Accommodatie en mogelijkheid tot recreatie moeten verfijnd worden bedrijven en plm. 12.000 de eenvoudige bedrijven bezoeken RADIO-REPARATIE Verdrietig besluit Haarlem en Zandvoort willen in beroep bij de Kroon DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL W H v.Empelen De sociaal-geografische structuur van Zandvoort (V) Centrum Comité I In 1970 sullen plm. 3.200 gasten de luxe MARINIERSKAPEL concerteert 2 oktober in Haarlem Publiek kan vóór 1 september verzoeknummers indienen „Koninginnedag" geliquideerd W\ Haarlem heeft bezwaar tegen tweeledige dienstbaarheid van zuidelijhe stadsrandweg Buitenlanders spreiden vakantie meer dan de Nederlanders ,-.r SLEUTEL WEG? Jo Klingers exposeert in r.-k. Leeszaal TS&SSSm^i «VtS TAXI 19000 Streekplan Zuid-Kennemerland Steeds iets aparts Vakantie-programma katholieke speeltuinen Jan Sluyters en tijdgenoten ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 i; 1 H. 3. MAERTENS N. V. Orgelconcert in Luxemburg y - p»1 I V ..-r 2 1 SB®;*' GARAGE OOMEN In het rapport over de sociaal-geografische structuur van Zandvoort is een afzonderlijk hoofdstuk gewijd aan het vreemdelingenverkeer. De vreemdelingen die Zandvoort bezoeken, worden in twee groepen verdeeld welke elkaar gedeeltelijk overlappen. Namelijk gasten voor wie Zandvoort van hun woonplaats uit, de snelst te bereiken badplaats is en de gasten voor wie Zandvoort de aantrekkelijkste badplaats is. Snelle bereikbaarheid is in de eerste plaats belangrijk voor gasten met een betrekkelijk korte verblijfsduur; daggasten en weekend-gasten; maar ook is dit van belang voor degenen die ten behoeve van hun kinderen gedurende langere tijd naar de kust komen en dan naar hun werk „foren sen". Het rapport legt er dan ook de nadruk op, dat Zandvoort primair goede verkeersmogelijkheden met de grote bevolkingscentra in het achter land moet hebben met daarop aansluitend ruime parkeerterreinen. Het openbaar vervoer is het best met frequente trein- en busverbindingen gediend. BLOEMSIERKUNST Bloemenmagazijn Kamerverhuur Buitenlanders „DE SLEUTELSPECIALIST" RADIO MOONS De Marinierskapel der Koninklijke Ma rine tijdens de vlootshow in juw-jun van dit jaar, welke te Norfolk in ae Verenigde Staten werd gehouden, voor op de huidige dirigent, de lste luitenant H. C. van Lijnschoten, wiens portret wij hieronder plaatsen. Woensdag 2 oktober komt de Ma rinierskapel der Koninklijke Ma rine naar Haarlem. Ieder jaar is deze populaire kapel in het najaar de east van Haarlem en de talrijke be wonderaars uit Haarlem en verre om geving laten zich dan met onbetuigd. Dat de kapel ieder jaar naar Haarlem komt om te concerteren is vooral te danken aan de ijver van mevr°"*Y„ v.d. Jagt-Bakker, die als corrcspondcn te van het Marine Sanatorium Fonds Uid noch moeite spaart dat ionas ie Verstevigen. In 1957 slaagde zij er in de kapel voor het eerst naar Haarlem te krij- gen. Zij kwam daardoor in een uitzon deringspositie, want in geen enKe dere plaats in Nederland Haar- soortgelijk concert gegeven. De Haar lemmers hebben het vertrouwen van mevrouw v. d. Jagt niet beschaamd, want ieder jaar werd de belangstelling groter. Bij het concert van het vorig jaar moesten zelfs stoelen op het podi um geplaatst worden om de. vele vrien den van de kapel een plaatsje te geven. Tot nu toe hebben de concerten in Haarlem 11 500 bezoekers getrokken, die m Staal 13.717 bijeenbrachten ter versteviging van de kas van het Mau- ne sanatorium Fonds. Nu de Marinierskapel voor de tiende tnaal in Haarlem optreedt, wil men aan het programma een attractief tintje verbinden. Het publiek uit Haar- •etn en omgeving wordt namelijk in de gelegenheid gesteld het feestprogram ma zelf 8amen te stellen. Men kan dus verzoeknummers indienen, waaruit de dirigent een programma zal samenstel len waarmede iedereen content zal l'n'eirenen die het programma mede jii „„J, en stellen, moeten hun ver- ingediend bij de dirigent van 'L 0. de ls+e luitenant H. C. «.j. ten, Van Ghentkazerne, Toepaa, Rot terdam. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15228 V», Een oprecht bedroefde mr. Ten Bokkel hebben wij giste- ren gesproken. Bedroefd, om dat het Centrum Comité „Koningin nedag", waarvan hij voorzitter was, zichzelf heeft moeten ontbinden. JNu een kermis in de binnenstad onmoge lijk is, zit er voor het comité geen brood meer in en voor de Haarlem mers geen spelen. Met de heer Ten Bokkel zijn wij en zullen vele Haarlemmers bedroefd zijn. Bu na dertig jaar heeft het comité, waar aan zovele klinkende namen van man nen, die geheel belangeloos sjouwden om anderen plezier te bezorgen, ver bonden waren, zich letterlijk in het zweet des aanschijns uitgesloofd om de Koninginnedagviering in Haarlem, sinds 1949 met een feestelijke na sleep tot en met vijf mei, tot een uit bundig festijn te maken. Wij bewaren de beste herinneringen aan deze feesten, die altijd weer ge tuigden van durf en initiatief, van ge zonde improvisatie en vooral van on baatzuchtigheid, waar het er om ging de Haarlemmers te plezieren. Dat zal nu verleden tijd zijn, en wij kunnen ons vooralsnog niet voor stellen, hoe het in Haarlems cen trum tussen 30 april en 5 mei in de toekomst zal moeten toegaan. Het heeft niet veel zin na te kaarten en diep op de oorzaken in te gaan. Wij stellen alleen vast, dat het Phoenix- terrein nooit voor bebouwing bestemd had mogen worden. Het is naar onze mening onvergeeflijk, dat er in de binnenstad, die toch nog altijd het levend centrum van Haarlem is, geen terrein meer vrij is, waarop „ge ruchtmakende" evenementen georga niseerd kunnen worden. Dat geldt niet alleen voor de ker mis, doch evenzeer voor het circus. Het toeval wil, dat ook de heer Mul lens dezer dagen geklaagd heeft over het gebrek aan een centraal gelegen terrein in Haarlem. De kermis in het centrum zal dus Vrijwel zeker tot verdwijnen gedoemd zijn. Overigens hopen wij, dat het laatste woord nog niet ge sproken is. Misschien is dal laatste woord de „Grote Iwurl Markt". Het enige nummer, dat de dirigent naar eigen keuze op het programma plaatst, is het bekende sprookje „Pe ter en de Wolf" van Serge Prokofief. Voor de gesproken tekst heeft men zich van de medewerking verzekerd van Manus Willemse, de man, die het sprookje via de grammofoonplaat popu lair heeft gemaakt. Zoals inmiddels bekend, wordt de.di rectie gevoerd door luitenant Van Lun- schooten, die onlangs de majoor der mariniers Güsbert Nieuwland is opge volgd HU is in 1928 te 's Gravenhage geboren en was de laatste tien jaar als klarinettist bij de Koninklijke Militaire Kapel. Aan het Conservatorium te Den Haag studeerde hij intussen directie. In april van dit jaar werd hij benoemd tot dirigent van de stafmuziek te Para maribo, doch toen de dirigent-functie bjj de Marinierskapel vaceerde, sollici teerde hij daarnaar. En met succes. Het Marine Sanatorium Fonds werd in 1918 opgericht volgend jaar dus weer een jubileum f°f hulp en steun van de Marinegezinnen De uitgaven zijn uiteraard zeer hoog (het vorig jaar alleen al ƒ40.000), maar daarom is men des te dankbaarder, dat Haarlem in die onkosten op zo'n goede manier bijdraagt. De verwachtingen ten aan zien van de belangstelling zijn derhalve voor het komende concert hoog gespan nen. „Wü hadden er liever nog geen rucht baarheid aan gegeven, maar nu dat toch gebeurd is, moet ik zeggen, dat het Cen trum Comité „Koninginnedag" zichzelt met groot verdriet ontbonden heett." Aldus reageerde mr. J. A. P. C. ten Bokkel, voorzitter van het comité, op het met algemene stemmen genomen besluit van zijn bestuur om de activitei ten te staken. Na de moeilijkheden met de kermis op de Parklaan was er reeds sprake van dat er voor het comité niet veel anders op zou zitten dan het werk neer te leg gen. Gebrek aan een centraal gelegen en geschikte ruimte betekende, dat de kermis uit de binnenstad zou moeten verdwijnen. Geen kermis hield echter in, geen contanten voor het Centrum Co mité om feesten te organiseren. Welis waar moeten B. en W. van Haarlem nog preadvies uitbrengen over de ker- miskwestie, maar het ziet er naar uit, dat men ten deze niet veel illusies koes tert. Met de burgemeester en vele andere autoriteiten zijn de verschillende ker- misproblemen besproken, doch voor het comité was er tenslotte na rijp beraad geen andere uitwe~ dan het besluit om zichzelf te liquideren. Zie verder ons commentaar „Ver drietig besluit". Be organist Louk Nel is.sen uit Heem stede heeft het eerste concert gegeven op het nieuwe S-klaviersorgel van de Bonnewegkerk in de stad Luxemburg. Dit orgel is het derde, dat sedert 1954 in de stad Luxemburg onder advies van de Luxemburgse orgeldeskundige dr. Hubert Meyers werd gebouwd door Kemper uit Lübeck Advertentie B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor in beroep te gaan bij de Kroon tegen enkele punten in het streekplan Zuid-Kennemerland, zoals dat door Provinciale Staten is vastge steld. De weg voor super-regionaal ver keer langs de oostelijke rand van Schalkwijk, geprojecteerd in het streek plan, willen B. en W. langs de weste lijke rand van die toekomstige stads wijk. Zij menen namelijk dat het uit het zuiden komende verkeer de route via de Heemsteedse Dreef zal prefere ren, zodat zij een weg volgens hun door Provinciale Staten afgewe zen voorstel gewenst achten. In verband met het oost-westverkeer betreuren B. en W. het, dat in het streekplan niet op voldoende duidelijke wijze ruimte is gereserveerd voor een eventuele regionale verkeersweg ten zuiden van de agglomeratie Haarlem- Heemstede-Bloemendaal. De weg, aanslui tend op de Schipholweg, aan de zuidelij e rand van Haarlem, via de Spaarne- laan en de Spanjaardslaan in de rich ting Aerdenhout zal volgens het streek plan door een ruim profiel, parallelwe gen en ongelijkvloerse kruisingen een capaciteit krijgen om in het seizoen en op topdagen het drukke verkeer naar Zandvoort langs deze route af te wik kelen. B. en W. menen echter, dat die weg in de eerste plaats het karakter moet krijgen van een stadsrandweg, welke door middel van een groot aantal tappunten aansluiting zal moeten ge ven op de aansluitende woongebieden. Een tweeledige dienstbaarheid van de weg, zoals het streekplan aangeeft, moet op den duur leiden tot een on houdbare toestand. B. en W. van Haarlem betreuren het ook, dat aan net gebied ten oosten van de Mooie Hel een agrarische be stemming gegeven is. Zfj achten de functie van die waterplas als recrea tiegebied zeer belangrijk, zodat metter tijd een vergroting noodzakelijk zal ziin. In het streekplan is een doortrekken van de Orionweg ontworpen in de vorm van een wegbaan voor recreatieverkeer. B. en W. achten een nauwkeuriger aan duiding van die weg in het plan ge wenst in het belang van een goede ver binding tussen Haarlem-noord en Bloe- mendaal. Bovendien wordt er in het ontwerp-bezwaarschrift van B. en W. op gewezen, dat de regionale wegen ten zuid-westen van Bentveld en van de watertoren in Overveen naar een punt ter hoogte van de manege In Zandvoort niet in het vastgestelde streekplan zijn opgenomen. Aan de bezwaren welke de gemeen teraad van Zandvoort tegen het ont- werp-streekplan Kennemerland-Znid heeft ingediend, is op verschillende punten tegemoet gekomen. Het trace van de noordoostelijke randweg, de verbindingsweg van de Zandvoortse- laan met de Boulevard Barnaart. is in overeenstemming gebracht mot het geldende uitbreidingsplan. De toezeg ging is verkregen, dat tussen de Her man Heijermansweg en de Kennemer- weg in géén geval een ruimere bebou wing zal worden geëist, dan het uit breidingsplan thans toelaat. Het trace van de ontworpen weg voor superregio naal verkeer benoorden Bentveld is zo danig in noordelijke richting verscho ven, dat deze weg niet de Westerduin weg zal kruisen. De overige bezwaren van Zand voort zijn verworpen. Deze betroffen: 1. de verlangde verschuiving van de zuidelüke randweg tot aan het Noord oosterkanaal; 2. De verlangde uitbreiding van de bebouwing ten noorden van de spoor baan tot aan de „betonnen muur". 3. De noodzakelijk geachte aanleg van een weg langs de noordzijde van de spoorbaan en 4. De gevraagde doortrekking van de superregionale verkeersweg benoor den Bentveld over de trambaan tot aan de Herman Heijermansweg. Aan de raad wordt nu de vraag voorgesteld of hp tegen het streekplan in beroep zal gaan bij de Kroon. Het lijkt B. en W. ten aanzien van de pun ten 1, 3 en 4 niet noodzakelijk. Het is naar nun mening altijd mogelijk over deze wensen van de gemeente, die nog geenszins urgent zijn, nader met Gedeputeerde Staten in overleg te treden en in de toekomst een wijziging van het streekplan te bepleiten. Geheel anders ligt de situtaie ten aanzien van punt 2, de uitbreiding in noordoostelijke richting. Het is noodza kelijk, in verband met verdere bouw plannen van de woningbouwvereniging „Eendracht Maakt Macht" op korte termün een partieel uitbreidingsplan te ontwerpen voor dit gebied. Het ter plaatse geldende uitbreidingsplan is verouderd. In verband met de in dit partiële uitbreidingsplan te situeren wegen, scholen, winkels en dergelijke dient de ontwerper te weten tot waar deze bebouwing zich in de toekomst zal uitstrekken. Het zou een fundamen tele fout betekenen, indien daarbij de thans in het streekplan aangegeven be grenzingen van de bebouwing zouden worden aangehouden. Een verdere uitbreiding van de ge meente in noordoostelijke richting zal In de naaste toekomst onontkoombaar zijn. Te weinig is er naar de mening v#n B. en W. door de ontwerpers van het streekplan rekening mede genouden, dat de uitbreidingsmogelijkheden van Zandvoort in alle andere richtingen zijn geblokkeerd, door de aanwezigheid van het circuit, de golfbanen en het waterwingebied van de gemeente Am sterdam. Zij stellen daarom voor t.a.v. dat punt een bezwaarschrift te richten tot de Kroon. De gasten die buiten de grote bevol kingsconcentraties in het westen des lands wonen bezoeken Zandvoort van wege de aantrekkelijkheid als bad plaats. ZU komen uit gebieden die noch door ligging noch door verbinding op Zandvoort zijn georiënteerd. Deze groep gasten is kwalitatief belangrijker dan kwantitatief. Reeds eerder wordt in het rapport geconstateerd dat de gasten duurdere logiesgelegenheden zoe ken naarmate hun plaats van herkomst verder van Zandvoort is verwijderd. In de prognose wordt gesteld dat uit de door hun ligging min of meer op Zandvoort georiënteerde gebieden grote groepen gasten naar Zandvoort zullen blijven komen. Voor deze cate gorie behoeven geen grootse initiatie ven te worden genomen. Dit moet wel gebeuren ten aanzien van gasten uit niet of nauwelijks op Zandvoort georiën teerde gebieden. Veel en goed gerich te reclame zal gepaard moeten Kaan met verfijning van de accommodatie en van de mogelpkheden tot recreatie. Advertentie op het gebied van HEEMSTEDE, BINNENWEG 18, TEL. 3-80-80 ij hebben ter redactie te doen gehad met de honderden Haarlemmers, die de afge lopen veertien dagen logees in huis hadden. De regen viel behoudens de laatste opklaringen met bakken van de hemel, de stad was één grij ze massa van huizen en straten, en de honden vonden dat hondeweer te honds om er doorheen te trek ken. De weerslag van al die neer slag ondervinden wij in de besloten ruimte van vier muren, waarbin nen de telefoons aanhoudend rate len. Wij moeten luisteren naar ont moedigde huismoeders, die een paar dagen regen met hun kroost nog weten te verwerken, maar dan ten einde raad zijn. „Meneer", klaagde een toch vriendelijke vrouwenstem, „ik heb vier kinderen en nog drie logees thuis. Weet u niets meer, waar we heen kunnen? Ze hebben alle boe ken doorgewerkt, alle spelletjes gedaan en van verveling beginnen ze te vervelen". „Ja, ik weet er van mee te pra ten", heb ik haar geantwoord. „Ik heb ook een logee. Maar probeert u het eens met kaarten". „Tegen kaarten, dat prentenboek van de duivel, heb ik principieel bezwaar", zei de stem aan de an dere kant van de lijn. „Dan laat u dat principe voor één keer maar varen. Zolang ze in de hemel de principiële uitspraak van de almanakker als zou augus tus vol zonneschijn zijn negeren, hebt u vrij spel". Onder dit argument bezweek na. tuurlijk dat vrouwenhart en een dankbare en gerustgestelde stem verzekerde mij direct een spel kaarten te zullen kopen. Heel gauw heb ik die Haarlemse huismoeder uitgelegd, hoe je met „zwarte pie ten" kinderen heerlijk bezig kunt houden, en hoe je ze vooral met uren plezier een potje „liegen" kunt bezorgen. Reken maar, dat de kinderen in dat gezin fantastisch gelogen heb ben en zich met des duivels pren tenboek uitstekend hebben ver maakt. En onderwijl zongen zij „Onze Lieve Heertje, geef mooi weertje". Het zij hun van harte ge gund. Eén week augustus zon heb ben zij erdiend. Wij ook. oe het mogelijk is geweest, be grijpt u misschien niet, maar tussen die bellende huismoe ders door hebben wij de nodige clericale telefoontjes moeten ver werken. Iedereen in het getoogde kamp rekende er op, dat de maan dag van deze week de bisschop met milde hand benoemingsbrie ven door zijn diocees zou laten dwarrelen. Dies kwam de telefoon bij mij thuis reeds zaterdag en zon dag in werking en er werden op voorzichtige toon informaties inge wonnen, of de betrokken telefonant op de nominatie stond. Ik wist nog van niets en even voorzichtig be riep ik mij daarom op mijn ambts geheim. Maar 's maandags werd het echt een telefonadefeest. Van her en der wilden zeer-, wel- en gewone eer waarde heren, die geen episcopaal epistel hadden ontvangen, weten, wie er dan wel op de benoemings- lijst stonden. Helaas, de Nieuwe Gracht had gezwegen en de secre tarissen van het bisdom glimlach ten in alwetendheid. Misschien is het nu maandag zo ver. Nog twee nachtjes slapen. Dan zullen wij ter redactie gedul dig de telefoon opnemen en de (lange?) lijst voorlezen van dege nen, die hun koffers zullen moeten pakken om in hun nieuwe stand plaats onder nieuwe beminde gelo vigen te gaan werken. En wij zul len present zijn bij het afscheid. Dat journalistieke karwei houden wij in hoge ere. Het is per slot van zaken de grondslag geweest van iedere roomse krant. 5 ptM N1UI VctU In dit verband is het oordeel over het Zandvoortse hotel- en pensionapparaat niet gunstig. Een te groot gedeelte van de huidige capaciteit bestaat nog uit niet volwaardige, improvisorische be drijven. De luxe bedrijven zijn uiter aard op de best gesitueerde gasten gericht. Door de nivellering zal het aan tal goed gesitueerde Nederlandse gas ten echter afnemen, zodat deze bedrij ven primair afhankelijk zijn van de bui tenlandse gasten. In 1970 zullen de luxe bedrijven door plm. 3200 gasten worden bezocht en de eenvoudige bedrijven door plm. 12.000 gasten. Men rekent daarbij op een toename van 10 pet. voor de luxe bedrUven en van 15 pet voor de ander Daartoe zal de totale capaciteit met plm. 5 pet moeten worden verhoogd. Eén luxe-bedrijf met 125 bedden is voldoende. Daarnaast dient een 40 tal eenvoudige bedrijven met plm. 30 bedden te bestaan. De geringe ver meerdering van de totale capaciteit dient gepaard te gaan met verminde ring van het aantal bedrijven, met name door drastische beperking van het aantal randbedrijven. De kamerverhuurders hadden ln 1954 bij een capaciteit van 6.000 bedden 10.000 gasten met 300.000 overnachtingen; ln 1970 worden verwacht 11.300 kamerhuurders met 380.000 overnachtingen; de bed-capaciteit zal dan tot 7.000 moeten zijn gestegen. Ten aanzien van het dagbezoek wordt opgemerkt, dat bijna 60 pet van het dagbezoek op zon- en feestdagen plaats vindt. De overige bezoeken worden ge lijkelijk over de werkdagen verdeeld. Invoering van een vrije zaterdag zal veel mensen de kans geven een extra dag naar zee te gaan. Volledige invoe ring van de vijfdaagse werkweek zou het dagbezoek aan Zandvoort met 40 pet doen toenemen. In 1970 zal het aantal daggasten, afhankelijk van de weersomstandigheden, tussen 550.000 en 1.285.009 kunnen schommelen. Aan de uitvoerige beschouwing over het vreemdelingenverkeer ontle nen wij nog, dat van de buiten landers een groter gedeelte in het voor seizoen naar Zandvoort komt dan van de Nederlanders. In het hoogseizoen is deze verhouding omgekeerd, terwijl in september de percentages ongeveer gelijk zijn. Dat wil dus zeggen dat de bezoeken der buitenlanders beter over het gehele seizoen zijn verdeeld. De spreiding van hun overnachtingen is ten opzichte van de Nederlandse over nachtingen nog gunstiger, doordat on der hen minder gezinnen met kinderen zijn en ze in het algemeen beter zijn gesitueerd. Deze twee factoren maken hen minder afhankelijk van bepaalde vastgestelde vakanties. Het hotel-pensionbezoek van Duitsers nam van 1951 tot 1954 toe van 7 tot 56 pet, dat van de Nederlanders ver minderde van 49 tot 22 pet van het totaal. Het aantal Nederlandse gezinnen met kinderen is aanzienlijk teruggelopen, maar deze teruggang Is ruimscnoots opgeheven door toename van deze groep bü de Duitse gasten. Deze verschuiving bij de Duitsers is, gezien in het licht van het recente we- deroptreden van deze groep, heel be langrijk. Na een periode van herontdek king van Zandvoort door hoofdzakeliik buiten gezinsverband reizende Duitsers, begeven zich steeds meer Duitse ge zinnen naar dit vakantiegebied. Waar schijnlijk zal deze tendenz zich ln de toekomst ook nog enigermate doen Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Het Groot Badhuis te Zandvoort in 1826. Links de vuurtoren, welke omstreeks 1900 is afgebroken. Op de voorgrond een schelpenkar, vis- venters en rechts een badkoetsje met huif. gelden, maar door een toenemende In vloed der kamerverhuurderij in tegen gestelde zin worden beinvloed. Van de kamerhuurders kwam in 1954 82 pet uit Nederland (66 pet uit Amsterdam) en 18 pet uit Duitsland. De kamerhuurders komen overwe gend uit de middengroepen. De al gemene oorzaak hiervan is, dat de kamerverhuurder^ voor de laagste klasse te kostbaar is, terwijl de best gesitueerden zich een duurdere lo- giesvorm kunnen permitteren. In 1954 hadden de hotels en pensions een capaciteit van 1.250 bedden en boekten 59.000 overnachtingen; de kamerverhuurderjjen met 6.000 bedden 300.000 overnachtingen; de kampeerge- legenheden 5.600 „bedden" en 431.000 overnachtingen. Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Het nieuwe seizoen van exposities in de R.K. Leeszaal te Haarlem, welker opzet het is om de bezoe kers te confronteren met jong talent ofwel met kunstenaars uit de streek wier activiteit buiten de openbaarheid blijft, zet in met een serie exposanten die lid zijn van „De Acht". In deze, bij na twintig jaar bestaande vereniging krijgt de jonge kunstenaar zonder veel plichtplegingen zijn eerste kansen om in gemeenschap te werken. Men vindt er weinig rijpe, maar wel frisse en veelbelovende krachten. Velen van hen die nu naam hebben, kunnen terug denken aan het ongedwongen contact en de enthousiaste stemming van hun be ginperiode in De Acht. Meermalen is in dit blad op de onmisbaarheid van deze tekenclub als opvangcentrum en voor sortering gewezen. De eerste exposant heet Jo Klingers, een geboren Haarlemmer wiens lief hebberij voor tekenen door de schooljaren heen duidelijk is geweest. Hij heeft zijn opleiding gekregen aan de Amster damse Kunstnijverheidschool waar hij zich bekwaamde in de illustratie-klas onder Lex Metz, Ap Sok en de beeld houwer Joh. v. Zweden. Hoevelen die buiten de stad zijn opgeleid, hebben zich op hun nieuwe relatiekring gecon centreerd. Het is daarom altijd ver heugend als jonge krachten na hun op leiding elders terugkeren naar hun ge boorteplaats waar hun invloed als een verfrissing kan werken. Klingers is cum laude geslaagd en heeft zich na zijn militaire verplichtingen als illus trator in Haarlem gevestigd. Hij heeft opdrachten uitgevoerd voor de K.L.M., Philips, Haarlems Bloei, de Hoogovens en uiteraard voor uitgevers. Zijn werk zaamheid voor de drukpers is een bin ding te meer met de Leeszaal waar zijn werk een maand lang te bezich tigen is. De vakantie en daarmede ook het feestprogramma van de Haarlemse ka tholieke speeltuinen, loopt ten einde. Donderdag werd op het Sportterrein aan de Kleverlaan, de laatste gezamen lijke dag doorgebracht. Voor de komen de week hebben nog slechts enkele speel tuinen iets bijzonders op hun program ma staan. Zaterdag 31 augustus; „Overveen", feestmiddag voor de kleineren op de eigen tuin. Voor de kinderen van 7-14 jaar een wedstrijdmiddag op de speel tuin „Mariagaarde" aan de Wester gracht. Aanvang om 14.30 uur. „Mariagaarde", wedstrijdmiddag op de eigen tuin voor kinderen van 7-14 jaar. Aanvang om 14.30 uur. Zaterdag 7 september; „Mariagaar de", officiële sluiting van het vakantie seizoen. Feestprogramma. Toegang voor kinderen van 4-14 jaar. Van 24 augustus tot en met 22 sep tember wordt in de Vishal te Haarlem een tentoonstelling gehouden onder de titel: „Jan Sluyters en tijdgenoten", waarin werken bijeengebracht zijn van de schilders: Kees van Dongen, Leo Gestel, Jan Sluyters, Charley Toorop, Kees Verwey en Jan Wiegers,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3