m ONTMOETING IN WARM PARIJS i Tweede St.-Bernardsklooster op grens van Tïbet en China W Oude dag in hotelkamer D A De dwaasheid van Robert Fulton TdhóVt BOUILLON ZO BLIJFT U GEZOND D' Arbeidersbelangen in het geding Captain Cheshire behulpzaam in een Frans klooster Richtlijnen voor scholenbouw HET STOOMSCHIP HONDERDVIJFTIG JAAR OUD Worden Nederlandse mannen het meest verwend? w Europese gemeenschap De Groene Draeck op de Zeeuwse wateren Klacht over de jeugd in T s j echoslo wakij e 35 ct per dübbel tablet ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1957 PAGINA van kostelifk vlees voor krachtiger soepl Behartenswaardige adviezen over voeding, arbeid, sport, slapen, ontspanning en wilsopvoeding Het klooster op de Orote St. Bernard. aar de aloude heerweg van Mon- treux naar Aosta tussen de Mont Menouve en de Grand Gol- liaz op 2473 ra hoogte over de waterke ring klimt, ligt het klooster en het hos pitium van de Reguliere Kanunniken van St.-Augustinus. Vlak erbij staat het standbeeld van* de man, die de stich ting haar aanzien gat en de pas z\jn naam, Sint Bernardus. Reeds keizer Augustus had hier een hotel doen bouwen, toevluchtsoord voor reizigers en het heeft er tot in de mid deleeuwen gestaan. Karei de Grote res taureerde het, maar later brandden de Saracenen het plat. Naar een tempel tje ter e,*e van de vader der goden Ju piter, is het punt vele eeuwen onder de naam van de Jupiterberg bekend ge bleven. Omtrent 1070 heeft Sint Bernard, die aartsdiaken was in Aosta, op deze his torische plek een klooster opgericht en een nieuw hospitium. Zjjn koorheren gaf hij als taak de dienst van God aan et altaar, de zorg voor de zielen, de (Vervolg van pagina I.) langrjjkste moet worden aangewezen. De dertien voornaamste Europese lan den (afgezien van Sovjet-Rusland ?n de landen achter het IJzeren Gordijn) vormden tot voor enkele jaren zodanige afgesloten eenheden, dat zij zich niet an ders dan als eikaars concurrenten op het gebied van de voortbrenging van goederen konden beschouwen. Dit leid de en leidt in zeker opzicht nog steeds tot de meest onlogische situaties. Ons land is eens genoemd een overbevolk te boerderij op het Noordzeestrand. Maar wie met de trein of per auto Europa eens doorkruist, moet het op vallen dat hij in bepaalde streken van Frankrijk uren kan reizen zonder een huis te zien, zich ergerend aan prac- tisch braakliggende gronden. In Italië ls aap geen stukje behoorlijke land bouwgrond te komen en honderddui zenden mensen leven daar in de bitter ste armoede. Desondanks leggen de landen elkander grote moeilijkheden in de weg, zelfs als men toeristisch bi) el kaar op bezoek wil komen, maar zeker bij het aantrekken van vreemde arbei ders of bi) het aan elkander verkopen van diverse produkten. Het inzicht in de noodzaak van een grotere samenwerking is reeds oud. De Volkerenbond was een poging, de men sen dichter bijeen te brengen. En ook de Europese gedachte ls heus niet van de laatste jaren. Nu begint er eindelijk tekening te komen. Zoals boven gezegd leidde het plan Schuman in 1951 tot de totstandkoming van de Europese ge meenschap van Kolen en Staal. De ge wone man spreekt hier tamelijk laat dunkend over en meent dat dientenge volge de kolen die hij in zijn kachel ver stookt slechts duurder zijn geworden. Inmiddels werd op 25 maart 1957 in Rome het verdrag gesloten tot op richting van de Europese Economi sche Gemeenschap. Er is hierover reeds zoveel, ook in ons blad, geschreven, dat wii er geen behoefte aan hebben de fei telijke inhoud van dit verdrag hier weer te geven. Begin oktober zal het onder werp van bespreking uitmaken in de Tweede Kamer. Deze week hebben de verschillende kamercommissies hun voorlopige besprekingen beëindigd, is het afdelingsonderzoek verricht, zodat we kunnen zeggen, dat de parlementai re behandeling nu ook in Nederland in volle gang is. Wat ons bi) het geheel van deze zaak al jaren opvalt, is, dat de grotere een wording van West-Europa een zaak dreigt te worden, die voor een groot deel langs de massa van ons volk heen gaat. Voorzover het een politiek, en so- ciaal-economisch-technisene aangele genheid is, spreekt het vanzelf dat de leiders ervan vakbekwame mensen moeten zijn. Maar het zou ook voor hen heel wat betekenen, indien zij wis ten, dat zij inderdaad handelden, niet alle'en in het belang van de mensen die zij vertegenwoordigen maar ook werkelijk namens die mensen en met hun volledige instemming. Wanneer we nagaan welke de oorza ken zijn van de dalende belangstelling, die de arbeiders in hun beweging stel len, dan stuiten we telkens weer op het naar onze mening onhoudbare verhaal, dat de romantiek uit de beweging zou zijn verdwenen. Ondertussen wordt er braaf gekankerd over bestedingsbeper king en te grote ioonverschiilen tussen ,,hoog en laag". De resultaten beschou wend, die in enkele jaren tijds op sociaal gebied zijn bereikt door de E.G.K.S., kunnen we niet anders zeggen dan dat de stichting van deze gemeenschap niet alleen zegenrijk belooft te worden maar dit reeds is. Niet alleen nam de pro- duktie van kolen en staal in enkele ja ren belangrijk toe maar er werd reeds veel gedaan voor een betere huisves ting van de werkers in deze industrieën, voor de veiligheid in de mijnen, voor de gezondheidszorg, enz. Er wordt op het ogenblik nogal ver zet aangetekend tegen het voorgestelde verdrag op grond van enkele bepalin gen die loonstijgend zullen werken. We zouden deze critiek rustig willen laten voor wat zij is. Het zal nog tientallen jaren duren voordat we inderdaad kun nen spreken van een Europese gemeen schap. Als wij onze critiek in één woord mogen samenvatten dan ls het op de aanduiding van het verdrag dat zich noemt een Europese Economische Ge meenschap. Dit typeert bet uitgangs punt. De sociale intenties zijn ons te veel op de achtergrond geraakt. Ook dit is een reden waarom naar onze me ning zeker de georganiseerde werkne mers er zich veel meer voor moeten in teresseren opdat ook hun stem mede- klinke in de groei van een waarach tige Europese gemeenschap. gastvrijheid en de hulp aan medemen sen in nood. Met slechts een korte tussenpoze hebben de leden van deze orde een der oudsten in de Kerk, stammend uit de vierde eeuw sindsdien daar op de barre hoogte hun werk gedaan. Zij waren de trouwe wachters van de pas, de Samaritanen van het hooggebergte en menig conventslid is van een red dingstocht niet meer teruggekeerd. De honden, die zij als hun helpers op kweekten, werden overal bekend. Een museum in Bern bewaart het gebal semde lichaam van een van hen, Barry, de beroemdste hond, die het klooster ge had heeft. Barry heeft meer dan veer tig mensen het leven gered. Hij was bijzonder intelligent en heeft daarvan krasse bewijzen gegeven. Toen hij eens in een spelonk van ijs en sneeuw een jonge man vond, die de bevriezings- dood nabt) was, likte en „masseerde" Barry hem zolang, tot hij bij kwam. Daarna wist hij zich onder zijn hulpe loze patiënt te wringen en slaagde erin hem op zijn rug naar het hospitium te dragen. Barry heeft een tragische dood fehad. In een storm vond hij een ver- waalde militair, die uitgeput in de sneeuw ingeslapen was. De hond wekte hem, maar de half verdoofde soldaat dacht, dat hij door een wild dier werd aangevallen. Hij wist zijn geweer te be machtigen en schoot zijn redder neer. De moderne middelen van vervoer hebben de paters van de Grote St.-Ber- nard met nun honden voor een goed deel van hun menslievende taak ont last. Wachters van de pas zijn zij ech ter gebleven, gereed om hulp te bie den. Hun rest verder het voornaamste doel, waarvoor zij zich terugtrokken in de Alpen, het opus Dei en de zielzorg in naburige bergdorpen. Toch kruipt het bloed, waar het niet kan gaan. Onlangs hebben zij een missie ge sticht in het hoge en woeste gebergte op de grens tussen Tibet en China. Te Welsi (Yunnan) aan een veel gebruikte pas bouwden zU een tweede Sint Ber nardsklooster met een hospitium en aan hun oude werk voegden zij een nieuwe taak toe: die der evangelisatie. De Groene Draeck, het jacht van prinses Beatrix, maakte vrijdag een tocht over de Zeeuwse wateren. Konin gin Juliana heeft gedeeltelijk deze tocht meegemaakt. Om ongeveer kwart over acht vrijdagavond meerde men in de vluchthaven te Zijpe, waar de koningin van boord ging. Prinses Beatrix bleef aan boord. Het jacht is om ongeveer half negen vertrokken. n augustus is het in Parijs anders dan alle andere maan den. In de warme straten ziet men om de zoveel winkels een pand, dat er dichtgetimmerd uitziet met cloture annuelle" op de deur. Wie maar even kan, sluit wegens vakantie. Miljoenen Parijzenaars zijn uit de benauw de, lawaaiige stad weggetrokken en tegelijkertijd hebben tien duizenden Fransen uit de pro vincie en Amerikaanse toeristen bezit genomen van de eethuisjes en de terrasjes op de Champs Elysées. Waar ze zich eerst ver gaapt hebben aan de restanten van de zomerjaponnen in de eta lages, die volgens goed Frans ge bruik in de selecte modezaken nooit op poppen geëtaleerd wor den, maar coquet neergevleid, opgestopt met vloeipapier. Het is echter allemaal heel duur. Een Frangaise vertelde ons, dat ze haar kleren ging kopen in Lon den, mèt de reis mee was dat dan nog goedkoper dan dat ze de dure fckleren in haar eigen land kocht. Maar dat is dan nu ook uit, met de nieuwe devaluatie van de jranc. Als de zon schijnt, lopen de vrouwen op de Champs Elysées in heel ver gedecolleteerde, mouwloze lichte jurken, die in deze vuile stad wel elke dag ge wassen en gestreken moeten wor den. Wij begrijpen nooit wanneer Franse vrouwen, die allemaal hard werken, dat doen en hoe de toeristen het doen weten wij ook niet, want er zijn veel van de kleine was- en strijkdiensten (die met hun strijkbout een jurk of blousje een nieuw aanschijn kun nen geven zoals ze dat bij ons niet presteren) gesloten. De paardjes, die sjokken voor het anderhalve rijtuigje, dat op de Champs Elysées voortrolt, alleen ten pleziere van de vakantie gangers, dragen nog steeds een mutsje, maar de vrouwen lopen vrijwel allemaal blootshoofds. En als men dan eens een opvallend geklede vrouw op straat ziet, met een hoed op, die langoureuze armbewegingen maakt als een sierlijke waterplant, dan is dat een mannequin van een van de grote modehuizen, die vereeuwigd wordt voor een of ander mode blad en door de fotograaf wordt geknipt tegen een „echt Parijse" achtergrond. Amerikaanse toeristen en vakantiegangers uit de provincie hebben bezit genomen van de terrasjes. de Engelse captain Cheshire. De R.A.F.-held uit de oorlog, die als waarnemer vanuit een vliegtuig de gevolgen van de A-bomex plosie op Hiroshima meemaakte, wat een onvergetelijke indruk op hem maakte. Deze veelbesproken katholiek geworden Engelsman, die zich als apostel gedraagt, in zijn land overal tehuizen heeft gesticht voor ongeneeslijk zieke militairen en aan hun verzorging zijn leven wijdt, zou de volgende dag naar Indië vliegen* waar hij dit zelfvergetend werk ook be gonnen is. Maar naar buiten toe verraadt niets het vuur dat in hem brandt, hij maakt een bijna jongensachtige indruk en zijn ge reserveerde zwijgzaamheid schrijft men toe aan de Engelse beheerstheid. De vriendelijkheid van zijn doorgrondende blik is echter veel méér dan alleen maar beleefdheid en het was onge twijfeld niet alleen maar de voor komende galanterie van de Engelsman, die hem na tafel deed verdwijnen om achter de coulissen te helpen in de keuken. wij haar dapper uitgaan, het oude dametje, dat in ons hotel al ja renlang een kamer bewoont en die op haar broze beentjes, met stok en zonnebril, een slingerend tasje aan de smalle arm, zich voorzichtig in het aanstormende verkeer waagde om in een res taurant haar middagmaal te ver overen. Men ontmoet in Parijs altijd mensen, die in de trieste situatie verkeren, dat ze nergens anders een „home" kunnen vin- als half Nederland, ontmoet je in een week tijds meer merk waardige mensen dan thuis in een jaar. De ene dag schudt je de hand van een modekoning, de dag daarop word je omhelsd (op zijn Frans) door de stichteres van een uitzonderlijke congregatie. In e toeristen, die Parijs nu be volken, komen er voor de stad, en de prachtige bos sen van Fontainebleau buiten Parijs zijn op augustus-zondagen veel leger en stiller dan anders. De groene hagedisjes spelen er ongestoord tussen de prachtige bedekking van hoge varens en de beroemde majestueuze bomen hebben er het rijk heel alleen. Er zijn deze weken ook maar weinig klimmers, die op de na tuurlijke rotsformaties van de alpinisten-school zich oefenen in de edele sport van het bestijgen van vrijwel onbegaanbare grim mige steenruggen. Wie wèl als Parijzenaars in de zomerse stad achterblijven dat zijn de oude mensen, die niet als grootvader of grootmoeder met een gezin naar zee zijn getrokken en waarvan er vele door de er barmelijke woning-situatie ge doemd zijn in een hotel hun oude dag te slijten. Elke ochtend zagen den dan in de onpersoonlijke om geving van een hotelkamer. Zij was anders zo slecht nog niet uit, het kittige tachtigjarige me vrouwtje, want tijdens de jaren, dat ze er woonachtig is, heeft het hotel een voor Franse begrippen ongewone verfrissing ondergaan onder de handen van de Zwitser se eigenares. Een verblindend schone witte gevel straalt de be zoeker tegen en er is een keurig tuintje voor met ijzeren krul- stoeltjes en kleurige parasols. En zoek dat elders maar eens in het hartje van de stad! Een oasetje schoongeboend Zwitserland, in gericht met Franse smaak, dat als gasten Franse bewoners en Zwit serse toeristen trekt. dat klooster te Brou, even buiten Parijs, waar de communauteit wordt gevormd door zieken en invaliden (wij hebben daar inder tijd uitvoerig over geschreven in ons blad van 25 september 1954) troffen wij bij ons bezoek enkele zondagen geleden aan de lunch In het gastenhuis van het kloos ter stonden, omdat het zo warm was, alle deuren open. En van beneden klonken, tussen borden gerammel, de stem van de huis houdster-gastvrouw en de rus tige, zware stem van Cheshire. 71 /r et de beslistheid, waarmee yj hij Engelsman blijft, en zich 's avonds in smoking kleedt als hij, ook in een klooster, te gast is, is hij behulpzaam tot in het allernederigste. „II est tor- dent, mon petit capitaine", zegt de Franse moeder-overste, een prachtige, wijze vrouw, met de houding van een vorstin en humor als vuurwerk. Twee be proefde mensen beiden levend met een halve gezondheid die ieder dagelijks geconfronteerd worden met onherstelbaar groot lichamelijk lijden van anderen, en die door hun helpende hou ding hun eigen heiliging vinden. A. Bgl. l maandenlang woont er ook een Egyptische, die uit haar land verjaagd is en nu in Rome een modehuis wil gaan be ginnen. Waar ze gaat vechten voor het behoud van de „goede smaak" zoals ze zegt. Niet al die malle fantasieën van de grote couturiers, maar kleren, die de vrouw draagt als een stuk van zichzelf. Kleren waar ze lang plezier van heeft, van heel dure, mooie materialen, want „wat moet je rijk zijn om goedkope kleren te kunnen kopen", In een wereldstad als Parijs, die bijna zoveel inwoners heeft De mannequin geknipt tegen een „echt Parijse" achtergrond. De minister van Volkshuisvesting e# Bouwnijverheid heeft, in overeenstem* ming met de minister van Onderwij Kunsten en Wetenschappen, aan de g®* meentebesturen medegedeeld aan wel* ke voorwaarden, door eerstgenoemd® minister gesteld, de bouwplannen voo' lagere en kleuterscholen moeten vol» doen om voor goedkeuring in aanmer* king te kunnen komen. In de leidraad zijn o.m. opgenomen de minimum-percentages netto-lesruiffl' te, welke bij de bouw van de verschillen de soorten van deze scholen worden toe gestaan, de maximum vloeroppervlakte van de leslokalen, de maximale hoogte daarvan en de bouwkosten per mJ netto-vloeroppervlak. Voorts zal van het bouwen van aula's, schoolzalen, lokalen voor bij' zondere doeleinden en kamers voor schoolartsen in de huidige omstandig heden moeten worden afgezien. Het verdient echter wel aanbeveling bij het opstellen der plannen rekening te hou den met de omstandigheid, dat even tueel deze ontbrekende vertrekken la ter op economische en verantwoord® wijze kunnen worden bijgebouwd. Eveneens dient te worden afgezien vaB de bouw van vaklokalen bij scholen voor g.l.o. De bouw van vaklokalen bij scholen voor v.g.l.o. en u.l.o. is daar entegen wèl toegestaan. Bij scholen voor u.l. onderwijs kan per vier leslokalen de bouw van een natuurkundelokaal worden toegestaan en per acht leslokalen een natuurkundelokaal en een tekenlo kaal. De bouw van gymnastieklokalen zal als regel niet worden goedgekeurd. Slechts indien een lagere school wordt gebouwd in een nieuwe woonwijk kan de bouw van een gymnastieklokaal wor den goedgekeurd, mits aannemelijk iS dat het lokaal tevens wordt gebruikt voor gymnastiekonderwijs buiten school verband en de bouw van dit lokaal bo vendien door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen urgent wordt verklaard. Bij de bouw van u.l.o. scholen zal van geval tot geval worden beslist of de bouw van een gymnas tieklokaal nodig is. Bü scholen voor kleuteronderwijs wordt per drie werklokalen één speellokaal toegestaan. Ook voor scholen voor Mon- nniwïonderwÜs' Daltononderwijs en den vorensdteaTnea°n^^jsnmethoden gel" ,,Rude Pravo", het blad van de choslowaakse communistische part"' schreef gisteren, dat het merende®' van de Tsjechoslowaakse jeugd P°'1" tieke vraagstukken uit de weg gaat» geen belang stelt in belangrijke social® problemen en verantwoordelijkheid schuwt. De jeugdorganisatie met meer dan een miljoen leden heeft haar commu nistisch karakter verloren en werd door vele jongeren beschouwd als ,,een loutere formaliteit". „Rude Pravo'' voegde eraan toe, dat het moeilijk iS voor de party tot de Jeugd door te drin gen. Het blad klaagde dat er nog t« veel kleinburgerlijke gewoonten onder de jeugd ziin. Leiders van de jeugdor ganisatie zeggen, dat naar schatting slechts 5 pet. van de 1.200.000 leden lid is van de communistische partij. (Reuter) De zestiende jaarlijkse internationa le padvindersconferentie heeft gisteren besloten de wereldjamboree 1959 op de Philippijnen te houden. Voorts werd besloten de zeventiende internationale conferentie in hetzelfde jaar in Indië te houden. (U.P.) Op 17 augustus is het precies an derhalve eeuw geleden, dat voor het eerst in de Nieuwe Wereld een schip, door stoom voortbewogen, zijn weg over het water gezocht. De wereld heeft het stoomschip te danken gehad aan een jongen die er van droomde kunstschilder te wor den, omdat hij op school alleen maar voor tekenen een goed cijfer wist te behalen. Een artistiek jon getje dus. Die dankbaarheid was echter pas nodig, toen uit dat jongetje, dat Robert Fulton heette, een man was gegroeid en het leven hem langs de nodige kronkelpaden daar had ge bracht, waar zijn bestemming lag. Die kronkelpaden waren de zorg, op jeugdige leeftijd al, voor moeder, broers en zusters zijn vader was reeds vroeg gestorven een wis selvallig bestaan als portretschilder en machinetekenaar, een contract met de beroemde Benjamin Frank lin, een zeereis over de Atlantische Oceaan, de hulp en protectie van een beroemd Engels kunstschilder en een groot en steeds groeiende be« langstelling voor technische snufjes en uitvindingen. Ja, men zou tot die kronkelpaden zelfs kunnen rekenen een mislukte poging om het Frank rijk van Napoleon aan een nieuw oorlogswapen te helpen, de onder zeeër namelijk. Als het aan Fulton had gelegen, was de duikbootoorlog, zoals die in de eerste wereldoorlog door de Duitsers werd gevoerd, een goede honderd jaar eerder geïntro duceerd. Een vaartuig voortbewegen met be hulp van stoom, daar had men al wel eerder van gedroomd. De Franse na tuurkundige Denis Papin had in de 17e eeuw al geprobeerd de wereld met zo'n stoomschip blij te maken. Maar het was geen succes geworden. Minder ver terug in het verleden, in 1786, had een originele Amerikaanse horlogemaker, John Fitch een idee gehad, Hij wilde een schip construe ren, waarin de roeiriemen door mid del van stoom werden heen en weer bewogen. Dat was zoiets ais de, van later datum zijnde, primitieve pogin gen om een vliegtuig te bouwen, waarmee klapwiekend gevlogen zou moeten worden. Fitch kreeg wel een patent, maar geen geld om zijn vin ding te verwezenlijken en zocht in ar ren moede de dood. Robert Fulton was in 1765 te Little Britain in de Amerikaanse staat Penn- sylvanië geboren. Hij was de oudste van vijf kinderen en hij was zeventien toen hij besloot te zorgen, dat zijn moe der een boerderijtje zou kunnen kopen. Al gauw was hij tot de conclusie geko men, dat hij maar één talent bezat, dat hem in staat zou kunnen stellen dat be sluit uit te voeren en daarom verhuis de hij een jaar later naar Philadelphia, waar hij hoopte portretten te kunnen verkopen en waar machinebouwers wa ren voor wie hij constructietekeningen zou kunnen maken. Portretschilder was in die dagen in Amerika een merkwaardig vak. Het had iets van het moderne venten met prentbriefkaarten. De schilder ging van huis tot huis en probeerde de be woners enthousiast te maken voor het conterfeiten van hun fysionomie. Er waren in dat gilde daar zelfs on dernemende lieden die een techniek van een soort prefabricating hadden uitgevonden. Ze kwamen aan de deur met een serie welgeschapen portret stukken waarop alleen het gelaat nog ontbrak. De gegadigde zocht dan een imposant exemplaar uit en het ge zicht werd dan meteen ingevuld. Drie jaar hield Fulton dit uit, toen werd hij door een kennis, Benjamin West, een beroemd schilder, uitgenodigd naar Londen te komen. Daar be gon zijn belangstelling voor de techniek zich steeds meer te ontwikkelen. Naast zijn schilderkunst begon hij zich toe te leggen op uitvinden. Onder ztjn proef stukken waren een cirkelzaag voor het zagen van marmer en een vïasspinma- chine. In 1797 kreeg hjj de opdracht een groot schilderstuk te maken in Frankrijk. En ook daar verwaarloosde hij het gelief de uitvinden niet. De oorlog tussen Frankrijk en En geland bracht hem op een attractief idee: een duikboot te maken, waar mee men een schip zou kunnen be sluipen om dan een torpedo onder aan de kiel te hangen en het vijandelijke schip zo in de lucht te blazen. Hoewel hij er inderdaad in slaagde met zijn Nautilus een oude lichter in de Seine op te blazen, liep de zaak verder op niets uit. Fulton was een volhouder, hij geloof de In zijn uitvindingen. En bij de ver werkelijking van zijn stoomschip liet hij zich door de tegenslag met zijn duikboot niet ontmoedigen. Hij liet zich zelfs niet ontmoedigen door de Eerste Consul, Napoleon Bo naparte, die hem bij een audiëntie een mondvol sigarenrook in het ge zicht blies en honend toevoegde: ,,U verbeeldt zich, een schip te kunnen voortstuwen met behulp van sigaren rook?" Dat was een tegenvaller, ongetwij feld. Want kort tevoren nog had de Consul wél lets in het Idee van de Amerikaan gezien. En nu bleek op eens, dat Napoleons oordeel zich to taal gewijzigd had. Het was regelrecht pech, maar Ro bert Fulton wist iets af van pech. Want al eerder had hij andere pech gehad met zijn stoomschip-idee. Hij had een oude stoommachine gekocht en die in gebouwd in een boot. Maar toen hij er een demonstratie mee wilde geven, brak het scheepje in tweeën onder de last van de zware machine. Fulton was niet ontmoedigd en bouwde onverstoor baar een tweede stoomschip. En toen een geslaagde demonstratie daarmee wel het Franse publiek, maar niet de autoriteiten enthousiast kon maken, keerde hij Frankrijk de rug toe en ver trok in 1806 per zeilschip naar zijn vaderland. Zijn compagnon, Robert Livingston, ambassadeur van de Verenigde Sta ten te Parijs en bezitter van Fitch' patent, -'st voor hem in Amerika een subsidie los te krijgen en daarvan liet hij daar een schip van 150 ton bou wen. Maar de pech bleef hem achtervol gen. Want hij had de stoommachine be steld bij een Engelse firma Enge land speelde in die tijd op dat gebied de eerste viool en gaven nu de Britse autoriteiten geen vergunning voor de uitvoer van de machine. Een niet ein digende stroom van rekwesten reisde van de Verenigde Staten naar Engeland en eindelijk, in het voorjaar van 1807 kwam de vurig verbeide vergunning los en aanvaardde de stoommachine de tocht naar de Nieuwe Wereld. Het schip was intussen al gereed ge komen en het was naar de geboorte plaats van Livingston de Clermont ge doopt. Maar de Amerikanen hadden er een schilderachtiger benaming voor be dacht en noemden het „Fulton's Dwaas heid". Fultons Dwaasheid" was wat men noemt een „bakbeest", het was een schip met een platte bodem. Een won derlijk bouwsel in het oog van de toe schouwers, die de ranke zeilschepen ge wend waren. Want het was een rader boot. De „Clermont" was uitgerust met twee grote schoepenraderen met een doorsnee van vijf meter, één aan elke zijde van het schip. En de stoommachi ne, die open en bloot op het schip was neergezet, was getooid met een lange schoorsteen, die tien meter de lucht in stak. Een lachwekkend geval, dat echter luguber werd, zodra de dikke, zwarte roetwolken boven uit de schoorsteen pijp begonnen te pullen en de machi ne met oorverdovend geraas begon te werken. Maar zij voer, op die zeventiende augustus, zij voer 32 uur lang op het water van de rivier de Hudson, van New York naar Albany, een afstand van 240 kilometer. Het werd een groot succes en Fulton was de held. In september daaropvol gende was er al een geregelde stoom boot-dienst tussen New York en Albany geopend. Maar Robert Fulton was niet alleen een held, hij was ook een baanbreker. Het stoomschip begon de oceanen te veroveren. Negen jaar later, in 1816, al, had een Nederlandse stoomboot, onder commando van een Engelse kapitein, de tocht over de Atlantische Oceaan gemaakt, van Den Briel naar Cura sao zonder gebruik te maken van zeilen. Van dit succes had Robert Fulton evenwel geen getuige meer mogen zijn. In het jaar 1815 nog vóór zijn vijf tigste verjaardag was hij gestorven ten gevolge van een longontsteking. Nog'even arm, als toen hij van deur tot deur ging met zijn portretten. MR. H. C. M. EDELMAN. Advertentie Nederlandse vrouwen zorgen bijzonder goed voor de man. De verwennerij begint al in de keuken, in de pannen! Vooral de laatste tijd komen daar bijzonder lekkere maaltijden vandaan. Moeder heeft iets nieuws ontdekt .Knorr bouillon. Knorr bouillon tabletten uit Zwitserland. Smaakverfijners voor alles en nog wat: soep, sausen, groenten, ra- goüts, hachee, puree en ga zo maar door. Van één zo'n Knorr tablet tovert ook met kokend water een hele liter bouillon. Door de Knorr koks bereid van kostelijk vlees en geurig verse groenten; licht gezouten en gekruid, precies zoals U alles wenst! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met ll praktische vlug-klaar-recepten. U kunt het zó aanvragen: sluit een post zegel van 10 ct. met uw naam en adres, in een gefrankeerde envelop en adres seer: Knorr, Postbus 1700, Amsterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. Vtnaordlod ondor Ucenila «ontrol* van Kaart AG. Thayngan Zwitserland» door Mondo N.M. BrussoL Uit deze passage blijkt dat de schrij ver gezond leven en levenskunst als een geheel wenst te zien. Het zal de trouwe lezer van deze kroniek niet verbazen als wij hiermee van harte instemmen. (Van onze medische medewerker) et schrijven voor le ken over medische onderwerpen is geen eenvoudige zaak; wij hebben dit al eens eerder uiteengezet. Het gaat doorgaans om veelzijdige en ingewik kelde problemen, zodat men onvolledig moet moet zijn en het zelden mogelijk is tot de kern van de zaak door te dringen. Om verkeerd inzicht en ver warring te vermijden is het daarom beter bepaalde onderwerpen geheel te laten rusten. Bovendien wordt de schrijvende medicus in zijn keuze sterk beperkt als hij er van uit gaat de lezers te willen helpen en niet hun menselijke nieuwsgierigheid res pectievelijk sensatielust te bevredigen. Onze Nederlandse pers steekt hierin gelukkig gunstig af bij wat sommige buitenlandse bladen en tijdschriften presteren. Voor populaire lectuur op medisch gebied in boekvorm gelden dezelfde moeilijkheden. Wij zijn daarom ver heugd u enkele zeer geslaagde boekjes te kunnen aankondigen. Het eerste is: „Zo blijft u gezond" van de bekende publicist dr. Schlichting die beknopt en toch op onderhouden de wijze in een kleine twintig hoofd stukjes een aantal nuttige wenken geef inzake het behouden van een gezonde geest in een gezond lichaam. Vanzelf sprekend heeft de schrijver in het kader van een dergelijk boekje niet gestreefd naar encyclopedische volle digheid; hij heeft een aantal voor de hand liggende hygiënische onderwer pen bij de kop genomen en geeft, ge zellig babbelend, behartigenswaardige adviezen, o.a. over voeding, arbeid, sport en gymnastiek, rust, slapen en ontspanning en tenslotte over liefde, wilsopvoeding en last but not least over sexualiteit. e laatste hoofdstukken over de geestelijke gezondheid zijn even eens zeer waardevol. De tekst spreekt voor zichzelf, waarom wij vol staan met nog enkele regels aan te halen uit het hoofdstuk „waarheid": „Vele mensen worden in hun jeugd dom gemaakt door hun de waarheid te onthouden, door op vragen niet te antwoorden maar er om heen te pra ten. Sommige volwassenen doen dit, Een enkel voorbeeld: in het hoofd stukje over sport en gymnastiek schrijft hij: „Als het mogelijk is moet men de kinderen leren zich elegant te be wegen. Mensen, die zich elegant be wegen, hebben daarmee meteen een zekere zelfbeheersing, die voor het leven en zelfs voor het hogere leven, zeer nuttig is. Maar er zijn vele men sen, die daarvoor niet gebouwd zijn, die niet anders kunnen dan een zware beweging uitvoeren en sommigen, die zogenaamde losse ledematen hebben, hebben zelfs stuntelige manieren, die waarschijnlijk nooit veranderd kunnen worden. By velen echter is een poging, om de beweging te verfijnen, gerecht vaardigd en zelfs nuttig". omdat zij menen dat de kinderen blW delings het gedrag van de ouderen moe ten navolgen en zelf niet moeten den ken. Anderen doen dit omdat zy G lui zijn en weer anderen omdat zij beantwoorden moeilijk of pyniyk vu1 den" notl- Een en ander moge voldoende vno zijn om dit wijze boekje e hartelijke aanbeveling mede te geV® n Het is eenvoudig uitgevoerd in t fris omhulsel. Als geschenkje lukt ons zeer bruikbaar. gt. Zo biyftU Dr. Th. H. Schlichting: gezond. Raad en Daad-serie, uitgave Tuyl N.V., Zaltbommel-Antwerpen. vat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 6