Kempten in rep en roer Fatale Duitse wordt oefening van Bundeswehr Een officier officieren berecht en twee onder staan terecht HET ROKEN wordt weer duurder coopvaejt De mogelijkheid tot betaling van minder loonbelasting In verband met de verhoging van de loongrens Nederland gaf ons kans een grote Nederlands-Hongaars blad dient Budapester blad van repliek De stem in de brievenbus E' O' D De Passiespelen van Hertme Het bevalt Riekje best in de west 8-jarig jongetje verdronken Tussen neus en lippen Joop Biekmann Jordanië vraagt spoedvergadering Veiligheidsraad Mijnwerkers naar Duitsland Atoomversneller in Genève DOUWE EGBERTS Een nieuwe melange van de fijnste baaitabakken DEEL VAN KERK- PLAFOND STORT OMLAAG Vermiste marinier gevonden? Nieuwe verkiezingen in Sur aba ja? D-TREIN HAD VERTRAGING Liturgische dagen in Heeswijk Hongaarse theologant wordt priester gewijd „Duur etentje' Slangen aan de rol Een wonderlamp Vragen van Jos Maenen Sultan van Muskate is tegen V.N.-discussie DINSDAG 20 AUGUSTUS 1957 PAGINA 3 sneers van ?e twee grote atoomver- Pese orsnnïofï? vermoeen van de Euro- Cern K Se Voor kernonderzoek, de heeft niot Te voUediS m werking, generaal Bakker, directeur- Rootetels op twee na de in handige tabakszak! 55 Krachtige Kost voor het Kind kif (Van onze correspondent in Bonn) In Kempten (Allgau, Zuid-Duitsland) is voor de grote strafkamer van het landgerecht vanmorgen de zaak begon nen tegen de onderofficieren der „Bun deswehr" Dieter Julitz (23 jaar) en Josef Schaffler (33 jaar) en tegen de eerste luitenant Alfred Soramer (36 jaar). Zij worden ervan beschuldigd de dood op hun geweten te hebben van de vjjftien Westduitse recruten, die op 3 juni j.l. in de buurt van Hirschdorf by het doorwaden van de rivier de Ilier zijn verdronken. Julitz gat het bevel tot de doorwa ding, Schaffler sloeg de (onnodige) oefening van een nabije brug gade, Sommer was commandant van de tweede compagnie van het 19de parachu tistenbataljon, waartoe de soldaten be hoorden. Luitenant Sommer wist, dat de bataljons-commandant majoor Ganz dergelijke rivier-doorwadingen had ver boden, maar dat dit verbod niet door gegeven aan de sectie-commandanten. (Vervolg van pagina 1.) Het ministerie van financiën heeft een plan, de omzetbelasting op de si- gare en met 3 procent te verhogen, waardoor men hoopt de gewenste 62 miljoen gulden aan het eind van een periode van een jaar te verkrijgen. Hiertegen is van de zjjde van de in dustrie ernstig verzet gerezen. Men acht het in deze kringen niet moge lijk dat de industrie of de kleinhandel deze 3 procent gaat dragen. Een onderzoek, vorig jaar ingesteld, heeft uitgewezen, dat door de gestegen grondstofprijzen met name die van de ruwe tabak, de industrie de prijzen van de tabaksartikelen en sigaretten moest verhogen. De regering heeft in maart deze noodzaak erkend en toestemming ^f.Seven tot een prijsverhoging van ge middeld 10 cent per pakje. Inmiddels ■oeeft deze grondstofprijsstijging zich, volgens de industrie, voortgezet. Het n.l., dat, nu de Amerikaanse ta- noK Sêtk4n'1 5Ën seopend, de stijging 8 50 procent is toegenomen. Ook in kringen van de kleinhandel heerst ongerustheid over dit plan. Men ziet bij een eventuele doorberekening van de 3 procent omzetbelasting door de industrie aan de kleinhandel de winstmarges ernstig bedreigd Deze winstmarges van de kleinhandel ma ken reeds een onderwerp yan studie uit en het* economisch instituut voor de middenstand heeft inmiddels ach enquête ingesteld. Daar de tabakswet de detaillist verbiedt boven de ban- derolleprijs te verkopen, zou bij onge wijzigde kleinhandelsprijzen de drie procent volledig voor rekening komen van de kleinhandel. Ook acht men het onjuist in het plan van het ministerie van financiën uitsluitend de sigaretten roker de dupe te laten worden van de te nemen fiscale maatregelen. Reeds thans betaalt de sigarettenroker op elk pakje sigaretten 62 procent accijns en 5 procent omzetbelasting. De sigaren daarentegen zijn voor wat de kleine soorten betreft met 20 en de grote soorten met 40 pet accijns belast, terwijl op deze artikelen geen omzet belasting wordt geheven. Plan van Econ. Zaken Het ministerie van economische za ken wil de fiscale druk verdelen over de sigaren-, kerftabak- en sigaretten industrie, Voor de sigaretten voorziet dit plan !n een meeropbrengst aan be lasting van ongeveer 40 miljoen gul den op jaarbasis. Dit wil men bereik- ken door een verhoging van de omzet belasting met één pet gecombineerd met een prijsverhoging van 10 ct per pakje. In de kringen van de groothandel in tabaksfabrikaten en ook van de zijde der industrie acht men een prijsstijging van 10 ct per pakje te groot en ver- Wacht men zelfs hierdoor een vermin derde vraag, temeer ook, daar, vol- Sens de kleinhandel, de noodzaak van fj£Ste^ngsbeperking meer en meer mint tui L dringen bij de consu lsRHk? «Kftw8? °mzet heeft voor s Rijks schatkist onmiddellijk emstiee gevolgen. Een daling van slechts één pet van deze omzet betekent volgens de industrie reeds een mindere belas tingopbrengst van rond 50 miljoen gul den. De industrie heeft inmiddels de regering geadviseerd over deze prijs verhoging. ZD meent, dat een prijs verhoging van 10 ct per pakie in dit stadium niet te realiseren is. De Indus wie meent te moeten volstaan met ?en prijsverhoging van 5 ct per pak- J*' te meer daar de verhoogde tabaks dozen volgens haar ook een prpsver- Sing noodzakelijk maken. <iu„. het uitvoerige advies van de in- ked"' aan de regering wordt bere- 5 ct' dat bij een prijsverhoging van tarie,her pakje gecombineerd met een om^erhoging van één procent der dat -/"lasting, het uiteindelijk bedrag haar ?0r de sigarettenindustrie beschik- 40 *?mt, gesteld kan worden op rond j°en oen Ru't,en De overige 22 mil- den u dan volgens haar moeten wor- kerfdJ^yhraeht door de sigaren- en "dein,i i--',"dustriewaardoor men het joen gewenste bedrag van 62 mil- Verkrij^t U,t de gehele hedrijfstak De svnohivS.11 d.e.Cern' bekendgemaakt. Julitz en Schaffler geven voor van het verbod niets te hebben geweten en. voorts te hebben geloofd, dat het water van de Ilier niet hoger dan tot de kniëen der soldaten zou reiken. Laatst genoemden hadden Julitz die de sec tie voorging in het sterk stromende water nog tegen de gevaren van de rivier gewaarschuwd, doch hij had daaraan geen aandacht besteed. Het stadje Kempten spreekt al wekenlang over niets anders dan het proces, dat vandaag begon met de voorlezing van de elf pagina's lange aanklacht. Alle hotels zijn vol en be langstellenden hebben naar plaatsen tot ver in de omtrek moeten uitwijken om onderdak te krijgen. Behalve vele binnen- en buitenlandse journalisten zijn ook nabestaanden van de veron gelukte soldaten naar Kempten ge komen. Er zullen 34 getuigen worden gehoord. Enkele nabestaanden hebben op in stigatie van de bond van oorlogsslacht offers neven-aanklaehten tegen de beklaagden ingediend, waarbij het er om gaat na hun eventuele veroordeling schadeloosstellingen te kunnen eisen. De publieke belangstelling voor het pro ces is zo groot, dat de kaarten, die voor het zeer beperkte aaptal zitplaatsen in de rechtszaal zijn uitgegeven op de zwarte markt tot 25 mark opbrengen. Op de plaats van het ongeluk is in middels een gedenkteken voor de ver ongelukte soldaten opgericht. De minis ter van defensie, Strauss, heeft het de vorige week zondag onthuld. Advertentie Coopvaett PIJPTABAK De dienst in de gereformeerde kerk te Scherpenzeel werd zondag gestoord toen een stuk van het plafond, onge veer anderhalve vierkante meter, naar beneden stortte. Gelukkig kwam het juist boven het trapgat terecht, zodat niemand letsel kreeg. Daar de moge lijkheid bestond dat er nog meer brok stukken naar beneden zouden komen, schorste de predikant zijn preek een ogenblik en werden de op de galerij zittende kerkgangers in de gelegenheid gesteld een plaatsje beneden te zoeken. Advertentie Zoals men weet kunnen loontrekken- den de inspecteur der belastingen ver zoeken vermindering van loonbelasting toe te staan wegens kosten van ver werving en persoonlijke verplichtingen, die in een kalenderjaar meer dan 100 bedragen, zomede wegens buitengewo ne lasten of wegens giften aan bepaal de instellingen. Deze verzoeken konden in het verleden worden afgewezen, als het jaarinkomen van de belastingplich tige op meer dan 6.000 werd geschat en de belastingplichtige door afwijzing niet in moeilijkheden zou geraken. In Met de uitspraak van zijn naam zullen zij wel moeite hebben gehad, de leden van de Parijse Garde Républicaine, die in Londen een praatje maakten met de Britse wereldkampioen op de motor John Surtees, maar voor zijn machine hadden ze een heel goed Frans woord: „Magnifique". De Franse gasten, die het vaste motor-escorte vormen van de Franse president, hebben in Londen deelgenomen aan de „zoeklichten-taptoe" in het White City Stadion. Het in Nederland verschonend blad „Magyar Szo" (Blad voor de Honga ren) heeft de aandacht gevestigd op een artikel in „Magyarorszag", een blad dat in Budapest verschijnt. Het Budapester artikel is gewijd aan de eni ge tyd geleden opgetreden ontevreden heid onder sommige in Nederland ver blijvende Hongaarse vluchtelingen. Waaruit dan geconcludeerd wordt, dat de Hongaren het thuis toch niet zo slecht hadden en ze in Nederland „wor den uitgebuit". Het blad voor de Hongaren in Neder land schrijft hierover, dat „het artikel van „Magyarorszag" een goede les is om er in de eerste plaats goed voor te waken, dat agent-provocateurs onscha delijk worden gemaakt en geen valse en tendentieuze ontevredenheid zaaien onder de vluchtelingen, die alleen de communistische propaganda ten goede komt. Nederland heeft ons liefdevol ontvangen. Nederland heeft ons een grote kans gegeven: door vrij en ijve rig werk een nieuw bestaan op te bou wen". „Magyar Szo" vraagt dan het Buda pester blad de levensstandaard der Ne derlandse of Hongaarse arbeiders in Nederland in cijfers te vergelijken met die van de arbeiders in Hongarije. Voorts vraagt het een vergelijkende sta tistiek te geven van de woningnood in Nederland vermeldende hoeveel wo ningen per jaar werden gebouwd en de woningnood in Hongarije ook ver meldende hoeveel woningen ginds ter leniging van deze nood per jaar wer den gebouwd. „Wij verlangen niet eens een verge lijking tussen de kwaliteiten van de wo ningen", aldus „Magyar Szo", dat voorts aan „Magyarorszag" vraagt „of het zich ervan bewust is, waarom hier enkele Hongaren ontevreden zijn. Om dat wij weten, dat het blad het ant woord hierop schuldig zal blijven hel pen wij dit te geven: de uitbuiting, de terreur, de ontberingen, de vrees en de folteringen van twaalf jaren hebben de psyche van vele mensen zo bedorven, dat zij in een soort oververlangen naar welstand en hoog levenspeil binnen en- In Frankfort is gisteren een twee- kele maanden alles willen hebben wat motorig Amerikaans legervliegtuig op hun hart begeert. Als de Bolsjewisti- een fabrieksterrein neergestort. De bei- scha onderdrukkers slechts een tiende I de inzittenden vonden de dood. van alles wat de vluchtelingen hier kre gen aan het Hongaarse volk konden ge ven om te beginnen de persvrijheid, waardoor „Magyar Szo" hier ook een bestaansrecht heeft was er geen op stand nodig". Op de dijk bij Stroe ls een stoffelijk overschot gevonden, dat gekleed was in het uniform van korporaal der mari niers. Hoewel omtrent de identiteit nog niets met zekerheid kan worden ver klaard, vermoedt men dat het stoffelijk overschot is van de 28-jarige korporaal der mariniers J. van Berkel uit Schip luiden, die sedert 30 juni spoorloos uit Den Helder is verdwenen. Ook een op de resten aangetroffen polshorloge en een ballpoint zouden hierop duiden. Het stoffelijk overschot moet afkomstig zijn uit de Noordzee en reeds lange tijd in het water hebben gelegen. De moge lijkheid van misdrijf wordt niet uitge sloten geacht. Het provinciaal verkiezingscomité van Oost-Java heeft bekend gemaakt, dat zich bij de jongste gemeenteraadsver kiezingen in Surabaja onregelmatig heden hebben voorgedaan. Het is moge lijk, dat nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. Ook wat betreft de verkiezingen in Bandung en Malang, waar de com munisten eveneens successen boekten, zijn beschuldigingen geuit dat de ver- kiezingsvoorschriften niet zouden zijn nageleefd. Het bevalt het achttienjarige Neder landse meisje Riekje Brand, dat een op stellen-prijsvraag, uitgeschreven door de koninklijke vereniging Oost en West, heeft gewonnen, best in de west. Zij had een reis naar Suriname en de Antillen aangeboden gekregen en zij heeft daarvan grif gebruik gemaakt. Zij is nu twee weken in Suriname ge weest en is zaterdag per K.L.M. door- gereist naar Curacao. Ook hier zal zij veertien dagen verblijven. Van de Surinaamse regering kreeg zij als afscheidsgeschenk een exemplaar van het boek De geboorte van een nieuw volk geschreven door Lou Licht veld (Albert Helman) op de eerste pagina staat geschreven „Ter herinne ring aan je verblijf in Suriname" ge tekend door dr. J. H. Ferrier, minis ter-president van Suriname. Riekje zal van haar ervaringen in de West een dagboek schrijven dat t.z.t. in druk zal verschijnen. Op de spoorlijn tussen Delft en Schie dam is vanmorgen een der beide hoofd sporen stroomloos komen te staan ten gevolge van een defect aan de bo venleiding. De D-trein naar Parijs, die om 8.17 uit Den Haag was vertrokken, strandde daardoor. Voordat deze trein kon worden weggesleept, moest eerst nog een andere trein passeren. De D- trein kreeg een uur vertraging. Tussen Dèlft en Schiedam werd vanmorgen over enkel spoor gereden. Om kwart over tien was de storing verholpen. Voor de tiende maal werden in de Norbertijner Abdij van Berne te Heeswijk de liturgische Studiedagen voor onder- Wijzend personeel gehouden. Van 14-17 augustus verbleven meer dan 250 onder wijzeressen, van wie het merendeel reli gieuzen van 23 verschillende congrega ties, in de Abdij. Onder leiding der Nor bertijnen hebben zij zich verdiept in de problemen rond het Kerstmysterie, dat zulk een waardevol en overvloedig mate riaal verschaft voor activiteit in huisge zin, school en kerk. In de inleidingen werd niet slechts aandacht geschonken aan de diepere zin der huidige litur gische vormgeving van de kerstkring, doch ook aan de theologische en bijbelse achtergrond, de geschiedkundige ont wikkeling en de volksgebruiken. In tegen stelling met de sentimentele en infan tiele opvattingen, die in katholieke milieus maar al te vaak nog aanwezig zijn, werd duidelijk belicht de stralende figuur van de verheerlijkte Christus, die in het Kerstmysterie tot ons komt. Hij is „de Komende", wiens komst blijft voort duren tot de laatste dag, de Parousie. Van 18-21 augustus worden deze dagen gehouden voor de onderwijzers, Fraters en Broeders. Ruim 110 waren er aan wezig, onder wie ook vertegenwoordigers van het Hoofdbestuur van het KOV en de Sint Augustinusvereniging. Daar men dit jaar het tweede lustrum van de li turgische studiedagen vierde, werd het driemanschap, dat 10 jaren achtereen de leiding over deze dagen gehad heeft, in het zonnetje gezet. Het betrof hier de abdijheren Pasch. van Kaathoven O. Praem., E. Hoekx O. Praem. en de musi cus Clemens van den Berg O. Praem. Donderdag zal de eerste naar Neder land gevluchte Hongaarse theologische student tot priester worden gewijd. Dit zal geschieden tijdens een plechtigheid waarbij mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch in de St. Ser- vaaskerk te Maastricht aan zestien theologanten van de Sociëteit van Je zus, onder wie de Hongaarse pater H. Matyasovich S. J. uit Boedapest, de wijding van het Priesterschap zal toe dienen. Pater Matyasovich zal zondag zijn eerste H. Mis opdragen in de kapel van het ziekenhuis St. Annadal te Maas tricht. Hij werd gedurende enkele we ken in dit ziekenhuis verpleegd. deze gevallen toch zou achteraf bij het opleggen van een aanslag in de inkom stenbelasting met de gevraagde ver mindering rekening kunnen worden ge houden. Bij de wet van 19 juni 1957 is echter de loongrens, boven welke steeds een aanslag in de inkomstenbelasting wordt opgelegd, verhoogd van 6.000 tot 6.900 en wel met ingang van het lo pende jaar. Tegelijkertijd werd wel iswaar ook de grens, tot welke voor de loonbelasting aftr.ek kon worden ge vraagd, verhoogd tot 6.900, maar dat kon alleen voor de toekomst effect heb ben (n.l. van de dag van inwerkingtre ding der wet, 6 juli 1957, af). Daardoor kunnen zich gevallen voor doen, waarin verzoeken om verminde ring bij de heffing van loonbelasting aanvankelijk terecht zijn afgewezen, maar nu voor inwilliging in aanmer king komen. Ook zullen er werknemers zijn, die in het verleden op grond van de overweging dat zij er toch niet voor in aanmerking kwamen, een verzoek om toepassing van de vermindering achterwege hebben gelaten, maar voor wie een dergelijk verzoek nu wel zin zou hebben. Over deze aangelegenheid heeft de minister van financiën dezer dagen een circulaire aan de belastingdienst gezon den. Daarin wordt de inspecteurs der belastingen opgedragen, op verzoek van de belastingplichtige of ambtshal ve in de hiervoor geschetste gevallen teruggaaf te verlenen aan de loonbe lasting, die minder zou zijn ingehouden, indien met hogere kosten van verwer ving en persoonlijke verplichtingen, buitengewone lasten of giften voor de heffing van de loonbelasting rekening zou zijn gehouden. Deze teruggaaf zal ook worden verleend, indien een belas tingplichtige uit onbekendheid met de verhoging van de loongrens heeft nage laten een verzoek om vermindering van loonbelasting voor 1958 of 1959 in te dienen. Maandagmiddag is de achtjarige Arend W. in de Havenkolk te Beilen verdronken. Het kind werd de gehele middag vermist. Hij had gespeeld in de omgeving van de haven. Na enig dreg gen werd het lijkje gisteravond opge haald. Toen juffrouw Fisher een brief deponeerde in de bus, die ge plaatst is tegen het postkantoor van het Engelse plaatsje Scunthorpe, werd de brief tot haar grote verba zing teruggeduwd. Toen juffrouw Fi sher de brief voor de tweedemaal in de bus deed, kwam deze opnieuw terug, maar nu vergezeld van een stem, die zei „Er zit geen postzegel op." Juffrouw Fisher haalde een postzegel uit haar tasje, plakte deze op de brief en wierp de brief voor de derde maal in de bus. De stem sprak „Zo is het goed juffrouw." Kort daarop kwam een arbeider, die de brievenbus van binnen aan het schoonmaken was naar buiten: De brief had hem tweemaal op het hoofd getroffen. en ander beestenbericht komt uit Nimes, een stadje in het zui den van Frankrijk. Daar maak te een mandril in een plaatselijke ^nlangs kwam in Londen een ont stelde man de zogeheten „Spread Eagle"-bar uitrennen, terwijl hij tegen een patrouillerende agent riep: „Een slang drinkt mijn bier op." - Dat is maar goed ook - dacht de bobby, die uit de vreem de mededeling van de dierenwinkel zich meester van de begreep, dat hu, de man al we g - p0rtemonnaie van een bezoekster, noeg gedronken had. Daar deze ech- £a&1 er een bankbiljet van 10.000 ter overigens de indruk maakte, be- frank <honderd gUiden> uit en at het met smaak op. slist bij zijn positieven te zijn, be sloot de agent toch maar eens in de bar te kijken. Toen hij het etablisse; ment wilde binnenstappen werd hi) evenwel bijkans onder de voet gelo pen door een half dozijn kellners, dat met broodjes en slaatjes in hun handen overhaast de zaak verliet. „Slangen," riepen ze. „Ze eten alles van Alladin en de wonderlamp. In op." Vrijwel op hetzelfde moment haar woning was mevrouw Oray de e geschiedenis van mevrouw Eernest Oray uit Berkeley in Californië lijkt enigszins op die stormden twee mannen uit een on dergrondse gelegenheid, waar men bezittingen van de vorige bewoon ster aan het afstoffen. Toen zjj een zich verfrissen kan. „Het zit er vol oude lamp onderhanden nam, kwam met slangen," zeiden ze, met beven- daar een bundeltje bankbiljetten ter de vingers naar beneden wijzend. De waarde van ongeveer 150.000 gulden onthutste politieman bemerkte nu ook, dat er in een boom vlak naast hem iets bewoog. Een slang. Even later verscheen de eigenaar van een dierenwinkel ten tonele. Hij vertelde dat vijftig volkomen onge vaarlijke slangen uit zijn winkel wa ren ontsnapt. Verscheidene slangen werden dezelfde dag nog gevangen. De anderen volgden spoedig. Een slang werd gepakt, toen hij zich in de bar in een plasje bier rondwen telde, drie andere, toen zij zich aan broodjes half-om tegoed deden. uitrollen benevens een hoeveelheid diamanten, welke tenminste op zes tienduizend gulden wordt geschat. De vorige bewoonster, mevrouw Mathews was sinds 1920 regelmatig voor kleine winkeldiefstallen veroor deeld. Haar laatste vonnis dateerde uit 1933, toen zij wegens poging tot diefstal van een pond boter in een warenhuis, honderd dollar boete kreeg. In april vorig jaar stierf zij. In haar woning werd toen een be drag van ongeveer 70.000 gulden ge vonden. Tsjechoslowakye heeft langs diplo matieke weg de steun van de Britse regering gevraagd voor de kandidatuur van Tsjechoslowakije voor een van de niet-permanente zetels van de Veilig heidsraad. Advertentie Hertme ligt niet in Saoedi- Arabië, maar bij Borne. Het is een nederzetting, waarvan „men" misschien dit jaar voor het eerst hoort. Dat komt door de Passie- spelen; de Passiespelen van Hertme. Daar moeten wij na Oberammergau en Tegelen nog even aan wennen, maar goed, tenslotte is er ook een tijd ge weest, dat wij moesten wennen aan de „Passiespelen van Tege len". Dat komt omdat men bij het woord Passi&pelen nog al tijd, in de eerste plaats denkt aan die grandioze wereldpri meur van dat kleine Oberam mergau. Emeritus pastoor J. I. Veeger is de man van de Passiespelen in Hertme. Hij nam het initia tief, hij bouwde het theater, hij zette de organisatie op poten, hij werkte dag en nacht voor de Passiespelen, hoewel hij fei telijk dag en nacht rust zou moeten nemen, want daartoe was hij gekomen; naar Hertme althans. Naast hem is geleidelijk ook Joop Biekmann uit Schalkhaar leraar expressie aan verschil lende kweekscholen de man van de Passiespelen in Hertme geworden. Hij regisseert ze na melijk, maar hij moest ook zorgen, dat er 250 mannen, vrouwen en kinderen kwamen, jonge en oude Joden en Farizeeërs. Wij hebben een bijzonder gastvrij onthaal gevonden in de smaakvolle woning van regisseur Biekmann, waar wij kwamen redekavelen over „zijn" Passiespelen. De mensen werken met ontroerende toewijding .n moeilijk heden zijn er geen ogenblik geweest, zei Joop Biekmann. Hij heeft op geen enkele repetitie zijn stem behoeven te verheffen terwille van de orde onder het „volk". Natuurlijk zijn er altijd tóch wel een paar moeilijkheden. Op een onzalig ogenblik moest de Christus-vertolker namelijk voor zijn nummer opkomen Hij kreeg van mijnheer Staf geen vrijstelling. De première was op 26 juni en sindsdien is er elke woensdag- en zondag middag gespeeld. De belangstelling was aanvankelijk matig, maar reeds spoedig groeide zij met elke voorstelling. Dat betekent niet alleen, dat het publiek de Passiespelen waardeert, maar er zelfs propaganda voor maakt. Vorige week verscheen er als gevolg daarvan een stoet bussen met 300 be zoekers helemaal uit Groningen, maar ze komen ook uit Duitsland en overal vandaan uit Nederland. De mensen zijn enthousiast. „Nee", zei Joop Biekman op onze vraag of hij de spelen in Oberammer gau dan wel te Tegelen gezien had. „Gelukkig niet", voegde hij er aan toe, „want dan zou ik er beslist niet onbevangen tegenover gestaan hebben". De prozatekst van Jan Naaykens is zo, dat zij de moderne mens aan spreekt. Met opzet heeft regisseur Biekmann afgezien van allerlei toneel middelen, zoals zinken onweerplaten en magnesiumbliksems. U wilt na tuurlijk weten, of de Farizeeërs, de Joden, de apostelen en het manvolk de baard heeft laten staan. Nu, dat is niet het geval. Twente is tenslotte geen Limburg. Tot 1 september kunt u de Passiespelen van Hertme nog zien. Het moet gek lopen, als juist u niet enthousiast zou zijn. "XSX"~- V. -A,J Jordanië heeft om een spoedbyeen- komst van de Veiligheidsraad ver zocht. Het beschuldigt Israël van agres sie in het gebied van Jeruzalem. Dit is officieel in Amman meegedeeld. Jordanië is voorts van mening dat de chef-waarnemer van de V.N., kolo nel Leary, er niet in is geslaagd de neutraliteit in het betrokken gebied te handhaven. Volgens de Jordaanse be schuldiging heeft Israël de bestands overeenkomst geschonden door de ge militariseerde zone in het Moekaber- gebergte te bezetten en toe te staan dat Israëlische boeren er ploegen. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren meegedeeld „zeer ver rast" te zün door de Jordaanse stap. volgens deze woordvoerder slaat de klacht van de regering te Amman op het planten van bomen rondom het gebouw, waarin thans het hoofdkwar tier van de organisatie voor toezicht op de naleving van het bestand is ge vestigd. Het staat in de gedemilitari seerde zone. Het planten van deze bo men maakt deel uit van een plan tot het planten van één miljoen bomen in Israël. Het land rondom het hoofdkwar tier werd by het Israëlisch-Jordaanse bestand tot niemandsland verklaard. Het Eerste Kamerlid Maenen (KVP) heeft aan de minister van economische zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de publikaties in verschillende dag bladen van vrijdag 16 augustus om trent het sterke verloop van mijnwer kers uit het Nederlandse mijnbedrijf naar Duitse steenkolenmijnen? Indien deze publikaties juist zyn, waaruit dan valt af te leiden, dat het verloop van mijnwerkers voornameiyk veroorzaakt wordt door de belangrijke hogere beloning van de mijnarbeid in de Duitse mijnindustrie, valt dan niet t« vrezen, dat het verloop van mijnwer kers uit de Limburgse mijnen nog gro tere omvang zal nemen? Indien deze vragen bevestigend wor den beantwoord, verwacht de minister dan niet, dat door dit verontrustend verloop, vooral van houwers, de kolen- produktie aanmerkelijk zal dalen? Kan, naar het oordeel van de minister een verdere toeneming van het verloop van arbeidskrachten uit onze mijnindus trie c.q. een daling van de produktie, worden tegengegaan door goedkeuring van het door de Mijnindustrieraad ge nomen besluit, op 31 juli 11, tot ver betering van de arbeidsvoorwaarden? Indien de laatste vraag bevestigend moet worden beantwoord, wil de minis ter dan bevorderen, dat mede ook ter voorkoming van een groeiende onrust onder de mijnwerkers als gevolg van de omvangrijke „vlucht" van mijnwer kers naar de Duitse mijnen, de goed keuring van bedoeld besluit zoveel mo gelijk wordt bespoedigd? De sultan van Muskate en Oman heeft gisteren bij de Verenigde Naties in New York geprotesteerd tegen het ver zoek van elf Arabische landen om de Veiligheidsraad de kwestie van de „Britse gewapende agressie" in Oman te laten bespreken. Het bestrijden van de opstandige imam van Oman is een „zuiver binnenlandse aangelegenheid", die de Verenigde Na ties niet aangaat, aldus een telegram dat de sultan, Said bin Taimoer, heeft gezonden aan de voorzitter van da Door het Suezkanaal varen op het ogenblik twee Noorse vrachtschepen. De Hubro is met een lading potas op weg van Israël naar Japan. De Mars is op weg van de Philippijnen naar een Israëlische haven. Voor het eerst sinds de Suezcrisis heeft gisteren een Frans schip, de 7.000 ton metende „Greno ble", zyn ankers in de haven van Alexandria uitgeworpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3