Veldmaarschalk Montgomery in Tilburg en Nijmegen Radio en TV KOFFIE PER JAAR SOEKARNO: „Dit is het beslissende jaar" Hoep der ruimten ERIC DE NOORMAN DUITSER DRINKT 61 LITER De afgelopen oorlog en de verhouding tussen oost en west Studie van het katholicisme Roosje op de heide" Minder emigranten Benoemingen bisdom Rotterdam Lutherse Wereldfederatie Abbé Pierre naar Maastricht en Amsterdam Vanavond Schadevergoeding voor de Oranjelijn De 400.000ste op Het Atoom Mgr. Holterman terug naar Willemstad MAANDAG 19 AUGUSTUS 1957 PAGINA i Vervelend amusement n Eervol ontslag notarissen m „P. H. Ritter-Orde" gesticht Aardbeien- rood als winterkleur Mineraalwater ook populair Kernfysisch instituut te Groningen Eind 1958 gereed Ter gelegenheid van de viering n het tienjarig bestaan van de „Tilburg- branch" van het genootschap Neder- land-Engeland heeft de jubilaresse za terdag bezoek ontvangen van veldmaar schalk Montgomery. De hoge gast, die vergezeld was van de Engelse ambassadeur in ons land, Sir Paul Mason, luisterde met zicht baar genoegen naar een muzikale show van het tamboerkorps van het garde regiment Prinses Irene en van de kin- der-drumband De Scotjes die Engelse volksliederen ten gehore brachten. Vooral het optreden van de jeugd in de originele klederdracht bleek de veld heer zeer te waarderen. Bij zijn inspec tie en rondgang langs het publiek gaf hij onomwonden zijn gevoelens ten deze te kennen. Ingeleid door de voorzitter van het ge nootschap, de heer L. Mutsaerts, hield de veldmaarschalk tenslotte een zeer interessante lezing over de afgelopen oorlog en de invloed daarvan op de hui dige politieke toestand, inzonderheid de verhouding tussen oost en west. Spr. verklaarde, dat de strategische overwinning niet is uitgevochten. Zij is door de politici geforceerd omdat er gebrek was aan materiaal en voed sel. Als de militairen de macht hadden gehad, zou het nooit Rusland zijn ge lukt, de landen te bezetten waarover het thans heerst. Wat de huidige mili taire positie betreft, het westen moet, aldus spr., voorbereid zijn op een even tuele aanval, en dus de legersterkte niet verminderen. Spr. verwachtte wel iswaar geen directe militaire agressie van Rusland, maar wel een voortdurend stoken van die zijde, om de onderlinge verhouding tussen de westelijke mogend heden te verstoren. In dit verband onthulde de veldmaar schalk, dat inderdaad, ongeveer ander half jaar, het contact tussen Amerika, Engeland en Frankrijk volledig verbro ken is geweest tengevolge van de in triges van Rusland, dat thans bezig is de westerse economie lam te leggen. Ten slotte betoogde spr. dat de Nato moet gezien worden als een mondiale aangelegenheid en hij legde er de na druk op, dat we niet alleen sterk moe ten zijn met de wapens, maar dat ook het moreel der volkeren steeds hoger moet worden opgevoerd. Zaterdagmiddag heeft veldmaar schalk Montgomery een bezoek aan Nij megen gebracht. Enige jaren geleden schonk de stad hem het ere-burger- schap en sindsdien gaat er geen jaar voorbij of Montgomery brengt een kort bezoek aan de Keizer Karelstad. De Amiral Exelmans, het schip dat hem van Straatsburg naar Nijmegen bracht, meerde om precies twaalf uur aan de Waalkade, waar de grijze veld- Zelden zagen wij een onverteerbaar der, smakelozer zaterdagavondpro gramma dan dit weekend. Alles deze avond getuigde van machteloosheid, van een gebrek aan inspiratie, goede smaak en humor. De samensteller van dit al les, de acteur Steije van Brandenburg, had het samenraapsel „Het straatje" genoemd, vrij naar „La Strada". Och, i wat geestig. Wat overigens dit ratjetoe i met deze meesterlijke film te maken had, is ons een raadsel. Er liep een juffrouw af en toe heel slecht het on nozele meisje na te doen. Steije van Brandenburg zelf verbeeldde Zampano. Nou ja, die grote mond kon hij wel opzetten. Zijn oratie aan het slot, waar in hij beweerde dat „La Strada" ook wel een happy end had kunnen hebben, was alleen maar zielig. Hij heeft van de film weinig begrepen, er in ieder geval het diepe mededogen en ook de humor niet uit geproefd. Zampano dan kondigde een verzame ling bijzonder slechte zang-, play back-, goochel- en andere nummers aan. Het geheel had kop noch staart en was ont- stellend leeg en vervelend. Het was i een amusementsprogramma, maar we hebben alleen wat gelachen om Toby Rix met zijn overigens al oude frat sen. Van de N.C.R.V. zijn wij geen daveren de lachprogramma's gewend. Wel echte zeer genoeglijke, onderhoudende zater dagavonden, die uitmunten door natuur lijkheid. Dat was dit keer allemaal zoek. J. v. S. maarschalk lachend het huldebetoon van politie-kapel en toeschouwers in ont- vungs: nam. Ter begroeting waren op de kade aanwezig burgemeester mr. Ch. M. J. H. Hustinx van Nijmegen, de Britse ambassadeur in ons land, Sir Paul Mason, de Britse militaire at taché, group captain J. S. Adams, It. generaal Buurman van Vreeden als ver tegenwoordiger van de minister van oorlog en de Nijmeegse garnizoenscom mandant lt. kolonel H. W. J. Teunis- sen. In een open auto en onder een mieze rig neerdalend regentje maakte Mont gomery vervolgens een korte rondrit door de stad, waarna er op het stad huis een officiële ontvangst door het ge meentebestuur was. Verscheidene pro minente figuren uit kringen van weten schap en cultuur, handel en industrie werden daar aan de hoge gast voor gesteld. Na ten huize van de burgemeester de lunch te hebben gebruikt vertrok de veldmaarschalk naar Tilburg. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft benoemd tot kapelaan te Wassenaar (St. Willibrord), de wel- eerw. heer J. W. van der Burg, tot dus ver leraar aan het seminarie Hageveld. Tot leraar aan het seminarie Hageveld is in zijn plaats benoemd de weleerw. heer S. C. Th. de Vette, die kapelaan was te Vlaardingen (St.-Jan de Doper). Tot kapelaan te Vlaardingen is benoemd de weleerw. heer A. Saers uit Lisse. Te Lisse is benoemd de weleerw. heer J. C. Oosterwijk (neomist). Bisschop Hanns Lilje van Hannover, president van de 50 miljoen kerkleden tellende Lutherse wereldfederatie, die thans in Minneapolis bijeen is, heeft op een persconferentie verklaard, dat de fe deratie voornemens is een diepgaande studie te maken van het hedendaagse Rooms-Katholicisme. „Wij willen betrek kingen met de r.-k. Kerk", aldus de bis schop, „en niet alleen polemische". Hij zei dat de Roomse Kerk niet meer de zelfde is als in de tijd van Luther. Er had den zich wijzigingen voorgedaan. Hij ging daar niet nader op in, maar verklaarde dat een bestudering van de r.-k. theologie zou helpen voorkomen, dat er alleen maar strijd was tussen katholieken en protestanten. De studie zou jaren vergen. Het is onder meer nodig, zei bisschop Lilje, te zeggen waarom wij geen katholieken zijn. Alle protestanten zijn volgens hem be reid tot een openhartig gesprek met de katholieken, in elk geval over de me ningsverschillen. De r.-k. Kerk had steeds de officiële uitnodigingen van protes tantse zijde, die ten doel hadden een band tussen Rooms-Katholicisme en pro testantisme te leggen, afgewezen, aldus de Lutherse bisschop. Op uitnodiging van de Centrale Cha- ritas Maastricht zal abbé Pierre uit Pa rijs een spreekbeurt houden in Maas tricht. De abbé houdt zijn voordracht dinsdag 27 augustus in de St. Servaas- kerk. Het onderwerp, waarover hij zal spreken, is nog niet bekend. Uit Maas tricht reist abbé Pierre 28 augustus door naar Amsterdam. 62. Er ontstaat een nerveuze spanning aan boord. De schoten worden aange haald en met een zeil, dat lijkt te zullen barsten, schiet het bootje vooruit. Inderdaad ziet Het er even naar uit, dat zij de vloot voorkomen, maar de zwerm zeilen blijft achter hen zichtbaar en Eric roept zijn mannen bijeen. „Waar staan jullie als het op vechten uitdraait?" wendt hij zich eerst tot Vorons mannen. De woordvoerder van het drietal grijnst. ,,De Zwarte laat ons vieren delen als hij ons fe pakken krijgt", zegt hij grimmig. „Voron heeft ons in de steek gelaten, clus zijn wij jouw man, Koning" „In orde", knikt de Noorman. Rustig overleggen zij, wat er gedaan kan worden. Met zeven man valt niets tegen de krijgsmacht van de Zwarte uit te richten en ook tegen Vorons troepje maken zij weinig kans. Hoop om de vloot te omzeilen is er evenmin. Het is te begrijpen, dat de Zwarte Piraat alles op alles zet om hen bij te houden, want dit is voor hem de enige manier om Vorons schuilplaats te ontdekken. „Wij zullen wel zien wat het wordt'zegt Eric kort. „Met geweld bereiken wij niets, hoogstens met list. Als wij die twee tegenstanders tegen elkaar kunnen uitspelen, krijgen we misschien de kans Winonah in veiligheid te brengen". Het is inderdaad een weinig hoopvolle situatie. Na enkele dagen komt de kust in zicht. Als zij er niet in slagen, onopgemerkt aan land te ko men, is hun zaak bij voorbaat al verkeken. In het grammofoonplatenprogramma van de Draadomroep wordt een Beet hoven-programma gegeven. Wilhelm Kempff speelt met het Philharmonisch Orkest van Berlijn o.l.v. Paul van Kem pen het Derde pianoconcert (Draadom roep lijn 3 18 20 uur). De A.V.R.O. zendt vanavond de een akter „Elektra" van Richard Strauss, op een libretto van Hugo von Hoff- mansthal naar Sophocles uit. Medewer kenden zijn o m. het Weens Staats- operakoor, de Wiener Philharmoniker, het geheel onder leiding van Dimitri Mitropoulos (402 m 20.05 uur). Het promenadeconcert wordt gegeven voor de Homeservice door het Londens Symfonieorkest o.l.v. Basil Cameron, waarbij b.m. de Eerste symfonie van Brahms wordt uitgevoerd (434 m 19.30 uur). Voor Luxemburg speelt het omroep orkest o.l.v. Henri Pensis o.m. de Sym fonie nr. 5, „Uit de nieuwe wereld", van Dvorak (1293 m 21.15 uur). Er is een schikking getroffen tussen de Rotterdamse scheepvaartmaatschap pij Oranjelijn en de Sinclair Refining Company in Chicago over schadevergoe ding aan de Oranjelijn tot een bedrag van meer dan 200.000 dollar, zo hebben advocaten zondag in Milwaukee bekend gemaakt. In oktober 1954 is het 1.567 ton metende vrachtschip Prins Willem V van de Oranjelijn bij de ingang van de haven van Milwaukee gezonken na in aanvaring te zijn geweest met een sleepschip van de Amerikaanse maat schappij. De Oranjelijn had een eis tot schadevergoeding ingediend, doch deze eis is, nu men een onderlinge overeen komst heeft bereikt, ingetrokken. Bij K.B. is aan mr. P. M. J. Roggen- kamp, met ingang van 1 januari 1958, eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te Rotterdam. Voorts is aan R. H. Arentsen, op zijn verzoek, met ingang van 1 januari 1958, eervol ont slag verleend uit zijn ambt van notaris te Naaldwijk. Tenslotte is aan P. W. de Kan, met ingang van dezelfde da tum, eervol ontslag verleend uit zijn ambt van notaris te 's-Gravenzande. Zondagmiddag is de 400.000ste be zoeker de ingang van de tentoonstel ling Het Atoom gepasseerd. Hij was de in de Kromhout-kazerne te Utrecht gelegerde 19-jarige militair R. Luk- kien uit Amsterdam, die door de twee de secretaris van de stichting Het Atoom, de heer C. P. G. van den Han del, werd begroet en gelukgewenst. De fortuinlijke 400.000ste bezoeker, in het dagehjks leven orgelbouwer, werd een raaio-grammofoon-combinatie aan geboden. Een aantal vrienden van dr. P. H. Bitter jr heeft op 16 augustus (zijn ge- I boortedatum) te Utrecht opgericht de „P- H. Ritter-orde", die zich ten doel stelt „zijn levenswerk te steunen en eventueel te vervolgen, de herinnering aan deze gezaghebbende figuur levendig te houden, zpn lessen uit te dragen en voorts te strijden voor het behoud van historische waarden, goede vormen, stijl, decorum en weldoordachte op bouwende kritiek". Er is een voorlopig kapittel gevormd, waarin o.m. een schrijfster, een uit gever, een hoofdredacteur van een dag blad, een dichter, een journalist en een hoogleraar zitting hebben genomen. Het ligt voorts in de bedoeling jaarlijks een „P. H. Ritterprijs" uit te loven. Op 28 september, de dag van de hul diging van dr. Ritter, worden de adspi- rant leden van de orde tot een eerste vergadering genodigd, teneinde een de finitief kapittel te verkiezen, de sta tuten te keuren en de beleidslijnen vast te stellen. 8 Mp Ja, het regent. Maar de Parisienne grijpt niet gauw naar een regenjas. Het zou ook jammer zijn om dit herfstpakje van Virginie, met bijna tailleloos jasje, er onder te verstop pen. Het is in aardbeienrood, een kleur, die de aan staande winter een goede kans krijgt. Tsjechoslowakije De Tsjechische premier, Siroky, zal op uitnodiging van de Indische regering in januari een of ficieel bezoek aan Indië brengen. (Reuter) Ede's traditionele heideweek, die za terdagmiddag in het fraaie openlucht theater werd geopend, staat ditmaal in het teken van een dubbel jubileum. Het is de 15de, de derde lustrum-feestweek en daarbij viert de V.V.V., die het eve nement organiseert, haar zestigjarig bestaan. Bovendien wordt de nadruk gelegd op de Vriendschap Nederland- Italië, en daarom heeft de heer G. Ot- tochian, attaché bij de Italiaanse am bassade in Nederland, zaterdagmiddag de jubileum Heideweek met een kort woord namens de Italiaanse ambassa deur, de markies Giorgio Benzoni, die op het laatste moment verhinderd was te komen, geopend. Hare Majesteit Calluna XV, die daar na haar heidetroon besteeg, is ditmaal Marian de Koning, een Edese van ge boorte-, die in Florence in Italië carri ère bij de film maakte. Zij werd niet alleen verwelkomd door burgemeester H. M. Oldenhof, die er al aan gewend is in augustus een weekje zijn heer schappij over de Edenaren te moeten prijsgeven, doch ook door graaf Fabri- zio Bogiano Pico, prefect van de pro vincie Pistoia, waarin Florence ligt. Voor zijn vriendelijke woorden tot de heidekoningln, gemeentebestuur en de V.V.V, gericht kreeg hij van de heer E. J. van Spankeren, voorzitter van de V.V.V.het zilveren ereteken van de vereniging op de borst gespeld, een eer, die ook de Lunterse auteur Jac. Gazenbeek te beurt viel. Als chef van het kabinet van H.M. Calluna heeft hjj nu al van de eerste tot aan deze vijf tiende feestweek toe de verschillende heidekoninginnen een zo voortreffelijke troonrede aangeboden dat geen enke le van haar ooit een wijziging nodig achtte. Ede's feestweek duurt nog tot en met zaterdag en het programma biedt een keur van activiteiten op het gebied van kunst, folklore, sport en amusement, maar bovenal is er de volle paarse pracht van de bloeiende heide. (Van onze correspondent in Bonn) Het is maar gelukkig, dat de Duitser zo grondig is en van vrijwel alles cijfers bij houdt om er statistieken van te kunnen maken. Dank zij deze omstandig heid weten we nu pre cies, wat de gemiddelde Duitser drinkt en hoe veel. We weten dat over 1955, over 1950 en zelfs over 1938, toen het oude, duizendjarige Rijk nog bestond. Wij kunnen uit de cijfers aflezen, dat de „Ersatz"-koffie op de vlucht is voor de echte, uit bonen getrokken „leut", waarvan de gemiddelde Duitser in 1955 ruim 61 liter dronk. Dat dit nog 15 liter (per jaar) min der is dan in de voor-oor- logse jaren, houdt ver band met de hoge koffie prijzen in de Bondsrepu bliek. Sinds de magere, na oorlogse jaren in Duits land is echter het koffie- verbruik met 210 procent gestegen. De hoge koffieprijs speelt ook een rol in het feit, dat de Duitser thans veel meer thee drinkt dan vroeger. Zijn gemiddeld thee-verbruik steeg in ver. gelijking met voor de oorlog met 35 procent tot 17.5 liter, waarmee de thee zich thans een plaats heeft veroverd onder de volksdranken in de Bonds republiek. Het verbruik van niet- alcoholische dranken is in Duitsland sinds 1938 met 23 procent gestegen. Dit is echter niet gegaan ten koste van de alcoholische dranken, waarvan het verbruik in vergelijking met 1938 ook is gestegen, zij het met slechts 1 pro cent. Er wordt echter in West-Duitsland op het ogenblik ontegenzeglijk veel meer mineraalwater en vruchtensap gedronken dan vroeger. De consump tie van mineraalwater steeg met 217 procent tot 19 liter per hoofd der be volking, die van vruchten sap met 190 procent tot bijna 3 liter. Het bierverbruik heeft thans bijna weer het vooroorlogse niveau bereikt, n.l. 68.5 liter per hoofd der bondsrepubli- keinse bevolking (tegen over 70 liter in 1938). Sterk is gestegen de con sumptie van druiven- en mousserende wijnen, n.l. met respectievelijk 34 en 33 procent tot 8.7 en 0.5 liter per hoofd der bevol king per jaar. Het ver bruik van sterk-alcohol- houdende dranken is heel licht (5 pet.) gestegen tot 3.3 liter per jaar. Over het geheel der alcoholi sche dranken genomen is de consumptie per hoofd der bevolking met 4.4 li ter ongeveer 7 procent groter dan voor de oor log. Dat is overigens een ontwikkeling, die men in de meeste landen ook wanneer men daar mis schien niet zulke nauw keurige cijfers en statistie. ken heeft als in de West- duitse Bondsrepubliek zal kunnen constateren. In hoeverre er in West- Duitsland sprake is van een verandering in de smaak van het drinkende publiek, is niet met ze kerheid te zeggen. In de tegenwoordige Bondsre publiek liggen de grote wijngebieden van het vroegere Duitsland. On getwijfeld heeft dit in vloed gehad op het ge stegen wijnverbruik. Aan de andere kant staat vast, dat ook bij een ietwat gestegen consumptie van alcoholhoudende dranken het verbruik van niet-al- coholische dranken in W. Duitsland het sterkst is toegenomen, n.l. met in totaal 23 procent tot 62.9 liter (tegenover 156.8 liter koffie en thee en 80.8 li ter alcoholische drank). De verbreiding van de medische kennis omtrent de nadelige gevolgen van het verbruik van alcoho lische dranken, alsmede de enorm toegenomen mo torisering in de Bonds republiek en het stijgen de gebruik van koolzuur houdende watertjes inde bereiding van dranken heeft dit ongetwijfeld me de in de hand gewerkt. Het kernfysisch instituut, dat op het terrein van het natuurkundig laborao- rium van de rijksuniversiteit te Gro ningen gebouwd wordt, vordert al zoda nig dat het bouwwerk en speciaal de 35 meter hoge toren de aan, acht trekt. Verwacht wordt dat het insti tuut eind volgend jaar in gebruik z"j kunnen worden genomen. In het toren gebouw wordt een zgn. Van de Graaff- generator geplaatst, een elektrostati sche hoogspanningsgenerator en de grootste die ooit in ons land is opge steld. De kernfysische apparatuur dient uit sluitend voor zuiver wetenschappelijk onderzoek van de atoomkernen. Het totaal aantal emigranten dat sinds 1946 tot einde 1956 uit Nederland ver trok, bedraagt voor Argentinië 944. Aus tralië 81.603, Brazilië 3.418, Canada 112.674, Nieuw-Zeeland 14.413, Rhode sia 1.175, de Verenigde Staten 35.575, Zuid-Afrika 24.722, en overige landen (excl. Europa) 2.367. De agrarische emigratie vertoont een sterke teruggang sinds 1952, na tot dia tijd van 1948 af gestegen te zijn van ^•384 tot 4.067. Het aantal geëmigreer- in ?J£,arische beroepsbeoefenaren waS 1 169 en '487' in 1954, 2.110, in 1955 -L-ioa en in 1956 gg3 slag over 1956rvanjlrt uit het ï.aarver" In 1956, vertrokken naa^gratie' emigranten (1955: 6654; 1950" on lis) Australië: 1956: 10.959 20.653 Zuid-Afrika: 1956: 1.819 (1955.. 2 839) Brazilië 1956: 288 (1955: 447), j\jjeuv^ Zeeland: 1956: 1.335 (1955: 1266), Rho. desia: 1956: 356 (1955: 449). Zaterdagavond laat is mgr. M. terman O.P., apostolisch vicaris van o Nederlandse Antillen, met het K.L.™- vliegtuig via Montreal naar CuraSa" vertrokken. Sedert 21 mei vertoefd® mgr. Holterman in Nederland, waar besprekingen heeft gevoerd in het h0* zonder ten aanzien van de plannen °P onderwijsgebied in de Nederlandse An tillen. 20 juni heeft Z.H. de Paus ragt- Holterman in particuliere audiëntie ont vangen. Tjjdens het bezoek aan de PaU' bleek, dat Z.H. grote belangstelling ha' voor het seminarie op Curagao. Op een vraag naar de resultaten va11 ztjn besprekingen in Nederland deelde mgr. Holterman mede, dat, zoals be- kénd. drie Lazaristen de zorg voor 611- kele parochies op Curagao op zich zul len nemen. De Lazaristen zullen september naar de Antillen vertrekken. Over de mogelijkheid van verheffing van het vicariaat tot bisdom in de toe komst kon mgr. Holterman thans geen inlichtingen verstrekken. Met hetzelfde vliegtuig vertrokken naar Curagao twee pasbenoemde mis sionarissen, pater L. van der Schoor uit Venio en pater W. Streefkerk uit Gou da. Een Nederlandse emigratieroman door Dirk van den Brink 16 Ouder gewoonte had moeder de tafel gedekt, of er een gouden bruiloft gevierd moest worden! Het rijkgebloemde porceleinen servies met de zwaar- gouden randen stak helder af tegen het witte tafel laken, waarvan de gesteven vouwen als ruiten over de tafel lagen. Men kon zien dat moeder in haar schik was met het deftige bezoek. In mijn weerbarstige stemming kon ik haar gastvrijheid ditmaal niet uitstaan en ik beloofde mezelf grimmig, dat ik mijn uiterste best zou doen, de feestelijke smaak in Robbers' mond grondig te bederven, wat hij me ook te vertellen mocht hebben. Zodra ik binnentrad, legde Robbers mes en vork naast zijn bord neer en riep joviaal uit: „Aha... daar hebben we onze jonge vriend... „Toe," drong moeder aan, „neem toch nog 'een sneetje met ham... Maar de directeur weerde met beslistheid af. „Een sigaar dan... Zij hield hem een pas aangebroken kistje voor. Ik zag, dat ze zich over mijn houding bezorgd maak te. „Nou, alia... een sigaartje na de maaltijd, dat smaakt altijd." Met zijn dikke, zwaar-beringde vingers greep hij twee sigaren tegelijk, Jiet er een terugvallen, en stak de andere tussen zijn lippen. Terwijl zijn aanste ker al brandde, richtte hij zich tot mij en zei ter loops, alsof het een gedachte gold, die hem zojuist te binnen schoot: „Kijk eens, Martens, je begrijpt natuurlijk wel, dat ik hier niet alleen gekomen ben om een kopje koffie met je ouders te drinken." En alsof hij bang was, met deze woorden onge wenste spanningen op te wekken, voegde hij er haastig aan toe: „De kwestie is, dat ik nog eens heb nagedacht over die grond achter de fabriek." „Over mijn grond, bedoelt U waarschijnlijk," ver beterde ik koud. Als een blok marmer zat ik op mijn stoel. Voo-, een zakenman was Robbers al heel ongelukkig be gonnen. Hij had moeten begrijpen, dat hij hier niet zat als de partij, die i'ets te schenken had. Door een joviale toon aan te slaan, kon hij alleen maar mijn verbittering opwekken. Je steekt geen vinger naar mijn bouwland uit, dacht ik, terwijl ik somber voor me uitstaarde. „Nou ja," suste moeder, „weeg nu ieder woord niet op een goudschaal." „Zeker, zeker," beaamde de heer Robbers kor zelig, „ik kom hier tenslotte alleen terwille van de oude vriendschap." Daarmee tastte hij moeder in haar zwak. „Precies," viel ze bij, „de vriendschap behoeft niet door zo'n bagatel verbroken te worden." „O zo," gaf de directeur voldaan toe. Je kon zien dat hij tevreden was over zijn laatste zet. Opnieuw vatte hij zijn vertrouwde wapens op: een ongedwongen toon, een gemoedelijke sfeer... och, hij had er al zoveel tegenstanders mee geveld. „K'jk eens, Martens, deze week op mijn kantoor zat de zaak niet goed. Zo'n fabriekskantoor, het is zakelijk, maar ook niet meer. Je zit er als twee vreemden tegenover elkaar... hola... je moet me goed begrijpen..." Hier klopte hij met zijn dikke wijsvinger op tafel, terwijl hij zijn oogleden zo ver mogelijk openspalkte; „In de fabriek is het vaak nodig, 'n beetje af stand te bewaren. Je krijgt er met menser van al lerlei slag te doen: ontevreden arbeider.brutale handelslui, lastige inspecteurs, etcetera, etcetera. maar het onderhavige geval... nee! Dat kan niet louter zakelijk worden afgehandeld. Hier past een sfeer'van wederzijds vertrouwen, van wederzijds be grip... dat is de hele kwesti'e..." Wat een ontzettende kracht is dat toch, de kracht van 1 welwillend woord! Wat een onmenselijke in spanning kost het de mens, ongevoelig te blijven voor een beroep op zijn medeleven, zelf: al is iiii overtuigd van de onoprechtheid van dit beroep. Mijn halsstarrigheid wankelde onder de moker slagen van Robbers' vriendelijke woorden. Ik wist me slechts staande te houden door te zwijgen. heb mijn moeilijkheden," vervolgd de direc teur weemoedig, „ik zoek de moeilijkheden niet, Mar tens, waarom zou ik? Ze worden mij opgedrongen. Ze hebben me te pakken vóór ik ze ontduiken kan. Je meent toch niet, dat ik over jouw grond aldus heb geredeneerd: kom, daar ligt nog een stukje grond, laat ik dat de jonge Martens eens ontfutse len. Ik heb überhaupt niet geredeneerd. Integendeel. Ze hebben me gezegd: Robbers, er moet een nieuwe fabriek bijgebouwd worden. Zorg, dat ze er komt. En daar zit Robbers. Als hij de fabriek niet bouwt, trekken de aandeelhouders zich terug er Robbers kan liquideren. Robbers zit in een dwangpositie. Ik kijk dus uit naar een bouwterrein. Ik hoef niet lang te zoeken. Ik kan met mijn fabriek niet naar voren, want dan staat ze midden op de weg. De fabrie! moet dus naar achteren. Daar ligt een hoek grond van Johan Martens. Ik kan nic', met mijn fabriek de lucht in omdat Martens een vriend van mij is... voilé! De feiten, jongeman... de naakte feiten!" Hij maakte een breed, wanhopig gebaar, maai het was hem aan te zien, dat hij zich zeker waande van zijn succes. Ik had echter, mijn evemv - her vonden. Je krijgt mijn grond niet, dacht ik koppig. En terwijl ik mijn blild - n 011; 'gebroken 0' Rju—. gevestigd hield, sprak ik nijdig: „Ja, ja, ik begrijp, dat U niet aarzelen zult, Uw zaak uit te breiden ten koste van Uw medemens". Opnieuw wierp de directeur zijn beide keurig ver zorgde handen de hoogte in. „Tjaaa... Martens, daar zeg je zowat... wie kan 's levens loop tegenhouden? Ieder gezond volk ver toont expansie, en die is door geen menselijke macht te bedwingen". Ik knikte. (Wordt vervolgd, In een toespraak, welke twee uren duurde, heeft president Soekarno zater dag ter gelegenheid van de viering van de twaalfde onafhankelijkheidsdag de campagne voor een „Nieuw-Leven"- beweging ingezet. De president, die vanaf de trappen van het Merdeka-paleis de samenge stroomde bevolking toesprak, zeide o.m.: „Broeders en zusters, houdt dit voor ogen. Dit jaar'is hef jaar van de beslissing. Zullen wij ten onder gaan of zullen wij blijven voortbestaan?" Hij wees erop, dat de nieuwe bewe ging niet uitsluitend gericht is op een meer sobere levenswijze. „Met so berheid bedoelen wij de soberheid van een soldaat te velde, die God wil dienen, zijn idealen, zijn land, zijn volk, de gemeenschap en de eenheids staat". In een overzicht van de afgelopen twaalf jaren, zei de president, dat tien tallen miljoenen inwoners van Indone sië nog geen behoorlijke levensstan daard hebben kunnen bereiken, en dat een vijfde deel van het grondgebied van de Indonesische republiek nog steeds onder Nederlandse koloniale overheer sing staat. (Dit was de enige opmerking die Soekarno maakte over Nieuw-Gui- nea). In de loop van deze twaalf jaren hebben wij zeventien kabinetten gehad, vee] moeilijkheden over regionale za ken, veel moeilijkheden in legerkrin- gen. Maar we hebben niet de juiste soort industrialisatie gekregen, doch lapwerk, zonder enige voorbereiding Indonesië heeft geen grote vlucht van zjjn nationale cultuur gezien, doch wei de „waanzin van rock and roll". We hebben niet de schoonheid van de zui vere Indonesische muziek geboord, doch wel het lawaai van swing en jazz. De president noemde de nuidige pro blemen van Indonesië de problemen van een volk in overgangstijd Et zijn drie basisproblemen, welke moeten wor den opgelost: 1) Hoe en waar krijgen wij het nodige kapitaal voor de ontwik keling. 2) Hoe krijgen wij de vakken nis en het technische en leidinggeven de inzicht. 3) We moeten beslissen welk politieke systeem voor Indonesië het beste zal zijn. Wat betreft het vraagstuk van het voor de opbouw benodigde kapitaal zeide de president: „Wij kunnen niet voor honderd procent onbouwen, zolang het harde feit bestaat, dat de overblijf selen van de R.T C.-overeenkomsten zich nog in Indonesië blijven nestelen." Naast de voltooiing van de opzegging van deze overeenkomsten, moet wor den getracht de belangstelling van het volk in de produktie van exnortpro- dukten en in het gebruik van goederen van Indonesisch fabrikaat te doen her leven terwij! de belangstelling voor de import moet worden tegengegaan en verminderd. Dc president betoogde met nadruk, dat wat Indonesië nodig heeft, niet het tegenwoordig in het land toegepaste systeem van liberalisme is, doch een geleide democratie. De democratie moet met bcaalde beperkingen worden toe- gepast, zoals vereenzelving met d® staat, moraliteit er verantwoordelijk heid tegenover God, omdat anders de democratie zal vervallen in een char- chie van beuzelarij. Wat betreft de ver- Se' nde crises, welke Indonesië than® "oormaakt, zeide de president dat et op het ogenblik geen schijntje van na tionale waardigheid is overgebleven. De recente instelling van de Natio nale Raad noemde president Soekarno In de New Vork Herald Tribune werd zaterdag een hoofdartikel gewijd aah de winst van de communisten »P Java. „President Soekarno heeft de com munisten gesteund door zijn voorstel om hen in de regering op te nemen- Deze houding heeft hun prestige ver hoogd. De toekomst ziet er somber uit." „Het is nu te hopen dat de demo cratische partijen, wakker geschud door de resultaten van de stemming- alle moeite zullen doen om in de par lementsverkiezingen van volgend jaat de volledige steun van het Indonesi sche volk terug te winnen. Want al® de communisten er in zouden slagen be slag te leggen op een belangrijk aan tal zetels, zou dit een ramp betekenen voor Indonesië, een groot gevaar voor de strategie van het Westen in Zuid oost Azië en een slag voor de zaaK van de vrijheid over de gehele wereld"- een constitutionele en tijdelijke voor ziening, in afwachting van het vast stellen van een definitief politiek stel' se', dat de belangen van het volk zod waarborgen. Met betrekking tot de rebellie van de buitengewesten tegen de central® 1 --?e~i ng. zei Soekarno: „De bewegin gen tegen het centralisme, tegen de corruptie, tegen de bureaucratie en an dere bewegingen hebben nu voorlopig genoeg stof doen opwaaien. Zij moeten nu gevolgd worden door positieve be wegingen Zo niet. dan zullen zij hun doel voorbijstreven en zullen hun pre vincialistische en separatistische nei' gingen overslaan in een wezenlijk pre' vincialisme en separatisme." Een auto' t-omie, welke de wet van de harmoni' negeert, zal zeer beslist het eenzi.i1' van land en volk teniet doen, aldus d® pr sident. De bevolking opwekken® haar idealisme te doen herleven, sch®^ "te de president Irdonesi's kwalen mS, de vraag: Waarom is onze arbeidsefl' ciëntie niet hoger dan vijftig procewj waarom heeft het besef van eenhe1 zijn vroegere intensiteit verloren; wa®L om zijn er zoveel politieke avonturie1^' waarom zijn onze spoorwegen zo sm rig: waarom zijn we nog steeds e volk van „inlanders"? te De president oesloot zijn rede reet zeggen, dat het doei van de "KieU..e Leven Beweging is de tegenwoora sombere situatie te boven te komen In het kader van deze beweging Aj- ben de president, de leden van been vrnH a c deelgenomen aan het v 0(d- van de vuile markterreinen in de stad. (AN.f.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2