Een man laat zich niet fotograferen terwijl zijn schoenen gepoetst worden NIEUWE POGINGEN OM GESPREK OVER DE ONT WAPENING TE REDDEN WESTDUITSE verkiezingen zullen spannend worden Twee grote partijen ongeveer even sterk U"' Belgische bus verongelukt Amerika zou bereid zijn tot ver gaande concessies aan de Russeïï GEEN ABSOLUTE MEERDERHEID VOOR ADENAUER MEER DINSDAG 20 AUGUSTUS 1957 PAGINA 6 MARKTBERICHTEN Adve rentia MAcci CROCNrcSOEP u,T (8„ ARMOEDE BEPAALT DE VORM VAN SICILIË,MAAR DE BESCHAVING IS OUD Praten over Sicilië is een van de prettigste dingen die ik ken. Al pratende voel ik me een beetje één met de Sicilianen, maak me hun manier eigen, doe alsof dit mijn eigen leven is, denk dat mijn eigen leven zo vol is en zo echt. Al pra tende tover ik me een wereld voor met echte mensen en vergeet een ogenblik, dat ik Nederlander ben, met alle eigenschappen van een ge ordend en verzekerd bestaan, met alle onderverdelingen die een kleine wereld met teveel mensen eigen zijn. In de restauratie-wagen van de trein RomeSyracuse, waar we ons de goe de dingen van het land lieten voor zetten, troffen we een Siciliaan, die ons ongevraagd vertelde dat hij Sici liaan was en overal op de wereld was geweest en zich tóch trots voelde een Siciliaan te zijn. Hij zei, dat hij niets anders zou willen wonen. Ik geloof dat ders zou willen wonen. Ik gelooi? dat alle Sicilianen trots zijn op hun land, op hun leven, hun cultuur, hun men sen en op zichzelf. Per slot is de mens de koning van de schepping en of schoon het Siciliaanse volk van her komst nogal heterogeen is, zijn het toch alleen maar Sicilianen die Sicilië gemaakt hebben, onder de goede lei ding van God die het altijd goed met Sicilië heeft voorgehad. De „driehoek van de zon", zoals de antieke benaming is, is langs de kust keurig, beschaafd, met aristocratische vormen en gebaren. Je zoudt in deze armoedige omgeving denken, dat de mensen ook in hun houding pover zou den zijn, maar het is verwonderlijk hoe keurig zij er uit zien en hoe stijlvol zij zich gedragen. In Allessandro della Rocca was een groep vrouwen juist gereed naar een feest te gaan, getooid met prachtig geborduurde kledij met eeuwenoude zilveren gespen, gouden hangers, oor bellen. Die feestkledij bleek, evenals de volkskunst van de beschilderde karre tjes, nog volledig in gebruik. Om het land en het volk van Sicilië te kenschetsen, zou ik U over het gehele eiland moeten voeren; het is het eigenaardige van een reis, dat men overal slechts korte tijd verblijft en hier en daar indrukken op doet, die samen een min of meer volledig beeld oproepen van de geest en de ge- dachtenwereld van de bevolking. Zo zijn we in Cefalu aan de Noordkust, dertig kilometer oostelijk van Palermo, getuige geweest van een kerkdienst, een lof, dat ons gegrepen heeft. Het was in een klein, betrekkelijk slordig kapelletje, dat buiten de prachtige kathedraal van Cefalu ook nog in gebruik is. Ik moet U hiervoor een volledig beeld oproepen van de ruimte van het kapelletje, dat van een honderdtal stoe len voorzien was, voor Italië zeer veel. Vooraan op het priesterkoor zat een blin de organist, die er zo nu en dan nogal eens naast greep. Aan de epistelzijde in de direct bewoonbaar en bewerkbaar. In het binnenland echter zijn er ontelbare keien die het land versnipperen in klei ne stukjes, die moeilijk te bewerken zijn. In Oost-Sicilië heeft men al die keien uit het land gehaald en aan de rand opgestapeld tot muren, zodat men hierdoor afgescheiden stukken land krijgt van een grootte, die te bewer ken is. Overal tegen de bergen lopen die muren en tonen op grote afstand de vormen van de percelen. In West-Sicilië zijn de boeren zó arm, dat de arbeid voor het dagelijks brood hun belet de keien uit het land te ha len. Ik heb gezien, dat het stuk land dat een boer aan het bewerken was am per zo groot was als de ploeg en de oude koe ervoor samen; de pen van de ploeg werd achter een kei in de grond gedreven, een paar meter trek ken, en dan stond de koe weer op de keien. Hier gaat men ook nog op som mige plaatsen met de koe langs de huizen melk afleveren, onverdund en vers getapt. Dit is Sicilië, met langs de kust de meeste steden, vissersplaatsen en havensteden, en in het binnenland de Etna als werkende vulkaan en vele uitgedoofde vulkanen. De vulkani sche bergen hebben ruggen gestolde lava van boven naar beneden. De wegen in het binnenland volgen al deze ruggen, zodat er stukken van tientallen kilometers zijn waar geen stukje weg recht is. Steeds maar volgt de weg elke plooi en dit geeft iedere keer een ander gezicht op het land; zo nu en dan ziet men een boerderij die geïsoleerd in een dal ligt of een aantal hutjes, die be woond blijken. Dan volgt een stad, die trots boven op de berg ligt, of hal verwege op de helling de hoogtelijn volgt. De meest eenvoudige stadjes hebben ien hoofdweg, die evenwijdig loopt aan ie hoogtelijn en dus gemakkelijk is zoor het verkeer. Loodrecht hierop ko men vele zijstraatjes uit die aan de ene zijde naar boven lopen met trappen, aan de andere zijde naar beneden. Als men zo'n stadje van boven af beziet, zoals San Stefano Quisquina op de weg door het binnenland van Palermo naar Agrigento, dan ziet men een reeks da ken die allemaal dezelfde helling heb ben, geheel gebouwd in de bruine steen van het land. De aarde is bruin, de bergen zijn bruin verbrand in de zomer, zodat alles met een goudbruine kleur overdekt is. Van boven af kan men alleen zien, dat een ezel de straat binnenloopt en met een kei weer eruit gejaagd wordt; verder lopen er geiten, kippen en tussen dit alles leven de men sen, primitief zonder voorbeeld. Zo van boven af zou men niet veel leven kunnen ontdekken in deze stad, die er uitziet als een hoopje geordend grind, en waar je met moeite enige tekening in kunt ontdekken. De enige punten waaraan men houvast heeft zijn een vierkant hoog gebouw en de kerk, die beide een bepaalde situatie hebben. Weinig architectuur is in deze platte grond te ontdekken. Er is te zien, dat hier nooit een heerser is geweest die de stad gevormd heeft naar een vast plan. De armoede heeft haar vorm bepaald. Als we het plaatsje binnenrijden ont dekken we dat een groenteboer melo dieus zijn waren aankondigt en antieke volksliedjes zingt. Deze groenteboer heeft een prachtig gesneden en beschilderd karretje, dat is hier een nog levende volkskunst. Die gesneden en beschilderde karretjes worden dagelijks gebruikt en behoeven heus nog niet in musea te worden ten toongesteld. Ook het paardje wordt, bij feestelijke gelegenheden, prachtig op getuigd met een grote pluim op zijn kop en een rode lap met flossen over zijn rug. Het vierkante hoge gebouw, dat van de berg af te zien was, blijkt eveneens een normaal woonhuis te zijn, misschien wel van de Burgemees ter. Het heeft zeer ruige muren, met alleen om de deuren en ramen heen een behakte omlijsting. Toevallig ston den er enige meisjes in een balcondeur. wand van de kapel was een nis met een altaar, waarop een beeld van de Lieve Vrouw. Alle stoelen stonden gekeerd naar dit beeld en men zong de Litanie van Lo- refo. met alle gevoel en alle overgave die aan de Sicilianen eigen is. Ik kan niet zeg gen dat het 'melodieus klonk. Dat de or ganist zo nu en dan vals speelde of zich vergiste viel echter niet erg op, bij deze hartstochtelijke zang. Dan kwam de kape laan uit de sacristie, bemoeide zich met de organist, zwaaide de maat voor de gelo vigen en zong even mee om de zang eni germate in goede banen te leiden, dan liep hij weer weg. De ganse bedoening van de kapelaan in deze periode was die van een wind, die overal waait en zo nu en dan over het korenveld strijkt om alle volle aren naar één zijde te buigen. Na nog eni ge malen door de kapel gelopen te heb ben, deed de kapelaan bij het einde van de Litanie zijn stola om, knielde bij het Ma- ria-altaar en stelde het Allerheiligste ter aanbidding uit. Na het Tantum Ergo en de bewieroking volgde de Zegen en daar na werd het Allerheiligste weer in het ta bernakel geborgen. Toen volgde nog een lied, waarbij de kapelaan weer zijn wan delende en ordenende taak op zich nam. Dit was het gebed van de massa, die volledig zelfbewust en persoonlijk haar God verheerlijkte, slechts zijdelings geleid door de geestelijke. Dit is alleen mogelijk in een streek, die door en door godsdien- stip denkt en waarvan de gebruiken daar op afgestemd zijn. De godsdienstzin van de bevolking is ons door dit soort van gebeurtenissen steeds duidelijker geworden en wij heb ben alleen maar angst voor de televi sie, die hier en daar op volledig ge- isoleerde plaatsen is doorgedrongen en waar in de trattoria de gehele bevol king naar komt kijken. Op den duur gaat hierdoor de eigen cultuur van deze vol ken verloren, om dan weer zeer moei zaam in de loop der jaren, maar in een andere, meer intellectuele vorm, opge bouwd te worden. Ik wilde een foto maken van een man die als een vorst op een troon zat, terwijl een schoenpoetser zijn schoenen poetste, maar dat mocht niet. Je maakt geen foto van een man bij zjjn toiletJa, eigenlijk zijn we aan 't verbarbariseren, als ik dat zo mag noemen. Je neemt een foto bij voorbaat als de man er niet op bedacht is, eigenlijk behoor je hem te vragen of het toegestaan is; de man neemt dan de houding aan, die hem toekomt, en dan neem je een foto. Dit zijn zo de beschaafde vor men, waarnaar men zich in Syracu se gedraagt. Wij doen dit natuurlijk niet zo omdat de foto dan onnoeme lijk vervelend wordt en het plotselin ge indringen in het leven van een ander een eigenschap is van de foto. Maar is het eigenlijk niet barbaars, ons leven met al die ongekunstelde „shots" En is de nieuwe architectuur ook niet op dezelfde manier barbaars, als zij haar vormen niet op architectoni sche manier samenstelt, maar zich di rect bloot geeft als „ruimte", en dan soms ook nog een „direct" contact poogt te leggen tussen natuur en bo vennatuur De politie-agent in Syracuse, die ons in huis vroeg als zeergeëerde gasten, ons voorstelde aan zijn vrouw en kin deren, zijn familie en zijn vrienden en zijn buren, ons traditiegetrouw, na een uitvoerige begroeting, thee aanbood met steeds meer koekjes, koekjes, koekjes, daarna koffie met onnoeme lijk veel suiker, was een echte Sici liaan. Na deze haast oud-testamenti- sche begroeting reed hij ons rond in een huur-auto en toonde ons het Lato- miz dei Cappucini, het grote park van Syracuse met het Oor van Diony- sos, waar op het ogenblik nog twee openluchttheaters dagelijks intens ge bruikt worden. Daarna bracht hij ons terug en we hebben een hartroerend afscheid van hem genomen. Misschien heeft de huur van de auto hem drie dagen salaris gekost, misschien heeft hij een reprimande gekregen, omdat hij te laat in zijn dienst terug was. Dit alles moet je er voor over hebben als je gasten krijgt. Volgens mij mankeert dit laisser- aller, deze ongedwongenheid, aan de moderne architectuur. Zij mist de lief de, zij is te veel functie en materie. Techniek is ook materie, functionalis me is ook materie, de liefde echter maakt gebruik van de materie en maakt haar menselijk. De moderne ar chitectuur mist vaak de liefde, mist de ziel. Zij is niet van de mens uit ge bouwd, maar van de materie uit en daarom is zij geen architectuur, maar een doelmatig opbergsysteem. Schreeu wende kleuren en vreemde plastieken moeten haar opsieren, waartoe men zich gedrongen voelt omdat men iets mist. Maar zó is het niet te redden! Het uitgangspunt behoort in de archi tectuur te liggen, die is het spel van de beschaving, het spel van ontmoetin gen, van de mens tot de mens, en van de mens tot God. Het is zeer begrijpelijk dat de bevol- king van Syracuse het uitverkoren plan voor het grote nieuwe heiligdom niet kan waarderen. Het volk wil het niet accepteren en de dagbladen heb ben het niet willen publiceren, de be volking noemt het eenvoudig „een taart". Mensen als die groenteboer, die antieke liedjes zingt, trots zijn kar laat zien met de beschildering, en dan toont hoe hij bij de feesten zijn paard ver siert; mensen die in prachtige feest kledij rondlopen en graag gefotogra feerd worden omdat ze weten dat ze mooi zijn; mensen die zeer persoonlijk meeleven met het Offer en zo dichtbij en vertrouwd met hun God spreken; de man die zich niet wilde laten foto graferen toen hij zijn schoenen liet poetsen; de politie-agent die ons ont haalde en zich geruïneerd zou hebben door zijn gastvrijheid, al deze men sen vloeien over van liefde en hebben een hoge cultuur, een oude cultuur, en dit alles gaat teniet, mede in een mo derne architectuur zoals het ontwerp van de eerste prijs laat zien en ook tal van andere projecten laten zien. Want deze plannen missen de liefde en zijn „onmenselijk". Het zijn de liefde en de menselijkheid die Sicilië kenmer ken, de liefde van de mens tot de mens en van de mens tot God. JOS BIJNEN. in de buurt Tet Ten df ravage, welke werd aangericht, toen een Belgische bu* vrachtwagen *rwLn Duitse stad Leiphein, aan de achterzijde een zware Duitse passagiers van de'hWelke Lan9s cte hoofdweg stond geparkeerd. Zes Belgische gewond, van wie enilPweraen "rijmel °P slag gedood en 29 anderen werden van de Beierse Alpen on 1rnsti° De ^us was met 42 Belgische vakantieganger de bus bBd n?ar België. Volgens de politie was de snelheid van botsing honderd kilometer per uur. Van Westelijke zijde worden op het ogenblik pogingen ondernomt om te voorkomen, dat de besprekingen in de subcommissie voor ontwapening der Verenigde Naties, die nu al vijf maan den aan de gang zijn, op een misluk king uitlopen. De Amerikaanse dele gatie heeft aan de delegaties van Enge land, Frankrijk en Canada tamelijk vér-gaande concessies aan het Russi sche standpunt voorgesteld. De Ameri kaanse regering van haar kant bestu- (Van onze correspondent in Bonn) Niemand in Bonn denkt er aan de huid te, verkopen vóór de beer is geschoten, d.w.z. dat er vrijwel niet wordt georakeld over de eventuele samenstelling der derde Westduitse re gering, die na de algemene verkiezin gen van 15 september a.s. zal moeten worden geformeerd. Dat komt o.m. ook daardoor, dat de uitslag der verkiezin gen nog zo volkomen in de lucht hangt, ook al is de gemiddelde politieke waar nemer in de voorlopige Westduitse hoofdstad wel geneigd om de door Bondskanselier dr. Adenauer aange voerde C.D.U.-C.S.U.-groep de beste kansen op een nieuwe stembus-over winning te geven. De stembusstrijd is echter nog maar voor de helft gestre den en er kan vóór 15 september nog heel wat gebeuren, waardoor alle voor zichtige berekeningen volkomen in de war zouden kunnen worden gestuurd. Dat de C.D.U.-C.S.U. en méér nog bondskanselier dr. Adenauer/ persoon lijk niet weer zoals in 1953 de abso lute meerderheid zal behalen, daar over is men het over het algemeen ook wel eens. De Christen- en sociaaldemo- kraten, die veel meer dan vier jaren geleden eikaars voornaamste tegen standers zijn, geven elkaar niets toe. De maar betrekkelijk weinig verschillende krachtsverhouding tussen de twee partijen zal zich vermoedelijk in de stemmencijfers weerspiegelen. Dit maakt echter speculaties ten aanzien van de eventuele samenstelling der nieuwe Westduitse regering extra-ge vaarlijk. In het geval n.l., dat ook bij een meerderheid van de C.D.U.-C.S.U. het krachtsverschil gering zou zijn, zou zich een situatie kunnen voordoen, dat dr. Adenauer toch geen bondskanselier zou worden (noch zijn tegenstander, de sociaaldemokratische leider Erich Ol- lenhauer), maar dat men het bij het samenstellen van een regeringscoalitia eens zou moeten worden over een com- De voorzitter van de Westduitse libe rale „Vrije Demokratische Partij", de bijna 70-jarige Reinhold Maier, die wel genoemd wordt als kandidaat voor het kanselierschap. promis-kandidaat uit een der andere partijen, die in de Bondsdag zal zijn vertegenwoordigd. Om deze gedachten- gang even verder te spinnen: mocht het in West-Duitsland komen tot een „zwart-rode" coalitie tussen de C.D.U.- C.S.U. en S.P.D., dan zal voor geen van beide partijen de leider der andere als bondskanselier aanvaardbaar zijn. Deze zelfde situatie zou zich overigens ook kunnen voordoen, indien de C.D.U.- C.S.U. of de S.U.D. afhankelijk van de vraag, wie de sterkste partij zal blijken te zijn een coalitie zou moe ten aangaan met de Westduitse libera len, de „Vrije Demokratische Partij De woordvoerders van deze „wip-zit- ters" (die pas op „de dag na de ver kiezingen" zullen beslissen met wie zij eventueel zullen samengaan, waar schijnlijk op basis van het beste aanbod in ministerszetels en secretariaten-ge neraal) hebben vooral de laatste dagen laten doorschemeren, dat voor hen noch dr. Adenauer, noch Ollenhauer als een geschikte kanselier kan gelden en hun eigen partij-voorzitter, de bijna 70-jari- ge Reinhold Maier, als adspirant- kanselier naar voren geschoven. Ook de „Duitse Partij", die even graag als de „Vrije Demokraten" doorgaat voor de derde macht in West-Duitsland, heeft een dergelijk plannetje in het achterhoofd en ziet in Hellwege, de te genwoordige minister-president van Nedersaksen eigenlijk het enige land in de Bondsrepubliek, waar de partij iets betekent kanselier-materiaal. Hieruit blijkt intussen wel, dat het een verkeerde voorstelling van zaken is om in de komende Westduitse verkiezin gen een keuze tussen dr. Adenauer en Ollenhauer te zien. Er zijn n.l. nog vele andere mogelijkheden, over de wense lijkheid waarvan men overigens lang kan strijden. Natuurlijk zijn er ook meerdere concepties van de eventuele samen stelling der derde na-oorlogse West duitse regering. De Christendemo- kraten hebben er een voor het on waarschijnlijke geval, dat zij hun grote zege van 1953 zouden kunnen herhalen. Zij hebben er ook een voor het veel waarschijnlijkere geval, dat zij een coalitie-regering zullen moe ten vormen. Dat een coalitie met de sociaaldemokraten daarbij op de laatste plaats staat, kan geloof ik als een uitgemaakte zaak gelden. Meer en meer schijnt men zich in christendemokratische kringen te ge wennen aan het idee van het herstel van de vroegere coalitie met de „Vrije Demokratische Partij", met de liberalen wier buitenlands-politieke lijn meer parallel gaat met die der socialisten, doch die op economisch en financieel gebied beter bij ae christendemokraten passen. De socia listen hebben vermoedelijk maar één eventuele regerings-conceptie, n.i. met de liberalen, met wie zij op lan delijk niveau reeds in verschillende kabinetten met succes samenwerken (o.a. in Noordrijnland-Westfalen)Ik geloof niet, dat de socialisten ernstig rekening houden met de mogelijk heid ener coalitie met de C.D.U.- C.S.U. De liberalen hebben twee con cepties, een voor een samengaan met de C.D.U.-C.S.U. en een voor een coalitie met de socialisten. Vj ,1 deze politieke legpuzzle zal tenslotte na 15 september a.s. de nieuwe Westduitse regering In elkaar moeten worden gepast. Over persoonlijkheden in al deze kabinets mogelijkheden kan men derhalve met goed fatsoen op het ogenblik nog niet praten. Wel Is het vrjj zeker, dat hoe de nieuwe regering er ook uit zal zien de tegenwoordige vice-kanse- lier (een functie, die overigens staats rechtelijk in West-Duitsland niet eens bestaat) dr. Franz Bliicher er niet in zal terugkeren. Htf behoort tot de „af vallige" liberalen, die uit de „VrU» Demokratische Partij" zijn getreden en daarna de „Vrije Volkspartij" vorm den, die inmiddels in de „Duitse Par tij" is opgegaan zonder daarbij zelfs haar naam te hebben kunnen redden. Dr. Adenauer heeft hem tot dusverre de hand hoven het hoofd gehouden en hem aan de portefeuille van Econo mische Samenwerking gelaten. De minister-dagen van dr. Bliicher zijn evenwel geteld. Ook minister Jakob Kaiser zal waarschijnlijk van het to neel verdwijnen. Er is In Bonn sprake van om het door hem geleide „minis terie voor Duitse Aangelegenheden" op te doeken en zijn taak over te dra gen aan een speciaal te creëren af deling van het ministerie van Buiten landse Zaken. Bovendien is minister Kaiser ziek. Ook het atoom-ministerie zal waar schijnlijk verdwijnen. Het is de bedoe ling het om te bouwen in een ministe- ■De vice-president an de E.G.K.S., Franz Etzel, zou na de Westduitse ver kiezingen van september vice-kanselier kunnen wórden. rie voor de energie-voorziening. Atoom minister Balke, enige malen door de bondskanselier gedesavoueerd, wil daar voor niet meer candideren. Verder wordt ook het ministerie voor Bonds raadaangelegenheden een soort liai son tussen regering en Eerste Kamer opgeheven. Het heeft al geen eigen mi nister meer en wordt ad-interim be heerd door de minister van justitie, Von Merkatz. Daarentegen komt er d.w.z. als de C.D.U.-C.S.U. in de nieuwe rege ring de toon zal blijven aangeven vermoedelijk een ministerie voor Euro pese Aangelegenheden, een „Europa ministerie". Aan het hoofd van dit ministerie zal dan waarschijnlijk komen te staan de tegenwoordige vice-president van de E.G.K.S., Franz Etzel, die dan tevens plaatsvervanger van de bondskanselier (vice-kanselier) zou worden, in de plaats van dr. Blücher. Tenslotte be staat de mogelijkheid, dat de tegen woordige Westduitse regeringsvoorlich tingsdienst (het „Bundespresseamt") tot de status van ministerie van voorlich ting zal worden verheven. Een door de C.D.U.-C.S.U. geleide regering zou het ministerie voor Familie-aangele genheden laten voortbestaan (de S.P.D zou het afschaffen), doch de' tegen woordige minister Würmeling vervan gen door een vrouw. Dr. Adenauer is n.l. vast van plan om in een door hem te vormen regering ook een vrouw op te nemen. Over dit alles kan evenwel pas na de 15de september a.s. worden beslist. deert op het ogenblik bepaalde sugS® ties van haar westelijke bondgenote om de vroegere Amerikaanse voorstel' len op bepaalde punten te wijzigen aan te passen. De Sovjet-Unie is n°® bezig met de bestudering van de voor' stellen, die minister Dulles begin auguS' tus met betrekking tot de instelling van bepaalde inspectiezones te Londe» heeft ingediend. Ook schenkt zjj than® aandacht aan het Westelijk voorste' om de vervaardiging van splijtbaar ffl®' teriaal voor militaire doeleinden staken, vóórdat men tot een verft°a van de proeven met kernwapens be' sluit. Vandaag komt de subcommissis voor ontwapening der Verenigde Naties weer bijeen. Het wordt mogelijk ge acht, dat de bijeenkomst dadelijk wordt geschorst tot morgen of overmorgen om de delegaties gelegenheid te ge* ven hun consultaties voort te zetten. Als de partijen op de genoemde punten tot elkaar komen, zouden de besprekingen tot december, d.w.z. ge durende de periode dat de Algeme ne Vergadering der Verenigde Naties bijeen is, voortgezet kunnen worden, zo verneemt Reuter van Amerikaan se zijde. Het gaat er niet om, alduS Amerikaanse zegsman, de besprekin gen te rekken of de conferentie te mis bruiken voor een reeks propaganda- voorstellen. Naar de mening van d® Amerikaanse delegatie is thans een belangrijk stadium van ernstige onder handelingen bereikt. Vorige week donderdag zijn de afge vaardigden uit elkaar gegaan, nad3t de Russische vertegenwoordiger, Vale rian Zorin, in onmiskenbare termeö zijn afkeer van de Amerikaanse voor stellen en van het optimisme van de leider van de Amerikaanse delegatie, Harold Stassen, had uitgesproken. PURMEREND, 20 aug. 1957. Eieren: 10.00» kippe-eieren f 13.5014.50 per 100 st., 500 eende-eieren f 8.50 per 100 st. Veemarkt: runderen totaal 730 stuks, 375 vette koeieï* f 2.003.20 per kg, handel stug, 240 geld* koeien f 475—900 p .st., matig, 75 melk* koeien f 820—0110 p. st., kalm, 19 pinkefl f 375600 p. st., kalm, 21 stieren f 625-' 1450 p. st., vlug, 136 vette kalveren f 190-' 475 p. st., goed, per kg f 1.902.25, id., 15* nucht. kalveren v. d. slacht f 4570 p. st-» goed, idem v. d. fokkerij f 75—150 p. st-» goed, 157 vette varkens v. d. slacht f 1.7® —1.82 per kg, goed, idem v. d. zoutertf f 1.701.75 per kg, stug, vette zeugen f 1.4® —1.58 per kg, goed, 987 biggen f 55^-75 P' stuk, goed, schramen f 70100 p. stuk» goed, 25 fokzeugen f 325300 p. st., stil» 1070 schapen (vette) f 70105 p. st., stug» idem fokkerij en weide f 90—110 p. stuk» stug, weidelammeren f 5065 p. st., stug» vette lammeren f 6080 p. st., stug, 48 bok" ken en geiten f 10—60 p. st., vlug, 11 paar" den f 400100 p. st., kalm. Totaal aantal dieren 3318. Pluimvee: 49000 oude kip' pen en hanen wit en rood f 1.75—1.85 pet kg, 1200 idem blauw f 1.851.95 per kg» 450 jonge hanen (blauw) f 2.202.30 pef kg, 2600 jonge hanen wit en rood f 2.00-" 2.20 per kg, 750 eenden jong f 1.752.25» oud f 0.800.90 p. st., 200 konijnen f 1.80-" 1.95 per kg, f 2.006.50 p. st. VEILING POELDIJK, 19 aug. Tomaten A f 4.30—5.20, B f 4.30—4.70, C f 3.20—4.30, Cp f 2.50 per bak van 12i/2 kg. Druiven: Ali cante f 1.852.10, Golden Champion f 1.8" 2.35, Frankenthaler f 1.902.50, GroS Maroc f 2.05—2.10, Muscaat f 2.40—3.10, Wit te Alicante f 1.80—2.20, Appelen 5354 et' Peren 3942 ct. Wijnbessen f 2.70, Perziken f 1.151.30, Victoria-pruimen 83100 ct- Princessebonen, stok- 53 ct., stam- 32—4' ct., Snijbonen 46—76 ct. Pronkbonen 32 ct.. Andijvie 7—9 ct. Rode pepers f 1.15—1.25. Groene pepers 65—70 ct. Augurken 20—10» ct. Rode kool 4i/,—10 ct. Prei 16—22 ct alles per kg. Aardbeien 1.00—1.05 p. doos; je van 2 ons. Perziken (1) 46—58 ct. <2 37—47 ct. (3) 30—37 ct. (4) 23—31 ct. <S) 17—21 ct. (6) 10—13 et. Paprica 7—14 ct Aubergine 32—68 ct. Maïsaren 9—14 ct. Vfl getable Marrow 47 V2 ct. Meloenen, net- (V 85—90 ct. (5) f 0.90—1.15, (6) 1 0.80—1.20' (8) f 0.75—1.10, (10) 60—80 ct. (12) 35—60 C*' Suiker- (6) f 1.35—1.65 (8) f 1.10—1.40, V' f 0.95—1.10, (12) 85100 et. Oranje ananSb, (6) f 1.30—1.40, (8) 1.10—1.30, (10) 65—'ïs ct. (12) 6090 ct. Groene ananas- (6) fi) —1.30, (8) f 1.00—1.15, (10) f 0.65—1.10, (Jfj 5595 ct. Komkommers A 817 ct. B 8<. ct. C 8 ct. Bloemkool (6) 41—43 ct. (8) 2«^ 32 ct. (10) 17—23 ct. (12) 12—15 ct. a lie® per "stuk"sia" A f"6.00^50, A 2 7 5~50---6Sg, per 100 stuks. Aanvoer: tomaten 85-000 t„ druiven 8.8000 kg, perziken 13.000 stuks, 1 meloenen 3.000 stuks. EIERMARKT APELDOORN, 19 aug. A®7j voer circa 190.000 stuks. Grote eieren f 1 joO 15.10, en henne-eieren f 1013.50 Per stuks. ug, KLEINVEEMARKT APELDOORN, *fLpeC Aanvoer kippen circa 16.500 stuks. K v p, f 1.80—1.90 per kg; oude hanen f 2.30—eb stuk, jonge hanen f 2.002.15 per kg. 5^ 50, f 1.00—1.75 per stuk, konijnen f 2.uv ge schapen f 90—115, lammeren 75—luw f 4» ten f 2535, biggen f 38—58, kalver —60.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 6