MOORD TE Reugen nu OPGELOST Rusland is bezig de macht in Syrië over te nemen Vakbonden steunen ontstemming over de huurverhoging Beperking tot hetgeen strikt noodzakelijk is Bruut optreden van de Duitse grenswacht T erdachte bekent Hun leven geofferd Bloodhound" verdedigt Engeland Voor de verplicht verzekerden een premie van 4.4 procent Moordenaar van mej. Van Steyn ontoerekenbaar verklaard Dragline-machinist neergeschoten waarschijnlijk op Nederlands gebied Terug op moeder aarde Majoor Simons had enige angstige uren „Die Raeckse' Fiat slaat over de kop en botst tegen vrachtauto Tamelijk zonnig weer Het weer 22 AUGUSTUS 1957 o 81sfe JAARGANG No. 29688 STAKINGEN IN BUENOS AIRES Eisenhower op persconferentie: President Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferen tie in Washington gezegd, dat hjj uit de schaarse inlichtingen, die hem over Syrië bereiken, de indruk krijgt, dat de Sovjet-Unie bezig is de macht in dat land over te nemen. De anti-Amerikaanse cam pagne, die op het ogenblik door Syrië wordt gevoerd, is klaarblijkelijk een rookgordijn, waarachter mensen met linkse sympathieën hun macht trachten op te bouwen. De president zei, dat er op het ogen blik een zware censuur in Syrië bestaat en dat de Amerikaanse ambassade niet alle inlichtingen mag doorgeven, die zij kan bemach tigen. Hoe ver de Russische penetratie is gevorderd, kon hij daarom niet zeggen. Maar Eisenhower zei wel van mening te zijn, dat er op het ogenblik geen mogelijkheid of aanleiding tot Amerikaans op treden op grond van de Eisenhower-doctrine bestaat. De Amerikaanse regering, aldus Eisenhower, is zich bewust van de beperkingen, die de eerbiediging van de binnenlandse aangelegenheden van andere landen haar oplegt. Hij meende overigens, dat de ontwikkelingen in Syrië niet alleen Amerika, maar de gehele vrije wereld aangaan. Naar de mening van de president passen de censuur en ook de discriminerende maatregelen tegen bezoekers van de Amerikaanse ambassade te Damascus geheel in het patroon, volgens hetwelk enkele Europese landen in de Russische invloedssfeer zijn geraakt. Advies ziekenfonds raad aan minister De drie Nederlandse vakverbon den, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., achten de ontstemming, welke volgens hen alom in den lande is ontstaan over de huurver hogingen van de nieuwe woningen, alleszins gerechtvaardigd. Dit heb ben de drie vakverbonden woens dag medegedeeld in een gezamen lijk schrijven aan de ministerraad. Op de Grensweg te Herings- bosch (gem. Schinveld) heeft zich, zoals wij reeds in een deel van onze oplage van gisteren in het kort hebben bericht, dinsdagavond om streeks kwart over tien een geval van hardhandig optreden van de Duitse grenspolitie voorgedaan. De 25-jarige dragline-machinist Frans Duschak - Joegoslaaf van nationaliteit en woonachtig te Heringsbosch - werd door de Duit se politie aangeschoten en vrij ernstig verwond. Twee personen gedood één licht en vier ernstig gewonden Matroos verdronken MORRIS beforei/0if6uff/ STURKA SPORTKLEDING Aan zee Rustig weer Het weer in Europa CHADDAOI RAQQA MESKENE [LATAKIA QASA IIOAI Domotcu# JSRAELi jOADAHi BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 B'jkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 B'jkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 D'rectle: 3. 3. W. Boerrigter en u Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en SU'. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds tel. 21544. PRES. EISENHOWER teerde ^',?vrouw Searres- heeft tegenover de EindhovenseToUtte bekend, de vorige week te Beugen be gane moord op de 79-jarige weduwe an Vonderen te hebben gepleegd. De bekentenis kwam tijdens het eer- ovcJvf .r da* de P°l'tie haar na haar G 5 rengmg uit Amsterdam afnam, do de Reestelvjke gesteldheid van uu vrouw, die enige maanden geleden 't een psychiatrische inrichting was yOtsnapt en sindsdien was „ondergedo- ?en". was de politie niet geneigd met e bekentenis zonder meer genoegen te nemen. De vrouw heeft echter zoveel dip ""verheden over de moord verteld, de néi?8® haar bekend kunnen ziin, dat fenic e aanneemt dat haar beken- echts vvaarbeid berust. De politie zal de feït^L"e door de verdachte genoem- rig onderzolk:en1Standi8:heden nauwkeu- bioord in een plotseimg® wllde-aanval gepleegd. Zij was op bezoek bij de oude tlame, die de schoonmoeder van haar *Uster was, en tijdens dit bezoek ont bond een woordenwisseling. Deze liep hoog, dat de bezoekster een voor werp pakte en er in wilde drift op los l°eg. Verdachte verblijft thans in opdracht an 0ffiCier van justitie in de rijks- vsVchiatrische inrichting te Woensel. Tn Argentinië zijn stakingen uitge broken ter ondersteuning van looneisen kr? dit protest tegen de stijging van de dsten van levensonderhoud. Vandaag as er in Buenos Aires vrijwel geen s?elk te krijgen als gevolg van een raking van 24 uur in de zuivelfabrieken. V® arbeiders in de textielindustrie sta- vandaag 24 uur, morgen zullen de fi~venarbeiders het werk voor 24 uur «erleggen. Het spoorwegpersoneel zal °rgen zes uur staken. Een soortgelijke opmerking maakte een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, die mededeelde, dat de Amerikaanse zaak gelastigde te Damascus heeft geprotes teerd tegen het feit, dat de ambassa de wordt omringd door Syrische mili tairen en politiemannen, die de namen noteren van alle bezoekers van de am bassade en die zelfs Syrische employés van de ambassade telkens aanhouden, naar l.un identiteitspapieren vragen en hen zelfs visiteren. De Amerikaanse zaakgelastigde kreeg van een Syrische regeringswoordvoerder ten antwoord, dat de maatregel is genomen om de Amerikaanse ambassade te bescher men. De secretaris-generaal van het Syri sche ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren besprekingen gevoerd met de diplomatieke vertegenwoordi gers van Turkije, Pakistan en Irak, die inlichtingen vroegen over de ach tergrond van de jongste gebeurtenissen. De minister van voorlichting, Salah Akil, heeft de berichten tegengespro ken, dat Rusland van plan zou zijn zes tien vliegvelden in Syrië aan te leggen. Tijdens het bezoek van de minister van defensie, Khalid Azm, aan Moskou, v.vkvS'. ?.v.v,v, -V,'. .V.'Iv.vMv., te« k„ibouwmaatschappij te FiLton bij Bristol heelt gisteren de pers ?c!e'd Trnto1?a,n met de Bristol-Ferranti Bloodhoundeen supersonisch rien mi h de verdediging van Groot-Brittannié in de plaats zal U°jectipi jachtvliegtuigen en dat veel effectiever wordt geacht. Het 'A '°odho)i«rt" grond op Luchtdoelen afgevuurd. Men ziet hier de n0i waamn hïf Zfn °7!1 SClanceerd te worden vanaf een mobiele lanceerinrich- waorop het projectiel zeer gemakkelijk en snel in de richting van het doel kan worden gedraaid. De topsnelheid is 3200 km per uur. zei hij, zijn er geen geheime verdra gen gesloten. Door de jongste gebeurtenissen is de verhouding tussen Syrië en de Libanon er niet beter op geworden. De nieuwe Libanese regering heeft het parlement om speciale volmachten verzocht. Zij heeft in antwoord op vragen meege deeld, dat zü er niet toe kan over gaan Syrische vakantiegangers de toe gang tot de Libanon te verbieden. Wel zijn bepaalde posten aan de grens met Syrië versterkt. Van Syrische zijde zijn tankeenheden gelegerd langs de weg van Damascus naar Beiroet, naar het heet om te voorkomen, dat Amerikaan se mariniers het land binnenkomen. De waarnemende Syrische president, Nazim el Koedzi, heeft verklaard, dat president Sjoekry el Koewatly over een dag of wat uit Egypte naar zijn land zal terugkeren. 1 wee leden van ae Amerikaanse militaire politie staan hier m Frankfort op wacht bij de wrakstukken van een twee-motorig Beechcraft Bonanza-vliegtuig van het Amerikaanse leger, waarmee twee Amerikaanse officieren, toen het toestel hoogte begon te verliezen, opzettelijk neerdoken op de binnenplaats van een fabriek om te vermijden, dat de machine te pletter zou vallen op de fabrieksgebouwen, waarin op dat moment tweehonderd man aan het werk was. Beide officieren kwamen om het leven. De minister van sociale zaken heeft van de ziekenfondsraad het advies ont vangen de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering voor het jaar 1958 te verhogen van 4.2 tot 4.4 pet. van het arbeidsloon. De vertegenwoor digers van het bedrijfsleven in de zie kenfondsraad zijn van mening dat de premieverhoging niet verder moet gaan dan 0.1 pet. De premie zou volgens hen beperkt moeten blijven tot 4.3 pet. Deze mening is in het advies aan de minister verwerkt. Redenen voor de verhoging zijn de gestegen kosten der ziekenfond sen voor de medische behandeling der leden. De vakverbonden menen dat de on derhavige verhoging zowel wat de per centages als het aantal der daarbij be trokken woningen betreft, inderdaad ver uitgaat boven hetgeen voor de tot standkoming van de huurwet van de zijde van de regering in uitzicht was gesteld. In het schrijven aan de ministerraad zeggen de besturen, dat zij er bij de voorlichting, die zij in de afgelopen maanden met betrekking tot de huurver hoging en de daarmee verband houden de looncompensatie aan hun leden heb ben gegeven, steeds te goeder trouw van zijn uitgegaan, dat van een aan merkelijke verhoging van de huren van andere dan in artikel drie der huur wet genoemde woningen geen sprake zou zijn. De besturen achtten dit laatste ook daarom vanzelfsprekend, omdat zij bii de besprekingen, welke in een vroe ger stadium met de regering hebben plaatsgehad over de looncompensa tie in het geheel, niet de indruk heb ben kunnen krijgen, dat het voorne men bestond om ook voor de onder- werpelijke woningen op ruime schaal tot huurverhoging over te gaan. De nadien bij de mondelinge behande ling van de huurwet in de Tweede Ka mer door de minister van sociale za ken en volksgezondheid gemaakte op merking, dat in de voorgestelde loon compensatie voor de huurders van nieu we woningen een stukje bestedingsver ruiming gelegen zou zijn, hebben zij niet anders kunnen verstaan, dat dat de regering er al evenzeer van uitging, ,dat ten aanzien van het merendeel der woningen, tot stand gekomen met rijks bijdragen, de huurverhoging niet of slechts tot zeer geringe percentages zou gelden. De drie vakverbonden dringen er bij de ministerraad met klem op aan te bevorderen dat de onderhavige huur verhogingen gelijk ook in de motie- Hellema duidelijk is uitgesproken worden beperkt tot hetgeen strikt nood zakelijk is om de in bepaalde gevallen mogelijke verstoring in de verhouding van de huren van oude en nieuwe wo ning» - te voorkomen. In het schrijven wordt er tenslotte op gewezen, dat deze aangelegenheid niet alleen facetten heeft, welke meer direct het vraagstuk van de volkshuis vesting raken. Zonder de betekenis daarvan ook maar enigermate te willen verkleinen, wijzen de drie vakverbon den de ministerraad erop, dat het vraagstuk van het Nederlandse huur- peil in het algemeen en van de nieuw gebouwde woningen- in het bijzonder onmogeliik las kan worden gezien van de loon- en prijspolitiek welke in de na-oorlogse jaren hier te lande wordt gevoerd. De 28-jarige Togolander die 20 fe bruari de Nederlandse onderwijzeres aan een internationale school te Fon- tainebleau M. C. v. Steyn heeft doodge stoken, is ontoerekenbaar verklaard. Hij moet de rest van zijn leven de in brengen in een inrichting voor geeste lijk gestoorden. D. wilde, alvorens met de auto van zijn vriend P. Eggen naar huis te rij den, enkele flesjes bier kopen in het juist op Duits gebied gelegen café Heuts. Toen D. dit café verliet en zich reeds op de Grensweg bevond (half Nederlands en half Duits gebied) werd hij door een Duitse politieagent be sprongen. Er ontstond een handgemeen, waarbij de politie-agent een waarschu wingsschot loste, even later gevolgd door een tweede schot, dat D. ernstig aan zijn kaak verwondde. De gewonde werd door drie leden van de Duitse grenspolitie naar café Heuts getransporteerd, waar twee Duit se artsen uit Gangelt medische hulp verleenden. In café Heuts arriveerde spoedig daarop ook de Nederlan e arts, de heer J. H. A. M. van der Maas uit Brunssum. Dokter Van der Maas verzocht de Duitsers de gewonde naar een Nederlands ziekenhuis te ver voeren. Aan dit verzoek werd niet vol daan. Een ander verzoek van 1okt-r Van der Maas, de gewonde niet per motorzijspan geen ideaal vervoer middel voor een gewonde maar per ambulance-auto te vervoeren werd eveneens genegeerd. Dokter Van der Maas posteerde zich daarop voor het zijspan om de Duitsers het onverant woorde ziekentransport te beletten. Op onheuse wijze werd hem daarop te ver staan gegeven, dat hij weg moest gaan. Onder protest heeft de Nederlandse ge neesheer, die zich op Duits gebied be vond, aan dit verzoek gevolg gegeven. Het bovengeschetste optreden van de Duitse politie is ons door dokter Van der Maas beschreven. Hij deelde ons voorts nog mee. dat de gewonde, die Dinsdag is dr. David Simons, de majoor van de Amerikaanse luchtmacht, die in een aluminium gondel, bevestigd aan een gigantische plastic ballon, tot ongeveer 32 kilometer boven de aarde is gestegen, veilig getand. Vermoeid en slaperig, maar wel voldaan, begaf majoor Simons zich van de ballon naar de gereed aande helikopter, waarmee hij met onbekende bestemming vertrok. Men ziet hem hier tussen de piloot van de helikopter en de directeur van de fabriek, waar de ballon met toebehoren werd vervaardigd.. (Telefoto). Majoor David Simons van de Ameri kaanse luchtmacht, die gisteren met een ballon een nieuw hoogterecord heeft ge vestigd, heeft op een persconferentie te Minneapolis verklaard, dat de hogere la gen van de dampkring ,,de enige plaats vormen, waar men kan ontkomen aan de geluiden van de aarde". Hij sprak ook over de moeilijkheden, die zich bij het experiment hebben voorgedaan. De ma joor was wel even ongerust geweest toen er onverwacht 'ussen de ballon en de aarde een zware onweersbui kwam op zetten, waardoor de daling vijf uur was vertraagd. De wolken hadden de warmte tegengehouden die de aarde uitstraalt. Deze warmte had men voor het experi ment echter nodig om te voorkomen, dat de ballon zou krimpen en dalen na het ondergaan van de zon. Tengevolge van de onweerswolken was de ballon steeds sneller gaan dalen, hetgeen de majoor slechts kon afremmen door het uitwer pen van ballast, waaronder elektrische batterijen die aan valschermen waren be vestigd. Majoor Simons is van oordeel, dat één waarnemingsballon op grote hoogte het weer met grotere nauwkeurigheid zal kunnen voorspellen dan het thans be staande net van posten op de aarde. Bovendien zou een waarnemingspost aan een ballon een veel groter gebied kunnen bestrijken. Hij achtte het mogelijk, dat een onbemande ballon tot 150.000 voet stijgt en een bemande ballon een hoogte van 120.000 voet bereikt. ZALEN DISPONIBEL Advertentie Voor uw bruiloft, vergadering of feest ft al in geweesf weigerde in het zijspan plaats te ne men, onder pressie toch per zijspan naar het Duitse ziekenhuis te Barden- berg is vervoerd. Daar het incident zich precies op de grens tussen Nederland en Duitsland heeft afgespeeld en het naar aller waai schiinli.jkheid zo is. dat D. op Neder lands gebied door de Duitse politie is neergeschoten, adviseerde dokter V: i der Maas ook de Nederlandse politie te ontbieden. Ook dit hebben de Duitsers botweg geweigerd. Intussen is de Nederlandse politie van het gebeurde op de hoogte gesteld en is' een onderzoek gaande of de Joe goslaaf inderdaad op Nederlands ge bied is neergeschoten. In gezelschap van burgemeester P. Adams van Schinveld. heeft de vader van het slachtoffer woensdag een be zoek gebracht aan zijn zoon in het zie kenhuis te Bardenberg. Volgens verkla ringen van een Duitse geneesheer is de kogel, die D. getroffen heeft nog niet uit de kaak verwijderd, en was de toe stand van het slachtoffer zódanie dat vervoer naar Nederland geen aanbeve ling verdiende. Nader vernemen we nog, dat de of ficier van justitie uit Maastricht, mr. W. A. Rosingh, met Duitse instanties een onderzoek naar het gebeurde heeft ingesteld. De vriend van het chtof- fer heeft verklaard, dat de man op Ne derlands gebied door de Duitsers is aangevallen en neergeschoten. Dit stemt overeen met het feit, dat bloed sporen alleen op Nederlands gebied ziin aangetroffen. De betrokken Duitse po litie geeft over het gebeurde een ande re lezing. Zij houdt vol, dat een en an der zich op Duits gebied heeft afge speeld. Op de Rijksweg Den Bosch-Njjmegen heeft woensdagavond omstreeks elf uur een auto-ongeluk aan twee personen het leven gekost, terwijl er vier ern stig gewond werden. Door nog onbeken de oorzaak geraakte een Fiat-1100. die uit de richting Den Bosch kwam, in de gemeente Rosmalen aan het slingeren. De auto sloeg enkele malen over de kop, kwam tenslotte weer op de wie len terecht en kwam daarop ir botsing met een vrachtauto, die uit de richting Heesch naderde. De personenauto werd volledig vernield. De inzittenden een echtpaar uit Nistelrode met zier kinde ren en een dienstbode werden allen op straat geslingerd. Bij de moeder en een der kindéren kon slechts d. dood worden geconstateerd. De vadr en de overige drie kinderen werden met ernstige verwondingen in het groot Ziekengasthuis te Den Bosch opgeno men. De dienstbode liep slechts lichte verwondingen op. Bij het verhalen van zjjn schip, de „Binnenvaart 27" In de Merwehaven te Rotterdam is in de nacht van dinsdag op woensdag de 30-jarige matroos A. C. T uit Amsterdam ln het water gevallen en verdronken. De rivierpolitie is er in middels ln geslaagd het lijk op te dreg gen. 4 dverentie BARTÉUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A'DAM TEL 717162 Het K.N.M.I. te De Bilt meldt: Een hogedrukgebied is bij het Kanaal aan gekomen en verplaatst zich nu naar Frankrijk en Zuid-Duitsland. Het wordt gevolgd door een uitdiepende depres-. sie, die morgen Ierland bereikt. Het weer zal niettemin de komende 24 uur onder invloed van het hogedrukgebied blijven, waarbij de wind eerst afneemt maar later iets in kracht toenemend, naar zuidelijke richtingen draait. De temperaturen zullen over het algemeen hogere waarden bereiken dan vandaag. Overigens zal het weer waarschijnlijk tamelijk zonnig zijn, hoewel in de na middag mogelijk wat bewolking in de hogere niveaus binnendrijft. Zonnig strandweer met morgen later in de middag wat toenemende bewol king, maar nog droog weer. Matige, later vrij krachtige wind, draaiend naar zuidwest tot zuid. Temperatuur over dag iets hoger, omstreeks 20 gr. C. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vannacht en morgenochtend plaat selijk mist, overigens wisselende be wolking en op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk zwakke, later matige naar zuidelijke richtin gen draaiende wind. Iets hogere middagtemperaturen. Zon: 5.38 19.50. Maan: 2.59-18.15. Max neer sa. Station Weei temp afgei. vor dag 24 uur Stockholm licht bew. 21 0.8 OsJo onbewolkt 20 0 Kopenhagen onbewolkt 19 0 Londen licht bew. 20 8, Amsterdam half bew. 18 0.2 Luxemburg onbewolkt 16 2 Parijs licht bew. 21 0.1 Nice licht bew. 25 0 Berlijn zw. bew. 17 4 München zw. bew. 18 7 Zürich zw. bew. 21 3 Genève zw. bew. 24 0 Locarno licht bew. 24 0 Wenen geh. bew. 22 0 Innsbruck regen 20 9 Rome mist 27 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1