Verhoogt PTT porti weer? Kadar bereidt een showproces voor Duitse jongen verdronken Auto- en spoorwegtunnel te Velsen worden gelijk geopend Hoed of Muts Westduits sergeant krijgt 8 maanden voorwaardelijk Wettelijke vakantieregeling kijkgeld T.V. Bedrijf Brieven 12 cent kaarten 8 cent Ook verhoging Moeder en 3-jarig zoontje met anto in kanaal geraakt Teneinde kardinaal Mindszenty en zijn medewerkers te treffen Frans meisje tijdig gered iifscorso het eerst door tunnel? U komt toch ook naar de Andere beklaagden vrijgesproken Massagraf van voorivereldlijke dieren ontdekt Gabardine mantels in ki f 49.75 1 Het weer- ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 81sfe JAARGANG No. 29690 Na uitwijkmanoeuvre Ondanks snelle hulp heiden verdronken Nederlandse weduwe op Oost-Java vermoord In hoge kerkelijke kringen in Wenen neemt men aan, dat in Boeda pest een proces wordt voorbereid tegen de priesters, die de laatste tijd zijn gevangen genomen, maar waarin kardinaal Mindszenty, die nu al negen maanden verblijft in de Amerikaanse ambassade, bij verstek als hoofdschuldige zal fungeren. De naam van de kardinaal i werd reeds genoemd bij de arrestatie van zijn secretaris, pater Albert Turcsany, toen gezegd werd, dat deze van de kardinaal opdracht had gekregen het staatsbureau voor de kerken te plunderen. Op 1 augus tus werd een groep priesters gearresteerd en twee dagen later een aantal politici, van wie in de communistische bladen gezegd werd, dat zij in nauw contact hadden gestaan met de kardinaal en samen met hem plannen hadden uitgewerkt om in Hongarije de monarchie te herstellen. Verder werd in communistische bladen gezegd, dat de kardinaal vanuit de Amerikaanse legatie een jacht was begonnen op de priesters, die zich uitgesproken hebben „voor vrede en voor uitgang". Nederlandse film in Venetië bekroond OP LUCHTKUSSEN IN ZEE GEDREVEN Poliobestrijding In najaar vaccinatie van 220.000 kinderen MARKTPLEIN IJ M UI D E N Opening ZATERDAG 31 AUGUSTUS te 14.3Ü uur De mooie man nequin van Dior, Alia, draagt hier een bontmantel tjevan een nieuw soort metaal- grijze, glanzende nerts. Haar kap sel - dat bij een mannequin geen twee maanden hetzelfde is - volgt Diors nieu we „spoel" - lijn en loopt enigs zins puntig toe. De hoeden wor den nu weer ach ter op het hoofd gedragen en om sluiten het hoofd tot laag in de nek. Van het mooie blauw, dat de couturiers de ze winter in hun collecties hebben en dat ze Chinees blauw of koning- blauw of september-blauw noemen, is dit angora-hoedje van Lanvin. De strakke band, die het hoofdhaar vóór. bijeenhoudt, is van zwart grosgrain-lint. HET TT,T,ER-DRAMA Sociaal commentaar In Tsjechoslowakije MORRIS 'fjef'orei/outfuf// Koel en onbestendig Aan zee Koud en veel wind Het weer in Europa s e BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.31 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Haagse redacteur) Hoewel het ministerie van verkeer •tl waterstaat en de PTT met hun plan tien nog niet naar buiten treden, schijnt de veronderstelling gewettigd, dat men dit najaar wil komen tot verhoging van het briefport van 10 tot 12 cent en van het portrecht voor briefkaarten van T tot 8 cent. Naar verder verluidt, zou men ook •en verhoging van het tarief voor fran- kering bij abonnement van nieuwsbla den in de pen hebben. Volgens sommige berichten zou er haast de te verwachten verhoging van de luisterbijdrage ook een verhoging Van de kijkgelden op komst zijn. Het ministerie van O., K. en W. ontkent echter, dat er op dit ogenblik plannen in die richting bestaan. De 35-jarige mevr. G. G. Beugel- Mulder is vrijdagmiddag met haar au to, waarin ook haar driejarig zoontje 2at, in het Roswinkeler kanaal bij Em- «hen gereden. Beiden zijn verdronken. Mevr. Beugel was op weg naar het land om thee te brengen aan haar man •n personeel. Zij moest voor een haar tegemoet komende wielrijder op de smalle weg uitwijken en kwam daar bij vermoedelijk in de rulle zandberm terecht en slipte. Bij haar poging weer °P het wegdek te komen heeft zij waar- *chi,iniyk te veel naar links uitgehaald, daardoor de wagen over de weg heen "et kanaal in schoot. Hoewel haar man *n<ieren snel ter plaatse waren slaagden zy er njet jn ,je vrouw en het kind Uit de gezonken auto te bevrijden. In Lawang, ten zuiden van Soera- baja, is mevrouw W. C. W. een Neder landse weduwe van 76 jaar, vermoord. Haar lijk werd in haar woning gevon den. De politie meent, dat zij door een inbreker om het leven is gebracht. KADAR Op het filmfestival te Venetie is de Nederlandse film over een hartoperatie van Jan Varossieau en Willem Vogel van de universitaire filmdienst be kroond met de eerste prijs in de cate gorie medisch en chirurgische films. Het Jeugdzeeverbond houdt van 16 tot 28 augustus een zeekamp op kasteel Radboud te l'.edemblik. Vrijdag kwam vice-admiraal H. Pröpper het kamp inspecteren en alles bleek best in orde. Een inspectietocht door de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal H. H. L. Pröpper. De jeugd vermaakt zich opperbest in het eeuwenoude kasteel. Zelfs het aardappeljassen is geen al te zware opgaaf. De pogingen die vrijdagmiddag in al lerijl zjjn ondernomen om een zestien jarige Duitse jongen, die in een lucht kussen van het Bloemendaalse strand af de zee was ingedreven, te redden hebben geen resultaat opgeleverd. Vrij dagavond is het stoffelijk overscnot aangespoeld. Omstreeks twaalf uur gistermiddag bemerkte de politie van het Bloemen- De betekenis van de Velser tunnels Tordt wel het duidelijkst gedemon streerd door het feit, dat H.M. de Ko ningin er in heeft toegestemd de offi ciële opening te verrichten. Zoals reeds •erder werd gemeld, zal dit gebeuren Jn de morgen van zaterdag 28 septem ber. Thans staat ook vast, dat de ope ning van de dubbele autotunnel en de «veebaans spoorwegtunnel tegelijk zul len geschieden. De spoorwegtunnel zal «net een officiële treinrit in gebruik ge- bomen worden en daarna wordt de nntotunnel in bedrijf gesteld. - Na een begroetingsbijeenkomst in Haarlem zullen de koningin en haar ge volg met de genodigden per trein naar Beverwijk rijden en vandaar weer te rug naar het station Driehuis-Zuid. Vandaar zal het gezelschap van onge veer 200 personen met autobussen haar het ventilatiegebouw rijden op de zuidelijke kanaaloever. Na de toespra ken zal H.M. de Koningin de tunnel dan officieel in dienst stellen. Het ligt in het voornemen de ope ning van de tunnel te laten volgen door een stoet van bedrijfsauto's van de grote bedrijven, die het meest be lang hebben bij de opening van de tun nel. Deze stoet zal, vergezeld van mu ziekkorpsen, tijdens het rijden door de tunnel door de autoriteiten gade geslagen worden. v Nadat de genodigden de tunnel heb- v°n verlaten, zal deze door het ver der in gebruik genomen kunnen wor- De spoorwegtunnel wordt de vol gde dag in gebruik genomen, wan- ftpr de winterdienstregeling van de Spoorwege ingaat. Het station Jjbtpoort-noord, waar de treinen uit Xhuiden en Beverwijk samenkomen, dan nog niet gereed zijn wat zijn XJedige outillage betreft, maar al wel £?bruikt kunnen worden. In verband X1 de officiële opening van de tun- ftai ^eeft men thans voorrang gegeven Van 1161 station Driehuis-zuid, nabij de n den Vondellaan, waar thans met koortsachtige haast gewerkt wordt om alles op tijd klaar te hebben voor de ontvangst van het officiële gezelschap. Omtrent de wijze, waarop van Vel- dense zijde de opening van de tunnels gevierd zal worden, is nog weinig met zekerheid te zeggen. Verschillende ac tiviteiten zijn in voorbereiding, waar over druk beraad plaats vindt in de betreffende secties van de Velser Ge meenschap. Er zijn plannen voor de openingsdag zelf, die men hoopt te be sluiten met een taptoe en een vuur werk. Er zijn ook plannen voor de week na de tunnelopening, die dan, wat de officiële viering betreft, hun besluit zul len vinden in een gal a-zwemfeest op zaterdag 5 oktober in het Velserbad. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de begroting van sociale zaken en volks gezondheid voor het lopende dienstjaar. In een van de artikelen van het ont werp wordt een bedrag van 1.100.000 aangevraagd voor de aankoop van se ra en vaccins ter bedtrijding van de kinderverlamming. Van dit bedrag zul len in het komende najaar 220.000 kin deren kunnen worden ingeënt. Gedacht is aan de inenting van een jaarklasse in de meest bedreigde leeftijdsgroep. De kinderen zullen twee injecties ont vangen. Het is de bedoeling, aldus de memo rie van toelichting bij het wetsontwerp, dat het rijk uitsluitend het vaccin gratis ter beschikking stelt; de kosten verbonden aan de plaatselijke uitvoe ring van de massa-vaccinatie zullen plaatselijk moeten worden opgebracht. daalse strand, zoals wij nog in een deel van onze vorige editie konden berich ten, dat een jongen op een luchtbed de zee in dreef met landafwaartse zuidoos tenwind. Direct voer de Zandvoortse en de Bloemendaalse reddingsbrigade uit, evenals de loodsboot van ÏJmuiden. De ze ontdekte een leeg rubberbed. Ook de Neeltje Jacoba voer uit, maar men heeft geen spoor meer van de jongen kunnen ontdekken, 's Avonds spoelde zijn stoffelijk overschot aan ter hoogte van Parnassia op het strand bij de Ken- nemerduinen. Het is naar de algemene begraafplaats in Bloemendaal ver voerd, De jongen heette Helmuth Dieckmey- er. Hij was afkomstig uit Ibbenborn en kampeerde met zijn vader in de Ken- nemerduinen. Er is vrijdag nog een Duitser in zee verdronken, de 54-jarige A. Schlotmann uit Iserlohn, die zich van het noorder- strand in Scheveningen met kennissen in zee had begeven. Toen hij ongeveer vijf tig meter van de waterlijn was zagen de kennissen hem plotseling onder water verdwijnen, waarschijnlijk omdat hij on wel werd. Een agent van politie slaag de er in de man uit het water te halen. Er zijn op dit moment, volgens Uni ted Press nog geen aanduidingen, hoe er ooit een einde moet komen aan het gedwongen verblijf van de 65-jarige kardinaal in de Amerikaanse ambas sade, waar hjj op 4 november van het vorig jaar, naar verluidt op advies van premier Imre Nagy, asyl zocht. Hij verblijft daar op twee kamers. Een daarvan, waarin hij 's nachts slaapt op een divan, is het kantoor van de ambassadeur. De enige beweging die hij krijgt is een wandeling op de be nauwde binnenplaats van de ambassa de, een plek van enkele vierkante me ters, waar nooit zon komt. De enige mensen die hij te zien krijgt zijn de employé's van de ambassade, tijdens de H. Mis op zondag. Verder zou alleen zijn bejaarde moeder met Kerstmis permissie hebben gekregen haar zoon te bezoeken. De beschuldi gingen van het Kadar-regiem, als zou de kardinaal zijn „politieke activiteit" vanuit de ambassade voortzetten, zijn door de ambassade onmiddellijk ont kend. In april heeft, naar men aanneemt, het Kadar-regiem een poging gedaan om zich op geruisloze wijze van de kardinaal te bevrijden. Een Italiaans communistisch blad schreef toen, dat de Hongaarse regering een Amerikaans initiatief om de kardinaal naar het buitenland over te brengen zou waar deren. Maar volgens kerkelijke kringen is het niet te verwachten, dat het Va- ticaan toestemming zal geven om de kardinaal, die ondanks zijn gevangen schap nog steeds primaat van Honga rije is, naar het buitenland over te bren gen. Overigens is het aan geen twijfel on derhevig, dat de kardinaal onmiddellijk gearresteerd zou worden, zodra hij de ambassade zou verlaten. De Hongaar se regering heeft reeds duidelijk gezegd, dat het vonnis van levenslang van de kardinaal slechts „opgeschort" werd door premier Andras Hegedüs en Ernö Gerö. En in de kranten wordt ge schreven. dat hij vanwege zijn optre den tijdens de opstand opnieuw gearres teerd en gevangen gezet zou moeten worden. (U.P.) Advertentie BEURS INDUSTRIE MIDDENSTAND •OfOO MJVOtN ITOfTMO BOUWFONDS OOOfSOUMM OtMW De Duitser bleek echter reeds te zijn overleden. In Zandvoort is vrijdagmiddag een Frans meisje, dat in zee in moeilijkhe den kwam te verkeren juist op tijd ge red. De vijftienjarige Arlette Wolff uit Daugrwey, die 's middags juist in Zand voort was aangekomen en met haar moeder en enige kennissen in het trek kerskamp De Branding haar bivak had betrokken, heeft zich op het gedeelte vóór dit kamp te ver in zee gewaagd. Zij werd door de sterke stroom meegenomen, doch een Duitse jongeman, die bemerk te dat zij in moeilijkheden verkeerde, wist haar in bewusteloze toestand op het strand terug te brengen. Met een zieknauto werd het meisje naar het Sint Elisabethgasthuis in Haarlem overgebracht. Haar toestand was gis teravond redelijk. De SeminoLe-lndianen in de Amerikaanse staat Florida hebben gestemd over een wet, die hun voor het eerst in ongeveer 100 jaar een vorm van zelfbestuur zalgeven. De oudste inwoner van het reservaat, de 94-jarige Sam Huff, die weigert de kleding van de blanken te dragen met uitzondering van schoe- nen en Billy Osceola, het opperhoofd van het reservaat, die wel blanken- kleding draagt, wierpen samen hun stembiljet in de stembus te Dania. (Van onze correspondent in Bonn! Op zoek naar de waarheid over het tragische ongeluk, dat op S jun'i j.l. aan 15 rekruten van de Westduitse „Bundeswehr" het leven kostte (zij verdronken tijdens een oefening waar bij de rivier de Hier moest worden doorgewaad), heeft het landgerecht in Kampten (Allgaeu, Zuid-Duitsland) gis termiddag zijn vooral in kringen der Westdu'itse strijdkrachten met spanning tegemoet gezien vonnis geveld. Het achtte de 23-jarige sergeant Dieter Ju- litz schuldig aan vijftien gevallen van dood door schuld en veroordeelde hem (voorwaardelijk met een proeftijd van vijf jaren) tot acht maanden gevange nisstraf, met aftrek van de twee maan den, die hij in voorarrest heeft doorge bracht. De officier van justitie bij de niet-militaire bank (de bondsrepubliek kent geen krijgsraden) had vijftien maanden onvoorwaardelijk tegen Ju- litz geëist. De twee andere beklaagden eer ste luitenant Sommer en sergeant-eer- ste-klas Schaffler werden vrijgespro ken. Tegen hen waren respektievelijk drie maanden en een jaar gevangenis straf geëist. De rechtbank erkende, dat zjj de toedracht van het ongeluk niet volledig heeft kranen reconstrueren, zoals het zich destijds heeft voorge daan. Zij stelde vast, dat de betrokken rekruten zich allen vrijwillig bij de pa rachutisten hadden gemeld en er dus rekening mee moesten houde, dat er bij zondere eisen aan hen zouden kunnen worden gesteld. Desalniettemin week Julitz af van de voorgeschreven oefe ning, toen hij zijn sectie beval de II- ler te doorwaden. Dit stond los van de omstandigheid dat de bataljons commandant het doorwaden van de rivier had verboden en dat Julitz dit verbod niet kende. Daarmede veroorzaakte Julitz het on geluk en dat is hem door de rechtbank aangerekend, alsook dat hij naliet zich er van te vergewissen of de manschap pen allen konden zwemmen. Julitz die in zijn slotwoord de nabestaanden van de verongelukte rekruten om ver giffenis had gesmeekt kon de gevol gen van zijn bevel niet voorzien, had echter naar het oordeel van de recht bank te laat het bevel gegeven de doorwadings-oefening af te breken, n.l. eerst toen hij zelf Julitz, een oud-po litieagent, is zeer potig en kan uitste kend zwemmen zich bijna niet meer staande kon houden in de snelstromen- de rivier. (Van een bijzondere medewerker) Zó duidelijk schrijven, dat iedereen begrijpt wat er wordt bedoeld, blijkt toch wel een zeer grote kunst. Enkele weken geleden hebben we, onze mening gevend over vakantie-be steding, gesteld, dat werkelijk vakan tiegenot niet te organiseren is. Vakan tie is een ontspanning, zowel van het lichaam als van de geest in een vorm en in een mate, die vrijwel voor elke mens verschillend is. Daarom stuit het ons een beetje tegen de borst, dat er mensen en zelfs verenigingen en „in stanties" zijn, die nu maar van alles willen gaan organiseren om die vakan- tietijd, waarover de mens zo nu en dan goddank kan beschikken, voor hem te vullen. Ons hele leven is al zó geor ganiseerd, dat het juist een verademing is eens los te zijn van die voortduren de invloed van andere mensen. Heb ben we ons hiermede nu uitgesproken tegen vakantie? Natuurlijk niet. Toch zijn er inderdaad enkele lezers geweest, die nogal verontwaardigd informeren of wij misschien „jan boezeroen" geen va kantie gunden. De eerste neiging na zo'n brief is: ga op zo'n dwaze ver onderstelling niet in. Maar omdat het van tijd tot tijd nodig blijkt het duide lijk te zeggen, willen we er toch nog wel eens de nadruk op leggen, dat wfl sociale vooruitgang heel iets anders vinden dan een perfecte organisatie van het menselijk doen en laten van de wieg tot het graf. We achten het bepaald een sociale achteruitgang, in dien, tengevolge van collectieve maat regelen, de individuele mens zich maar drijven laat en maar goed vindt wat andere te zij nen bate menen te moeten onderne men. Daar zullen we ons dlijvend tegen verzetten. Gaarne willen we evenwel ook onze mening geven over de wenselijkheid, jazeifs over de onmisbaarheid, van een regelmatig terugkerende periode in het studerend of werkend leven van iedere mens, waarin hij zich eens kan los maken van zijn alledaagse bezigheden. Een goede aanleiding daartoe vinden we in het advies dat dezer dagen is uitgebracht door de Sociaal Economi sche Raad over de wettelijke regeling van vakantie met behoud van loon. Vakantie was vroeger, voor wat de volwassenen betreft, een voorrecht voor een zeer beperkte categorie mensen. De meeste arbeiders, ja vrijwel allen die in ondergeschiktheid uitvoerende ar beid verrichtten, waren er hun hele le ven van verstoken. Zelf herinneren we ons nog zeer goed eens te hebben mee gedaan aan een staking, die tot doel had, zegge en schrijve, één dag be taalde vakantie van de werkgevers af te dwingen. En toen het eindelijk zover was, dat we zelfs twee volle betaalde vakantiedagen genoten, kwamen we tot de ontdekking dat verschillende van on ze beroeps- en standsgenoten niet wis ten doen. Ze werden beschouwd als een ten doen. Ze werden bschouwd als een buitenkansje om bij een andere baas een paar extra centen te gaan verdie nen. Dit had verschillende oorzaken. Vooreerst was men geen extra vrije dagen gewend tenzij bij werkloosheid; op de tweede plaats was het loon zeker niet berekend op extra uitgaven om iets bijzonders te doen en op de derde plaats was een vakantie van tweemaal vierentwintig uur, ook al sloten ze op het weekend aan, te kort om nu eens echt er uit te gaan. Vervolg op pagina 5) Een massagraf van voorwereldlijke dieren, die ongeveer een m'iljoen jaar geleden geleefd hebben, is nabij het dorp Hajnacka in het Slowaakse dis trict Filakov ontdekt na onderzoekin gen van twee maanden door specialis ten van het nationale instituut voor geologie. Mastodonten, reusachtige op olifanten gelijkende zoogdieren, bevon den zich onder de oerdieren, wier res ten nabij een thans verdwenen meer gevonden zijn. De geologen hebben twintig grote kisten met beenderen verzameld, waar onder kiezen groter dan bakstenen en slagtanden van ongeveer vier meter. Aduerentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTfi 48 A'DAM TEL. 717162 onze weerkundige medewerker) zeer actieve stormdepressie, die (Van De vanmorgen bij noordwest Schotland lag, veroorzaakte daar een volle zuid wester storm. Ook langs onze kust wakkerdj de wind vanmorgen flink aan en het K.N.M.I. gaf een waarschu wing voor harde wind. Het mooie augustusweer, dat ons land gisteren meemaakte met temperaturen van 22 gr. C., in Volkel gemeten, is naar mid den-Europa verdreven door een oe- veelheid koelere en onstabiele Oceaan- lucht. In deze luchtstroming zullen ook zondag naast opklaringen buien voorkomen. Het weer zal de eerstko mende dagen door deze ontwikkeling koel en onbestendig blijven. De wind gaat later weer in kracht afnemen. Morgen opklaringen en ook enkele buien. Vrij krachtige tot matige, wes telijke wind, iets koeler. Temperatuur overdag 1618 gr. C. Zeewater ruim 17 gr. C. Vooruitzichten: Het blijft enkele da gen koel strandweer, waarbij wel en kele opklaringen verwacht mogen wor den. Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselend bewolkt met nu en dan buien. Krachtige, af en toe harde tot stormachtige wind tussen zuid west en west. Kond weer. Zondag: Zon: 5.42-19.46. Maan: 5.44-19.17. TVTi i n flu o" Zon: 5.43-19.43. Maan: 7.09-19.44. Max. Station Weer temp. vor. dag Stockholm licht bew. 15 Oslo zw. bew. 19 Kopenhagen geh. bew 18 Londen onbewolkt 21 Amsterdam zw. bew. 21 Luxemburg regen 20 Parijs zw. bew. 23 Nice zw. bew. 23 Berlijn zw. bew. 20 Frankfurt regen 22 Mtinchen zw. bew. 19 Ztirich zw. bew. 23 Geneve zw. bew. 23 neersl. afgel. 24 uur 0 0 O 0.4 0.5 3 0.8 51 0 0 0.x

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1