Reerug bij het dagelijks brood in de Indische" stad MERAUKE DULLES komt voor de hulp aan het buitenland op FUSIE VAN WATERSTOFKERNEN D D Het stadium van de wens droom reeds gepasseerd H D Nieuw-Guinea in vogelvlucht Papoeachauffeur rijdt vlot een Mercedes met zes versnellingen Geen devaluatie van het pond V.N.-Assemblée 10 september bijeen Leiderschap van V.S. op het spel Kernenergie in de tweede fase Franse goudprijs blijft stijgen DINSDAG 20 AUGUSTUS 1957 PAGINA 4 55" Nieuw-Guinea heeft zijn eigen taalhebbelijkheden. Een vliegveld is hier een strip en een vliegtuig een plane. Wie over bagage spreekt wordt niet voor vol aangezien, zoiets heet hier barang. Welnu: Voor ons op de strip van Hollandia staat een plane van de maatschappij „De Kroonduif", een onderneming waar de K.L.M. en het Gouvernement beide met hun geld inzitten. Als een uur over tijd ons toestel opstijgt, schuift het prachtige Sentani-meer onder ons door. Schilderachtig ligt het tussen de met alang alang be groeide heuvels en de bergen met oerwoud. Overal steken landtongen in het blauwe water vooruit en bie den met de vele eilanden bescherming aan verscheide ne paaldorpen. Overal in het meer liggen sero's ver spreid. Men vertelt vaak, dat het een soort ronde fui ken zijn en in andere streken van Nieuw-Guinea moge dit opgaan, hier wordt de ruimte tussen de in een kring geplaatste staketsels opgevuld met stokken en stenen, waar de vis tussen kruipt. Van tijd tot tijd gaat de eigenaar er heen, plaatst matten om de sero en begint de stokken en stenen te verwijderen om de vis te kunnen grijpen. Een weinig lonende arbeid. Veel interessanter is de manier, waarop hier de vrouwen vissen. Zij bevestigen een visnet aan de armen en zwemmen met behulp van de voeten een stuk onder water. Telkens als ze boven komen pakken ze de ge vangen vissen uit het net en spietsen deze aan een lange dunne staak, welke in het water staat. Later ziet men de vrouwen naar de kampong trekken, de stok met de aangeregen vissen over de schouder. De kam pongbewoners aan de baai vissen per prauw in het zilte nat. Met een felle luchtdruklamp belichten zij het water en weten in een nacht aanzienlijke hoeveelheden vis te verschalken. Als men weet, dat deze drie tot drie-en-een-halve gulden per kilo opbrengt, dan be hoeft het geen verbazing te wekken, dat vele van deze vissende Papoea's een radio hebben, een naaimachine en soms een elektrisch wasapparaat. Onze plane is omhoog gecirkeld en zet koers naar het zuiden. Officiële uitspraak Kwestie-H ongarije Joegoslavische pers fulmineert tegen hoek van Djilas mM Sam Raybum ontbijt bij Eisenhower John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren voor de se naatscommissie voor de toewijzin gen gewaarschuwd, dat vermin dering van de door president Eisenhower gevraagde gelden voor hulp aan het buitenland de Amerikaanse veiligheid in gevaar zal brengen. Het Huis van Afge vaardigden heeft eind vorige week het bedrag, dat voor hulp aan het buitenland zal worden be steed, met 809.650.000 dollar tot 3.191.810.000 dollar verminderd. Wat het Huis heeft gedaan is niet zo maar bezuinigen, zo verklaarde Dulles. Het komt neer op een ge vaarlijk afbrokkelen van de veilig heidspolitiek, die tien jaar lang door de Democratische en Repu blikeinse leiders gesteund is. Als het Congres niet langer bereid is het leiderschap van de president te volgen, dan kan het gebeuren dat de vrije wereld niet meer het leiderschap van de Verenigde Sta ten zal willen volgen. Twee mysteries lnflatiebestrijding jn Verenigde Staten Vakbond wil meewerken aan verlaging van autoprijzen Zuid'Af rik a Nieuwe actie voor een goudpri jsverho gin g Geen verhoging van het Amerikaanse invoer recht op rijwielen v* mifflff M Zfóp?' y/x' Gouvemementswoningen in Merauke Beneden in het zonlicht zien we de vlakte van de Tani. Hier hebben de Franciscanen een missieterrein, dat zeven dagmarsen ver het binnenland in reikt tot aan de Keeromrivier. Op zekere dag bleek, dat een aan zienlijk deel van deze missiekampongs op Australisch gebied liggen, waarom een grenscorrectie is voorgesteld. Op een persconferentie werd dezer da gen aan de Minister of Territories, Hasluck, gevraagd, wat hij van deze grenscorrectie dacht. Hij meende glim lachend, dat ze geen „casus belli" zou worden en dat bijvoorbeeld door een verplaatsing der kampongs al iets zou worden gewonnen. Ons kleine toestel moet dan het Orion- en Sterrengebergte passeren, welke zich op dezelfde hoogte verhef fen als de Alpen. Rechts pieken de Ju- lianabergen tot de hoogte van de Mont Blanc en glinsteren in het wit. Verder overal oerwoud, eentonig, eindeloos, groen oerwoud. Op deze hoogte gaan de sigaretten uit en een baby, wiens voet jes blauw beginnen te worden, krijgt een zuurstofapparaat aangelegd. Dan zakken we naar het Boven-Digoel-ge- bied en vliegen de enorme vlakten over, welke het Centrale Bergland met de kust verbinden. Hier huizen herten, kangoeroes en casuarissen in een soort parklandschap. Nog verder kronkelen eindeloze rivieren door de lage vlakten en een gedienstige medepassagier wijst ons het Koembegebied. Niet lang daar na landen we bij Merauke: bijna drie uur heeft deze tocht van 700 kilometer geduurd. Merauke wijkt wel sterk af van het beeld, dat Hollandia in ons achterliet. Auto's zijn hier een betrekkelijke zeld zaamheid. Over de zandige wegen hob belen karretjes, bespannen met bultos sen en van tijd tot tijd komt iemand op een paardje voorbijrijden. Het draagt veel meer een Indisch karakter dan Hollandia. Er wonen veel Indische Nederlanders, Chinezen en Europea nen, maar weinig Papoea's. Waar ze lopen zijn het meestal Marind anim, (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. „Er is geen sprake van devaluatie of enige andere verandering in de koers van het pond", aldus luidde gis teren een officiële uitspraak van het Britse ministerie van financiën. De uit spraak doet vanzelfsprekend denken aan eendere ontkenningen van wijlen Sir Stafford Cripps in zijn hoedanigheid van Kanselier van de Schatkist, uitlatingen die prompt gevolgd werden door deva luatie van het pond. Er is evenwel re den om deze keer de officiële woord voerders van het Britse ministerie van financiën te geloven. Het pond sterling is sedert maanden het slachtoffer van buitenlandse druk, en de Britse schatkist heeft herhaalde lijk het pond sterling moeten helpen ten laste van de Britse goud- en dol larreserves. De druk op het pond nam opnieuw toe als gevolg van de verkapte devaluatie van de Franc, maar de woordvoerders van het ministerie van financiën en van de Bank van Enge land houden vol dat de positie van de Franc in dezen niets te maken heeft met die van het pond. Gisteren nam de druk op het pond in zo grote mate toe dat er onder de Engelse toeristen op het vasteland in Europa een kleine paniek uitbrak. Maa dank zjj actie van de Bank van En geland begon zich het pond later op de dag te herstellei tegen de dollar en de Duitse Mark. In de mening van de Britse regering en de Londense City is het pond in evenwicht met alle bui tenlandse valuta's, behalve de Duitse Mark, maar de meeste andere valu ta's bevinden zich in dezelfde positir ten aanzien van de Duitse Mark. grote stoere mensen met een trots voorkomen. Een ogenblik heeft men gemeend, dat de olieboringen in Zuid- Nieuw-Guinea een plotselinge ontwik keling van dit stadje ten gevolge zouden hebben, maar het centrum is in Bade gekomen, dat verder naar het westen Ugt. De gebouwen en scholen van de missionarissen van het H. Hart druk ken hun stempel op deze plaats, veel meer dan de residentiekantoren dit doen. Ongunstige ligging Merauke heeft een handicap door zijn ongunstige ligging. In de Alfoerenzee wisselen diepe gedeelten af met ondie pe plaatsen, hetwelk merkbaar is aan de verraderlijke woelingen in het water. De kust is vlak en moeilijk bevaarbaar als een waddenzee in Nederland, waar op met eb het water ver terugloopt. Voor de Nederlander komt hier nog een wonderlijk verschijnsel bij: de zee heeft hier op onregelmatige tijden eb en vloed. Soms komt de tweede vloed vlak na de eerste, soms vallen deze beide vloeden samen tot een spring vloed, welke in de trechtervormige ri viermondingen hoog oploopt tot de ge vreesde „kepala ajer", welke prauwen meesleurt en een flinke boot kan doen kantelen. In de Australische winter, als Indië en Tibet smoren in de hete zomerzon en Scheveningen temperaturen van 35 gr. opmeet, heeft Merauke een prettig koel klimaat. Minder aangenaam zijn de vele muskieten, welke het noodzake lijk maken om vijf uur des middags de ramen en deuren te sluiten. In een bepaald opzicht is Merauke een para dijs. Een bepaald deel van het jaar is het hertevlees hier zo overvloedig, dat het overal voor 1.50 per kg te koop is. Dan hoort men hier en daar de klacht, dat het zo onplezierig is om altijd reerug te eten. Zo is de mens. De klap perpalmen heffen overal hun kanten waaiers in de lucht en copra is daar om het belangrijkste exportartikel. Voor deze bomen is het hier aan de zuidkust een uitgezocht gebied. Want volgens een oude zegswijze wil een klapper met zijn voet in het zout staan en daarvoor heeft hij hier overal ge legenheid. Waar de bodem moerassig is en minder zout bevat staan de sago palmen. Hun voet staat in de mod der, hun stam voor zover ze die hebben is stekelig en de blaren zit ten rechtstreeks aan de stam beves tigd. Daarom glimlacht de bewoner van Nieuw-Guinea, wanneer hij een be kende roman ziet beginnen met de op merking, dat een man aan de voet van een sagoboom zit en met zijn rug te gen de stam leunt, terwijl boven in de takken een loerie schreeuwt. Meer on zin kan men in eer paar regels moei lijk bij elkaar brengen. Van de steiger van Merauke voert een bootje over de Maro naar de over zijde, waar een boortoren naarstig olie zoekt. Daar kan men overstappen op een Landrover, de terreinwagen, die hier het meest gebruikt wordt. Zulk een tocht doet me vaak denken aan een schudgoot in de Limburgse kolen mijnen. We rijden, springen en dui ken over en door de gaten van het kar- respoor en wanen ons wat de plan tengroei betreft in een Brabants ven- nengebied, tot we het strand opdraai en. Dadelijk wordt de snelheid opge voerd tot de slippende naald van de snelheidsmeter tussen 50 en 70 op en neer danst Op de zandige strandwal rechts staan de klappers in rijen. Uit gespoelde en omgewaaide bomen lig gen over het strand of hangen schuin te sterven. „Is ferr niet" Onze Indische chauffeur kent de weg op zijn duimpje. Een nieuweling heeft laatst een onverwachtse zwaai ge maakt, schoof het harde zandlaagje van het strand terzijde en zakte met zijn wielen in het drijfzand. Twee vloeden ïeeft de auto toen onder water gezeten. Maar wij rijden gelijkmatig door tot we van het strand afzwaaien en achter de strandwal een droge brug oprijden. Hier staat het voertuig ook bp hoge vloed droog. Glijdend en soppend wa den we door de zuigende modder naast de officiële steiger naar het overzet bootje. Onze chauffeur ontpopt zich nu als veerman, trekt met een kwieke zwaai de aanhangmotor aan en voert ons over de brede Koembemonding naar de gelijknamige kampong aan de overzijde. We vragen naar de aanslui tende verbinding met het rijstveld in Koerik. „Is terr niet met hem" antwoordt de huisbewaarder van de pasangrahan. De auto is zojuist leeg vertrokken in de overtuiging, dat er geen passagiers voor Koerrik waren. Dit is weer een van die raadsels, welke men in dit land op elk kruispunt ontmoet en waarvoor niemand een oplossing weet. In de pasangrahan hangt een reclamebiljet van een bekende brouwerij, maar ook bier „is terr niet" en ten slotte blijkt er alleen regenwater aanwezig om onze voeten te wassen. Welgemoed gaan we op weg en weten al spoedig een Mer- cedes-terreinwagen te charteren, welke helpt bij de wegreparatie. De Papoea chauffeur heeft niet de minste moeite om deze ingewikkelde wagen met zes versnellingen en tussengasschakeling te bedienen en brengt ons door kuilen en bochten, langs riekende moerassen en over halsbrekende bruggetjes naar Koerrik. A. B. H. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is voor 10 september bijeengeroepen een week voor het begin van de eigenlijke zitting ter bespreking van het rapport over Hon garije. Vandaag wordt Hongarije de viering opgelegd van de „Dag van de grondwet". Eigenlijk Ss het vandaag de feestdag van de eerste koning van Hongarije, de Heilige Stephanus. Doch thans dienen de feestelijkheden ter ver sterking van "et „Verenigde front" te gen de „Westelijke interventies", zoals de bladen in Boedapest het noemen. Minister-president Radar en de Hon gaarse president Istvan Dob'i zullen redevoeringen houden, In de afgelopen weken zijn duizenden politieke arrestaties verricht en de gevangenissen en interneringskampen in geheel Hongarije zitten vol gevan genen. Volgens het State Department tracht het communistische regime in Hongarije de aandacht van het volk te concentreren op de arrestatie van een aantal zogenaamde fascisten, om zijn verklaring dat de opstand door ondemocratische elementen was aan gericht een verklaring die door de speciale V.N.-commissie voor Hongarije is weerlegd kracht bij te zetten. (Rtr.-U.P.) De officiële Joegoslavische kritiek op „De nieuwe klasse", het jongste boek van de thans in gevangenschap ver kerende Joegoslavische ex-viee-presi- dent Milovan Djilas, blijft aanhouden. Na de partijbladen „Borba" en „Kom- mimist" stort nu ook het regeringsblad „Politika" de fiolen van zijn toorn uït over het boek, dat Djilas vóór zijn gevangenname naar het Westen heeft weten te smokkelen. „Politika" schrijft o.m.: „Djilas is uit de rijen van de arbeidersbeweging gedeserteerd. Zijn pamflet is een on vermijdelijk gevolg van zijn vroegere activiteiten. Hij heeft er zjjn ondubbel zinnige vijandschap tegen het socialis me in uiteengezet. Het betekent zijn volledig breken met het proletariaat, het socialisme en het marxisme. In elke regel van het boek voorspelt hij het bankroet van het socialisme en het communisme en geeft hij uiting aan zijn diepe haat voor de grote en historische doeleinden van alle arbei ders in de hele wereld... Dit boek is geschreven door een gedemoraliseerd en verloren mens, juist op het ogenblik, dat er duidelijk pogingen worden ge daan in het Oosten om los te komen van de noodlottige Stalinistische nala tenschap". In deze geest gaat het blad door. „De nieuwe klasse", dat door de Britse ken ner van het communisme Edward Crankshaw „wellicht de meest vernie tigende aanval ooit op het communisme ondernomen;' is genoemd, is al ver schenen in Amerika en over enkele weken komt het ook in Engeland uit. (U.P.) Even buiten Florence hebben talrijke automobilisten zondagnacht een „lich tend voorwerp ter grootte van twee maal de volle maan en heldergekleurd" waargenomen. Het voorwerp beschreef een grote boog en verdween achter de bergruggen van de Apennijnen. .JÉ f"*"l 4 i'. - - -'f HMiMi De Senaat kan dit gevaar nog aï- wenden, aldus Dulles. Dulles wees er voorts op, dat de bezuinigingen o.a. de militaire hulp aan de NATO-landen zou den schaden, en wel in de eerste plaats waar het de levering van nieuwe ty pen wapens betreft. Wat de door het Huis aanbevolen ver mindering van de defensiesteun aan gaat, van 900.000.000 tot 621.000.000 dol lar, wees de minister erop, dat er reeds meer dan 600 miljoen dollar no dig is om Zuid-Korea, nationalistisch- China, Vietnam, Pakistan en Turkije, die aan China of de Sovjet-Unie gren zen, in staat te stellen hun legers van in totaal 2.100.000 man op de been te houden. De waarschuwing van Dulles werd ge steund door de afgetreden voorzitter van de commissie van stafchefs, admi raal Radford, zijn opvolger, generaal Nathan Twining, en de aftredende ad ministrateur van het bureau voor de hulp aan het buitenland, John Hollis ter. Zij zijn door de president opgeroe pen om hem te helpen bij zijn pogin gen om de bezuinigingen ongedaan te maken. Admiraal Radford verklaarde, dat de Amerikaanse strategie gebaseerd is op de strijdkrachten der bondgenoten en de Amerikaanse bases in het buitenland. Als deze strategie gewijzigd zou wor den, zouden de kosten voor de Verenig de Staten ontzettend hoog zijn en vrij wel elke jonge Amerikaan zou ver scheidene jaren overzee dienst moeten doen, tenzij men zich als alternatief op het Amerikaanse vasteland, in een vesting-Amerika, opsloot. e vrijmaking en beheersing van de krachten van de atoomkern mag gevoeglijk het grootste natuurwetenschappelij ke avontuur van de mensheid ge noemd worden. Wie dat nog niet duidelijk is, moge gaan naar Schip hol, naar de tentoonstelling Het Atoom. Hij zal er van terugkomen, diep onder de indruk van de ont zaglijke geestelijke arbeid, door de natuurkundigen van deze eeuw bi) de ontsluiting van de atoomkern verricht. De ontsluiting van de atoomkern daarbij denkt men aan de kern splijting, het doen uiteenbreken van de zware atoomkernen van het uranium 235 in twee ongeveer ge lijke brokstukken, waarbij een aan zienlijke hoeveelheid energie vrij komt in de vorm van warmte, wel ke de mens zich ten nutte kan maken. Het is alleszins begrijpelijk, dat de gedachten hiernaar uitgaan, want het is juist deze vorm van vrijmaking van de krachten van de atoomkern, welke de mens heeft leren dienstbaar maken aan het be drijf van de energievoorziening. Maar die mens is daarmee nog niet tevreden, de wetenschap kent geen stilstand, hoogstens een pas op de plaats maken, gereed om, zo dra het mogelijk is, de weg weer te vervolgen. En die mogelijkheid be staat Want zt) heeft ook een andere methode leren kennen om de k-ach- ten van de atoomkern vrfl te ma ken, en wel het proces van de kernfusie, van de versmelting van atoomkernen van lichte elementen tot zwaardere, een proces van op bouw dus, lijnrecht tegengesteld aan dat van afbraak, hetwelk bij de kernsplijting op gang wordt ge bracht. beuren, die in de macroscopisch" wereld van het zichtbare ondenk baar zijn. Want het is daar ondenk baar, dat de twee helften van een in tweeën gesneden brood tezamen minder zouden wegen dan het brood in zijn geheel. Nochtans, bij de atoomkern van uranium is zoiets het geval. De gezamenlijke massa van de bij splijting ontstane kern brokstukken atoomkernen van middelzware elementen als barium en krypton bijvoorbeeld is klei ner dan de massa van de oor spronkelijk aanwezige uraniumkern. Onderzoekingen van de Duitse fysicus Bethe leidden tot de over tuiging, dat de zon zulk een kem- versmeltingslaboratorium moest zijn, en dat dit derhalve ook met de sterren het geval was. De zon een laboratorium eon van e zon, men wist het, is ontzaglijke generator energie. De zonnewarmte zonne-energie presteert het vele miljoenen tonnen water omhoog te vrijmaking van de kernenergie, zijn nog grootser dan die van de kern splijting. Deze beloften betreffen de mogelijkheid voor het mensdom om in de toekomst, als het „temmen" van de kernfusie een voldongen feit zal zijn, te beschikken over onuit puttelijke voorraden energie en de mogelijkheid om het nu zo nijpende energieprobleem eens bij te zetten in het museum der historische an tiquiteiten. Want de grondstof voor deze wijze van energiewinning zou het deuterium zijn, dat die schier on meetbare watervoorraden van s werelds oceanen ons kunnen le- verer En volgens deskundige ra mingen zou langs de weg van be heerste kernfusie met één enkel kilogram deuterium ongeveer 100 miljoen kilowattuur elektriciteit kunnen worden geproduceerd. et bestaan van deze mogelijk heid is de mens gaan ver moeden, toen hij ontdekte, dal het mysterie, waaraan het vrij komen van de energie bi) de kern splijting te danken was, ook een rol moest spelen bil het doen ineen smelten van de atoomkernen van de lichtste elementen. Dat mysterie was het wonderlijke feit, dat in de wereld van de atoom kern paradoxale dingen kunnen ge- Er gaat dus bij splijting massa verloren en waar bleef die? Mysterie, maar het verbazingwek kende het tweede mysterie, dat het eerste op de voet volgde was, dat dit verdwijnen van massa telkenmale vergoed werd door het te voorschijn komen van een aan zienlijke hoeveelheid energie, die kernenergie genoemd wordt. Dit mysterieuze gebeuren viel ook bij een eventuele kernversmelting een kernfusie te verwachten. Want, nauwkeurige becijferingen toonden aan, dat de massa's van twee lichte atoomkernen van zware waterstof, deuterium, en zeer zware waterstof, tritium, bij voorbeeld tezamen groter waren dan de massa van een atoomkern welke door kernver- smelting uit die twee opgebouwd zou kunnen worden. Ook bij het opbouwproces, bij de kernfusie, viel massaverlies te verwachten, het verdwijnen van een zekere hoe veelheid massa, waarvoor in de plaats zich weer een hoeveelheid energie zon melden. Terwijl kernsplijting niet als een massaal, waarneembaar proces in de natuur voorkomt, wist men reeds vóór de mens tot het totstand brengen van een grootscheepse kernfusie in staat was in de schepping reeds een groot aantal natuurlijke „laboratoria" aan te wijzen, waar in het groot in het zeer groot zelfs lichte atoom kernen tot zwaardere worden sa mengesmolten. tillen uit de oceanen en ze In de vorm van wolken op te hangen in de dampkring. De zon presteerde het, zoveel energie op te slaan de steenkool en de aardolie, dat wij in onze moderne samenleving er onze grote honger naar energie uit hebben kunnen stillen. Iloe kwam de zon aan de onuitputtelijke hoeveelheden energie, die zij reeds van uit het allerverste verle-' zo roekeloos in het heelal uitstrooit? De theorie van Bethe gaf ook daar op het antwoord: het was de kem- versmeltingsenergie, die voortdu rend wordt aangevuld. Dit machtige kosmische oerpro- ces van energieopwekking heeft de mens op aarde kunnen nabootsen. Aanvankelijk op een onbeheerste, demonische wijze, als een kosmisch oergeweld, in de waterstofbom, - a hij niet ten onrechte met de ver schrikkelijke naam van hellebom heeft gestempeld. Maar de wetenschap heeft zich niet vergenoegd alleen met het voortbrengen van dit woest tor ment, zij heeft zich de vra: ge steld, hoe zij dit ontketende oer geweld zou kunnen bedwingen en beheersen, hoe zij het zou kunnen temmen en dienstbaar maken - niet aan dood en vernietiging maar aan de werken des vredes. Het lijkt geen uitzichtloze vraag - voor de moderne natuurwetenschap is niet gauw iets uitzichtloos. Het is wei een ontzaglijk zware op gaaf, maar het is de moeite waard. Want de beloften van de beheer' kernfusie, de tweede fase in de Geen wensdroom meer e weg die leiden moet naar de beheersing van de kern fusie is nog slechts sinds kort betreden. Maar over de hele wereld schrijden op het ogenblik geleerden vastberaden voorwaarts op die weg en arbeiden onverdroten aan de oplossing van de ontzaglijk moei lijke problemen welke zich voor doen. Hoe lang zullen zij de worsteling moeten volhouden? Het valt niet te voorspellen. Misschien tien of twintig jaar, maar mogelijk een halve of een ganse eeuw. Maar het is niet lichtzinnig aan te nemen, dat zü in hun opzet zullen slagen. In april van dit jaar werd door de Amerikaanse Commissie voor de Atoomenergie reeds verklaard, dat de beheerste fusie van water stofkernen „het stadium van de wensdroom reeds was gepasseerd." Dit kan blijken uit het feit, dat de particuliere Amerikaanse indus trie voornemens is onderzoekingen tot het opwekken van elektrische energie door middel van beheerste kernfusie te financieren. Gedurende een periode van vier jaar zal aan dit onderzoek door de Texas Atom Energy Research Foundation en de afdeling Atoomonderzoek van de General Dynamics Corp. een be drag van 10 miljoen dollar ten koste worden gelegd. In het laboratorium te New San Diego van deze laatste maatschappij is men met het werk reeds begonnen. Mr. H. C. M. EDELMAN Iedere zomer smelt de sneeuw op de Svartis-gletscher in Noord-N oorwegen, vlak bij de Poolcirkel, zo snel, dat de rivieren buiten de oevers treden en grote schade veroorzaken aan de land bouwbedrijven in de dalen. Dit jaar ie het peil van de Svartis-rivier 2.70 me ter boven normaal gestegen, waardoor 20 vierkante kilometer vruchtbaar land in de dalen van de Svartis en de Rau- inSS overstroomd. Een dergelijke Icorn™1'?. is kier nog nimmer voorge werd brug over de Svartis-rivier het kolkende water volko men vernield. Van de Amerikaanse vakbondsleider Walter P. Reuther van de bond de' automobielarbeiders is het idee uitge gaan om de inflatie te bestrijden door middel van een verlaging der automo- bielprflzen, van welke verlaging de ar beiders dan de eventuele verliezen met de werkgevers zouden moeten dragen. Hij heeft hiertoe een voorstel toege stuurd aan president Eisenhower en de direkties van drie autoconcerns, Gene ral Motors, Ford en Chrysler. Reuther stelt voor de prijzen van de modellen 1958 te verlagen met 100 dollars of meer en belooft, dat de vakbond der automobielarbeiders bij het opmaken van de kontrakten voor dat jaar reke ning zal houden met de bereikte resul taten en eventuele verliezen zal helpen dragen. In zijn brief aan Eisenhower zegt de vakbondsleider, dat het voorstel ge tuigt van het verlangen der arbeiders om te doen wat in hun vermogen ligt o.m. gehoor te geven aan de herhaalde verzoeken van de president tot verso bering en verantwoordelijkheidsgevoel van direktie en arbeiders bij de be strijding van de inflatie. Reuther doet vervolgens een beroep op de president om zijn persoonlijk gezag in te zetten, opdat de direktie der autoconcerns ak koord gaan met het voorstel van hun werknemers. T? Parijs is de goudprijs maandag gestegen. Baar goud noteerde 514.000 frank per kg. tegen 508.000 frank op vrijdag j.l. Voorts zijn met onmiddellijke ingang de taxitarieven verhoogd met 22 procent als gevolg van de hogere benzineprijzen. De hogere goudprijs weerspiegelde 0.m. de verwachting dat de officiële koers voor het pond sterling en de Ne derlandse gulden zou worden herzien en dat de exportpremie van 22 procent voor de Franse exporteurs niet vol doende zai zijn om hen in staat te stel len te concurreren. De Franse regering heeft tegenge sproken dat er nog een verdere herzie ning van de koers van de Franse frank zou zijn te verwachten. De Franse mi nister van Financiën is inmiddels na enige verlofdagen in de Franse hoofd stad teruggekeerd. De volgende fase van zijn campagne tot verbetering van de financiële situatie van Frankrijk zal bestaan uit een prjjzenstop en een nieuw niveau van stabiliteit voor lo nen en prijzen. Zuid-Afrika zal zijn actie om te ko men tot een verhoging van de officiële goudprijs hervatten. De Znidafrikaanse minister van financiën, J. F. T. Naude, die op het ogenblik te Londen vertoeft, heeft aldaar verklaard, dat valntacrlses, zoals die waarin Frankrijk op het ogen blik verkeert, zich zullen blijven herha. lem, zoland de goudprijs gehandhaafd wordt op het huidige peil, dat nog van voor de oorlog dateert. Naude zal na Londen Israël bezoeken en vervolgen trachten in Frankrijk, West-Duitsland, Zwitserland, Spanje en Portugal de financiële wereld te win nen voor zijn actie. Hij wil van deze landen de toezegging verkrijgen, dat zij hem zullen steunen wanneer hij in *omen<3e jaarvergadering van het 1.M.F. van 23 tot 28 september deze kwestie ter sprake zal brengen. Tot dusverre hebben de Verenigde Staten zich verzet tegen iedere poging tot verhoging van de goudprijs, die zou neerkomen op een devaluatie van de dollar. De tariefcommissie heeft aan pre sident Eisenhower medegedeeld, dat er geen aanleiding bestaat om verande ring te brengen in het invoertariei voor rijwielen. De commissie verwierp een aanvra ge om het tarief te verhogen en ver klaarde, dat de invoer van rijwielen in de Verenigde Staten geen ernstig enVinHo tnoEronot non AmPrikcl£lflS6 fAI, schade toebrengt aan Amerikaanse wielfabrikaten en dit ook niet dreig te zullen doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4