LOUIS BOUWMEESTER de god van de engelenbak L M Bloemen en ovaties Groot geworden onder de hete asem van de draak SPORTNIEUWS Teylingen en Lisse in volgende ronde Herbouw van „Meerzicht" Een imponerend staalskelet rijst uit Beverwijks duinlandschap omhoog Visserijgolf O 1 r ALBERT HEIJN Bekervoetbal Hebt U.. HOOGOVENS NIEUWE STAALFABRIEK mz» m 1 Velsen leent 2,21 miljoen al ontmoet? De volmaakte Vermouth uit zonnig Italië CHENILLE SPREIEN DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1957 PAGINA 9 Zo'n twee en een half duizend keer heeft Louis Bouwmees ter de Shylock gespeeld, de rol van de ellendige rijkgeworden Jood in Shakespeare's Koopman van Venetië. Gekromd in zijn vuile bruine kaftan, diep-liggend de koortsige ogen, wraakzuchtig de hijgende mond, de baard als van een bok, stekend recht naar voren, het mes geklauwd in de krampen- de handen, zo kwam telkens weer Shylock op zijn slachtoffer af, eisend diens hart uit het lijf te kerven. De barokke ontzetting van zijn bloeddorst, de vernedering aarna, beklemde hevig de bezoe ker, waar deze Shylock ook kwam: in de Oost, in Parijs, Keulen, We nen, Londen en vele, vele malen in eigen land. Vóór Bouwmeester was Shylock meestentijds het wat komische type van een genepte Jood. Bouwmeesters creatie was voor de Nederlandse toneelwereld iets heel nieuws, iets overwel digends. moderne interieurkunst zeer grote verscheidenheid VRAAGT ONZE FOLDER Mislukte zeeman j Speciaal aanbevolen Lamsvlees, Onze Vlug Klaar artikelen 285 Veiling verse groente 72 HaarlemE.D.O. A.D.O. BEKERDE VOORTREFFELIJK EXCLUSIEVE V.V.B. handhaaft zich SANTPOORT ROODKAPJE HEEMSTEDE Burgerlijke Stand Waterstanden ■i fff# p H V- tgl VOETBALPROGRAM D.E.M. TORINO sinds 1835 OUD TRUCJE HIELP NIET RIJK BESTIKT ««nc MODERNE DESSINS 1 pers. LIt SPEELSE KLEUREN rtf-«c WASECHT 2 pers. KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 HA A RLEMMERLIEDE Burgerlijke Stand Louis Bouwmeester als Shylock Zijn Coriolanus-Bouwmeester bezat daarvoor van nature de imperator-kop, zijn Richard III en Oedipus kregen een Uitbeelding in even rijke kleuren als Shylock. „Sophokles en Shakespeare Verstonden pas de kunst van het aan dikken", zei Louis Bouwmeester wel eens. In feite was ieder sprankje dra matiek hem genoeg om heel zijn ac teurs-palet te laten gloeien en schitte ren. Een doorweven figuur ais Hamlet of een minnaar als Romeo was echter voor Bouwmeesters verweerde, vier kante profiel, zijn brede, sterke gestal te, maar vooral voor zijn gulhartige, rechtlijnige aard een ongrijpbaar we zen. Zijn tijdgenoot Ibsen en diens geestesverwanten begreep hij evenmin. Toen men bij een feestelijke gebeurte nis Ibsens Borkman zou opvoeren," deed Bouwmeester op eigen houtje vlak voor de première de zorgvuldig bere kende verlichting op hemzelf richten. He uitgebalanceerde montering en Breitners decors zakten ineen tot een Poppenkast. ,,In Ibsen mag jé, als van net Oude Testament de woorden uit eerbied haast niet in je mond nemen, mokte de grote Louis. De vers over gewaaide theaterpraktijken uit het buitenland, knappe theorieën over en- Advertentle ^"•rtdespeciaal moderne aid van W WONINGINRICHTING B E V E R W IJ K 8reestr.74-84 280 modelkamers Geopend. A-resO'enM-l&u Dinsdag a -H u aan geruchten! Ik was den bewusten avond, evenals altijd vol bewondering voor je spel! Willem." Ach ja, de col lega's herinnerden zich nu dat de ko ning na afloop van de voorstelling met zijn stok op de vloer had ge stampt: het gebruikelijke teken van zijn tevredenheid. Het verging Bouwmeester uitstekend bij de „Koninklijk" geworden Vereni ging. Zijn zilveren jubileum werd een stormachtige demonstratie: hij kreeg regisseurtaken en kon zichzelf dus nog iddelharnis genoot het voor recht zijn geboorteplaats te zijn op een septemberdag in 1842. Ve le jaren later keerde de beroemd ge worden Louis, Frederik, Johannes daar nog eens weer om zijn stok-oude ba ker de hand te schudden en de bedstee te zien vanwaar zijn eerste veelbe lovende kreten klonken. Uit dankbaar heid vergastte Louis die van Over- flakkee op een van zijn paradepaard- Jes. De bewoners hebben er jarenlang over gesproken. Voor een regelmatige gang van zaken bij de vaststelling der jubileumvieringen hield Bouwmeester het jaar 1861 aan om zijn eerste stap pen op de planken te herdenken. Het spreekt vanzelf dat hij, het ras-echte ko mediantenkind, eerder voor het voet licht had gestaan. De kleine Louis zeurde het hoofd van zijn vader dol om naar zee te mogen. Het lust tot zwerven kriebelde hem in het bloed. Zijn levensreis evenwel voerde hem van het ene theater naar het andere. Dan speelde hij bij Boas en Judels in Am sterdam, dan bij zijn broer Frits in de Maasstad en dan was hij weer mede directeur van een gezelschap. De to neelspeler Louis groeide op onder de hete asem van de draak: het knetteren de melodrama, waarvan hij er reeksen op het repertoire had. Hij, de volks kunstenaar, werd de toegejuichte held van het volk dat zijn opwinding en ro mantiek in de roezemoezige schouw burgjes van weleer zocht. Maar ging er in hem niet meer schuil? Zijn vader Frits Rosenveldt, die de toneeltriomfen van de Empire- tijd had gesmaakt, wilde uit Louis en zijn broer Frits een Andries Snoek doen groeien en uit zvjn dochter Theo een Wattier. In hun jeugd moesten de kinderen bijna dagelijks voor hun vader een fragment reciteren uit Ra cine's Scylla, net zo lang tot ze de kleinste gestes en buigingen kenden, zoals eens de begeesterende Snoek ze vertolkte. Een keukenschortje diende dan tot Romeinse mantel. Zo verwierf Louis een plastiek en een mimiek, een gebaar en een allure die hem voorbe schikten tot het grote dramatisch-lite- raire repertoire. In hem trof het eer ste gezelschap van het land, de Ver eniging H«t Nederlandsch Tooneel, de gedroomde man. Zijn eerste optreden in de stadsschouwburg in 1879 sloeg bij de brave toneelminnende midden standers van de Amsteistad in als de bliksem. Zijn hoog-reikende acteurs gaven pasten volmaakt in de opgaan de vlucht die Het Nederlandsch sedert kort begonnen was. 's Konings lievelingsacteur Bijna een kwart eeuw is Louis Bouw meester bij het gezelschap geble ven. Hier beleefde hij zijn beste tijd, hoe daverend de successen ook waren die hij later, in zijn wisselvallige nomadenbestaan nog oogstte. Drie jaar na zijn komst bij Het Nederlandsch moest hij bij koning Willem III op audiëntie komen en de gouden medaille van verdienste in ontvangst nemen. Het onderhoud dat de koning met zijn lievelingsacteur voerde, verliep bijzonder ongedwon gen. „Bouwmeester," zei de koning tenslotte, „zeg de heren dat ik je in treurspel en drama wil zien. De geest driftige vorstelijke bewonderaar sloeg nagenoeg geen première van een nieuwe Bouwmeesterrol over. Eens speelde Nederlands eerste acteur in Le lion amoureux, een woelig revo lutiestuk waarin de haat tegen het koningschap wordt uitgekreten. Na tuurlijk was de koning aanwezig. Maar wie verschoot niet van kleur toen Bouwmeester met een tomeloze passie zijn opruiende tekst tegen de monar chie de zaal in schreeuwde! „Bouw meester heeft zijn vuist tegen de ko ning gebald," zo ging het na afloop onder de bestuurderen, de collega's en het publiek. Hun angstige gezich ten joeg Louis een panische angst aan. Hij zwoegde enkele dagen op een lange, verontschuldigende brief aan de koning. Dood-zenuwachtig open de hij korte tijd later het antwoord- briefje; „Bouwmeester! Stoor je niet meer naar de voorgrond schuiven; hij maakte de feestelijke opening mee van de nieuwe stadsschouwburg van Sprin ger met het toneel van de beroemde bouwer Lautenschlager; hij reisde met het gezelschap over de grenzen om het publiek daar met zijn kunst in kennis te brengen (de bestuurde ren in een eerste-klas compartiment, de ster Bouwmeester en zijn collega's tweede-klas, zo vertelde Louis later). De macht van zijn gebaar en zijn stem werkte overal. Kort na het bezoek aan de Parij- se Comédie Frangaise dat was in 1901, het jaar van zijn 40- jarig jubileum sloeg Louis met zijn leiding aan het twisten, zo hevig dat hij er de brui aan gaf. Nu was steeds duidelijker geworden dat Bouwmees ter niet meer voegde in het ensemble. Bij de gezapige, in kunst liefhebberen de heren van de „Koninklijk" geworden Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel, was zoetjes-aan meer begrip binnen- gesiepel'd voor het realisme. De jonge Royaards had er de mond vol van- bij andere gezelschappen was men al lang op het andere spoor overgescha keld; in het buitenland haalde men op merkelijke dingen uit. Goed, de heren Advertentie Alleen vrijdag en zaterdag' 23 en 24 augustus a.s, Varkensfricandeau mager en mals, 500 gram 273 Braadstukjes mager om gaar te braden, _eo 500 gram 253 per 500 gram v.a. 1*0 Gemeste kalfstongen per stuk Alleen vrijdag en zaterdag 23 en 24 augustus a.s. Malse Hollandse snijbonen per kilo Garantie voor kwaliteit Laagste prijzen Rente winst aandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Haarlem en EDO zullen elkaar don derdag 29 augustus op het terrein van Haarlem in een lichtwedstrijd ontmoe ten. semblespel en architectonische regie dwarrelden langs de ster van het eer ste plan heen. Louis de caesar, Louis de grand-seig- neur, Louis de dronkaard, de dromer, de zakenman dwongen elke kritiek tot stom-zwijgen. Men kon op details be zwaren hebben, de kracht van zijn uit beelding ontzenuwde elke bedenking. Hij was de god van de engelenbak, de titaan voor loge en stalles. wilden natuurlijk liever niet te maken hebben met die rooie oproerkraaier Heyermans, maar er stond voor hen toch zeker wel iets moderns open. En Bouwmeester? Als hij opkwam ver traagde het spel, werd er breed uitge sponnen, moesten de andere spelers op de achtergrond blijven. Aan het grandioze acteertalent van Bouwmees ter lag wat minder intelligentie en zui ver kunstgevoel ten grondslag dan waar over Theo beschikte. De edelsteen van zijn aanleg was minder gemakkelijk bij te schaven dan die van zijn zuster. Louis wilde de vrijheid. Hij zou de poppen om de meester groeperen. Dat was eerst in het Lyrisch Tooneel waar mee hij in het Paleis voor Volksvlijt optrad, toen in het Haarlems Tooneel en daarna in steeds anders samenge stelde groepen. Met hen, tonelisten van de tweede en derde rang trok hij op reis. Het publiek bleef hem op de han den dragen en Louis bleef goed voor onnavolgbare creaties. De Shylock daagde nog veelvuldig op. Voerman Henschel van Hauptman, Schakels van Heyermans en De Kroeg van Zola wis selden de samenflanseltjes van twijfel achtig artistiek allooi af. Bouwmeester was zo onverwoestbaar als zijn reputa tie. Hij liep een keer bloedvergiftiging op doordat hij eens een in menie ge doopt trico-pak had gedragen. Twee aanrijdingen kwam hij te boven. Het schijnt ook gebeurd te zijn dat Bouw meester, toen hij in Don Quichotte van Langendijk Sancho Pancha moest spelen, spelden zag liggen op de bodem van het glas wijn dat hij zou ledigen. De geniepige dader is onbekend ge bleven. Onvaste tred Het bittertje en het cognac-je waar op men Bouwmeester op "alle uren van het etmaal kon tracte- ren, hadden op zijn gezondheid geen merkbare invloed. De schouwburgbe zoekers konden hem, gekleed in pels jas en met een flambard op het hoofd, wel eens met onvaste tred de artiesten ingang zien binnengaan. Als Bouw meester dan op het toneel stond, moest de bezoeker werkelijk bij zichzelf den ken dat hij zich toch vergist had in die onvaste tred. Zeker, de souffleur was Bouwmeesters onontbeerlijke com pagnon, maar bij de Shylock, Voerman Henschel, Coriolanus of De Kroeg mocht de onderaardse man indutten. Ais begeleidend verschijnsel bij de op voeringen van De Kroeg verdient het regelmatig flauw-vallen van dames vermelding. Hartverscheurend was het leed van Bouwmeesters dronkaard. Ademloos telkens weer waren zelfs de toneelknechts en collega's, die volledig ontnuchterden als de liederlijke ver slaafde, dood-kalm en goedmoedig ach ter de coulissen terugkeerde. Als im mer ging hij in alle rust zijn pijpje roken. Het delirium was voor de be zoekers, die de superlatieven der re censenten met voile teugen genoten. Jarenlang klonk er geweeklaag over de scheiding tussen de Koninklijke Ver eeniging en de eerste acteur van het land. De kloof was echter niet meer te overbruggen. Bouwmeester was een merkwaardig heer, of liever: geen heer, maar een vorst voor wie de he ren te buigen hadden, zoals men wel opmerkte. Zijn aanhang bevond zich trouwens niet in de kringen die met heren bevolkt zijn. Louis Bouwmeester, officier in de orde van Oranje Nassau en begiftigd met het Legioen van Eer (aan Sarah Bernardt en Talma zelfs niet ten deel gevallen) behoorde men in officiële mi lieus niet te kennen. Van de andere kant sloeg Bouwmeester ook op de vlucht voor alles wat een professionele hoge hoed droeg. Nooit gezien Voor Bouwmeesters gouden jubi leum was men iets groots van plan. Een comité onder voorzit terschap van Lodewijk van Deyssel, dié niet wilde weten dat hij de jubilaris ooit had zien spelen en zich slechts tot voorzitter had laten aanstellen tot verdere ontplooiing van zijn toch al hoogopgevoerde deftigheid, zou dat in orde brengen. Een collecte onder de financieel behoorlijk geschraagde bur gerij bracht niet meer op dan 1.500. In een poging een échec te voorkomen trachtte het comité Bouwmeester over te halen een fonds onder zijn naam in het leven te roepen. Dat zou later dan aangevuld kunnen worden Langs een omweg gaf de grote Louis te verstaan i t hij niets van de mis leidingsmanoeuvre wilde weten. De Nederlandse burgerij moest hem het autootje ten geschenke geven waarop hij zijn zinnen had gezet. Dat is het dan ook maar geworden. Oneindig talrijk zijn de anecdotes over Bouwmeester, waarvan zijn doch ter Wiesje er onlangs nog vele ver haald heeft. Over zijn huis, met dui ven, kippen, hond, katten, ekster en eenden, over zijn voortreffelijke kook kunst, zijn bang-zijn in het donker, zijn honderdduizend uit de Staatslote rij die in recordtijd en met Rothschild- allures verdwenen, over zijn jongste zoontje dat hij, om het kind te plezie ren, het hool'd kaal knipte en met de pruik van Richard III naar school stuurde, over zijn gesprekken met zijn geestelijke raadsman pater Borromeus de Greeve, zijn jachtterrein in de Haar lemmermeer, ga zo maar door. Op 83-jarige leeftija is Bouwmees ter gestorven en met grote staatsie begraven. Ook in buitenlandse kranten verschenen herdenkings-artikelen. HENK SUèR Advertentie Voor de KNVB-beker werden giste ren enkele wedstrijden gespeeld, die zondag waren afgelast. In een sportieve wedstrijd heeft Tey lingen op een verrassende wijze de volgende bekerronde bereikt, door een gelijk spel tegen VVSB. De gasten speelden met 3 invallers en hun ploeg was daardoor in het begin nog niet ingespeeld. Met snelle aanvallen be laagde VVSB het Sassenheimse doel en had binnen een kwartier een ogenschijnlijk veilige voorsprong geno men. Toen verslapte het spel van de derde-klassers, waardoor de gasten tot beter spel konden komen en reeüs met de rust was de achterstand Ut 3—2 verkleind. Na de hervatting wogen beide partijen goed tegen elkaar op en eerst kort voor het einde slaagde Fr. v. Kesteren er in de gelijkmaker te L_„ren (3—3), waardoor Teylingen WSB voor de be ker wipte. In de eerste helft van Lisse-Warmun- da leek het er niet op dat de Lisse- naren een grote overwinning zouden behalen, want de gasten gaven goed partij en hun aanvallen waren lang niet ongevaarlijk. Met rust was de stand 32 in net voordeel van de thuisclub. In de tweede helft bleek dat Warmun- da te veel van zijn krachten had ge vergd en de thuisclub hau dan ook niet veel moeite om de eindstand tot 93 op te voeren, waarmede Lisse in de volgende ronde tegen SJC zal uitkomen. ADO kwam woensdagavond met een verjongde ploeg tegen Onze Gezellen uit in de bekerwedstrijd. De Heemskerkers waren over de gehele linie de meerderen van het enthousiast spelende Onze Ge zellen. Het eerste half uur kreeg ADO zes hoekschoppen te nemen, maar pas in dé 39ste minuut kon de half-speler H. We boren met een ver schot de jonge O.G.- doelman verrassen: 1-0. Met deze stand ging de rust in. In de tweede helft deed O.G. pogingen gelijk te maken, maar de ADO-achterhoede gaf daartoe geen schijn van kans. ADO nam integendeel het heft weer in handen. Uit een pass van Beentjes kon Ton Dam de stand op 2-0 brengen. Een mooie kans van O.G. de achterstand in te lopen kwam, toen een strafschop werd toegekend voor een handsbal. De bal ging evenwel hoog over. Kort voor het einde schoot G. van Tunen met een keihard schot de overwinning Advertentie voor ADO helemaal veilig: 3-0. Onze Ge zellen gaf zich over en verhinderde niet, dat C. van Duivenvoorde in de laatste minuten de overwinning nog vergrootte door er 4-0 van te maken. De goede vorm van ADO belooft veel goeds voor het ko mende seizoen. WB wist zich in de woensdagavond gespeelde bekerwedstrijd tegen Geel wit weer te handhaven en zelfs een fraaie overwinning te behalen van 41. Zondag komt WB tegen ADO in het veld. voor BABY en KLEUTER Grote Houtstraat 116 - Tel .13339 De verkoop van gronden aan de ge meente Velsen, nodig om wegen en bijbehorende werken te kunnen reali seren in het goedgekeurde uitbreidings plan Bosbeek, zal het wellicht mogelijk maken, dat huize „Meerzicht" uit Velsen-Noord, destijds op last van de bezetter gesloopt, nu spoediger In Sant poort herbouwd zal kunnen worden. De gemeente Velsen heeft namelijk ongeveer 10.000 m2 grond nodig in de buurt van de Middenduinerweg te Sant poort, grond, die eigendom is van de Nederlandse provincie van de Zusters van het Arme Kind Jezus te Maastricht. De congregatie heeft de grond destijds aangekocht om hier „Meerzicht" te herbouwen, maar is bereid de voor weg aanleg benodigde terreinen aan de ge meente over te doen voor de prijs van 1,50 per m2. De zusters hebben aan deze trans actie twee voorwaarden verbonden. Op de eerste plaats verlangen zij toestemming voor het hebben van een uitgangsweg van haar terrein naar de nieuw aan te leggen weg, aan welk verzoek naar de mening van B. en W. zonder enig be zwaar kan worden voldaan. Bovendien willen de zusters de goedkeuring voor de, situering van de gebouwen voor de psychiatrische inrichting overeenkom stig een door haar ingediende platte grond. Voor wat dit laatste betreft hebben B. en W. medegedeeld, dat hiertoe een herziening van het ter plaatse geldende uitbreidingsplan nood zakelijk zal zijn, terwijl inmiddels be vorderd kan worden, dat een bouw vergunning ingevolge artikel 20 van de Wederopbouwwet zal worden verleend. De Zusters van het Arme Kind Jezus hebben met deze laatste oplossing in gestemd. En de gemeenteraad kan binnenkort een voorstel tot herziening van het desbetreffende uitbreidingsplan tegemoet zien. ONDERTROUWD: G. P. Steenkamp en M. L. M. de Jong; K. Nobach en W. C. van Hooidonk; H. J. Frankena en T. Heinhuis; H. M. Kragt en H. de Berg; Th. C. Brouwer en W. J. Veen. GETROUWD: P. E. Kam en P. S. Bakker; J. P. Schade en J. C. van der Zwaan; A. S. Rankin en H. M. Tienstra; A. J. Hilterman en G. P. Samson; P. H. van Huizen en M. Heil. GEBOREN: z. v. B. M. J. A. van Vlijmen en J. E. M. Grapperhaus. OVERLEDEN: P. Overbeek, 87 jr.; A. M. P. van der Toorn, 80 jr.; H. G. du Puis, 74 jr.; J. H. A. Amand-Hei- ming, 80 jr.: N. Bruin-van Loon, 67 jr.; C. E. Verkruisen, 85 jr.; J. L. Ogilvie-Ehreneron, 69 jr.; J. J. Bauer, 85 jr.; J. E. Stoelman-Lem, 88 jr. Donderdag 22 augustus Hoog water: 0.11 u. en 12.55 u. Laag water: 8.10 u. en 20.46 u. Vrijdag 23 augustus Hoog water: 1.26 u. en 14.01 u. Laag water: 9.28 u. en 21.54 u. Imponerend rijst voor de wandelaar over de Bosweg, die van Wijk-aan- Zee naar Beverwijk terugkeert, en zich even op een hoog duin ophoudt, het stalen skelet op van Hoogovens nieuwe staalfabriek, de eerste grote fabriek van het Hoogoven-complex, die geheel op Beverwijkse bodem tot stand komt, de Breedbandfabrieken staan nog voor een deel in Velsen. De nieuwe fabriek, die men uit een door dennenbossen omzoomde glooiing van het duinlandschap omhoog ziet ko men, wordt in een vlot tempo verwe zenlijkt. Een nieuwe stap in de richting van de verdere ontplooiing van het dagelijks groeiende Hoogoven-complex wordt ermee bereikt. Steeds verder dringt het bedrijf, dat 300 ha omvat, Beverwijk binnen. Het duinlandschap op de voorgrond van de foto, reeds eigendom van Hoogovens, zal ongetwij feld binnen afzienbare tijd eveneens door fabrieken worden ingenomen. De Bos weg, waarover dertig jaren geleden de Amsterdammers in hobbelende koetsjes of lopend nog naar Wijk-aan-Zee trok ken na een boottocht met de Alkmaar Packet, zal dan eveneens herinnering zijn geworden. Maar voorlopig valt nog te genieten van het natuurschoon, waar achter ineens het machtige industrie complex verrassend oprijst, welvaart brengend in een streek, die, zoals de foto duidelijk toont, geheel van karak ter verandert. Om deze herinneringen vast te leggen, leek deze foto, die we woensdag maakten, ons bijzonder ge schikt. B. en W. van Velsen stellen de ge meenteraad voor tot het aangaan van een geldlening ten bedrage van 2.210.000,-. De commissie voor de fi nanciën stemt hiermede in. Voor de tweede ronde van de KNVB beker-competitie komt DEM zondag in het veld tegen SESTUM een vierde klasser uit Zeist. Deze club heeft zich door een overwinning op de pas gepro moveerde Utrechtse tweede klasser Hercules in de tweede ronde geplaatst. In dez wedstrijd komt DEM als volgt in het veld. Aardénburg; Spanjaard, J.P. Nies ten; Starmans, A. Bakker, Goderie; P. Burger, J. Bakker, van der Aar, C. Zonjee, Appel. Zondag gaat ook de sterke DEM com binatie naar Hoorn om daar te spelen tegen Always Forward in het kader van een NKSB sportdag. Deze com binatie is samengesteld uit: Rozemey- er; Smits, P. Perseyn; J. Scheerman, A. Niesten, J. Slotemaker; W. Alkema de; N. Burger; W. de Boer, H. Kuis, W. van Balen. Impsrtturc J e o b u 8 ot I n 4 in t lard I Een der arrestanten, die in ver band met een diefstal uit de stations- kliosk te Beverwijk in het politiebu reau was ingesloten, heeft door mid del van een oud trucje geprobeerd de cel te kunnen verwisselen voor de zie kenzaal. Hij brak een vork in tweeën en slikte beide stukken door. Een medisch onderzoek wees uit, dat er absoluut geen gevaar bestond en dat de man, rustig in de cel ontbijt koek etend, de beide vorkhelftcn wel normaal zou kwijtraken. Op deze manier heeft de politie nog een goedkope logé aan de man, die zichzelf braaf op een koekdieet heeft gezet. Ruim twintig schepen kwamen woensdag aan de markt. Zij hadden een totale vangst van ongeveer 2.400 kisten verse vis in de ruimen. De Am sterdam IJm. 28 was er met 1650 kis ten verse vis en 60 stijve kabeljauwen, de Hd. 79 met 285 kisten verse vis en 20 stijve kabeljauwen en de IJm. 45 „De Hoop I" met 130 kisten verse vis en 150 stijve kabeljauwen. De rest van de aanvoerders bestond uit kotters met gemiddelde vangsten van 25 kisten. Er werden 1300 kisten haring, 325 kisten makreel, 180 kisten schelvis, 25 kisten koolvis, 15 kisten wijting, 200 stijve kabeljauwen-, 200 kisten schol en 3500 kilo tongen aangevoerd. De prijzen waren woensdag vri) gun stig. De haring noteerde 15,50 tot 19 per kist van 50 kilo. De Amster dam IJm. 28 mocht daarover niet mop peren. De makreel werd verkocht voor 18,50 tot 18 per kist van 50 kilo. Groot middel schelvis deed 48, klein middel 43 tot 49, pennen 48 tot 42 en braad 43 tot 37 per kist van 50 kilo. Gul deed 70 tot 25. Groot middel schol noteerde 51 tot 56, klein middel 48 tot 55, schol 1/46 tot 60, schol II 56 tot 36 en schol III 35 tot 19 per kist van 50 kilo. Grote regels kabeljauw deden f 138 tot 150, kleine regels 77 tot 92 en kisten kabeljauw 224 tot 230 per 125 kilo. De kisten kabeljauw wa ren aldus zeer duur. Tarbot deed 3,60 tot 3,50, heilbot 4 tot ƒ3, grote tong 5,10 tot 4,70, groot middel 4,10 tot 3,90, klein middel 4 tot 3,70, tong I 2,90 tot 2,80 en tong II 2,60 tot 2,50 per kilo. De trawler Onderneming 4 zorgt don derdag voor een aanvoer van 600 kisten verse haring, 100 kisten diversen, 40 kisten makreel en 448 kantjes gezou ten haring. De Claesje Ro. 46 zorgt voor 1150 kisten haring en makreel en de Vikingbank IJm. 183 voor 700 kisten verse vis, waarvan 300 kisten makreel en 400 kisten haring. De HD 87, waar voor in de nacht van dinsdag op woens dag zestien vislossers vergeefs in de hal rondliepen, want het schip zou binnen komen, had de reder gezegd, kan ook voor de donderdagmarkt worden ver wacht. Om de noord was de haringvisserij schraal. De dagvangsten liepen van 150 tot 175 manden haring. De loggers en kotters langs de kust vingen 50 tot 80 kilo tong en 12 tot 15 manden ande re vis per etmaal. Op het Zand werden 60 tot 80 manden hoops en 20 tot 30 stijve kabeljauwen per dag gevangen. Adverentie GEBOREN: z. v. P. Hoogesteger en H. Hazelaar; d. v. N. H. Wempe en M. C. v. d. Peet. ONDERTROUWD: Chr. H. Maas en T. Griffioen, A. B. Stokman en A. C. W. v. Steijnen. GETROUWD: M. J. Droogh en A. C. Duijndam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9