Elfde Hertog van Devonshire moet zijn kunstschatten verkopen H Chatsworth behouden gebleven, Hardwick Hall verkocht fé::» m M' i Pisa en de zwaartekracht Naar een tweede burger oorlog in Columbia? Van horen en zien gesproken Britse fiscus eist deel van kolossale erfenis f*3 1 ttjf RESA-HILVERSUM Voorlopige regering in Bogota ZATERDAG 17 AUGUSTUS 195v PAGINA 7 liSi Moederschap KC1 Benoeming van hoogleraren Rectores magnifici rijksuniversiteiten Benoemingen rechterlijke macht STAATSEXAMEN (HBS Gymn.) S-/' $*4: M HET GAAT SCHEEF MET DE TOREN Play back" en „doublen" Exit T.V. in Noorwegen Lichte rand Het schaap, nuttig en schilderachtig De 37-jarige Hertog van Devonshire. Het is een min of meer precaire onderneming een boek als dit in de tegenwoordige tijd uit te geven. De schrijver, p. G. Foederer O.P., heeft zich daarvan goed rekenschap gegeven en zegt dan ook aan het einde, dat zijn boekje maar 76 bladzijden ge schreven werd voor hen, die in zich de warmte dragen van een dappere wil tot beter en oog hebben voor het edele, voor hen, die er niet alleen nog idealen op nahouden, maar zich ook moe ma ken om ze te bereiken. Wij geloven vast, dat zulke mensen gelukkig nog talrijk zijn, maar het platvloerse, ma terialistisch ingestelde leven betekent ook voor hen een gevaar van besmet ting. Aan dit boekje kunnen zij zich geestelijk optrekken en innerlijk verrij ken en zo meer weerstand opdoen te gen de nivellerende tendenzen van mo derne levenspraktijken. P. Foederers Uitgangspunt is de eeuwige waarheid Van God als enige basis voor een ge zond menselijk leven. In dit boekje wordt een ideaal getekend. Wie het daarom voor onwerkelijk of wereld vreemd houdt, veroordeelt zichzelf. Het is te hopen, dat velen dit mooie boekje diep in zich zullen opnemen en de moed hebben ernaar te leven. Aan £eLX,f?roSA?len is in deze tijd dringend Ktov2lenke vooral niet, dat nen kunnen ér ^TeelTt"! iS' M£n" veler voordeel. Het boekie ven bij B. Gottmer te Ntfmegen" et landschap in het Engelse Peak District heeft een rotsachtig ka rakter. De landerijen zijn er, in plaats van door heggen, omgeven door kunstig gebouwde muurtjes van grau we keien, en als men per auto dit deel van het graafschap Derbyshire door kruist, kan het u gebeuren dat ge aan gehouden wordt door een man met een rode vlag, omdat er ergens een explosie plaats vindt in een kalksteengroeve langs de weg. In dit landschap ligt, 35 km. ten noorden van Derby, de stad, die we reldberoemd is door de jaarlijkse grote paardenrennen, een hertogelijk paleis dat uit het begin van de 18e eeuw da teert. Het is: Chatsworth, sinds hon derden jaren de residentie van de her togen van Devonshire. Dit gebouw, op getrokken in neo-klassleke stijl, ligt In een schitterend park dat op dat van Versailles lijkt. Rondom bevinden zich landerijen met een totale oppervlakte van niet minder dan 25.000 hectare. De huidige bewoner van Chatsworth is de 37-jarige elfde hertog van Devon shire, Andrew Robert Buxton Ca vendish, een zich perfekt kledende lan ge zwartharige jongeman, die in 1950 de bezittingen van zijn vader geërfd heeft. De grootte van die erfenis heeft men aanvankelijk moeilijk kun nen schatten, maar volgens de jongste berekeningen zou de tiende hertog voor een waarde van bijna 90 miljoen gulden hebben nagelaten. Uiter aard heeft de Britse fiscus dan ook bij zondere belangstelling getoond voor de ze nalatenschap, en het heeft er zelfs enige tijd naar uit gezien dat de elfde hertog en diens familie van Chatsworth zouden moeten scheiden. Het parlement moest er aan te pas komen om een be paalde wet dusdanig te wijzigen dat de Britse staat wel de kostbaarste kunst schatten uit Chatsworth als belasting- in-natura aanvaardde, maar het huis zelf aan de eigenaar liet. Overigens zal die eigenaar ook in de toekomst zijn residentie voor het pu bliek ter bezichtiging blijven openstel len, zoals hij dat al jaren doet. En de populariteit van deze bezienswaardig heid wordt wel geïllustreerd door het fjet middenpaneel van de triptiek van Memlinc, die naar de Hl nuchtere feit dat in de zomer van 1956 bijna een kwart miljoen touristen Chats worth bezichtigd hebben. De onderhandelingen tussen het Britse ministerie van Financiën en de vertegenwoordigers van de elfde her- zal gaan. National Gallery" Interieur van Chatsworth. tog hebben ongeveer vijf jaar geduurd. Het ministerie van Onderwijs, dat van Chatsworth een „Victoria and Albert Museum" van het noorden wilde ma ken, is in deze discussies voortdurend ten nauwste betrokken geweest. Van een rijksmuseum in Derbyshire zal nu niets komen, maar de grote rijks musea in Londen, als de „National Gallery", de „National Portrait Gal lery" en het „British Museum", zul len verblijd worden met enige kunst werken van zeer grote waarde. Zo is de fiscus eigenaar geworden van een triptiek van Hans Memlinc, voorstel lende de H. Maagd met het Kind, ge flankeerd door engelen. Op de voor grond van het middenpaneel knielt een echtpaar: Sir John Donne en diens gemalin. Het schilderij is door des kundigen gedateerd op ongeveer 1467. Het moet in ieder geval voor het ein de van 1469 voltooid zijn, omdat be kend is dat Sir John in dat jaar bij een veldslag om het leven kwam. Ook is de Britse staat een Rem brandt rijker geworden. Het is de voorstelling van een oude man, die in een stoel zit te peinzen, zijn hoofd met een hand ondersteunend. Het werk, dat wellicht van 1652 is, wordt wel „De filosoof" genoemd. Van meer dan alleen kunstzinnige waarde is de grote tekening van Hol bein voorstellende Hendrik de Achtste en Hendrik de Zevende. Het dubbel portret heeft ook de bijzondere interes se van historici, vooral omdat de figuur van Hendrik de Achtste kennelijk naar het leven geschetst werd. De tekening was een voorstudie voor een fresco in Whitehall, welke fresco op het einde van de 17e eeuw door brand verloren ging. Het portret, dat wellicht in 1537 vervaardigd werd, behoort, met een groter portret dat in München hangt, tot de enige twee tekeningen die, voor zover men kan nagaan, Holbein van Hendrik de Achtste heeft gemaakt. Onder de andere kunstschatten be vindt zich een tiende-eeuws fraai geïl lumineerd gebedenboek, dat door mon niken vervaardigd werd voor St.- Aethelwold, bisschop van Winchester. Vervolgens krijgt het „British Mu seum" uit de nalatenschap van de tien de hertog van Devonshire een bronzen kop van Apollo. Hen prachtig stuk Griekse klassieke sculptuur uit onge veer 460 vóór Christus. Het beeld werd ruim honderd jaar geleden op Cyprus opgegraven uit de droge bedding van een rivier. x Vermeldenswaard is tenslotte ook nog: Een schetsboek dat door Van Dyck tussen 1621 en 1627 werd ge bruikt op zijn reis naar Italië. Het be vat vooral studiën naar de grote Ita liaanse meesters, met name naar Ti- tiaan. Het boek is van grote betekenis voor de bestudering van de ontwikke ling van Van Dycks portretstijl. De totale waarde van de kunstschatten, die de Britse staat nu in handen krijgt: wordt geschat op 11 miljoen gulden. elfde hertog en de staat heeft de laatst genoemde in totaal voor een waarde van meer dan 13 miljoen gulden geïncas seerd. Als de hele erfenis van 8 mil joen pond met het ministerie van fi nanciën zal zijn geregeld, zal de erfge naam voor 6 miljoen pond aan succes sie-rechten hebben betaald. Op één punt is de overheid het ge slacht Cavendish genadig geweest: Hardwick Hall wordt op het ogenblik bewoond door de weduwe van de over leden hertog, die indertijd als Meeste res van de Gewaden toegevoegd was aan wijlen Koningin Mary. Deze Her togin van Devonshire nu, die Hardwick Hall beter kent dan welke historicus of kunstkenner ook, heeft verlof gekregen het voorvaderlijk huis te blijven betrek ken. Voor de tourist maakt deze om standigheid straks het nieuwe rijksmu seum in zoverre aantrekkelijk, dat hij nu een huis zal betreden dat nog echt bewoond wordt, en dat niet hele maal door suppoosten is bezet. H. Br. aar de hertog van Devonshire, die Chatsworth heeft kunnen be houden, heeft afstand moeten doen van een ander historisch land goed: Hardwick Hall, gelegen tussen Mansfield en Chesterfield, eveneens in het graafschap Derbyshire. Dit buiten werd tussen 1590 en 1597 gebouwd door de toenmalige Gravin van Shrewsbury, Elizabeth. Deze vrouw, ook wel „Bess of Hardwick" genoemd, trouwde, na de dood van haar eerste man, met Sir William Cavendish, wiens tweede zoon later de erfelijke titel kreeg van „Earl van Devonshire". (Eerst op het einde van de 17e eeuw kregen de Devonshi- res van onze Willem de Derde het recht de titel van hertog te voeren). Vanwege de vele en grote vensters waarmee het landhuis versierd werd, ontstond het rijmpje: „Hardwick Hall, more glass than wall". Het Is een bouwwerk dat zowel om het ex terieur als om het interieur zeer be zienswaardig is. Van buiten wordt het gekenmerkt door een strenge symme trie, die het huis een indrukwekkende klassieke eenvoud geeft. Maar bijzon der merkwaardig is wel dat een zeer groot deel van de meubilering en I stoffering van het huis nog uit de zes tiende en zeventiende eeuw dateert. Er bevinden zich in de diverse zalen nog stukken die indertijd door „Bess of Hardwick" zelf aangeschaft wer den, als bijvoorbeeld een reeks fraaie gobelins. Het is een grote zeldzaam heid dat een zó oud huis niet alleen van buiten maar ook van binnen in de loop der eeuwen dermate intact is gebleven, en de Britse staat kan zich dan ook gelukkig prijzen met de ver werving van zo'n unieke historische bezienswaardigheid. Het huis, dat als museum zal worden gebruikt, was overigens sinds enige jaren al op be paalde dagen in het zomerseizoen voor belangstellenden tegen een en- trée van twee en een halve shilling toegankelijk. Bij de jongste transactie tussen de Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot gewoon hoogleraar aan de rijksuni versiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de Nederlandse rechtsgeschie denis: mr. J. Ph de Monté Verloren, thans belast met het geven van ge noemd onderwijs; benoemd tot buiten gewoon hoogleraar aan de rijksuniver siteit te Leiden om onderwijs te geven in de theoretische natuurkunde: dr. W. E. Heitler, hoogleraar aan de univer siteit van Zürich (Van 1 jan. t/m 20 juni 1958). Bij Koninklijk Besluit zijn voor het studiejaar 1957 1958 benoemd tot rector magnificus van de rijksuniversi teit te Leiden: prof. dr. S. E. de Jongh, Utrecht: prof dr. L. Seekes en Gro ningen prof .dr. F. H. L. van Os. Bij K.B. is benoemd tot advocaat-ge neraal bij het gerechtshof te Arnhem: mr. A. W. Holsteijn, thans officier van justitie in het arrondissement Arnhem, en tot offi cier van justitie in het arrondissement Arn hem mr. J. van IJsendoorn, thans officier van justitie in het arrondissement Leeuwar den. Advertentie De kortste en voordeligste opleiding (Bekende Schriftelijke Cursus) !f Amerikaanse matrozen in bewondering voor de scheve toren van Pisa. In Pisa gaat het scheef met de scheve toren. Het verzakken van dit mo nument was eens de schrik der Pisanen, daar na wenden zij eraan en toen het tourisme het wereldwonder ontdekt had, werd het hun een vreugde om het gewin. Lang geleden ging de roemruchte republiek ten onder en Florence wist haar ghibellijnse nabuur er stevig onder te hou den ook. Toch werd Pisa niet vergeten, haar sche ve toren hield haar over eind. Maar vandaag aan de dag schuilt er iets van potverteren in, wanneer op dat ene plekje van het Martelarenveld, dat de slimme Pisanen pre cies weten, de Amerikaan zich met uitgestrekte arm laat fotograferen, waar na hij op het getrukeer de plaatje komt als de man, die met één hand de hellende kolos tegen houdt. De toren kan het niet laten steeds een tik je schever te gaan staan en een middelmatige leerling van de natuur- kundeklas kan uitreke nen. dat het geen hon derd jaar meer zal du ren, voor de trots van Pisa ineens omvalt. Zo sluipt de zorg na derbij: „Postumus, Pos- tumus, de vluchtige jaren glijden heen" en elders „met eendere voet schopt de bleke dood tegen de hutten der armen en de torens der rijken"; als voor Pisa schreef Hora- tius dit eens. De witte marmeren Duomo is een der schoon ste van Italië, de doop kerk is onovertroffen; de V.V.V. van Pisa ziet ech ter meer finantieel heil in de 4,38 m uit het lood staande toren, dan in de weidse pracht van het Martelarenveld en de „koele gaanderijen van de Campo Santo met zijn grafsteden en beelden in de klaarheid van den dag", naar van Schendels' woord. Willem van Innsbrück en Bonanno van Pisa hebben de toren ontwor pen en zijn hem begon nen te bouwen in augus tus 1174. Zij wisten niet, dat ter plaatse de onder lagen zo sappig waren als een spons en dus lieten zij het heien na. Hier zit hem de kneep. Latere pogingen tot droogleggen van het ter rein en cementstortingen hebben de bodem niet stevig kunnen maken, Pi sa's toren bleek juist op een keurcollectie onbe dwingbare wateraders te staan. Een simpele ziel zou vragen, waarom men de toren niet afbreekt, alle stenen nummert, aan het heien slaat en hem dan recht van lijf en leden weer opbouwt, juist zo als Willem en Bonanno hem in grootse visie eens zagen en ontwierpen. Uit zulk een gedachte nooit, niet in Pisa, niet in de provincie van Pisa, niet in de belendende provin ciën. Het is brute zelf moord. Professor Donato van de Pisaanse universiteit pakt de zaak dan ook veiliger aan. Hij wil de campanile omringen door ijzeren 60 m hoge torens en hem met kabels in deze stalen gevaarten op hangen. Dan brengt men een reusachtige cylinder onder de toren aan, 38 m in doorsnede en 22 m diep, metalen wanden ge vuld met beton. Dan staat, zo zegt de hoog leraar, de toren nog zo scheef als weleer, maar stevig als een muur. En hij hoopt, dat in vreugde en vrede de Amerikaanse kinderen van nog zeven maal zeventig geslach ten zich op dat ene plek je van het Martelaren veld door slimme Pisa nen kunnen laten foto graferen om thuis te to nen, hoe zij met één hand de hellende kolos stuitten in zijn val. De wapenspreuk der Pisaanse V.V.V. zal tot in verre dagen luiden „In Obliquitate Salus", in de scheefheid ligt mijn heil. De Zuidamerikaanse staat Colum bia houdt voortdurend de belangstel ling levendig, omdat hij langzamer hand het klassieke voorbeeld geworden is van de vrees der protestantse wereld voor „Rome". Enige tijd geleden heb ben wij getracht zo objectief mogelijk de achtergronden van de netelige kwes tie der zgn. Protestanten-vervolging te verklaren, zodat het overbodig mag Over de zeer bijzondere uit zendingen van Mozarts opera's „Die Entführung aus dem Se rail" en „Le nozze di Figar, door de TV van de Bayeri e Rundfunk is al veel te doen geweest. Er zijn uiterst lovende stemmen geweest, er zijn er die de voorstellingen ernstig kritizeerden. Niemand echter °leef onverschillig en dat is al- H)d een goed teken. Ook in de (pgrammaraad van de Baye- s-fcbe Rundfunk is er over ge doken en de meerderheid van gen Gezelschap heeft bedenkin- giSs keuit. Dit alles heeft de re- u van deze voorstellingen, zyn 1 Wilhelm, er toe gebracht eh gedachten over Play b ck zetten°ublen zwart op wit te len en in twee lange artike- seheJ}, het maandblad „Fern- te aan de wereld kenbaai na nort®n' zouden een pagi- daarvn hebben om de Inhoud enige n weer te geven, maar niet jachten willen wij u h>em °hthouden. Er is volgens tu mec„tai een discrepantie u-.®en.de eisen van het spel en Regisseur Kurt Wilhelm (rechts) tijdens een decorbespreking het uiterlijk van de zanger; epn VOU uc talige-., dnV ®er g°ed voor de TV te en SDelen is onmogelijk, play w.h -r noodzakelijk orrdat voor dio groot genoeg is baow sPelen is onmogelijk, play ls nnnrlTolrölHl/ stu oners. een l'fe-uitzendingDe oreani Vfn 1113118 heeft alleen een eproblemen, het is eewè'ra perantoniSeerd" bedrijf - waar dan „slaanwa- fen uent '<zus werkt en mor. gen „vliegprimadonna" zo zingt Deze mensen zijn onbetar»- - ?r om er emge weken lang mee te werken voor een TV-uitzen- ding. De TV is dus èn wat Cs ruimten èn wat de uitvoeren den betreft niet in staat om een opera in ideale omstandighe den te presenteren en moet dus een eigen weg gaan. De door Wilhelm gevolgde weg heeft volgens hem de volgende voor delen. Men kan goede en op tisch zelfs ideale spelers laten optreden, toneelspelers gaan niet gebukt onder een operatra ditie en bewegen zich veel vrij er en natuurlijker, men kan de rollen realistisch en physP juist laten bezetten, het pro bleem van het synchroon zijn is niet zo groot (Figaro was in 14 dagen synchroon, er is dus wel aan gewerkt!). Men an met doublen dramatisch veel meer kanten op, er zijn in alle opzichten veel meer mogelijk heden Het kardinale punt van de kritiek was: het publiek weet dat de spelers zelf niet zingen. Dat weet men bij een nagesyn chroniseerde film toch ook, zegt Wilhelm. Men kan ook -'*t spreken van trucs of van be drog, tenslotte zijn alle aange wende middelen in een theater dat dan ook. Vraagt men Wil helm waar men een opera het beste kan zien dan zegt hij: in de opera. Zijn opdracht was een zo goed mogelijke operavoor stelling voor de TV te bewerk stelligen, wat heel wat anders is. De TV als communicatiemid del voor iedereen, zo besluit hij. heeft de taak alle ter beschik king staande middelen te be nutten om tot een zo goed mo gelijk resultaat te komen. Twee rumoerige en nogal om streden radiorubrieken zijn plotseling aan hun eind geko men: „Even afrekenen heren" op zondagmiddag voor de Avro en „Tophits van de maand" op zaterdagmiddag voor de Vara. „Even afrekenen heren" was de meest besproken radioru briek in de Kamer. Als het ra- diobestel ter sprake kwam be schuldigde de P.v.d.A. de V.V.D. ervan achter die kankerende heertjes te zitten, wat dan met verontwaardiging van de hand werd gewezen. Het korte praat je aan de borreltafel was echt te veel borreltafel-praat: het was alleen negatief. Het heeft lang geduurd voor dat echt tot iedereen doordrong. Het was gevat en vaak geestig, maar er was nooit eens iets goed. De teksten werden geschreven door Johan Luger, die zelf het ge affecteerde heertje speelde, de altijd woedende buitenman Avro's programmachef de Wolf en de rustige derde James Brotherhood, u weet wel de man met de baard die ons in de oorlogsdagen zo moedig toe sprak. Maar de Avro-leiding be sloot de rubriek te laten schie ten en deelde dat mee Johan Luger. Die gaf er toen de voorkeur aan er meteen mee uit te scheiden. Ook zijn eigen praatje „In het spionne tje" heeft hij sindsdien niet meer gehouden. „Tophits vah de maand" wer den al tien jaar lang gepresi teerd door Pete Felleman jr. Om die rubriek was ook wel eens wat te doen, omdat Felle man Nederlands spreekt op de« manier waarop de omroepers van the American Forces Net work hun Engels spreken. Nu is Felleman benoemd tot pro ductieleider van de Capitoolaf- deling van de N.V. Gramo- phonehous In Heemstede. De Vara wil in het komende sei zoen geen tophits meer. En de grammofoonmaatschappij is boos. Die ziet er iets achter zit ten en zegt dat dit muisje wel een staartje zal hebben. We wachten dus maar op dat staartje. Een jaar eerder dan verwacht was gaat ook in Noorwegen de TV aan het werk. Enige tijd geleden heeft het Storting (de Kamer) een plan 'an de rege ring goedgekeurd dat na drie jaar studie was opgesteld en voorziet in vier maal een drie jarenplan. De eerste etappe omvat het gebied van de hc )fd- stad Oslo, het gebied oostelijk daarvan en de grote havenstad Bergen. Na afloop van de eer ste drie jaren, op 1 juli 196C, zal een geregeld weekprogram- ma van 8 uren door 43 pet van de bevolking ontvanger kun nen worden. Aan investeringen zal dat 70 miljoen Kronen os- ten. Men rekent erop dat over zeven jaar de programmakos ten door de inkomsten gedekt zullen worden. Men schat die kosten op voorlopig 4,5 mil joen per jaar en wil die vinden in het vernieuwingsfonds van de radio. Men wil echter ni~t dat de radio-ontvangst daaron der te lijden heeft. Helemaal duidelijk is dat niet, want men kan geld maar een keer uitge ven en Noorwegen is wat radio betreft een zeer moeilijk en kostbaar land. Men denkt dan ook aan commerciële TV, doch wil daarvan eerst nog eens grondig studie maken. In ieder geval is hetplan aangenomen en ook Noorwegen heeft dus binnenkort TV. Bij Philips is men aan het experimenteren met TV-toestel- len met een lichte rand rond het scherm. Bij het kijken naar uitzendingen zit men over het algemeen graag in een licht ver trek. Het doet dan aangenaam aan als er tussen het beeld cn de omgeving een overgang is in de vorm van een lichte rand. Hoe breed moet die rand zijn en hoe sterk het licht? Met steeds wisselende groepen proefpersonen tracht men deze gegevens te verkrijgen. Natuur lijk zijn er grote verschillen tus sen de opvattingen der proef personen. Men heeft echter wel bepaalde conclusies kunnen trekken. De gewenste band breedte bleek 0,3 maal de hal ve schermafmeting te zijn. Nog moeilijker was het vaststellen van de helderheid. In ieder ge val is gebleken dat dat onder deel regelbaar moet zijn. worden geacht daarop nog eens terug te komen. Er heerst in Columbia een zeer verwarde en onoverzichtelijke toe stand, die er de laatste tijd niet beter op geworden is. Daar de vrees voor nieuwe verwikkelingen in de nabije toekomst niet denkbeeldig is, kan het zijn nut hebben even stil te staan bij de jongste gebeurtenissen, die het zou ons niet verbazen de kiem van een tweede burgeroorlog in zich dragen. Zoals men zich herinnert kent Co lumbia het twee-partijen-systeemde conservatieven en de liberalen. De bot sing tussen beiden heeft een Moedige burgeroorlog veroorzaakt, waaraan de verkiezing van generaal Gustavo Ro- jas PinilTa tot op zekere hoogte een einde maakte, ofschoon de strijd in de vorm van telkens oplaaiende plaatse lijke gevechten nog steeds nu reeds 8 jaren lang voortduurt. De laatste tijd ontwikkelde de president duidelijk dictatoriale neigingen, waarbij hij ech ter kardinaal Luque van Bogoti tegen over zich vond. Pinilla's voorbeeld schijnt de Argen tijnse dictator Perón geweest te zijn. Hij streefde naar een eenheidsvakver bond. dat uiteindelijk de enige politiële partij in het land zou moeten worden. Verleden jaar eiste hij van parlement en leger een eed van trouw aan zijn persoon. Hiertegen kwam de kardinaal in verzet en verklaarde een dergelijke handelwijze voor onwettig. Toen de pre sident zich echter in mei j.l. in strijd met de grondwet door het door hem zelf benoemde parlement wilde doen herkiezen tot hoofd van de staat, bra ken er nieuwe onlusten uit, waarbij talrijke slachtoffers vielen. Kerken wer den onteerd en godsdienstoefeningen met traangas verstoord. In een offi cieel schrijven beschuldigde de kardi naal daarop de regering van „moord en heiligschennis". De bisschop van Cali, mgr. Julio Caicedo, kondigde voor zijn diocees de excommunicatie af voor ieder, die schuld droeg aan de dood van eep medeburger. Zowel op aansporen van de kardi naal als ten gevolge van op hem uit geoefende dwang van een militaire junta is Pinilla in mei j.l. als presi dent afgetreden en heeft hij het land verlaten. Het schijnt een feit te zijn, dat Rojas Pinilla niet in staat was de orde in het land te herstellen. De guerilla, die steeds weer op ande re punten van het land uitbarstte, heeft volgens betrouwbare gegevens het laatste jaar andermaal meer dan 4.000 doden gekost. Columbiaanse autoriteiten schatten het totaal der slachtoffers van de burgeroorlog op ongeveer 100.000. Uit de verschillende beschikbare ge gevens krijgt mende indruk, dat de De oud-president van Columbia, Pinilla. Kerk In Columbia beschouwd wordt als de verdedigster van de rechten van het volk. De militaire junta heeft ver klaard zich te laten leiden door de sociale leer van de Kerk waarbij de anders anticlericale liberalen zich schij nen te hebben aangesloten. Of deze hou ding in de gegeven omstandigheden werkelijk orde en vrede in het land kan herstellen, zal echter nog moeten blijken. Hoe de toestand zich in feite zal ontwikkelen is onmogelijk te voorspel len. De situatie ig uitermate gecom pliceerd niet op de laatste plaats ten gevolge van het algemeen heersende onderlinge wantrouwen en het feit, dat de regering het uitgestrekte land niet in haar macht heeft. In een radio-toe spraak tot het hele volk heeft kardinaal Luque erop gewezen, dat een snelle verandering niet mogelijk is. De pro blemen zijn te groot en te ingewikkeld om op korte termijn een totaal nieuwe en bevredigende organisatie te mogen verwachten. Hij drong krachtig aan op het bewaren van vrede en rust en het vermijden van alle geweld tegen wie ook. Alleen in een vreedzame atmosfeer is het mogelijk door onderling overleg de juiste weg te vinden, die het land naar vrede en welvaart kan voeren. Nu de heide in volle bloei staat, zal te Ede van 17 tot 25 augustus een „scha- penweek" worden gehouden. Het schaap als nuttig en tegelijkertijd schilder achtig element op de schaarse heide velden, welke heden in ons land nog zijn overgebleven, zal dan in het mid delpunt van de belangstelling staan. Gedurende die dagen zullen er brei- wedstrijden, spindemonstraties, ring- rijderijen en modeshows met van wol vervaardigde kleding georganiseerd worden. Het geheel wordt gecomple teerd door een landelijke schapenmarkt. De Edense schaapskudde zal ln het ge heel der feestelijkheden een belangrijke plaats Innemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7