieuwe kardinalen zal bekend mar ■ten. Op overigens zwakke gronden meent men, dat de gunstigste tijd voor *ulk een consistorie het einde of het "eSin van het jaar is. Pius XII hield op 18 februari 1946 zijn eerste en op 12 januari 1953 zjjn volgende consisto rie. Pius XI "riep zesmaal in decem ber een consistorie bijeen, maar heeft die ook in de maanden maart, mei, juni en juli gehouden. Hoe dan ook, in Rome wordt men tegen de winter onrustig en deze onrust werpt nu al zijn schaduw vooruit. Een tweede motief voor de ver wachtingen is, dat op het ogenblik elf kardinaalsplaatsen open zijn. Hier te- genver staat, dat de huidige Paus tot heden er de voorkeur aan gaf om gro tere aantallen kardinalen te creëren: in 1946 dertig,in 1953 vierentwintig. Be- stuurstechnisch geeft een groter aantal „hoeden" gelijk men te Rome zegt de Paus meer armslag voor zijn keuze. Hoewel een uitbreiding van het H. Col lege in de lijn der ontwikkeling zou lig gen, heeft de regerende Paus nooit doen weten, dat hij over een verhoging van het in 1586 door Sixtus V ingestelde getal van zeventig leden dacht. Het is tenslotte bekend geworden, dat de Paus momenteel in Castelgandolfo bezig is met het bestuderen van acten en stukken, die van groot belang zou den zijn voor het directe bestuur van de Kerk. Van welke aard deze studie is, lekte niet uit. Wel hoort men de ver wachting uitspreken, dat de Paus enige belangrijke beslissingen zal nemen, voor hij zijn zomerresidentie verlaat. Sommigen vermoeden daarom, dat een consistorie op handen is. Van het bij eenroepen van een concistorie wordt al tijd officieel aan de buitenwereld mede deling gedaan. De aankondiging van zulk een plechtige bijeenkomst ge schiedt gewoonlijk in de Advent of in de Vasten. Anderen denken aan hervor mingsplannen voor de Romeinse Curie, plannen, die al geruime tijd bestaan. Het heet, lat deze onder meer zouden neerkomen op een inkrimping van de Curie en wel in deze zin, dat de H. Va der op den duur nog slechts vier of vijf kardinalen als te Rome residerende on middellijke medewerkers zou hebben, terwijl niet-kardinalen en vaak jonge re, in elk geval gemakkelijker over- plaatsbare krachten de leiding der ker kelijke ministeries zouden krijgen. In dit geval komt de Senaat der Kerk practisch uitsluitend te bestaan uit kerkprinsen, die over de wereld ver spreid aan het hoofd van kerkelijke ressorten staan. men. zo verluidt, het aantal bisschoppen onder de Vaticaanse prela ten van lieverlee willen verminderen. Deze maatregel zou zich ook uitstrek ken over de leden van de pauselijke diplomatie. De nuntii, internuntii en apostolische delegaten zpn allen bisschop gewijd en hebben de rang van titulaire aarsbis schop. Sommigen zien in het feit, dat de onlangs benoemde internuntius in Ethiopië deze wijding niet heeft ontvan gen ,een bewijs, dat het Vaticaan be reids met zekere hervormingsmaatre gelen begonnen is. De in Eindhoven wonende J. Koster man is met een personenauto, waarin vier personen zaten, in de omgeving van Zeil am See, geslipt en tegen een ^angs de weg staande muur gereden. Als gevolg van de botsing werd de 23-jarige G. Verschueren, eveneens uit Eindhoven, zwaar gewond. De overige inzittenden liepen geen letsel op. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft, in overeenstem ming met de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, aan de ge meentebesturen medegedeeld aan wel ke voorwaarden, door eerstger.oemde minister gesteld, de bouwplannen voor lagere en kleuterscholen moeten vol. doen om voor goedkeuring in aanmer king te kunnen komen. In de leidraad zijn o.m. opgenomen de minimum-percentages netto-lesruim te, welke bij de bouw van de verschillen de soorten van deze scholen worden toe gestaan, do maximum vloeroppervlakte van de leslokalen, de maximale hoogte daarvan en de bouwkosten per m2 netto-vloeroppervlak. Voorts zal van het bouwen van aula's, schoolzalen, lokalen voor bij zondere doeleinden en kamers voor schoolartsen in de huidige omstandig heden moeten worden afgezien. Het verdient echter wel aanbeveling bij het opstellen der plannen rekening te hou den met de omstandigheid, dat even tueel deze ontbrekende vertrekken la ter op economische en verantwoorde wijze kunnen worden bijgebouwd. Eveneens dient te worden afgezien van de bouw van vaklokalen bij scholen voor g.l.o. De bouw van vaklokalen bij scholen voor v.g.l.o. en u.l.o. is daar entegen wèl toegestaan. Bij scholen voor u.l. onderwijs kan per vier leslokalen de bouw van een natuurkundelokaai worden toegestaan en per acht leslokalen een natuurkundelokaai en een tekenlo kaal. De bouw van gymnastieklokalen zal als regel niet worden goedgekeurd. Slechts indien een lagere school wordt gebouwd in een nieuwe woonwijk kan de bouw van een gymnastieklokaal wor den goedgekeurd, mits aannemelijk is dat het lokaal tevens wordt gebruikt voor gymnastiekonderwijs buiten school verband en de bouw van dit lokaal bo vendien door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen urgent wordt verklaard. Bij de bouw van u.l.o. scholen zal van geval tot geval worden beslist of de bouw van een gymnas tieklokaal nodig is. Bij scholen voor kleuteronderwijs wordt per drie werklokalen één spe'ellokaal toegestaan. Ook voor scholen voor Mon- tessorionderwijs, Daltononderwijs en andere moderne onderwijsmethoden gel den vorenstaande normen. HEBT U NOC GEEN FLITSCAMERA» SCHAF ER DAN NU EEN AANt (NADRUK VERBODEN) Mieczyslaw Rehiga, de 26-jarige as sistent van de Poolse handelsattaché in Londen, is gisteren met zijn vier jaar oude zoon gevlucht. De Poolse gehei me politie trachtte hem tegen te hou den, en mannen van Scotland Yard ston den op een kleine afstand de zaak in het oog te houden. De man had suc ces: hij kreeg politiek asyl in Enge land een dag voordat hij uit Londen naar Warschau had moeten vertrekken. Enkele maanden geleden besloot Re- luga een poging te wagen om te vluch ten, maar zijn chefs op de Poolse am bassade in Londen kregen er de lucht van en rapporteerden zijn geval naar Warschau. De 24-jarige echtgenote van Reiuga stond als een vurig communiste bekend, en men gaf haar opdracht hem in de gaten te houden. Reiuga merkte al spoedig dat zijn vrouw een ongewone belangstelling had v.?or al zijn telefoongesprekken en al zijn bezoeken aan niet-communistische kennissen in Engeland. Reiuga merkte dat in zijn woning papieren, brieven en andere zaken overhoop lagen, en ook in zijn kan toor was dat het geval. Een papiertje waarop hij de namen en adressen van zijn niet-communistische vrienden geschreven had, verdween spoorloos. De vorige maand kreeg Reiuga op dracht terug te keren naar Polen. Er voigde een scène, tijdens welke hij zijn vrouw er van beschuldigde hem te bespionneren. Twee weken geleden keerde Reluga's vrouw naar Polen terug. Zij nam haar dochter mee. Reluga's zoontje Richard bleef in Londen. Inmiddels waren de reisorders voor Reiuga zelf gekomen: aan boord van de „Batory" moest hij zondag Engeland verlaten. Reiuga be sloot dat niet te doen, maar in Enge land asyl te vragen. Koning Leopold van België, die voor zitter van een Belgische nationale com missie voor de bestudering van de atoomwetenschap en haar economische en sociale gevolgen is, zal binnenkort een particulier bezoek aan de Verenig de Staten brengen, aldus meldt het Witte Huis te Washington. Hij zal pro blemen bestuderen welke verband hou den met vreedzaam gebruik der kern energie. (Rtr.) Op woensdag 21 augustus zal de ge zant van Iran. de heer Abdol Hossein Meftah, in het gemeentemuseum te 's-Gra- venhage een tentoonstelling openen van Perzische miniaturen uit de collectie van keizer Sjah Hin Sjah Mohammed Reza Pahlevi. De tentoonstelling zal tot 30 sep tember geopend zijn. Tijdens een diner in hotel des Indes in Den Haag heeft de in Nederland geaccre diteerde gezant van de Dominicaanse Republiek, dr. Lui SF. Thomen vrijdag avond, ter gelegenheid van de nationale feestdag van de republiek een aantal onderscheidingen uitgereikt. Mr. J. M. A. H. Luns, minister van buitenlandse zaken, ontving het grootkruis van eer en verdienste van de orde van Quarte, Sanchez en Mella, de hoogste onderschei ding die de republiek kent; jhr. W. E. van Panhuys, chef van het protocol, werd grootofficier in die orde. De consul- generaal, de heer H. H. W. Schrameier— Verbrugge, ontving eerder de versierse len van oficier in de orde van Quarte Sanchez en Mella. Op de foto v.l.n.r.: Jhr. van Panhuys, minister Luns, dr. 1 homen en de heer SchrameierVer- brugge, na het uitreiken van de onder scheidingen. De Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft er in een circu laire bij de gemeentebesturen op aan gedrongen, dat zy by woningopdrach ten, waarbij zy rechtstreeks of zijdelings betrokken zyn, de grootst mogeiyke zorg zullen besteden aan de keuze van een architect. Deze aandrang is een gevolg van een advies van de Raad voor de Woning bouw die erop heeft gewezen, dat als gevolg van onvoldoende bekwaamheid der ontwerpers vertragingen kunnen ontstaan bij de voorbereiding van bouw plannen. Daar het architectenberoep niet beschermd is en er geen enkele waarborg is voor de deskundigheid van de beoefenaars van dat beroep, meent de Minister, dat de Raad voor de Wo ningbouw terecht aandringt op een zorg vuldige keuze van een architect. Anderzijds is de Minister van mening, dat het niet nodig of wenseiyk is dwin gende eisen aan de opdrachtgevers te stellen, omdat in vele gevallen tussen opdrachtgevers en architecten, wier vakbekwaamheid buiten twijfel staat, reeds vanouds relaties bestaan. In der gelijke gevallen zou het stellen van dwingende bepalingen wel eens de ver traging kunnen veroorzaken, welke de Raad voor de Woningbouw juist tracht te voorkomen. Voor het geval moeilijkheden by de keuze van een architect aanwezig zpn, wijst de minister op de mogelijkheid het College van Advies te raadplegen, in gesteld door de Bond van Nederlandse Architecten, Weteringschans 102 te Am sterdam, dat kosteloze adviesen ver strekt. Handelmij. „Van Rossum Co'.'N.V. Mauritskade 57 Den Haag Telefoon 116330 Advertentie Breng dit jaar de volle buit aan vakantie-foto's mee terug. Kiek niet langer alleen buiten-in-de-zon, maar ook „onderdak" of bij avond en slecht weer! Met Philips „Photoflux", het moderne, handige flitslampje, dat overal komt waar de zon niet komt. Steek enkele doosjes „Photoflux" in uw bagage en ga flitsen: feilloos, goedkoop en gemakkelijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5