Jeugdcriminaliteit in Amerika neemt steeds ernstiger vormen aan W ettelijke Vakantieregeling Circus Mullens komt weer in Haarlem Jonge Amerikanen plegen moorden met een enorm cynisme najaarsmodellen W0LLANA" Vraag Antwoord Van horen en zien gesproken M Klassiek programma met Amerikaans variété en katholieke Huishoud school hoeft geen boete te betalen GROEN Co. GEERT HOOGEVEEN ZI7LWEG 26 - Tel. 17296 - 16270 2ATERDXG 24 AUGUSTUS 1957 PAGINA 5 (Van onze New Yorkse correspondente) 0 Wangs stapte ik in een bijna lege bus en kwam schuin achter een New York heeft een politiemacht van 24.000 man, maar de politie- zestienjarige jongen te zitten, die duidelijk waarneembaar geestelijk commissaris heeft sedert geruime tijd geklaagd dat dit 5000 man te wei- gestoord was. Hij maakte dreigende gebaren tegen mij en een andere nig is. (Rome, met een bevolking van 1.800.000 zielen heeft een totale i s$agier, maar zijn gedrag werd normaler naarmate de bus volliep. Toen politiebewaking van 20.000 man, vergelijkt u dit eens met New York, .'{tegelijk met mij opstond om uit te stappen, werd een ogenblik in zijn dat 8.500.000 inwoners heeft). Kort na bovenvermelde ervaring werden teterzak het gevaarlijkste mes dat ik ooit heb gezien zichtbaar: het staal in een week in New York door jongens van 14 tot 18 jaar drie moorden >|5S zeer dun, aan twee kanten geslepen en in een spitse punt toelopend, gepleegd, bovendien werden in dezelfde week verscheidene steekgevechten 0 zocht tevergeefs een agent om het feit te melden, maar er was in de door jongens van dezelfde leeftijd geleverd. Middellijke omgeving geen politie te bekennen. te Vereniging voor handenarbeid Algemene vergadering °I> 31 augustus in St. Bavo ten teh; r CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC Oliebranders Geschikt terrein? Vergadering K.V.O.B. Nieuwe collectie gebreide Bij aankoop WOL gratis patroon en onderricht De gehele dag geopend. 99 TEMPELIERSSTRAAT Ziet onze etalages Nieuwe Overste bij Broeders van Nagtzaamplein Nieuwe proscenium in de Concertzaal PREFECT CONSUL - ZEPHYR - ZODIAC - THAMES Naar Nieuw-Guinea of Suriname De situatie in Engeland Alexander Uninsky T .V .-projectie „R.-k. Armenkamer" Kapperscursus Huurkwestie .Wanneer de raad met het betreffende »t.?rs'el accoord gaat, h oeft het be te11"' van de Stichting R.K.Huishoud- -Industrieschool niet de boete van v a®00,- aan de gemeente Haarlem te ,®talen, die het verschuldigd is om- «3 het niet tijdig de in 1954 aangekoch- }3 grond aan de Garenkokerskade teeft bebouwd. In de voorwaarden van ve overdracht heeft de gemeente deze «octe geëist, wanneer de grond niet Ij'hien twee jaar bebouwd werd. De °Uvvplannen moesten echter op last .ai» hogerhand enige malen gewijzigd j°rden, terwijl de bouwtoestemming ,3 laatste tijd afstuitte op het feit, dat te®1 er niet in kon slagen tegen aan- a<"dbare voorwaarden kapitaal aan trekken om de bouw te financieren. bouwtoestemming is onlangs ver te®1^, zoals wij reeds hebben gemeld 3 de bouw kan mogelijk reeds voor vet eind van het jaar beginnen. Het 3stuur heeft gevraagd aan de ge rente om de boete niet te hoeven be- v'en, terwijl het als nieuwe datum, J?arop het gebouw onder de kap moet Sh, heeft voorgesteld 9 augustus 1958. A en W. stellen de raad echter voor j^e datum te bepalen op 1 januari °P zaterdag 31 augustus zal om 12 uur middags in gebouw Sint Bavo in de Medestraat de eerste zitting plaats- steden van de Algemene Vergadering ten de Vereniging voor Handenarbeid. *te afdeling Haarlem houdt op 31 augus- tes en 1 en 2 september ter gelegen- Md van haar vijftigjarig bestaan een tentoonstelling in gebouw Sint Bavo. SR zijn op het geheel van de maat- aPPelijke verhoudingen. Ten aanzien Vervolg van pagina 1) LTeel geleidelijk breidde de vakan- 4 1 tiegedachte zich uit. De bouw- vakken, de kleinmetaal, verover en in niet al te lange tijd vier dagen tekantie. Het vakantiebonnen-systeem «randeerde niet alleen het loon, maar teg 'n ietsje daarboven, waardoor er ok een extra centje was, wanneer de tekantietijd aanbrak. Het verlangen ??ar zo een voordeel sloeg uiteraard ?°k over op andere groepen van werk- ?fmers. De tot aan de oorlog durende JMnomische crisis heeft ongetwijfeld j® verwerkelijking van heel wat socia- te Wensen tegengehouden. Zo ook een sterkere uitbreiding van de vakantie. iDdens, maar vooral vlak na de oorlog v®bben zich bovendien nieuwe sociaal- 2®dagogische ideeën baan gebroken, v1® van grote invloed zjjn ..eweest en «top - - de jongste groepen werknemers 3®rd het steeds duidelijker, dat een zo °tselinge overgang van de school, zon- J®r behoorlijke gelegenheid tot recrea- c®. te veel gevraagd was. De arbeiders- i ügdbeweging de K.A.J. (J. W.) drong v®eds lang voor de oorlog aan op een Mer geleidelijke aanpassing bij het b beidsproces. In 1940 bracht de Hoge teaad van Arbeid een advies uit over t®h vakantiewet. Hierin werkte zicht- 3®r de invloed van de arbeidersbewe- C'hgen. Dit advies is nooit geëffec- ®erd kunnen worden tengevolge van v® oorlogsomstandigheden. Inmiddels ®rd vakantie, ook voor handarbeiders, teh algemeen verbreid verschijnsel in tewel alle beschaafde landen. In 1952 £?hden reeds talrijke landen een wet- tj tike regeling inzake arbeidersvakan- „®s: In 1954 nam de Internationale Or- 5®hisatie van de Arbeid (I.A.O.) een »,.commandatie aan, beogende dat in v'te aangesloten landen een wettelijke 3f?eling zou komen. Daarop hebben ministers van Sociale Zaken en van ^titie in september 1955 aan de k£.R. om advies in deze gevraagd, te" verzoek lieten zij vergezeld gaan ten een voorontwerp van Wet met uit- ,°erige Memorie van Toelichting. Het «vraagde advies is thans verschenen te leidt in het algemeen tot aanvaar- J'Hg van het voorontwerp van wet, Jtearin wordt bepaald dat alle arbei- ?®rs van 18 jaar en ouder een jaarlijkse tekantie met behoud van loon zullen tenen te genieten van minstens twaalf »,.®rkdagen Jeugdige arbeiders (dus <jie jonger zijn dan 18 jaar) zul te als het voorontwerp wet zal zijn Sjorden, een minimum-vakantie van k werkdagen gegarandeerd krijgen. V, is tegen het voorontwerp nogal Uiteet gerezen vooral van werkgevers- JteeDit verzet gold niet zozeer het yte van de gegaranderde vakantie als k I het feit, dat dit gesanctioneerd (jjde wet zou worden vastgelegd. Van- t). ons ideaal geredeneerd, ener gezon- samenleving, hebben we de neiging te,?® kritiek der werkgevers bij te val ste maar aan de andere kant mogen de functie van de wet niet uit het bJ> Verliezen. Soms zal een wet slechts Is ®stigen hetgeen reeds in de praktijk Vei®egroeid, maar soms ook heeft de Ween stimulerende taak. En een te tes' dat er nog altijd groepen mensen 'te'jederland zijn, die, niet beschermd Itte® een collectieve arbeidsovereen- geheel verstoken blijven ®lke aanspraak op vakantie. We k*en hierbij met name aan huisper- S.t,6®*. Een kleine minderheid van de V -«...staat op het standpunt, dat ook ,'Jk moet worden vastgelegd, dat teaia -?ntiebuslag moet worden be- Mvi 1 Jammer genoeg ontbreken in het telt „s. de toe'mhtende tabellen, die een V lg overzicht geven van de situa- dit gebied. Het lijkt ons —we SI '®n ons voorzichtig uitdrukken nog- te 3evaarlijk om dit in een wet vast tee ggen. Laten we ons verheugen >ter het feit, dat er geen principieel 5 ®hingsverschil meer is gebleken over noodzaak Van vakantie. Dat is reeds niet te versmaden winstpunt. De jeugdige misdadigers in de Verenigde Staten maken voor een groot deel hun eigen wapens. De agenten tonen hier een luguber soort verwondings- en moordmiddel. De makers ervan doen ongeïnteresseerd. zoals gewoonlijk wanneer de jeugd van de achterbuurten enkele moorden in een tijdsbestek van enkele dagen pleegt, is de algemene verontwaardiging zeer groot. Deze wordt gelucht in brieven aan dag bladen, aan de politie, aan de Congres leden en de leiders van het maatschappe lijk werk. En toch Is er misschien geen land ter wereld, waar de overheid zich zo inspant on misdaad te voorkomen. Alleen de stad New York spendeert per jaar tussen de 25 en 30 miljoen dollar aan de bestrijding van de misdaad. Glo baal gerekend geeft de regering in Was hington jaarlijks ongeveer 500 dollar per familie uit voor hetzelfde doel. En terwijl elders, als bijvoorbeeld in Europa, de mis dadigheid van de jeugd, die na de oorlog overal ernstige vormen aannam, thans afneemt, blijft die in de Verenigde Staten toenemen. Het vorige jaar werden twee miljoen ernstige misdaden in de V.S. gepleegd en hoewel volgens de statistie ken „slechts" drie procent van de be volking misdadig ls, blijft het aandeel dat de jeugd in dit percentage heeft, bijzonder hoog en stijgt gestaag. Uiter aard geldt dit voor de grote steden, in het gemiddelde Amerikaanse plaatsje liggen de verhoudingen ongeveer als in Europa. New York heeft als havenstad, met zijn rassen-conglomeraat en zijn omvang het meest van de misdadigheid te lijden. Ar restaties van jongens en meisjes beneden de zestien jaar namen in 1956 met 3214 toe; en die van de jeugd tussen de zestien en de twintig jaar met 12,7 pro cent. Het beangstigende echter en het geen statistieken niet aantonen is het cynisme waarmee de daden gepleegd wor den, terwijl de jeugd die ze pleegt, ze als een zekere onvermijdelijkheid beschouwt. Toen een veertienjarige moordenaar zijn daad aan de politie beschreef, zei hij: „Ik nam mijn slagersmes en stak het in hem tot ik zijn gebeente voelde. Ik heb altijd zoiets willen doen. Ik wilde mijn bende bewijzen, dat ik geen lafaard was. Toen ik mijn mes uit de borst van de vent trok, zei ik tegen onze aanvoerder: Dank je wel, dat je het mij hebt laten doen Er zijn in New York ongeveer 500 van zulke straatbenden. Maar alleen 110 daarvan zijn gevaarlijk, omdat de leden er van met al dan niet zelfgemaakte wa pens er op uittrekken. Over de gewoonten van deze benden zal ik in een volgend ar tikel iets vertellen. Hier moge er alleen op worden gewezen, dat de leden van de benden, die namen hebben als „de bis schoppen" de „schorpioenen" de „Egypti sche ridders",, „de zondaars" met een zekere gelatenheid het feit aan vaarden dat ze als lid hun leven riskeren. De vechtpartijen worden om to taal zinloze redenen begonnen. De 18- jarige knaap, die gedood werd toen hij zijn zusje ging afhalen om haar veilig thuis te brengen, kreeg de doodssteek, omdat hij een ogenblik met een vriend had staan praten en lachen op een straathoek. Hieraan namen leden van een bende, die in de nabijheid stonden, aanstoot. De moordenaar zei later: „We dachten dat hij ons uitlachte...." De moorden vinden ook wel zonder reden plaats. Een slachtoffer liep onlangs ar geloos een stel half opgeschoten jongens voorbij, waarvan de aanvoerder riep: „Geef hem er van langsEen schot viel en de voorbijganger lag dood op het trottoir. Opvallend nu is dat de burgers, die zulke verontwaardigde brieven schrij ven over de toename van de misdadig heid onder de jeugd, stuk voor stuk ad viezen aan de hand doen tot verbete ring van de toestand, welke de funda mentele redenen voor die misdadigheid niet raken. De een wil een meer Uit gebreide politiemacht, de ander ver langt betere straatverlichting, de derde zegt dat meer geld nodig ls voor sociaal werk, weer een ander adviseert betere behuizing, meer gelegenheid voor amu sement voor de kinderen, enz. Dit zal allemaal een beetje helpen. Maar let terlijk niemand spreekt over de stro men van obscene tijdschriftjes, de af schuwelijke beeldromans, die zich in wreedheden specialiseren, over de da gelijkse radio- en televisieprogramma's, die boordevol moord en doodslag zitten. Niemand spreekt over de overvolle schoollokalen en het scholentekort; over de weerloosheid van onderwijs krachten, wie het straffen vrijwel is verboden: noch denkt men in de verste verte aan het leerplan, dat aan de minst intelligente leerling wordt aange past (om hem niet te ontmoedigen) en dat er iets met het gezinsleven mis zou kunnen zijn, komt maar een heel gering aantal briefschrijvers in de ge dachten. Men schijnt zich nog steeds niet vol doende te realiseren, dat vele welmenende ouders, die zo hard werken om het hun kinderen materieel naar de zin te maken, hen geestelijk schaden omdat ze zo wei nig thuis zijn en het kind overal elders behalve thuis zijn heil zoekt. Niemand van die verontwaardigde burgers beseft tevens, hoeveel verantwoording zij zelf voor de gebeurtenissen dragen: want het zijn deze burgers die niets doen om het inkomen voor onderwijskrachten te ver hogen, die zich gezapig neerleggen bij het besluit van het Congres om de wet voor federale hulp voor scholenbouw maar weer in de onderste lade te leggen en deze opnieuw tot een volgend jaar te laten liggen; die voldaan schijnen met de moord- en doodslagprogramma'sdie zich verzetten tegen bestraffing van kin deren in scholen. Het is een algemeen bekend feit dat onderwijzers in openbare scholen in de steden beslist bang zijn om op speelplaatsen te moeten surveilleren. Men zal hen altijd met de rug tegen een muur of hek vinden staan, steeds het gezicht naar de kinderen gekeerd, opdat ze niet onverhoeds kunnen worden aangevallen of iets anders gebeuren kan. Advert entte BLOEMENDAAL TELEF. 54855 Volgende week komt circus Jos. Mullens, het grootste van Europa, weer naar Haarlem, op het terrein tussen de Wa genweg en de Fontein laan, met een glorieus en gevarieerd programma van klassieke en moder ne circus-nummers: ede le paardendressuur, acro batiek en Rock 'n Roll van de befaamde Lehr- Family uit Hollywood. Dinsdagavond is de ope ningsvoorstelling. Tot en met zondagavond 1 sep tember, een dag langer dan gewoonlijk, blijft het circus in Haarlem. Woensdag-, donderdag-, zaterdag- en zondagmid dag zijn er, behalve de avondvoorstellingen, ook matinees, die om drie uur 's middags beginnen. Het circus heeft op zijn tournee dit jaar overal veel succes geboekt en het programma mag dan ook gezien wor den. Het meest spectaculaire is wel de beroemde Amerikaanse „Real Cowboy Party", de Lehr-Family, die op weerga loze wijze een Far West-act presenteert, met originele Rock 'n Roll, juggling en singing. Vader Lehr moet voor de lief hebbers van Gary Cooper-films geen onbekende zijn, omdat hij de „stunt man van de grote filmster is. Verder heeft Jos Mullens voor dit seizoen de hand weten te leggen op een typisch Mexicaans acrobaten-nummer „The Cas tors", van wie bovendien de Indianen- costumering niet alleen origineel, maar ook zeer kostbaar is. Die twee Ameri kaanse nummers zijn geëngageerd door bemiddeling van de beroemde circus koning John Ringling-North. Een belangrijk deel van het circus programma is de afgelopen winter in Haarlem, in het Holland-Nauticgebouw, voorbereid en ingestudeerd. Mevrouw Josée Strassburger-Mullens bijvoorbeeld heeft daar met haar echtgenoot Henry Strassburger haar Engelse poedels ge dresseerd. Willy en Henry Mullens heb ben er gewerkt aan hun paardennum- mers. Henry Mullens zal ook ditmaal weer zijn unieke jongleer-kunst op een ongezadeld paard presenteren de vrucht van ontelbare uren oefening en een subtiel uitgebalanceerd evenwichts- vermogen. De vijf D'Angolys uit Brazilië bren gen hun geraffineerd en temperament vol jongleernummer. Concita Ott-Ria- tore, een van de vijf, is sinds vorig jaar de echtgenote van Willy Mullens, een der zoons van de circus-directeur, die als een trotse pater familias vertelt van de pracht en praal bij het huwelijk in de kathedraal van Barcelona. „Gran dioos, zo'n vlagvertoon van een Hol landse familie in het buitenland", ver zucht hij. Er bestaat kans, dat directeur Jos. binnenkort opnieuw een schoon dochter krijgt uit een beroemd en oud circusgeslacht, namelijk dat der Bou- gliones, wanneer zoon Henry trouwt met de dochter van een Franse circus directeur en Zigeuner-koning. De Mullens hebben, zoals bekend, deze winter veel succes geoogst in het Parijse Cirque d'Hiver met hun wereldberoem de stoeterij. In zes weken tijds heeft Willy Mullens daar kans gezien om Maurice Chevalüer te instrueren in het presenteren van zijn Shetlandse ponies op het jaarlijks terugkerende „Gala des Artistes" in het Cirque d'Hiver, waar wereldberoemde sterren van theater, film en variété voor een uitgelezen pu bliek een typisch circusnummer plegen te brengen. Mpt hppft heel wat voeten in de aarde gehad voordat Mullens in Haarlem een Beschikt terrein kon vinden. Het terrein aan de Wagenweg is geenszins ideaal, omdat het zand te rul is voor de grote manege. Daarom moet het hele terrein belegd worden met stromatten, waar leemgrond over gestort moet worden. Zondagavond treedt het circus voor de laatste maal dit jaar op in Leiden en maandagavond zal het in Haarlem be ginnen met het opslaan van zijn tenten. Daarna zijn de nodige onderhandelin gen met het gemeentebestuur vooraf gegaan. Circus-directeur Mullens heeft, zo vertelt hij, aan de vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur zijn be vreemding geuit over het feit, dat Haar lem een stad met vreemdelingenver keer geen geschikt plein heeft voor De vier Castors, Mexicaanse acrobaten en voet-antipo- disten, een der spectaculaire troupes, die volgende week in Circus Mullens te bewonderen zijn. grote manifestaties, zoals parades, tap toes, kermissen (liefst permanent gedu rende de zomer) en een circus. Als bui tenstaander verwonderde hij zich er over, dat men een dergelijk plein in Haarlem niet reeds gecreëerd heeft. Het liefst zou hij zijn tenten opslaan op de Grote Markt. Dat kan in steden, waar een dergelijke mark inderdaad „groot" is, zoals bijvoorbeeld in Groningen, Maastricht en Middelburg. In Haarlem had Mullens graag gestaan op de speel weide tegenover het Provinciehuis aan de Dreef. „Dat kan niet daar moeten beelden komen. Als ik U daar zou laten staan, kan ik als burgemeester wel in pakken", zou burgemeester Cremers de heer Mullens geantwoord hebben. Circus Mullens mag ook met recht een van de grootste expeditiebedrijven van Europa genoemd worden. Wanneer het ambulant is, zijn er tweeënvijftig wagens op de weg, die alles wat des circus is geheel gemotoriseerd vervoeren, een unicum in de circus-wereld, omdat er meestal nog wel trekpaarden in be drijf zijn. De Katholieke Vereniging van Onder nemers in het Bloembollenbedrijf houdt vrjjdag 30 augustus 's middags om half drie in „De Leeuwerik" te Haarlem een algemene vergadering. Advertentie Broeder-overste Ignatius, van het Bonifaciushuis op het Nagtzaamplein, is overgeplaatst naar Schiedam, Wa rande 155 wegens zijn benoeming tot hoofd van de Sint Anthonius Abt- school in Rotterdam. Broeder Ignatius heeft zich in Haarlem vele vrienden verworven, mede dank zij zijn gezonde en moderne ideeën over opvoeding. Op zijn initiatief is er bijvoorbeeld op de Haarlemse school van de broeders een ouder-comité opgericht. Tot zijn opvolger in Haarlem is be noemd broeder Gaudentius, 58 jaar oud, tot dusver overste in Wijk-Maas- tricht. De kwestie over de verplaat sing van twee klassen van de school aan de Dr. Schaepmanstraat is bevredi gend opgelost. Die verplaatsing gaat niet door. De vier klassen blijven be stemd voor de kinderen van de broeder scholen. De beide klassen, waar de leerlingen van de school aan het Van Zeggelenplein in zouden komen, gaan voorlopig naar de kerk aan de Richard Holkade, welke als school wordt inge richt. Daarna komen die klassen wel licht in het gebouw van de speeltuin vereniging „Het Oosterkwartier", wan neer dat gebouw gerestaureerd is. B. en W. van Haarlem vragen de raad om een bedrag van 4.730 voor vernieuwing van de voorbouw van het podium in de gemeentelijke concert zaal. De bestaande voorbouw ver keert in een zeer slechte staat, zodat het gebruik ervan vrijwel niet meer verantwoord is. In plaats van houten jukken, zullen nu stalen jukken worden gebruikt. Er komt een nieuwe vloerbeschotting en de voor-afsluiting krijgt een nieuwe be timmering. Advertentie Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redact ie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: „Vragenru briek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee. dat men minstens M dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. G. M. v. d. A. Ik ben van plan mij op te geven voor uitzending naar Ned. Nieuw Guinea of Surina me om daar dienst te doen als onderwijzer. Tot wie kan ik mij wenden? Antwoord: De gevraagde inlichtingen kunt u verkrijgen bij de volgende in stanties: Commissariaat voor Surinaam se zaken in Nederland, Alexander Go- gelweg 2 te 's Gravenhage. Bureau van de gevolmachtigde minister van de Ne derlandse Antillen, Badhuisweg 175, te Scheveningen. Bestuurscollege van het eilandgebied Curagao te Willemstad. Ministerie van zaken Overzee, Plein 1, Chef Directie Nederlands Nieuw-Gui nea. In de Engelse stad Hull is dezer dagen door de tele foondienst een afzonderlijk nummer aangewezen, waar men dag en nacht inlichtingen kan krijgen omtrent TV-pro- gramma's. De telefoondienst is er niqf aan begonnen inlichtin gen omtrent schouwburgen of bioscopen te verstrekken, ook niet over voetbalwedstrijden en zelfs niet over cricketwed strijden. Nu echter wel een spe ciale TV-dienst, want dit me dium heeft het trotse Albion ge heel in zijn ban. Een en twintig jaar geleden startte de B.B.C. met TV-uit- zendingen, bij gelegenheid van de grote jaarlijkse radiotentoon stelling. Nu staan er meer dan 5 miljoen toestellen en wordt er over twee kanalen meer dan 18 uur per dag uitgezonden. In Frankrijk is men ongeveer op dezelfde tijd begonnen, maar daar zijn nog steeds geen miljoen toestellen. Een van de voornaamste oorzaken ligt na tuurlijk in de volksaard. De Engelsman is huiselijk, of lie ver hij is veel thuis. Er zijn ook weinig behoorlijke schouw burgen buiten Londen en de cafés in het gehele land zijn slechts enkele uren per dag ge opend; veel vertier is er aan de andere kant van het Kanaal niet. De Engelsman is dol op zijn haard, maar in plaats van in zijn haard staart hij nu naar zijn beeldscherm. Er is op dat scherm ook wel het een en ander te zien. Van 1 april 1956 tot en met maart 1957 zond de B.B.C. alleen 225 TV-spelen uit, de commerciële TV rond 150, zodat er in Enge land in dat jaar 375 drama's en komedies op de beeldbuis zijn verschenen. Alleen de B.B.C. vertoont meer dan 100 J. Arthur Rank verschillende programma's in de week. Twintig procent daar van wordt uit filmmateriaal sa mengesteld. Voor deze pro gramma's en het journaal wordt 18 km film per week verwerkt of in de archieven onderge bracht. Bijzonder populair en interessant is de dagelijkse uit zending „Tonight", een geïllus treerd weekblad op de beeld buis zou men kunnen zeggen. In 40 minuten worden negen tot achttien onderwerpen ge toond van de meest verschil lende aard en heel vaak „life". De komst van de commer ciële TV is voor een groot deel oorzaak van het snelle terug lopen van het aantal radioluis teraars. De commerciële TV bereikte dat eigenlijk alleen al door er te zijn. Sedertdien immers was er keuze uit twee programma's, waardoor men niet meer gebonden was aan de B.B.C. De waardering voor de programma's loopt niet zo gek uiteen als men wel denkt en de „shows" verliezen lang zaam maar zeker aan populari teit. Intussen heeft de commerciële TV nog geen landelijk net. Lon den en de zgn. Home Countries en de grote steden Birming ham en Liverpool met verre omgeving worden bediend. Op 31 augustus gaat de zender Black Hill gelegen tussen Glas gow en Edinburgh haar uitzen dingen beginnen. Meer dan 3,5 miljoen mensen komen onder het bereik van deze zender. De programma's beginnen om 4 uur, zondags om 3 uur en duren tot 11 uur. Men zal veel van het Londense programma brengen, doch daarnaast veel speciale Schotse uitzendingen. Grote verrassing heeft het in Engeland teweeggebracht dat de grote man van de film, ba ron Rank of Sutton Scotney, be ter bekend als J. Arthur Rank, een belangrijke rol speelt in de combinatie die de commerciële TV in Zuid-Engeland gaat ex ploiteren. De zender komt in Chillerton Down op het eiland Wight en zal ln het begin van het volgend jaar in gebruik ge nomen worden. Het ziet er dus wel naar uit dat het aantal radioluisteraars nog verder zal dalen, ook al wil men de pro gramma's zo gaan maken: „dal je ze niet kunt missen". Intus sen gaat de commerciële TV dit jaar voor het eerst met winst werken. De geschatte op brengst van de programma's van 20 miljoen pond sterling, zal men ruimschoots halen. aestro", zei een zeer jonge en zeer verlegen pianist tegen Willem Mengelberg, met wie hij het pianoconcert van Chopin moest repeteren, „hoe speelt u de in leiding, met of zonder inkortin gen". „Bemoei je maar met je eigen zaken", snauwde Men gelberg terug, „en let alleen maar op mijn stokje". De zeer jonge pianist begon te spelen en na het eerste gedeelte glim lachte de dirigent zuur en zei: „Ga jij je gang maar, jij hebt mij niet nodig". Het con cert werd een enorm succes. Dit gebeurde in 1932, het jaar waarin Alexander Uninsky de Chopin-prijs won, waarom in Alexander Uninsky Warschau om de vijf jaar wordt gestreden. Hij was toen twee en twintig en leefde in Parijs, waar hij vijf jaar eer der met eerste prijs het Con servatoire had verlaten. Unins ky is geboortig uit Kiew en bezit nu de Amerikaanse na tionaliteit. Hij is steeds een groot Chopin-vertolker geble ven en er ztjn zeer veel bijzon der mooie opnamen van zijn spel gemaakt. Ook de andere meesters en hun muzieken heb ben echter zijn liefde. Nu doet zich het merkwaardi ge geval voor dat Alexander Uninsky tijdens het Edinburgh Festival het vierde pianocon cert van Bohuslav Martinu ten doop zal houden. Dit is daarom merkwaardig omdat dit Festi val nog minder noviteiten pre senteert dan zijn broertje in Holland. Martinu werd 66 jaar geleden als zoon van een schoenmaker in oost-Bohemen geboren. Hij componeerde reeds zeer jong en speelde uit nemend viool. Zijn muziek was doordrenkt van de volksmuziek van zijn land, doch stond ander zijds zeer onder Franse invloed. In 1923 kwam hij naar Parijs, waar Roussel hem onder zijn leerlingen telde. Toen hö in 1940 uitweek naar Amerika had hij reeds een grote naam. Na de oorlog bood men hem in Praag hoge posities aan. Hij besloot in de Ver. Staten te blijven, of althans aan deze zij de van het IJzeren Gordijn, want hij woont veel in Rome en Parijs. (Vrijdag Derde Pro gramma, 464 m, 20 uur). Wtf meldden reeds dat er nu ook een TV-toestel met een 68 cm buis op de markt ls. Dat toestel is niet bedoeld voor de huiskamer maar voor ziekenhuizen, sana toria en dergelijke. Er zijn echter instanties die over een nog groter beeld willen be schikken, doch dat is alleen maar mogelijk door projectie. Technisch stelt dat geen proble men. Een zeer lichtsterk beeld op een buis van zeer kleine af metingen wordt via een optisch systeem geprojecteerd. Philips heeft twee van die apparaten ontwikkeld, een die een beeld van 160 bij 120 cm kan geven en de „Mammoeth" die een beeld van liefst 3 bij 4 m geeft. Bij deze toestellen zit ten de bedieningsknoppen aan de achterkant, de voorkant is glad met alleen het kleine, 6 cm-doorsnee gat waaruit de ster ke lichtstraal komt. Nu kan men het beeld gewoon op een scherm projecteren, doch ook achterprojectie is mogelijk, waarbij men dan een matgla zen plaat gebruikt. Het projec tiesysteem blijkt ook in grote zalen met zeer veel mensen goed te voldoen. Een en ander heeft intussen consequenties voor de auteurs wet. Bij de N.T.S. is men daar over druk aan het studeren. Het is in dit verband wel in teressant na te gaan hoe die zaken in Engeland geregeld zijn. Het vorig jaar werd daar de Copyright Act 1956 aangeno men die op 1 juni van dit jaar van kracht werd. Zonder permis sie van de B.B.C. mag men geen opnamen maken van de ra dio of van het geluid van de TV, anders dan voor eigen ge bruik. Ook mag men geen opnamen maken van het beeld van de TV anders dan voor eigen ge bruik. Tenslotte mag men geen TV-uitzending tegen betaling laten zien. Het lijkt eenvoudig, maar er zit nogal wat aan vast. In Engeland mag een café dus geen bandrecorder hebben. Men mag er geen foto's van TV-uitzendingen maken. En bioscopen mogen geen TV-jour- naals vertonen. F.-v. V. vraagt op welke plaats in Haarlem thans de uitkering plaats vindt van brood en brand stof door het Fonds van wijlen pas toor A. A. Bloemaert en mej. Eli sabeth Dreeger, genaamd Rooms Katholieke Armenkamer, voorheen gevestigd in de Lange Veerstraat. Antwoord: Die uitkeringen vinden voor lopig plaats ten huize van de regent- uitdeler van het fonds, de heer A. Th. W. van den Broek, Bloemhofstraat 6 te Haarlem, iedere eerste vrijdag van de maand, 's morgens tussen elf en twaalf uur. Het 17e eeuwse gebouwtje achter de apotheek in de Lange Veer straat verkeert namelijk in zeer bouw vallige staat. Het wachten is op een res tauratie, waarvoor subsidies zijn aan gevraagd bij het Rijk en bij de Ge meente. Het gebouwtje valt onder Mo numentenzorg. Het fonds, dat in de 17e eeuw gesticht is uit de nalaten schap van pastoor Augustlnus Alstenius Bloemaert en aan het begin der vori ge eeuw aangevuld door de aanzienlij ke erfenis van mej. Dreeger, kent vijf entachtig „plaatsen", die een maande lijkse uitkering inhouden aan behoefti ge bejaarden. K. B. te Haarlem wil weten waar men in Haarlem kan worden op geleid tot dames-kapper en hoe lang zulk een opleiding duurt. Antwoord: In Haarlem bestaat een Kappersschool, die haar cursussen houdt in gebouw „Cultura" aan de Jansstraat 83. De opleiding duurt vier jaar. Wil men evenwel een eigen zaak beginnen, dan komen daar nog twee jaar bij. In totaal wordt het dan dus zes jaar. De lessen worden eenmaal per week gegeven. Tevens is nog een extra les ingevoegd, die eens in de veer tien dagen gegeven wordt. De nieuwe cursus vangt in september aan. Opga ven dienen te worden gericht aan de heer A. de Jong, Jacobijnestraat 13. A. 3. N. v. d. V. Het huur huis van mjjn ouders is door de notarisklerk gekocht voor zelfbe- woning, nadat m(jn ouders een week tijd kregen om er over na te denken of zij het zelf wiMen kopen van de verhuurder-eigenaar. Als doekje voor het bloeden dient, dat mijn ouders in het huurhuis van deze klerk mogen wonen, waarvan de huur veel hoger is. Is die bedenktijd niet te kort? Is er een eerste kooprecht van de huur der? Kunnen mijn ouders niet in het huis blijven wonen in verband met hun vergevorderde leeftijd? In dien zij toch te zijner tijd hun huis moeten verlaten, krijgen zij dan vergoeding van kosten? Antwoord: Koopoptie moet door de huurder zijn bedongen. Het voorstel van de betreffende notarisklerk was dus onverplicht. Zeker bestaat de mogelijk heid, dat uw ouders in hun huis kun nen blijven. Zij moeten daartoe: 1. niet toestemmen in een beëindiging van de huur, 2. direct het advies van een advocaat of (kantongerechts) deurwaar der inwinnen, die de plaatselijke situa tie kent, 3. evt. op grond van dat ad vies gebruik maken van de huurbescher- ming ingevolge de huurwet, 4. in ver band met het laatste wachten tot deze nieuwe eigenaar een proces begint. Zo spoedig mogelijk dus de kwestie aan genoemde raadsman ter bespreking voorleggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5