Honderden Nederlandse kajotters -naar Rome afgereisd Wereldbedevaart der telt 30.000 pelgrims uit 87 landen Auto te water geraakt Eisenhower is teleurgesteld over Congres ent 11 antiUïawaai? 3 I De mineurstemming inzake woningbouw is aan t opklaren De Schilder van Volendam Uit de pers Pater v. d. Vrande ernstig gewond Twee journalisten in Djakarta opgepakt 118 ilf Een uur T.V. voor een gulden Stedebouwkundige vormgeving vraagt creatieve visie Adri Bleijs Rij achteruitrijden Bestuurder omgekomen Eén dode hij auto-ongeval ■Hulp aan het büitenland Waarnemend chef-staf dient ontslag in ■SI -I Jaarverslag volkshuisvesting en bouwnijverheid Noviteit in Den Haag M.T.S. -er vervaardigt baby-motor In Alphen a. d. Rijn Ontslagen in bouwnijverheid EMAILLEFABRIEK ONTSLAAT 25 ARBEIDERS Dekjongen zwaar gewond bij val in ruim DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1957 PAGINA Wh Wm ÜSÏI Gevolg bestedings beperking Pakistan wil bijeen komst Veiligheidsraad Concurrentie van de plastic Advertentie Woensdagavond is te Rotterdam bij et achteruitrijden een auto in de °ningshaven gereden. Drie voorbij- n&ers die het ongeluk zagen gebeuren ®Prongen direct gekleed te water om 6 bestuurder te redden. Het mocht Un echter niet gelukken het portier openen. Pas toen een takelwagen as gearriveerd, kon met de auto ook e bestuurder worden opgehaald. Deze ari'ge inzittende, de 23-jarige P. J. de °ng bleek inmiddels te zijn over een. Woensdagavond laat is op de weg fssen Tilburg en Breda nabij het Jhspunt De Vijf Eiken, legeraalmoe- «bter pater L. v. d. Vrande met zijn «to tegen een tegenligger, een vracht- yuto opgebotst. Een zwager van pater k'o. Vrande, de heer L. uit Breda, die j§st hem zat, werd op slag gedood. jj®'er v. d. Vrande werd zwaar gewond p *r het St.-Ignatiusziekenhuis over bracht. Kort na het ongeluk reed een rsonenwagen de rode verkeerslichten de politie omver en botste tegen x Wrak van de auto van pater v. d. Vrande. Resident Eisenhower heeft gisteren zijn persconferentie verklaard bui tgewoon teleurgesteld te zijn over e* feit dat het Ameriaanse Congres gedeelten van zijn wetsvoorstellen be- ^jetIende binnen- en buitenland heeft fcn;eVVPZen- Wat de bulp aan het bui- beia^"'' ^trof, bad hij uitsluitend het de bev Van 'iet Amerikaanse volk en Wereld van de veiligheid in de net ooK, zei hij. De vragen van de Sin vroegere mededeling dathij 'uk het Congres m bijzondere vergade- yhg bijeen zou moeten roepen, als de "oor het Congres gevoteerde gelden rt°°r de hulp aan het buitenland bene- het veiligheidsminimum bleven, be- tSpdelde de president zeer voorzichtig, t-b zei, dat hij een dergelijke vergade- sliJ? alleen zou bijeenroepen als het be- a.'at noodzakelijk was. Het zou mede lm^gen van de ontwikkeling van de 'ernationale toestand. Na een voorhoede van 450 Bossche Kajotters en Kajotsters, die zondag reeds zijn afgereisd, ïs woensdag van vier stations in Nederland het grote contingent Nederlandse deelnemers aan de Wereld-Rome-Kruistocht der K.A.J. vertrokken. Woensdagmiddag om tien minuten over half een is uit Breda een extra trein vertrokken met 230 Kajotters en Kajotsters, voor het vertrek droeg de bisschop van Breda, mgr. Jos Baeten, in de St.-Anthoniuskerk een H. Mis op, tijdens welke hij de vertrekkenden toe sprak en er op wees, dat deze reis betekent het vastleggen van de groei ende eenheid onder de katholieke ar beidersjeugd over de gehele wereld. Na een korte pauze in het bureau van en twee Kajotsters uit Indië, die het Bredase bisdom heeft geadopteerd en die in de afgelopen dagen enkele ex cursies door Brabant en Zeeland heb ben gemaakt. Van het Centraal Station in Amster dam is 's middags om half vier de deelneemsters en deelnemers uit Noord- Holland onder enorme belangstelling uitgeleide gedaan. Zij vertrokken 500 man sterk met een extra pel- grimstrein bestaande uit tien wagons. De deken van Amsterdam, mgr. G. P. J. v. d. Burg heeft de pelgrims via de trein-microfoomnstallatie een laatste woord van afscheid toegeroepen. Onder de deelnemers bevinden zich 180 meis jes van de V.K.A.J. In Utrecht voegde zich bij hen nog 100 kajotters afkom stig uit het aartsbisdom en het bisdom de Eucharistische Kruistocht in Breda, Groningen Tot de deelnerners in deze eine de stoet in ontocht naar het sta- ^?ilinuSen- lot oe aeeinemers inu ging de stoet in optocht naar het sta tion, waarbij de afdelingen hun vaan dels meedroegen. Daar werden zij uit geleide gedaan door vele familieleden en bekenden. Vanmiddag moeten zij in Rome zijn aangekomen. De reis wordt tevens meegemaakt door een Kajotter Een Iegerwoordvoerder in Djakarta heeft gisteren medegedeeld, dat twee Iedem van de redactie van het onafhan kelijke dagblad „Indonesia Raya" in Djakarta zijn gearresteerd wegens pu- blikatie van berichten over militaire aangelegenheden zonder de daarvoor vereiste officiële toestemming. Na een kortgeleden gehouden opinieonderzoek in geheel Indonesië werd de „Indone sia Raya" aangewezen als het beste Indonesische dagblad in het land, ter wijl de hoofdredacteur Mochtar Lubis, aan wie sinds december j.l. huisarrest is opgelegd, tot de beste journalist van Indonesië werd uitgeroepen. De woordvoerder deelde nog mede, dat tot dusver 44 personen zijn aange houden, die ervan verdacht worden be trokken te zijn bij de subversieve bewe ging, welke verandering van de staats structuur beoogt. Bovendien zijn nog negentien personen in arrest, die be trokken zouden zijn bij de verscheidene gevallen van het gooien van handgra naten m de hoofdstad. De derde waarnemend chef-staf van de landmacht, kolonel Dahlan Djambek, wiens woning de vorige week het doelwit was van een hand granaataanslag, heeft, naar de woordvoerder tenslotte bekend maak te, zijn ontslag ingediend. zijn niet veel mensen die een hieuw ingestelde commissie juichend r^gemoet treden. Er wordt al zo veel ®®Praat en er verschijnen al zo veel aPportenArgwaan begeleidt veel- jeugdige commissies op de eerste gappen naar het uiteindelijk te pro- Ooueren rapport. Deze argwaan, die kjA ons beving, is van ons gevallen Im 'let bezoek aan de een maand ge- a(?en in Den Haag ingestelde com- jhissie voor onderzoek naar geluids- lm<Jer, die met veel ijver werkt aan ?e verwezenlijking van een ideaal: ,et leven voor u en ons wat prettiger le maken. tegenstelling tot de meeste ande- a commissies die in Den Haag be- s:fan, is deze er een die is samenge- teiJ u't louter particulieren. Vijf man ,eit ,je commissie. Vijf mensen die lujh naasten willen leiden in een ge- Wa i0ze str«d tef?en het overbodige la- Itp aj dat door velen in hun onnaden- e helheid en onwellevendheid wordt fin Het is geenszins de bedoe- d.'g de mogelijk hinderlijke geluiden eenmaal onafscheidelijk en on- zii„ 3 aan ons leven verbonden «Jln te gaan bestrijden. Maar nog maals, men wil wel de overbodig-la- ti-ekken g® aan de oren £aan Nederland heeft al ondubbelzinnig gereageerd op het instellen van de commissie. De secretaris werd reeds bedolven onder stapels brieven van mensen die hinder hebben van over bodig lawaai. Brieven met louter klachten, met suggesties en adviezen en met andere anti-lawaaikreten. Dat alles was van belang voor het opstel len van het werkprogram van de com missie. Alleen, er is nog niet genoeg materiaal. Bent u ook anti-lawaai? Schrijf dan een briefje met het hoe en waarom aan de secretaris van de com missie, de heer C. de Jong, Lindelaan 12 in Voorburg. Tot nu toe zijn vooral de onnodig hard knetterende bromfietsen en de bijzonder lawaaierige buren het meest gecompareerd in de brieven van rea gerende landgenoten. Straaljagers, toeterende automobilisten en janken de honden krijgen er ook flink van langs. Wat er uiteindelijk uit de werkmap van de commissie te voor schijn zal komen, is nog niet bekend. Het zal een soort van strüdprogram zijn, voor de uitvoering waarvan des kundigen in de arm zullen worden ge nomen. Men denkt aan het aankwe ken van een betere geluidsmentaliteit, waarmee men op de scholen zou wil len beginnen, en ook aan bepaalde maatregelen en voorschriften, uit te vaardigen door de overheid, om het overbodige lawaai in ons dagelijkse leven in te dammen. Tot rust van ons allen. trein behoren voorts de Kajotters en Kajotsters uit Volendam, die in hun traditionele klederdracht naar Rome trekken en ongetwijfeld in de Eeuwige Stad zoals gebruikelijk veel aandacht zullen trekken. Uit Rotterdam vertrokken evenzeer nagewuifd door ouders en kennissen 280 Kajotters. Onder hen, die de Kajot ters met vlaggen en spandoeken uitge leide deden, bevond zich de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, de deken van Rotterdam, mgr. N. Nie- kel en de pastoor van de St.-Elisa- bethkerk, mgr. G. Kerkvliet. In Gouda stapte het resterend gedeelte van het Zuidhollandse contingent ter grootte van 220 man in. Uit Eindhoven zijn twee extra trei nen vertrokken die 300 Kajotters uit Eindhoven en omgeving vervoerden, en bovendien nog 350 Kajotters uit Limburg en de districten Breda en Tilburg. In de trein werd een af scheidsbrief van mgr. Bekkers voorge lezen. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, sluit vrijdag de rij, wanneer hij per vliegtuig naar Rome reist om de 3.000 jonge arbeiders en arbeidsters uit Nederland voor te gaan in boetetochten en speciale gebeds oefeningen tijdens de nationale dag. Duizenden K.A.J.-ers uit tal van andere landen zijn eveneens onderweg. De Wereld-Rome-Bedevaart der K.A. J., een van de grootste bedevaarten uit de laatste decennia, zal 30.000 jonge katholieke arbeiders en arbeidsters uit 87 landen bijeenbrengen. Het interna- tionaal congres der K.A.J. zal een bijzonder drukke tijd voor Z.H. de Paus inluiden. Met inbegrip van die tot de wereltT-K.A.J. zal Z.H. de Pans in de komende twee maanden twaalf belangrijke redevoeringen uitspreken. (Van onze Haagse redacteur) Een Haagse firma gaat, voorzover bekend als eerste in ons land, tele visietoestellen verhuren, waarop een muntmeter is aangebracht. Bij een inworp van een gulden kan men een uur naar de TV kijken. Wanneer men niet het gehele uur het pro gramma wil volgen, kan men het toestel uitschakelen en de niet ge bruikte tijd later opnemen. Het systeem berust hieropdat aan het toestel een automaat is gekoppeld die de stroom in- en uitschakelt. Het muntmetersysteem houdt tevens de mogelijkheid in de klant op deze wijze het toestel geleidelijk te laten betalen. In Londen is een grote show van de herfst- en wintermode 1957 gehouden, uitgaande van de verenigde maatschap pij van Londense modeontwerpers. De foto links toont een Mauve pakje van Charles Creed, dat een allercharmantste indruk maakt. Een bijzonderheid van het ensemble is de bijna diagonale plaatsing van de knopen op het jasje en die van de knopen op de rok, die recht van voren zitten. Foto midden: twee nieuwe creaties van Norman Hart- nell, allebei met veel borduurwerk. Links is „Grey Daisy" (grijs madelief je) een korte avondjapon met hoge hals van zilvergrijze kant, geborduurd met een madeliefjesmotief. Rechts zien we „Brunette", een cocktail-jurk van bruine chiffon met bruin borduurwerk en een hoge vierkant gesneden hals. Foto rechts: een driekwarts Pyramide- mantel van Victor Stiebel uit groen velours met een kraag en manchetten van bever-bont. (Van onze correspondent) Met groot technisch vernuft heeft de jeugdige MTS-er Peter van de Riet uit Groningen een baby-motor ge construeerd. PNW heet de motor: „Peters nieuwe wonder". Het mag gerust een 1 vonder wor den genoemd, want de motorfiets werd vervaardigd uit een autoped, drie rijwielvorken, een DKW-tankje, een Sachs-motortje van 98 cc en de klepveren van een oude Ford V8. Vier maanden heeft Van de Riet er aan gewerkt. Het resultaat is zeer bevredigend. De motor kan een snel heid halen van 60 km per uur. De A.N.W.B. heeft de PNW goedge keurd. Peter heeft er al drieduizend kilometer op gereden, naar Alkmaar en Amsterdam en door Duitsland. In het thans verschenen jaarver slag over 1956 van de centrale direc tie van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid wordt gemeld" dat de impasse-stemming op het gebied van de woningbouw, die twee jaar gele den een bedreiging vormde, thans blijkt te zijn overwonnen, althans te zijn teruggedrongen. De eerste resul taten van de woning- en gezinstelling die nog in de loop van het jaarver slag bekend werden, waren, aldus het verslag, in grote lijnen in overeen stemming met het beeld dat min of meer duidelijk afgetekend reeds be stond. Het landelijk ongecorrigeerde tekortcijfer van 258.000 woningen heeft, hoeveel zorg het ook mag ge ven, niet opnieuw tot een algemene stemming van moedeloosheid geleid. De verheugende verhoging der pro- duktie, de vele initiatieven op het ge bied van systeembouw, bevordering der continuïteit en doorwerken bij on gunstig weer, hebben het besef doen groeien dat de strijd niet hopeloos is, dat de kansen gekeerd zijn. Het is ech ter duidelijk, aldus het verslag, dat een krachtige verhoging van de produktie nodig zal zijn, wil het tekort werkelijk binnen afzienbare tijd worden ingelo pen. Dit wordt geïllustreerd door het feit dat zelfs bij een produktie van 68000 woningen niet meer dan 10.000 wordt ingelopen op het tekort. Uit de reeds bekende, thans in het verslag nogmaals gepubliceerde cijfers valt te constateren, dat, hoewel dit te kort in Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht slechts weinig is ingelopen en nog altijd zorgwekkend hoog is, met name in Groningen, Friesland, Drenthe en Zeeland niet alleen de afneming van het tekort relatief belangrijk was, maar het evenwichtsniveau vrij snel benaderd wordt. Wanneer alle cijfers bekend en geanalyseerd zijn, zal, zo wordt in het verslag medegedeeld, de vraag overweging verdienen, of voor bepaal de gebieden de overgang naar normale toestanden, dat wil zeggen vrije huurbe- paling en vrije vestiging, niet binnen afzienbare tijd zal kunnen geschieden. Het probleem van de stedebouwkun dige vormgeving, dringt zich hoe lan ger hoe meer op de voorgrond. Nu Nederland in 12 jaar tijds zijn voor oorlogse woningvoorraad met 25 pet heeft uitgebreid. Indien het huidige bouwtempo wordt gehandhaafd, zal er De directie van de bouwmaterialen- industrie F. P. Bos en zn. n.v. te Alphen aan den Rijn heeft woensdag aan een twintigtal personeelsleden met ingang van 1 september aanstaande ontslag aangezegd. Het gewestelijk arbeidsbu reau te Alphen aan den Rijn heeft aan deze maatregel zijn sanctie verleend. Het betreft personeel van een bepaalde af deling. Het zijn gehuwden en vrijge zellen, doch allen volwassen arbeids krachten. De directie baseert haar be sluit op het feit, dat er voor die afdeling onvoldoende orders zijn, hetgeen zij toe schrijft aan de regeringsmaatregel tot beperking van de besteding, van welke maatregel de gevolgen zich vooral in de bouw-sector doen gelden. Pakistan heeft gisteren in een brief aan de voorzitter van de Veiligheids raad, dr. Francisco Urrutia, verzocht om een bijeenkomst van de raad in de eerste week van september ter bespre king van de kwestie-Kasjmir. in een tijdsverloop van zeven jaar nog maals een dergelijke uitbreiding zijn. Dit zal omvangrijke conseuenties ten opzichte van structuur en aanzicht van stad en land oproepen. Zij vragen een architectonische' en een stedebouw kundige visie als nimmer van deze ar chitecten, stedebouwkundigen en be- stuurrderen gevraagd werd. Zij vragen ook, vervolgt het jaarverslag, com plementaire maatregelen voor verkef werkgelegenheid, bediening en recrea tie in een omvang en van een vérstrek kende betekenis als waarvoor de Ne derlandse overheid nimmer werd ge plaatst. Er zal, met name voor het westen des lands, een grote bestuurskrachten een creatieve visie nodig zijn, wil de enorme uitbreiding van onze woning voorraad inderdaad leiden tot een effi ciënte en economisch verantwoorde structuur van dit gebied en tevens tot nieuwe verrijking van het leven. De directie van de koninklijke Kamper emaille fabrieken voorheen H. Berk en Zoon te Kampen, heeft op korte termijn aan 25 werknemers ontslag aangezegd. Deze arbeiders zijn allen werkzaam in de emaille-afdeling. De oorzaak van dit* ontslag is de bij het publiek ontstane tendenz, van emaille artikelen over te gaan op plastic en aluminium artikelen. Hierdoor moet de produktie van emaille artikelen wor den ingekrompen. Zaterdag 24 augus tus wordt Adri Bleijs te Volendam 80 jaar. Veertig jaar gele den, in de kracht van zijn leven, is hij hier komen wo nen, en pension bij Spaander, bij Frits Veldhuizen. Volen dam was toen nog in zijn fleur, een droom van een dorp: schilders uit binnen- en buiten land vonden er in spiratie, een hele kolonie, en wie nog vandaag de unieke collectie bekijkt aan de wanden van Spaander, met al die klinkende na men, kan zich een voorstelling maken van hoe het is ge weest: het dorp, de sfeer, de schilders bent. Met als mid delpunt de oude heer Spaander en zijn zeven beeldschone dochters. Een tragische gebeurtenis heeft plotseling al wat penseel en tekenstift moerde uiteen doen stuiven. Slechts één is door de jaren heen Volendam trouw gebleven: Adri Bleijs. En nog dagelijks kan men hem vinden in zijn atelier: „De Toevlucht" aan het Havendijkje, geeft hij op doek of paneel gestalte aan wat leeft en gloeit in zijn geest: het gezicht, de ziel, het wezen van Volendam. Zijn vader was de architect A. C. Bleijs, die de St.-Nicolaas heeft gebouwd in Amsterdam, het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis, de Katho lieke kerk in Hoorn. Te Hoorn werd Adri Bleijs geboren, maar na zes maanden verhuisde het gezin naar Amsterdam en daar heeft hij school gegaan, zou hij zijn opleiding krijgen, aan de Akademie voor Beeldende Kunsten. Vervolgens de Academie te Parijs lessen van Jean Paul Lau rence. Terug in het vaderland vestigde hij zich in Velp, waar hij portret ten schilderde. Hier verloor hij na een kortstondig huwelijksgeluk zijn eerste vrouw. Een tijd van zwerven brak aan, hij ontmoette Eugene. Rensburg, en op het eind van de eerste wereldoorlog leidde zijn weg naar Volendam, in die tijd een wijkplaats als Cagnes, Ascona, Laren- Blaricum. En eenmaal onder de bekoring van dit uitzonderlijke dorp zou het hem nooit meer loslaten. Bleijs heeft het niet makkelijk gehad, maar hij heeft volgehouden en is rustig zijn gang gegaan. Opnieuw getrouwd, vestigde hij zich aan de buitenzij van het dorp, met uitzicht op de polder en op Edam. Vandaag zijn tussen het huis en dat uitzicht drie nieuwe straten gebouwd, in elke woning tenminste zes kinderen. Volen dam leeft en tiert. Het is niet meer hetzelfde Volendam als in 1918. De atmosfeer is echter gebleven en uit die atmosfeer leeft en werkt Adri Bleijs, nog onver minderd op de vooravond van zijn 80ste jaar. Zes zonen zijn er opge groeid en hebben hun plaats in de wereld gevonden. Het schildershuis tussen dicht struweel is een beetje donker geworden en vol herinnering. Zoals ook het atelier aan 't Havendijkje, al krijgt het zijn licht van ovei het water. Daar zet de stille, grijze man, met de oplettende blik van achter het brille glas, nog even werkensblij zijn doeken op, tussen al de vertrouwde attributen: een oud-Volendamse schouw, treeft en vuurpot, onvoorstelbaar gelapte purperen baadjes. En hij glimlacht bij de herin nering aan de prachtige modellen, die hij hier heeft gehad, veteranen nog van de Noordzee: Jan Bolletje, Piet van Dikke Piet, de oud-zouaaf Pok- kie Kwakman. Hun portretten zijn naar aller heren landen verkocht, zoals de binnenhuisjes, de vissende botters met dat ongeëvenaard vlam rood van hun zeilen. Bleijs exposeert nog geregeld bij Spaander. Vreemde lingen kopen zijn werk, maar wat hem bijzonder verheugt: vandaag ook het dorp zelf. Meisjes, die trouwen gaan, dromen van een dressoir en daarboven een echt schilderij. En zo'n schilderij kopen zij niet in de stad, nee, dat willen zij van Bleijs. Onder de titel „Novib en Missie thuisfront" schrijft „Het Binnenhof" naar aanleiding van het artikel van mr. K. van Rijckevorsel, verschenen in ons blad van 14 augustus j.l.: Moeten wij katholieken niet verzaken aan de steun voor neutrale organisa ties die de onderontwikkelde gebieden tot emancipatie willen brengen, om al onze krachten te concentreren op het Missie-thuisfront? Dit is de kern van het betoog, waarmee het Tweede-Ka merlid mr. K. van Rijckevorsel min of meer stelling neemt tegen de Novib, de Nederlandse Organisatie voor Interna tionale Bijstand, die door het verlenen van technische, economische en finan ciële bijstand internationale gerechtig heid en solidariteit bevorderen wil. Het probleem, dat mr. Van Rijckevor sel aan de orde stelt, is er een van groot belang. Zijn openlijk stelling ne men heeft dan ook minstens de ver dienste, dat het de kans schept duide lijkheid te brengen in een zaak rond welke al enige tijd veel misverstand heeft gehangen. Mr. Van Rijckevorsel laat zijn verschillende bezwaren tegen neutrale hulpverlening aan de onder ontwikkelde gebieden en tegen de No vib in het bijzonder uitmonden in de volgende stelling: „Lezing en overwe ging van de missie-encycliek „Fidei donum" geeft de onontkoombare over tuiging, dat ons missiethuisfront één en onverdeeld moet blijven, dus vanzelf sprekend niet mag worden verzwakt door enigerlei steun aan neutrale acti viteiten ten behoeve van de minder- ontwikkelde gebieden". Juist deze bijzonder categorische conclusie heeft bij ons bedenkin gen doen rijzen tegen het artikel. Want wij geloven dat het geachte Ka merlid door een dergelijk advies de strekking van de pauselijke brief over de missie ombuigt in een niet door de Heilige Vader bedoelde richting. De kritiek van mr. Van Rijckevorsel is op sommige onderdelen gefundeerd maar ze is dermate toegespitst tot één algemene conclusie dat wel veronder steld mag worden: mr. Van Rijckevor sel geeft aan de andere schaal van het weegapparaat met opzet een bijzonder forse duw, opdat uiteindelijk het juiste evenwicht wel weer bereikt zal wor den. Niet minder nadrukkelijk dan mr. Van Rijckevorsel deed, wensen we vast te stellen, dat de Kerk en haar mis sionarissen de eerste en de belangrijk ste pioniers geweest zijn bij het tot beschaving en ontwikkeling brengen van de achtergebleven gebieden. Maar zelfs deze enorme verdiensten laten het feit intact, dat in deze twintigste eeuw de emancipatie der onderontwikkelde gebieden om een zodanig snelle en al gemene oplossing vraagt, dat ook de katholieken zich niet uitsluitend en al leen meer tevreden mogen stellen met het richten van de aandacht op het prachtige apparaat van de missie. Ook wij voelen niets voor de bewe ringen van lieden die ten onrechte me nend de wijsheid in pacht te hebben, nu beweringen lanceren als zou het werk van missie en zending in feite toch niet meer dan lapwerk zijn. Maar we kunnen evenmin voorbij gaan aan het feit, dat het instituut der leke- missionarissen (en het is van zeer on dergeschikt belang nu vast te stellen door welke oorzaken) te laat op gang gekomen is, zodat missionarissen en zendelingen, tegen wil en dank, be paalde aspecten van de emancipatie der achtergebleven volkeren onvoldoen de hebben kunnen behartigen. De belangrijke, alles overheersende taak van het christendom om in de landen van Azië, Afrika, Zuid-Amerika en Oceanië de heilsboodschap te bren gen, blijft ongerept. Maar zit als "con sequentie daaraan vast, dat wij katho lieken tegenover het werk van organi saties als de Novib een afwijzende hou ding moeten aannemen? Wanneer mr. Van Rijckevorsel zou stellen dat katholieken die wel het werk van neutrale organisaties steu nen, doch ongeïnteresseerd tegenover het missiewerk van de Kerk staan, in hun plicht tekort schieten, dan kunnen wij hem bijvallen. Maar het wil ons maar niet juist voorkomen, dat „Fidei donum" de offerbereidheid van katho lieken ten gunste van werk als dat wat de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand op het oog heeft, in dé hoek van misplaatste ac tiviteiten wenst terug te dringen. Zeker zal nauwlettend erop moeten worden toegezien, dat het emancipatie werk van neutrale en algemene orga nisaties niet in een verkeerde richting gestuwd gaat worden; op dit gebied zijn er na de tweede wereldoorlog (Unesco) zeker enkele onaangename ervaringen geweest. Doch uit de mond van zeer vooraanstaande en terzake deskundigen hebben we bij herhaling kunnen vernemen, dat het zich afzijdig houden voor katholieken de beste me thode zou zijn om datgene te bevorde ren wat zij in feite willen voorkomen. In de laatste aflevering van Onze Wereld, het propagandablad van de Novib, lazen wij in dit verband een geruststellende verklaring. „Ofschoon de opdracht van missie en zending een wezenlijk andere is dan die van de Novib en andere organen en organisa ties voor hulpverlening en technische bijstand, is er toch sprake van een ware ontmoeting. Niet alleen zijn het veelal dezelfde gebieden, waarin missie en zending enerzijds en organisaties als de Novib anderzijds hun werkterrein zoeken. Er is ook gemeenschappelijkheid in mede menselijke bewogenheid, in ijver om te helpen en te dienen, in wil tot opbouw en herstel. Het is omwille van deze gemeenschappelijkheid en omwille van de mens, die zowel door missionaris sen en zendelingen als door de werkers van de Novib wordt opgezocht, dat wij alles willen vermijden wat zelfs maar de indruk zou kunnen wekken van con currentiezucht en gebrek aan eerbied voor 'de niet te berekenen vruchtbaar heid van zovele moeizame arbeid in missie en zending." Dit kunnen wij niet anders verstaan dan als een erkenning van de zijde van de Novib, dat de christenen bij het helpen van de achtergebleven gebieden een eigen taak hebben en behouden, dat hun offerbereidheid zich daarop voor een belangrijk deel zal moeten blijven concentreren. Maar het schenkt ons tevens de over tuiging, dat „niet mee doen" een on nodig appèl is. Het blijft aan elke ka tholiek voorbehouden om naast zijn hulp aan de missie de ontwikkeling van achtergebleven gebieden ook op andere wijze tegemoet te komen. Moes ten we de pauselijke encycliek anders verstaan, de consequenties elders zou den niet gering van omvang zijn. En de integratie van het christendom in de wereld een nog heel wat moeilijker zaak dan ze veelal reeds is. Aan boord van het Liberiaanse vrachtschip Tiryns op weg van Ant werpen naar Seven Islands is woens dagmiddag een 16-jarige Griekse dek jongen tjjdens het dichtgooien van de luiken in een open ruim gevallen. Hij werd zwaar gewond aan het hoofd en de ogen. Na aankomst op de rede van Vlissingen werd hij overgebracht naar het St. Jozefziekenhuis. Zijn toestand is zorgwekkend. Het Liberiaanse schip heeft mmiddel3 zijn reis voortgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5