Syrische president teruggekeerd naar zijn land Elke buitenlandse druk sal worden De herfst kondigt zich reeds aan Woedende storm gepaard met nijdige regenvlagen Twee jongens verdronken op IJsselmeer - Elf Nederlandse matrozen uit zee gered Ook kort woord in het Nederlands H. VADER spreekt tot de K.A.J.-pelgrims uit de gehele wereld Christelijke jeugd is niet pessimistisch over de toekomst van de wereld Koning Voetbal regeert Mgr. I. R. Knox f Afnemende wind Het Weer- rechtbank Journalisten uit de V.S. toch niet welkom in China Het weer in Europa $ee MORRIS 'êeforeti/oc/tfug/ FALCON AUTOCOATS 59.50 Zaterdag 31 aug. 2.30 uur opent de Marktplein IJmuiden Talrijke attracties maandag 26 augustus 1957 81ste JAARGANG No. 29691 59 Polen van de „Batory" vragen asyl Aan zee Iets hogere middag- temperaturen De zaak-Girard Militair der V.S. voor een Japanse r«-^, Soekamo op tournee door Oost-Indonesië BARTELJORIS51R. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 (3EURS INDUSTRIE MIDDENSTAND ÜMOND «oNon nijhocn sncmno bou*»c»c» ooonoHK* «munt» umim BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM feiefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 jjkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 "kantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 u|fectle: J. J W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen, "oofdredactie- Drs H v RUN en VI' Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.39 uur 's avonds tel. 21544. President Sjoekri el Koewatly van Syrië is gisteren uit Cairo in Damas cus teruggekeerd. Gisterochtend heeft hij nog besprekingen gevoerd met zijn Egyptische collega, Nasser, de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Hassoena, en de Jemenitische gezant, Aboe Talem. Bij zijn aankomst in de Syrische hoofdstad zei Koewatly, dat Syrië en Egypte elke buiten landse druk zouden weerstaan. Hij sprak het bericht van radio-Moskou tegen, dat koning Saoed van Saoedi-Arabië president Nasser en hemzelf zou hebben uitgenodigd voor een bespreking in Riad, de hoofdstad van Saoedi-Arabië. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten, dat de spreekbuis van de Egyptische regering is, zal op 10 oktober wel een be spreking tussen koning Saoed, koning Hoessein van Jordanië, koning Feisal van Irak en president Camille Chamoun van de Libanon plaatshebben. Het gesprek zou in hoofdzaak Syrië betreffen. raad van de Verenigde Naties over wat Een Syrische economische missie gaat morgen naar Moskou om het Russische hulpaanbod aan Syrië te be spreken. De Syrische minister van bui tenlandse zaken, Fakher Kayyali, heeft in Damascus verklaard, dat Syrië in beginsel erin heeft toegestemd, de Rus- siche hulp te aanvaarden ter voltooi ing van het tienjaren-plan voor de eco nomische ontwikkeling, en dat dit is geschied, omdat „Westelijke firma's niet in staat bleken concurrerend te of freren". Zo heeft de Sovjet-Unie finan ciële hulp aangeboden tegen een rente van maximaal 2>/2 procent, terwijl de Internationale Bank 5 procent vroeg en daarnaast onaanvaardbare voorwaar den stelde. Particulieren in Italië, Zwit serland, België en West-Duitsland heb ben zelfs 7 procent gevraagd, aldus Kayyali. Hij deelde voorts mee dat Tsjechoslowakije een olieraffinaderij zal bouwen onder de leiding van Rus sische deskundigen. Voorts zei hij dat een Belgische firma, waarvan hij de naam niet noemde, aangeboden heeft voor een miljoen Syrische ponden het toezicht te huoden op dit project Een Nederlandse firma, die hij evenmin bij name noemde, zou het werk niet heb ben willen aannemen door de druk van Westelijke mogendheden. De Syrische regering werkt aan de tekst van een klacht bij de Veiligheids- genoemd wordt inbreuk op het Handvest van de Verenigde Naties door de Ver enigde Staten door inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Syrië. De klacht zal waarschijnlijk over enke le dagen worden ingediend. Mgr. Ignor Ronald Knox is zaterdag nacht in zijn woning te Wells (Somerset) in Engeland overleden. Hij was 69 jaar oud. Mgr. Knox was een groot geleerde. Zijn meest bekende werk was een nieu we Engelse vertaling van de H.Schrift, die hij geheel alleen tot stand heeft ge bracht. Met kardinaal Newman be hoorde hij tot de vermaardste bekeer lingen tot het katholicisme in de ge schiedenis van Engeland. (Vervolg op pagina 4) Van de 772 passagiers van het Poolse schip „Batory" hebben er 59 in to taal in Kopenhagen de vlucht geno men en asyl gevraagd aan de Deense autoriteiten. (U.P.) Adverentie Het K.N.M.I. te De Bilt meldt; Vanmorgen was een depressiekern de Noordzee gepasseerd en begon boven Denemarken in versneld tempo op te vullen, waardoor de windkrachten op het zuidelijk deel van de Noordzee snel afnamen. De kern wordt gevolgd door een belangrijke rug van hoge luchtdruk, welke de komende 24 uur over ons land zal trekken. Op de oceaan evenwel naderen vervolgens nog enkele weinig betekenende storingsgebieden die hun invloed morgen over de Britse eilanden naar het oosten zullen gaan uitbreiden. Morgen koel maar vrij zonnig weer met slechts hier en daar nog een bui. Krachtige, later tot matig afnemende wind tussen west en noordwest. Tempe ratuur overdag 16 17 gr. C. Vooruit zichten: een rug van hoge luchtdruk brengt morgen een weexsverbetering met vrij veel zon, maar woensdag neemt de kans op enkele buien bij toenemende wind weer toe. Het blijft daarom koel en wisselvallig strandweer. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijk zwakke wind in hoofdzaak tussen west en zuid. Iets hogere middagtemperaturen. Zon: 5.45-19.41. Maan: 8.33-20.11. Max. neersl. Station Weer temp. afgei. vor. dag 24 uur Oslo zw. bew. 17 4 Kopenhagen regen 16 0.2 Londen zw. bew. 18 0.1 Amsterdam regenbui 17 8 Luxemburg regenbui 16 4 Parijs zw. bew. 20 O Nice onbewolkt 24 0 Berlijn zw. bew. 21 1 Frankfurt regenbui 21 2 München licht bew. 21 0.1 Zürich licht bew. 2l 2 Genève licht bew. 21 0 Locarno licht bew. 23 0.1 Wenen regen 23 0.1 Innsbruck regen 26 5 Rome half bew. 27 0 hevige storm, die vrijdagnacht opstak, zaterdag weinig in kracht VeTminderde en zondagmiddag en -avond nog in felheid toenam, heeft j°orzover te overzien valt, minder schade aangericht dan werd gevreesd, '"tussen zijn twee jongelui uit Bloemendaal, naar men aanneemt jammer lik verdronken op het IJsselmeer en hebben verscheidene schepen op de Noordzee om assistentie gevraagd. Een onaangenaam avontuur beleefden Nederlandse inzittenden van een motorsloep. Zij waren zaterdagavond Va" het Nederlandse fregat van de Koninklijke Marine de Van Ewijck, dat "P ongeveer anderhalve kilometer van de haven van St.-Helier op het Ka naaleiland Jersey voor anker was gegaan, op weg naar land toen de sloep "Jhsloeg. Alle elf Nederlanders werden gered. Twee van hen, de matroos Joosten en de hofmeester P. Bakker, die een shock hebben opgelopen, Verblijven nog in het ziekenhuis van St.-Helier. 35 opvarenden van de Van Ewijck, zondag aan land vertoefden, kon- V" wegens de storm hun schip niet Reiken. Zij hebben de nacht op het Lf'itiebureau van St.-Helier doorge- ^eht. Zaterdagmorgen ongeveer zeven uur Te Maebasji ten noorden van Tokio 's vanmorgen het proces begonnen tegen Amerikaanse militair William S. Yard, die er van beschuldigd wordt een toaPanse vrouw te hebben doodgeschoten. ?*et incident had plaats op een schiet- ,aan, die zowel door het Amerikaanse 'e&cr ais door de Japanse politie wordt sebruikt, tijdens een pauze tussen twee jpksen schietoefeningen. De comman dant van Girard heeft verklaard, dat Gi- Was belast met de bewaking van een *?Ura>Heur en dat hjj dus bezig was met "'toefening van zjjn dienst. Volgens v..1 tussen Japan en Amerika van kracht Hndj „status of forces agreement" zou kimSka'ï^ yan die verklaring voor L Amerikaanse krijgsraad terecht moe- ^n staan. De Amerikaanse regering heeft "et echter politiek verstandiger geacht toe te geven aan het Japanse argument, dat Girard geen dienst deed toen ha op "e vrouw schoot. Derhalve staat Girard terecht voor een Japanse rechtbank. t>e beslissing van de Amerikaanse re ling heeft in isolationistische kringen i" de Verenigde Staten en bij de vetera- ?e"-organisaties grote opschudding ver bekt. De 22-jarige Girard, die enige tijd b? "et incident in het huwelijk is ge- k, den met een 28-jarige Japanse, ver gaarde vanmorgen, dat hij de mitrailleur jj'pst bewaken, omdat de schietbaan 'Oelde van Japanse burgers, die lege T?en kwamen rapen. %aw ontkende een onderdeel van de Ze «dacht, volgens welke hij lege hul- s," zou hebben rondgestrooid om zijn V ac"toffer naderbij te lokken. Ook ont- hf' dat hij de bedoeling had ge- Ve „de vrouw te raken. Zijn Japanse dat diger, Itsuro Yahashi, betoogde, j. 1 de Japanse rechtbank niet bevoegd kM?h dat Girard voor een Amerikaanse *rjjr Dgsraad moet verschijnen. Advertentie "aSETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN zag de schipper van de VD 112, „Job van Ab van Jab", onder Hoorn een zeilbootje gekapseisd in het water drij ven. Met veel moeite werd het vaar tuigje op sleeptouw genomen. In de ha ven van Volendam werd het kleine ka juitje geïnspecteerd. Daar lagen rugzak ken in en in de zich daarin bevindende papieren kwamen de namen voor van Dick v. d. Linde, zeventien jaar, en Frans Brandsma, zestien jaar, beiden ui tBloemendaal. Uit het politieonder zoek is gebleken dat beide jongens, die in de jeugdbeweging zeeverkenners wa ren, op de Friese meren hadden ge zeild. Ze waren er met de Lemmerse boot heen gegaan en hadden beloofd in elk geval niet over het IJsselmeer terug te keren. Hun bootje was naar het oor deel van deskundigen niet zeewaardig, net had bijvoorbeeld geen kiel. Het scheepje is vrijdagavond door enkele vissers gesignaleerd. Toen zat er al een scheur in het zeil. Men vermoedt dat de plotseling op komende storm van vrijdagnacht te veel is geweest voor het kleine scheep je en dat de beide jongens zijn ver dronken. Het Noorse vrachtschip „Hoyanger", dat voor de rede van Vlissingen lag, is zondag van zijn ankers geslagen en heeft deze verspeeld. Zonder dat het as- sistentaie behoefde is het naar Antwer pen teruggevaren. Zondagochtend is de Maria There- sia van de rederij Vegas Corp te Monrovia, die in de Waalhaven te Rotterdam aan de boeien lag, door de sterke westenwind losgeslagen. Het schip dreef naar de zuidelijke kant van pier zes en maakte van twee binnenschepen de trossen kapot. Radio-Peking heeft gisteren meege deeld, dat het Amerikaanse plan om 24 journalisten naar communistisch Chi na te late- gaan, „volkomen onaan vaardbaar" is, tenzij communistisch Chinese verslaggevers naar de Verenig de Staten zullen kunnen gaan. In de radio-uitzending werd een lang, in verbitterde woorden neergeschreven artikel aangehaald, door een waarne mer" in het „Volksdagblad" van Pe king, het officiële dagblad van de com- munbtisch-Chinese regering, gepubli ceerd. Dit artikel noemt het voorstel van de minister van buitenlandse za ken van de Verenigde Staten, John Foster Dulles „ondraaglijk arrogant". „Het unilaterale besluit van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse za ken, zoals dit door de pers is meege deeld, is voor het Chinese volk volko men onaanvaardbaar", schrijft het blad. De Verenigde Staten, die gewend zijn de imperialistische wereld met hun goede gaven te overstromen, denken dat zij hun correspondenten naar Chi na kunnen zenden zomaar op grond van hun eigen unilaterale besluit, zon der de minste beleefdheid genomen, terwijl zij visa van gelijke strekking weigeren aan Chinese correspondenten, aldus het blad. Zelf verspeelde de Liberiaan zes tros sen en een staaldraad. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorge daan. Er moesten evenwel vijf sleep boten aan te pas komen om het schip weer op zijn plaats te krijgen. Het Duitse vrachtschip Gerard El- dring heeft ter hoogte van het weer- schip Texel wegens machineschade om hulp gevraagd. De sleepboot Holland van de rederij Doeksen te Terschelling is daarop ter assistentie uitgevaren. De Duitse viskotter Almuth heeft ge seind, dat hij ten noordoosten van Dog- gersbank in nood verkeert. Verscheide ne schepen hebben koers gezet naar de aangegeven plaats. Het Turkse schip Neviye verkeerde zondagavond voor Hoek van Holland m moeilijkheden. De sleepboot Noordzee van Smit voer uit, maar behoefde met vast te maken. Het Turkse schip is op eigen kracht de Nieuwe Waterweg binnengestoomd. Gat in damwand Door het opgestuwde water van het Spui is omstreeks vijf uur vanmorgen een gat in een damwand in de Schuddebeursdijk in Hekelingen (op het eiland Putten) ge slagen. Hierdoor is de polder Schudde- beurs geheel onder water gelopen. Het achter deze dijk gelegen watergemaal, de ..Volharding" is door dit water buiten wer king gesteld. Vanmorgen vroeg zijn de sluizen van de polder „Brabant" en „Nieuw-Schuddebeurs" opengezet. De stoomgemalen „De Leeuw van Putten" uit Spijkenisse en de „Biersum" uit Biert draaien thans op volle toeren om het over tollige water te lozen. Verschillende per celen land, waarop landbouwgewassen staan, zijn ook onder water gelopen. (Vervolg op pagina 4) Zoals ieder jaar wordt ook in 1957 in het Olympia-stadion te Berlijn een groots politiesportfeest gehouden. Het feest, dat op 8 september is vastgesteld zal ook dit jaar ongetwijfeld spannende momenten kennen, getuige deze foto van een zevental trainende politieman nen tijdens een halsbrekende stunt op een motorrijwiel. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen Toen gistermorgen de klokken van de St.-Pleter over Rome beierden, i^n de buitenlandse bedevaartgangers en de vele Italiaanse jonge arbeiders en ar beidsters naar de Vaticaanse basiliek gegaan. Daar las met bijzondere toe stemming van de Paus aan het Paus altaar de deken van het kardinaalscol lege, kardinaal Tisserand, de H. Mis. Zeker tienduizend deelnemers moesten op het plein blijven, waar men door de luidsprekers de gezangen en de gebe den in de kerk kon volgen en meebid den, terwijl bovendien gelijktijdig in de openlucht een H. Mis gecelebreerd werd. 's Middags om twee uur begon de drukte opnieuw. Van alle zijden trok ken de scharen op naar het Pieters plein, waar in het midden rondom de de H. Vader tijdens diens toespraak tot de tienduizenden. Kajotters op bedevaart zijn. uit de gehele wereld, die thans in Rome obelisk een wijd toneel was opgeslagen, dat weldra bespeeld zou worden. Voor de trappen van de basiliek verhief zich een groot godium, waarop de troon van de Paus stond en waar de zitplaatsen waren voor, naar later bleek, niet min der dan vijftien kardinalen en tachtig aartsbisschoppen, onder wie mgr. Al- frink, en bisschoppen. Onder dezen za gen wij leden van het blanke, bruine, gele en zwarte ras. Om goed half vier nam het spel een aanvang. De spelers op het toneel waren slechts de voor gangers, in een dialoog over en weer speelde het gehele werkelijk over olie plein mee. Uitgebeeld werden in ver scheidene taferelen de taken van de K.A.J., de moeiten en de vreu„ "en van het leven. De vreugde culmineerde en vond zijn uitdrukking in enkele dansen door vele honderden jongelui in kleu rige landsdrachten uitgevoerd. Tegen half zes zette de muziek op nieuw in en de H. Vader werd op sedia gestatoria uit de bronzen poort gedragen. De Paus liet zich over het gehele plein voeren, langz""m, soms zig-zags gewijze, zich aan allen tonen de, allen zegenende en toewuivende. De geestdrift was onbeschrijfelijk. De tocht over het plein duurde bijna een kwar tier. Nadat de Paus een huldezang, be geleid door dansen, in ontvangst had ge nomen, stelde mgr. Cardijn, de stichter van de K.A.J., de voornaamste leiders aan de H. Vader voor. Daarop bood de K.A.J. de Paus een geschenk aan: een stel paramenten, de verscheidene liturgische gewaden werden gedragen tot voor de troon door jongens en meis jes uit de vijf werelddelen in hun na tionaal costuum. Toen klonk door de luidspreker: Opgelet, opgelet, th' spreekt de Paus. Zijne Heiligheid heeft in de Franse taal een rede gehouden, die een half uur duurde. Jonge arbeiders en ar beidsters, zei onder meer Pius XII, uit meer dan tachtig naties en verbonden in de grote christelijke broederschap, gij verkondigt luide dat gij hier geko men zijt om te getuigen van uw katho liek geloof, van uw onbegrensde liefde voor Chrisuts, van uw kinderlijk ver trouwen in zijn plaatsvervanger Kerk, van uw wil tot gerechtigheid en vrede. De Paus nam de intern.' benaming der beweging tot leidraad voor zijn rede: de Jeunesse Ouvrière Catholique. Gij zijt jong, aldus Zijne Heiligheid, en sterk. Soms verl eldt men zich dat de christelijke jeugd pes simistisch is over de toekomst van c" wereld, zich zwak en onmachtig voelt tegenover de armoede, sociale onrecht vaardigheid en alle vormen van onder drukking die in de huidige wereld be staan. De K.A.J. bewijst duidelijk en victorieus dat dit onjuist is. Gij zijt arbeiders. Uw beweging pakt de levensproblematiek van de arbeiders aan op wellicht het meest delicate ogenblik, op het moment waarop deze zich begint te stellen aan de jonge mens bij zijn intrede in het arbeidsproces. De K.A.J. wil ver hinderen dat deze jonge mens, ge desillusioneerd na een tijd, onbegrij pend en bloot staande aan verleiding en invloed van materialistische leer stellingen en ontworteling, schipbreuk dreigt te lijden. Wanneer ook in de oude landen van Europa de sociale vraagstukken, gesteld door de induS' trialisatie, verre van opgelost zijn, hoeveel te groter zijn dan de pro blemen voor de jeugd van Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Gij, die in de meest begunstigde landen woont, zult u ware zonen van de Kerk tonen, wanneer gij de anderen als „K.A.J missionarissen" gaat helpen. Gij zijt katholiek en dat betekent dat gij niet slechts als enkelingen wilt leven door de geopenbaarde waarheid en de genade van de verlossing, maar ook ris leden van de gemeenschap uw taak in die gemeenschap wilt vervullen. De ja ren na de oorlog hebben de opkomst gezien van vele nieuwe 'nternationale organisaties, die erop gericht zijn hulp te brengen op economisch en cultureel gebied aan de volkeren die daaraan het meest behoefte hebben. Belangrijke maar nog onvoldoende sommen worden daarvoor ter beschikking gesteld. De K.A.J. heeft een rijke ervaring op het gebied van de opvoeding van de arbei dersjeugd en heeft een methodiek die gebleken is goed te zijn en in staat is zich aan te passen aan de meest ge varieerde omstandigheden. Wij hopen, dat de publieke macht meer en meer haar diensten erkent en haar, in het bij zonder voor die gebieden waar zich de dringende noodzaak van hulp op op voedkundig terrein doet gelden, de noodzakelijke materiële middelen ver zekert voor dit hoogst belangrijke werk. Uw taak ligt niet alleen in de strijd om tijdelijke zaken, in de economische en sociale orde. Uw hoofdzaak blijft de verovering der zielen van uw broeders, die Christus nog niet kennen of Hem niet trouw dienen. Het is aan u om -ijn liefdeswet te laten doordringen in het privé- en het openbare leven. Christus treurde eens om de dood van zijn vriend Lazarus. Hij riep Zijn Vader aan cn wekte Lazarus ten leven. Miljoenen jon ge mensen leven nog in het graf t ellende, dwaling en zedelijke ontaar ding. Het is u niet genoeg om daar over te treuren maar uw - "tie zii hen te wekken tot het leven van de waar- jeid, van het licht en van de liefde. Daarna sprak de Paus nog een kort woord in de zes andere talen, waarvan de laatste de Nederlandse was. Toen verhiel Hij zich en gaf langzaam en plechtig de Apostolische zegen. Korte tijd later verscheen de H. Vader nog in het raam van zijn werkkamer en vele duizenden, die vernomen hadden dat de Paus terstond weer naar Cas- telgandolfo zou terugkeren, wachtten hem op langs de weg. De wagen van de Paus was van binnen verlicht en in tegenstelling tot anders re- 1 d- cortège heel langzaam door de wuivende en met vlaggen zwaaiende en Viva L' Papa roepende menigte. President Soekarno van Indonesië is vanmorgen met zijn staf naar Solo ge vlogen, vanwaar hij morgen zal door gaan naar Ambon. Hij zal een inspectie tocht van 2 weken door Oost-Indonesië maken. Men neemt in de Indonesische hoofdstad aan, dat hij steun zal zoeken voor de „Ronde Tafel Conferentie"^ die de regering-Djuanda voornemens Is te houden om de geschillen met de naar meer autonomie strevende gewesten op te lossen. Zondagmiddag, enkele minuten voor vier. Stromen mannen bevolken plotse ling de weg. Het verkeer zit knap in de knoop ener wordt bijzonder druk gediscussieerd. U begrijpt het natuurlijk al. De voetbalcompetitie is weer begon nen en dan komt het Legioen prompt weer in actie. De resultaten van de eer ste wedstrijden kunt U op de sportpa gina's vinden. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1