l gisteren vier ongevallen Jongste Nederlandse stations passen in internationale rij meer Middenstand langzamerhand met afhankelijk van vreemdelingen in zomer G knouud} N. Huyboom bereikt in de hoofdklasse de eerste plaats Zandvoort blijkt ook 's winters aantrekkingskracht te bezitten Voortreffelijk Circus Elleboog D Rotterdam werft personeel in Amsterdam IN HAARLEM Jong' De expositie in de Vleeshal De sociaal-geografische structuur van Zandvoort (III) Niet-Zandvoortse ondernemer is meer koopman dan de echte Zandvoorter in Bloemendaals Openluchttheater EDO opgewassen tegen Elinkwijk RADIO-REPARATIE Actie komt scheepsbouwers zeer ongelegen DONDERDAG 2Ï AUGUSTUS 1957 PAGINA 3 Geen voorrang verleend: o en overreden in Heemstede Burgerlijke Stand Haarlem RCH 2 wint „Umans- beker" Openluchttheater Oud-pastoor J. Raken ten grave gedragen In gebouw St.-Bavo Feestelijk besluit van Haarlemse Muggenronde W ielernieuwtjes Coen Visser wint voor tweede maal ZOMERSCHAA KTOERNOOl „HAARLEM' echter niet gezegd worden van de ondernemers. Gemiddeld komt 64 pro cent van alle ondernemers van buiten Zandvoort. Opvallend groot is het percentage middenstanders, dat uit Amsterdam en Haarlem komt: meer dan 58 procent van het totaal aantal middenstanders. Winkelsfrafen Verandering Moeilijke taak Verdiend gelijkspel Het Zandvoortse mysterie Onderzoek duurt nog steeds voort Dahliatentoonstelling en demonstratietuin te Hillegom Nieuwe kistenfabriek in de Waarderpolder Nationaal jeugdtoernooi bij Velsen Beurs van Amsterdam Beurs van New York 33. 36. Op het kruispunt Kloosterstraat-Pres. Steünstraat-Pretoriaplein had gister morgen een aanrijding plaats, waarbij een 21-jarige motorrijder uit Haarlem ernstig gewond werd. De motorrijder, die in de Kloosterstraat in de richting J]an de Cronjéstraat reed kreeg op net kruispunt geen voorrang van een be stelauto, die het Pretoriaplein in noor delijke richting bereed en die bestuurd Werd door een 59-jarige loodgieter eveneens uit Haarlem. De auto kwam met de rechtervoorztjde in aanrijding met de motor, wat tot gevolg had, dat motor met bestuurder vijftien meter Werd weggeslingerd en op het trottoir tegen een fiets terecht kwam. De mo torrijder kreeg een hersenschudding, een hoofdwonde, enkele vleeswonden en vermoedelijk inwendige kneuzingen. De motor en de fiets werden zwaar be schadigd. De bestelauto werd aan de Voorzijde beschadigd. Om ongeveer een uur woensdagmid dag liep een 38-jarige Haarlemse brom fietsster een hersenschudding en ver moedelijk een breuk in het linkeronder been op, toen zij in aanraking kwam met een vrachtauto. De dame reed in de Leidsestraat in de richting van de spoorbaan en verleende op de hoek van de Jan Nieuwenhuizenstraat geen voorrang aan de vrachtauto. Zij werd naar het St.Elisabeths Gasthuis over gebracht. Een 68-jarige bromfietser uit Bergen (N.H.) werd gewond bij een aanrijding Woensdagmiddag omstreeks vijf uur is de negenjarige Haarlemse scholier B. L.. op de Zandvoortselaan te Heemstede onder de in aanbouw zijnde spoorweg overgang door een zandauto overreden en op slag gedood. De zandauto reed over de Zandvoortselaan in de richting Van de Herenweg en moest in verband met naderende tegenliggers onder het viaduct stoppen. Rechts naast de wagen bleef een ruimte van ongeveer veertig centimeter over. De jongen, die op de fiets in dezelfde richting reed, stelde zich in deze vrije ruimte naast de vracht auto op. Toen de auto ging rijden, ver loor de jongen zijn evenwicht en viel Precies voor het rechter achterwiel van de vrachtwagen. Hij overleed ter plaatse. FILMS. 'fI?™A"PALACE: Het Joch)e. a. 1., 2.30, FRANS HALS: Zet Je zorgen op zij, 14 J. 2.30, 7, 9.15. LIDO: Als de Alpenrozen bloeien, a L 2. 4.15, 7, 9.15. LUXOR: Liefde langs de weg, str. volw 2, 7, 9.15. MINERVA: Annie get your gun, 2.30 en «15, a. 1. REMBRANDT: De babysitters van de ma- rine, a. 1. 2, 4.15. 7. 9.15. ROXY: De klokkenluider van de Notre Dame, 14 Jaar, 2, 4.15, 7, 9.15. STUDIO: Daar is de dokter, a. 1. 7, 9.15. In de matinees: Sport staalt spieren. A. 1. 2.15 u. VAKANTIEPROGRAMMA'S DjEMA-PALACE: Iedere ochtend om u.: Gevarieerd jeugdprogramma. «■MBraNDT: Elke dag: Montagne's Jeugd- variété. Dagelijks om 10.30 u.: De woestijn Studio? giormy, a. 1. kantiepr^,1!16 ochtend om 10.30 u.: Va- Donald Duck"?" ,met onder andere Chaplin. 1 en Hardy en Charly Donderdag 22 augustus Grote Kerk, 15 uur: Orgelbespeling door Albert de Klerk. Grote Kerk, 20 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Concertgebouw, 20.15 u.: Zomerconcert door het Noordhollands Philharmomsch Or kest. Vrijdag 23 augustus SpaarndamVolksfeesten. ONDERTROUWD: H. Nottrot en L. P. Wensing, J. Mulder en H. Slig- gers, P. Th. Potma en J. M. Roden burg, W. B. A. Schaaf en A. A. Pluim, B. van Gejjlswijk en G. J. Nujjten, I. L. Strijland en Th. Verzjjlberg, J. Chr. Schipper en E. M. Rozenhart, P. J. M. Demmers en A. L. Boxelaar, J. M. Donkel en C. A. A. Vogel, C. IJ. W. Vader en M. T. Verbeek, H. A. Alders en C. J. L. Prenen, W. J. Rem ®n p. Oosten, D. P. van der Plank en A. van Duijn. GETROUWD: R. A. Verhagen en S. M. Huijgen, W. J. van Heems en E. van Heuzen, G. F. Dirks en G. M. A. te Welscher, H. Peters en A. H. Lam mens, D. Roest en A. M. P. v»n Ba- kel, M. E. M. Taverne en E. Laar hoven, H. W. Bok en Th. Witte, B. J. H. M. Ruland en J. Th. M. Timmer mans, A. van Zandbergen en H. M. A. Oil. GEBOREN: C. M. Reinders-Hijkoop. C. A. J. Huibers-Hoogland, z.;_A. Van Geens-Medenblik, d.; A. Bottelier- Miezenbeek, d.; M. P. Handgraaf Poelgeest, d. OVERLEDEN: Chr. A. San berg, 58 jr., van Moerkerkenstraat; H. C. Hart man, 90 jr., Schagchelstraat; B. H. Hennen-Tesink, 69 jr., Kamperlaan. op de Rijksstraatweg nabij de Jan Gij- zenkade. De man reed op de Rijks straatweg in de richting van de stad. Bij de Jan Güzenkade veranderde hij plotseling zonder vooraf een teken te geven naar links van richting, juist toen een hem achterop komende bestel auto hem wilde passeren. De bromfiet ser werd tegen het wegdek gslingerd. Hij liep een hoofdwonde, een hersen schudding n vermoedelijk een gebro ken linkerbeen op. Hij is naar het zie kenhuis St.-Johannes de Deo overge bracht. Op de hoek Schoterweg-Kieverlaan werd een 71-jarige wielrijder uit Haar lem door een bestelauto, bestuurd door een koopman eveneens uit Haarlem, aangereden. De wielrijder bereed c!o Schoterweg in zuidelijke richting zon der van richting te veranderen. De be stelauto reed in tegenovergestelde rich ting en sloeg linksaf de Kleverlaan in. Hij verleende daarbij geen voorrang aan de wielrijder. Met een snijwond aan de kin is de man door de chauffeur van de bestelauto naar het ziekenhuis St.-Johannes de Deo vervoerd. In de Overtonstraat is een 53-jarige dame tegen een geopend portier van een aan de kant van de weg gepar keerde personenauto gereden. Zij liep een snijwond aan haar hand en een fractuur aan een middenvoetsbeentje op. Woensdagavond werd de derde en laatste beslissingswedstrijd om de „Umans-beker" gespeeld tussen RCH 2 en Bloemendaal. De beide vorige ont moetingen waren gelijk geëindigd (1 1). Op het DCO-terrein wist RCH zijn technische meerderheid eindelijk tot uitdrukking te brengen in een 30 overwinning. De doelpunten van RCH werden gemaakt door A. Branderhorst, A. Peper en E. Blom. Door de over winning konden de Heemstedenaren de beker voor de tweede achtereenvolgen de maal mee naar huis nemen. De voorzitter van RCH roemde na af loop de prettige sfeer, waarin de wed strijden waren gespeeld, en de goede organisatie van DCO. Bij de prijsuitrei king ging de tweede prijs naar Bloe mendaal; EHS kreeg de derde en DCO de vierde. Zaterdagavond om acht uur zal de Toneelgroep Studio in het Openlucht theater van Bloemendaal een voorstel ling geven van Les Romanesques, een blijspel in vier bedrijven van Edmond Rostand, in een Nederlandse vertaling van Henri Dekking en onder regie van Eduard Palmers. „Les Romanesques" vormen mm of meer een jongere versie van de klas sieke Romeo en Julia: twee geheven, die menen, dat hun liefde zondig is en zonder recht van bestaan, omdat hun vaders doodsvijanden van elkaar zijn. De vaders van Les Romanesques zijn in werkelijkheid goede buren, zelfs boezemvrienden. Zij doen maar alsof zij vijanden zijn, omdat de jonge ge lieven dat met het oog op hun om- gang prettiger vinden en hun liefde er vuriger en hechter door wordt. Het loopt door die vaderlijke veinzerij niet zo maar van een leien dakje en er moet eerst nog wel het een en ander gebeuren, voordat beide gelieven zich voor altijd in eikaars armen kunnen sluiten. Vanuit de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw Tenhemelopneming in Vogelen zang is vanmorgen het stoffelijk over schat begraven van pastoor J. J. Raken, oud-pastoor van de St.-Pancratiusparo- chie in Sloten, die zondag op 77-jarige leeftijd in Vogelenzang is overleden. In de parochiekerk werd vanmorgen door deken W. N. Zijlstra van Haarlem de plechtige Requiemmis opgedragen met assistentie van pastoor B. v. Diepen uit Zandvoort als diaken en pastoor C. Does- wijk als sub-diaken. Na afloop van de H. Mis hield de Vogelenzangse pastoor A. v. d. Burg een korte preek. Hij wees er op, dat het een voorrecht is, als er bij een baar gespro ken wordt. Geheel in de geest van de overledene wilde pastoor v. d. Burg dat zo sober mogelijk doen. Hij herinnerde aan de grote sympathie, welke pastoor Raken in Vogelenzang, waar hij zijn laat ste levensjaren doorbracht, bij allen on dervonden heeft, o.m. bij gelegenheid van de viering van zijn 40- en 50-jarig pries terfeest. „De overledene heeft een gewel dig zwaar kruis met blijmoedigheid ge dragen, en daardoor een indrukwekkend en stichtend voorbeeld aan allen ge geven", aldus pastoor v. d. Burg. Op het kerkhof verrichtte deken Zul- stra de absoute. In gebouw St. Bavo aan de Smede- straat te Haarlem zal dinsdag 27 au gustus de feestelijke prijsuitreiking van de Derde Haarlemse Muggenronde plaats vinden voor deelnemers, ouders en genodigden. Aan deze avond zal behalve door het gezelschap Montagne bovendien nog door enkele gasten medewerking wor den verleend, zodat verwacht kan wor den, dat ook het slot van de Derae Haarlemse Muggenronde voor de deel nemers bijzonder prettig zal zon. De aanvang van deze feestelijke bij eenkomst is gesteld op acht uur. Evenals de tweede is ook d® rit van de zomeravondcompetitie, wel ke de Haarlemse wielerclub ,,De Kam pioen" gisteravond ltet verrijden ge wonnen door Coen Visser. En ook nu weer moest Henk van Weeren met de tweede plaats genoegen nemen. Deze derde rit was een uurswedstrijd. De uitslag van de A- en B-klasse was: 1. C Visser, 2. H. van Weeren, 3. H. van Steyn, 4. C. v. d. Aar, 5. F. Koek, 6. A Rutte, 7. A. Straver, 8. J. Hey- ermans, 9. J. van Egmond, 10. H. v. d. Geest. C-klasse: 1. L. Walters, 2. Jansen, 3. Uttien, 4. Blommaerts, 5. Klein, 6. Hendriks, 7. De Jong, 8. Boogaard, 9. Nijssen, 10. De Haan. De volgende renners van „De Kampioen" zijn van de C-klasse naai de B-klasse gepromoveerd; H. v. d. Eem, H. van Egmond, J. van Egmond, B. de Klerk, R. Otte, E. Riethoff, E, Tjeertjes en J. Walters. Piet Steenvoorden uit Heemstede neemt zondag a.s. deel aan de race „Dwars door Berlijn", een wegwed strijd over 200 km. Ook de Hagenaars Joop van der Putten en Ab van Eg mond behoren tot de deelnemers. AI is een - wat het formaat be treft -onaanzienlijk onderdeel van de tentoonstelling „Het Station" in de Haarlemse Vleeshal de aanlei ding gebleken tot uitgebreide discus sies onder de bezoekers, het gaat toch niet aan de tentoonstelling als geheel daarom te verwaarlozen. Mogen de Haarlemmers al benieuwd zijn naar het geen met hun stationsplein staat te ge beuren, het is de opzet van de expo sitie om te illustreren, welko de over wegingen van de Nederlandse Spoor wegen zijn als zij tot de bouw van een nieuw stationsgebouw besluit en, welke practische en estetische vorm zulk een bouwwerk krijgt. De stad waarvan het stationsgebouw een deel zal gaan uitmaken wordt in belangrijke mate in de plannen opge nomen, blijkens de jongste scheppingen van het Bouwbureau der N.S., de ge bouwen in Eindhoven en Rotterdam. Zo wel het eerste, ontworpen door de jon ge Ir. K. v.d. Gaast, als het tweede van Ir. S. van Ravesteyn geven aan beide vooruitstrevende steden van ons land het station dat zij verdienen. Wij mogen niet nalaten, het front van het Rotterdamse, dat wij uit eigen aan schouwing kennen te roemen als een De kampioen van de stad Haarlem, «erste klasse, de HWP'er N. Huyboom, 's er in geslaagd in de hoofdklasse van het zomertoernooi, dat de schaakclub ••Haarlem" organiseert, op gelijke hoogte te komen met de leider K. ®ieijn. Hij versloeg op verrassende wijze (fin tegenstander F. W. Meulenbeid ^Haarlem), die daarmee zijn tweede Merlaag leed. p In de eerste klasse is J. v. Emmerik niet in geslaagd HWP ook in deze ?£oep een kans op de wisselbeker p bezorgen. Hij werd in zijn *5°ede voornemens gedwarsboomd door Vi gevaarlijke Haarlem-speler W. Kie- 'i; die echter op zijn beurt weer de jj* moest laten aan de HaSG'er J. ]0i",ckbl°edt. Deze behield daardoor de hing en heeft nu een fraaie kans op Vaoe!?doverwinning- B' Halberstadt, die de tweede HWP'er P. Pancras wist kamÓn"en' heeft echter ook nog goede Geus ®Yrenals zii" clubgenoot G. J. door i' Barthel werd uitgeschakeld eras a? wisselvallig spelende P. Pan- kansio ?or, dit resultaat een klein Je op de derde plaats behoudt. He stand in de kopgroep luidt: tijen)-" 7r™"edtV Punt <"it 4 par- stadtr> Geus en B. Halber- Kiev'it a r t" 4 Partijen); 4. W. W, Barthii oiT1 1 6 Partijen); 5. F. P d- punt (uit 5 partijen)- In rf„ tCraSi, 2 Punten uit 4 partijen)'. 0MbraJTede J?sse is een felle strijd kerman rf Koeze en Th. Slij- erman. De winnaar van het onderling treffen zal zeker ook de winnaar van het toernooi zijn. De overige deelnemers vechten nog slechts om de derde prijs. De uitslagen in de diverse groepen luiden: Hoofdklasse: N. HuyboomrF. W. Meu lenbeid 1-0. Eerste klasse: P. Pancras-F. W. Bar thel 1-0, W. Kievit-J. Jonckbloedt 0-1, Ir. B. A. Geerlings-F. J. v. Tongeren 1-0, J. v. Emmerik-W. Kievit 0-1, G. J. Geus-Ir. B. A. Geerlings 1-0, B. Halber- stadt-F. W. Barthel A. D. van Steenis-G. J. Geus 0-1, J. Jonckbloedt- Ir. B. A. Geerlings afgebr. B. Halber' stadt-P. Pancras 1-0. Tweede klasse: H. Slenters-A. Her- ckenrath 0-1, J. S. Halman-L. Linden- bergh 0-1, P. Koeze-Th. Slijkerman af gebr., J. Wagener-J. C. Andersen afg., L. Lindenbergh-P. Koeze 0-1, J. Wage- ner-H. Slenters 1-0, A. Herckenrath-L. Sloof 0-1, C. A. Vermeulen-Th. Slijker man 0-1, J. C. Andersen-P. v. d. Meer afg., J. C. Andersen-P. Koeze 0-1, Th. Slijkerman-Th. Thijseling 1-0, J. P. v. d. Meer-P. Koeze 0-1, A. Herckenrath-J. Wagener Vz-14, L. Sloof-J. C. Andersen 1-0, C. A. Vermeulen-H. Slenters 1-0. De stand van de bovenste groep in de tweede klasse luidt: 1. P. Koeze 414 punt (uit 5 partijen), 2. Th. Slijkerman 4 punten (uit 4 partijen), 3. L. Linden- bergh 3 punten (uit 5 partijen), 4. A. J. A. Hendriks 2(4 punt (uit 4 partijen). voortreffelijke representatie dio wed ijvert met de allure der wederopbouw in deze zich groots reparerende stad. Men moet teruggaan tot het voor-oor- logse Amstelstation van Ir. H. G. T. Schelling om een dergelijk voorbeeld van de toekomst in filtrerende monu mentaliteit te vinden. De oudere ge- exposeerde bijdragen van N.S.-zijde zijn of van een blakende onschuld, dan wel van een schuldige sierlijkheid. De re cente projecten bewijzen dat de N.S. thans zijn stijl gevonden heeft. Van de bijdrage, die de beeldende kunstenaar in zijn veelzijdigheid kan le veren tot de representatie is, naar ter expositie blijkt, een beslist bescheiden gebruik gemaakt. Ais vergelijkingsmateriaal met - - nieuwe stationsgevels in het buiten land dient een aantal foto's die aan tonen, dat de hiergenoemde Nederland se stations met ere in de internatio nale rij kunnen worden opgenomen. Twee aanhangsels brengen afwisse ling in de tentoonstelling: een collec tie modellen van hedendaagse trein stellen en op de bovenverdieping van de Vleeshal voorbeelden van spoor wegaffiches uit verschillende landen. Soms is de reis zelf het motief der reclame, soms het reisdoel, waarbij de trein terugtreedt tot de functie van een min of meer onontbeerlijk middel. Afge zien van de wel curieuze Engelse bil jetten, die in hun hoeveelheid lectuur de veronderstelling wettigen, dat het verblijf op de perrons aldaar nog al langdurig is, leek ons het Hollandse affiche voor de Zon-expresse wel het meest geslaagde voorbeeld van este tische publiciteit. Voor het arrangement van het ge heel der tentoonstelling komt de tentoon stellingsarchitect A. Frederiks alle eer toe. Eens te meer is hier bewezen, dat de oude Vleeshal geen slaafse onder danigheid eist, maar dat dit historische gebouw het best gediend is met een kernachtig eigen tijcis ctrapunt. J. T. De Zandvoortse middenstand heeft een moeilijke taak. Enerzijds moet ze de 13.000 inwoners van Zandvoort verzorgen en anderzijds moet ze ook berekend zijn op de grote stroom van vakantiegangers, die 's zo mers voor kortere of langere tijd Zandvoort bezoeken. De sterke bevol kingstoename in de zomer was voor vele aanleiding om zich in Zandvoort als middenstander te vestigen. Hierdoor werd echter het gevaar niet denk beeldig, dat er in de wintermaanden een teveel aan verkoopplaatsen zou ontstaan. En de ligging van Zandvoort vlakbij Haarlem en Amsterdam, èn haar karakter van forensenplaats brengt met zich, dat het hele jaar door velen inkopen buiten Zandvoort worden gedaan. De omzet van de Zandvoortse middenstand wordt hierdoor sterk verminderd, hetgeen vooral in de winter sterk gevoeld wordt. Het probleem van de Zandvoortse middenstand is daarom, aldus het rapport over de sociaal-geografische structuur van Zandvoort, hoe zij in enkele maanden tijds een zodanige meer-omzet kan behalen, dat ze mede daarvan het hele jaar kan bestaan. Zandvoort telde in 1954 194 winkelbedrijven, dat wil zeggen één winkel Een bee\<x van zandvoort-Znid, gezien vanaf de Watertoren. Ook daar vestigen op elke 59 inwoners. Het personeel, dat bij de Zandvoortse middenstand zich vele „immigranten", die mede liet vaste verzorgingsgebied gaan vormen van in dienst is, komt zo goed als geheel uit Zandvoort zelf. Dit laatste kan """J de Zandvoortse middenstand. De „economische" band met de grote steden in Zandvoorts directe om geving. blijkt uit deze cijfers weer heel duidelijk. Deze percentages zijn echter gemiddelden. Branche-ge wijs en naar de verschillende wijken lopen de cijfers uiteen. Tegenover die branches, waar in de eigenaren geheel of voor meer dan 80 pet uit Zandvoort komen, zoals b.v. de visbranche, staan andere bran ches, waarin 90 pet of meer van de be- drijfshoofden van buiten Zandvoort komt, zoals in de textielbranches bij voorbeeld. Naar de herkomst der on dernemers zijn ook de verschillende wijken en winkelstraten van elkaar ge scheiden. Meer dan 70 pet der midden standers uit de winkelstraten komt van buiten Zandvoort. Daar staat dan te genover, dat buiten de winkelstraten een bijna even zo groot percentage der eigenaren uit Zandvoort komt. Zonder te willen generaliseren, wijst het rapport er op, dat de niet- Zand voortse ondernemer meer koopman is dan de „echte" Zandvoorter. Zo komt het „poffen" zo goed als alleen bij de Zandvoortse winkeliers voor. Trouwen op huwelijkse voor waarden komt vrijwel alleen bij de niet- Zandvoortse ondernemers voor. Uit persoonlijke gesprekken bleek ook de geheel andere mentaliteit van beide groepen middenstanders. De Zandvoor ter vreesde de concurrentie, ook al gaf hij toe dat ze de prikkel was van de handel, en hij wilde een regeling van het aantal winkels. De niet-Zand- voorter prees de mededinging en vreesde eerder het ingrijpen van bovenaf. Hij kwam ook met nieuwe ideeën als bet organiseren van markten en speciale winkelweken, een gemeenschappelijk optreden van winkeliers om het kopen in eigen dorp te bevorderen. Uit een bespreking van de drie koop winkelstraten blijkt, dat de Kerkstraat in de zomermaanden het drukst is. Zij is de toegangsweg van het dorpscen trum naar de zee. De omzet der bedrij ven komt soms voor 70 pet van de vreemdelingem De omzet in de winter is betrekkelijk gering. De Grote Krocht levert een meer evenwichtig beeld; de winkeliers in deze straat zijn minder van het vreemdelingenverkeer afhan kelijk, ook 's winters hebben zij een be hoorlijke omzet. De Haltestraat heeft bedrijven met gemengd karakter. De invloed van het vreemdelingenverkeer is daar niet zo groot als in de Kerk straat, maar groter dan in de Grote Krocht. De belangrijke branches zijn die in groenten en fruit met 16 pet (het ont breken van groentetuinen in Zand voort is daar mede de oorzaak van) en de textielbranche met 11 pet van het totaal. De vishandel met 9 pet is een echt andvoorts bedrijf en verhoudings gewijs zeer omvangrijk. Het aantal vis winkels is in Zandvoort 11.67 per 10.000 inwoners en in Haarlem bijvoorbeeld 2.58. In de slotbeschouwing wordt er op gewezen dat Zandvodrt sinds de tweede wereldoorlog een nieuwe ont wikkeling heeft doorgemaakt. Vroe ger was Zandvoort in de eerste plaats een badplaats en dat karakter heeft zijn stempel gedrukt op de structuur van de middenstand. Het Groot Bad huis was winters gesloten en vele mensen bewoonden hun huis in Zand voort alleen 's zomers. een wonder ,dat de middenstand zo goed als geheel afhankelijk was van het vreemdelingenver keer in de zomer. Dit alles is nu, lang zamerhand, aan het veranderen. Er zijn geen huizen meer, die 's winters leeg staan en de hotels worden 's win ters zelfs nog vrij druk bezocht: Zand voort blijkt ook 's winters nog aantrek kingskracht te bezitten. Daarbij komt, dat Zandvoort gebruik gemaakt heeft van de uitbreidingsmogelijkheden die het heeft, waardoor de bevolking in en kele jaren tjjd belangrijk kon groeien. Een het ziet er naar uit dat die snelle bevolkingsgroei zich ook in de naaste toekomst nog zal voortzetten. Hier nu liggen latente oorzaken van een struc- De eerste vol-zonnige middag van de week is gisteren door honderden kin deren benut in het Bloemendaalse Open luchttheater. Zij hebben genoten van een voortreffelijk programma, dat ge presenteerd werd door Circus Elleboog uit Amsterdam. Niet alleen de kinderen, ook de grote mensen hebben met be wondering gekeken naar de jeugdige artisten, die het er allesbehalve kin derachtig afbrachten. Men leefde in de heuse sfeer van het circus, met een ech te directeur en een paar geheide clowns. Die clowns hebben ons diepste respect afgedwongen; zij verstonden hun vak uitstekend. Zij reageerden trefzeker op onverwachte situaties, vooral de groot- stg, die tevens een goede acrobaat bleek te zijn. Natuurlijk waren er dierennu. :ers; paarden op de eerste plaats. Charmant werd het paardenspel gespeeld, tot zelfs het Hogeschool-rijden toe. Verder heb ben wij de capriolen gezien van giraf fe, een zeehond, twee gewone honden, een aap, een leeuw en een oo'evaar. Er waren meisjes, die er lustig op los dansten, de jongelui balanceerden en jongleerden zonder angst en be ven, de zwaarste gewichten gingen de lucht in, een degenslikker en een slan genmeisje deden erg griezelig en een paar jongens lieten zien, hoe je pas goed kunt fietsen. Een stevig compliment dus voor al die „ellebogies", niet het minst voor de discipline, waarmee het programma afgewerkt werd. tuurverandering in de Zandvoortse mid denstand. Op de duur zal niet meer de verzorging van vreemdelingen haar eerste taak zijn, maar haar verzorgende functie zal zich hoe langer hoe meer op eigen bevolking gaan rich ten. Het verhoudingscijfer aantal inwo ners-aantal winkels, dat vroeger zelfs 39 bedroeg is door deze veranderingen sterk gestegen en bedraagt momenteel 75, in 1954 nog 59. Met de verwezenlij king van de wederopbouw- en uitbrei dingsplannen zal dit cijfer weer terug lopen tot ongeveer 65, maar dit is een zeer reeël cijfer. De nieuwgebouwde winkelgalerij aan het Thorbeckeplein en de nieuwe winkels aan het begin van de Kerkstraat weerspiegelen al ten dele deze „structuurverandering']. De ze Zandvoortse winkels liggen in de winter niet meer in een wijk die men schuwt; integendeel 1 Juist deze mid denstanders zijn de eersten, die de voordelen van dat „veranderde" Zand voort hebben leren kennen: Vrij goed bezette hotels (vooral Bouwes) de per- mant bewoonde flats aan het Zeefront en de zich steeds meer uitbreidende „Zuider Woonwijk" garanderen deze middenstanders een meer regelmatig over het jaar verspreide, goede omzet. Temeer, daar de bewoners van deze wijken gerekend mogen worden tot de meer kapitaalkrachtigen. De structuur van de nieuwe winkels, bewijst trou wens deze langzaam zich voltrekkende verandering, waarbij de middenstan ders uit de „gure" wijken van vroeger in veel mindere mate afhankelijk zijn van het vreemdelingenverkeer in de zomer! Het is de vraag of de Zandvoortse middenstanders deze nieuwe situatie al ten volle onderkennen en of ze in staat zullen zijn zich snel aan de nieuwe toestand aan te passen. e verzorging van de eigen, plaat selijke bevolking stelt nu eenmaal geheel andere eisen dan de ver zorging van vreemdelingen! De grote toestroom van niet-Zandvoortse mid denstanders en dit is een voor de „echte" Zandvoortse minder vrieindelijke conclusie die de nieuwe bedrijven in Zandvoort zullen leiden, lijkt echter een garantie, dat deze functieverande ring gauw genoeg en zonder veel schokken zal plaats vinden. Hier werkt andermaal de onbekendheid met de Na de wedstrijd EDO RCH van afgelopen zaterdag schreven wij, dat in het EDO-elftal meer perspectief zit dan vorig seizoen. Nu we de lichtwed- strjjd woensdagavond op het Haarlem terrein tegen Elinkwijk hebben gezien kunnen we deze bewering nog eens on derstrepen. De rood-zwarten toonden zich, vooral in de tweede helft vol waardige tegenstanders van de soms zeer vlot spelende «re-divisie club en kon na tweemaal te hebben achter ge staan, een 2-2 gelijkspel uit het vuur slepen. In technisch en tactisch opzicht was Elinkwijk vooral in de eerste helft heel wat beter dan de Haarlemmers. Snel afgeven, vlot combineren en goed po sitie kiezen waren de sterke wapens bij Elinkwijk. Midvoor De Jong bleek een uiterst gevaarlijk heerschap, hoe wel het soms verrassend goede spel van Westers, Kreijermaat en de Suri namer Marbach (rechtsbuiten) ook niet onvermeld mag blijven. Geen wonder, dat EDO's defensie het zwaar te ver antwoorden kreeg. Reeds na dertien minuten moest deze linie capituleren toen de Jong zijn kans schoon zag, 0-1. Wel maakte Duivenvoorden onmid dellijk daarna gelijk, toen hij een prach tig 9p maat afgegeven voorzet van Kuyer inschoot, maar Elinkwijk bleef domineren en spoedig was het weer De Jong die Koelemey ten tweede male liet vissen, 1-2. Slechts door hard werken en goed verdedigend werk van spil Van Dijk, slaagde EDO er in de score voor rust ongewijzigd te laten, maar de bezoe kers waren onbetwist de betere voet- balers. Dat'EDO zich in de 2e helft meer en beter kon roeren was niet slechts te danken aan het feit dan Elinkwijk toen op -een lager toerental draaide, maar ook doordat de Haarlemse club vocht met een elan als gold het een compe titie wedstrijd. Het aanvalsspel vlotte nu beter dan voor de rust. Hoewel er nog veel bleef aan te merken, zagen de roodzwarten kans niet slechts de ge vaarlijke Utrechtse aanval vrijwel lam te leggen, maar ook de Stichtse defen sie herhaaldelijk voor lastige proble men te zetten. En toen na twintig mi nuten Van Kampen de stand in even wicht bracht, kregen de Haarlemmers zelfs nog winstkansen. Ook de Elink- wijkvoorhoede probeerde het hierna nog vele malen, echter zonder succes, zodat bij het eindsignaal van deze soms aantrekkelijke wedstrijd de stand nog steeds 22 luidde. vroegere situatie voordelig, daar nu eenmaal elke omschakeling, en zeker een snelle als deze, moeilijk is. De nieuwe Zandvoortse middenstand krijgt nu een zeer moeilijke taak. Het ziet er namelijk niet naar uit, dat het vreemdelingenverkeer in omvang zal afnemen, zodat de middenstander ook de verzorging van de gasten als taak blijft houden. Tegenover het voordeel van een steviger economische basis staat dan ook het nadeel van een ver zwaring van de taak. Alleen de besten zullen zich aan deze dubbele taak kun nen wijden, al blijft het steeds moeilijk twee heren te dienen. Advertentie KONINGINNEWEG 6 - TELEF. 14024 b/d Raambrug Zeven man zoeken op het ogenblik naarstig naar de stoffelijke resten van de man, die zaterdag 10 augustus door drie Zandvoortse jongens in de modder- kom te Zandvoort werd gevonden. De „kom" is nu drooggelegd, zodat het werk enigszins vergemakkelijkt wordt. Door de grond om te woelen hoopt men het hoofd en de ledematen van het lijk te vinden. Tot nog toe is men daarin niet geslaagd. Wel heeft men diverse botjes en beentjes gevonden, die alle bij de romp behoren. Aan het hoofd hoopt men de identiteit van de man vast te stellen. Uit het register van vermiste personen meende men aan vankelijk gevonden te hebben wie de (misschien vermoorde) persoon was. Zekerheid daaromtrent heeft men nog niet. Met enige verbazing, zo vernemen wjj, hebben de werkgevers in de Amsterdamse metaalindustrie en in het bijzonder in de Amsterdamse scheepsbouw vernomen dat Verolme's Dok- en Scheepsbouw Maatschappij uit Rotterdam een personeelwervingsac- tie in de hoofdstad is begonnen, waar bij aan prima vaklieden op zeer korte termijn een woning in de omgeving van het bedrijf in het vooruitzicht wordt gesteld. De Amsterdamse scheepsbouw kampt reeds jaren met een stijgend personeelstekort. De N.D. S.M. verliest jaarlijks enkele honder den arbeidskrachten méér dan zij kan aanwerven. Als gevolg daarvan moet men productieschema en opleverings data vertragen. Onlangs heeft men reeds in deze kringen de mening ho ren uiten dat, zo er zich geen veran dering in dit personeelsverloop zou voordoen, de scheepsbouw op de duur uit Amsterdam zou verdwijnen, zoals zij ook uit London Is verdwenen door personeelsgebrek. De wervingscampagne van de Rot terdamse werf komt de Amsterdamse scheepsbouwers dan ook zeer ongelegen Bij de georganiseerde werkgevers geldt een gentleman's agreement in zake het werven van personeel bij el- kaars bedrijven. Het jonge bedrijf van Verolme, dat opgebouwd wordt in een In verband met de van 6-8 september in „Treslong", Hillegom, te houden grote internationale Dahliatentoonstel ling, waar duizenden bloemen in fraaie schikkingen te bewonderen zullen zijn, werden dit' voorjaar in de demonstra tietuin „Treslong" de nieuwste dahlia's geplant. Dit geschiedde, om straks aan de dui zenden bezoekers gelegenheid te geven om van de bloemen, welke hun belang stelling opgewekt hebben, te zien, hoe deze zich op de plant ontwikkelen. De dahlia's op „Treslong" werden voor treffelijk verzorgd en men mag het ge hele seizoen door de tuin gratis bezich tigen. Behalve dahlia's baadt „Treslong" zich in een keur van zomergewassen, zoals knolbegonia's, gladiolen en zaad gewassen. Er zijn dit jaar voor de be zoekers belangrijke bepalingen. Het be stuur van de Dahliatentoonstelling be sloot namelijk aan de bezoekers de ge legenheid te geven om de mooiste dah liabloem, de meest smaakvolle inzen ding en de fraaiste Dahliaplant in de Demonstratietuin te kiezen. Voor elk der drie prijsvragen worden drie pakketten met knollen van de nieuwste en beste Dahlia's beschikbaar gesteld, dus negen pakketten in totaal. De namen der dahlia's met de er aan toegekende punten worden op de ten toonstelling aan het bestuur ter hand gestéld en mochten op dezelfde dahlia öf inzending door velen punten zijn uit gebracht, dan beslist het lot. Donderdag opent wethouder W. F. Happé, van Openbare Werken en Volkshuisvesting, in de Waarderpolder de nieuwe fabriek van de N.V. Kisten en Emballagefabriek „Haarlem" en de N.V. Kisten- en Vatenfabriek v.h. S. Kaper Jz. De plechtigheid vindt plaats 's middags om twee uur. tijd van een zeer krappe arbeidsmarkt, is niet georganiseerd en kan het zich permitteren om buiten de regels om noodsprongen te doen om zijn bedrijf „bemand" te krijgen. De Amsterdamse werven hebben zich in verbinding gesteld met het Gewes telijk Arbeidsbureau met het verzoek om nauwletend toe te zien om de beloften, die eventuele candidaten voor Rotterdam in het vooruitzicht worden gesteld. In het bijzonder de belofte van een woning acht men onhoudbaar. Het Arbeidsbureau heeft het recht om ont slag te weigeren. Of het daarvan in dit geval gebruik zal maken is natuur lijk de vraag. Inmiddels wacht men af wat het resultaat van de wervingsac tie zal zijn. Op de terreinen van het Sportpark „Schoonenberg" organiseert de RKSV „Velsen" zondag 25 augustus het zeven de nationale jeugdtoernooi, waaraan twaalf elftallen deelnemen. Elk jaar opnieuw draagt dit toernooi een feestelijk karakter, dank zij de goede organisatie, maar ook door de sportiviteit die hoogtij viert. De twaalf deelnemende ploegen zijn verdeeld in twee poules. Poule A: Vo- lendam, Stormvogels, DHL, EDO, ZFC, Onze Gezellen; poule B: VSV, Zeebur- gia, Velsen, Terrasvogels, DEM, Geel Wit. De winnaars van elke poule spelen om de eerste en tweede prijs, de num mers twee om de derde en vierde prijs. Om precies één uur wordt begonnen met de vlaggenparade, waaraan mede werking zal worden verleend door de r.-k. Harmonievereniging „Soli Deo Gloria". Het eerste toernooi in 1951 werd gewonnen door DEM. Storm vogels won in 1952. Van 1953 af werd Volendam elk jaar winnaar. (Niet officiële Koenen) Vorig slot 3% Ned. 1953 82% 3% Ned. 1953 82(4 3(4 Ned. 1958 82% 3(4 Ned. 1948 3(4 Ned. 1950 74 3(4 Ned. 1954 78 3(4 Ned. 1955 78 3-3(4 Ned. 1947 81 3 Ned. 62-64 bel. fac. 86% Inschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mij. cert. 156(4 A.K.U. 184% Van Berkel's Patent 204 Calvé-Delft cert. 356 Van Gelder 191 Kon. Hoogvens cert 297 Unilever cert. 430 Ned. Kabel 286 Philips 277A Kon. Petroleum 207,80 „Amsterdam" Rubber 69 Holl. Amerika Lijn 166(4 Kon. Ned. Stoomb. MU 148 Ned. Scbeepv. Unie 159 K.L.M. 125 H-V-A. Dell M1J. cert. A'dam 2% '56 I 77 A'dam '56 "5(4 A'dam III 97 opening 22/8 80% 86(4 80(4 181 423(4 274 205,50 165(4 145 157(4 123,50 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper KLM. Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutcb Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 20/8 55(4 45(4 78% 63% 43% 100 32(4 36(4 34(4 53% 54(4 85 43% 40(4 33(4 66(4 21/8 55% 45(4 78% 65(4 43% 100(4 32 36%' 34% 53% 53% 87 42%e 40(4 33% 66% Stemming: nauwelijks prijsh.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3