Regering in BONN roept dr. Lahr voor tweede maal terug Starre houding van Sovjets In kleuren en geuren D Maquette voor Grebbekerk Brief op een postzegel Verkeer eist weer zijn tol Geknoei met papieren voor vrachtauto's Europa-postzegel Rome-bedevaart van de K.A.J. Meer loon voor verpleegsters in Polen Valkenburg: Te Hollands gerichte V.V.V.-propaganda Dertigste Ijzer bedevaart MAANDAG 19 AUGUSTUS 1957 PAGINA - 'M |p Westduits-Russische onderhandelingen Eerste groep vertrokken Aantal hoge Argentijnse officieren wil ontslag „T ulpenkoningin" naar Zuid-Amerika En verder o.m. voor trampersoneel en houthakkers Twee Nederlanders in Bern in arrest Impressies van een emigrante naar de V.S. Protestschrijven aan A.N.V.V.-bestuur „Hoog Bezoek" GROENE VERF VOOR UW GRASVELD Levensverzekeringen- produktie in juni iets gedaald Hoogst bekroonde inzendingen op „Vrije Uren" Zeeuwsch-Vlaanderen reeds lang bewoond Na twist aan gevolgen van verwondingen overleden (Van onze correspondent in Bonn) In 25 dagen van moeizame Westduits- Russische onderhandelingen in Moskou zijn de besprekingen thans ten tweede male onderbroken. De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, dr. Von Brentano, heeft de leider van zijn de legatie, ambassadeur dr. Lahr, voor nieuw overleg naar Bonn teruggeroe pen. De besprekingen waren pas me dio afgelopen week hervat na een lang durige onderbreking, die werd ver oorzaakt, omdat de Kussen verklaarden dat. er geen Duitse staatsburgers meer in de Sovjet-Unie zijn. die voor repa triëring in aanmerking komen -n dat voor hen derhalve het repatriërings- vraagstuk helemaal niet bestaat. De Westduitse ambassade in Mos kou kon aan de hand van ingediende requesten bewijzen, dat ongeveer 80.000 Duitsers uit de Sovjet-Unie weg willen. Ook ditmaal is het repatriëirngsvraag- Stuk wederom het struikelblok. Vrijdag j.l. had ambassadeur Lahr hierover een bespreking van vier uur met de leider van de Russische delegatie, Wladimir Semjonov, die het standpunt van het Kremlin herhaalde, da de terugvoering van Duitse staatsburgers uit de Sovjet unie reeds „erledigt" was, toen eind 1955 ongeveer 10.000 Duitse krijgsgevan genen werden gerepatrieerd. Van West duitse zijde heeft men op een meer te gemoetkomende Russische houding ge hoopt, nadat ambassadeur Lahr naar Moskou was teruggekeerd met de op dracht te trachten de Russen te bewe gen althans het staatsburgerschap van vroegere Duitsers uit Oost-Pruisen, Si- lezië, Pommern en Memel die door de Russische troepen naar Rusland werden fetransporteerd, nog eens opnieuw te estuderen. Zelfs hiertoe schijnen de Russen niet bereid te zijn en omdat voor hen een repatriëringsvraagstuk niet existeert, wijzen zij ook de koppe ling daarvan met een handelsakkoord (waarop de West-Duitsers insisteren) van de hand. Onder deze omstandigheden is in de besprekingen een ernstige situatie ont staan en schijnt de poging om de ver houding tussen de bonds-republiek en de Sovjet-Unie te ontspannen te mislukken. Voor de regering in Bonn is het wel zijn van de - naar haar opvatting - Duit se burgers belangrijker dan een uitbrei ding van het handelsvolume met de Sov jet-Unie. Ofschoon ook thans een defi nitief afbreken van de onderhandelingen in Bonn nog niet schijnt te worden over wogen, zou de starre houding van de Russen de Westduitse delegatie wel eens kunnen dwingen de consequenties uit de thans ontstane situatie te trekken. De duidelijke uitspraken van de Rus sische minister van buitenlandse zaken, Gromyko. en de Russische delegatie leider Semjonov, alsmede de toon van de Russische pers schijnen de mo gelijkheid van een compromis te niet te hebben gedaan. Ogenschijnlijk kun nen de onderhandelingen nu alleen nog worden gered, wanneer de Duitsers af- zien van de koppeling tussen het repa triëringsvraagstuk en de handelsbespre kingen, een standpunt waarop zij zich echter volkomen hebben vastgelegd. Misschien is het evenwel de bedoeling van de Russen, dat de Duitsers de be sprekingen afbreken, want het is natuur lijk een uitgemaakte zaak dat er in Mos kou geen enkele afspraak zal worden ge maakt voor de Russen weten, hoe de volgende Westduitse regering er uit zal zien. M.a.w.: een resultaat van de be sprekingen is toch niet te verwachten voor 15 september, wanneer in de bondsrepubliek algemene verkiezingen worden gehouden. De Russen zullen de regering-Adenauer zeker niet aan een succes in de repatriëringskwestie hel pen en daarom is het te hopen, dat de Duitsers - die nu eenmaal de reputatie hebben ongeduldige onderhandelaars te zijn - niet al te he^ig reageren. Men heeft n.l. de indruk en de twee terug roepingen van hun delegatieleider bewij zen het - dat Bonn wel eens wat al te onbeheerst te werk gaat. Intussen worden in de Russische pers de aanvallen op de Westduitse ambas sadeur, dr. Haas, onverminderd voort gezet. Ook daardoor is de sfeer rond het Spiridonowka-paleis, waar de on derhandelingen worden gevoerd, bedor ven. Men neemt het dr. Haas blijkbaar heel erg kwalijk, dat hij twee weken geleden buitenlandse journalisten uit nodigde in de ambassade te komen kijken naar de ongeveer 80.000 aanvra gen van Duitsers, die willen repatrië ren. Ook is men boos op dr. Adenauer, die in een verkiezingsrede voorspelde dat ook Khroesjtsjev liet wel niet lang als partijleider zal uithouden. Het is mogelijk, dat de Westduitse delegatie hiervoor de rekening wordt gepresen teerd in de vorm van de categorische weigering^ van de Russen om ook maar een handjevol Duitsers te laten gaan. Berichten van agentschappen, dat de Sovjets bereid zouden zijn 1.000 Duit sers te laten vertrekken, worden in Bonn officieel gedementeerd. Zondagmorgen half zes is het eerste contingent van de Kajotters en Kajot- sters die deelnemen aan de Wereld- Rome-Kruistocht van de K.A.J. uit Den Bosch vertrokken. Het betrof enkele honderden jongens en meisjes uit het oostelijk deel van Brabant die verge zeld waren van een aantal aalmoeze niers. Tevoren was voor hen in de parochiekerk van St.-Pieter te Den Bosch een nachtmis opgedragen door de diocesaan aalmoezenier, rector Jans- sens. De grote meerderheid van de onge veer drieduizend Kajotters en Kajotsters die aan de Rome-Kruistocht deelnemen zal woensdag vertrekken. Zeven-en-twintig hoge officieren van de Argentijnse luchtmacht hebben ont slag gevraagd uit protest tegen de be noeming van generaal Jorge Landabu- ru tot minister van luchtvaart. De .rebellen" hebben er bezwaar te gen dat Landaburu benoemd is zonder overleg met de bevelhebber van de luchtmacht. Onder hen bevinden zich Landaburu's voorganger als minister, generaal Mcloughlin, en generaal Krau- se, die eveneens minister van lucht vaart is geweest. (Reuter) Teneinde reclame te maken voor onze bloembollen in de Zuid-Amerikaanse lan den, zenden de Nederlandse bollenexpor- teurs een „tulpenkoningin" voor enkele maanden naar dat zuidelijk deel van onze aardbol. Tot ambassadrice van het Neder landse bollenrijk is uitverkoren mejuffrouw Augusta de Zoete uit Den Haag. „Egelhoeden" zijn er in elke Parijse win tercollectie. Deze „egel" van Lanvin- Castillo is gemaakt van nopjestulle, die heel dicht op elkaar geplooid is. Het lijkt bijna een pruik en is meer vreemd dan De verpleegsters in Poolse zieken huizen, die tot de laagst gesalarieerden in Polen behoren, zullen een salaris verhoging van 18 pet krijgen. Dit is zaterdag bekendgemaakt op een ple naire vergadering van het bestuur der vereniging van personeel van gezond heidsdiensten. De leider van de Poolse ommunisti- sche partij, Gomoelka, heeft zaterdag in een toespraak onder meer verlaard, dat slechts enkele groepen Poolse ar beiders in de onmiddelijke toekomst op loonsverhoging kunnen rekenen. De ze groepen zijn verleden week in i regeringsverkiaring genoemd. Zij om vatten behalve verpleegsers ondermeer het trampersoneel, houthakkers en ar beiders in de kalk- en cementindustrie. „Het resultaat van een staking in Polen is altijd hetzelfde: de arbeiders gaan weer aan het werk zonder loons verhoging te hebben gekregen." aldus Gomoelka, die de Poolse arbeiders waarschuwde tegen het „drijven van volksmenners en ondeverstoorders" dat hij „schadelijk voor henzelf en voor de staat" noemde. Poolse kunstenaars en schrijvers heb ben geprotesteerd zowel tegen de be woording als de geest van een nieuwe belastingwet welke een inkomstenpla/- fond van 8.000 zloti per maand instelt, zo meldt het dagblad „Zycie Warsza- wy". Volgens dit blad hebben de bond van Poolse schrijvers, de bond an filmspelers, de bond van persfotogra fen en de joumalistenbond vrijdag ver gaderd om vorm aan hun klachten te geven. Geprotesteerd werd zowel tegen de belasting zelf als tegen het in één adem genoemd te worden met specu lanten in deze nieuwe wet. (Reuter-U.P.) Twee Nederlanders zijn in Bern ge arresteerd wegens diefstal en poging tot diefstal. Het betreft hier een dief stal bij een juwelier bij wie voor 65.000 Zw. Francs aan juwelen gesto len werd, en voorts enkele pogingen tot diefstal in Basel en Bern. (U.P.) ■g en zeer speciaal het toeristenoord Valkenburg uit meer dan eens klachten over een al te Hollands gerichte V.V.V.-propaganda door de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Het gemeente bestuur van Valkenburg-Houthem meent thans opnieuw zulk een klacht te moeten laten horen. In een schrij ven aan de A.N.V.V. te Den Haag pro testeert Valkenburg tegen het feit, dat drie V.V.V.-informatrices uit Amster dam, Den Haag en Delft tijdens de wereldtentoonstelling in 1958 te Brussel als taak zullen krijgen de bezoekers van deze tentoonstelling ervan te overtuigen, dat „west-Nederland met name" dich ter bij Brussel ligt dan menigeen wel denkt. Het gemeentebestuur van Valken burg-Houthem zegt er ten zeerste over verwonderd te zijn, dat een algemeen Nederlandse vereniging propaganda maakt voor een bepaald gedeelte van ons land. Genoemde gemeente acht het onjuist, dat de A.N.V.V. drie meisjes uit west-Nederland in het wes ten opleidt om in het buitenland pro paganda te maken voor west-Neder- "and. Het gemeentebestuur van Valken burg-Houthem zou graag zien, dat de Een maquette van de gedachteniskerk op de Grebbeberg te Rhenen, die ontworpen is door architect Jules Kirch uit Leiden, wiens ontwerp in de destijds uitgeschreven prijsvraag werd bekroond. De maquette, 1 op 50, is vervaardigd van steentjes, afkomstig van de vroeger gevoerde steentjesactie. informatieploeg als nog ook informa- trices uit andere delen van ons land zal opnemen en dat deze ploeg niet uit sluitend in west-Nederland maar ook elders opgeleid zal worden. Bovendien wijst het gemeentebestuur van Valken burg-Houthem de A.N.V.V. er nog op, „dat er in Nederland streken zijn, die op het gebied van hotelaecomodatie de steden in het westen des lands verre in de schaduw stellen en dat „zuid- Nederland met name heel wat dichter bij Brussel ligt dan het westen". Het Nieuw Nederlands Toneelgezel schap N.N.T.G. zal zaterdag 31 augustus a.s. in de Stadsschouwburg te Haarlem voor de eerste maal opvoeren „Hoog Bezoek" (The Wayward Saint) van Paul Vincent Caroll, onder regie van Edward Delen. Het spel is vertaald door J. W. Hofstra. Oost-Duitsiand Walter Ulbricht, de secretaris van de Oostduitse communis tische partij, is met onbekende bestem ming vertrokken voor een vakantie van enige weken, aldus het Oostduitse pers bureau A.D.N. Telkens weer word ik hier in de States getrof fen door de color- en odor mindedness van de Amerikanen. En denkt u nu niet: Kijk, daar heeft ze de u in die uitgangen vergeten. Wij doen niet alleen in Nederland aan vereenvoudigde spelling. Komt u dus naar de V. S., vergeet dan wat u op school geleerd hebt en schrijf color, neighbor enz. Het is alleen jammer, dat men niet meteen vele stapjes verder is gegaan en eens grondig opruiming heeft gehouden onder die talloze andere stomme let ters, die uitspraak en spelling van het Engels zo nodeloos moeilijk ma ken. Vooral de Belgische helft van de spellingscom missie, waaraan wij onze laatste vereenvoudiging te danken hebben, zou hier z'n hart kunnen op* halen. Zo ergens dan zou zeker in het Engels-Ame rikaans de fonetische spel ling geen overbodige luxe ziin. Neem nu bijv. een woord, dat klinkt als „vitlz". Welk normaal mens zou zÖhde'f moeiza™ me en langdurige oefe ning op het idee komen dit als „victuals" te schrij ven! Maar mijn stokpaardje voert me af van het on derwerp, waarover ik het eigenlij vilde hebben, nl. de haast kinderlijke voor liefde, die de doorsnee Amerikaan heeft voor kleuren en voor alles, waar een niet-figuurlijk luchtje aan is. Dit komt al tot uiting in de kle ding, die hier veel kleu riger is dan wij in Euro pa gewend zijn. En dat geldt niet alleen voor de vrouwelijke helft van de bevolking. Mannen in rose en kanariegele broeken en met hoofddeksels in voor ons zeer ongebruikelijke tinten zie je hier legio. De wilde hemden, die, als het goed is, los over de broek dienen te wor den gedragen, zijn tot de Europese jeugd reeds lang doorgedrongen, maar hier zijn ze niet tot de jeugd beperkt. Mijn man, een bezadigde vijftiger, had moeite iets „kalms" te vinden, toen hij een paar zomershirts nodig had. Maar, kreeg hij geruststel lend te horen, dat gaat wel over. Volgend jaar weet u al niet beter. En deze kleu renrijkdom siert niet al leen de mannelijke bo venkleding. In de etala ges der herenmodezaken liggen vergeef mij, dat ik dit intieme onwerwerp aanroer! onderbroek jes uitgestald, roze met blauwe vergeet-mij-niet jes, lila met de scheve toren van Pisa, de Eif- feltoren en meerdere be roemde bouwwerken in diverse kleuren, hemels blauwe met diverse sport- attributen, keus genoeg. Alleen de kanten en plis- sees worden blijkbaar nog uitsluitend als het voorrecht van de vrouw beschouwd. En dan in huis. Keu kens kan men krijgen in alle kleuren van de re genboog, rose, turkois- blauw, kardinaalsrood. Evenzo de badkamer- inrichting. Maar juist las ik in de krant, dat vol gens de meest deskundi ge deskundigen de ultra moderne keukeninrichting dit jaar.... wit behoort te zün.. Ja, zo was het vroeger al bij mfjn moe der thuis, wit fornuis, witte ijskast, witte tegels. Zij zal blij zijn te horen, dat zij nu tenminste weer up-to-date is. Telefoons worden, behalve in het af gezaagde zwart, in acht opgewekte tinten gele verd. Evenzo radio's met of zonder klok, scheer- apparaten, beddelakens. Tot zelfs het ordiniare schuurpoeder voor de pan nen behoeft niet meer de gebruikelijke saaigrauwe of witte kleur te hebben, en zelfs toiletpapier kunt u krijgen 'n romantische nuances als ik vertaal letterlijk - goudgeel, mistig-groen, hemelsblauw, schelp-rose, natuurlijk pos send bij de zitplaats, waar tegenover bij ons in Hol land de verj aarskalender hangt. e kleurenrage heeft zich onlangs uit gebreid tot schel blauw gekleurde suiker, tqt dusver nog enkel verkrijgbaar in enige ex clusieve restaurants. Men verzekert, dat deze suiker aan de alledaagse kwast een „deep-sea hue" ver leent, terwijl koffie-met- oorm er zachtgroen door gekleurd wordt. En dan heeft men nog lang niet alle verrassende mogelijk heden doorgrond! Denk eens, welk een -rspec- tieven dit opent voor de toekomst, rood zout, lila bloem, het is om te dui zelen. Intussen ben ik maar dat ik mijn koffie zwart, zonder sui ker drink. En hoe lijkt u dit voci uw grasveldje, dat in de winter zo valig-bruin en onaantrekkelijk daar ter neer ligt. Hier is een soort verf uitgevonden, die, in een wateroplossing over het gras gesprenkeld, de uitdrukking „grasgroen" gedurende de koude helft van het jaar niet langer tot een aanfluiting maakt. Dan ie geuren of luchtjes, het is maar hoe je het beruikt waarmee vele zaken hier te pasen te onpas worden verrijkt. Eerst en voo il natuur lijk de onuitputtelijke se rie cosmetica, waaraan de Amerikanen, mannen zo wel als vrouwen, ettelij ke honderden miljoenen dollars jaarlijks besteden. De, zichzelf respecterende Amerikaanse vrouw, die behalve zeep badzout of schoonheidsdruppels voor haar dagelijkse bad ge bruikt, om verder de he le overige reeks van mas sage-olie, talkpoeder, deo dorant. hand- en ge zichtscrème, poeder en haarlotion af te werken, met als nieuwste aanwinst een geparfumeerde voile, mag bijde aankoop van al deze artikelen wel met een zeer fijne neus begif tigd zijn, om niet, tot ver driet van haar medemen sen, in een weeïge veel heid van tegenstrijdige geurtjes rond te wande len. Maar ook aan zulke laag-bij-de-grondse zaken als bijvoorbeeld zilver poets, schuurpoeder en de bekende metalen pan- sponsjes, die hier met zeep geïmpregneerd wor den geleverd, hebben fan tasierijke fabrikanten ge tracht door een bloemen- aroom uit hun assepoes- tersstaat te verheffen. Mijn hoop is nu gevestigd op de man, die de reuk van uien, kool en ammo nia zal weten te doen overheersen door het he mels parfum van magno lia, gardenia en dezul ken. Zo'n man zal volgens mij terecht tot de weldoe ners der mensheid gere kend mogen worden. Tot dusver is op dit gebied nog slechts gepar fumeerde rijst te krijgen, maar deze is niet voor consumptie bedoeld. Neen, die is bestemd om, in een wit-satijnen zakje met blauwe linten versierd, door de jonge bruid te worden meegedragen als zeker onderpand voor een gelukkig huwelijk. Of om met volle handen, als een extra zegen van boven, door de gasten over het vertrekkende bruidspaar te worden uitgestrooid. H. L. B. De Amerikaanse posterijen hebben de zaken eens omgekeerd en niet een postzegel op een brief, maar een brief op een postzegel gedrukt, d.w.z. op de nieuwe zegel van 30 dollarcent, te gebruiken voor aangetekende stukken, welke op 3 september a.s. voor het eerst zal worden vencocht in de stad Indianapolis. De zegel, uitgevoerd in kastanje bruin, laat zien, hoe een aangetekende brief uit de hand van een besteller overgaat in de hand van geadresseerde. Volgens het C.B.S. is in juni voor een bedrag van ƒ322,7 (334,4 in mei) miljoen aan nieuwe levensverzekerin gen afgesloten. Hiervan was voor 129,0 (138,5) min. aan kapitaal-, voor 174,9 (174,3) aan rente- en voor 18,8 (21,6) aan volksverzekering De jury voor de ingezonden werk stukken voor de huisvlijttentoonstelling „Vrije Uren" te Maastricht, heeft de vijf hoogst bekroonde inzendingen be kend gemaakt. De medaille van prin ses Beatrix werd toegekend aan de heer Wenmakers uit Maastricht voor een frais-bank. De zilveren medaille van minister Cals is toegekend aan broeder Sigismund uit Venlo, thans ver blijvende op „De Beijart" te Maas tricht voor de maquette „Maastricht voor de Franse revolutie". Andere prij zen gingen naar de heer Francot uit Stevensweert voor een klein model bag germolen, naar de heer J. van der Heij den uit Valkenburg voor mlegwerk, een tafelblad en bijzettafeltjes. Voorts ging een der hoogste prijzen naar de heer Jeukendorp te Roermond, die een getrouwe nabootsing vervaardigde van een Middeleeuwse vedel. Zondag 25 augustus zullen deze en andere prijzen uitgereikt worden door de voorzitter van de Limburgse K.A.B., de heer J. Maenen, (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De dertigste Ijzerbedevaart in qe vlakte van Diksmuide kende zondag een uiterst kalm verloop. Er was iets minder volk dan vorige jaren. Naar schatting een dertig- a veertigduizend man. De hulde stond dit jaar in het teken van de gebroeders van Raems- donck, twee Vlaamse soldaten die veertig jaar geleden sneuvelden. De voorzitter van het IJzerbedevaartcomi- té, de Gentse hoogleraar prof. Fran sen, deelde mede dat de vroegere voor zitter, prof. Daels, die nog steeds in politieke ballingschap in Zwitserland verblijft, het erevoorzitterschap wordt aangeboden. Prof. Fransen hield een pleidooi ten gunste van amnestie voor politieke delinquenten. Het grootste deel van zijn rede stond echter in het teken van het traditionele thema van de Vlaamse grieven. Prof. Fransen pro testeerde tegen het feit dat de wereld tentoonstelling te Brussel in 1958 de weerspiegeling zal worden van de Franse cultuur der Belgische hoofdstad en dat de meestal Frans sprekende organisatoren het Vlaamse landsgedeel te geen recht laten wedervaren. De bedevaart eindigde met een vlaggen- vertoon met leeuwenvlaggen en de wit-groene vlag van de Europese be weging. Uit de onverwachte vondsten die door ir. J. H. Trimpe Burger van de rijks-" dienst voor het oudheidkundig bodem onderzoek te Amersfoort zijn gedaan in Aardenburg (Zeeuwsch Vlaanderen), is thans komen vast te staan, dat er daar reeds in de laatste periode van het stenen tijdperk bewoners moeten zijn geweest. Na de eerste vondsten van vuursteen zijn nadien verscheidene vuurstenen gebruiksvoorwerpen aan het licht gekomen, zoals scherpe pijl punten, boortjes en krabbers. Derge lijke voorwerpen werden voordien in Zeeland ook reeds gevonden op West- Schouwen. De opgravingen te Aardenburg, die ten doel hadden meer gegevens te ver krijgen over de Romeinse nederzetting die er daar is geweest hebben thans aangetoond, dat deze streek ook reeds eeuwen voordien werd bewoond. Ir. Trimpe Burger acht deze vondsten dan ook zeer belangrijk voor de oud heidkunde van Zuid-Westelijk Neder land. Zondagavond is de 21-jarige militair J. Kwalm in zijn woonplaats Helle- voetsluis, toen hij op de bromfiets plot seling moest uitwijken voor een oude man over de kop geslagen. Hp is ter plaatse overleden als gevolg van de tuimeling welke hij maakte. De oude man, de 88-jarige H. Hoogewerf werd tijdens de remmanoeuvre van de brom fietser aangereden en bleef evenens op straat liggen. Een arts constateer de een hersenschudding. H. is daarna naar zijn huis vervoerd. De 57-jarige Amsterdammer L. Open- meer heeft zaterdagmiddag het leven verloren tengevolge van een aanrij ding door een bestelauto. De man reed op de fiets in de Zaanstraat op de hoek van de Zaandijkstraat toen hq on voorzichtig van richting veranderde. De naderende bestelwagen kon de wiel rijder niet meer ontwijken en reed de man omver. Deze is ernstig gewond overgebracht naar het Wilhelminagast- huis, waar hij later op de dag is over leden. Zondagmiddag is te Spier op de weg Beilen-Meppel een bromfietsrijder met duo-passagiere aangereden door een auto. Het meisje, de 21-jarige S. Brug- gink uit Assen werd daarbij zo ernstig gewond, dat zij even na aankomst in net ziekenhuis te Hoogeveen is over leden. De 30-jarige mej. M. D. v. V., of ficier bij de Milva, is gistermiddag in Utrecht met haar bromfiets tegen een personenauto gebotst. Het ongeval ge beurde nabij het militaire hospitaal „Oog en Al". Zij verleende geen voor rang aan een uit de Beethovenlaan ko mende personenauto en werd geschept. Omstreeks acht uur gisteravond is zij aan de gevolgen van een schedelbasis- fractuur in het militaire hospitaal over leden. Vier maanden lang heeft de Haagse politie de gehele administratie van het rijksbureau voor wegverkeer nauwkeu rig onderzocht. Dit, omdat men ver moedde, dat de 28-jarige ambtenaar, die op dit bureau werkte nog meer op zijn geweten heeft dan alleen die vervalsingen waarvoor hij eind april van dit jaar werd aangehouden. Hij had ervoor gezorgd dat gestolen auto's uit Duitsland, die naar ons land werden gebracht, werden „geecht" door er goe de papieren voor af te geven. Nu is na dit lange onderzoek gebleken dat hij vijf enzeventig maal zijn medewerking heeft gegeven bij andere vervalsingen. Voor tweedehands of nieuwe vrachtauto's ver zorgde hij de papieren die een zwaar der tonnage dan de werkelijke aanga ven. Viertonners werden daardoor zes tonners en stegen flink in prijs. De politie heeft aangehouden een 37-jarige garagehouder uit Rijswijk, die voor de ze vervalsingen aan de ambtenaar geld had gegeven. In totaal had hij onge- veer 1.000 ervoor gekregen. In een ziekenhuis te Venray is me vrouw M. D. uit het gehucht Groessen bij Zevenaar overleden aan de gevolgen van een mishandeling, waaraan zij tij dens een twist moet hebben blootge staan. De jonge vrouw, die enige malen in een inrichting voor geestelijk gestoor den te Venray is verpleegd, overleed enige dagen nadat het handgemeen was voorgevallen. De politiedeskundige, dr. Hulst uit Leiden, heeft sectie op het stoffelijk overschot verricht. De politie heeft de zaak in onderzoek. an de opmerkelijke Euro pazegel, die Dick Elffers in opdracht van de P.T.T. 3HK heeft ontworpen voor de Euro- fflMBoV pese Kolen- en Staal Gemeen schap, zegt hij: „Het is moeilijk M&izÊifa,. zo'n postzegel. Op een dergelijk K oppervldkje kun :e je emoties niet kwijt. Het beeld moet ook MMmMÊÈÊÊÊlÈÈllÊÊ%&&>j: W duidelijk zijn. En philatelisten zijn wonderlijke lieden met Kv( vreemde voorkeuren". Elk van U 1l9liMI de bij de Gemeenschap aange- V 5 JjjjSfe sloten landen heeft een kunste naar opdracht gegeven voor een Europazegel. Over de Franse verste wordt in de betreffende Bfc kringen van tevoren al gemees- muild, dat de postzegel wel weer een attractieve Marianne te zien zal geven. Dick Elffers noemt zichzelf schilder-typograaf. Hij heeft eer- tijds een boek geschreven „Fa- cetten van boekdrukkunst", dat onder de vaklieden in de grafi- f|| "JH sche bedrijven groot aanzien - jk geniet. Nadat hij de Rotterdamse Academie doorlopen had, ging hij zich intensief met de typo grafie bezig houden. „De druk- techniek is voor mij een tegen- TV* 1 twI CC spel, dat me tot betere presta- I linlr HIttAre ties dwingt". Hij ontwerpt af- fiches, zoals telkenmale voor het Holland-Festival bijvoor beeld. Vooral in het buitenland ontmoet hij veel waardering. „Ik ken een paar Amerikanen, die al mijn affiches verzamelen". Het vluchtige van de typografische produkten hindert hem sterk, maar dat weegt uolgens hem, niet op tegen het voordeel, dat de beeldende kunst „die een goed affiche werkelijk moet presenteren" op de hoeken van de straten verscnijnt, voor iedereen zichtbaar. „Ik krijg sedert de oorlog aan de lopende band opdrachten en die stellen me in staat ook vrij te schilderen". Men ziet enkele van zijn produkten hangen in zijn atelier, hoog boven de Amsterdamse Amstel. Buiten tuffen de aken en de zolderschuiten langs de Magere Brug. Aan de overkant staan de gevels in een speels gelid. Binnen vloeit al het licht var. een heldere middag. De bematte grond is besmeurd met verf. Nadenkend articulerend praat Dick Elffers over alles en nog wat. We vernemen niet alleen, dat hij eer. fontein voor Delft ontworpen heeft, wandschilderingen in scholen, mee werk1 bij de architectonische conceptie voor een fabriek, dat hij een bewon deraar is van Kokoschka en „stapelgek op Le Corbusiers kerk in Ronchamps" maar ook van het plezier dat hij in zijn leven heeft. „We :ven in een onge looflijk spannende, boeiende tijd, waarin je moet proberen om je te hand haven. Je hebt van die ballast-achtige jongens, die zich weigeren te con fronteren met de maatschappij. De maatschappij moet de kunstenaar nota bene vormen. Zelf kun je dan alleen maar hard werken. Voor kritiek leen ik graag het oor aan een vriend-collega, als het ware de representant van het publiekDick Elffers acht zichzelf een expressionistisch schilder. Maar hij onderzocht zijn gevoelens met een lichte argwaan. Om dit te demonstre ren wijst hij op twee doeken, beide met een gelijk onderwerp, maar het ene uitbundig en geschakeerd, het ander ernstig en afgewogen. „Dit serieuze werk heb ik alleen geschilderd om te zien of dat uitbundige wel werkelijk echt en gemeend was. Nu ik de ernstige kant ook kan beschouwen, weet t/c dat het uitbundige werk me het meest bevalt. En ik mag de mensen toch wel laten merken dat ik in een prettige bui was toen ik dit schilderde?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4