Buitenlanders, Surinamers, Rijvers: nieuwe attracties in Ere Divisie De duurst betaalde spelerSchilder, voorlopig op reserve-bankje Dames van De Vliet niet rechtstreeks in finale Van Dam en Dame. 0 VOETBALCOMPETITIE START MORGEN DOS EN PSV HEBBEN VOOR VERRASSINGEN GEZORGD DE IDEALE FORMATIES WILLEM II wilde fc Debruickere terug Nederland nog op tweede plaats en ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 PAGINA 4 (Van onze sportredacteur) De dagen, waarin ons vaderlandse voetbalwereldje luidruchtig met de geldbuidel is gerammeld, lig gen al weer achter ons. De penningmeesters hebben Inmiddels de „schade" overzien of met welgevallen geconstateerd, dat de bankrekening een sprong in de goede richting heeft gemaakt. De elftalleiders hebben de zorgen, die de compositie van een zo sterk mogelijk team met zich meebrengt, althans in eerste aanleg achter de rug. De K.N.V.B. heeft voorts naarstig al wat er veranderd is, geregistreerd. Kortom, in de hoog ste regionen van de voetbalmaatschappij is alles ge regeld. Wat let ons dus om het startschot te lossen voor het nieuwe seizoen, voor de competitie die hier en daar vreugde zal brengen en in andere contreien onherroepelijk angst en vrees als het schrikbeeld, dat degradatie heet, onafwendbaar naderbjj komt. Voor lopig echter kent men die zorgen niet. Aller aandacht is nu nog gericht op hetgeen komen gaat en, dat mogen we wel vaststellen, de verwachtingen zijn hoog gespannen dit jaar. Vooral in de laatste maanden is er voldoende gebeurd, voornamelijk in de Ere Divisie, om de toeschouwers te kunnen vergasten op de nodige attracties. Tal van buitenlandse coryfeeën bijvoorbeeld doen morgen hun intrede in het Nederlandse voetbal. Klinkende namen als de Welshman Trevor Ford, de Duitser Seemann, de Italiaan Spikowski en de Noor Aarnseth zullen voortaan op de affiches prijken. Dan is er het debuut van enkele Hongaren, die in Nederland een nieuw vaderland gevonden hebben. Verder mag de massale invasie van prominente Surinamers niet uit het oog worden verloren en tenslotte natuurlijk de Nederlanders zelf. Rijvers is terug, De Munck en Schaap zijn verhuisd en gaat zo nog maar even door. Er is, wij vertelden het reeds, het nodige gebeurd en het publiek vaart er ongetwijfeld wel bij. Wellicht nog nooit te voren heeft een nieuwe competitie zoveel nieuwe gezichtspunten opgeleverd. En, wat van al dat gerammel met geldbuidels het merkwaardigste is? De man waarvoor dit seizoen het hoogste transferbedrag op tafel is gelegd, komt op het reserve-bankje te zit ten. Het is de ex-Volendammer Schilder, door Sparta aangekocht. Het is bijna niet te geloven, maar Sparta wist, toen het de penningmeester van Volendam een ton ter hand stelde, dat het Schilder niet direct nodig had en naar de reserves zou verwijzen. Russen oogsten nog meer schaaktriomf Europese roeikampioenschappen Om de bridgetitel Klingers in finale voor kano-titel Coppi weer in actie Jaar na hoedjes-Nina: EngelandRusland in Londen ahcdefgh. abcdefgh. Zeiltitel 5-0-5 Zwaar weer werpt alle Nederlanders uit de strijd NederlandOostenrijk Onenigheid over de scheidsrechter Van Houwelingen en Buis naar Leipzig Oudheidkundige vondst in Irak ïpetë K eir Nnte Kr Als ge nu, aan de vooravond van de competitie, overziet, wat er in de Ere Divisie zoal op de transfermarkt is ge beurd, komt ge tot merkwaardige ont dekkingen. De contrasten zijn opval lend groot. Dat Feijenoord nog eens fiks in de buidel zou tasten was te voorzien. Feijenoord, de goudmijn van het hui dige Nederlandse voetbal, heeft slechts één devies: een elftal brengen, dat niet alleen sterk is, maar bovendien zo veel virtuositeit bezit, dat het de tien duizenden op de tribunes vaak in ver voering brengt en duslokt voor de volgende keer, Feijenoords faam is wijd en zijd verbreid. Als het thuis speelt.rij- den er extra-treinen en ze zijn altijd stampvol. Met bussen vol komen de toe schouwers uit Gelderland, Utrecht, Noord-Brabant en Zeeland. Feijenoord heeft het begrepen. Als er goed voetbal te zien is, komen de mensen vanzelf. Vandaar ook dat de Rotterdamse sta- dionplOeg prompt in actie kwam toen uit Frankrijk vernomen werd, dat Rij vers' verbintenis met Saint Etienne af liep. Vandaar ook dat Feijenoord al heel vroeg in het jaar beslag legde op de balgoochelaar uit de Achterhoek, de jonge Meljers. PSV en DOS: surprises En toch, Feijenoord heeft deze keer niet voor de grtste verrassing ge zorgd. Die eer komt toe aan DOS, dat iedereen verstomd deed staan toen het bijna een ton neerlegde voor de vijfen- dertigjarige De Munck. Dat Fortuna zijn doelman liet gaan al leverde de transfer dan ook een lieve duit op heeft trouwens ook menigeen verwon derd. Fortuna zorgde overigens meteen voor een compensatie. Het had de zeker niet onbekwame Belski als reserve ach ter de hand en het legde bovendien beslag op de doelman van het ama teur-elftal, Gijzel. Trouwens ook PSV heeft zich deze keer niet onbetuigd gelaten. Trevor Ford kwam en dat bracht de nodige sensatie. Op een min der opvallende wijze legde de Eindho- nse club beslag op nog twee veelbe lovende talenten. Het vond voor Steiger een waardige opvolger in Bekkering ('t Gooi) en verder kwam Kruiver (KFC), speler van het Neder lands B-elftal en nu ook kandidaat voor de oranje trui, de aanvalslinie verster ken. Die laatste transfer had overigens heel wat voeten in de aarde, omdat Ajax ook recht meende te hebben op de jongeman. De KNVB erkent echter geen voor-overeenkomsten en zo zat de lands kampioen er voor de tweede keer (Sal) naast in een kort tijdsbestek. Rel om Van Wissen Bjjna nog heeft PSV voor een nieuwe sensatie gezorgd. Een overeenkomst met MW over de transfer van Van Wissen de ontdekking van het vorige seizoen leek nog slechts een kwestie van dagen. De zaak is echter geëindigd in een onverkwikkelijke ge schiedenis. Van Wissen wilde wat graag. HU had een nieuwe baan gekre gen in Eindhoven. Alles stuitte af op het door MW gevraagde bedrag en het trieste gevolg is nu, dat Van Wissen misschien een heel seizoen niet zal spe len. HU heeft bedankt als lid van MW. De hoop op een compromis is echter nog niet opgegeven. Om even in het Limburgse land te blijven: opmerkelijk is het hoe rustig de transfertjjd er verliep. Feitelijk kwam er geen enkele aankoop van for maat tot stand. Fortuna liet De Munck (DOS), Voncken (Leeuwarden), Din- gena (Alkmaar), Van 't Hoofd (Sit- tardia) en Looman (MW) vertrekken. Manager Adriaans haalde Gijzel (Mau- rits, Weber (Alemannia, Aken), Jongen (Roda Sport), Couwenberg (MW( en de Surinamers Eliazer, Rudge en Green in het groen-witte kamp binnen. VVV was helemaal niet van plan in de beurs te tasten. Perslot van rekening was het vorig jaar voor Wilkes een lieve duit betaald. Maar er kwamen enkele buitenkansjes en toen kon de Venlose ploeg moeilijk weigeren. De voorhoe de kon een versterking wel gebruiken en die kwam nu met Spikowski (Cata nia, Sicilië), Erkens (Sittardia) en als amateurs de Noor Aarnseth en de Su rinamers Kogeldans en Zorgvliet. Ra pid JC. zag Adang, Stroucken en Bar- wasser naar Sittardia vertrekken en trok op zijn beurt Brull (Sittardia), Hol- link (Helmondia). Wierrix en Van Dijk (Wilhelmina) en de Duitser Kalz (Vic toria Alsdorff) aan. Bij MW ging Cou wenberg, maar kwamen Looman (Fortu na), de Hongaar Laszlo en de amateur Grootaers (Verviers), een in Maastricht wonende Belg. Romantiek in Enschede Een van de clubs, die weten in wel ke hoek de romantiek van het be taalde voetbal gezocht moet worden, is Enschede. De Twentse ploeg wordt bepaald met ..zakeninstinct" geleld RIJVERS Hoewel vrijwel alle clubs ln de Ere-Divisie voor enkele plaatsen in hun elftal twee of meer gelijk waardige krachten hebben, bezit ten zij nu aan de vooravond van de competitie op papier toch wel een elftal, dat als de „ideale formatie" wordt beschouwd. Wij laten ze hier volgen. ADO: Kok; Van Rosmalen en Hu- guenin; W. Timmermans, Jans en Jansen; Vreken, Th. Timmer mans, Schuurman, Clavan en Rijnvis. Ajax: Pieters Graafland; Van Mou- rik en Geelhuizen; Van Ham, Anderiesen en Feldmann; Ouder- land, v. d. Kuil, Bleyenberg, Snoeks en Schmidt. Amsterdam; Visser; Mesman en Boskamp; Corbran, Van Houten en De Rubber; Kick, Vonhoff, Schenkel, Smit en Tolmeijer. Blauw Wit: Van Raalte; v. d. Klink en Klokkenbrink; Engelander, Goedhart en Althof; Koers, Dahrs, Koekebakker, Rijkaard en Spa- rendam. BW: Saris; Kerssens en Johnson; Burgerhof, Westbroek en Van Hintum; v. d. Gaag, Van Beur den, Van Roessel, Van Overbeek en Heijnaans. DOS: De Munck; Westphaal en Ockhuizen; Temming, Kraay en Visser; v. d. Bogert, Krommert, Lammers, v. d. Linden en Lui ten. FlinkwUk: v. d. Schilden; Gade mans en Theeuwis; Kreijermaat, Mijnals on Hilgers; Morbach. Westers, De Jongh, Van Beek en Mees. Enschede: v. d. Wint; Busschers en Odenthal; Fröhlich, Weustink en Schaap; Beres, Voges, Seemann, Lenstra en Fottner. Feijenoord: Onderstal; Veldhoen en Osterholt; Steenbergen, Van Woerden en Bak; Meijers, Rij vers, v. d. Gijp, Schouten en Moulijn. Fortuna: Belski; Dormans en We ber; Pieneman, v. d. Hart en No- termans; Angenent. Jongen, Ap pel, Ravestein en Carlier. GVAV: Roffel; Alting en Buist; v. d. Hoeven, Benninga en Fran sen; La Crois, Kuiper, Kruger, De Grooth en Hardenbol. MW: Vrijhof; Stevens en Verdon- schot; Van Dijk, Van Bun en Hecht; Coenen, Toennaer, Loo man, Rutten en Ummels. NAC: Goedhart; Van Helden en Storimans; v. d. Braak, Kuys en v. d. Hoven; Overbeeke, Lam- brechts, Canjels, Luyten en Bouwmeester. NOAD: Huysman; Loose en Eb bing; Schuyer, Walhout en Rom- bout; Hol, Kentie, Meijer, Van Osch en Louer. PSV: Bekkering; Heerschop en Rensen; 3russelers, Wiersma en Van Tuyl; Dillen, Kruiver, Ford, v. d. Heuvel en Fransen. Rapid JC: Cox; Brull en Mom- mertz; Strolenberg, Smeets en Schaffrath; Janssen, Bisschops, Van Melis, Hollink en Kalz. Sparta: Van Dijk; Visser en Schop; Verhoeven, Terlouw en De Ko ning; Van Ede, Geel, v. d. Gijp. Bosselaar en De Vries. VVV: Swinkels, Lamberts en Steegh; Teewen, v. d. Hurk en Klaassens; Kogeldans, Spikows ki, Wilkes, Erkens en Seelen. VAN WISSEN en zorgt telkens wel voor de een of andere verrassing. Het begon met de stunt-Lenstra en ziet, hier, het jong ste vervolg. Van Rot Weisz uit Essen kwamen de Duitsers Seemann en Fottner. Voor de „oude" Schaap had den de oostelijken ook een plaatsje en verder werd de Hongaar Beres binnengehaald. Enschede legde ook nog beslag op de jeugdige Brouwer (PEC), maar over de transfersom is plotseling een geschil gerezen. Niet onvermeld mag eveneens blijven dat de enige noordelijke formatie in de Ere Divisie, GVAV, nu ook op de transfermarkt is verschenen. Van Velocitas kocht men Kuiper en Frans- sen en van het Dordtse Emma Van de Hoeven en Hardenbol. De buitenbeentjes Dat wij op het feit, dat GVAV nu ook is begonnen met het aantrekken van spelers even de nadruk hebben gelegd, komt omdat de Groningse club tot dit seizoen tot weinigen behoorde, die zo lang mogelijk op eigen krachten wilde bouwen. Nu is NAC, met aan het hoofd de gedegen spelkenner Rat Verlegh, overgebleven als een der buitenbeentjes van de Ere Divisie. „Wij doen niet mee aan het binnenhalen van sterren", zegt men in het Bredase kamp. Geen enkele transfer wordt er dan ook uit die hoek gemeld. NAC heeft alleen drie ama teurs van buurtclubs aangetrokken en zoiets is niet kostbaar. NAC heeft in tussen gezelschap gekregen. ADO en Blauw Wit, de nieuwelingen in de hoog ste klasse, zijn ook niet op de transfer markt gesignaleerd. Zij gaan de com petitie in met de formaties, die in het vorige seizoen beslag hebben gelegd op het kampioenschap en zo de promo tie hebben bewerkstelligd. Blauw Wit heeft één gokje geprobeerd. Het had wel interesse voor de middenvoor van het Nederlands B-elftal, de Volendam- mer Tol. Volendam was nogal prijzig, vond Blauw Wit en het trok zich schie lijk terug. Ajax. de landskampioen, is wij vertelde het reeds nogal onfortuin lijk geweest met het aantrekken van nieuwe spelers. De rood-witte hoofdste delingen moesten vervangers zoeken voor Van Dijk, Bakker en Michels. Het oog was gevallen op Sal en Kruiver en die keus leek niet slecht. Toen volgden de tegenslagen met als gevolg, dat Ajax op het laatste moment opnieuw op pad moest. Zij introduceren thans Snoeks (Stormvogels), Feldmann (Enschede) en Van Ham (Zeeburgia). Amsterdam heeft deze keer uitsluitend uitgekeken naar versterking van de voorhoede. Twee schutters van formaat zullen de aanvalslinie van De Zwarte Schapen een ander aanzien moeten geven: Klaas Smit (Alkmaar) en Schenkel (De Volewijckers). TREVOR FORD „Ik wil 15.000 gulden per jaar om naar Nederland terug te gaan", zo ver telde Debruickere de naar Australië geëmigreerde oud-international van Willem II dezer dagen. „Ik heb tele fonisch contact gehad met officials van Willem II en ze hebben me een aantal telegrammen gestuurd. Ik stond ruim een week geleden zo ongeveer klaar om naar Nederland te vertrekken, maar toen werd me verteld dat ik niet meer dan 7.500 gulden per jaar kon krijgen. Voor dat geld wil ik Australië niet verlaten". „Denk niet dat ik Australië vaar wel wil zeggen", vertelde Debruickere. „Ik voel me hier erg gelukkig. Ik heb mijn eigen huis, een auto, en een goede baan bjj een verzekeringsmaatschap- PU"- Debruickere is inmiddels ook al Australisch international geworden. Hjj speelde mee tegen China, een wedstrijd die door Australië met 21 gewonnen werd en waarin Debruickere één doel punt maakte. Ook heeft h\j de staat Victoria vertegenwoordigd in negen wedstrijden tegen Australische deelsta ten. Te Wenen wordt momenteel een schaaktoernooi om het Europees kam pioenschap voor landenteams gehou den. Rusland won in de eerste ronde van Tsjechoslowakije met 8t4-l%, De wedstrij d J oegoslaviëWest-Duitsland eindigde in een overwinning van 6i voor Joegoslavië. In de tweede ronde kwamen West Duitsland en Rusland tegen elkaar uit. De stand is 7—2 (één afgebroken par tij) in het voordeel van Rusland. In de wedstrijd Joegoslavië-Tsjechoslowa- küe heeft Tsjechoslowakije met 4H-3% de leiding. Twee partijen werden afgebro ken. „Jullie beschouwen het maar als een oefenbaan", had de Nederlandse ploeg- leidster, mej. mr. F. Ie Cosqu'ino de Bussy, tegen de dubbel vier van De Vliet gezegd voordat de Leidse stu dentjes vrüdagavond aan de start kwa men in de voorwedstrijd. De Neder landse meisjes hielden zich aan dit ad vies. ZU kwamen in de laatste voor- wedstrijd uit tegen Hongarije en Polen en hoewel zij op de laatste plaats ein digden wettigden het verloop van de strijd en de tUd van 8 min. 37 sec. Duitsland en Frankrijk bleven daar beneden het vertrouwen, dat de ploeg zich vandaag in de finale zal roeien. De race was veruit de beste van het schamele aantal van vier, waarmee de Europese roeikampioenschappen voor dames begonnen. Al vrij snel na de start werd het duidelijk, dat de Hongaarse dames de voorwedstrijd zou gaan winnen. Na 200 meter hadden zij reeds een Voorsprong van een letigte voor De Vliet en Polen, die boord aan boord om de tweede plaats streden. Halverwege was er vrijwel nog geen verandering in de situatie gekomen, tot dat de Poolsen met een verwoede eind spurt de oranjeploeg achter zich lie ten. Hongarije won met iets meer dan een lengte voorsprong op Polen. De Russische titeihoudsters, de ploeg van Krasnoje Znamja uit Moskou, had den in de eerste voorwedstrijd een in drukwekkend staaltje van haar hard heid gegeven. Tot grote verrassing had de Duitse ploeg na 500 meter de lei ding voor de Russinnen. Maar met een tussenspurt van 42 slagen per minuut namen de laatsten de kop over en wonnen uiteindelijk in 3 min. 26,5 sec. MEIJERS In het toernooi om het Europees brid- gekampioenschap voor heren heeft Oos tenrijk door een overwinning op Zwe den de leiding in het klassement na vUf ronden behouden. Het heeft thans 10 winstpunten. Daarna volgt Neder land met 9 winstpunten. Onze landge noten zegevierden over de Libanon met 66 tegen 51 matchpunten. Italië, Engeland en Frankrijk delen de derde plaats in het klassement met elk 8 winstpunten. De resultaten van de vijfde ronde waren: DenemarkenItalië 4463. Finland gelijk met België 5055. Ier landDuitsland 5850, LibanonNeder land 5166. NoorwegenEngeland 32 51. ZwedenOostenrijk 3541. Polen Frankrijk 4576. IJsland gelijk met Zwitserland 6566. Bi] de dames waren de uitslagen: Denemarken-Finland 69-25, Zwitserland- Frankrijk 56-54 (gelijk), Noorwegen- Engeland 72-39, Ierland-Zweden 48-38, Nederland-Duitsland 50-44, België-Oos- tenrijk 54-52 (gelijk). Op de Gentse watersportbaan, voor het eerst gebruikt in 1955 ter gelegen heid van de Europese roeikampioen schappen, zijn gisteren bü ideaal weer de Europese kano-kampioenscahappen begonnen, met deelneming uit 17 lan den. De landen achter het IJzeren Gor dijn zijn met houders van tien Olym pische medailles sterk vertegenwoor digd. De Oostduitsers zijn om on bekende redenen niet opgekomen. De Nederlanders Beunder en De Nier werden in de k-1 500 meter klas se al in de series uitgeschakeld. Zij werden vierde. In de k-1 1.000 meter klasse werd Geurts, door een vijfde plaats in zijn serie eveneens uitgescha keld. Beter verging het Klingers, wiens derde plaats in de serie voldoende was voor kwalificatie voor de finale. In de k-2 1.000 meter werden beide Nederlandse koppels in de series uit geschakeld. Bunder-De Nier werden vier de in een serie met zes koppels en Bobeldijk-Bunschoten vijfde in een se rie met zeven. Coppi heeft donderdag zijn eerste wedstrijd gereden na de ernstige val, die hij in maart j.l. maakte en waarbij hU voor de tweede keer een heupbeen brak. Coppi startte op het circuit van Avezzano in de Arbruzzen in een om nium. In een wedstrijd over 34 km. eindigde hij als zevende en in een sprint wedstrijd klasseerde hij zich als vijfde. De camnionissimo was zeer te vreden over zijn prestaties. ,,Ik maak mij geen illusies", aldus Coppi. ..maar ik zou niet graag mijn carrière heb ben afgesloten met een ongeluk". met een straatlengte voor Roemenië, dat de overmoedige Duitse meisjes voor bij was gegaan. De beide voorwedstnjden In het skiff nummer hebben enig houvast gegeven omtrent de krachtsverhoudingen. De fors gebouwde Emilia Mukhina, opvolg ster van Rosa Chumakova, kwam, zag en overwon. Zij, die overwonnen werd, was niemand minder dan de Roemeense Florica Ghiuzelea. Bijna vier lengten bleef zij op de met een krachtige, korte mannenslag roeiende Russische achter. Na de tragi-komische geschiedenis van „hoedjes"-Nina Ponomareva, waardoor een jaar geleden de atletiek wedstrijd Groot-BrittanniëRusland ls geannuleerd, is er dan toch vrijdag avond in het imposante White Cityta- dion te Londen voor ruim 40.Ö00 toe schouwers een begin gemaakt met de „wedstrijd van het jaar". De Engelman Pirie, de wereldre cordhouder op de 5000 meter, won de ze afstand in 13 min. 58.6 sec. en ver sloeg niet de Russische comingman Bolotnikov, maar zijn landgenoot Ibbot- son, de snelste man ter wereld op de mijl, die in 14 min. 00.4 sec. als twee de finishte. Bolotnikov werd derde en Chernjavsky vierde. De 5000 meter bracht niet de enige dubbele overwinning van de Britten. Ook op de 400 meter viel een grote verrassing te noteren. Higgins en Salis bury bedwongen respectievelijk in 47.3 en 47.7 sec. de Rus Ignatyev, Euro pees recordhouder op deze afstand. Op de loopnummers hebben de Rus sische heren trouwens teleurgesteld, ondanks een dubbele zege op de 100 meter door Bartenev in 10.7 en Toka- rev in 10.8 sec. Van de zeven loopnum mers wonnen de Engelsen er vier. Zij stonden na zes onderdelen met 36 te gen 30 punten voor. De Russen hand haafden wel hun suprematie op de technische nummers en dat heeft op deze eerste dag de doorslag gegeven in het puntenklassement. Ellis zorgde echter voor een verras sing bij het kogelslingeren. Hij werd niet alleen met 62.71 meter tweede voor de Rus Samotsvetov, doch verbe terde hiermede tevens het Britse re cord. Een goede overwinning boekte Wood op de 1500 meter voor de Rus Pi pine. Hewson kwam hinkend als vier de over de eindstreep. Bij de dames waren de Russinnen oppermachtig. Vooral op de werpnum- mers bleven de Engelse meisjes ver achter en werd een onderlinge Russi sche strijd uitgevochten. Probleem No. 67 van T. Salamanca Wit geeft in 2 zetten mat. s\'.'V Pd4. Een toegevoegd mat en twee mat- veranderingen. Wit: Dr. Taube; Zwart: Finotti. 1. e4 e5 2. Pf3 Pf6 3. Pe5: d6 4. Pf3 Pe4: 5. De2 De7 6. d3 Pf6 7. Lg5 Le6 8. Pc3 Pbd 7 9. d4 d5. Beter was hier h6 geweest om na Lf4 met Pdö en na Lh4 met g5 te vervolgen. 10. 0-0-0 c6. Daar zwart lang wilde rocheren, had deze zet niet moeten geschieden daar de rochadestelling hier ernstig door wordt verzwakt. 11. Kbl h6 12. L£4! 0-0-0 13. Da6! Ph5? Relatief het beste was nog geweest: 13. Db4 14. Da7: Ld6 15. a3 Db6, nu is het uit! 14. Dc6:t!l Merkwaardig dat de eenvoudigste din gen zo vaak over het hoofd gezien wor den. 14. bc6: 15. La6 mat. Probleem No. 68 van K. A. K. Larsen Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Kc7 Dc8 Ta5 Td6 Lbl Ld4 Pb5 Pc6, pionnen e3 f3 g3. Zwart: Kf5 Dh3 Tc2 Te6 Lf4 Pe2 Pd7, pionnen b3 f7 g5 g6. Oplossing prijsprobleem augustus, probleem No. 61 van A. Bottacchl: 1. Pf4! De thematische varianten zijn: De4f 2. Le6; Dc6t 2. Ld7: Da8t 2. Lc8 met mat. Na loting is de maandprijs gewon nen door de heer M. J. Heyselaar te Amsterdam-Z. Oplossing probleem No. 65 van F. Kovacs: 2. Lc8l dreigt Tg5 mat. Op Le6 volgt d7 mat. Oplossing probleem No. 66 van T. Kardos: 1, g5! In het voorspel zien we: g-paard speelt 2. Pf4; e3 2. Ld5. Na de sleutel- zet: Kf5: 2. Dd7; g-paard speelt 2. Te5; e3 2. Tf6; a-paard speelt 2. Dc8; c4 2. Wit: Kbl Dd3 Tc7 Th6 LcB Pd5, pionnen b5 c4 g2. Zwart: Kd6 Dg6 Lal Lh5 Pd8, pion nen b2 b6 e5 g3 g4. Correspondentie betreffende de schaak rubriek te zenden aan A. Perquin, Marnixkade 104, Amsterdam-C. Probleem voor geoefende oplossers No. 2236 van Schiedam SWl"kels Het zeer mooie eindspel geeft dit vraag stuk dubbele waarde. Probleem voor beginners No. 476 van G. J. Ritzen te Eygelshoven Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 sept. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2229 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam Wit speelt naar: 1, 7, 33, 39, 30, 10, 43, 26, 10, 4, zl4, 31. z21A, 26, z27, 3, Zl9, 9. z32, 4, A 19, 27, z23, 38, z28, 27, z33. 43 en wint. Bijzonder fraai van stand en ontleding. Wit begint en wint: oplossingen van de nummers 475 en 476 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 sept. a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van No. 472 van H. J. H. W. Vrlnten te Weert 42—38, 32x45, aardige meerslag, 2621, 28x50, 21x3, 25x34, 3x6 en wint. Na de eerste verrassing loopt het van zelf. Een leuk en gaaf stukje. 1IET PARTIJSPEL OP HOOG NIVEAU Uit de serie meesterpartijen van het toernooi om het wereldkampioenschap 1056 kozen we de meest belangrijke par tij nl. die tussen de beide rivalen Kei ler en Deslauriers, die in de SSte ronde gespeeld werd. Hoewel de opening een levendige par tij deed verwachten werd toch vrij spoe dig tot vereenvoudiging overgegaan en werd het een voorzichtig aftasten naar elkanders plannen en mogelijkheden. Iedere aanval werd ln de kiem gesmoord en zo kon het niet uitblijven dat het tenslotte een puntenverdeling werd. Hoe dat gebeurde ziet men uit de volgende notatie. D. wit - K. Zwart: 1. 34—29 19—23; 2. 40—34 14—19; 3. 45—40 10—14; 4. 33—28 17—22: 5. 28x17 11x22; 6. 50—45 6—11; 7. 38—33 1—6; 8. 42—38 5—10; 9. 47—42 11—17; 10. 29—24 20x29; 11. 33x24 19x30; 12. 34x25 7—11; 13. 31—27 22x31; 14. 36x27 17—21; 15. 39—33 21—26; 16. 44—39 11—17; 17. 27—21 16x27; 18. 32x21 14—19; 19. 35—30 10—14; 20. 30—24 19x30; 21. 25x34 17—22; 22. 21—16 14—19; 23 41—36 15—20 24. 37—31 26x37; 25. 42x31 27; 26. 4641 6—11- 27. 4137 1217; 28. 81—26 914; 29. 3429 23x34; 30. 40x29 2025 31. 37—32 4—111- 32. 49—44 7—12; 33. 16x7 12x1; 34. 36—3l" 19—23; 35. 44—40 23x34 36. 40x29 14—19- 37. 45-40 3—9; 38. 40—35 19—24; 39. 29x20 25x14; 40. 32—27 14—19; 41. 35—30 9—14; 42. 30—25 1—7; 43. 39—34 19—23; 44. 43—39 10—15; 45. 34—30 13—19; 46. 30—24 19x30; 47. 25x34 8—13; 48. 48—43 14—19; 49. 34—29 23x34; 50. 39x30 7—11; 51. 33—29 22—28; 52. 38—32 28x37; 53. 31x42 17—22; 54. 42—38 22x31; 55. 26x37 11—16; 56. 43—39 18—22; 57. 29—23 19x28 58. 38—32 22—27; 59. 32x23 16—21; 60. 30—24 2126 remise. Een tamme partij nietwaar? Maar wie ziet ergens een gaatje in de solide verde digingen? Vrijdag zijn bij La Baule, een plaats je gelegen bij de monding van de Loi re, de zeilwedstrijden om het wereld kampioenschap in de 5-0-5 klasse begon nen. Voor de eerste race verschenen 75 boten uit 16 landen aan de start. Fraai zeilweer is het op deze eerste dag niet geweest. Er stonden hoge gol ven en de windkracht was 11 tot 12 meter per seconde. Vele boten liepen dan ook averij op. Slechts 33 boten be reikten de finish. De Nederlandse deelnemers behoorden tot de slachtoffers van het zware weer. Boeschoten bezette na de eerste helft de derde positie, doch door een breuk in het roerblad moest hij de strijd sta ken. Ook de boot van de gebroeders van Geffen liep schade op en het jacht van onze landgenoot Boerman sloeg om. De Deen Elvstroem won de race voor de Fransman Cornu. De vakantie is al weer bijna op. Het lijkt wel een zuurtje, dat is óók zo weg. Moed houden maar en nog één weekje plezier. De oplossing van de vorige puzzle was zó: Horizontaai: 2 beker; 4. Rosa; 6. ste kel; 7. baas; 8. krat: 9. noemer; 11. ever; 12. steen. Verticaal: 1. trombone; 2. basis; 3. elk; 5. platform; 8. koren; 10. ent. De prijswinnaars: le prjjs: George Brunsmann, Klever laan 111, Bloemendaal. 2e prijs: Adri v. d. Hulst, Graaf Floris- laan 25, Vogelenzang. 3e prijs: Nellie Duivenvoorden, Zilker- duinweg 46, Zilk (bij Hillegom). Nieuwe oplossingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In linker bovenhoek schrijven: „Kinderprijsvraag". De wedstrijd Luxemburg-Nederland, voor de voorronden van het toernooi "et wereldkampioenschap voetbal 1958, zal worden geleid door de Engel- se scheidsrechter Murdoch. Grens rechters zijn de Britten McCabe en Hor ner. De beslissing welke arbiter en wel ke grensrechters Nederland-Oostenrijk zullen leiden, is nog niet gevallen. De K.N.V.B. staat op het standpunt, dat een Engels trio voor deze ontmoeting, die op 25 september te Amsterdam wordt gespeeld, moet worden uitge nodigd. De Oostenrijkse voetbalbond wenst, dat een voordracht wordt opge maakt met drie landen, waarna, in over leg, zal worden bepaald van welke na tionaliteit de scheidsrechter en de grens rechters zullen zijn. De sportcommissie van de K.N.W.U. heeft Buis (Haarlem) en Van Houwe lingen (Sassenheim) definitief inge schreven -'oor het Europese criterium voor amateurs achter motoren, dat van 17 tot 22 september te Leipzig wordt gehouden. Als gangmaker van Buis zal fungeren De Graaf en als gangmaker van Van Houwelingen, Van der Stuyft. Renners en gangmakers zullen tot de wedstrijden in Leipzig dagelijks op de baan van het Olympisch Stadion trainen. Een Deense expeditie heeft ln de vlakte van Dokan, in Irak, resten ont dekt van een nederzetting van Hui-rieten, die uit de jaren 2.000 tot 1.500 voor Christus dateren. De voornaamste vond sten zijn een tempel en 131 kleitafel- tjes, waarop brieven en een wetboek geschreven staan. Uit het wetboek blijkt, dat de sociale omstandigheden waarin deze Hurrieten leefden geleken op de oud-testamentische. In het Oude Testament wordt mel ding gemaakt van een stam der Horie- ten (grotbewoners). Van deze stam wordt wel aangenomen dat zij voor 2.000 jaar voor Christus uit de Koer dische bergen naar Syrië en Palestina is gekomen. De beschaving van de Hur rieten had grote invloed in het Midden- Oosten. Onder de resten van de Hurrieten- nederzettingen zijn nog oudere bescha- vingsresten ontdekt, die tot 5.000 jaar voor Christus teruggaan. De Deense expeditie, onder leiding van prof. Harald Ingholt, heeft snel moeten werken, aangezien de streek waar de vondsten zijn gedaan deel uit maakt van een groot bevloeiingsplaj» en volgend jaar onder water komt staan. te E>e fe; 'eend, de v^Stuuil Ven> ivo;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4