Aöemda voor Haarlei ee omgevinj Sportdag aan de Kleverlaan werd groot succes Ongevallen in Haarlem Pleidooi voor technische school Derde Zomerconcert N. Ph. Orkest L. Bouwman en A. Hart-Nibbrig herdacht Loodgieter uit Heemstede staat terecht wegens diefstal Goederenstations Hillegom en Vogelenzang thans officieel opgeheven Inenting tegen kinder verlamming Opvallend weinig geschoolde arbeiders in Zandvoort Opkoper heeft grote belangstelling voor inktstel van president Vijf Nederlanders bij eerste zeven Meeleven met de Rome-kruistocht Expediteurs gaan omschakelen op wegvervoer Haarlemse katholieke speeltuinen Schoolmelk kost Haarlem 9000 méér Krelagezaal wordt weer gehuurd Geen subsidie voor de Bloemendaalse reddin gsbri gade Muziek Groot succes voor Tiroler kapel Broeder Fredericus gaat naar Heesch Flying Dutchman yRIJDAG 23 AUGUSTUS 1957 PAGINA 3 Vlam in de pan Ouders moeten 6 cent per week meer gaan betalen 8500 kinderen worden in september en oktober ingeënt Woningherstel kostte meer dan geraamd was 9000 voor verf werk aan huizen van Haar lemse Woningstichting Gunning Antwoord aan raadslid Mensink Haarlem niet ver antwoordelijk De sociaal-geografische structuur van Zandvoort (IV) T> HORLOGES? Grote Houtstr. 49, Tel. 20049 burgerlijke Stand Haarlem 4,geboren: c. Ie VinoKroonstuiver KoningsMens, z; B. E. M. C L brinkman, z; M, VisserKieft, z; rc R°°nWesseling, z; G. J. R. Dro- Z; v jfjen' z: A- J- GeurtsGloerich, M G ,-.J- van LoonHenselmans, d; R. •Vew.ÈdhV'p a Toneel Diversen T entoonstellingen Inktstel HOGER SUBSIDIE VOOR HET N.PH.O. Orgelbespeling Tiende leerkracht aan Mariaschool HEEMSTEDE Ruim 5 jaar secretaris jeugdafdeling H.B.C. K.N.V.B.-beker SANTPOORT Betaald voetbal houdt besloten vergadering Cricketprogramma H.C.B. Beurs van Amsterdam Beurs van New York .Ruim vierhonderd kinderen waren Ris teren op het Gemeentelijk Sportter rein aan de Kleverlaan verzameld. Ruim vierhonderd kinderen van de ne- Ren katholieke Haarlemse speeltuinen, die voor de laatste keer van de vakan tie een dag gezamenlijk doorbrachten. Het bestuur van de Haarlemse katho lieke Vereniging voor het Gezin heeft eer van zijn werk gehad. Met volle teu- Ren genoten de kinderen van zeven tot ®n met veertien jaar van het sportfes tijn, dat hun geboden werd en dat des te geslaagder genoemd kan worden door het prachtige weer. Vele liters Water, melk en andere vloeistoffen wa- fen nodig om de honderden dorstige keien te laven, terwijl tijdens de pic nic, die in de pauze rond het middag uur gehouden werd, allen de gelegen heid te baat namen om ook het kna gend gevoel in de maagstreek tot rust te brengen. 's Morgens om half tien was het feest begonnen en om vijf uur, pre cies op tijd, kon de voorzitter van de vereniging, de heer W. Van Liemt, de Prijzen gaan uitreiken. Ballen, spelen, Dadminton-sets en vele andere prijsjes konden aan de gelukkige winnaars wor den ter hand gesteld. Ook de traditio nele bekers waren niet vergeten. De aanvoerders van de voetbal-, handbal en touwtrekteams, alsmede de leider Van de speeltuin die de beste presta tie had geleverd, konden de „cups" in Ontvangst nemen. De speeltuin Over- Veen had de beste ploeg; met een to taal van vijftien punten bleef zij twee Punten boven het puntental van de „Hof van Eden". De heer Koelemey zal er Wel voor zorgen, dat de beker een plaats je zal krijgen in de prijzenkast. „We zullen er als Haarlemmers wel voor Zorgen, dat hy volgend jaar weer naar Haarlem verhuist", verzekerde echter Donderdagavond om kwart voor ne gen liep een 64-jarige voetganger uit Haarlem een fractuur aan het linker bovenbeen en de knie op, toen hü op het trottoir van de Gedempte Oude Gracht nabij de Frankestraat werd aan- door een personenauto. In de een 19-1ar??„een 36-jarige telefoniste en io,vi aii zeeman belden uit Haar- e_ï, voertuig in combinatie bestuurden. De zeeman demonstreerde het meisje het besturen en achteruit- rijden van de wagen. Nadat hij eerst achteruit gereden had schoot de wagen Plotseling door een handeling van een van beiden vooruit en reed het trottoir °P- Met de rechtervoorzyde kwam de auto tegen de geval van perceel 95 te recht. De voetganger kwam daarbij be kneld tussen de gevel en de auto. Hu Ptoest naar de Mariastichting worden °Vergebracht. De verkeerspolitie ver- Zoekt getuigen zich tot haar te wenden. Bjj onderzoek bleek, dat de telefoniste biet in het bezit van een rijbewijs was, terwijl de zeeman het besturen van een auto was ontzegd. nn0iP tien voor tien gistermorgen had P het Houtplein een kettingbotsing iufa'S-> waardoor twee personenauto's crverr beschadigd werden. Voor de den fert??kplaats voor voetgangers ston- voorste wa^'8 ,f "e opgesteld. De iari^e verteiSU bestuurd door een 54- moest nadlt hiTw£diBer uit Deventer, moest, naaat nu was gaan rij derf weer voor enkele voetgangers stoppen De chauffeur van de achterste wagen, een 34-jarige technicus uit Sassenhelm be merkte dit te laat, reed tegen de mid delste wagen op en drukte hem tegen de voorste. De voorste wagen werd niet beschadigd, de middelste liep aan voor- en achterzijde zware schade op, terwijl t o, mej Wordt gehuurd voor 705 ClO QphtPrcf O ttro non nllnan nnn ..nnr_ I .1 ,1 nnr de achterste wagen alleen aan de voor zijde in elkaar gedeukt werd. Een der tien-jarige jongen die in de tweede auto zat werd aan zijn bovenlip gewond. Door geen voorrang te verlenen aan een van rechts komende vrachtauto, liep een motorrijder, een bekende 44- iarige bloemenkoopman uit Haarlem, ®en hoofdwonde en een wond aan het rechterbeen op. Hij is na in het St.-Eli- sabeths Gasthuis te zijn verbonden naar zijn woning overgebracht. De motor rijder reed op het Houtplein in de rich- ting van Heemstede. Uit de Tempeliers straat naderde een vrachtauto, bestuurd door een 35-jarige fabrikant uit Am sterdam. Op de hoek van het plein «n de straat kwam het tot een aan rijding. Ter hoogte van perceel 9 aan de Wa- fenweg had een ongeluk plaats, waar- ij een 21-jarige bakker uit Haarlem inwendige verwondingen opliep. De Wielrijder bereed de Wagenweg in de richting van Heemstede. Achter hem Volgde een bestelauto. Toen de wagen de wielrijder nagenoeg helemaal ge passeerd was, hoorde de chauffeur plot seling een tik. Hij stopte onmiddellijk en zag de wielrijder op de weg lig- §en. Het slachtoffer moest in het St.- Flisabeths Gasthuis worden opgenomen. De verkeerspolitie roept getuigen op. Gisteren om ongeveer drie uur be merkten werksters van het hotel „Oud &t.-Jan aan de Jansstraat, dat door oververhitting de vlam in een pan met frituurvet was geslagen. Met een natte dweil hebben zij het vuur geblust. Toen de brandweer ter plaatse arriveerde was er niets anders meer te doen dan wat smeulend hout te doven. Een van de Werksters liep enkele brandwonden op. Advertentie na afloop de heer Van Liemt. De leiders van de sportdag hebben gisteren zeker geen ogenblik stil geze ten. Op verzoek van de buiten de „con trole-kamer" werkende mensen moest microfonist J. de Nijs herhaaldelijk de uitgelaten deelnemers tot kalmte ma nen; de wedstrijd-secretaris, de heer Gustenhoven, had zijn handen vol met het verzamelen en publiceren van de uitslagen, terwijl de leiders van de di verse speeltuinen zich heel wat hoofd brekens zullen hebben moeten getroos ten om hun „schaapjes" bij elkaar te houden. De speeltuin Overveen heeft dus, zo als gezegd, tenslotte de overwinning be haald. De nummers 80 meter hardlo pen voor de jongere jongens, het ver springen van beide groepen meisjes, de 4 60 meter estafette jongere meisjes en de 4 80 meter jongere jongens wer den een overwinning voor de Overve- ners. Verder behaalden zij op diverse nummers een tweede plaats. De speel tuin „Hof van Eden" eindigde op de 2e plaats door le plaatsen van Magda Rietveld op het nummer 60 m. hardlo pen voor jongere meisjes, Van Breuke- len bij het verspringen voor oudere meisjes (hier werd het evenals bij het hardlopen van de jongens dat gewon nen werd door Eddy Farell, een dub bele overwinning, de 4 x 60 meter es tafette voor oudere meisjes, de 4 x 80 meter voor oudere jongens, het slag bal-toernooi, zowel voor de jongens als voor de meisjes en bij het touwtrekken. Haarlem-west vertegenwoordigd door de Mariagaarde legde beslag op de der de plaats met zes punten. Het num mer 60 meter hardlopen voor oudere meisjes werd gewonnen door Doppie Balendong, terwijl haar „club-genote" Nel Bijleveld op de tweede plaats ein digde. Bert van der Ploeg zorgde voor een overwinning bij het verspringen voo jongens. Het handbaltoernooi tenslotte werd gewonnen door Zaaneoord, het voetbaltoernooi door Kindervreugd. Wanneer de raad ermee accoord gaat, zal Haarlem volgend schooljaar 9000,- méér ten koste leggen asm de ni elk voorziening op de scholen. Ener zijds is dit het gevolg van het feit, dat het aantal aan de schoolnielkvoorziening deelnemende kinderen steeds groter wordt, maar anderzijds komt dat ook, doordat de gemiddelde bijdrage van de ouders lager is geworden. Afgezien van de melkprijsverhoging zou het uit dien hoofde al nodig zijn ge weest het subsidie voor dit doel van 21.000 te verhogen tot 30.000,- Het is de gemeente in verband met de financiële moeilijkheden niet moge lijk een hoger subsidie te verlenen. Het grotere tekort zal dus gedekt moeten worden uit een hogere bijdrage van de ouders. Op grond daarvan hebben B. en W. besloten de wekelijkse bijdrage van de ouders met zes cent te verhogen. Opnieuw wil de gemeente Haarlem de grote zaal van het Krelagehu'is huren ten behoeve van de sportbeoefening. In het afgelopen winterseizoen is de zaal bij wijze van proef gehuurd en die proef kan geslaagd genoemd worden. B. en W. vragen voor dit doel een overeen komst te sluiten met de Koninklijke Ver eniging voor Bloembollencultuur, waarbij de zaal van 1 oktober tot en per week. In de maand mei is de zaal alleen overdag te huur en is de huur- prys derhalve 500.- per week. In het afgelopen jaar is eenzelfde huurprijs berekend. Benalve de eigen lijke huur was toen ook een bedrag van 3000.- verschuldigd wegens verwar ming. Dit bedrag is ontoereikend ge bleken, waarom dit thans verhoogd is tot 4000.-. De opbrengst van de zaal voor de gemeente Haarlem door ver huur aan sportverenigingen, bedraagt 12 500.- Behalve sportverenigingen, maken ook de scholen van de zaal ge bruik. Zoals wij reeds onlangs hebben ge meld, zullen in de maanden september en oktober ongeveer 8500 Haarlemse kinderen tegen kinderverlamming wor den ingeënt. Later volgen dan nog twee injecties. De kosten van deze inenting worden geraamd op 73.000, welke ech ter voor een deel door het Rijk vergoed zullen worden. Ook van de ouders zal een bijdrage van 2,50 worden ge vraagd. De gemeente zal het resteren de bedrag 'van 33.000 moeten betalen en B. en W. van Haarlem vragen de raad nu om dit bedrag ter beschikking te stellen. De kinderen die ingeënt zullen worden ztjn geboren in de jaren 1952, 1953, 1954 en 1955. B. en W. vertrouwen erop, dat de ouders doordrongen zullen zijn van de noodzaak om hun kinderen te laten inenten. B. en W. van Haarlem hebben de raad voorgesteld het voorschot van 79.267,40, dat op 14 april 1954 is ver leend aan de Coöperatieve Woning bouwvereniging Gemeentepersoneel G.A. voor het herstel van een complex van 77 arbeidswoningen aan de Van Berensteijnstraat, de Fabriciusstraat, de Nobletstraat, de Van Oorschotstraat en de Zomerkade, te verhogen m 12.068,57. De werkzaamheden zijn vol tooid en bij het overleggen van de reke ning is gebleken, dat de kosten hoger waren dan geraamd was. Aan de raad van Haarlem wordt ge vraagd 9000,- ter beschikking te stel len van de Haarlemse Stichting v0°r Woningverbetering, die daarmee <4 huizen wil laten verven aan de ureüe- rodestraat, de Jan Steenstraat, de let- terodestraat, de Verspronckweg en de Wouwermanstraat Een onderzoek had uitgewezen dat het beschilderen van kale plekken de gevels niet tegen rotting en verval beschermt. Al het beschadigde werk zal behan- deld moeten worden, terwei het overige werk schoon gemaakt en het geheel eenmaal over geverfd zal moeten wor den. Daardoor zal de levensduur van het verfwerk met vier jaar verlengd kunnen worden, terwijl daarna met bij verven kan worden volstaan. Aan Philips' Bouwbedrijf te Haarlem is opgedragen het bouwen van een school voor U.L.O. te Ryswyk Z.H., voor een aanneemsom van 324.000. Aan het raadslid W. Mensink (PvdA) hebben B. en W. van Haarlem in ant woord op zijn vragen meegedeeld, dat zij volledig overtuigd zijn van het be lang van de Bloemendaalse reddings brigade, maar dat zij geen termen aan wezig achten om deze instelling subsi die t' verlenen. B. en W. gaan ervan uit, dat de Bloemendaalse Reddings brigade mede de belangen van de open bare veiligheid in Bloemendaal behar tigt en dat Haarlem daarvoor op geen enkele wijze aansprakelijk is. Haarlem heeft zijn eigen verantwoor delijkheid ook ten opzichte van de niet- Haarlemmers binnen de eigen gemeen te. Dit geldt evenzeer voor Bloemen daal, Wanneer Haarlem de Bloemen-v daalse Reddingsbrigade subsidieert, zou het in feite de verantwoordelijkheid aanvaarden voor de openbare veilig heid op het Bloemendaalse strand. Dit geschiedt wel ten opzichte van Zand- voort, waarmee Haarlem via een ge meenschappelijke regeling verbonden is m het Strandschap Zandvoort, waaraan Bloemendaal echter niet wenst deel te nemen. Een en ander komt B. en W. zo evident voor, dat zij geen termen aanwezig achten om het afgewezen sub sidieverzoek van de Bloemendaalse reddingsbrigade aan de raad voor te leggen of naar de raad te verwijzen. Ook al niet om geen valse verwach- i gebracht en die nu niet verder komen tingen te wekken. dan opperman. Ook belet de traditie Een aparte beschouwing wordt In het rapport over de sociaal-geogra fische structuur van Zandvoort ge wijd aan de bouwvakarbeiders; dit van wege het feit dat ongeveer 40% van de arbeiders te Zandvoort in de bouwnij verheid werkt. Het trok de aandacht, dat het aantal ongeschoolde arbeiders in Zandvoort zo groot is.Als oorzaak meent men te moeten aangeven de ge makkelijke verdiensten in de zomer maanden (vele ongeschoolden werken dan op het strand of in andere seizoen- bedrijven) waarbij het kamerverhuur nog moet worden gevoegd. De prikkel gaat ontbreken om door middel van een vakopleiding in dit geval dus lagere technische school een toekomst te verzekeren. Daarbij speelt ook wel een rol dat de dichtstbijzijnde lagere technische school in Haarlem staat en Haarlem per rijwiel alleen langs een omweg is te bereiken, wat dus extra vervoerkosten gedurende ge heel of een gedeelte van het jaar be tekent. En dan moet niet worden ver geten dat vooral onder de eigen bevol king het volgen van een vakopleiding nog lang niet is ingeburgerd. Nog te veel worden de kinderen na de lagere school opleiding tijdens het zomerseizoen inge zet of komen ze als knechtje bij het plaatselijk ambacht of de winkelstand in de leer. Zo was het ook de gewoonte in het bouwvak. Daar ging men vroeger in de leer bij een baas en dan bracht men het ook wel tot vakbekwaam tim merman. Maar sinds er steeds meer wordt gelet op diploma's van vakbe kwaamheid blijven de Zandvoorters achter. Zodoende zijn er velen, die het vroeger beslist tot metselaar hadden Het derde zomerconcert dat giste renavond door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends in de gemeentelijke concertzaal gegeven werd, begon met een herdenking van wijlen de heren L. Bouwman en A. Hart Nibbrig, resp. voorzitter en cellist van het orkest. In het programma stonden twee piëteit volle stukjes, de muzikale herdenking bestond uit het spelen van de „Air" uit de derde suite in D grote terts van Joh. Seb. Bach, waarna enige ogenblikken van stilte volgden. Het concert dat hierna begon, stond op een respectabel niveau, dat soms zelfs tot fenomenale hoogte reikte. Wat Voor de Haarlemse rechtbank stond donderdagmorgen een 34-jarige loodgie ter uit Heemstede terecht, omdat hy in de maand mei van dit jaar twee maal een party lood en een hoeveel heid electrisch materiaal zou hebben weggenomen by zijn baas, welke goe deren hy weer verkocht had. De ver dachte ontkende niet, dat hij een aan tal schakelaars en ander electrisch ma teriaal mee naar huis had genomen, e'igeniyk niet eens om er wat aan te verdienen, maar om er by voorkomen de gelegenheden klanten mee van dienst te zijn. Van de looddiefstal ver klaarde hy echter niets te weten. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, achtte de lood- Wij* voeren alleen de goede Zwitserse fabrikaten, betaalbaar voor iedere beurs. heeft het voor U. kleine zaak met de grootste keuze - VisserGordon, d; A. van der BerwT ,er' d; I. M. M. Schoonebeek— laCt, J; S. G. HollenbergVanril- GE'ri?mriir,GMAMeijs—Portegles' d- n „UWD: P. E. van Heeren ■M. p w.*->. *r- ej. van neeren en Rihga". ?JU1SS:. W' F- Ras en B. P. Id- Van der w Uidema „en M" Fopma; J. B' van de Polder, 66 "/_acinthenlaan; J- B. Warmer, 61 Van r'nrCIuenJ van Heemskerkstraat;' A. C M a "Tde Jong' 85 i- Timorstraat; Mik DarecnWiesman, 90 j., Lode Jlc van Deijssellaan. FILMS: CINEMA PALACE: Een theehuis voor Tobi- ki, a. 1., 2. 4.15, 7, 9.15. FKANS HALS: De bende van Walter Black, 18 jaar, 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Di. één avondvoorstelling om 8 uur. LUXOR: Liefde langs de weg. str. volw., 2, 7. 9.15. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15. MINERVA: tot en met zo.: Wien bleibt Wien, alle leeft. Vr. 2.30, 8.15. Za. 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15. 7, 9.15. Ma. en di.: Fra Diavolo, a. 1„ 2.30 u. Ma. en di.: Anna Karénina, volw., 8.15 u. Wo. en do.: High Society, 14 jaar, 2.30, 8.15. REMBRANDT: Der Bettelstudent, a. 1., 2, 4.15 7 9.15. Elke ochtend, behalve zo.: Montagne's Jeugdvariété. Zo.-ochtend om 11 uur: Naar het rijk der Inca's, a. 1. ROXY: De stad zonder wet, 14 jaar. 2.30, 7, 9.15 (tot en met zo.). Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Ma. tot en met do.: Dwars door de vuur linies, 14 jaar, 2.30. 7, 9.15. STUDIO: Bij de kannibalen van Nieuw- Guinea, a. 1„ 2.15 u. Zo. 2, 4.15. De man met de wassen beelden, 18 jaar, 7. 9.15. Elke ochtend om 10.30 uur: Vakantie-pro gramma met o.a. Donald Duck, Laurel en Hardy en Charlie Chaplin. Vrijdag 23 augustus Grootc Kerk, 11.30 uur: Beiaardbespe ling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Zondag 25 augustus Openluchttheater, Bloemendaal, 15 uur: Promenade Concert door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest. Maandag 28 augustus Groote Kerk, 15.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Dinsdag 27 angustus Groote Kerk, 20 uur: Orgelbespeling door Albert de Klerk. Donderdag 29 augustus Groote Kerk, 15 uur: Orgelbespeling door Hendrik Lasschuit. Groote Kerk, 20 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Concertgebouw, 20.15 uur: Zomerconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Zaterdag 24 augustus Openluchttheater, Bloemendaal, 20 uur: „Les Romanesques" door de toneelgroep „Studio". Regie: Eduard Palmers. Zaterdag 24 augustus Spaarndam: Volksfeesten. Linnaeushof, Bennebroek, 20 uur: Avond feest. Zondag 25 augustus Concertgebouw, 20 uur: Bonte avond m. m. v. Johnny Jordaan, Tante Leen, e.a. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur, zon en feestdagen van 1316 uur. Cruqulusmuseum Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland 912.30 en van 1.305 u. Huis Van Looy: Moderne kunst uit Ge meentelijk bezit. Geopend dagelijks van 1012.30 u. en van 13.3017 u. Zon- en feestdagen van 1417 uur. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur. Eerste zond. van de maand van 35 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Geopend van 1117 uur, behalve maan dag. De eerste zondag van de maand van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend van 1017 uur, zondag van 13—17 u. Op zaterdagen: extra avondopenstelling. Interieurs en stijlkamers met kaarsen ver licht, 20.30—22.30 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend: zo. 13—17 u.; do. 10—12.30 u.; 13.30—17 u. Stadhuis Groote Markt te bezichtigen dagel. 917 u„ za. 9—12 u. Zaterd.-avond 2022 u. bij romantische kaarsenverlich- ting. Groote Kerk, te bezichtigen dagelijks van 9—17 u. De Vleeshal: expositie „Het Station", werkdagen 1418 u. en 19.3022 u. Zo. 13—17 u. De Vishal: Tentoonstelling „Het portret rondom Jan Sluyters", o. a. werken van Kees van Dongen, Leo Gestel, Jan Sluy ters, Charley Toorop, Kees Verwey, Jan Wiegers. Geopend: dag. van 1017 uur; diefstal wel bewezen. Het lood was vermist en verdachte was door zijn posi tie in de gelegenheid geweest het lood weg te nemen. Maar bovendien was een 46-jarige opkoper ter terechtzit ting komen verklaren, dat hij lood van verdachte gekocht had. De officier hield het erop, dat verdachte meende dat er maar één getuige wist van de lood- transactie en dat hij daarom met een gerust hart ontkennen kon. Hij eiste dan ook een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek. De verdediger, mr. J. H. A. M. van Son zette uiteen, dat getuige by de eerste confrontatie verdachte niet heeft herkend. Dat gebeurde pas later. Hii herinnerde eraan, dat zijn cliënt van het begin af ontkend heeft met de lood diefstal te maken te hebben. Bovendien meende hij, dat ontkennen weinig zin had voor verdachte, aangezien hy de diefstal van electrische voorwerpen reeds had toegegeven. Verdachte werkt al 15 jaar by dezelfde firma en er was nog nooit een klacht over hem bin nen gekomen. Voor de looddiefstal vroeg de verdediger dan ook vrijspraak, terwijl hij voor de andere diefstal een gecombineerde straf vroeg. Daarna moest de getuige in deze zaak, de Haarlemse opkoper, zelf terecht staan wegens schuldheling. Hij zou door d-e vorige verdachte zijn aangesproken en gevraagd zijn een hoeveelheid lood te komen halen. Daarbij zou hij ver zuimd hebben te informeren naar de herkomst van het materiaal. Intussen bleek ter terechtzitting, dat de man op het materiaal meer dan 100 pet winst had gemaakt. Verdachte vertelde dee moedig, dat hij er niet aan gedacht had naar de herkomst van het lood te vragen, maar de president van de rechtbank, mr. A. M. van Tuyll van Serooskerken, geloofde dat niet erg. Daarop ontspon zich een levendige dis cussie tussen de President en de ver dachte, welke laatste voorstelde, dat de president hem het tinnen inktstel zou verkopen, dat op de groene tafel prijk te. De President 'wilde er niet op in gaan. „Dan vraag ik toch ook niet waar het vandaan komt" moedigde ver dachte de president aan. „Maar man, bedenk toch dat ik er niet als heer en meester over kan be schikken. Het is mijn eigendom niet" verklaarde de president. Toen de man niettemin aanhield, vertrouwde mr. van Tuyll hem toe, dat hij toch niet verkopen zou waar zoveel getuigen by aanwezig waren. De officier achtte het ten laste gelegde volkomen bewezen en eiste een gevan genisstraf van twee maanden. „Kan dat niet voorwaardelijk", infor meerde de opkoper. „Waarom?" vroeg de President ver baasd. „Ik hen nog nooit voorwaardelijk ver oordeeld en dat zou ik zo graag ook eens meemaken", antwoordde de man. „Dus je vindt toch wel, dat j-e ge straft moet worden". „Zeker", gaf de opkoper grif toe. „Ik had dat opgekochte lood moeten inschrijven". „Nee", zei de President, „je had «lat gestolen goed niet moeten opkopen". „Geef mij nou maar een voorwaar delijke straf", bromde de man „dan ben ik tevreden". „Het is hier geen plaats om te maz zelen" merkte de officier tenslotte op. Over veertien dagen zal de rechtbank di. en vr. 10—17 uur en van 19.30—22 u. in beide zaken uitspraak doen. het orkest momenteel presteert is in geen jaren voorgekomen, dat is ten minste onze eerlyke mening; het spelen is uiterst geacheveerd, door en door bezield, dus hoogst muzikaal. Mozart stortte een hoorn van over vloed, een zegen van geluk uit met zyn Mars, Serenata Notturna en Con cert voor 2 piano's. Wat werd deze pure muziek gratieus en elegant ver tolkt. Van een geheel andere orde was de pessimistische „Scottish Ballad" van Benjamin Britten, een overrompe lend werk, duivelachtig knap gecompo neerd, ongelofelijk sterk geëxentueerd. Hierna volgde een feestelyk musiceren in de Italiaanse Symphonie van Men delssohn op zich een weelde voor het oor, doch styiistisch vloekend tegen het vorige stuk. Men eet na het welda dig gebruik van een zoute haring nu eenmaal geen suikergebak, men drinkt na een glas edele moutwijn geen port, hoe voornaam het bouquet dan ook mo ge zijn. De solisten waren de dames Boukje en Debora Land, die een pianoduo vor men, dat reeds een zekere bekendheid binnen en buiten de grenzen heeft. Het samenspel kan voortreffelijk genoemd worden, toucher en opvatting zijn su bliem. By Mozart was alles van een klare doorzichtigheid, van een pare lend élan, dat de luisteraars in verruk king bracht. Een ovatie volgde na de uiterst geladen verklanking van Brit ten's werk, vanzelfsprekend ook voor de dirigent. De serie zomeravond concerten van „Touring Zandvoort" bereikte donder dagavond een hoogtepunt toen de Tiro- lerkapel uit Haarlem voor het laatst in dit seizoen in Zandvoort optrad. Op het Raadhuisplein en de aangren zende straten was geen plaatsje onbe zet. Voor schatting waren 5.000 perso nen in het dorpscentrum samengeko men om deze populaire muzikanten en de soliste Cobi Martens te beluis teren Onnodig te zeggen dat het en semble grote bijval oogstte. Voor de pauze huldigde dirigent Willy van Ba- kel een bekende Zandvoortse: mej. An- tonia Nijland, beter bekend als tante Tonia. In de zeven jaren dat de kapel in Zandvoort concerteert had deze be jaarde dame geen concert gemist! Na de pauze trad het gezelschap op als boerenkapel „de Hooischelf". „Tou ring Zandvoort" had voor deze gelegen heid Johnny Jordaan geëngageerd. Deze gaf verscheidene nummers uit zijn re pertoire ten beste. Deze artist „bespeel de" zijn publiek voortreffelyk zodat de menigte al spoedig in beweging kwam, de refreinen uit volle borst meezong en op het ritme van de muziek mee- deinde. De stormachtige ovaties dwon gen Johnny herhaaldelijk tot een toe gift. B. en W. van Haarlem hebben de gemeenteraad voorgesteld het subsidie voor het Noordholiands Philharmo nisch Orkest te verhogen tot 131.896,-. Deze subsidieverhoging is nodig ge worden, omdat de salarissen der or kestleden verhoogd zijn op grond van het rapport Witteman, terwijl ook de algemene loonronde van 6 pet. op hen van toepassing is verklaard. Het sub sidie bedroeg tot nu toe ƒ117.668,-. Albert de Klerk zal dinsdag 27 augus tus in de Oude St.-Baaf aan de Grote Markt een orgelconcert geven, dat 's avonds om acht uur begint. Het pro gramma vermeldt: Fantasia G. dur van Joh. Seb. Bach: a. Trés vitement, b. Grave, c. Lentement; Fughetta g moll van Wilhelm Friedemann Bach; The ma con Variazioni van Carl Ph. Ema nuel Bach; Twee koraalvoorspelen van Joh. Seb. Bach: a. Ach bleib bei uns, Herr Jesu Christ, b. Jesus Christus, unser Heiland, der von uns den Zorn Gottes wand; Fuga c moll van Jo- hann Christian Bach; Preludium und Fuge e moll van Johan Seb. Bach. Wegens toename van het aantal leer lingen zal op 1 september a.s. aan de Mariaschool te Zandvoort een tiende leerkracht worden aangesteld. Het filmlokaal van deze school zal wor den ontruimd en voor leslokaal worden ingericht. Voor de aanschaffing van schoolmeubelen is aan de gemeente Zandvoort een bedrag van 2.360 aan gevraagd. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor, de gevraagde medewerking te verlenen. kennelijk een ontwikkeling in de rich ting van nieuwe bouwvakken. Beton- timmerlieden, betonijzervlechters en ter- razzowerkers zijn er bijzonder weinig. Het is te begrijpen, dat bij het gemeen telijk beleid vooral wordt gedacht aan het karakter van Zandvoort als bad plaats en als woongemeente. Toch ver dient het wel overweging om ook vol doende aandacht te schenken aan dn vakbekwaamheid en de permanent» werkgelegenheid van de plaatselijke arbeiders. Het is niet onmogelyk dat in dit licht bezien, Zandvoort als snelgroeiende ge meente van 12.000 inwoners met 46,8% van de mnl. beroepsbevolking in de arbeidersklasse misschien zelfs aan een technische school moet gaan denken. Wellicht lijkt op het eerste gezicht de oprichting van een techniscne school in stryd met de belangen van badplaats of woongemeente, maar de kern van de zaak ligt besloten in het feit, wat preferabel is, geschoolde of ongeschool de arbeiders, waarbij niet moet worden vergeten dat de toestroming van arbei dersgezinnen te Zandvoort groter is dan de uittocht ervan. Opgemerkt wordt dat ongeveer van de bouwvakarbeiders oorspronkelyke Zandvoorters zyn en dat het overbiy- \ende gedeelte vooral moet worden gezocht bij de aangetrouwde semi-oor- spronkelijke bewoners. Met ingang van 27 augustus is broe der Freaericus onderwyzer aan de Sint Aloysiusschool aan de Moienwerfs- laan te Heemstede benoemd tot hoofd van de Sint Petrusschool te Heesch in Noord-Brabant. Broeder Fredericus is zes jaar in Heemstede geweest en heeft gedurende die tyd zich vooral verdienstelyk gemaakt voor het jeugdwerk van HBC. In deze ver eniging was hy ongeveer vyf jaar se cretaris van de jeugdafdeling. In het parochiehuis Anno Santo te Heemstede wordt vanavond van broe der Fredericus afscheid genomen. Van zeven uur tot half acht komt de jeugd, van half acht tot acht uur komen de ouders en bekenden en om half negen zullen leden van afdelingen en commis sies afscheid van broeder Fredericus kunnen nemen. De leiders komen za terdagavond by Thoolen aan het Wil- helminaplein by elkaar met broeder Fredericus uiteraard, die dan ongetwy- feld te horen zal krijgen, dat HBC en in het byzonder de jeugdafeling van deze vereniging hem maar moeilyk kan missen. Maandagavond om zeven uur vertrekt broeder Fredericus naar zijn nieuwe standplaats. De jongelui kernen in uniform naar het broederhuis aan de Herenweg, waar in de tuin broeder Fredericus zal worden „uitgezwaaid". In de derde race om het wereld kampioenschap Flying Dutchmanklas- se hebben vooral de Duitse- en Ne derlandse deelnemers zich onderschei den. De Duitser Mulka won de race met zijn boot „Macky 5" in 1 uur 18 min. 7 sec. en hy bereikte daardoor de eerste plaats in de algemene rang schikking. Vyf Nederlandse equipes klas seerden zich onder de eerste zeven. Helder werd met „Favonius" tweede in 1.20.32, „Brave Hendrik" met Blok eindigde als derde (1.21.25), „Duysz ter Ghast" met Schooneveldt werd vijf de (1.23.33), Mustang" met de gebroe ders Kraan kwam als zesde aan (1.23.36) en Kremer met „Tineke" werd als zevende geklasseerd (1.23.52). Van de overige Nederlandse deelne mers eindigde Freeh met de „Catha- rina Totebel" ais dertiende (1.26.25). Gulcher werd met de „Frithjofna" zes tiende (1.28.35). De „mooi...maar link" met Schipper arriveerde als 23ste (1.19.51) en de „Frogmans Delight" ten slotte met Jeltes eindigde als 29ste (1.32.36). (Vervolg op -/agina 7) De wedstrijd van Zandvoortmeeu- wen voor de tweede ronde om de KNVB-beker wordt zaterdagavond om zes uur op het terrein van Zandvoort- meeuwen gespeeld. De ontmoeting EHSRipperda wordt op het terrein van Ripperda gespeeld, zondagmiddag om half drie. Lang niet alle Kajotters uit Neder land konden deelnemen aan de Rome- Kruistocht. De gelukkigen, die wel de ze reis konden maken, zullen vandaag de Eeuwige Stad bereiken. Maar een nog groter aantal kajotters en kajot- sters is in ons land achtergebleven, al zyn ze natuurlijk in gedachten bij hen, die thans in Rome zyn. Om dit meeleven nog beter tot zijn recht te doen komen heeft de Sant- poortse K.A.J., in samenwerking met de V.K.A.J., een weekend georgani seerd by de Witte Paters in het Lavi- gerie-College voor degenen, die achter bleven. Zaterdagavond 8 uur zullen zij in de kapel van het Lavigerie-College een avondwake houden en daarna scha ren zü zich om 9 uur in de recreatie zaal rond de radio om er de repor tage uit Rome te beluisteren .Op die manier zullen zy zich toch een weten met hen, die daar hun boetetocht ma ken naar het Colosseum en er in 14 talen de Kruisweg bidden. Na de re portage blyven de deelnemers aan dit weekend nog tot ongeveer half 11 bij een. Zondagmiddag half 5 komen de ka jotters en kajotsters opnieuw byeen in de recreatiezaal. Gezamenlijk zullen zij op het televisiescherm de reportage volgen, die de Eurovisie vanuit Rome brengt. Na afloop hiervan is er een gemeenschappelijke broodmaaltijd en daarna wordt de avond in een gezel lig samenzijn doorgebracht. Dezer dagen zyn de stations van de Nederlandse Spoorwegen te Hillegom en Vogelenzang-Benftebroek, die reeds lang voor personenvervoer buiten ge bruik waren gesteld, ook officieel opge heven als goe»3eren stations en gedegra deerd tot los- en laadplaats onder be heer, voorzover het Hillegom betreft, Het station Lisse is gelijktijdig „ge lijktijdig „gepromoveerd" tot zelfstandig station. Deze gang van zaken heeft verbazing gewekt in de bollenstreek met name te Hillegom, een verbazing die vooral bij de expediteurs gemengd is met een zekere wrok. Deze verbazing is begrijpelyk wan neer men bedenkt dat niet Lisse maar Hillegom de plaats was, vanwaar het grootste gedeelte van het railvervoer van bloembollen afgaat. In het onge veer vijftien weken durende seizoen be loopt dit voor het station Hillegom zelfs een gemiddelde van 25 tot 30 wagons per dag. In Lisse is dat veel minder. Daarbij komt nog dat de grote expe diteurs, waarvan verschillende met vertakkingen over de gehele wereld, in Hillegom zyn gevestigd of er min stens een filiaal met kostbare loodsruim- te hebben gebouwd. Om enkele grote bedrijven te noemen: Copex, Blaufries, Rfm.ann, Stok en Kersken, en andere. Die bedrijven voelen zich door de N.S. in hun belangen geschaad; de spoorwegen, zeggen zij, hebben slechts aan zichzelf gedacht en zich niets van belangrijke klanten als de bollenexpe- diteurs aangetrokken. De door de maat regel der N.S. overbodig wordende stationsgebouwen zullen worden afge broken. Op de agenda van de buitengewone algemene vergadering van de sectie Betaald Voetbal, die zaterdag 31 augus tus a.s. te Amsterdam zal worden ge houden, staan enkele belangryke pun ten. Onder meer zal worden gesproken over de opvolging van ir. H. F. Hop- ster als voorzitter van de KNVB. Ver der zullen de functies van de heren H. P. Hoolboom en D. Stoop in de KNVB ter sprake worden gebracht. Gezien de aard van de besprekingen zullen op deze buitengewone algemene vergadering geen belangstellenden en journalisten worden toegelaten. Het programma van de HCB voor het weekeinde luidt: zaterdag: Haar lem 5Rood en Wit A; zondag: Rood en Wit DRood en Wit C. De wedstryd van zaterdag is van groot belang voor de bezetting van de boven ste plaats, immers Haarlem staat slechts één punt op het leidende "ood en Wit A achter. Omdat er geen ge legenheid meer is de verregende wed strijden van vorige week in te halen, is deze wedstrijd voor Rood en Wit A de laatste. Haarlem 5 wacht nog de wedstryd tegen Rood en Wit B, welke op donderdag 29 augustus aan de Span jaardslaan wordt gespeeld. Wel zal er in Hillegom gelegenheid over blyven om te laden en te lossen maar dat alles zal over Lisse lopen. Het behoeft geen betoog dat zulks, vooral in het spitsseizoen, moeilijkhe den kan geven door de massa papieren en documenten die bij de verlading no dig zyn en waarvoor zeer nauw contact tussen verladers en stationsbeambten soms noodzakelijk is. In het vervolg zal dit contact in Hillegom dus zyn tussen de verladers en een of andere ran geerder, voor hoger niveau moet men dan naar Lisse. In verband met deze kwestie hebben wy ons gewend tot de directie van het grootste expeditiebedrijf ter plaatse die in zyn commentaar op de maatregel van de N.S. scherpe woorden gebruik te. „Wy laten ons niet ringeloren," was diens bescheid, „en als de spoorwegen geen oog hebben voor onze belangen, zal onze liefde gauw uit zijn." Het is de bedoeling om het vervoer van bloem bollen over land thans meer per auto te doen geschieden dan tot nu toe reeds het geval was. Daartoe worden opslag, en laadloodsen van de bedry- ven vergroot om zo nodig auto-colon nes te bevrachten. Dit kon wel eens een radikale verschuiving van rail- naar wegvervoer betekenen. (Niet officiële Koersen) Vorig slot 3% Ned. 1953 83 3% Ned- 1953 82% 3% Ned 1956 83% 3% Ned. 1948 3% Ned. 1950 76% 3% Ned. 1954 78% 3% Ned. 1955 I 78% 3-3% Ned. 1947 80% 3 Ned. 62-64 bel. fac. 87ft Inschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mi), cert. 154% AK.D. 181% Van Berkel's Patent Calvè-Delft cert 360 Van Gelder 188 Kon. Hoogvens cert 295% Unilever cert. 428% Ned. Kabel 285 Philips 277 Kon. Petroleum 206,80 „Amsterdam" Rubber 69% Holl. Amerika Lijn 166% Kon. Ned. Stoomb. Ml) 145 Ned. Scheepv. Unie I59 K.L.M. 123,80 8.VA. 121 Dell M«. cert. 80 A'dam 2% '56 1 77% A'dam '56 n 85 A'dam III 0.-3 opening 23/8 83 81% 87 180% 425 278 205.20 167% 145 158 124 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric Genera) Motors Kennecott Copper KXJVL Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutcb Shell Union OH Southern Pacific Southern Railway Tidewater US. Steel 21/8 55% 45% 78% 65% 43% 100% 32 36% 34% 53% 53% 87 42%e 40% 33% 66% 22/8 54% 45 77% 65% 42% 99 32% 36% 34 52% 52% 85% 41% 40 33% 65% Stemming: gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3