BISSCHOP VAN HAARLEM LEGT DE EERSTE STEEN VAN GEDACHTENISKERK Nieuw ontwerp boulevard centrum Zandvoort IJmond-Flora II" staat er goed voor Bloemenmeisjes zullen de tentoonstelling aankondigen Critiek van burgemeester Van Walsum op regeringsbeleid J. J. BELJON de Haagse directeur van Academie „W0LLANA" K ru is wo o rd raad se l ERIC DE NOORMAN NAAIMACHINES Indrukwekkende plechtigheid in Bevenvijk Tegen proeven met kernwapenen Ir. Friedhoff en B. en W. van Zandvoort staan achter het plan De diefstal bij de schilder Boot najaarsmodellen VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1957 pagina I mwÈÊm W$ÈÊm$m Oostduits correspondent mag proces in Kempten niet bijwonen Vóór bescherming van het leven Russische kritiek op Ilja Ehrenburg Het dodelijk ongeluk op de Nieuwe Hem weg Hotel, motel, galerij, terrassen, café m Gemeentelijke autonomie bedreigd Massa prijzen Geen bromfietsen zonder knalpot Propaganda ENGEL, Gr. Heutstr. 181, Tel. 14444 Timmerman staat terecht Grote belangstelling voor tennistoernooi Nieuwe collectie gebreide Bij aankoop WOL gratis patroon en onderricht TEMPELIERSSTRAAT Ziet onze etalages BRAMENPLUKKEN IN KENNEMERDUINEN BASKETBAL Zondag toernooi van „The Typhoons" Opkoper en oplichter Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag HONKBAL PROGRAMMA "J Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft donderdag in tegen woordigheid van zijn vicaris-generaal mgr. J. M. Groot, een groot aantal geestelijken van het dekenaat, de bur gemeesters van Beverwijk en Heems kerk, de eerste steen gelegd van de Regina Caelikerk te Beverwijk, hem ter gedachtenis aan zijn 55-jarig pries terfeest op 15 augustus 1954 door het gehele b'isdom aangeboden. In de toespraak, die monseigneur na afloop van de plechtigheid, waarbij de geestelijkheid van de andere Bever- wijkse parochies en van Velsen-noord hem assisteerden, heeft gericht tot de honderden gelovigen, die op deze stra lende zomermiddag naar de nieuwe stadswijk waren gekomen, heeft hij de hoop uitgesproken, dat de bouw goed en gelukkig zou verlopen en dat het hem gegeven zou zijn de voltooiing mee te maken. Monseigneur maakte een vergelijking tussen het gebduw, dat wordt opgetrokken van steen en de ge lovigen, die ieder voor zich een steen moeten zijn aan de tempel van het he mels Jeruzalem. Dagelijks moet ge bouwd worden aan de geestelijke op bouw van onszelf, opdat wij iedere dag sterker worden in geloof, hoop en lief de. De fundamenten van ieder gebouw zijn later niet meer te zien, maar ver borgen dragen zij het huis. Zo moet ook onze stille deugd ons leven dragen. Tenslotte heeft monseigneur sprekend over Maria, de patrones van de nieuwe parochie, gewezen op de noodzaak haar niet alleen met woorden, maar vooral ook met daden te eren. Op de steen, die monseigneur bij de toekom stige kerkingang metselde, stond plech tig gebeiteld: Joannes Petrus Huibers plaatste deze steen 22-8-1957 tot eer van God en Jezus' Moeder Maria, ter ge dachtenis aan zijn 55-jarig priesterfeest op 15-8-1954, en daaronder de tekst: „Niemand mag een andere grondslag leggen, dan die gelegd is en dat is Jezus Christus. 1 Cor. III 11. De president van het gerechtshof te Kempten, waar drie Westduitse mili tairen terecht staan wegens het onge luk tijdens een legcroefening aan de Iller, begon vanochtend bij de voort zetting van de zitting met de vraag, of er een vertegenwoordiger van de Oost- duitse „Deutschland-sender" in de zaal aanwezig was. Deze meldde zich niet, waarop de president verklaarde, dat de correspondent van die radio-om roep het proces niet meer mag bijwo nen, omdat de Oostduitse zender giste ren in een uitzending heeft verklaard, dat de rechters met de „marionetten regering in Bonn" het verloop van het proces van te voren tot in alle bijzon derheden geregeld hebben. (D.P.A.) Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, heeft donderdag de eerste steen gelegd van de Regina Caelikerk te Be verwijk, hem ter gedachtenis van zijn 55-jarig priesterfeest op 15 augustus 1954 door het gehele bisdom aangeboden. (Van een verslaggever) „Dit jaar zijn er nog 185 Japanners gestorven als gevolg van de atoom bomexplosies in Nagasaki en Hirosji- rna zu vertelde donderdag de Amster damse arts K. May. Als enige Neder lander werd hij door de Japanese Council against A- and H-bombs uitge nodigd van 6 tot 16 augustus in To kio de wereldconferentie bij te wonen. Behalve tienduizend Japanse leden, wa ren er ongeveer honderd gedelegeerden uit aJie werelddelen aanwezig. De H. Vader stuurde een telegram bij wijze van Zr,n instemming met de opzet van de conferentie. Er werden verscheidene beslirten genomen, die tot doel hadden te trachten de proefnemingen met kernwapens te doen eindigen. Blijkens mededelingen van de wetenschappelij ke sectie waarvan dr. May deel heeft uitgemaakt, zullen de negentig nucleai re proeven die tot dusverre zijn geno men, een aanwijsbare invloed hebben op de gemiddelde levensduur van de Japanse bevolking. Er bleek ook dat er nog geen geneesmiddelen zijn gevon den om de mensen die door een radio actieve besmetting zijn aangetast, te genezen. Voor behandeling van de ver wondingen, die wèl voor genezing vat baar zjjn, ontbreekt het de nog enige duizenden Japanse slachtoffers van de radio-activiteit meestal aan geld. De Russische schrijver Ilja Ehrenburg heeft donderdag ernstige kritiek te ver duren gehad van „Literatoernaja Ga- zeta", wegens zijn studie „lessen van Stendhal", gepubliceerd in het juni- nummer van het tijdschrift „Buiten landse literatuur". Het orgaan van de vereniging van Sovjetrussische schrijvers laakt met na- met het „gebrek aan historische en es thetische authenticiteit" van deze studie, de inhoudloosheid en het feit, dat zij gebaseerd is op „tendentieus gekozen getuigenissen". Bij het reeds vermelde dodelijke on geluk op de Nieuwe Hemweg bij de Spaarndammerdijk is niet de motor rijder om het leven gekomen, maar de duorijder, de 31-jarige heer Sargentini. De motorrijder is ernstig gewond in het Wilhelminagasthuis opgenomen. r 6'6 „Er was iets niet pluis met dié schreeuw", mompelt Svein Langtand bij gelovig. De Noorman haalt de schouders op: „Een of ander dier, misschien een moerasvogel", zegt hij korzelig. Maar als de kreet opnieuw klinkt, kan er geen twijfel bestaan: daar reopt een mens om hulp. Gevolgd door zijn makkers, rent Eric terug naar de nederzetting. Op de binnenplaats is niets te zien, doch een der hutten is zwaar gegrendeld, en als Eric haastig de lage deur opent ontwaart hij inderdaad in het duister een menselijke gedaante. Het is een donkere, magere kerel, die hem met een mengeling van vrees el* woede aanstaart en wanhopig aan zijn boeien rukt. „We zijn vrienden fluistert Eric. Hij buigt zich naar de gevangenee toe om diens koorden los te maken. Inmiddels glijdt een aantal kleine bootjes ritselend door het hoge riet op de nederzetting toe en de glinsterende ogen van de barbaarse krijgslieden voorspellen weinig goeds TT" Nadat in een besloten vergadering van de Zandvoortse gemeenteraad in 1956 het schetsontwerp voor het boule vard-centrum van alle kanten was be keken, heeft het bestuur van de stich ting Recreatieoord Zandvoort een nieuw schetsontwerp ingediend; dat in zijn hoofdopzet niet veel afwijkt van het vo rige. De supervisor van het wederop- bouwplan, ir. G. Friedhoff, kan zich met het nieuw schetsontwerp volko men verenigen en ook het college van B. en W. van Zandvoort zou de tot stand koming van een boulevardcen trum in deze vorm ten zeerste toejui chen. Dinsdag zal de gemeenteraad verga deren om te beslissen over een voorstel van B. en W. tot verkoop van de grond aan de stichting Recreatieoord Zand voort. Het plan voorziet in de stichting van een hoofdgebouw, dat evenwijdig aan de zee is gedacht, afbuigend aan de noordzijde naar de zee. Op de begane grond is een galerij ontworpen en op de eerste verdieping een wandelterras. In dit gebouw van zes verdiepingen hoog, zijn een hotel, bedrijfsruimten, winkels, een café-restaurant, flats en appartementen ontworpen. Aan de zuid zijde is plaats gereserveerd voor een congresgebouw of vermaakcentrum, aan de noordzijde voor een club, caba ret, bioscoop of iets dergelijks. Aan de noordzijde, op het ruime terras voor het hoofdgebouw, zal plaats komen voor een groot hotel met ongeveer 200 bedden. Aan de achterzijde is een motel ont worpen met 70 eenheden en tachtig ga rages. Bovendien voorziet het plan nog in een apart gebouw, ook aan de ach terzijde liggend, bestaande uit winkels, twee woonlagen, een cafetaria, en ga rages. Voorts is aan de zeezijde een café met solarium en terras geprojec teerd. Tenslotte is, waar mogelijk, de nodige parkeerrruimte gepland. Op enkele belangrijke punten ls aan de tegen het eerste plan geopperde be denkingen tegemoet gekomen. Zo ls de De burgemeester van Rotterdam, mr, G. E. v. Walsum, heeft donderdag zijn grote bezorgdheid uitgesproken over pogingen van de centrale overheid om de gemeentelijke autonomie steeds meer tot een leeg schip te maken. De consequentie van dit streven is niet an ders dan dat de gemeentebesturen tot bijkantoren van de rijksoverheid gede gradeerd worden. Men beweert wel dat de huidige situatie een vergaand ingrij pen van (Jp regering wettigt en nood zakelijk maakt, maar het gevaar be staat dat men dergelijke noodmaat regelen als een normale toestand gaat beschouwen. De Rotterdamse burgervader liet de le waarschuwende woorden horen toen hij vanmorgen een nieuw gebouwen complex, waaronder een restaurant en een aantal loodsen, op het vliegveld Zestienhoven officieel opende. Hij ver klaarde verheugd te zijn dat bijna een jaar geleden de luchthaven in gebruik was gesteld, want, de thans heersende investeringsmoeilijkheden zouden het nu nooit zo ver hebben laten komen. Het zwaartepunt inzake beslissingendie voor de toekomst gunstige perspec- die voorhanden zouden moeten zijn tieven opent. aan de gemeente, ls volkomen verlegd naar de centrale overheid. Daardoor is de gemeentelijke autonomie nog meer aangetast dan voorheen al het geval was, en de gemeenteraden krij gen wat weg van een soort wijkraden verguld op snee met een louter advise rende taak, als burgemeester Van Walsum. De regering laat bovendien te weinig naar buiten blijken van de verantwoordelijkheid die zij door het aan zich trekken van dergelijke beslis singen op zich heeft genomen. De con trolemogelijkheid van de publieke opi nie is hierdoor praktisch uitgeschakeld. Mr. v. Walsum beschouwde een te ver gaande centralisatie bovendien als een ernstig gevaar voor ons democratisch bestel. Na deze sombere geluiden, die uit de mond van een socialistische burge meester in een grote gemeente een bij zondere betekenis krijgen, schetste ir. J. A. C. Tillema, directeur van ge meentewerken, de gunstige ontwikke ling die de Rotterdamse luchthaven tot nu toe heeft gekend, een ontwikkeling „kop" van het hoofdgebouw ongeveer negen meter verder landinwaarts ge schoven, terwijl het café thans naast, ln plaats van vóór de kop van het hoofdgebouw is ontworpen. Daardoor is de blokkering van het uitzicht langs de boulevards veel minder absoluut dan volgens het eerste plan het geval zou zjjn geweest. Voorts is ook de bocht in de boulevard voor het hoofdgebouw ver der landinwaarts gebracht, zodat het maken van een aanvankelijk noodzake lijke zeer kostbare zeewering, thans achterwege kan blijven. Men ontveinst zich niet, dat het niet mogelijk is het gehele plan terstond te verwezenlijken. Zo zal de bouw van het grote hotel en het congresgebouw voor lopig achterwege moeten blijven. Een van de grote voordelen van het plan is echter, dat het ook reeds zonder deze objecten zeer veel aantrekkelijks biedt. Het wederopbouwplan zal echter gewijzigd dienen t worden. Vandaag over drie weken wordt in het patronaatsgebouw te IJmuiden-oost meester mr. M.M. Kwint, die tevens meester mr. M.M. Kwint, die tevens beschermheer is van de organiserende tuinbouwstudieclub „Velsen en omstre ken". Eerst krijgt IJmuiden de eerste week van september de lustrum B.I.M.IJ-. de beurs, die tot ver in de omtrek belangstelling zal wekken. En op de laatste dag van deze B.I.n.IJ. zullen bloemenmeisjes op charmante wijze aankondigen, wat dan nog slechts een kwestie van een paar dagen geduld is, de tentoonstelling „IJmond-Flora II" Het heeft er wel even benauwd uit gezien voor de organisatoren. Een paar weken geledendr éigde de zomerstorm de tuinen van de kwekers plat te leg gen. En de vorige week vrijdag deden de zware regens er evenmin goed aan. Maar gelukkig is het weer verbeterd en de dahlia s, die ook nu weer de hoofdschotel zullen vormen, beginnen al in bloei te komen. Er waren ten minste al bijzonder fraaie bloemstukjes te zien op de vergadering, die de tuin bouw studieclub donderdagavon in e koffiekamer van Westerveld hield ais een laatste voorbereiding van de ten toonstelling De „IJmond-Flora II" wordt gehou den op vrijdag 13, zaterdag 14 en zon dag 15 september. Maar voordat vrij dagmiddag om 3 uur de officiële open ing zal plaats vinden, zal er nog een berg werk verzet moeten worden. Woensdag 11 september zal men 's avonds gaan beginnen aan het uit zetten van de stands in de grote zaal en in de voorhal. Er zal 's nachts doorgewerkt worden, omdat donderdag morgen ook de verlichting voor de morgen ook de verlichting voor de stands gereed moet xiin en in de zaal de hangbakken hun plaatsje gekregen moeten hebben. De standhouders, een nog groter aan tal dan drie jaar geleden, krijgen dan precies 24 uur de tijd om hun stands op te bouwen. Vrijdagmorgen om 8 uur zullen zij klaar moeten zijn. Dan wor-en de paden aangeveegd en om negen uur komt de jury, waarvoor drie des kundigen zijn aangezocht, de stands be oordelen. En daarna zal de iJmond- Flora II te bezichtigen zijn, op vrijdag 13 SEPTEMBER VAN 3 tot 11 uur, op zaterdag 14 en zondag 15 september van 's morgens 10 uur tot 's avonds 11 uur. Moest het vorig jaar wegens de natte en koude zomer het besluit ge nomen worden de bloemententoonstel ling geen doorgang te doen vinden, ook nu weer heeft de tuinbouw studieclub van zeer veel kanten alle medewerking ondervonden. Het gemeentebestuur van Velsen stelde niet alleen een ere-pen- ning beschikbaar, maar is bovendien tot een bedrag van ƒ500,— garant, hoe wel de voorzitter, de heer Adrichem, De heer J. J. Beljon uit Haarlemmer meer, door talrijke publicaties op het terrein der beeldende kunst onder het pseudoniem B. Majorick bekend, is be noemd tot directeur van de Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag. In deze functie volgt hij de heer B. Th. de Hey op, die per 1 september met pensioen gaat. De heer Beljon zal aan de Haagse academie, waar hij overigens reeds vier jaren docent ls voor industriële vorm geving, een feestelijke entree als direc teur maken, want zijn ambtsaanvaar ding valt samen met de viering van het 275-jarig bestaan van het instituut. Dat brengt overigens de nodige beslom meringen mee, die de periode van in werken wel enigszins verzwaren. Met de leidende gedachte, waarnaar de Haagse opleiding is gericht, voelt de heer Beljon zich, zegt hij, overi gens nauw verwant. Het is een ge dachte, die hij zelf reeds meermalen in publicaties naar voren heeft ge bracht, namelijk deze, of men bij de op leiding van schilders en beeldhouwers niet meer rekening zou moeten hou den met het niet weg te cijferen feit, dat zij voor het merendeel niet van hun zuiver artistieke werk kunnen bestaan. Daarom staat de heer Beljon een op leiding voor, die aan de Haagse aca demie in feite reeds een jaar of twin tig wordt toegepast, waarin de artis tieke aanleg van de leerling ook wordt ontwikkeld In de richting van de toege paste kunsten zodat het gemakkelijker wordt in het levensonderhoud te voor zien. De opleiding van de heer Beljon, die thans 35 jaar oud ls hij werd 11 januari 1922 in Schoten, thans behoren de bij Haarlem, geboren is daar niet vreemd aan. Na zijn gymnasium heeft hij lessen in beeldhouwen gehad bij Th. van Reyn. In die richting is hij ook jarenlang werkzaam geweest voor de belettering naar eigen let terontwerpen van beeldhouwwerken, waarbij hij vooral de samenwerking met John Raedecker noemt, zoals voor diens bekende monument te Waalwijk. Later is hij vooral op het terrein van de publiciteit terechtgekomen, eerst als redacteur bij de Uitgeverij Else vier, de laatste jaren als verzorger van de lay-out voor de Linie. De J. J. BELJON periode daar, gevolgd op een studie van de krantenopmaak, samen met Jan van Keulen van de Groene Am sterdammer, heeft hem gelegenheid ge boden tot vele interessante experimen ten op dit gebied. De heer Beljon heeft in verscheidene tijdschriften gepubliceerd over beelden de kunst, architectuur, industriële vorm geving en dergelijke. (Van onze Haagse redactie) Binnen niet al te lange tijd zal in het wegenverkeersreglement een bepaling worden opgenomen waardoor voor bromfietsen een geluiddempende knal- pot verplicht zal worden gesteld. Be paalde jongelui maken er in deze da gen een spelletje van op bromfietsen zonder knalpot rond te rijden. Het mo torlawaai is zodoende haast oorverdo vend. Het verwijderen van knalpotten van bromfietsen zal dus in de nabijs toekomst niet meer toegelaten zijn. ervano vertuigd zei te zijn, dat het niet nodig zal zijn hierop een beroep te doen. De Koninklijktj Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. te IJmui den stelde een kostbare ere-prijs be schikbaar. En bovendien is er de grote zilveren wisselbeker, beschikbaar ge steld door Turkenburg's Kon. Zaadhan- del N.V. te Bodegraven, die op de eerste tentoonstelling gewonnen werd door de heer Gozeling. In* totaal is momenteel voor de IJmond-Flora II voor een bedrag van rond 700,- aan prijzen toegezegd. Eerste prijzen werden geschonken door de Ceptrale Aaismeerse Veiling Coop. Ver. C.A., door de Bloemenveiling ,,'t Centrum" te Beverwijk, door de Kon. Ned. Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. te Velsen en door de N.V. Van Hattum en Blankenvoort te Bever wijk. Tweede'prijzen werden ontvangen van de N.V. nton Nijssen en Zn te Santpoort, van de Veiling Kennemer- land te Beverwijk en van de N.V. De Plaatwellerij te Velsen. Derde prijzen werden beschikbaar gesteld door de Bloemisten-patroonsver. „Haarlem en Omstreken", door de Coop. Veilingver. „Bloemenlust" te Aalsmeer, door de firma C. Nelis te IJmuiden en door "3 gemeente Heemskerk. Bovendien wer den nog kunstvoorwerpen aangeboden door de N.V. MEKOG te IJmuiden eb de Coop. Boerenleenbank te Santpoort. Meer nog dan drie jaar geleden zal de IJmond-Flora in brede kring belang stelling zien te trekken. Daarvoor zul len allerlei middelen worden aange wend. Zo heeft men van de gemeente Velsen de beschikking gekregen over een groot aantal vlagden, die langs de Zeeweg bij de muur van het patro naatsgebouw alv an verre de aandacht zullen trekken. - k Er komtec hter nog meer. Zater- meisjes hun opwachting gaan ma ken. Zij zullen enige bezoekenafleg- aanbieden. Zij zullen 's middags ook opduiken in de Kkennemerlaan en de Lange Nieuwestraat, waar het in Advertentie Alle merken. - dus ruime keuze Op 16 juni nam een 56-jarige timmer man uit Haarlem een schilderij weg bij de Haarlemse kunstschilder H. F. Boot, bij wie hij vaak aan huis kwam en wiens vertrouwen hij genoot. De man •verkocht het schilderij aan onbekenden voor 15,en zette dit bedrag om in drank. Donderdagmorgen moest hij zich voor de Haarlemse rechtbank deswege verantwoorden. Daar bleek wel, dat de drank de man nogal parten speelt. Op een vraag van de president, mr. A. M. baron van Tuyll van Seroos- kerken, of verdachte veel dronk, ant woordde deze dat hij al een dagje ouder wordt en er niet meer zo best tegen kan. „Een borrel of twaalf per dag". Hij was er niet aan verslaafd, verklaar de hij. Hij kon hem zelfs best laten staan, maar als hij eenmaal geproefd had, dan was het mis en dan kon hij niet meer ophouden. De helft van zijn weekgeld ging op die manier naar de kastelein. De president vond het maar een trieste affaire, temeer daar de heer Boot al tijd erg goed voor de timmerman was geweest en hem ook nu nog geschreven heeft, dat hij weer terug kan komen bij hem. De president ried de man aan voortaan maar een minder sterk drank je te drinken. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman achtte het ten laste gelegde bewezen en geloofde niet dat een anti-drankkuur nog veel zou uithalen. Hij eiste een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek. De ver dediger, mr. W. Broers, zag wel degelijk heil in een anti-drankkuur. Hij drong er zelfs op aan, dat de rechtbank de man ertoe zou verplichten en de tim merman zelf verklaarde niets liever te willn dan dat. De verdediger vroeg tenslotte om een gecombineerde straf. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. De belangstelling voor het open B- en C-toernooi van de LTC „Bloemen- daal", dat zaterdag op de banen van "Duinwijck" in Santpoort begint en tot en met zondag 1 september de aan dacht vraagt, is bijzonder groot. Men kan maximaal honderentachtig partijen spelen terwijl de inschrijving tweehon- derdenvtjfentwintig partijen zou vergen. De organisatoren moesten dus een groot aantal inschrijvingen weigeren. Voor het invitatie A-toernooi da mes- en herenenkelspel en gemengd- dubbelspel zijn nog niet alle deel nemersisters) bekend. De sterke Am sterdammer P. Kramer, die vorig jaar de wisselbeker won, zal deze echter komen verdegigen, terwijl ook de natio nale badmintonkampioen F. Sinneville van de partij zal zijn. verband met de laatste dag van B I M.IJ. en kermis ongetwijfeld bijzon der druk zal zijn, om ook daar bloemruikers te offreren. Het zullen de charmante voorboden zijn van een bloemfeest in het patrmaatsgebouw. Dat het een bloemfeest za lworden daar ls het bestuur vand etuinbouw studieclub overtuigd. Ook de leden ziin er enthousiast voor. Er is en wordt hard en met veel animo gewerkt. En men verwacht dan ook, als het die drie dagen tenminste niet siet van de regen, dat duizenden uit de wiide om trek deze tentoonstelling zullen kom?n bezoeken. Advertentie Als gevolg van de vele regen gedu rende de laatste weken dragen de duin bramen in enkele gedeelten van „Het Nationale Park de Kennemerduinen" veel vrucht. Het zal daarom van 20 augustus t-m 1 september worden toe gestaan orq in de duinen langs de z.g. betonweg met uitzondering van het Houtglop en omgeving, bramen te plukken. De vergunningen hiervoor zijn tegen betaling van 0,25 per persoon en per dag verkrijgbaar bij de verkopers van toegangskaarten.' De directie van De Kennemerduinen doet echter een dringend beroep op de bramenplukkers om beschadiging van het natuurschoon zoveel mogelijk te voorkomen. Men wordt verzocht niet onnodig op de steile hellingen te klim men en geen papier, schillen e.d. zicht baar achter te laten. r, ,voor'3ereiding van de komende landelijke basketbal-competitie organi- cle Haarlemse basketbalvereniging „The Typhoons" zondag 25 augustus op het buitenveld van de speeltuinvereni ging „Het Oosterkwartier" aan de Zo- mervaart te Haarlem-Oost het traditio nele jaarlijkse basketbaltoernooi, waar aan door vele sterke teams uit het land zal worden deelgenomen. De indeling is als volgt: Poule Dames: Antilopen (Haarlem); D.E.D. (Amsterdam); H.O.C. (Haarlem); Typhoons (Haarlem). Poule Heren: D.E.D. (Amsterdam); S.S.D. (Den Haag)Zeemacht (Den Helder); Typhoons (Haarlem). De wedstrijden beginnen 's morgens om tien uur, terwijl de laatste herenwedstrijd, The Typhoons tegen S.S.D., 's avonds om kwart over zes zal aanvangen. (Van onze Haagse redactie) Een merkwaardige ervaring beleefde woensdag de eigenaar van een kleding bedrijf in de Rijnauwenstraat in Den Haag. Hij kwam om half negen per fiets by zijn zaak aan, zette een koffer met een aantal suède jasjes op de stoep en zette zijn fiets binnen. Even later wilde hij ook de koffer de zaak binnen brengen, maar de koffer bleek verdwe nen te zijn. Nu worden in de betreffende straat woensdagmorgen de asbakken door de reinigingsdienst geledigd. Bij voorkeur op deze morgen komen de opkopers dan langs de huizen en winkels. De middenstander dacht direct aan een dergelijke opkoper als degene die zijn koffer zou hebben meegenomen. De po litie werd opgebeld en korte tijd later vonden enige jeep-agenten de koffer on der een groot aantal andere spullen op de bakfiets van een drieënveertigjarige opkoper. De jasjes hadden een gezamenlijke waarde van veertienhonderd gulden. De opkoper had al gezien wat de in houd was van de koffer. Hij werd mee genomen. Horizontaal: 2. oud letterkundig werk: rivier in Duitsland; 9. opschik; 10. wall® kant; 12. vruchtbare plaats: 13. beletsel; 1»- oppervlaktemaat; 15. bergplaats; 17. n»" schrift (afk.): 19. stofmaat: 20. stevige wan* deling' 23. unieke; 24. muziekstuk voor ko' per; 28. vriendschapsverdrag; 32. zoals a* akten getuigen (afk. Lat.).; 34. meisjesnaam- 35 pret; 37. oude vreemde munt (afk.); 38- stofmaat; 39. godsdienst (afk.); 40. duur van eb en vloed; 41. onmeetbaar getal; 42. hei lige (afk.); 43. idem (afk.); 44. zangnoot: 45. grote bijl; 47. voegwoord; 49. eerwaard6 heer (Lat. afk.); 51. cijferen; 54. aziaat; 57' jong dier; 58. bergplaats; 61. ambtshalf (Lat. afk.); 62. afstandsmaat (afk.); 63- venster; 65: Duits voegwoord; 67. op of wijze van; 68. telwoord; 69. herkauwer; overal; 73. verdedigingswerk; 74. karakter* Verticaal: l. lekkernij; 2. land in Europa» 3. bedrukking; 4. als eerder (afk.); 5. dub' belklank; 6. treuzelen; 7. eer; 8. zijrivier van de Donau; 11. deel van Amerika (afk.)* 15. hefwerktuig; 16. Spaanse titel; 18. spo«* dig; 19. insecteneter; 21. voorzetsel; 22. paar» 25. wereld; 26. zangnoot; 27. jongensnaahj* 29. plaats in Duitsland; 30. titel (afk.); 31; vlekkenwater; 36. eveneens; 43. land in Azie» 44. lidwoord; 45. in het jaar; 46. menselijk geluid; 48. deel van de bijbel (afk.); 50. grot» groep mensen; 52. liefkozing; 53. voordien» vroeger; 5. grote vloot; 56. Oosterse titel» 59. meisjenaam; 60. brandstof; 63. advie*» 64. godheid 66. bevestiging; 70. rang in hel leger (afk.); 71. voorzetsel. Horizontaal: 1. schrik rang: 2. foei -ri laagte; 3. Eurovisie; 4. eva etc No*; 5. reder enter; 6. redacteur: 7. atmosfeer- 8. Epe; 9. kennen snap; 10. er anod® ge; 11. ramp kotter. Verticaal: 1. sfeer akker; 2. couvert j era; 3. herademen-, 4. rio EDO nap- 5. verassen; 6. klit c.f. nok; 7. asceten do; 8. RAI nee set; 9. agenturen- 10. N.T. oer page; 11. gever peper- Eerste klasse A: 15.30 uur: EHS— Blauw Wit; 16 uur WGA-TIW. Tweede klasse C.: 17 uur PSVLaak kwartier: D.: 16 uur De Hazenkamp-^ Allen Weerbaar; 16 uur De Spartaan 2-" Animo. Derde klasse B.: 16 uur Rooswijk 2-- HFC „Haarlem" 2. Promotie Derde klasse: 15.30 uur Scho ten IV—HCKIV. ZONDAG: Eerste klasse A: 14.30 uur HHC—TYBÖ- Tweede klasse C.: 14.30 uur Schiedaif de Hazenkamp2. Vierde klasse A: 10 uur DI0 2SÖ Haarlem 4. Beslissingswedstrjj d Overgangsklasse i 13 uur RFC—HHC II (terrain DVH, Was senaar) Deze week is slechts een klein, ma»' zeer belangrijk, programma vastgesteld- In verscheidene afdelingen zullen divers® beslissingen vallen. In de eerste klasse zal HHC in de de ontmoeting tegel TYBB een goede kans krijgen de kam pioenstitel te behalen, ofschoon TYBB'ers zeker felle tegenstand zUlLe. bieden, in verband met het dreigende gradatiegevaar. Het Amsterdamse te heeft nog een kans de laatste plaats e verlaten, doch een verrassende tegen VVGA lijkt ons niet mogelijk, m s omdat de VVGA-ploeg nog een heeft voor de hoofdklasse. De ingelaste wedstrijd HCK Jwjli OVVO werd op het laatste momenpe weer verschoven naar volgende w®rfstrij- HHC-reserves hebben de laatste we den teleurgesteld, doch krijgen 5?—-. poS een beslissingswedstrijd tegen rw een kans zich te herstellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2