Noordelijke nog lang woningnood Meeste gemeenten klagen nog ach en wee provincies zijn niet door de heen KAJ-ers uit gehele wereld in Rome aangekomen Vrijstelling van dienst plicht voor bepaalde leraren Zal Selwyn Lloyd als minister moeten sneven Wijdeling in ballingschap Officiële instanties: „Was het maar waar!" Processen-verbaal voor verbergen van verdachte Arbiters benoemd AGFA ISOPAN ISS smalfilms. Overal grote achterstand Tientje Zeshonderd autobussen voor vervoer in de Eeuwige Stad Verlichting in het tekort aan bevoegde leraren Baby van zeven maanden gestikt Plotseling rijk Macmillan poetst de bijl Indrukwekkend noch succesvol leider van het „Foreign Office" De moord te Beugen Tandartsen-conflict Tandheelkunst onbe voegd uitgeoefend? Genezen uit Lourdes teruggekeerd Jongetje overreden in Schiedam H. Matyasovich S.J. Nederlandse in België omgekomen VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1957 PAGINA v 750 boete of 50 dagen geëist Bij donker weer filmen? Het optimisme in het jaarver slag over 1956 van de centrale directie van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid ten aanzien van de noordelijke provincies voor wat betreft het snelle inlopen van het woningtekort heeft in het noorden, om het voorzichtig uit te drukken, wel enige bevreemding gewekt. Het „evenwichtsniveau" zou snel benaderd zijn in de pro vincies Groningen, Drente, Fries land en Zeeland. En in sommige bladen stond zonder meer dat deze vier provincies vrijwel door de woningnood heen waren. „Was het maar waar!", verzuchten de in stanties in de drie noordelijke pro vincies, die voortdurend met de remmende factoren van een ge brek aan woningen te kampen hebben. 'm Geen audiëntie £cttWste£oeye HÉ a d hoofdweg A» nhem - Apeldoorn I vlo: Wegens het verborgen houden van !>de vrouw met de rode mantel", die hekend heeft vorige week te Beugen he moord op een 79-jarige weduwe te «ebben gepleegd, zijn in Amsterdam Orie personen aangehouden. De bewoner ^an het huis aan de Brouwersgracht waar de daderes werd gevonden en een koopman en zijn vrouw die hulp heb ben verleend, zijn later op de dag vrij gelaten. Er is proces verbaal tegen hen opgemaakt, wegens het onttrekken aan he opsporingen van de politie van ge kochte personen. De twee partijen in het conflict tand artsen-ziekenfondsen hebben thans hun arbiters aangewezen, die zullen trach ten tot een regeling voor de hangende kwestie te komen. De tandartsen hebben ®ls arbiters voorgedragen oud-minister blr. M. P. L. Steenberghe, president curator van de Katholieke Economische ,„kescho°1 te Tilburg, en oud-staatssecre- iaris prof mr. w. C. L. v. d. Grin ten, hoogleraar te Nijmegen. Van de fcijde der ziekenfondsen zijn voorge dragen. de heren H. J. Kuiper, direc- teur van de Sociale Verzekeringsbank, en J Berger Jr., directeur van het Ge meenschappelijk Administratie Kan toor. De vier arbiters zullen spoedig bijeen komen om tezamen een voorzitter van he arbitragecommissie te kiezen. Hoe- het nog wel even kan duren voor het geschil geheel uit de weg is ge dimd, betekent de vorming van de krbitragecommissie een belangrijke stap th deze richting. Het feit van de aan vaarding van de arbitrage door de twee partijen houdt in, dat de impasse ten principale doorbroken is. Een geldboete van 750 of vijftig da- Een hechtenis eiste de officier van jus titie te Rotterdam zowel tegen een 37-iariee tandtechnicus uit Haarlem als tegen een 33-jarige dame, eveneens tandtechnicus te Rotterdam, die zich ^onderdag voor de kantonrechter te Rotterdam hadden te verantwoorden, bfidat zij de tandheelkunst onbevoegd kouden hebben uitgeoefend. Nadat vo rige week een begin met deze zaken Was gemaakt en enige getuigen waren gehoord, heeft de kantonrechter de za ken aangehouden, omdat nog meer ge tuigen moesten worden gehoord. Een "^-jarige huisvrouw uit Leiden, moeder Van negen kinderen, die voor de kan tonrechter een andere verklaring afleg de dan destijds tegenover de politie Werd op bevel van de officier in bewa- f'hg gesteld, verdacht van meineed. 5 september zal de kantonrechter 'chriftelijk vonnis wijzen. Adverentie De N.E.T.O. (Noordelijke Econo mische Technologische Organisatie) wijst er op dat de industrieën in Gro. ningen nog steeds te kampen hebben met het probleem dat hun vakmensen wegtrekken naar het westen, waar hun woningen worden aangeboden. Het nij pend tekort aan woningen schept gro te moeilijkheden voor de vestiging van nieuwe industrieën of uitbreiding van de bestaande, vooral in Oost-Gro- ningen. In het onlangs verschenen jaarverslag van de N.E.T.O. staat met klem: „De jonge industrialisatie evenals de bestaande oudere in de provincie Groningen gevestigde indus trieën, dienen gesteund te worden door versnelde bouw van industrie wo ningen, vooral om de bedrijven een stabieler grondslag te geven en weerbaar te maken tegen het onttrek ken van veelal geroutineerde en erva ren arbeiders naar het centrum van het land". Nog duizenden te kort Volgens de voorlopige uitkomsten van de woningtelling van juni 1956 had de provincie Groningen een tekort van 6478 woningen op een woningvoorraad van 124.176. Voor Friesland waren de ze cijfers: 5177 tekort op een voorraad van 121.225 en voor Drenthe: 6)96 te kort op een voorraad van 69.108. Op de ze tekorten zijn de primaire subsidiecon tingenten gebaseerd. Voor de provincie Groningen gold een percentage van P^t °p het totaal der tekorten, zodat m dit jaar 1400 woningen ge bouwd konden worden. Nu kan met vreugde worden geconsta teerd dat de aanvankelijk voortdurend groeiende achterstand belangrijk is in gelopen sinds in maar; 1956 de regeling is ingegaan, waardoor woningbouw bui ten het contingent mogelijk is door ge bruik te maken van de bouwcapaci teit in de provincie. Er is en er wordt inderdaad belangrijk gebouwd in som- mige plaatsen in de provincie Gronin gen Buiten het primaire contingent zijn er het vorige jaar goedgekeurd 2975 woningen (806 halve premiewoningen, 425 volle premiewoningen en 1744 wo ningwetwoningen). Tot dusver zijn er In Parijs is deze week een demonstra tie gegeven met een nieuwe vinding, welke als we ons niet vergissen al spoedig in de plaats zal komen van alle eenvoudige en meer ingewikkelde in strumentjes waarmee tot op heden ons ijsje werd gevuld en voor de consumptie werd klaar gemaakt. Voortbouwend op het principe van de slagroom-moussa- tor, waaruit onder druk deze lekkernij te voorschijn komt, heeft een ingenieus Fransman nu een apparaat ontworpen, waarop ijs op dezelfde wijze, maar onder grotere druk wordt afgeleverd. De foto laat zien hoe in de toekomst de wafels en horens op snelle wijze kunnen worden gevuld. Wijl flllllllllli JÉ OW /vx.: in 1957 in totaal voor 1926 woningen goedkeuringen verleend. Maar deze wo ningen worden voornamelijk gebouwd in Delfzijl, waar het sodaproject een gigantische ontwikkeling aan de gang heeft gebracht en in enkele plaatsen als Hoogezand-Sappemeer. Krotwoningen Daarom moeten alle factoren een groeiende achterstand tot enkele ja ren geleden, de noodzakelijke industri alisatie en het hoge percentage krot woningen in overweging worden genomen, alvorens conclusies worden getrokken uit de resultaten van de „woningbouw buiten contingent", die sinds maart 1956 is ingegaan en voor de noordelijke provincies gunstig werkt. Al loopt het tekort in enkele gemeen ten dan zichtbaar terug, de meeste gemeenten klagen nog „ach en wee' over de ontstellende gevolgen van de woningnood. Speciaal op het „Hoge Land". Alle gemeenten in Noord-Gro- niugen, sukkelen met een geweldige achterstand. De landbouwgemeenten zitten met een schrikbarend hoog per centage aan krotwoningen, maar fl,a" redelijke vervanging komt men niet toe. Assen: 1300 woningzoekenden Drenthe kent voorzover bekend één gemeente, waar men de wo ningnood de baas is. Dat is Nijeveen, de kleinste gemeente. Maar Assen telt 1200 tot 1300 woningzoekenden, waarbij zeer vele urgente gevallen. In Emmen zullen nog jaren verlopen, zo werd ons meegedeeld, wil men de nood, die er op dit gebied heerst, volledig onder de knie hebben. In de ze gemeente zit men te kampen met niet minder dan 1200 krotwo ningen, die nodig dienen te worden opgeruimd. Hier moet nog gebouwd worden, zoveel mogelijk, want het is bittere noodzaak. Waar men zijn oor te luisteren legt, men kan eerder pessimisme dan opti misme constateren. Beilen heeft nog een groot aantal woningzoekenden, ter wijl er velen zijn, evenals trouwens in andere gemeenten, die zich niet bij het woningbureau hebben gemeld omdat zij toch geen kans hebben op een wo ning. Zij wonen meestal bij de ouders in. Smilde denkt nog zeker tien jaar nodig te hebben voor hier staatsvijand nummer één volkomen overwonnen is. Er staan 110 woningzoekenden op de lijst. Bovendien zijn er in Smilde veel te veel krotwoningen (woonwagens en keten), terwijl er eveneens nog te veel woningen zijn die in de laagste klasse geplaatst moeten worden. In Hooge- veen is de zaak erg ongunstig. Na 1956 is er geen enkele verbetering in de woningnood ingetreden, doch erkend dient te worden dat het aantal woning zoekenden ook niet is gestegen. Gas- selte, een gemeente met nog geen vier duizend zielen, heeft een tekort aan 35 woningen. Oude, verwaarloosde en samenwoningen Officiële instanties in Drenthe zijn van mening, dat de cijfers van de Cen trale directie van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid gebaseerd zijn op de tekorten, terwijl men thans aan het werk gaat om de slechte wonin gen op te ruimen. Waarschijnlijk heeft men geen rekening gehouden met de cijfers inzake het aantal oude en ver waarloosde woningen en de samenwo ningen. Ook in Drenthe schijnt een aantal gemeenten te zijn, zo werd ons van de zijde van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in Drenthe meege deeld, waar ten gemeentehuize geen lijsten met woningaanvragen meer zün, maar bij de steekproeven die wij hebben genomen is ons daarvan niets gebleken. Integendeel. Het beleid van de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, het z.g. goedkeuringsbeleid, dat 1 maart 1956 begon, schijnt Drenthe overigens geen windeieren te hebben gelegd, want in deze provincie werden in 1956 vierhon derd woningen meer gebouwd dan ln het jaar daarvoor. Hl - Twee weken geleden werd op het Jan Smutsvliegveld een verlamde 19-jarige jongen uit Johannesburg, Peter de Fine, op een brancard het vliegtuig naar Europa binnengedragen. Hij leed aan een dodelijke hersenaandoening en zijn ouders hadden hem naar de Franse be devaartplaats Lourdes gezonden. Dins dag jJ. stapte hij op hetzelfde vliegveld zonder hulp uit het Franse lijntoestel. Hij is door drie medische instanties ge nezen verklaard, na zijn bezoek aan Lourdes. (ANP) In totaal ruim veertig treinen met K.A.J.-ers zijn donderdag in de loop van de daK in Borne aangekomen. Er waren vier treinen uit Oostenrijk, vier uit Zwitserland, een uit Portugal, twee uit Spanje, twee uit Engeland, drie uit West-Dultsland, zeven uit Frank rijk, twaalf uit België, enz. Donder dagavond zjjn de laatste, o.m. bezet met Nederlanders, Rome's Stazione Termini binnen gereden. Daarmee zijn alle 30.000 deelnemers aan deze gran dioze bedevaart der katholieke arbei dersjeugd uit geheel de wereld in de Eeuwige Stad bijeen. Zy vinden hier nagenoeg allen onderdak in de talrijke religieuze tehuizen en instituten, die Rome rijk is. Het onderbrengen van deze tien duizenden jonge mensen in de reeds door toeristen overspoelde hotels zou onmogelijk zijn geweest. Voor hun vervoer van het ene punt van de stad naar het andere staan niet min der dan 600 autobussen ter beschik king. De reeds aanwezige delegaties hebben in de afgelopen dagen dank baar gebruik gemaakt van deze ver voermiddelen om de grote basilieken, de voornaamste kerken en de cata comben te bezoeken. De enorme hoeveelheid organisatori sche problemen, die dit monstercongres opwerpt, worden door het internatio nale secretariaat verwerkt. Het staat in de onmiddellijke nabijheid van de St.-Pieter. Hier wordt dag en nacht koortsachtig gewerkt. Het secretariaat is onderverdeeld in zeven afdelingen, waarvan bijvoorbeeld de eerste zich be zig houdt met de organisatie van de internationale dagen en van gezond heidszorg, de derde met de vraagstuk ken, welke verband houden met het verblijf in Rome, de vierde met admi nistratieve en verkeersproblemen De eerste algemene bijeenkomst zal de welkomsavond zijn door de jeugd verenigingen der Italiaanse Katholieke Actie vanavond zes uur in de Termen van Caracalla aan alle K.A.J.-delega ties aangeboden. De president van de Italiaanse Katholieke Actie, prof. Ged- da- £e burgemeester van Rome, sena tor Tupini, en de Italiaanse minister van arbeid, Gui, zullen er het woord voeren, waarna een „overzicht" der internationale jeugdfolklore volgt. Aan sluitend op de rede van prof. Gedda zullen alle' aanwezigen het. gebed voor de Zwijgende Kerk bidden, waarvan een ieder de tekst in zijn eigen taal in het boekje zal vinden, dat de Italiaan se katholieke organisaties der burger- comité's alle deelnemers aanbiedt. Zaterdag is de voorbereiding op de grote bijeenkomst van zondag. Die dag De minister van defensie heeft zich tegenover zijn ambtgenoot van O.K. en W. bereid verklaard een regeling te treffen om door het verlenen vap faci liteiten op dienstplichtgebied enige ver lichting te brengen in het tekort aan bevoegde leraren. Door deze regeling, die voorlopig gedurende een jaar v-n kracht zal zijn, zal een aantal bevoeg de leraren in de vakken Nederlands, Frans, Engels, Duits, wiskunde en bio logie niet door het vervullen van hu n militaire dienstplicht aan het dagonder wijs worden onttrokken. Vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens aanwezigheid van een bijzonder geval zal worden verleend aan dienstplichtigen die niet in werkelijke dienst verblijven en die in het tijdvak tussen 31 juli en 1 augus tus 1958 een betrekking als leraar ver vullen of gaan vervullen aan dagscho len voor voorbereidend hoger of mid delbaar onderwijs, mits aan zekere voorwaarden wordt voldaan. Zij moe ten bevoegd zijn tot het geven van on derwijs aan bedoelde scholen in een van de vakken: Nederlands, Frans, Engels, Duits, wiskunde of biologie. Zij dienen tenminste twintig lesuren per week te geven aan deze scholen. In hun functie zullen zij als onmisbaar moeten worden aangemerkt en tevens niet vervang baar zijn door een andere bevoegde leraar. Donderdagochtend is te Rotterdam een kindje van zeyen maanden door verstikking om het leven gekomen. De ouders hadden de baby woensdagavond bij de grootouders gelaten. Het kind werd te slapen gelegd in een van twee leunstoelen geïmproviseerd bedje. Toen de grootmoeder donderdagochtend ging kijken lag haar kleinkind nog rustig te slapen. Haar man kwam enige uren daarna tot de ontstellende ontdekking, dat het kind door woelen met het hoofdje in het beddegoed was verward geraakt en was gestikt. Volgende week woensdag zal mgr. H. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, geen audiëntie verlenen. is gewijd aan boetedoening en gebed. Om half acht 's avonds zullen de 30.000 in achttien kerken voor een ge bedsvigilie bijeenkomen, waarna zij in evenzovele processies biddend naar het Colosseum zullen trekken om daar gezamenlijk aan een Via Crucis deel te nemen. Op de grote dag, zondag 25 augustus, het hoogtepunt van de K.A.J.-bijeen komst, zullen de deelnemers des mor gens te tien uur een plechtige H. Mis in de St.-Pieter bijwonen. Des mid dags half vijf zal op het St.-Pieters- plein rond de obelisk voor de H. Vader, die voor deze gelegenheid uit zijn zo merverblijf te Castel Gandolfo over komt, het spel worden opgevoerd, dat de problemen der arbeidersjeugd sym boliseert. 26 en 27 augustus zullen de gedele geerden van Afrika, Latijns-Amerika en Azië zich naar werelddelen gegroe peerd in afzonderlijke congressen in de Pauselijke Gregoriaanse Universi teit verenigen, terwijl gelijktijdig de nationale geestelijke adviseurs der verschillende landen zullen vergaderen. 29 augustus komen 400 afgevaardig den van de verschillende nationale be wegingen in Domus Mariae voor het eerste wereldcongres der K.A.J. bijeen, dat tot 4 september duurt. Dit wereld congres wordt met een openbare ver gadering op 29 augustus geopend en eveneens met een openbare vergade ring gesloten, tijdens welk een alge meen plan van actie wordt ontvouwd, resoluties worden voorgelezen en een manifest tot de arbeidende jeugd van de gehele wereld wordt gericht. Ook wordt een nieuw hoofdbestuur gekozen. De heer A. Kromhout uit Beetgum (St. Annaparochie) is donderdag rijk geworden. Hij heeft op zijn eentje de gehele pot gewonnen van een puzzle- wedstrijd, georganiseerd door een zeep- poederfabriek, waarmede een bedrag van 253.000 was gemoeid. Donderdag is dit bedrag aan de heer Kromhout ter hand gesteld. De heer Kromhout is afdelingchef op een melkfabriek te Berlicum. Hij is 38 jaar, gehuwd en heeft vijf kinderen. De jeugd, van Katendrecht beleefde gis teren een grote dag, toen H. M. Konin gin Juliana een bezoek bracht aan het kamp in Haamstede. De jongens mochten met de Vorstin door de duinen wande len en zij deden zulks met een hartver- overende vrijmoedigheid. Woensdagmiddag omstreeks drie uur reed een vrachtwagen de Mariastraat te Schiedam in, waar het 21/2-jarig jon getje R. van L. voor de ouderlijke wo ning aan het spelen was. Hij gleed van het trottoir af en kwam onder een wiel van de auto terecht. Hij werd op slag gedood. De 32-jarige chauf feur E. O., die hiervan niets had be merkt, is doorgereden naar Rotter dam. Nadat hij gewaarschuwd was is hij naar de plaats van het ongeval teruggekeerd. In de gelagkamer van het dorpscafeetje waren aanwezig: één waard, één gast en één gokautomaat. En omdat de beide man nen nogal stug in da conversatie waren, wend de ik mij tenslotte maar tot het machien. Ik gooi de er een dubbeltje in en trok, overeenkomstig de gebruiks aanwijzing, aan een handeltje. Nu brak het lieve leven aan alle kanten los. Bellen begonnen in allerlei toon aarden te rinkelen en overal in het apparaat schoten lichtjes aan. Ik moet zeggen dat ik er danig plezier in had. En juist haalde ik weer een dubbeltje te voorschijn, toen de gast aan de tapkast met trillende bas zei: „Je heb 'n tientje gewonnen". De waard onderstreepte zijn woorden, die rauw in de stilte vielen, met een droge, norse kuch. „Een tientje?", vroeg ik onthutst, „waarom?". „Gewonnen", legde de man nader uit. Ik voelde mij gegeneerd. Je wint niet zo maar een tientje; een kwart miljoen gaat nog, maar een tientje. Opeens begon nu de waard in zijn lade te rommelen en even later over handigde hij mij het bankbiljet. Ik zat er besluiteloos mee in mijn han den. Toen vroeg ik aarzelend: „Willen de heren wat drinken?" Er steeg een instemmend gemompel op en even later zaten wij in broei erig stilzwijgen met zijn drieën ach ter een glaasje. Ik betaalde met het tientje en wés al bijna bij de deur toen de waard met schorre stem riep: „Hé, mot je geen wisselgeld heb ben?" Ik ben huilend aan zijn voeten gevallen. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Dit is de tüd van het jaar, het par lementaire reces, waarop de populaire bladen in Engeland, bij gebrek aan ander parlementair nieuws, plegen te speculeren op mogelijke kabinetswij zigingen. De balans over het afgelopen jaar wordt opgemaakt en vele minis ters worden gewogen en te licht be vonden. Ook deze keer zijn de gissin gen niet uitgebleven, en een van de populaire dagbladen heeft reeds met grote stelligheid verzekerd, dat Mac millan de bijl heeft gepoetst voor de slachting. Er is deze keer inderdaad iét Exclusief Wildrestaurant De pleisterplaats waar m LjSVrf Napoleon reeds gast was BEEKBERGEN Tel. K 6766-580 Ver verwijderd van zijn va derland zag de 34-jarige Hon gaarse vluchteling Henrik Ma- tyasovich donderdag zijn lang gekoesterde levenswens: eenmaal priester te worden, in vervulling gaan. Samen met vijftien Ne derlandse fraters van de Socië teit van Jezus heeft hij gister morgen in de St.-Servaaskerk te Maastricht uit handen van mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bis schop van 's-Hertogenbosch en oom van een der wijdelingen, de heilige priesterwijding ont vangen. In tegenstelling tot de andere wijdelingen verkeerde Henrik Matyasovich niet in de geluk kige omstandigheid, dat zijn ouders de wijding van hun zoon konden bijwonen. Vader en moeder Matyasovich verblijven nog in Boedapest. Vanwege hun ouderdom kwamen zij er niet toe om evenals hun kinderen (twee zoons) Hongarije te ver laten. Hoe tragisch de afwezigheid van zijn ouders voor Henrik Matyasovich ook was, toch voel de hij zich overgelukkig zijn ideaal bereikt te hebben. Thuis zou het waarschijnlijk nooit zo ver zijn gekomen. Menselijkerwijs gesproken zag het er naar uit, dat Henrik Matyasovich beslist geen priester zou worden, maar arbeider zou blijven. Sinds 1950, toen in Hongarije de kloosters werden opgeheven, werd deze vluchteling gedwon gen het klooster van de paters Jezuïeten, waar hij reeds drie jaar filosofie en twee jaar theologie had gestudeerd, te verlaten, om voortaan handen arbeid te gaan verrichten, eerst als stoker in een fabriek en later cis vloerenmaker. Van de tijdelijke vrijheid, die Hongarije bij de oktober opstand beleefde, maakte Henrik Matyasovich gebruik om te vluchten. De vlucht verliep buitengewoon goed. Samen met enkele andere oud-semina risten belandde hij in Oostenrijk en kwam uiteindelijk in cember van verleden jaar terecht op het theologicum van de paters Jezuïeten te Maas tricht. Ofschoon de overgang van Hongarije naar Nederland vrij groot was, slaagde de gevluchte theologant er toch gauw in om samen met de Neder lands. studenten de theologische studies voort te zetten. Met deze studies is de jonge priester nog niet geheel klaar. Hij zal nog twee jaar na zijn wijding te Maastricht blijven studeren. Bij de paters Jezuïeten is het nor maal, dat er op de priesterwijding nog een studiejaar volgt. Bij Henrik Matyasovich zijn het er twee, omdat hij iets eerder dan normaal gewijd is geworden. De verklaring hiervoor ziet de wijdeling zelf gelegen in het feit, dat de vele Hongaarse vluchtelingen, die in ons land verblijven, slechts beschikken over één eigen zielzorger. Door de priesterwijding van Henrik Matyasovich is er een tweede Hongaarse zielzorger bijgekomen, hetgeen vooral voor het geïndustrialiseerde Zuid-Limburg met een duizend Hon gaarse arbeiders belangrijk is. Pater Matyasovich vindt het prachtig, dat hij de rijkdom van zijn pas ontvangen priesterschap in dienst kan stellen van zijn eigen landgenoten. Later hoopt hij nog eens ooit in Hongarije te kunnen werken. reden om te twijfelen aan het aanblij ven van een aantal ministers, als het parlement in de herfst weer bijeen komt. Macmillan zelf heeft, althans in Westminster, in korte tijd een uitste kende reputatie verworven, ofschoon tot heden deze politieke reputatie geen indruk gemaakt blijkt te hebben op het electoraat, „The Times" van hedenoch tend, die Macmillan een pluim op de hoed steekt, zegt hierover enige zeer rake en behartenswaardige dingen. Maar verder zijn er zeer zwakke plek ken in de regering. En de zwakste plek is de bezetting van het mini sterie van buitenlandse zaken. Dit laat ste geldt in de eerste plaats Selwyn Lloyd, die als minister van buitenland se zaken de verantwoordelijkheid moet aanvaarden voor de fiasco's van Enge- lands buitenlandse politiek. Maar ook zijn beide staats-secretarissen hebben tot heden niet uitgeblonken. Hedenoch tend waren deze laatste fiasco's van Engelands buitenlandse politiek aanlei ding voor het liberale dagblad „News Chronicle" om in een hoofdartikel te verlangen dat Selwyn Lloyd heen zal gaan als minister. „Er is geen excuus", aldus het blad, „voor de sublieme on bevangenheid die de minister van bui tenlandse zaken in staat stelt op vakan tie te gaan aan de Costa Brava ter wijl Syrië op het punt staat over te koken. Men kan zich niet onttrekken aan de voor de hand liggende conclu sie: de vakantie van de heer Selwyn Lloyd behoort, voor zover het de buiten landse politiek betreft, van onbepaal de duur te zijn". Ministers van buitenlandse zaken kunnen zich niet onttrekken aan de ver antwoordelijkheid voor het optreden van hun departementen, hoe onzalig het erfdeel ook moge zijn dat zij hebben overgenomen. Maar, ofschoon Selwyn Lloyd niet een indrukwekkend en zeker niet een succesvol minister van buiten landse zaken is gebleken, is het niet helemaal sportief om bij de aanvallen op deze figuur onvermeld te laten dat er veel veranderd is in de wereld: dat Engeland allang de macht niet meer bezit om een onafhankelijke en krach tige buitenlandse politiek te voeren; dat het oorlogsschip dat Morrison naar Abadan zond in de Perzische crisis, met de staart tussen de maritieme poten de plaat heeft moeten poetsen (als men tenminste een klein beetje wild mag doen met de beeldspraak); dat de Frans-Engelse aanval op Egypte niet bepaald een succes heeft mógen heten; en dat Oman weliswaar een „suc ces" mag heten van militair standpunt, maar dat de affaire de Engelse reputatie in het MMidden-Oosten veel kwaad heeft gedaan, en nog zal doen als de zaak voor komt in de Assemblée van da Verehigde Volkeren, en dit Is niet uit gesloten, op een ogenblik waarop deze affaire wellicht de positie van het Wes ten ten aanzien van het Russische op treden in Hongarije aanzienlijk zal ver zwakken. Drie personen, onder wie een Neder landse dame, zijn donderdag veronge lukt, toen de kleine auto waarin zij zaten met een bus in botsing kwam. Het ongeluk gebeurde in Nieuwkerken- Waas op de weg Antwerpen-Gent. In de auto zaten de Belg S. de Baere (aan het stuur), zijn echtgenote, en de heer en mevr. De Molenaar uit Hellen- doorn. De botsing greep plaats bij een kromming van de weg. De auto botste tegen een bus en werd vervolgens te gen een vrachtauto teruggeworpen. De Baere en de beide vrouwen werden op slag gedood, terwiji de heer De Mole naar dusdanig werd verwond, dat hij naar het ziekenhuis in Sint-Niklaas moest worden vervoerd. (U.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5