Frans-Spaans gesprek op diplomatiek hoog Zoekt Spanje aansluiting bij de politiek van Europese integratie? niveau i mi E FIB O-actie wederom boekt succes i Roep der ruimten Eind deze week arriveert polio-vaccin op Schiphol ERIC DE NOORMAN K Voor het eerst sinds Franco aan het bewind is Staatssecretaris Schmelzer: Bezits vorming mogelijk door oprichting van beleggingsmaatschappijen Industriële democratie moet nog worden veroverd Ruim IV2 miljoen pleisters uitgereikt mmm M Vervoer bij 2-10 graden Celsius Sovjet-vloot reeds sterker dan Britse Benoemingen paters Dominicanen STUDIEDAGEN K.A.B. Metaalsplinter in het oog Vermiste Haarlemse jongen verdronken mm Amerikaanse „agenten" in China veroordeeld Benoemingen bisdom Rotterdam MAANDAG 26 AUGUSTUS 1957 Stoffelijk overschot van militair gevonden Amerikaanse admiraal: ■jm.i:, Ié Stoffelijk overschot aangespoeld bij Wijk aan Zee «y» f - lil! Dirk van den Brink Een - Benoeming bisdom Haarlem (Van onze Parijse correspondent) Zaterdag heeft te San Sebastian een ongebruikelijk diplomatiek onderhoud plaats gehad: voor de eerste maal sinds in Spanje generaal Franco aan het be wind is heeft weliswaar niet een Fran se minister van buitenlandse zaken, maar dan toch een staatssecretaris van dit departement, Maurice Faure, een of ficiële ontmoeting gehad met een Spaan se minister van buitenlandse zaken, {iastiella. Volgens „Le Monde" was het zelfs reeds langer dan een kwart eeuw geleden, dat een van de leiders van de Franse diplomatie de Bidassoa overstak. Het gesprek, waaraan ook de respec tievelijke ambassadeurs te Parijs en te Madrid deelnamen, had plaats in de ambtswoning welke de Spaanse minis ters van buitenlandse zaken tijdens het zomerseizoen te San Sebastian plegen te betrekken en duurde nagenoeg twee uur. Het na afloop verstrekte communi qué luidde als volgt: „De ministers heb ben de kwesties waarbij Frankrijk en Spanje een gemeenschappelijk belang hebben aan een onderzoek onderwor pen. In het bijzonder hebben zij aan dacht besteed aan de economische be langen, zowel in de betrekkingen tussen de beide landen, als op het plan van de Europese organisaties en van de Frans-Spaanse samenwerking in Afri ka." Het communiqué schijnt dus onder meer een duidelijke bevestiging in te houden van de geruchten als zou Span je in toenemende mate aansluiting zoe ken te verkrijgen bij de politiek van Europese integratie en in het bijzonder wensen toe te treden tot de Europese organisatie voor economische samen werking. De steun van Parijs zou Ma drid daarbij uiteraard zeer te stade ko men, zo niet onontbeerlijk zijn. Daarte genover zou Parijs er zonder twijfel het een en ander aan gelegen zijn, dat Spanje, het moederland van de „hispa- nidad", de door de Franse diplomatie ondernomen pogingen om zich te ver zekeren van het welwillend begrip van de Spaans sprekende landen van Ame rika waartoe zoals bericht de Franse minister van buitenlandse zaken, Pi- neau, de vorige week een rondreis is begonnen langs de hoofdsteden van het Zuidamerikaanse continent steunt of tlthans niet poogt te doorkruisen. Frank rijk beschikt overigens voor het ver krijgen van ook Madrids „begrip" in In het Aarkanaal tegenover de Gere formeerde kerk aan de Aardam, is het stoffelijk overschot gevonden van de mi litair Fr. M. Mourits uit Kortenaar, die sedert zondag 18 aug. vermist werd. De militair Mourits diende bij de lucht macht. Zondagavond 18 augustus zou hij naar zijn legeronderdeel terugkeren en hij begaf zich hiertoe per fiets naar Alphen a. d. Rijn. Hij is daar echter niet aangeko men. In de loop van maandag kwam de militaire politie bij de ouders informeren, waar de dienstplichtige was gebleven. Bij navraag bleek dat hij ook niet in Alphen was aangekomen. Hij was gewoon de fiets te stallen bij Hotel Toor maar ook daar was hij niet geweest. Na verschillende onderzoekingen en dreggen in het Aar kanaal werd zijn lijk drijvend gevonden in genoemd kanaal. Men vermoedt dat het slachtoffer door de duisternis misleid in het Aarkanaal is gereden. Admiraal Arleigt A. Burke, chef van van de operatiestaf van de Amerikaanse Marine, heeft in een rede in Miami Beach enige mededelingen gedaan over de Russische vloot. Admiraal Burke deelde mede, dat de Sovjet-Unie Engeland als tweede mari tieme macht reeds is opgevolgd. De Russen, zo zeide hü, hebben reeds de grootste duikbootvloot der geschiedenis en houwen er nog ongeveer 100 duik boten per jaar erbij, een tempo dat geen enkel land in vredestijd ooit gepresteerd heeft. „Zij besteden veel aandacht aan de ontwikkeling van duikboten, die ge leide projectielen kunnen afvuren, ge richt op grote industriële- en bevolkings centra", aldus Burke. De Verenigde Staten, zo verklaarde de admiraal, bouwen een vloot van 21 vaartuigen met aandrijving door kernenergie, ten einde aan deze bedreiging het hoofd te kunnen bieden. Op verzoek van de provinciaal der pa ters Dominicanen heeft de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, be noemd tot kapelaan te Utrecht (H. Anto- nius) pater E. Sporken, en eveneens te Utrecht (H. Dominicus) pater J. Merk; tot kapelaan te Huissen (O. L. Vrouw ten Hemelopneming) pater B. Bruggemeijer. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, heeft benoemd tot kapelaan te Alkmaar (H. Dominicus) pater A. Voss. De bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. W. Mutsaerts, heeft benoemd tot kape laan te Nijmegen (H. Dominicus) pater P. Bangert. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft benoemd tot kapelaan te Rotterdam (H. Albertus de Grote) pater P. Trooster. Verdere benoemingen en verplaatsingen bij de paters Dominicanen: tot professor in de H. Schrift aan het Dominicanen klooster te Zwolle is benoemd pater drs. J. Vink; tot professor in de filosofie al daar drs. N. Versluis. Tevens is aldaar geplaatst pater J. Wark. Tot socius van de novicenmeester te Huissen werd be noemd pater J. Boers; tot econoom en godsdienstleraar aldaar pater E. Preus- ting; tot econoom van het St.-Dominicus- college werd benoemd pater W. Meijers en tot surveillant aan hetzelfde college pa ter Th. Ribberink. Voor de missie in de Nederlandse An tillen werden aangewezen en vertrokken op 17 augustus de paters J. van de Schoor en C. Streefkerk. Voor de missie in Porto Rico werden benoemd de paters W. Bosch en W. van Koppen. Eveneens werden aangewezen en zullen vertrekken op 28 augustus de broeders A. Jansen, R. van der Maas. H. Elshof en A. Heuts Voor de missie in Zuid-Afrika werd aangewezen pater H. van Gent. De paters A. van Die- men en J. Reckman werden aangewezen om in Rome respectievelijk schriftuur en dogmatiek te studeren. deze over nog enige andere troeven; be halve mogelijke economische voordelen van een Spaans-Franse samenwerking in Noord-Afrika, de omstandigheid dat Madrid zelf momenteel met het Marok kaans nationalisme acute moeilijkheden heeft vanwege Sidi Ifni en zeer wel in moeilijkheden kan komen te verkeren vanwege Ceuta en Melila, de twee Spaans soevereine enclaves aan de Mid dellandse Zee. In het buitenlandse politieke overzicht dat „Le Monde" zaterdag als beschou wing vooraf aan deze Frans-Spaanse ontmoeting wijdde, herinnert het blad eraan, dat reeds tijdens de voorgaande behandeling van het Algerijnse vraag- te beklagen. Verder schrijft het blad van de ontmoeting dat zij getuigt van de grondige wijziging, die in de loop van de laatste jaren in de betrekkingen tus sen de beide landen heeft plaats gehad, nadat deze lange tijd overheerst zijn ge bleven door wederkerig ressentiment: Frankrijk dat Franco-Spanje niet zijn sympathieën voor de „As" wilde verge ven, en de regering te Madrid die niet kon vergeten hoe Frankrijk na de ca pitulatie van het Derde Rijk bij de Ver enigde Volkeren een van de eerste was geweest, die het Franco-regime tracht te te liquideren. „Wanneer twee landen eikaars buren zijn" aldus besluit het belangrijke Pa rijse blad, „en talrijke belangen gemeen hebben, moeten zij, tenzij ze elkaar wil len beoorlogen, ernaar streven hun be trekkingen zo goed en vruchtbaar mo gelijk te maken. Frankrijk beroept zich bovendien thans te vaak op het begin sel van de non-interventie in de interne aangelegenheden van andere landen, om in de totalitaire concepties van de Caudillo een reden te mogen zien tot stuk door de Verenigde Volken de Franse j het ignoreren van een grote natie, waar delegatie zich niet al te zeer over de I mede het door de geografie en de ge houding van de Spaanse regering had I schiedenis is verbonden. (Van onze correspondent) Tijdens een studieconferentie van de K.A.B.-afdelingen van de bisdommen Haarlem en Rotterdam, heeft de heer W.K.N. Schmelzer, staatsecretaris van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, een pleidooi gehouden voor het verschaf fen van Industriële mede-eigendom aan individuele werknemers, door mid del van aandelen. In zijn inleiding ,,De werknemer als kapitaalverschaffer" wees de heer Schmelzer op de voordelen mede zeggenschap, hoger rente dan de spaarbank en de nadelen-risico van koersverliezen van het effectenbe zit. Zijn inziens kunnen er vormen ge vonden worden die enerzijds de risico's beperken en anderzijds de werknemer de voordelen van aandelenbezit kun nen doen behouden. Na enkele eeuwen van industriële ontwikkeling en stijging van de welvaart, aldus de heer Schmelzer, neemt de werknemer nog steeds niet deel aan de financiering van de industrie, heeft hij dus nog geen medebezit van het produktieap- paraat verkregen. De industriële d<» mocratie moet nog veroverd worden. De wijze waarop de werknemer aan de kapitaalvoorziening kan deelnemen, besprekend, vestigde hij de aandacht op beleggingsmaatschappijen die ge heel of ten dele door werknemers wor den beheerd. Daardoor wordt het risi co, dat aan het bezit van bepaalde aandelen is verbonden, verkleind, ter wijl de mogelijkheid van een redelijk rendement en een redelijk aandeel in de vermogensaanwas bewaard blijft In het beheer of mede-beheer van bedoelde beleggingsmaatschappijen zag spreker nog als voordelen dat de ar beider door goede verslaggeving en vergaderingen meer vertrouwd wordt gemaakt met de mogelijkheden, die de kapitaalverschaffing bieden, ter wijl door een zekere mate van daad werkelijke bemoeienis met de econo mische beslissingen ten aanzien van het gebruik van de eigendom, niet al leen de eigendomsrechten doch ook de eigendomsplichten tot gelding komen. Tevens voerde de heer Schmelzer aan, dat bedrijven, die bij gebrek aan contante middelen, hun werknemers niet in de winst kunnen laten delen, hun een aandeel kunnen verstrekken, dat de werknemers dan kunnen inwis selen tegen een aandeel van de beleg gingsmaatschappij, teneinde tot een spreiding van het risico te komen. Een grotere belangstelling voor het aandeelhouderschap zal in de toe komst wellicht niet oninteressant blij ken te zijn voor de financiële we reld. Middelen, welke vroeger in de risicomijdende sfeer terecht zouden zijn gekomen, kunnen dan via een beleggingsmaatschappij risicodra gend worden aangewend, hetgeen, gezien het structurele tekort aan risicodragend kapitaal, van uitne mend belang is. Dit alles kan er naar de mening van de inleider toe bijdragen, dat naast de politieke en sociale emancipatie, ook een volwaardige economische emanci patie van de werknemers een feit wordt. Nog drie sprekers hebben op dit stu die-weekeinde te Voorhout het woord gevoerd, prof. M. G. Plattel, hoogle raar in de sociale wijsbegeerte aan de Economisch Hogeschool te Tilburg leg de het fundament, waarop de andere inleiding moesten berusten, door zich af te vragen of het privaateigendom een christelijk beginsel is, een vraag, die hij bevestigend beantwoordde o.m. aan de hand van de Christelijke maat schappijleer en de Pauselijke encyclie ken. Dr. R. Eysink sprak over „De mens in zijn bezitloosheid en legde de nadruk op de gevaarlijke facetten van deze toe stand: een generatie, die nooit bezit heeft gekend, zal alle waardering voor bezit verliezen. Onkunde is één van de hindernissen, die de strije voor de be zitsvorming overwonnen moeten worden De heer Fr. van de Gun tenslotte zette in zijn inleiding „Naar duurzaam bezit" uiteen hoe bezitsvorming moet worden verwezenlijkt binnen het raam van de Nederlandse economie. Het Nederlandse vrachtschip „Piet Schipper" uit Rotterdam is, geladen met pakken oud-papier, op enige mijlen van de haven van Calais op het Franse strand gelopen, nadat een van de an kerkettingen plotseling afbrak. De foto toont het vaartuig hoog en droog op het strand. Het kon echter vrij spoedig weer terug in zijn element worden gesleept. 68. Razendsnel trekken de Noren hun zwaarden, maar bijna gelijktijdig springt de krijger naar voren en roept hun aanvallers toe, de wapens te laten rusten. Op het zien van een van hun eigen mensen komen de krijgers verbaasd naderbij en snel legt de bevrijde gevangene nu uit, hoe de toe stand is. „Ah, zegt ons, wat kunnen wij doen om u te helpen?" roept de aanvoerder uit. „Gij kunt weinig of niets doen", antwoordt Eric nuchter. „Het enige waar wij iets aan hebben, is een goed schip en dat bezit ge niet". De aanvoerder wenkt glimlachend en naar buiten tredend toont hij trots de lompe bootjes weinig meer dan uitgeholde boomstammen waarmee zij gekomen zijn. Eric schudt mistroostig het hoofd. „Daarmee kvn' nen wij niet over zee. We zouden niet ver komen, vrees ik". „Maar oo wij gaan hiermee de zee op", zegt de aanvoerder verbaasd. „Ik zal u tone1h hoe!" (Van onze Rotterdamse redactie) Tiny Jorna uit Leeuwarden wilde het niet geloven. „Dat liegt u toch zeker", vroeg ze elfs op de man af, toen haar gisteravond werd verteld, dat ze dui zend gulden had gewonnen. Maar de heer A. M. Bergers, die de prettige mededeling telefonisch overbracht, sprak de onverbloemde waarheid. Met nog v«f anderen is zjj zo gelukkig ge- weest een prijs van duizend gulden te bemachtigen in de gisteren gehouden ileisteractie van de Kath. Nationale lond voor E.H.B.O. Op het landelijk bureau van deze vereniging aan de Heemraadssingel in Rotterdam, waar onder de scepter van de heer Bergers al zoveel van dergelijke campagnes werden uitgebroed, meldden zich bin nen een half uur na de radio-uitzending telefonisch een drietal van deze hoofd prijswinnaars, van wie er twee later nog in eigen persoon verschenen om het geld maar vast op te strijken. Pen ningmeester JJ. Giezeman betaalde het hun zonder dralen in briefjes van honderd uit. De pleisteractie is, voor zover uit de tot nu toe binnengekomen berichten valt af te leiden, succesvol verlopen. Er waren de E.H.B.O.-afdelingen in totaal 1.600.000 plastic pleisters toege zonden, waarvan bijna alle3 zondag morgen aan de kerkgangers is uitge deeld. Zoals men weet verd het ge heel aan het publiek overgelaten om een financiële tegenprestatie te leveren. De opbrengst van de collecte zal vol gens een zeer voorzichtige schat' -> ruim twee ton bedragen. Om tien minuten voor negen maakte gisteravond een omroeper van de K.R. O. de oplossing van het pleistermyste rie bekend. Vindt men tussen het gele gaas en de eigenlijke pleister een met cijfers bedrukt papieren strookje, dan betekent dit, dat men een der geldprij zen gewonnen heeft. De cijfers op het stukje papier, dat door het gaas heen gemakkelijk is te zien, stellen het te lefoonnummer voor dat de betrokken prijswinnaars moeten bellen. Binnen vijf minuten na deze mededelingen snorde al een der drie telefoons onder het bereik van de heer Bergers. Ruim een half uur achter elkaar bleven de toestellen toen bellen. De luchtmacht sergeant C. Engelen, Schutterstraat 51 te Arnhem, was de eerste „zware" win naar van duizend gulden die zich aan meldde. Hij kwam twee uur later in eigen persoon te Rotterdam om het geld op te halen. Ook de 21-jarige Truus Mulder uit Apeldoorn heeft gis teravond met haar verloofde de trein reis naar Rotterdam ondernomen om de haar toegevallen duizend gulden in ontvangst te nemen. Telefonisch meld den zich nog veertien winn lars van hon derd gulden en een viertal van vijftig gulden. In totaal waren zes p ijzen van duizend gulden, dertig van honderd en twintig van vijftig gulden beschik baar gesteld, zodat nog bijna tweeder de van het aantal prijswinnaars onbe kend is. Tijdens het afhakken van bramen aan een walsrol, waarmee zondagmor gen I. van der H., baas van de me chanische afdeling van Breedband, be zig was in de warmbandwalserij, werd hij door een metaalsplinter aan het linker oog getroffen. Voor verwijde ring van de splinter is v. d. H. opge nomen in het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam. Zondagmiddag 4 uur is op het strand even ten noorden van het Noordzee kanaal bij Wijk aan Zee het stoffelijk overschot aangespoeld van de 10 augus tus j.l. bij Bloemendaal in zee verdron ken 20-jarige Hans Jaski, uit de Sant poorterstraat te Haarlem. Het is naar de begraafplaats te Velsen vervoerd. MM door Nederlandse emigratieroman 22 Voor rnjj was het plezier van de avond voorbij. Ik tobde me af om een middel te vinden, waar door ik mijn fout kon herstellen. Ook zonder de nieuwe verwikkeling, die Kobi's verliefdheid meebracht, bleef Jettie Simons voor mij nog altijd een open vraag. Blij had ze mijn uitnodiging om me naar Veld- hamers bedrijf te vergezellen, aangenomen. Vreemd, bij momenten kon ze uitgelaten zijn als een kind. Dan was ze op z'n mooist. Meestal ech ter lag er een uitdrukking in haar ogen, die haar zo oud deed schijnen. We reden snel over een asfaltweg. Er was wat natte sneeuw gevallen, maar de autobanden had den die grotendeels opgeruimd. „Mag ik weten hoe oud je bent?" Zo luidde mijn eerste vraag. Ik wilde het zonder meer weten. Ze aarzelde geen seconde. „Ik ben zevenentwintig jaar." Met een ruk keek ik haar aan. Zij...nauwelijks j twee jaar ouder dan ik? Ze glimlachte, maar er lag een grote wee moed in haar blik. „Ik lijk veel ouder niet?" „Soms wel, ja." Met de beste wil had ik geen troostrijker ant woord kunnen geven. „Je bent weer zo ontzettend eerlijk," zuchtte ze. Het woord eerlijk deed me onmiddellijk aan Kobi denken. Ik wilde niet, dat ze mij voor eerlijker hield dan ik was, en vertelde haar zonder om wegen de hele geschiedenis. „Je moet Kobi in ieder geval zijn kans geven," besloot ik vurig, „hij verdient het. Mijn egoïsme heeft alles voor hem bedorven." Zij scheen het ernstig op te nemen. Met geen enkel woord keurde zij mijn gedrag goed, maar ze sprak ook geen veroordeling uit. We hebben weinig met elkaar gesproken gedurende het verdere deel van de tocht. Na anderhalf uur fietsen bereikten we een grote oprijlaan, die met een rijk versierd ijzeren hek van de openbare weg was afgesloten. Wij belden aan bij een groot herenhuis, een villa bijna. „Wat een heerlijk zomerverblijf!" riep Jettie uit. „Jij zou hier immers nooit kunnen wennen, stads kind," plaagde ik. Ze aarzelde. „Nu.nu weet ik het zelf niet meer," antwoordde ze. Voordat ik me de betekenis van haar woorden kon realiseren, werd de deur geopend door een ste vige, net geklede vrouw - het onvervalste type van een boerin in zondagskleren. Vijf minuten later maakten wij kennis met de baas. Men kon merken, dat hij op deze saaie winterdag blij was met visite. Het werk op het bedrijf lag grotendeels stil. Hij heette Martens, evenals ik, maar al gauw bleek, dat we niet aan elkaar verwant waren. Hij was een korte, gezette kerel met een wilskrachtige kop, die blijkbaar alleen met korte rukjes kon wor den bewogen. Zijn hele voorkomen trouwens, zijn houding, zijn bewegingen, het maakte alles een vier kante indruk: hier stond iemand voor me, die ge woon was, gehoorzaamd te worden. Toen hij bemerkte, dat ik van het boerenbedrijf op de hoogte was en belang stelde in de nieuwe vindingen op dit gebied, ler'de hü me r.tu "is naar de stallen. Jettie hield onderwijl de boerin gezelschap. Aangezien er een baby was van enkele weken, hadden de beide dames overvloed van stof om over te praten Martens toonde me een grote, luchtige potstal, die 's winters niet werd uitgemest, maar waar de mest telkens met een laag tuTfstrooisel werd be dekt. De koeien liepen er vrij in rond. Martens stak zijn enthousiasme voor het ex periment niet onder stoelen of banken. „Een hele generatie lang," lachte hij, „hebben wij hier in Nederland gezwoegd, overheid zowel als par ticulieren, om onze potstallen te vervangen door grupstallen. Nu halen we ze via Amerika weer bin nen. En wat zeg je er van? Ruikt het hier niet opvallend fris? Nee, Martens, ook voor de boer is er niets nieuws onder de zon. Ik ging er niet op door, maar besloot het doel van mijn bezoek bekend te maken. „U gaat helemaal op in het bedrpf, zeker?" „Natuurlijk," antwoordde de baas, terwijl hij dit woord met een beslist gebaar onderstreepte. „Waarom hebt U deze prachtige betrekking dan opgezegd?" De vraag, zonder vprdere inleiding gesteld, op het onbeleefde af, had een zonderlinge uitwerking. Het leek wel of de man vóór me een hoofd kleiner werd zó kromp hij ineen. Al zijn beslistheid was op slag verdwenen. „Hoe - hoe weet je dat?" vroeg hij, en onge- twüfeld sprak er angst uit zijn blikken. Ik legde hem de hele geschiedenis uit en besloot met de woorden: „Mijn vader is bang, dat er iets niet in de haak is met deze betrekking. Het was misschien erg on bescheiden van me om er zou boudweg mee voor de dag te komen, maar U zult wel begrüpen, dat er voor mij grote belangen op het spel staan: Rob bers liet duidelpk merken, dat U er financieel niet op vooruit gaat, wanneer U hier vertrekt. Dat von den wij erg vreemd. Wordt dit bedrijf wellicht op geheven binnenkort...of..." De man antwoordde niet. maar hü leed zichtbaar Zó druk ik het wel het beste uit. (Wordt vervolgd 1 Eind deze week wordt per K.L.M.- toestel uit New York een grote zending Salk-vaccin voor de bestrijding van de kinderverlamming, door het rijk bij de Parke Davisfabrieken te Detroit besteld, op Schiphol verwacht. Dit Salk-vaccm wordt gebruikt om de kinderen, die dit jaar twee jaar zpn geworden of wor den, tegen polio te vaccineren. Deze zending is de eerste, welke gebruikt zal worden bij de uitvoering van het polio vaccinatieprogramma van de regering. De vaccinatie zal begin oktober aan vangen. Een tweede zending uit Ame rika wordt eind september verwacht. Beide zendingen vormen een voldoende hoeveelheid voor het vaccinatiepro gramma ten behoeve van de kinderen, die in 1955 zijn geboren. Na aankomst op Schiphol zal het vac cin worden gedistribueerd volgens het schema, door de geneeskundige hoofd inspecteur van de volksgezondheid dr. C. Banning vastgesteld. Deze distribu tie geschiedt door het rijksinstituut te Utrecht. Op Schiphol zullen de auto's van dit instituut de zending ophalen. Deze wagens zpn ingericht voor ge koeld vervoer. Trouwens, het gehele vervoer, van de fabriek in Detroit af tot New York, met het K. L.M.-toestel naar Amsterdam en verder het land door zal geschieden bij een tempera tuur van twee tot tien graden Celsius. In het ruim van de K.L.M.-machine, Het hooggerechtshof van de provincie Liaoning in communistisch China heeft vier zogenaamde Amerikaanse spion nen tot gevangenisstraffen veroordeeld, variërend tussen de acht jaar en le venslang, aldus heeft het Chinese pers bureau „Nieuvv-China" zaterdag meege deeld. Twee agenten, Tyao, Teh-Liang en kapitein Fei Tyen-Jing worden ervan beschuldigd dat zjj in 1955 in de provin cie Liaoning zijn gekomen, onder meer met de opdracht een bepaalde per soon te ontvoeren. Zp kregen acht jaar gevangenisstraf. Twee anedre zoge naamde agenten, majoor Wang Tsoeng- Joe en tweede luitenant Sjoe-Joen kre gen resp. vüftien jaar en levenslang. Zij zouden naar de genoemde provincie zijn gestuurd in november 1955 met de opdracht een spionagesysteem in com munistisch China op te bouwen. (Reuter) Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, heeft aan de zeer- eerwaarde heer P. A. J. Geven, tot dusver kapelaan te Amsterdam (paro chie O. L. Vrouw van de H Rozen krans opdracht gegeven, de stichting van een nieuwe parochie voor te be reiden in Amstelveen-zuid (Keizer Ka- relpark) en hem tevens benoemd tot kapelaan te Bovenkerk. De halve maan wappert in de haven van Rotterdam. Zaterdag is daar nl. dl Pakistaanse kruiser „Babur" gearriveerd, die een onofficieel bezoek aan Nedtf' land brengt. Het schip heeft afgemeerd in de Parkhaven. die de beide zendingen zal overbreb' gen, is een speciale thermostaat g'®" bouwd, welke ervoor zorg draagt, da' de temperatuur ook in de lucht cob' stant blijft. Naast het rüksprogramma, dat naaf men verwacht in 1958 verder zal wof den uitgebreid, zün zoals bekend ook enkele gemeenten ertoe overgega®11 zelfstandig kinderen te vaccineren. 2" heeft Enschede op eigen kosten reed' vier jaargangen kinderen ingeënt. In overleg met de bisschop van R°*' terdam, mgr. M. A. Jansen, heeft de bi3' schop van Haarlem, mgr. J. P. Huiber3, benoemd tot leraar aan het klein-sebb' narie Hageveld te Heemsede de zeeree!^' heer A. M. Coebergh van den Braak. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van RotteP' dam, heeft benoemd tot kapelaan te Kethe met de opdracht de oprichting van een nie"., we parochie aldaar voor te bereiden, de W® eerw. heer M. J. M. Wuyster; tot kapela® te Delft (St.-Hippolytus) G. F. J. Kapteijbj Zoeterwoude (H. Joannes' Onthoofding) W. M. Wilmink (neomist): tot kapelaan Alphen aan de Rijn (St.-Bonifatius) met 0 opdracht de oprichting van een nieuwe P® rochie aldaar voor te bereiden de weleer*" heer A. Groen; tot kapelaan te Rotterdam (H. Elisabeth) P. M. Olsthoom; Lisse (P Agatha) H. J. M. Hofstede (neomist). Tot diocesaan aalmoezenier van het jeug'fj werk voor jongens en meisjes beneden jaar, van de K.J.B., van de Nederl. Gldseb beweging en van het Katholieke Meisje3 gilde en tevens tot bisschoppehjk gedel® geerde voor bijzonder gezinswerk en jeugd zorg in het bisdom Rotterdam de weleeiy heer A. M. Vulsma. Voorts tot kapelaan Den Haag (H. Hart van Jezus) N. P. Land3 man; te Wassenaar tot moderator-god' dienstleraar van het Adelbert-college en af. sistent van de parochie De Goede Herder 1» Wassenaar C. J. Schut; tot kapelaan te Re', terdam (H. Hildegardis) J. C. van Roodt Alkemade F. J. van Zeeland (neomist Kwintsheul R. M. Kuypers (neomist); Loo- duinen J. A. Duivesteijn (neomist); D«. Haag (H. Agnes) M. A. Hekker; Rotterda', (Petrus Banden) Fr. M. van der Zon; Oeg'!, geest (St.-Willibrord) F. J. M. Pinxter; Re', terdam (H. Paulus) E. van Diepen, die K, pelaan was te Den Haag (H. Agnes); HilL; gom (H. Jozef) N. A. M. van der Wa®Li Waddinxveen A. J. Simonis (neomist); De,; (H. Pastoor van Ars) C. A. PaardekoopL, Middeihamis A. A. Th. Berrevoets Cf0' mist); Stompwijk G. A. van den Bulk (e ff. mist); Voorburg (O. L. Vr. Hemelvaart) van Paaschen; Rotterdam (H. Ant. Abt) G. van der Kroft; Zoetermeer H. A. C. Pjjef nlng (neomist); Sassenheim W. M. van Veer (neomist): Leidschendam (H.H. Pe 1' en Paulus) A. H. A Kester (neomist); ef phen aan de Rijn M. J. A. Huiberts; Re1 ,ri. dam (H. Liduina) P. de Lange; Rijswijk Bonifatius) S. M. M. Steur; Rotterdan» J?' Nicolaas) W. J. Wortel; Den Haag roen) A. H. Schrama; Lelden (O. L. \5ept' Hemelvaart en H. Joseph) A. A. M. holt; Voorburg (H. Martinus) M. M. AS?, straten; Rotterdam (H. Franciscus v. L. C. van Paassen; Wassenaar (H. J% ja' M .A. Hilgersom (neomist): Leiden w dewijk) C. A. J Netten; De Zilk J- i" (Ij- van Baardewijk (neomist): Rotterda c- Willibrordus) C. J. P. Zondag; Boskoop t)Usi Kemoen (neomist); Rijswijk (H. Boo V*' A. G. J, Verkleij; Schoonhoven P. V W' van Rijn (neomist); Den Haag eI1 t van Goede -Raad) B J. F. Rozescra „,.eug Katwijk aan de Rijn J. G. M. van (neomist).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2